HP Pavilion m6-1060sm

HP Pavilion m6-1060sm

Ubrzo nakon prvog Trinity laptopa, na testu nam se našao još jedan, ovaj put u izvedbi najvećeg svetskog proizvođača računara, kompanije HP. U odnosu na premijerni Trinity, donosi nekoliko sitnijih stavki, uz jednu krupnu - ovaj put na testu imamo model sa diskretnom grafikom. Stoga je vrlo zanimljivo ispitati kako zapravo funkcioniše Radeon Dual Graphics režim rada. Pogledajmo kako se HP izvedba Trinity laptopa snalazi u praksi...

    Sadržaj

      Filip Majkić U nizu laptopova koji pristužu na domaće tržište, posebno mesto se odvaja za AMD Trinity platformu i nove modele bazirane na AMD tehnologiji. Kao kompanija koja puno pažnje poklanja odnosu cene i performansi, AMD je u našoj zemlji uvek imao vrlo solidan broj pristalica. No, situacija se vremenom menja, ništa nije statično, i Intel je polako ali sigurno zauzeo veliki deo notebook kolača. Može li se taj trend zaustaviti, ili čak preokrenuti sa novom platformom?

      Najgore je kada se stvore nekakvi mitovi, opšte poznate “istine” i “svima znane karakteristike”. Nekada je AMD imao inferiorne hardverske platforme za uslove mobilne eksploatacije, koje su se ili više zagrevale, ili nudile (značajno) manju autonomiju…ili oba. Danas, međutim, to nije slučaj, i naš prvi susret sa Trinity platformom je razvejao svako zrno ostatka tih zabluda iz prošlosti, koje su možda nekada imale realno utemeljenje, ali to danas nikako nije slučaj. Laptop na testu Uređaj koji je došao do nas je veoma lepo dizajniran, čak možemo reći drugačije u odnosu na dosadašnje modele koje je HP plasirao na tržište. Pripadnik je Pavilion linije multimedijalnih notebook računara i to se na uređaju jasno vidi. Ipak, postoje neke specifičnosti, bile to specifično zaobljene ivice, ili metalik sive “lajsne” oko poklopca. Kvalitet izrade je na veoma dobrom nivou, sa kombinacijom aluminijumskih površina i kvalitetne plastike.

      Zatičemo i Beats Audio logo, koji označava audio tehnologju koju HP implementira na svoje multimedijalne laptopove. Tastatura je čiklet tipa, sa našim slovima, velikim Enter i numeričkim delom. Tačped podržava gesturne komande, i ima dva velika tastera koji služe kao levi i desni klik miša – nažalost, na sam tačped se ne može kliknuti. Konektori su standardno raspoređeni po bokovima. Tu je i skener otiska prstiju, pomoću kojeg se korisnik može logovati uz softver koji se isporučuje. Uopšteno, izgled uređaja je veoma dobar i razbija monotoniju metalik sivih računara, te u pozitivnom smislu podseća zašto smo nekada bežali od belih elektronskih naprava i kućnih aparata. Hardver Trinity platforma je, dakle, stigla. Šta bi trebalo biti najzanimljivije za krajnjeg korisnika? Već smo spomenuli povećanje performansi od oko 25% za x86 jezgra i do 50-ak% za GPU deo, koji zavise od konkretnog modela koji se poredi u odnosu na prethodnike. Trajanje baterije je sada još duže. Odmah da naglasimo da se ne radi o praznom obećanju, a to ćete i videti do kraja teksta. Baterija u konkretnom računaru nudi performanse otprilike u nivou onih koje vidimo na Intelovim kreacijama poslednje generacije, tj. omogućava autonomiju koja je u istom nivou, negde malo veća, negde malo manja.

      AMD govori o maksimalnim autonomijama od oko 11-12 sati, što bi moglo biti realno ostvarivo sa baterijama većeg kapaciteta, što se pokazuje i sa ovim modelom. Takođe, integrisana su dva USB 3.0 porta koji će biti standardna ponuda na svim računarima sa Trinity platformom, ma kog proizvođača. Podržani su i Metro UI i HTML5, pa se cela platforma može pohvaliti spremnošću za Windows 8.

