Huawei MediaPad S7-301u

Huawei MediaPad S7-301u

Huawei nas je veoma prijatno iznenadio svojim novim modelom tableta, koji je - kako smo saznali njegovim testiranjem - drastično bolji od svog prethodnika oznake S7 Slim. Novi tablet koji je nazvan Huawei MediaPad je takođe 7-inčni tablet, ali svakako ne sa običnim ekranom, već prvim slučajem sa ovako velikom rezolucijom na ovoj dijagonali - 1280 x 800 piksela (216 ppi) i odličnim IPS tipom panela. Hardverski gledano, reč je o dvojezgarnom procesoru Snapdragon sa frekvencijom rada od 1.2 GHz, Adreno 220 grafičkim čipom, 5MP kamerom i Android Honeycomb operativnim sistemom

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović Huawei je odlučio da žestoko napadne mobile tržište, spremajući nekoliko modela smartfona i tableta, i koje se uključuje i ovaj model sa testa. Moramo priznati, ime Huawei je jako poznato u svetu mrežne i internet opreme, a odnedavno, rešili su da takođe okušaju sreću i sa drugim tipovima uređaja. Moramo priznati, ljudi često imaju generalno loše mišljenje o proizvođačima iz Kine i otpisuju njihove uređaje kao manje kvalitetne (jednim delom i sam autor teksta spada u tu kategoriju), ali barem što se tiče Huawei-a i ovog konkretnog modela – to apsolutno ne važi. Huawei MediaPad je nešto zaista drugačije, kada je reč o tablet uređajama – a da budemo iskreni, nismo očekivali ono što Huawei MediaPad ima da ponudi.

      Ovaj model ima 7-inčni ekran, ali ono što ga definitivno izdvaja od standardnih tableta ove dijagonale, između ostalog, je njegova veća rezolucija. MediaPad poseduje rezoluciju ekrana od 1280 x 800 piksela, dok je kod većine tableta prisutna samo 1024 x 600, što je na ovoj dijagonali oko 170ppi. Više piksela po inču kod ovog modela, tačnije 216 ppi, pruža dosta oštriju i detaljniju sliku. Samo veća rezolucija nije dovoljna, tako da je Huawei u ovaj model ugradio i IPS tip ekrana, koji mu pruža odličan kvalitet slike. 
      To svakako nije sve što Huawei nudi uz ovaj model, tu je i fenomenalan kvalitet izrade uređaja. On poseduje jako dobar Unibody dizajn od aluminijuma, veoma tanak profil od 10.5 mm, malu težinu. Ne zaboravljamo i Qualcomm MSM8260 Snapdragon čipset, tačnije dvojezgarni Scorpion procesor na 1.2 GHz. Ima 1GB RAM memorije, 8GB ROM memorije (korisniku dostupno 5.8GB), prednju kamera od 1.3MP i zadnju kameru od 5 megapiksela. Omogućena mu je 1080p visokoprofilna reprodukcija, a poseduje HDMI izlaz i 3G slot za Sim karticu. Njegova baterija je kapaciteta 4100 mAh. Odličan hardver, tu nema spora. Pogledajte detaljnije specifikacije u tabeli ispod.
       

      Huawei MediaPad S7-301u

      dimenzije
      190 x 124 x 10.5 mm

      masa
      390 g

      baterija
      Li-Ion 4100 mAh

      ekran
      7″, 1280×800 (216 ppi) , IPS

      kamera
      5 MP, autofokus, 720p video snimanje

      prednja kamera
      da (1,2 MP),

      procesor
      Dual-core 1.2 GHz Scorpion, Qualcomm Snapragon MSM8260, Adreno 220 grafički čip

      memorija
      1 GB RAM, 16/32/64 GB skladište

      proširenje memorije
      microSD slot do 32GB

      priključak za slušalice
      3,5mm

      operativni sistem
      Android 3.2 (Honeycomb)

      konekcije
      microUSB 2.0, microHDMI, Bluetooth 2.1, WiFi 802.11 b/g/n

      prenos podataka
      HSDPA 14.4 Mbps , HSUPA 5.76 Mbps

      adobe flash
      da

      GPS
      A-GPS

      cena
      oko 375 evra

      Huawei MediaPad dolazi u beloj kutiji srednje veličine, na kojoj se najvećim delom nalazi fotografija tableta. Bokovi kutije sadrže neke od logoa firmi čije su tehnologije podržane od strane tableta. Zadnji deo kutije ima tri fotografije aplikacija i ostatak specifikacija ovog modela.


      Skidanjem gornjeg poklopca kutije zatičemo sam tablet. Ispod njega nalaze se bele kutijice, u kojima je smeštena prateća oprema i dokumentacija za tablet. Kabl koji dolazi u paketu je microUSB kabl za vezu sa računarom.


