HP Folio 13

HP Folio 13

Na test nam stiže HP Folio 13, ultrabook predstavnik kompanije HP, najvećeg svetskog proizvođača računara, sa obećanjima o bateriji koja omogućava i do 9,5 časova autonomije. Da li će se ova vrlo ambiciozna obećanja ispuniti? Očekivanja su velika od ovog 13-inčnog računara, i zbog porekla, i zbog pedigrea. Može li da ispuni obećano i suprotstavi se bez sumnje oštroj konkurenciji u svetu ultrabook računara?

    Sadržaj

      Filip Majkić Sadašnjost PC-ja – upravo tom frazom kitimo novu generaciju laptopova, koja nastupa sa nešto drugačijim konceptom u odnosu na ono što smo do sada navikavani kada je računar u pitanju. Ultrabook koncept je sada već u više navrata isproban i predočen čitaocima Benchmark sajta. Objavili smo test ASUS Zenbook računara, nedugo zatim i test Toshiba Portege Z830, još jednog vrlo zanimljivog predstavnika, koji se trudi da generalnu liniju koncepta izvede na malo drugačiji način i, rekli bismo, vrlo nalik na HP Folio 13. Naime, oba ova računara, HP Folio 13 i Toshiba Portege Z830, ciljaju prevashodno poslovne korisnike. To ne znači da se neće dopasti i običnim korisnicima, i ima dosta razloga za to, ali njihova primarna ciljna grupa je postavljena na taj način da se obraćaju prevashodno biznis korisnicima.

      Pre nego što pređemo na konkretan notebook, još jednom naglašavamo o kakvom se konceptu računara radi. Ultrabook je u stvari tanak i lagan notebook, najprostije rečeno. Istovremeno, može se reći da se radi o klasi laptopova koja se ugleda na MacBook Air, ali sa određenim specifičnostima i kvalitetima koji odlikuju PC računare, kao što su fleksibilnost i raznolikost, te ipak nešto šira lepeza podržanih tehnologija. Međutim, nije sve u “tananosti i lepoti”, ima nešto i u performansama. Razvoj tehnologije je omogućio situaciju da imamo relativno snažne čipove koje možemo spakovati u ovako tanke računare, a da one po performansama ne zaostaju za mejnstrim rešenjima, kao što je to bio slučaj nekada kod ULV čipova.Drugim rečima, danas smo svedoci prelaza ka novoj generaciji mejnstrim računara za masovno tržište namenjene korisnicima koji nisu preterano zahtevni. Ovakve računare ćemo sve češće viđati u ponudi, a proizvođači su potvrdili svoje opredeljenje da će učiniti sve da u dogledno vreme dođe do značajnih pojeftinjenja ovakvih računara, imajući u vidu da je njihova prosečna cena uglavnom preko 1000 evra, te da bi do kraja godine ona trebala da padne na nekih 700 evra. Sada, kada smo utvrdili gradivo vezano za ultrabook uređaje u globalu, pogledajmo kakav smo uređaj zapravo dobili na test.  

       
      Biznis sa stilom Fraza iz podnaslova nam deluje kao ideja vodilja kojom se HP rukovodio dok je kreirao ovaj laptop. Prosto, ideja je bila da se ponudi vrlo pogodan i kompaktan biznis računar po (relativno, imajući u vidu ultrabook zahteve) povoljnoj ceni, koji ostavlja upečatljiv utisak i izaziva uzdahe u estetskom smislu. Stoga nimalo ne čude ni dizajn, niti koncept ovog računara.

