HP Envy 6

HP Envy 6

Nakon što smo upoznali Envy 4, red je došao i na Envy 6 ultrabuk kompanije HP. U suštini, ovo je izvanredan rad na temu kako dva proizvoda mogu biti tako slična, a opet tako značajno drugačija. Jer, ispod veoma slične školjke, kriju se neke sasvim druge stvari. Pogledajmo najveći ultrabuk koji smo do sada imali na testu, i pride prvi ultrabuk koji smo isprobali, a da se može podičiti diskretnom grafikom - HP Envy 6. I zapitajmo se, pre svega, koliko on jeste ili nije ultrabuk...?

    Sadržaj

      Filip Majkić HP Envy 6 je posebna sorta računara. Nismo čak sigurni koliko je ultrabuk. Reč je o 15,6-inčnom laptopu, mase od preko 2 kilograma (konkretno, 2,15 kilograma), dakle uređaju koji ima solidne gabarite. Dalje, on ima hibridni storidž, sa hard diskom kapaciteta 500 GB i SSD-om koji služi za keširanje kapaciteta 6 GB, što je odlika ultrabukova niže klase. Sa druge strane, diči se Radeon HD 7670 diskretnom grafikom, što je krajnje neuobičajeno za ultra-tanke računare koji se praktično bez izuzetka oslanjaju na grafiku integrisanu u Intel procesore.

      Kako ovo tumačimo? Uskoro će, čini nam se, doći do miš-meša (anglikanizam, na srpskom to zvuči dosta negraciozno) koji će se stvoriti oko ključne reči “ultrabuk”. Tu će početi da se stavlja svašta, mnogi računari će se kategorisati kao ultrabukovi, i doći će do postepenog brisanja granica između ultrabukova i klasičnih laptopova, pri čemu će se težiti da se pospeši prodaja ultra-tankih računara, te će se i prodaja (kao i marketing) kretati baš u tom pravcu. No, svakako da korisnike koji sada imaju na raspolaganju Envy 6 ne zanima preterano šta će se dešavati kroz par godina i kakvi će biti svetski trendovi biti u nekom trenutku u budućnosti. Stoga, pogledajmo šta im sve Envy 6 nudi i donosi. Kroz tekst ćemo koristiti dosta poređenja sa drugim ultrabukovima, ali pre svega sa Envy 4 modelom, “manjim bratom”, te vam stoga savetujemo da svakako pročitate i taj prikaz na Benchmark sajtu, posebno što Envy 4 i Envy 6 dele mnoge osobine.  

       
      Dizajn, izrada Računar se dobija u relativno klasičnom pakovanju. Iako je spolja kutija maksimalno lepo islikana, ipak se i dalje radi o tipičnom pakovanju od tvrđeg kartona sa ručkom. Unutra se nalaze samo najosnovnije stvari, to jest sam laptop, ispravljač sa potrebnim kablovima, kao i garancija, uputstvo i par pratećih prospekata. U startu zapažamo da nema nikakvih konvertora, dodatnih mini-HDMI-to-HDMI ili mini-VGA-to-VGA kablova, USB-to-LAN konvertora, slično kao i kod Envy 4 modela. Međutim, ovde to ne izaziva isti utisak, budući da se tako nešto i očekuje na 15,6-inčnom laptopu, makar to bio i ultrabuk. Da ne spominjemo osećaj “čemu 15,6-inčni ultrabuk…” koji nas je pratio dok smo otpakivali Envy 6.

      Tako i Envy 6 koristi standardne konektore, u svakom smislu te reči. Niti se mora vezivati konvertor da bi se koristio HDMI izlaz, niti je broj USB portova ispaštao. Međutim, broj i vrste konektora su ostali isti kao i na četrnaestoinčnom modelu. Zatičemo tri USB porta (dva 3.0 i jedan 2.0), audio priključke, ugrađeni čitač kartica 2-u-1 tipa, što uz pomenuti HDMI izlaz i LAN čini kompletan spektar konektora. Možda dovoljno za 13″ ili 14″, ali svakako ne podatak koji impresionira kada je reč o svetu 15,6″ računara. Ovde je to, zapravo, minimum.

