HTC Flyer

HTC Flyer

Tableti su definitivno nešto što je danas "in", pa ne čudi da je i HTC rešio da se priključi ostalim proizvođačima u trci za taj deo tržišnog kolača. Konkurencija na tom polju je vrlo oštra, a HTC ne bi bio HTC kada ne bi imao keca u rukavu i nešto što diferencira njihov proizvod od ostalih. Tu naravno mislimo i na Sense UI, ali prvenstveno je u pitanju staro-nova ideja korišćenja olovke/stylus-a u saradnji sa ekranom osetljivim na dodir. Kako je stari stylus sistem vezan za rezistivne ekrane, HTC je morao da smisli potpuno novo rešenje, koje dodaje neke interesantne nove mogućnosti...

    Sadržaj

      Bojan Dančuo
      Različiti proizvođači tableta imaju razne pristupe prilikom konstrukcije istih, pri tome ciljajući na razne segmente tržišta. Svaki od modela se naravno mora odmah uporediti i sa sada već legendarnim iPad-om, ali ono što je istovremeno i glavna prednost i glavni problem Android baziranih tableta, jeste činjenica da ih ima u tako mnogo veličina, oblika i hardver/softver kombinacija. HTC je za svoj prvi tablet uređaj izabrao zaista jedinstven pristup, ne insistirajući na top performansama ili veličini, već integrišući vrlo interesantno rešenje koje se bazira na specijalnoj olovci (HTC insistira da nije u pitanju stylus) koja u saradnji sa softverom daje potpuno nove mogućnosti ovakvom tipu uređaja.
       

       
      Novi Sense 3.0 UI, koji smo već imali prilike da vidimo u verziji za mobilne telefone u testu HTC Sensation-a, nadograđuje sada već standardni HTC Sense interfejs novim mogućnostima, a u slučaju Flyer-a, to su i dodaci vezani za olovku, koji vam omogućavaju da pišete, crtate, brišete, obeležavate, u raznim bojama i stilovima virtuelne olovke, četkice ili flomastera, na praznom “listu” ili preko neke već postojeće slike ili sadržaja ekrana.
       

       
      HTC Flyer spada u manje tablete, što ima i svoje prednosti i mane. Takođe, deblji je od velikog broja novih tableta, kao što su iPad ili novi Samsung Tab, a nije ni lagan za svoju veličinu. Ekran od 7 inča rezolucije 1024×600 piksela jer izrađen u LCD tehnologiji, a srce Flyer-a čini 1.5 GHz Qualcomm Snapdragon procesor koji pokreće Android operativni sistem u verziji 2.3.3 (Gingerbread). U tabeli ispod možete pogledati specifikacije, a opis ostatka hardvera nastavićemo na sledećoj strani.
       

       
      Specifikacija:

      HTC Flyer

      dimenzije

      195,4 x 122 x 13,2 mm

      masa

      420 g

      baterija

      Li-Ion 4000 mAh

      ekran

      7″, 600 x 1024, S-LCD 16M boja

      kamera

      5 MP, auto fokus, fokus na određenu tačku dodirom, 720p@30fps video

      prednja kamera

      1.3 MP

      procesor

      1.5 GHz Qualcomm Snapdragon

      memorija

      1 GB RAM

      skladišna memorija

      32 GB

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB

      priključak za slušalice

      3.5 mm

      sistem

      Android 2.3.3 (Gingerbread)

      konekcije

      USB 2.0, Bluetooth 3.0, WiFi 802.11b/g/n

      prenos podataka

      GPRS, EDGE, 3G

      adobe flash

      Da

      cena

      75.000 bez ugovorne obaveze

      HTC Flyer dolazi u kutiji sa punjačem (koji se povezuje sa USB portom na uređaju), USB kablom za vezu sa računarom, slušalicama, uputstvom, olovkom, kao i vrlo zgodnom belom kožnom futrolom za tablet.

      Flyer nije mnogo velikih dimenzija, što znači da ćete imati manju površinu ekrana, ali ćete zato verovatno mnogo lakše da ga smestite u neku torbu koju inače nosite i naviknete se na njega kao stalnog pratioca.
       