      Tablet je dosta tanak i lagan. Sa prednje strane uređaja nalazi se crni okvir oko ekrana, a na njemu je takođe smeštena i prednja kamera. Ona se nalazi u gornjem desnom uglu, kada se tablet nalazi u vertikalnom položaju držanja. Tablet takođe možete koristiti i u horizontalnom režimu, ali to zavisi od situacije i ličnog izbora položaja.

      MediaPad ima jako dobar kvalitet izrade, a upotrebljeni materijal za njegovu zadnju stranu i bokove je aluminijum, i to visokog kvaliteta. Njegova maska je unibody, tako da je nemoguće menjanje baterije. Pogledajmo šta se to nalazi na njegovim bokovima. Na donjoj bočnoj ivici, nalazi se ulaz za adapter, microUSB i microHDMI izlaz.. Gornji deo tableta sadrži dva stereo zvučnika i 3.5mm ulaz za slušalice.


      Desna bočna strana tableta sadrži dvodelno dugme za kontrolisanje nivoa zvuka i dugme za uključivanje/isključivanje ekrana. Zadnja strana tableta sadrži kameru od 5 megapiksela, kao i crne trouglove od gumirane plastike sa gornje i donje ivice. Na donjoj ivici, trouglastu plastiku je moguće skinuti i ispod nje se nalazi slot za Sim karticu, kao i microSD slot.


      Huawei MediaPad dolazi sa Android Honeycomb 3.2 verzijom operativnog sistema, ali jako ubrzo treba da dobije i zvaničnu nadogradnju na Ice Cream Sandwich. Ova nadogradnja je već dostupna kao procureli Rom, koji možete flešovati na svoj tablet, ako što pre želite ICS. Izgleda da je reč o skoro finalnoj verziji, koja ima tek nekoliko bagova, ali oni će biti potpuno ispravljeni kada Huawei zvanično pusti nadogradnju na ICS. Android Honeycomb 3.2 koji smo zatekli na tabletu je bez ikakvih modifikacija korisničkog interfejsa, tako da ima izgled čistog Honeycomb-a.


       
      Ne radi se o potpuno čistom Honeycomb iskustvu, jer poseduje određen broj preinstaliranih aplikacija, kao što su par igrica, čitač PDF i ebook formata, Facebook i Twitter klijente i besplatnu verziju Yozo Office aplikacije.


      Odmah pri prvom uzimanju tableta u ruke, svakako ćete primetiti njegov odličan kvalitet izrade i aluminijumski Unibody, tako da je tablet veoma čvrst pri korišćenju, a njegova mala debljina i težina su takođe još jedan plus. Iako tablet poseduje 1280 x 800 rezoluciju ekrana, ona nije odabrana kao glavna rezolucija u Androidu. Pre menjanja opcije u Settings>Display, ekran prikazuje standardnu rezoluciju kao kod većine 7-inčnih modela. Biranjem opcije High resolution umesto Standard, tablet mora da se restartuje kako bi je primenio, a posle restartovanja, stvarno možete da vidite koliko su svi grafički elementi oštriji i sitniji na 1280 x 800. IPS ekran je odličan i ovakva rezolucija čini da sve izgleda glatkije, i bez oštrih ivica u ikonicama i tekstu.

      Možda neki nedostatak ovako velike rezolucije na ovako maloj dijagonali, biće povremeno pritiskanje susednih linkova ili opcija na ekranu, jer se u određenim situacijama desi da su elementi previše blizu postavljeni jedan drugom, a to što su sitniji nego inače, nikako ne pomaže. U većini slučajeva, ovi sitniji elementi neće praviti problem, ali napominjemo da ćete morati više da “ciljate” prstom kod elemenata koji su blizu, ako ne mogu da se zumiraju.  

      Podrazumeva se da su uglovi gledanja veoma dobri, zahvaljujući IPS tipu panela, koji ovaj model poseduje.



      Što se tiče brzine tableta, bili smo prilično zadovoljni kako se on ponašao. Dvojezgarni procesor na 1.2 GHz i GPU Adreno 220 mu nude dovoljno snage da animacije budu glatke i da odziv na zadate komande bude dosta brz. Što se tiče prepoznavanja dodira, tu situacija nije idealna. Bilo je više trenutaka kada smo morali da stiskamo nešto dva puta, jer iz prvog puta komanda nije prepoznata. Da li je u pitanju nešto lošiji digitajzer ili je problem softverske prirode – nismo sigurni. Sa vremena na vreme, dešava se da tablet uspori na kratko, pa se odmah vrati u normalu. Da li je povećana rezolucija možda krivac ili nešto drugo, takođe nismo sigurni, ali nešto se povremeno desi da na kratko zaguši ovog mališu.
      Web browsing je odličan na ovoj rezoluciji ekrana, stranice su otvarane veoma brzo i navigacija na njima je bila glatka. Ako potpuno odzumirate stranicu, zbog povećane rezolucije, tekst i elementi na sajtovima vam se mogu učiniti presitnim, ali zato kada ih zumirate, primetićete prednost u oštrini i detaljima slike, u poređenju sa standardnim 1024 x 600 tabletima, dijagonale od 7 inča.