      Šta zapravo čini Trinity? Piledriver jezgra  predstavljaju drugu generaciju Bulldozer arhitekture, u kombinaciji sa trećom generacijom Turbo Core tehnologije. To znači da se ovi procesori ubrzavaju automatski kada se računari opterete zahtevnim zadacima. Takođe, tu je i druga generacija AMD Radeon DX11 integrisane grafike, sa do 384 Radeon jezgara, kako sada AMD naziva šejder procesore. Uz čipset A serije, to je „trojstvo“ po kome je i dobijeno ime. Zanimljivo je da je tu i HD Media Accelerator koji zauzima značajan deo procesora, a koji je zadužen za ubrzavanje HD sadržaja, unapređivanje slike tj. reprodukcije, baferovanju videa koji se strimuju ili puštaju bežično, baratanju sa konverzijom i tako dalje, sve što svodimo pod multimedijalne zadatke.

      Toliko za sada o Trinity platformi, posvetimo se detaljnije računaru sa testa…Kada je hardver u pitanju, glavna stavka zbog koje je ovaj računar poseban jeste prisustvo Trinity hardverske platforme. Kućište računara je za ovu priliku novitet, ali pretpostavljamo da će masovno biti korišćeno u Pavilion liniji, ne samo za uređaje bazirane na Trinity platformi, već i  za modele bazirane na Intelovim rešenjima. Pogledajmo šta konkretno nudi Pavilion m6 sa našeg testa, odnosno šta se u laptopu nalazi.

      Kada je procesor u pitanju, laptop koristi četvorojezgarni procesor A8-4500M. Reč je o 32-nanometarskom mobilnom procesoru, koji nominalno radi na 1,9 GHz, ali koji uz Turbo taakt može povećati svoje performanse sve do respektabilnih 2,8 GHz. Termalna disipacija je deklarisana na 35 W, što znači da je CPU i sa te strane sasvim prilagođen mejnstrim kategoriji. Raspolaže sa 4 MB L2 keš memorije i podržava DDR3-1600 memoriju, baš kao i kompletna serija Trinity čipova. Kada smo kod memorije, Pavilion m6 koristi 4 GB DDR3 memorije.

      Nismo rekli sve o procesoru, jer tek dolazi deo posvećen integrisanoj grafici, koja je sada sa procesivnim jezgrima čini jedan, APU čip. Dakle, radi se o Radeon HD 7640G grafici. Radni takt grafičkog jezgra je u nominalnom stanju 497 MHz, a tokom rada se taj takt ubrzava na 655 MHz. Na raspolaganju su 256 šejder procesora, koje AMD odnedavno naziva Radeon jezgrima. Specifikacija:  

       

      HP Pavilion m6-1060sm

      LCD

      15.6″, 1366 x 768, glossy

      Procesor

      AMD Quad Core A8-4500M, 1,9GHz

      Čipset

      AMD A70M FCH

      Grafika

      AMD Radeon HD 7640G (integrisana u CPU) AMD Radeon HD 7670M (diskretna)

      RAM

      4 GB DDR3 1600 MHz

      Hard disk

      500 GB, 2.5-inčni, 5400 RPM, SATA interfejs

      Optički uređaj

      DVD RW

      Konekcije

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 4.0

      Dodatno

                  3xUSB 3.0, 1xUSB 2.0, VGA, HDMI, Kensington lock, čitač memorijskih kartica, HP TrueVision HD web kamera, audio konektori

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium

      Masa

      2,4 kg

      Dimenzije

      376 x 254 x 31,8 mm

      Cena

      75,500

      Garancija

      24 meseca

       
      U konkretnom laptopu zatičemo i diskretnu Radeon HD 7670M grafiku. Laptop podržava Radeon Dual Graphics tehnologiju, gde u režimima opterećenja integrisana grafika “potpomaže” diskretnu, obezbeđujući bolje performanse nego kada je aktivna samo jedna grafika. Iskreno, iako nam se na prvi pogled ovakva stavka čini suvišnom, to je sasvim dovoljno da se obezbedi fina prednost nad konkurentskim – čitati, Nvidia – rešenjima koja nisu u stanju da naprave dual funkcionisanje na ovakav način, pre svega jer Nvidia više ne može da radi čipsetove za Intel procesore, te ne može da se potpomaže integrisanom Intel grafikom. Sa druge strane, pomoć koju diskretna Radeon grafika dobije od one integrisane u APU je sasvim dovoljna da se konkurentski model sa diskretnom grafikom ostavi iza sebe po performansama…