      Envy 6 donosi istovetan dizajn kao i Envy 4, Tako Envy 6 dolazi u veoma dopadljivoj kombinaciji crne i crvene boje. Crvena je boja poleđine, kao i nekih detalja (Beats Audio oznaka, na primer). Preciznije rečeno, radi se o grimiznoj boji, boji koja je negde između trule višnje i crvene. Na zadnjem delu poleđine nalaze se brojni prorezi za hlađenje. Međutim, ovde nismo ni sami sigurni sa čime da poredimo ovakav dizajn – da li sa gomilom metalik sivih klonova MacBook računara, ispred kojih svakako jeste, ili sa masom 15,6-inčnih računara, od kojih nije ni toliko lakši, niti toliko drugačiji, makar kada su neki slični modeli u pitanju? Nesporno je, doduše, da u ovom segmentu Envy 6 briljira i da je svakako ispred konkurencije kada je dizajn u pitanju, bez obzira iz kog ugla posmatrate.

      Same površine laptopa su besprekorno izrađene, mat, bez ikakvih glossy nanosa, i lako se održavaju. Kombinacija aluminijuma kada je spoljašnjost i unutrašnjost u pitanju, i ne sasvim lako odredive poleđine karakteriše i Envy 6, baš kao i Envy 4. Kada dodirnete poleđinu računara, očekujete da će se ona saviti, jer pod prstima imate osećaj da se radi o gumi, ali ona ostaje savršeno kruta i otporna na ogrebotine. Unutrašnjost Ponovo u unutrašnjosti totalno dominira crna boja. Površine su ponovo mat, sa tastaturom sa čiklet tasterima, nalepnicama na velikim naslonima za dlanove, velikim Beats Audio zvučnikom iznad tastature…Uz sve to, veliki pravougaoni tačped sa zaobljenim ivicama dominira centralnim delom naslona za dlanove.

      Beats Audio ima četiri odvojena zvučnika koji donose vrlo solidan kvalitet zvuka. Za razliku od Envy 4 sempla kojim smo rasplagali, tastatura kod Envy 6 ima naša slova i veliko Enter. Međutim, tastatura nema numerički deo, za razliku od 99% 15,6-inčnih laptopova. Verovatno i ovaj primer ilustruje koliko smo neodređeni prema Envy 6 čak i dok pišemo ove redove, i koliko nas muči pitanje – sa čime da poredimo ovaj ultrabuk…
       Ni HP Envy 6 nije izuzetak od pravila da se u ultrabukove implementira nešto drugačiji hardver u odnosu na mejnstrim modele, bez obzira da li . Za razliku od Sandy Bridge mobilnih procesora, tj. njihovih derivata koje smo uglavnom viđali kod ultrabukova do ovog leta, imamo modele bazirane na Ivy Bridge arhitekturi, tj. Core arhitekturi treće generacije. No, Envy 6, da budemo jasni do kraja, koristi ultrabuk hardver, dakle ne brze i snažne Ivy Bridge čipove namenjene mejnstrim modelima, bez obzira na njegovu mejnstrim formu.

      Konkretno, laptop ima Intel HM75 čipset kao osnovu, te Intel Core i5-3317U mobilni procesor. Reč je o 22-nanometarskom procesoru sa dva jezgra, 3 MB keš memorije i podrškom za Hyperthreading (odnosno, četiri threada). On radi na 1,7 GHz i pride podržava Turbo tehnologiju, kada mu se brzina povećava na 2,6 GHz. Stoga ne čudi što u performansama sa lakoćom ostavlja iza sebe starije ultrabuk modele, odnosno ultrabukove koji koriste  drugih proizvođača Potrošnja mu je deklarisana na 17 W.

      Intel HD 4000 je grafički čip integrisan u procesor, koji radi u rasponu od 350 MHz do 1,05 GHz, u zavisnosti od opterećenja. No, ovde dolazimo do začkoljice – Envy 6 raspolaže i diskretnom grafikom, koja korisnicima omogućava da se ponekad i sasvim udobno poigraju. Reč je o Radeon HD 7670 grafici – ništa specijalno, ništa bombastično, niža srednja klasa, ali za ovakav tip računara, više nego pristojno.
       