      U specifikacijama tableta pominje se mogućnost 1080p reprodukcije, što smo odlučili da isprobamo sa nekoliko naših semplova te rezolucije. Radi se naravno o visokoprofilnom FullHD materijalu, koji je Huawei MediaTab uspeo da otvori bez problema. Neki fajlovi nisu mogli biti reprodukovani jer ugrađeni Video plejer nije imao odgovarajuće kodeke, ali prosta poseta Android Marketu (Google Play, kako se sada zove) i pronalaženje aplikacije za reprodukciju pod imenom DicePlayer, rešava sve vaše probleme. Nekim čudom, Huawei nije stavio Dialer aplikaciju na ovaj model, ali postoji zvanična Huawei aplikacija koja radi na ovom modelu – samo je potrebno skinuti je sa ove adrese i instalirati. Prisustvo Dialer-a je odlična stvar, jer sa bluetooth slušalicom, možete potpuno eliminisati potrebu za smartfonom.



      Trajanje baterije je bilo sasvim zadovoljavajuće za 7-inčni tablet. Odlučili smo da osvetljenje postavimo na maksimum, kako bi pokušali da što pre istrošimo bateriju pri realnom korišćenju. Sa ovako podešenim nivoom osvetljenja, uspeli smo da izvučemo 4 sata i munut uključenosti ekrana, što je standardan rezultat za ovu dijagonalu. Podešavanjem osvetljenja na polovinu, ta cifra bi verovatno bila bliža granici od 6 sati.

      Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.

      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra.

      BrowserMark nije aplikacija, već se ovaj test pokreće direktno iz Browsera uređaja. Ukratko, BrowserMark je namenjen da ispita koliko je brz vaš Browser.

      Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.

      {pagebreak} {pagebreak title=”Kamera”}
      Kamera Kamera na ovom modelu predstavlja pravo razočarenje, tako da nećemo previše da diskutujemo o njoj. Fotografije koje smo pokušavali da napravimo su dosta mutne, kao da fokus ne funkcioniše kako treba. Fokusiranje na objekat blizu tabletu radi normalno, ali fotografisanje udaljenijih scena rezultuje mutnom fotografijom. Prvo nam je palo na pamet da nije slučajno uključen Macro režim, ali posle traženja u opcijama, takva opcija i ne postoji na ovom modelu. Fotografije su takođe jako isprane i pune šuma, tako da su slabo upotrebljive. Video snimanje nije ništa bolje, snimak je takođe mutan, bez ikakvog kolorita, prosto nekako umrtvljen. Kamera je slaba, čak i za tablet. Pogledajte napravljene fotografije.




       Huawei MediaPad je veoma dobro parče uređaja, po razumno niskoj ceni. Kada pogledamo šta ovaj model sve nudi, jasno je da on predstavlja solidnu kupovinu. Prva stvar koju nudi je ekran veće rezolucije, u poređenju sa klasičnim tabletima ove dijagonale. Sledeća prednost ovog modela se ogleda u njegovom odličnom kvalitetu izrade – Unibody aluminijum stvarno čini da ovaj model dobije ozbiljnost koja nedostaje modelima sa plastičnim leđima. IPS ekran je takođe prisutan i pruža dobar kvalitet slike i odlične uglove gledanja.

      Neki njegovi nedostaci ogledaju se u padu performansi, ali verujemo da će to biti sređeno u nadolazećoj ICS nadogradnji. Uređaj je lagan i tanak, tako da će biti ugodan za korišćenje. Njegova veća rezolucija možete ponekom i zasmetati, jer su elementi na ekranu sitniji, pa morate paziti šta stiskate. Moguće je instaliranje Dialer-a, tako da ga možete koristiti i kao telefon. Ovaj model može biti nešto jeftinija alternativa Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus modelu, čiji će se test uskoro naći na našem sajtu. Hardverski gledano, ovo je dosta dobar model, ali poseduje par nedostataka, kao što su loša kamera i pomenute stvari, preko kojih se ipak može preći, tako da vam savetujemo da ga svakako uzmete u razmatranje, ako ste u lovu na tablet ove dijagonale… Prednosti – Odličan kvalitet izrade i Unibody aluminijum dizajn – Veća rezolucija ekrana u poređenju sa konkurencijom – Odlični uglovi gledanja zahvaljujući IPS ekranu – Dobre performanse procesora i GPU – Parira kao telefon uz Bluetooth slušalicu Mane – Povremen pad u performansama – Loša kamera Cena: oko 375 evra Uređaj na test ustupio Huawei.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test