      No, dosta teoretisanja. AMD Radeon HD 7670M predstavlja srednju klasu mobilne grafike, i radi se u suštini o sličnom čipu kao što Radeon HD 6650M. Podržava DX11, proizvodi se u 40 nm, i postoje dve revizije – Thames-Pro i brži Thames-XT. Naša karta je bila, ispostavilo se, sporija varijanta. Što se diska tiče, koristi se klasičan 2,5-inčni 5400 rpm disk kompanije Toshiba. Ostatak hardvera čine DVD pisač, sve potrebne opcije za mrežnu povezivost – gigabitni Ethernet, b/g/n wireless, te Bluetooth. Spisak dodatnih portova i konektora možete videti u priloženoj tabeli. Istaknućemo još jednom da novi čipsetovi AMD-a u namenjeni laptop tržištu donose sa sobom podršku za dva USB 3.0 porta, te stoga ne treba da čudi da ih i ovaj model ima, u skladu sa standardom. No, HP je otišao i korak dalje, obezbeđujući još jedan USB 3.0 port, te ih Pavilion m6 nudi ukupno tri, uz još jedan “običan” USB 2.0 port.

      Ekran računara je relativno prosečan, sa HD Ready rezolucijom (1366 x 768) na 15,6 inča. Iako to jeste mejnstrim, voleli bismo da je na ovom računaru nešto veći ekran, posebno pošto je cena ipak nešto viša od prosečne, i bez obzira što je kvalitet reprodukcije na ekranu prilično solidan. Spomenimo i veoma solidne zvučnike. Web kamera podržava HD rezolucije, a reč je o standardnoj HP TrueVision HD web kamerici. Na konkretnom modelu računara dolazi Windows 7 Home Premium operativni sistem.Ovde možete pronaći rezultate koje ostvaruje HP Pavilion m6 i direktno ih uporediti sa onima koje ostvaruje ASUS A55N laptop, koji je takođe baziran na Trinity platformi, ali ne dolazi sa diskretnom grafikom, te samim tim ne može računati ni na Dual Graphics režim, za razliku od HP modela. A da razlike ima – ima. U to se, uostalom, možete uveriti u 3D igrama i slično orijentisanim testovima…
       

       

      ASUS A55N

      HP Pavilion m6-1060sm

      Battery Eater – Reader test

      5:25

      7:40

      3DMark 11 Performance (720p)

      P940

      P1711

      PC Mark 7

      1808

      1840

      Cinebench 11.5 OpenGL

      26,62 fps

      24,21 fps

      Cinebench 11.5 Rendering

      1,75 pts

      1,77 pts

      Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      50,5 fps

      68,8fps

      Unigine  (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      10,8 fps 273 poena

      42,5 fps 1071 poena

      Sniper Elite (1366 x 768, High)

      5,9 fps

      8,2 fps

      Fritz Chess Benchmark

      3749

      3837

      Nuclear MC

      6891

      7203

      wPrime 32M (sec)

      30,501

      30,685

      HD Tune Transfer (MB/s)

      68,7

      65,5

       
      Utisci
      Na laptopu je stigao Windows 7 Home Premium, koji je radio veoma dobro. Subjektivan utisak tokom višednevnog druženja je sasvim povoljan. Neka vas ne zavaraju statističke brojke u testovima koje daju prednost od X(Y) hiljada poena konfiguraciji zato što ima koju stotinu MHz brži procesor ili ima net brži hard disk. U principu, HP Pavilion m6 će zadovoljiti sve potrebe prosečnog korisnika, pa i više od toga, i odgovoriti na apsolutno bilo kakav izazov kada je multimedija u pitanju. Jednom rečju, sasvim korektna mašina je u pitanju, koja opravdava uloženi novac. Office aplikacije, surfovanje, gledanje filmova – sve radi dobro, dok se ne ode u neke ekstremne primene, koje ni ne treba očekivati kada se radi o potencijalno zainteresovanima za laptopove. Ovde čak možete i fino da se igrate, osim u nekolicini zbilja najzahtevnijih naslova. Kao što, uostalom, možete videti i u tabeli. Tome svakako pomaže činjenica da je maksimalna rezolucija 1366 x 768, sa kojom i srednja klasa grafičkih čipova relativno lako izlazi na kraj. Tu nije kraj pozitivnim utiscima…

