HP Pavilion dv6-6b03em

HP Pavilion dv6-6b03em

Multimedijalni računari su uvek u modi, a HP je uvek spreman da na izazove tržišta odgovori sa adekvatnom ponudom. Verovatno ste već navikli na njihove mejnstrim modele multimedijalnih laptopova, koji dolaze pod oznakom Pavilion dv6. Imali smo priliku da probamo jedan od aktuelnih modela, baziran na AMD APU rešenju, poslednjoj generaciji AMD tehnologije namenjene mobilnim računarima. Kako se pokazuje novo čedo HP-a, od koga u matičnoj kompaniji sa pravom puno očekuju?

    Sadržaj

      Filip Majkić HP Pavilion dv6 linije je praktično stari poznanik naših čitalaca, jer se malo-malo pa osveži neki od modela koji nose ovu oznaku. Radi se o veoma popularnim računarima, imajući u vidu da se radi o mejnstrim multimedijalnim računarima, sa veoma dobrim balansom koji pogoduje velikom broju korisnika. Novi dv6 model ne odstupa od utabane staze i oslanja se na šasiju koju smo već upoznali, sa dodatkom u vidu drugačijeg dizajna – notebook je bele boje, sa specifičnim šarama.

      No, to svakako nije sve što se krije iza pomalo rogobatnog sufiksa dv6-6b03em? Naravno da nije, pošto je jedna od najinteresantnijih karakteristika skrivena ispod haube. HP se nimalo ne libi da na tržište izbaci notebook računare sa AMD platformom. Ovaj model se oslanja na AMD APU, dvojezgarni A4 procesor sa integrisanim grafičkim čipom, koji nosi oznaku Radeon HD 6480G. Međutim, o tome ćemo nešto kasnije, pogledajmo najpre šta odlikuje notebook sa testa “na prvu”. Dizajn, konektori Laptop stiže u klasičnoj kartonskoj kutiji, u kojoj ćete pronaći notebook, strujni adapter, kao i diskove sa propratnim softverom i povratak sistema u inicijalno stanje. Unutra se krije beli notebook, koji zaista moramo okarakterisati kao vrlo dopadljiv i simpatičan, bez obzira na tip šara koje ga prožimaju po skoro svim površinama, i spolja i iznutra. Računar je izrađen od plastike, sa bočnim ojačanjima od tvrđe plastike i donjim delom koji je izrađen od – pogađate – plastike, ali nešto grublje obrađene, što je i bilo za očekivati.

      Kada se poklopac otvori, očekuje nas vrlo prijatan pogled u unutrašnjost. Nju karakterišu kontrast između bele boje okvira, tačpeda i naslona za dlanove, te metalik sivih površina (tastatura, Altec Lansing zvučnici), i konačno crnog okvira oko ekrana. Iznad ekrana je smeštena HP TrueVision HD web kamera. Tačped je multitač tipa, i iako nemamo naročitih primedbi na njega, nismo ni posebno oduševljeni – ali će u svakom slučaju odraditi posao. Na njemu je smešten i taster za isključivanje tačpeda. Stavka na koju, međutim, imamo ozbiljnijih primedbi jeste primetno ugibanje. Ono je očigledno i kada se pritiska tačped, i kada se kucka po tastaturi. Sama tastatura je lepo rešena, sa numeričkim delom, individualnim tasterima, velikim Enter i našim slovima. Što se konekcija tiče, one su relativno ravnomerno raspodeljene po bokovima laptopa. Na levoj strani, osim otvora za hlađenje, nalaze se još video i audio konektori  (HDMI, VGA, mikrofon, zvuk), te dva USB porta i LAN konektor. Na suprotnoj strani je DVDRW, zajedno sa još dva USB-a. Na prednjoj strani, pri levoj strani, nalazi se i čitač kartica. Hardver, specifikacija HP je za pogonsko srce ove mašine odabrao AMD A4 APU oznaje 3310MX. Reč je o dvojezgarnom procesoru (tačnije “trojezgarnom”, računamo li i GPU kao jezgro, dok ima dva procesorska jezgra), koji radi na 2.1 GHz. Njegova termalna disipacija je deklarisana na 45 W, a ima 1 MB keš memorije. Da preciziramo, mislimo na L2 keš memoriju. L3 keš memorije ovaj procesor nema. Kako se prvi put srećemo sa konkretnim modelom čipa, nije naodmet spomenuti i da se izrađuje u 32-nanometarskom proizvodnom procesu.