       

      HP Envy 6

      LCD

      14″, 1366 x 768, glossy

      Procesor

      Intel Core i5-3317U, 1,7 GHz (Turbo takt 2,6 GHz)

      Grafika

      Intel HD 4000 (integrisana u CPU) AMD Radeon HD 7670

      RAM

      6 GB DDR3 1600 MHz

      Hard disk

      500 GB, 5400 RPM, SATA interfejs SSD mSATA 6 GB (keširanje)

      Optički uređaj

      Bez optičkog uređaja

      Konekcije

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 4.0, WiDi

      Dodatno

      2xUSB 3.0, 1xUSB 2.0, HDMI, čitač memorijskih kartica (MMC, SD), web kamera 2 mpx, audio konektori

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium SP1

      Masa

      2,15 kg

      Dimenzije

      327 x 221 x 20 mm

      Cena

      Sample

      Garancija

      24 meseca

       
       
      Envy 6 koristi 6 GB DDR3-1600 memorije. Kada je skladišni prostor u pitanju, otišlo se u drugom pravcu u odnosu na početak ultrabuk priče, zarad spuštanja troškova, ali i omogućavanja većih kapaciteta. Ovde zatičemo sistem identičan onom koji smo zatekli i u Envy 4 modelu. Naime, umesto korišćenja SSD-ova (na primer, od 128 ili 256 GB), ovde se koristi tehnologija SSD keširanja u kombinaciji sa hard diskom. To u praksi znači da je u računaru hard disk kapaciteta 500 GB, a da se za keširanje koristi mSATA SSD. Na taj način bi u teoriji računar trebalo da ponudi korisniku više upotrebnog prostora, u kombinaciji sa zadržavanjem prednosti malog vremena pristupa karakteristične za SSD-ove, a sve skupa po povoljnijoj ceni nego da se implementira samo jedan SSD većeg kapaciteta.

      Šta bi mogao biti problemčić, u dužem korišćenju? HP se odlučio za implementaciju SSD-a relativno malog kapaciteta – svega 6 GB. Ponovićemo priču iz testa Envy 4 ultrabuka. U teoriji, to bi moglo da bude problematično iz sledećeg razloga – sama tehnologija SSD keširanja je predviđena da ubrzava svakodnevni rad tako što bi se keširali fajlovi kojima se najčešće pristupa. Pametni algoritmi to proračunavaju i tako dobijate ubrzan sistem nakon što prođe izvesno vreme i “prepozna se” vaše ponašanje u korišćenju računara. Međutim, iskreno ne znamo šta da kažemo, da li je 6 GB dovoljno. Ne zato što smo zapazili neke probleme, jer nismo, ali ukoliko bi korisnici koristili mnoštvo aplikacija ili često menjali svoje navike, možemo zamisliti situaciju u kojoj bi ovakva stvar bila nedovoljna. Opet, da bismo to eksplicitno potvrdili, trebalo bi da računar ostane kod nas nekoliko nedelja, što nije bilo moguće, a i tada bi dosta toga zavisilo od korisnikovih navika. Stoga, to ostaje mala enigma…Da li je 6 GB dovoljno? Možda. Čak bi moglo biti sasvim dovoljno za ubedljivu većinu korisnika, ali ne možemo da potpišemo da je dovoljno za svakoga, kao što bismo to mogli za SSD-ove od 32 GB, recimo.

      Ekran je “standardne” HD rezolucije od 1366 x 768 piksela. Radi se o ekranu dijagonale 15,6 inča, sa refleksivnim slojem, koji, za razliku od modela niže dijagonale (13 ili 14 inča) u ovoj kategoriji prolazi kao jedva dovoljan, naročito imamo li u vidu reputaciju ultrabukova, gde korisnici ipak očekuju dosta od svog ugođaja. Optičkog uređaja nema, a vama prepuštamo zaključak da li je to prihvatljivo za 15,6-inčni laptop, makar se kategorisao kao ultrabuk. WiFi Draft N je tu, kao i Bluetooth.