      Za razliku od Honeycomb baziranih tableta, Flyer-u su potrebni kontrolni tasteri jer ih UI ne podrazumeva, pa se standardna home/menu/back kombinacija nalazi ispod i sa leve strane ekrana (što postaje donja strana kada se tablet drži u landscape modu), a određena grupa tastera se aktivira u zavisnosti od položaja tableta.
       

       
      Odmah pored standardnih tastera, nalazi se i specijalni taster za rad sa olovkom, koji se ne može aktivirati dodirom prsta, već reaguje samo na vrh olovke i služi za pozivanje funkcija rada sa njom.
       

       
      Sa desne strane ekrana (ili iznad ako je tablet u landscape modu), nalazi se prednja kamera. Duž desne ivice je klackalica za jačinu zvuka, sa donje USB konektor, a odozgo se nalazi power/sleep taster i 3,5mm konektor za slušalice.
       


       

       

       
      Zadnja strana je praktično cela od jednog komada aluminijuma, osim donjeg i gornjeg dela, koji su od bele plastike. Gornji plastični deo se inače skida i ispod njega su slotovi za SIM i microSD kartice. Duž desne ivice sa zadnje strane nalaze se prorezi za dva zvučnika koji daju stereo zvuk. Pri vrhu zadnje strane se nalazi i kamera od 5 megapiksela, ovaj put bez pratećeg blica.
       

       
      Futrola koja se dobija uz Flyer je potpuno bele boje i deluje prilično elegantno. Preklopni poklopac se zatvara pomoću magneta, a tablet vrlo dobro leži u futroli i postava pruža taman toliko otpora da neće sam iskliznuti napolje, ali da ne bude previše teško izvući ga. Sa zadnje strane se nalazi držač za olovku, koji je vrlo čvrsto drži, tako da nema šanse da ispadne sama od sebe i čak morate malo da se potrudite kada želite da je izvučete napolje. Činilo nam se da će olovka koja štrči biti problematična kod pakovanja futrole u torbu, ali za divno čudo nije bilo nikakvih problema jer je sam držač fleksibilan i prilagođava se, kako god da ugurate futrolu. Jedini problem koji vidimo kod dugoročnog korišćenja ove futrole je to što će se sigurno pre ili kasnije isprljati, što će na ovako beloj boji sigurno bosti oči.
       

       

       
      “Magična olovka” dolazi sa jednom AAA baterijom koja je napaja, pošto je u pitanju aktivan sistem, ne pasivan kao kod starih stylus-a. Vrh olovke detektuje pritisak, kao i jačinu pritiska, pa je moguće povlačiti slabije i deblje linije u zavisnosti od sile koju primenite prilikom pisanja po tabletu. Dva tastera na olovci služe za aktiviranje opcija markiranja i gumice, tj. brisanja onoga što je napisano/nacrtano. Obratite pažnju na to da ne izgubite ovu olovku, pošto je prilično skupa kada se kupuje odvojeno od tableta.
       

       

       

       HTC Flyer dolazi sa Android 2.3.3 operativnim sistemom, nadograđenim Sense 3.0 UI-em (mada u informacijama o softveru piše da je u pitanju Sense 2.1 – verzija za tablete). Šteta je naravno što Honeycomb nije našao put do Flyer-a, ali kako je za ceo sistem upravljanja koji uključuje olovku bilo potrebno dosta rada da bi se razvio, HTC nije još stigao da ga prilagodi novom operativnom sistemu, mada naravno obećava da će Flyer dobiti Android 3.x u budućnosti. Skloni smo da verujemo HTC-u po ovom pitanju, jer su do sada uglavnom ispunjavali data obećanja, mada često sa popriličnim zakašnjenjem.