      Laptop dolazi u predivnom, ali istovremeno i blago konzervativnom kućištu, izrađenom od aluminijuma, sa izuzetkom donjeg dela, koji je izrađen od plastike. Izrada je odlična, a zanimljivo je da nema nikakvih “ulepšavajućih” elemenata, izuzmemo li simbol kompanije HP na gornjem delu poklopca. Sam laptop je prilično simetričan, i zaobljenih je ivica, u potpunosti metalik sive boje, bez presijavajućih ili šljaštećih delova. Trebamo li da opisujemo koliko plemenito deluje na dodir? Opet, ovo nije najtanji ultrabook, i nema tih tendencija ka istanjivanju po svaku cenu. Njegova debljina je prilično uniformna, i nema situacije da je spreda duplo tanji nego pozadi, kako se to često danas dešava, ne samo kod ultrabook računara, već i kod drugih laptopova.

      Unutrašnjost se odlikuje kontrastom između crne boje tastature, tačpeda i okvira oko ekrana i tamnosive boje naslona za dlanove i okvira oko tastature. Estetski, nema se šta zameriti, osim ukoliko korisnici priželjkuju nešto drugačije boje. Ovo i jeste neka vrsta najčešće “hladne” varijante tipične za poslovne računare. Ekran je glossy, i o njemu će više reči biti nešto kasnije. Sa donje strane zatičemo otvore za ventilatore, preko kojih se disipira višak toplote iz računara.

      Konektori Vraćamo vas na trenutak na priču o debljini ovog ultrabooka, koji ne pokazuje naročitih želja ka istanjivanju. To ima i svojih vrlo jasnih prednosti. Naime, HP Folio 13 ima LAN konektor, za razliku od većine ultrabook računara, kao i HDMI izlaz pune veličine. Prvi je izuzetno bitan za svako poslovno okruženje, a drugi značajno olakšava život krajnjim korisnicima koji žele da sliku i zvuk izbace na eksterni displej.

      Broj konektora je zaista minimalan – nimalo iznenađujuće za ultrabook. Oni su razmešteni na bokovima računara. Desno se nalazi samo jedan USB port i audio konektor, dok je ostatak na levoj strani računara. Tamo su priključak za struju, LAN port, HDMI izlaz, još jedan USB port, kao i čitač memorijskih kartica. Pogledajmo sada kakav hardver karakteriše ovaj računar…Već smo spomenuli da se u ultrabookovima koristi “poseban” hardver, što i ne treba da čudi, budući da se radi o ultra-tankim računarima. U konkretnom slučaju, Folio 13 se oslanja na Intel Core i5-2467M CPU, 32-nanometarski procesor maksimalne disipacije od 17 W. On radi na podrazumevanih 1,6 GHz, ima dva fizička jezgra sa podrškom za Hyperthreading (dakle, četiri threada), te 3 MB keš memorije. U Turbo režimu je u stanju da radi na taktovima do 2,3 GHz, u zavisnosti od opterećenja.

      Grafika je integrisana u CPU i u suštini nije preterano snažna – poslužiće za HD video i to bi bilo to, ne očekujte nekakve naročite performanse u igrama. Reč je o Intel HD 3000 grafici koja radi na baznom taktu od 350 MHz, ali joj se radni takt isto tako može dramatično podići na 1,15 GHz. Kada govorimo o količini memorije, HP isporučuje Folio 13 sa 4 GB DDR3-1333 memorije, što je u neku ruku i standard na današnjoj generaciji mobilnih računara. Grafika je u stanju da “pozajmi” i do 1696 MB memorije od sistemske memorije, mada je u konkretnom slučaju ta količina manja, jer se pomenutih 1696 MB odnosi na teoretski maksimum, a od konfiguracije sa 4 GB sistemske memorije se pozajmljuje nešto manje.
       