      Zagrevanje HP koristi svoju CoolSense tehnologiju kako bi inteligentno podešavao brzinu obrtaja kulera u zavisnosti od temperature. No, i nova generacija AMD čipova nas je oduševila sa svojim termalnim karakteristikama! Sada je definitivno jasno da se Trinity – veoma malo zagreva. Load

      Idle

      Najtoplija površina je zapravo tamo gde je diskretna grafika, čije nešto veće zagrevanje ne može biti izbegnuto. U leru je računar potpuno hlada, a dodali bismo, i prilično nečujan. Buka Idle – 37,4 dBA Load – 44,3 dBA Odlična kultura rada se potvrđuje i u ovom segmentu. Laptop je prilično tih, i ne “arlauče” niti se da “zalaufati” čak ni pod najvećim opterećenjima. Svaka čast HP-u, kao i AMD-u, na kombinaciji karakteristika i performansi koje čine ovaj laptop veoma udobnim za rad! Baterija Menadžment potrošnje je na vrlo visokom nivou, standardno za HP. Sa druge strane, ovde zaista moramo pohvaliti AMD, koji je definitivno dokazao da je percepcija da je na njegovim laptopovima slaba autonomija definitivno stvar prošlosti. Šestoćelijska baterija od 5225 mAh, tj. 62 Wh, nam je dala za pravo glede naše pretpostavke u testu ASUS A55N računara, prvog Trinity modela. Jednostavno, AMD Trinity donosi veoma, veoma dobru autonomiju. Konkretan laptop izdržava gotovo puno radno vreme na bateriji, bez posebnog truda da se “ućari” još koji minut. 7 sati i 40 minuta – svaka čast i HP-u i AMD-u. Zaključak HP Pavilion m6 sa sufiksom 1060sm je multimedijalni računar koji će svim korisnicima kojima je potrebna kombinacija solidne platforme za svakodnevni rad i dobrih performansi i mogućnosti u sferi multimedije odlično odgovoriti na zadatke. Opet, dolazimo do pitanja koga smo se dotakli u inicijalnom tekstu o AMD Trinity platformi, a ono se odnosi na politiku vendora prema AMD hardveru.

      Prosto, možda je cena ovog računara prilična, gledano iz ugla krajnjeg kupca. Ne sumnjamo da je HP uveren da će kupčeve potrebe biti podmirene, niti sumnjamo u sposobnost Trinity platforme da to ispuni, ali je diskutabilno da li će kupci u ovoj cenovnoj kategoriji biti okrenuti platformi kao što je AMD Trinity, budući da za istu cenu mogu dobiti ipak hardverski znatno snažnije mašine, prevashodno bazirane na višejezgarnim Intel procesorima. Da, grafičke performanse će biti tu negde zahvaljujući Radeon odeljenju i ekspertizi na tom polju, ali ukoliko se Trinity postavi direktno naspram Ivy Bridge laptopova u cenovnom smislu, to je bitka koju ne može dobiti i sirove brojke će biti neminovno protiv AMD čeda, bez obzira koliko te brojke značile ili ne značile u svakodnevnoj praksi.

      Tim rečeno, HP i AMD imaju veoma dobar model multimedijalnog laptopa u ponudi sa Pavilion m6 računarom. Radi se o dobrom all-round laptopu, koji donosi odličnu autonomiju, veoma dobru kulturu rada, simpatičan dizajn i dobar kvalitet izrade. Generalno gledano, predstavlja napravu koja ispunjava ono za šta je namenjena bez ikakvih problema, što znači da je osnovni cilj ostvaren.
      Ocena: 85%
       
      Prednosti: – Dobar all-round laptop – Korektan pomak performansi u odnosu na prethodnu AMD generaciju – Odlična autonomija – Veoma dobra kultura rada – (Subjektivno) Dopada nam se dizajn Nedostaci: – Tačpedom nismo preterano zadovoljni – Prosečan ekran – Voleli bismo da je cena još povoljnija… Računar na test ustupio PiN Computers.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test