       
      Kao i kod Sensation-a, Flyer-ov lock ekran je baziran na prstenu koji se nalazi na dnu i čijim prevlačenjem naviše zapravo otključavate ekran. To naravno nije sve, jer na ekranu imate i ikonice sa često korišćenim funkcijama, koje možete direktno pozvati tako što ćete ih prevući u prsten i tako otključati telefon i u isto vreme startovati željenu aplikaciju. Same ikonice su aktivne, pa tako možete na njima direktno videti broj propuštenih poziva, pristiglih sms poruka ili mail-ova, kao mali broj koji se pojavi pored njih. Preko lock ekrana možete čak i pristupiti osnovnim kontrolama muzičkog plejera, ako u tom momentu ide neka pesma preko njega, možete namestiti nove aktivne pozadine koje mogu da uključuju vremensku prognozu, vesti i razne druge stvari, a četiri osnovne ikonice se naravno isto mogu promeniti po želji.
       

       

       
      Za razliku od Sensation-a, za Flyer nije bilo novih lock screen-ova koji mogu da se skinu preko HTC hub-a, što je verovatno samo pitanje dodavanja novog sadržaja.
       

       

       
      Home ekran je organizovan u standardnom HTC maniru. Home prostor se sastoji od 8 podekrana koji se skroluju u pravcu levo-desno, sa jednom bitnom razlikom u odnosu na prethodne Sense verzije, a to je da se ponašaju kao na karuselu, tj. kada stignete do jednog kraja i nastavite dalje, interfejs će vas vratiti na drugu stranu i zatvoriti krug. Na dnu se nalaze prečice do svih aplikacija, vizuelnih podešavanja, kao i do tri omiljene aplikacije, koje naravno možete i sami izabrati jednostavnim prevlačenjem prečice na odgovarajuće mesto.
       
      Tu je naravno neizbežna vremenska prognoza sa vrlo atraktivnim grafičkim prikazom. Za razliku od Sensation-a gde je ovaj prikaz tekao savršeno glatko, na Flyer-u se videlo kako se hardver muči da ga izgura, pa dok se tekst sa podacima skroluje, animacija pomalo secka, mada se onda frejmrejt stabilizuje kada tekst stane na svoje mesto.
       

       
      Kada uđete u spisak aplikacija, dobićete klasičan ekran koji je isti kao i na svim novim HTC modelima telefona. Spisak se skroluje odozgo na dole, a imate mogućnost filtriranja aplikacija tako da vam prikaže samo najčešće korišćene ili samo one koje su instalirane dodatno i ne spadaju u osnovni HTC paket aplikacija. Aplikacija koja je specifična samo za Flyer je “Beleške” aplikacija, koja je zapravo i jedna od najbitnijih i ključna je za sinergetski efekat koji Flyer ostvaruje u saradnji sa olovkom i pratećom nadogradnjom softvera. Tu je i Snapbooth aplikacija, koja vam omogućava da snimite sami sebe i koncipirana je na način koji simulira kabine za fotografisanje, što joj i ime sugeriše.
       


       
      Notification bar je takođe standardni, kao na svim Android 2.3 HTC-ovim telefonima, pa imate spisak aktivnih aplikacija i obaveštenja u jednom tabu, a u drugom su prečice za uključivanje i isključivanje bežičnih mreža, GPS-a i brzi pristup podešavanjima telefona.
       

       
      Uz Sensation dolazi “Konzola automobila” softver za navigaciju, ali na žalost među njegovim mapama nema i detaljnije karte Srbije, već su pokrivene samo osnovni magistralni putevi, pa je samim tim ova navigacija trenutno neupotrebljiva kod nas. Ovo je velika šteta jer bi tablet ovog formata bio idealna platforma za navigaciju. Kao prvu pomoć možete naravno koristiti Google Maps i njegov sistem za navođenje koji vam prikazuje punktove na putu od tačke A do tačke B, bar do momenta kada Google navigacija ne proradi i za našu zemlju, što je za sada nepoznato kada će se desiti.
       