      Uparen sa AMD A70M čipsetom, ovaj APU (Accelerated Processing Unit) se stara o praktično svim “procesivnim” potrebama računara, bez obzira da li se radi o tradicionalnim procesorskim zadacima ili o grafici. Za grafiku je zadužen AMD Radeon HD 6480G grafički čip, integrisan u procesoru. On nudi 240 šejder procesora (od mogućih 400, koliko nude najjači APU čipovi), podržava DirectX 11 i Shader 5.0 tehnologije, te ima radni takt od 444 MHz. Ovakvi čipovi nemaju sopstvenu memoriju, već se oslanjaju na memoriju koju “pozajmljuju” od sistema. Sistemske memorije ima 4 GB, i ona je DDR3 tipa.
       

       

      HP Pavilion dv6-6b03em

      LCD

      15.6″, 1366 x 768, glossy

      Procesor

      AMD A4-3310MX, 2,1 GHz

      Čipset

      AMD A70M

      Grafika

      AMD Radeon HD 6480G (integrisan u APU)

      RAM

      4 GB

      Hard disk

      500 GB, 2.5-inčni, 5400 RPM, SATA interfejs

      Optički uređaj

      DVD RW

      Konekcije

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth

      Dodatno

      4 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, čitač kartica, web kamera, audio konektori

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium

      Masa

      2,91 kg

      Dimenzije

      378 x 246 x 35.2 mm

      Cena

      oko 62,000 dinara

      Garancija

      24 meseca

       
      Pavilion dv6 raspolaže 15.6-inčnim BrightView HD ekranom, koji je glossy tipa. Njegova radna rezolucija je 1366 x 768 piksela, a odnos stranica 16:9. Hard disk stiže iz kompanije Seagate,  i radi se o modelu koji ima kapacitet od 500 GB sa 8 MB bafera, u 2,5-inčnom je formatu i vrti se na 5400 obrtaja u minutu. Tu je i optički uređaj, a radi se o DVD pisaču.

      Kada je konektivnost u pitanju, zatičemo četiri USB 2.0 porta. Ne, nema USB 3.0 portova,  samo USB 2.0. Nema nekih naprednijih varijanti, kao što su eSATA, ExpressCard ili FireWire portovi, što je šteta, s obzirom na cenu. Tu je čitač kartica, a ako želite da izbacite sliku na eksterni displej, poslužiće vam HDMI i VGA. Tu su još i Gigabit Ethernet, WiFi Draft N, kao i Bluetooth. Svakako treba podsetiti na već spomenute Altec Lansing zvučnike natprosečnog kvaliteta. Operativni sistem je Windows 7 Home Premium u 32-bitnom izdanju. 
       

       

      HP Pavilion dv6-6b03em

      Battery Eater – Classic test

      1:53

      Battery Eater – Reader test

      5:23

      PC Mark 7

      1516

      3D Mark 11 Performance

      P1136

      Cinebench 11.5 Rendering

      1.25 pts

      Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      45,6 fps

      Unigine (High, 1366 x 768, DX11, no AA, no AF)

      15,3 fps 386 poena

      Nuclear MC

      5497

      wPrime 32M (sec)

      38,58

      HD Tune Transfer (MB/s)

      62,1

       
      Kao što možete videti iz priložene tabele, rezultati koje laptop ostvaruje su u nivou očekivanih. Radi se o solidnom all-round multimedijalnom modelu, koji se po performansama upravo svrstava u tu kategoriju. Nismo iznenađeni, niti naročito obradovani (uvek bi bilo fino da se po nečemu odskoči, zar ne), niti razočarani (laptop se ponaša baš na nivou specifikacija). Prijatan rezultat je ostvaren u igri Resident Evil 5, i on pokazuje da se na ovom laptopu možete i poigrati, a da to nisu samo fleš igrice. Naravno, ne treba očekivati čuda, ali u nižoj rezoluciji kakva 1366 x 768 jeste i neke sada već starije igre izgledaju vrlo lepo, a rade u vrlo prihvatljivom broju frejmova.

      Utisci U neku ruku, već smo izneli utisak vezan za igranje na ovom dv6 laptopu u komentaru rezultata testova u pasusu iznad. Međutim, kako se uređaj ponaša u Windowsu? Pa, opet u skladu sa očekivanjima – besprekorno. Nema nikakvih čudnih simptoma poput buke kulera ili abnormalnog zagrevanja, nezahtevne aplikacije lete, pa i mnoge zahtevne, jer se hardver računara sa relativnom lakoćom nosi sa svim izazovima. HD video će “žvakati” kao od šale, Office i slične aplikacije će raditi bez ikakvih problema. Kada je ekran u pitanju, dok ga gledate direktno pod pravim uglovima, situacija je dobra. Međutim, mrdnete li imalo, dolaze do izražaja nešto slabiji uglovi gledanja. Ekran ima LED pozadinsko osvetljenje i generalno solidan, živahan prikaz boja.