       

      HP Folio 13-2000

      LCD

      13.3″, 1366 x 768, glossy

      Procesor

      Intel Core i5 2467M, 1.6 GHz (Turbo boost do 2.3 GHz)

      Čipset

      Intel HM65 Express

      Grafika

      Intel HD Graphics 3000 (integrisana u CPU)

      RAM

      4 GB DDR3-1333

      SSD

      128 GB

      Optički uređaj

      Konekcije

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 3.0, UMTS/3G

      Dodatno

      1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, HDMI izlaz, čitač kartica, web kamera, audio konektori

      Operativni sistem

      Windows 7 Professional SP1 64-bit

      Masa

      1,5 kg

      Dimenzije

      318 x 220 x 18 mm

      Cena

      107,990 dinara

      Garancija

      36 meseci

       
      Veoma je važno pomenuti da laptop podržava TPM 1.2, bez koga se biznis laptopovi ne mogu zamisliti kada je korporacijsko okruženje u pitanju. Za skladištenje podataka se koristi SSD kompanije Samsung, kapaciteta 128 GB. Verovatno ne moramo da naglašavamo i dalje prednosti SSD-a u odnosu na tradicionalne hard diskove, kao što su brži transfer, dramatično manje vreme pristupa, i sveukupno bolja odzivnost sistema. Takođe, njihova mala masa i zapremina ih čini idealnim za ovakve računare, kod kojih je izuzetno bitno smanjiti potrošnju, masivnost uređaja koji se ugrađuju, kao i stepen zagrevanja.

      Ekran je standardni HD ready, rezolucije 1366 x 768 piksela. Reč je o glossy ekranu sa LED pozadinskim osvetljenjem, a utiske ćete moći da pročitate za koju stranu, na mestu predviđenom za to. Optičkog uređaja, kao što smo već spomenuli na prethodnoj strani, nema. WiFi Draft N je tu, kao i Bluetooth 3.0. LAN konektor je takođe prisutan. Nažalost, nema podrške za 3G, što bi bilo veoma lepo videti, posebno imajući u vidu usmerenje ovog laptopa prema poslovnim korisnicima, kojima je potrebno da budu uvek povezani, čak i kada su u pokretu, na putu.

      Stereo zvučnici se staraju za zvuk, a HP TrueVision HD web kamera za sve vrste video poziva. Kada je konektivnost u pitanju, kompletan spisak možete videti u tabeli, a neke stvari smo već pominjali na prethodnoj strani – jedan USB 3.0, jedan USB 2.0 port, HDMI konektor, audio izlaz, te Gigabit LAN. Čitač kartica podržava SD, SDHC, SDXC i MMC formate. Operativni sistem je Windows 7 Professional SP1 u 64-bitnom izdanju. Primetite da računar ima masu od 1,5 kilograma, što je par stotina grama više od drugih ultrabookova, iako jeste veoma lagano i jednostavno za prenošenje. Pogledajmo sada kako se računar pokazuje u praksi…
       Ovde možete videti rezultate koje ostvaruje HP Folio 13. Poređenja radi, ispod tabele, kreirali smo grafikone sa rezultatima dva srodna ultrabook računara, ovog sa testa koji čitate i Toshiba Portege Z830 modela.
       

       

      HP Folio 13-2000

      Battery Eater – Classic test

      4:12

      Battery Eater – Reader test

      7:52

      PC Mark 7

      3236

      Fritz Chess Benchmark

      3814

      Cinebench 11.5 Rendering

      1.94 pts

      Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      23,2 fps

      Unigine (High, 1366 x 768, DX11, no AA, no AF)

      9,5 fps 239 poena

      Nuclear MC

      7962

      wPrime 32M (sec)

      27,036

      HD Tune Transfer (MB/s)

      191,2

       










       Windows 7 Professional na HP Folio 13 laptopu radi besprekorno, baš kao i na ultrabookovima koje smo ranije imali priliku da isprobamo. Solidno snažna hardverska platforma je dodatno podstaknuta prisustvom SSD-a, koji doprinosi kroz strahovitu odzivnost. Sve radi odlično i ovaj ultrabook je spreman za sve poslovne izazove. Tu se nema puno šta dodati ili oduzeti. Ultrabook je snažan koliko desktop računari pre samo koju generaciju i potpuno je fascinantno šta se danas dobija u tako malom pakovanju.