       
      Prilikom slušanja muzike ili gledanja filmova možete uključiti SRS enhancement mod, koji dodaje prostornost zvuku. Zvuk inače dolazi iz stereo zvučnika sa zadnje strane, koji ipak nisu baš dorasli zadatku, pa nemojte očekivati neke impresivne rezultate. Srećom, uz Flyer dolaze slušalice koje daju sasvim pristojan zvuk, iako ne na nivou nekih drugih slušalica vrhunskog kvaliteta. Sve audio fajlove, video fajlove i slike, možete inače poslati bežični putem u okviru kućne mreže na bilo koji uređaj koji podržava DLNA (Digital Living Network Alliance) standard.
       

       
      Uz Sensation dolazi Polaris Office koji vam omogućava da čitate i menjate Word, Excel i PowerPoint fajlove, dok je za čitanje PDF-ova zadužen PDF Viewer, mada mislimo da je ipak bolje za to koristiti standardni Adobe Reader.
       

       
      Reader aplikacija je tu za čitanje ebook-ova, što je vrlo bitna opcija na tabletima, a razne ankete koje analiziraju na šta korisnici najviše koriste tablete to i pokazuju. Reader dolazi sa određenim brojem preinstaliranih knjiga, a povezan je sa Kobo servisom, preko kojeg možete kupiti još knjiga iz veoma velike baze koju on poseduje. Naravno, možete i dodati bilo koju knjigu koju već posedujete u epub formatu. Prosto je iskopirajte na internu memoriju, a Reader aplikacija će posle prvog sledećeg skeniranja sadržaja da je doda u spisak vaših knjiga na virtuelnoj polici.
       

       
      Treba posebno pomenuti “Watch” aplikaciju, koja je za sada u začetku, ali će je HTC iskoristiti da vam omogući iznajmljivanje filmova i serija i gledanje putem stream-ovanja (ovo je inače posledica akvizicije jedne firme koja se bavi streaming-om multimedije od strane HTC-a pre jedno pola godine). Za sada je kod nas moguće samo pogledati trailer-e za određeni broj filmova, dok je u SAD ovaj servis već omogućen. Kvalitet slike u trailer-ima je vrlo dobar i gledanje filmova na ovaj način deluje mnogo primamljivije na većem ekranu Flyer-a nego na Sensation-u, ali je zato reprodukcija ipak glatkija na Sensation-u. OnLive sistem za streaming igranje je HTC takođe otkupio pre nekog vremena i svoje prve korake trenutno pravi u SAD. Nažalost, evropska verzija Flyer-a za sada nema instaliranu ovu aplikaciju, niti postoji naznaka kada bi ovaj servis mogao postati dostupan na starom kontinentu.
       

       
      Flyer ima i sasvim funkcionalan Task Manager, u kojem možete da vidite koliko vam radne memorije troši koja aktivna aplikacija, pa možete da pogasite one koje vam ne trebaju.
       

       
      Veliki broj standardnih aplikacija naravno profitira od veće rezolucije ekrana, pa možete više infromacija smestiti na ekran bez skrolovanja i korišćenje je generalno udobnije.
       

       
      Flyer naravno dolazi sa punom Adobe Flash i HTML5 podrškom, pa nećete imati nikakvih problema da otvorite sajtove koji sadrže takav materijal ili čak punu verziju YouTube sajta.
       

       
      HTC Hub i HTC Likes vam pružaju mogućnost pristupa raznim aplikacijama, widget-ima, skin-ovima, zvucima i ostalim dodacima za podešavanje izgleda interfejsa koje vam sam HTC pruža kao svom korisniku. Iz nekog razloga, HTC Likes nismo uspeli da pokrenemo dok je Flyer bio kod nas na testu. Nismo sigurni da li je sam servis u tom trenutku bio nedostupan ili je nešto drugo bilo u pitanju, ali je svakako nešto privremeno bilo u pitanju. Naravno, da biste koristili HTC Hub i HTC Likes, morate kreirati “HTC Sense” nalog.
       