      Ponovo ćemo se osvrnuti na masu računara. 2,15 kilograma? Kako je mejsntrim 15,6-inčni laptop danas sasvim komotno na 2,4-2,5 kilograma, ponovo se pitamo da li je Envy 6 zaista donosi ultrabuk iskustvo? Njegove tanke ivice nam govore da jeste, ali gabariti nam govore da nije i da bismo ga trebali porediti sa mejnstrim laptopovima. U poređenju sa njima, Envy 6 svakako ostavlja bolji utisak. U poređenju sa ultrabukovima, on zaista deluje da ne spada u tu kategoriju, osim po imenu. Uz računar se isporučuje Windows 7 Home Premium u 64-bitnom izdanju. Zajedno sa njim dolazi više aplikacija, među kojima standardne aplikacije za kontrolu laptopa (posebno izdvajamo HP CoolSense) i podršku, ali i nekoliko dodatnih aplikacija o kojima ćemo više reći u utiscima. Bateriji se ne može pristupiti, a ponovo, po ko zna koji put, podsećamo da je ovo 15,6-inčni laptop, kome se ne opraštaju takve stvari na način na koji se to čini kod modela manjih dijagonala…
       Evo nas i kod rezultata testova. Ilustracije radi, uporedili smo Envy 6 sa drugim ultrabukovima koji imaju sličan hardver – naravno, određene specifičnosti su neizbežne, budući da je Envy 6 model sa diskretnom grafikom, ultrabuk hardverom, ali i hibridnim storidžom za razliku od konkurenata iz tabele, koji koriste isključivo SSD-ove…
       

       

      Samsung Series 9

      ASUS ZenBook UX31

      HP Spectre

      HP Envy 6

      Battery Eater – Reader test

      7:15

      6:15

      6:05

      7:45

      PC Mark 7

      3735

      3158

      5045

      3920

      Cinebench 11.5 OpenGL

      13,26 fps

      8,26 fps

      11,48 fps

      13,48 fps

      Cinebench 11.5 Rendering

      2,41 pts

      2,23 pts

      2,41 pts

      2,41 pts

      Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      29,4 fps

      22,4 fps

      27,9 fps

      61,7 fps

      Unigine  (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      10,0 fps 253 poena

      Nije mereno

      13,1 fps 330 poena

      27,0 fps 681 poena

      Nuclear MC

      10461

      9591

      10580

      9999

      wPrime 32M (sec)

      21,981

      19,767

      22,918

      21,918

      HD Tune Transfer (MB/s)

      319

      214.6

      351,8

      89,6 – HDD 227,4 – SSD

      HD Tune Access Time (ms)

      0,3

      0,2

      0,1

      17,8 – HDD 0,1 – SSD

       
      Utisci Radu u Windowsu je veoma dobar. Korisnici sa standardnim prohtevima će se veoma udobno osećati u okruženju koje nudi Envy 6, a skrećemo pažnju da ovo nije mejnstrim računar i da ne treba očekivati performanse koje nude Ivy Bridge procesori višeg radnog takta i veće toplotne disipacije. Pomenimo da se isporučuje Office 2010 i korisnik može koristiti Starter ediciju, ili “otključati” full ediciju ako raspolaže licencom. Takođe, tu je i nekoliko programa, koje HP instalira. Osim aplikacija za podršku i kontrolu laptopa, istakli bismo Skype, kao i još jednu zanimljivu aplikaciju.

      U pitanju je Magic Desktop. Radi se, zapravo, o aplikaciji koja po dizajnu upućuje da je namenjena najmlađima. Praktično, pokrene se drugačije desktop okruženje, sa prostim komandama i deci dopadljivim šarenim skinovima i dizajnom, omogućavajući tako pojednostavljeno korišćenje računara. Ekran sa LED pozadinskim osvetljenjem ima rezoluciju od 1366 x 768 piksela. Radi se o ekranu sa refleksijom, ali sasvim solidne reprodukcije boja, i vrlo živahnim prikazom videa. Zahtevniji korisnici bi verovatno želeli da rezolucija bude veća. Opet, dolazimo do pitanja sa čime porediti Envy 6 – da li sa drugim ultrabukovima, da li sa mejnstrim laptopovima. Tastatura i tačped ostavljaju nešto bolji utisak nego kod Envy 4 – tasteri su veći, udobniji za kucanje, prisutno je veliko Enter i naša slova, tačped je veći. No, tastatura nema numerički deo koji imaju mejnstrim “petnaestice” maltene po standardu, što je još jedan pokazatelj da je Envy 6 vrlo, vrlo težak za procenjivanje. Temperature Load