      Tastatura i tačped pate od boljke spomenute u uvodnom delu u sekciji o dizajnu. Prosto, konstrukcija plastike koja pruža potpornu podršku je takva da se centralni deo računara vidljivo ugiba, bez obzira da li govorimo o tačpedu ili o tastaturi. Ne znamo da li se radi samo o sempl primerku (ovakve stvari nisu retka pojava u slučajevima kada kompanije žure da pošalju test modele novinarskim redakcijama), ali svakako mora biti spomenuta. Sam tačped je korektan (dva tastera, plus taster za deaktiviranje), a tastatura je odlična, izuzmemo li spomenuti problem. Veliko Enter, naša slova, individualno isečeni tasteri sa finim osećajem pod jagodicama, te numerički deo, sve su to odlike tastature na Pavilion dv6 laptopu. Zagrevanje i posledična buka? Bez problema, ikakvih. Sa te strane, kapa dole. Nikakvih čudnih zvukova, nikakvih pištanja, ništa što odudara van standardnog “tonaliteta” laptopa koji radi nismo zapazili. Zvuk je veoma dobar, što se i moglo očekivati od Altec Lansing zvučnika. Konačno, tu je i autonomija. U konkretnom slučaju, možete očekivati do pet i po sati autonomije, u zavisnosti od toga na koji način koristite računar dok nije priključen na svoj strujni adapter, odnosno dok se oslanja isključivo na sopstvenu šestoćelijsku bateriju. Mi nismo previše zatamnjivali ekran, niti isključivali WiFi, a dobijene rezultate ste već mogli da vidite u vrhu ove stranice. Zaključak Generalno, Pavilion dv6 koji nam se našao na testu predstavlja prilično korektnu mašinu. Ona ima neke svoje prednosti i neke mane, pri čemu nijedna generalno gledano nije naročito izražena. Osnovne primedbe koje imamo se odnose na ugibanje centralnog dela unutrašnjosti (tastatura i tačped), kao i na – cenu, u uslovnom smislu. Da se odmah ogradimo, ne kažemo da laptop ne vredi tih para, naročito kada se budemo osvrnuli na kvalitete i prednosti u narednom pasusu, ali smo mišljenja da je ovo klasičan primer gde se pristupačna AMD platforma koristi kako bi se snizili troškovi i maksimizovao profit vendora. Prosto, da je cena nešto pristupačnija, za šta se nama čini da je bilo prostora, onda bi se na ovaj laptop gledalo sasvim drugačijim očima, možda i na kao svojevrsni Value for Money proizvod (posebno dobra kupovina). Ovako, on je ipak u klasi gde se mora boriti sa nekim snažnim modelima konkurenata.

      Tim rečeno, postoji dosta toga što nam se dopada kod Pavilion dv6 modela i što će se svakako manifestovati u praksi. Pre svega, ovo je, objektivno posmatrano, veoma lep laptop. I to ne lep iz ugla tinejdžerke koja želi drečave boje, niti neukusno namenjen isključivo jasno profilisanoj publici – ne, radi se o vrlo fino dizajniranom uređaju sa diskretnom belom bojom, koja celom laptopu daje notu elegancije. Naravno, ne razmišljaju svi isto, niti im treba isto, ali cenimo da će postojati jedna solidna grupa korisnika koji se itekako mogu pronaći u ovom modelu. Pogotovo što su performanse sasvim korektne i što zadovoljavaju izuzetno široku grupu potencijalnih korisnika. Pavilion dv6-6b03em je, najprostije rečeno, dobar all round laptop, i dobar mejnstrim multimedijalni laptop. Sa performansama sasvim na nivou, bez “grešaka u koracima”, sa solidnim brojem USB portova, dosta memorije i dovoljno velikim hard diskom, radi se o laptopu koji ostavlja dobar generalni utisak. Generalno gledano, HP je napravio dobar posao sa ovim modelom i cenimo da bi mogao da zabeleži lepe rezultate u prodaji nastavi li da se drži politike plasiranja uređaja dopadljivog dizajna, koji su najjači upravo u tipičnim vidovima upotrebe u svojim segmentima, a to je u konkretnom slučaju – multimedija.
      Ocena: 80%
      Prednosti: – Solidan multimedijalni računar – Dizajn – Zvučnici – Performanse AMD APU-a u praksi kod grafičkih aplikacija Nedostaci: – Ekran slabjih uglova gledanja – Ugibanje tastature – (Utisak) Nešto viša cena  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test