       


       HTC je kompanija koja osim hardvera pažnju posvećuje i korisničkom interfejsu kao i dodatnim aplikacijama koje mogu biti korisne korisnicima. Po prvi put ova kompanija je u sradnji sa domaćim programerima okupljenim oko GTUG Serbia (Google Technology User Group) uz Flyer pripremila i pet domaćih aplikacija. Dok se aplikacije ne pojave u okviru “HTC Likes” aplikacije možete ih skinuti sa Android Marketa (ali samo sa tablet uređaja).

       
      Field Force Tablet je namenjen poslovnim korisnicima koji često obilaze objekte na terenu. Aplikacija omogućava paralelni rad više korisnika na terenu sa tablet uređajima ali i nadzor menadžera preko web portala http://fftablet.com gde je moguć uvid u sve unete tačke od interesa kao i unete podatke za sve lokacije, što uključuje i fotografije kao i geografsku lokaciju. Osim prodajnih i aktivnosti merchandisera, aplikacija može biti korišćena za realtime anketiranje. Izveštaj je moguće dobiti i tabelarno pa Flyer postaje jedini tablet na domaćem tržištu gde je sa minimalnim ulaganjima moguće obaviti ovako složen posao.
       

       
      Togobo Tablet je društvena aplikacija sa preko 3000 domaćih tačaka od interesa kojom se omogućava interakcija prvenstveno mlađe populacije. Objekte je moguće izabrati iz ponuđene liste, ali i dodati nove, zatim ih oceniti, poslati fotografiju, ali videti i šta su drugi slikali. Pomislili ste na Foursquare? Ova aplikacija nudi i nešto više kao što je unošenje događaja, čime se boja lokacije promeni sa crvene na zlatnu – to je indikator da se na tom mestu nešto dešava upravo sada. Sistem komentara je povezan sa Facebook-om.
       

       
      Doktor Tablet je prva domaća mHealth aplikacija za tablet uređaje, namenjena svima koji su zainteresovani za svoje zdravlje. Osim mogućnosti praćenja telesnih parametra korisnicima je na raspolaganju mapa apoteka i zdravstvenih ustanova, čak i preko Augmented Reality implementacije domaćeg Layar-a. Moguća je i sinhronizacija sa servisom NetDoktor domaćeg portala http://doktor.rs.
       

       
      Jedna od zanimljivih aplikacija je i ParkingBot HD. Optimizovana je za veći ekran, radi u landscape modu a korisnik može da definiše više automobila za koje želi da plaća parking. Moguć je uvid u broj raspoloživih mesta u garaži i pregled važnih telefona. Plaćanje se obavlja preko SMS-a.
       

       
      Photo Notes Tablet je jednostavna aplikacija namenjena za organizaciju fotografija. Sve što korisnik slika je moguće označiti tagovima. Kasnije je sistemom pretraživanja lako moguće pronaći sve fotografije po zadatim kriterijumima.Sada je naravno vreme da se pozabavimo i zaista jedinstvenim delom interfejsa na Flyer tabletu, a to je naravno onaj deo koji je dizajniran za korišćenje u saradnji sa “magičnom olovkom”. Pored standardnih tastera ispod ekrana, nalazi se i specijalno “dugme” na kojem je nacrtana olovčica i koje reaguje jedino na pritisak vrha HTC olovke.

       
      Kada dodirnete olovkom ovaj taster, otvoriće vam se u donjem desnom uglu specijalni meni, gde možete birati da li ćete da pokrenete aplikaciju za beleške ili želite da snimite trenutni sadržaj ekrana.
       

       
      Ako izaberete hvatanje trenutnog sadržaja ekrana, po njemu ćete moći da crtate, pišete i generalno radite šta god hoćete sa njime, a zatim da to snimite ili priključite uz belešku ili neki događaj u kalendaru.
       

       
      Sam sistem vezivanje beležaka za događaje u kalendaru je odlično razrađen i podrazumeva da možete zakačiti tekst, sliku, fotografiju, audio zapis ili neku drugu vrstu fajla i sve to imati na jednom mestu za kasniji pregled. Odlična stvar za beleženje poslovnih sastanaka ili nekih predavanja.
       