      Idle

      Buka Idle – 39,4 dBA Load – 63,6 dBA Temeperature su sasvim prihvatljive, ali ne i neočekivane kada se radi o 15,6-inčnim računarima. Ne mnogo iznad 40 C, na onim delovima gde se inače nalaze i otvori za hlađenje i kuda se disipira toplota iz unutrašnjosti laptopa – to je sasvim korektan rezultat. Nažalost, i ovaj ultrabuk razočarava kada je buka u pitanju, budući da ume itekako da bude glasan, što se vidi i po rezultatima. Nešto je tiši od Envy 4 modela, ruku na srce. Baterija od četiri ćelije donosi autonomiju od gotovo osam časova! Ovo je podatak koji će obradovati svakoga i nalazimo da je baterija istinska svetla tačka HP Envy 6 računara, kojom se dotični može podičiti nezavisno od situacije i ugla posmatranja. Opet, ovo je 15,6-inčni računar kome ne možete pristupiti bateriji, pa ima i taj ugao gledanja, koji se ni ne dotiče autonomije. Prosto, ukoliko bude problema sa baterijama, morate se osloniti na usluge servisa. Zaključak Već smo toliko puta rekli, a ponovićemo još jednom – Envy 6 je vraški teško (pr)oceniti, budući da se radi o laptopu koji pluta negde između ultrabukova i mejnstrim laptopova. Najteže je zapravo to što je nešto što se nekom ultrabuku toleriše, mejnstrim laptopu egzaktna mana, ono što se kod mejnstrim laptopa ne očekuje, kod ultrabuka se dobija, a kompromisi dobijaju sasvim drugačija značenja u zavisnosti od toga iz kog ugla računar posmatrate.  

       
      Naše mišljenje je, otvoreno rečeno, da je HP napravio grešku kada je ovaj računar kategorisao kao ultrabuk. Njega zaista ne bi trebalo posmatrati na taj način. Posmatrajte laptop drugim očima, i dobićete veoma dobru mašinu – mejnstrim uređaj koji je lakši i tanji od većine konkurenata, sa podosta kompromisa, ali i veoma visokom vrednošću, izraženom kroz kvalitet izrade, interesantan i dopadljiv dizajn, solidan mejnstrim hardver, povišen stepen prenosivosti…Posmatrajte ga kao ultrabuk i dobijate glomazan, težak ultrabuk koji je po mnogo čemu sličniji mejnstrim računarima, i ne nudi previše razloga za visoku investiciju. Čak i neke značajne osobine dobijaju sasvim drugačije značenje – ultrabuk sa diskretnom grafikom zvuči sjajno, ali nije nikakva naročita prednost među mejnstrim laptopovima svoje klase, jer mnogi imaju sličnu diskretnu grafiku.

      Računar dakle ima i jasne prednosti, i jasne mane, a procena boniteta zavisi od ugla gledanja. Ocenu stoga uslovno shvatite. Korisnici koji mogu da progutaju mane računara, odnosno koji se na te stvari neće previše obazirati, Envy 6 bi sigurno ocenili sa 90% i više. Oni koji to pak ne bi mogli, ocenili bi ga verovatno sa još nižom ocenom. Odličan kvalitet izrade, baterija, odličan zvuk solidna hardverska osnova, na jednoj, i nemogućnost zamene baterije, niska rezolucija ekrana, te viši stepen buke na drugoj strani su konstante. Stepen prenosivosti, diskretna grafika, generalne performanse i nepostojanje optike su varijable, koje zavise od vašeg ugla gledanja na stvari, odnosno na tematiku ultrabuk vs mejnstrim laptop. Takođe, Envy 6 je prvi laptop ovog tipa koji smo dobili na test, pa prosto moramo da se, više nego što bismo inače, osvrnemo na filozofiju samog proizvoda. Da li je ovo tanka, elegantna i lepa petnaestica, ili glomazni, veliki ultrabuk? The truth is in the eye of the beholder…od vašeg gledišta sve zavisi.
      Ocena: 80%
      Prednosti: – Odličan kvalitet izrade – Veoma dobar zvuk – Radeon HD 7670 grafika za one koji žele grafičke performanse iznad (ultrabuk) proseka – Dizajn – Dobra hardverska osnova sa višim stepenom prenosivosti, ako poredimo sa mejnstrim modelima – Baterija Nedostaci: – Prosto, nije pravi ultrabuk – Visok nivo buke čim usledi opterećenje – 15,6″ kome se ne može zameniti baterija i koji nema optiku – 15,6″ sa malom rezolucijom ekrana za ovu cenovnu klasu Računar na test ustupio HP.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test