      Ekran Veliki broj proizvođača se potrudio da ponudi nešto bolje kada su ekrani ultrabookova u pitanju. Dosta njih je krenulo putem nuđenja više rezolucije, ali se HP nije odlučio na taj korak, zadržavši se na standardnoj HD Ready rezoluciji (1366 x 768 piksela). Međutim, postoji jedna stvar na koju morate biti spremni – reč je o BrightView HD2 ekranu, to jest glossy ekranu. Nekome će ovo biti stvar koja nije previše bitna, ali neko ko želi određenu dozu posebnosti računara, naročito ovakvog računara, bi možda želeo ili ekran veće rezolucije, ili mat ekran, naročito imajući u vidu da se radi o računaru usmerenom pre svih prema poslovnim korisnicima. No, to ne znači da je ekran loš, već prosto da nije odličan, odnosno iznad neke vrste proseka.

      Ulazni uređaji Tastatura je veoma dobra, i to po jednoj osnovi koja je vrlo važna u notebook računarima manjih dimenzija. Radi se, naime, o tome da su ovde tasteri dobili duži, odnosno dublji hod u odnosu na većinu ultrabook ponude, prvenstveno zahvaljujući izostanku insistiranja za maksimalnim istanjenjem, što smo već konstatovali ranije. Stoga je udobnost u kuckanju prilično visoka, možda i najbolja kod nekog ultrabook računara, a pored toga, ostavljeno je dovoljno prostora između samih tastera i pruža se veoma dobar povratni osećaj u kucanju. Naravno, tastatura nema numerički deo, što je sasvim razumljivo imajući u vidu dimenzije računara. Sa druge strane, bez naših je slova. Dolazi sa pozadinskim osvetljenjem. Najyad, otporna je na prolivanje tekućina, što je veoma važna osobina, posebno za kancelarijsko okruženje.

      Tačped je relativno standardan, ali je iz nekog razloga ovde tvrđi nego što je to uobičajeno za tačped koji je izrađen “iz jednog dela”, sa sopstvenim dugmićima inkorporisanim u jednu, kontinualnu površinu. Podržane su multitač tehnologija, kao i deaktiviranje tačpeda putem posebnog mesta za to predviđenog u njegovom gornjem levom ćošku.

      Termalne karakteristike, baterija Termalne karakteristike su na veoma dobrom nivou, a tome pomaže i kvalitetno kućište. Svi ultrabook računari se, po prirodi stvari, ponajviše greju u delu direktno ispod ekrana, gde su najdeblji i gde su po pravilu i smešteni čipovi, a tu su i otvori za hlađenje. I ovde zatičemo istu situaciju, koja se ni po čemu ne razlikuje u odnosu na rešenja uočena kod sličnih modela. Izolacija je odlična i korisnik u principu nema previše kontakata sa površinama koje se više greju, pošto se topao vazduh izbacuje prema zadnjoj strani. Dakle, po ovom kriterijumu se Folio 13 ne razlikuje gotovo nimalo od modela koje smo do sada isprobali.

      Sa druge strane, kultura rada je takva da u principu laptop jeste nečujan u nezahtevnom radu, ali rad ventilatora ume da se pojača, kada ćete početi da “čujete” kuler veoma jasno u slučajevima kada se nešto zahtevnije pokrene. Ne radi se o naročito velikom nivou buke, ali prosto korisnici trebaju to da znaju. HP koristi svoju CoolSense tehnologiju koja inteligentno predoseća kakve su performanse kulera neophodne ili na kakvom se tipu podloge laptop nalazi, pa optimizuje hlađenje, odnosno rad kulera u skladu sa tim. U nezahtevnom režimu rada, prilikom “klasične”, nezahtevne eksploatacije, kuler se ne čuje.