       
      Treba naravno pomenuti sistem za odabir vrste “olovke” kojom ćete pisati ili crtati, kao i boje i debljine iste. Ceo taj deo interfejsa se izvlači iz donjeg desnog ćoška i omogućava vam da se pritiskom vrha olovke krećete kroz njegove menije. Izbor boja jeste ograničen, ali ovo ipak nije grafička tabla za ozbiljno crtanje, mada se naravno možete okušati i u tome ako želite.
       

       

       
      Ceo sistem beležaka je vezan za Evernote servis i omogućava sinhronizaciju sa Evernote nalogom, tako da će vam beleške napravljene na ovom tabletu biti dostupne na bilo kom uređaju koji ima instaliran Evernote. Tokom hvatanja beležaka postoji određena veza između audio zapisa i onoga što pišete po tabletu u istom trenutku, ali to nažalost nije potpuno direktno i na omogućava vam da prosto dodirnete neku zapisanu reč i skočite na taj deo audio snimka. Takođe, mikrofon koji snima audio hvata i zvuk tapkanja olovke po ekranu tableta, što ume da bude prilično iritirajuće. Olovkom je takođe moguće raditi i neke stvari u drugim tipovima dokumenata, pa je recimo moguće obeležavati i crtati u Word i PDF dokumentima (eto razloga za korišćenje zasebne PDF aplikacije). U Word i PDF fajlovima će se nacrtani elementi pojaviti kao slike, a posebno je interesantna činjenica da vrlo lako možete da potpišete olovkom neki dokument i prosledite ga mail-om, a ko se za time ukaže potreba. Ako želite da koristite olovku za klasičnu navigaciju po menijima i kliktanje po ikonicama, možete koristiti njenu zadnju stranu koja se onda ponaša kao klasičan stylus.
       Kamera je na tabletu nekako čudan dodatak, jer svakako nećete vaditi tablet svaki put kada treba nešto da fotografišete i juriti kadar dok držite prilično glomazan uređaj sa obe ruke. Ipak, postoje situacije gde to može biti vrlo korisno, pogotovo u kombinaciji sa olovkom na Flyer-u, koja vam onda omogućava da obeležavate šta vam padne na pamet na fotografiji, crtate strelice i možda dodajete brkove i crni zub nekome ko vam nije baš toliko simpatičan.

       
      Sense aplikacija za fotografisanje je ista kao i na ostalim HTC-ovim modelima i prilično je bogata opcijama, pa tako možete podešavati ISO, dužinu ekspozicije, kontrast i zasićenje boja, a softver poseduje i opciju prepoznavanja lica, kao i fokusiranje na tačku koju dodirnete na ekranu.
       

       

       

       
      Prilikom snimanja videa imate naravno manji izbor podešavanja i uglavnom se svodi na izbor rezolucije i osnovnog balansa osvetljenja.
       

       

       
      Fotografije koje Flyer pravi nisu ništa posebno i u rangu su sa drugim HTC mobilnim uređajima sa kamerom od 5 megapiksela koje smo testirali. Softver donekle izvlači stvar, pa je mogućnost fokusiranja na bilo koju tačku vrlo korisna opcija koja vam može omogućiti da napravi te efektne DOF ofekte, pogotovo zato što makro mod radi vrlo dobro. Slike su nažalost dosta mutne na bilo kojoj većoj udaljenosti, nedostaju im detalji i čak se može primetiti pikselizacija zbog kompresije kod određenih boja (crvena npr). Flyer ne poseduje blic uz kameru, pa samim tim slikanje u uslovima slabog osvetljenja otpada. Video se snima u 720p rezoluciji i smešta se u 3gp kontejner fajl enkodiran H264 codec-om sa mono zvukom na 96Kbps. Sam kvalitet videa je upotrebljiv, ali mu nedostaje oštrina, detalji i primetni su povremeno artefakti zbog kompresije. U svakom slučaju 720p rezolucija je ovde nepotrebna jer ne postoji dovoljno detalja da bi se efikasno iskoristila.