      Baterija ugrađena u Folio 13 ultrabook je šestoćelijska, i prema specifikacijama, u stanju je da pruži i do devet sati autonomije. Ako ste mislili da ova 59 Wh baterija takve specifikacije u realnosti može samo da sanja, grdno ste se prevarili. Naime, Folio nas je oduševio kada je u pitanju baterija i radi se o računaru sa kojim smo vrlo lako dostigli osam sati autonomije, a da nismo nešto preterano ni isključivali niti se trudili da taj period naročito produžimo. Sa višim stepenom zatamnjenja ekrana ili isključivanjem WiFi konekcije i sličnim zahvatima, devet sati je sasvim lako dostižno. No, zašto biste po svaku cenu jurili 9 sati, ako je 8 sasvim realno ostvarivo bez gotovo ikakvih kompromisa? Ovo je svakako najjači adut Folio 13 ultrabooka, i jedan od najboljih računara po pitanju realne autonomije koji smo do sada imali priliku da isprobamo.
      Ciljna grupa za ultrabook računare jeste solidna grupa uspešnih, dobro situiranih osoba, koji žele dobar laptop za mejnstrim korišćenje. Iako smo u početku mislili da će orijentacija biti prema krajnjim korisnicima, iskreno vidimo veoma jasan razlog za orijentaciju prema poslovnim korisnicima. Oni su platežno sposobniji, a i realni benefiti od korišćenja ultrabooka su vidljiviji u njihovom slučaju. Moraju da putuju, da se puno kreću, i znači im rasterećenje od svakog grama u odnosu na klasične laptopove.
       

       
      Stoga ne čudi da su mnogi proizvođači krenuli u tom smeru. Najpre Toshiba, sada i HP, odlučuju da se posvete prevashodno poslovnom čoveku, a jasnoću takvom opredeljenju dodaje i svest o pedigreu kompanija, odnosno broju klijenata koji opslužuju, zahvaljujući čemu već imaju uspostavljene kontakte i kanale za dalju prodaju, ovaj put ultrabook računara. Svestan toga, HP nudi 36 meseci garancije, što je više nego standardnih 24 meseca, a pride, Folio 13 je verovatno najpristupačniji „pravi“ ultrabook (ima Acer modela koji su jeftiniji, ali koriste hard diskove umesto SSD-a i slično).

      Postoji dosta toga što se može voleti na HP Folio 13 računaru. Postoji i par slabijih strana. Ekran je mogao biti bolji, a zaista je šteta što nema 3G/UMTS, posebno ukoliko se ima u vidu koliku autonomiju ima računar i kom je profilu korisnika namenjen Folio 13. Sa druge  strane, mnoštvo je pozitivnih utisaka. Pored toga što se radi o odličnoj all-round napravi, koja uopšte ne mora biti isključivo korišćena za poslovne potrebe, karakteriše je prefinjen dizajn i odličan kvalitet izrade. Prisutni su standardni konektori pune veličine, umesto mini verzija koje bi zahtevale korišćenje adaptera, koji nisu uvek pri ruci. Takođe, i dalje se navikavamo na performanse u ovako malom pakovanju, gotovo u neverici da smo ne tako davne iste viđali u daleko kabastijim desktopovima.

      Ipak, najbolja karakteristika Folio 13 laptopa kompanije HP je autonomija. Izvanredna baterija omogućava praktično 8 sati autonomije, realne autonomije do koje se ne stiže veštački, isključivanjem svega i svačega. Zahvaljujući tome, upotrebna vrednost ovog laptopa je izuzetno visoka za sve osobe koje su često u pokretu, bile one iz poslovnog sveta ili ne. Stoga, kao i zbog veoma solidne cene za ultrabook računare, Folio 13 od nas dobija Value for Money priznanje.
      Ocena: 90%
      Prednosti: – Fantastična autonomija – Odličan all-round ultrabook – Dizajn, izrada – Performanse za ovako tanko pakovanje – Konektivnost u smislu ugradnje standardnih portova kojih nema na većini ultrabook računara Nedostaci: – Ekran je mogao biti bolji – Bez 3G podrške – Voleli bismo koji port više Računar na test ustupio HP.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test