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      HTC Flyer je svakako jedinstven uređaj za koji smo bili vrlo zainteresovani kada se pojavio. Kada smo ga konačno uzeli u ruke, prvi utisak je bio da je čudnovato težak za svoju veličinu. Pretpostavljamo da je metalno telo krivo za to, što mu ipak nećemo uzeti za zlo jer smo se vrlo brzo navikli na konkretnost njegovog prisustva i počeli da cenimo čvrstinu koja je dobijena zahvaljujući tome.

       
      Ono što nas je oduševilo je činjenica da smo uspeli da ga smestimo, upakovanog u svoju belu futrolu, u našu standardnu torbu koju inače nosimo svuda sa sobom i pri tome nije bilo razlike između nošenja Flyer-a ili neke standardne sveske za hvatanje beleški. Veliki plus!
       

       
      HTC se nažalost potrudio da Flyer ne podržava standardne funkcije razgovora putem mobilne telefonije, iako ima ležište za SIM karticu i podrazumeva se da se koristi uz njega. Možete doduše da ga koristite za video pozive iz odgovarajućih aplikacija, zahvaljujući prisustvu prednje kamere.
       

       
      Sense 3.0 interfejs se fino uklopio u ceo koncept i dopalo nam se kako funkcioniše, mada se videlo da ume da štucne s vremena na vreme, jer je ipak u pitanju veća rezolucija, a procesor u Flyer-u ne spada u trenutno najjače na tržištu. Ekran ima dobar kolorit i kontrast i čak i napolju je sasvim upotrebljiv, osim naravno na direktnom suncu, gde uglavnom svi mobilni uređaji osim ebook reader-a sa eInk displejima pokleknu. Web pretraživač dolazi sa punom Adobe Flash podrškom, a visoka rezolucija vam omogućava da u landscape modu sasvim komotno čitate sajtove bez ikakvog zuma. Performanse pretraživača su odlične, a jedino usporenje dolazi (očekivano) od flash-a.
       

       
      Čitanje dokumenata i knjiga je takođe vrlo ugodno zahvaljujući velikoj rezoluciji. Ovaj format tableta je možda za naš ukus i najzgodniji za čitanje knjiga, jer veličinom dosta podseća na standardne stranice knjige.
       

       
      Ono što moramo da pomenemo je činjenica da je ovo zapravo maksimalna veličina tableta koja dozvoljava upotrebu oba palca za kucanje dok držite tablet u portret modu. Naravno, na većim tabletima već postoje modifikacije tastatura koje raspoređuju tastere duže leve i desne ivice ekrana kako bi vam omogućili baš to, ali ovde je čak i klasična tastatura savršeno upotrebljiva.
       

       
      Gledanje filmova na ekranu ove veličine ima dosta smisla, mada smo se tu susreli sa problemom koji proističe iz slabe podrške za razne video formate u instaliranom plejeru. Kada se poklopi odgovarajući format i rezolucija, onda sve ide glatko, ali nam je recimo DivX standardne DVD rezolucije seckao. Problem može predstavljati i prilično izražena refleksija, pa je prilikom gledanja video materijala u prostorijama sa jakim svetlom ili na suncu prilično teško ubosti pravi ugao da vam refleksije ne odvlače pažnju.
       

       
      Igranje je, kao i na ostalim tabletima, vrlo zabavno i komotno, jer imate dosta slobodnog prostora na raspolaganju. Ne očekujte doduše da na Flyer-u poterate neke od vrlo zahtevnih 3D igara, ali Angry Birds se savršno uklopio sa njim.
       

       
      Ceo sistem hvatanja beležaka i crtanja olovkom je vrlo konceptualno različit od svega drugog sa čime smo do sada imali kontakt. Malo smo se igrali sa time, ali nažalost za ovo kratko vreme testa nismo ni zagrebali površinu svih mogućnosti koji on sa sobom donosi. Znamo doduše barem nekoliko osoba koje bi se oduševile opcijom dodavanja beležaka u knjige, kao i sistemom za beleženje predavanja sa povezanom vizuelnom i audio komponentom. Ovakav ili sličan tablet bi vrlo lako mogao da zameni sveske i knjige u učionicama, kao što obrazovni sistem Južne Koreje koji je krenuo u tom pravcu već pokazuje.
       

       

       
      Flyer bi mogao biti brži i tačno se vidi da mu u određenim situacijama pomalo fali procesorske snage. Ipak, 1,5 Ghz je dovoljno za većinu upotreba, kao i za sve akcije vezane za korišćenje olovke. (Rezultati Quadrant testa zavise od rezolucije, tako da nemojte direktno porediti brojke sa uređajima koji imaju nižu radnu rezoluciju).
       

       
      Što se trajanja baterije tiče, Flyer se pokazao vrlo dobro prilikom korišćenja u standardnim uslovima, mada nismo baš zadovoljni dužinom trajanja baterije u standby režimu, pa ćete čak i ako ga ne koristite često morati da ga dopunjavate na svaka dva dana otprilike. Dok je bio kod nas na testu, Flyer je dobio i jedan update softvera, pa mada mi nismo primetili nikakvu razliku osim broja verzije, dobro je videti da HTC aktivno radi na unapređenju sistema.
       

       

       

       
      HTC Flyer je vrlo dopadljiv tablet i moramo da priznamo da nam se uvukao pod kožu za vreme dok smo ga koristili. HTC ima još uvek da ispegla neke sitne bagove u njegovom softveru, jer nam se događalo u više navrata da nam se aplikacija za fotografisanje gasi posle prvog okidanja, kao i da neke stvari ne rade kako treba dok se tablet ne restartuje. Ipak, nikakvih drastičnih bagova koji bi ometali upotrebu tableta nije bilo, pa računamo da će kroz par novih verzija softvera on ubrzo preležati dečije bolesti.  HTC je svojim prvencem u svetu tableta dosta uzdrmao dosadašnje dogme i uveo dašak svežeg vazduha ponudivši nešto zaista novo, što se ne svodi samo na brojke u verziji operativnog sistema, veličinu ekrana ili broj megaherca. Jedinstvenom kombinacijom hardvera i softvera, ovaj tablet možete koristiti na mnogo direktniji način, pa pored klasičnog tablet/pametni telefon interfejsa preko ikonica i dumića, vratio se i onaj stari dobri osećaj slobode kada držite svesku i olovku u rukama i možete da docrtate, zaokružite ili nažvrljate šta god vam padne na pamet. Multimedijalne mogućnost koje tehnologija donosi sa sobom ovo diže na još veći nivo, pa je spisak svih načina na koji ovakav sistem možete upotrebiti verovatno mnogo veći i od onoga što je inženjerima HTC-a palo na pamet dok su ga projektovali.

       
      Poslovni korisnici će sigurno umeti da cene mogućnost integracije beležaka sa raznim datumima u kalendaru, kao i činjenicu da sada mogu potpisati dokumenta bez potrebe za odštampanim papirom i olovkom. Mlađi korisnici će ceniti slobodu koju interfejs u sprezi sa olovkom donosi, mogućnosti za ispoljavanje kreativnosti, kao i hvatanje beležaka na predavanjima ili časovima. Uz sve to, tu je naravno i standardni set Android mogućnosti koji povlači sa sobom hiljade i hiljade korisnih aplikacija čiji se broj svakog dana još više uvećava. Ako vas ne obeshrabri prilično visoka cena ovog uređaja, HTC Flyer će vam omogućiti mnogo toga što trenutno ni jedan drugi konkurentski uređaj ne može. Magija magične olovke nikako nije za potcenjivanje i može vas odvesti na jedinstveno mesto gde se sreću staro i novo.
      Prednosti: – Dimenzije koje su optimalne za prenosni uređaj – Magična olovka i prateće mogućnosti – Vrlo dopadljiv i funkcionalan Sense 3.0 interfejs Mane: – Visoka cena – Android 2.3 operativni sistem koji nije optimizovan za tablete Uređaj na test ustupio Telenor.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test