Lenovo IBM Thinkpad T61

Lenovo IBM Thinkpad T61

Nikada neće postojati idealan notebook računar, pošto svaki korisnik ima drugačije potrebe. Iz tog razloga proizvođači na tržište plasiraju računare koji ciljaju određene ciljne grupe. Na test smo dobili uređaj kompanije Lenovo iz čuvenog brenda ThinkPad kome bi na autonomiji pozavideli Baskija, Vojvodina i Korzika zajedno...

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Lenovo IBM Thinkpad T61

      Kada je Intel predstavio Santa Rosa platformu za notebook računare, pomalo su podrugljivo i sa podsmehom dočekane tvrdnje te kompanije o produženoj autonomiji i omogućavanju rada računara u daleko dužem vremenskom periodu nego što je do tada bio slučaj. Iako su svi pretpostavljali da će do nekog poboljšanja po tom pitanju doći, niko nije verovao da će procenat uštede ići do visokih vrednost. Međutim, to se upravo i desilo – naravno, ne na svim modelima, već zavisno od koncepcije proizvođača i upotrebljenih komponenti, kao i tipa korišćene baterije.

      Thinkpad T61 notebook računar cilja biznis korisnike i pokušava da uzdigne kvalitet izrade na viši nivo. Broj novih tehnologija koje su našle svoje mesto u novom računaru i njihove primene su za svako poštovanje. Nova serija ovih laptopova poseduje redizajnirano hlađenje, koje izvanredno obavlja posao. Ne samo u striktnom smislu kada su brojke u pitanju, već i na delu – ovaj laptop se ne bi trebao zagrejati na više od 50 C, prema tvrdnjama proizvođača, a i u praksi možemo samo da potvrdimo da je laptop u najgorem slučaju bio mlak, i to pri donjem levom ćošku. Posebno je važno što nema delova koji se izrazito greju, kao što se to dešava kod drugih modela. Uređaji poseduju hard diskove kompanije Seagate sa anti-šok zaštitom, tako da se hard disk automatski gasi ukoliko se detektuje da je računar u slobodnom padu ili ukoliko se detektuje udar. Na taj način podaci ostaju sigurni. Za povećanje stepena bezbednosti podataka stara se i skener otisaka prstiju. Pored toga, u unutrašnjosti laptopa se nalazi ojačanje izrađeno od magnezijuma, koje dodatno ojačava računar i smanjuje rizik od oštećenja. Konačno, reč je o jednom od lakših laptopova u klasi.

      Dizajn

      Laptop u dizajnerskom smislu prati aktuelnu liniju poslovnih računara koje kompanija Lenovo plasira. On je u potpunosti crn, kako spolja tako i iznutra, sa izuzetkom enter tastera koji je lila boje. Na poklopcu se nalaze indikatori rada i IBM ThinkPad logo. Na prednjoj strani laptopa se nalaze FireWire port, prekidač za Wireless radio i čitač memorijskih kartica, dok se na poleđini nalaze samo priključak za strujni adapter i otvori za hlađenje. Desni bok uređaja “krase” DVD pisač i dva USB 2.0 porta, dok se na levom boku nalaze ExpressCard slot, još jedan USB 2.0 konektor, prikljulčci za zvučnike i mikrofon, VGA izlaz, kao i još jedan otvor za hlađenje. Touchpad ovog notebook računara deluje jeftino (naročito tasteri), ali na funkcionalnost i lakoću upravljanja nemamo nikakvih zamerki. Treba reći da je korisnicima omogućeno i upravljanje pomoću TrackPoint mehanizma, tako da oni koji preferiraju ovakav vid upravljanja mogu da ga koriste.

      Tastatura je dobra u dizajnerskom smislu i u smislu dimenzija, ali se dosta ugiba, naročito u donjem desnom uglu, u svakom slučaju više nego što bi se moglo očekivati od uređaja ove klase. Veliki plus je što je tastatura lokalizovana, odnosno ima podršku i za naša slova latiničnog pisma. Mala mana je što se skroz dole levo nalazi Fn taster kojim se pozivaju dodatne funkcije u kombinaciji sa nekim drugim tasterima, dok je Ctrl taster odmah pored njega. Više bismo voleli da je situacija obrnuta jer su korisnici uglavnom naviknuti da se Ctrl nalazi na starom mestu, pa će možda tu i tamo negodovati ukoliko budu intenzivno koristili ovaj taster, a ne budu se prilagodili blagovremeno na ovu izmenu u odnosu na standardan raspored. Ispod tastature u donjem desnom uglu se nalazi skener otisaka prstiju. Neposredno iznad tastature se nalaze tasteri za kontrolu jačine zvuka, kao i specijalan taster kojim se poziva ThinkVision softver.

      Ekran ovog računara još više učvršćava početni utisak da se radi o biznis notebook računaru (što se svakako dalo naslutiti i iz samog imena, ali pretpostavimo za trenutak da je to bilo nepoznato). Iako poseduje blagu (ali zaista veoma blagu) dozu sjajnog sloja, ta količina je zaista minimalna i na njemu praktično ni nema refleksije. Zbog ovoga je smanjen i nivo svetline ekrana, što znači da bi korisnici mogli da imaju problema sa jasnom vidljivošću ukoliko računar budu koristili napolju. Opet, iz ovoga se vidi da su dizajneri bili fokusirani na moćan kancelarijski notebook (da ne kažemo, da predviđaju da će se isti koristiti u domovima i kancelarijama).

      Uz računar se isporučuje Windows XP SP2 operativni sistem. Ovo za većinu korisnika predstavlja poznatu platformu, koja već šestu godinu diše punim plućima, te će period navikavanja biti minimizovan. ThinkVision aplikacije i dodatni softver donose pregršt mogućnosti za podešavanje, optimizaciju, bekapovanje, transfer parametara sa jednog na drugi sistem i tako dalje. Za softver koji isporučuje Lenovo imamo samo reči hvale, imajući u vidu da je reč o izrazito funkcionalnom i jednostavnom softveru. Registrovanjem stičete mogućnost skidanja dodatnih softverskih paketa. Računar je baziran na poslednjoj iteraciji Centrino Duo platforme, odnosno baziran je na PM965 Express čipsetu. Core 2 Duo procesor se stara za dobre performanse, a X3100 integrisana grafika je sasvim dovoljna za svakodnevne primene u poslovnom okruženju i osnovne kućne potrebe. Što bi se reklo – svaka je na svom mestu. Podržan je Wi-Fi Draft N, kao i Bluetooth, tako da su korisnici mirni što se tiče mogućnosti bežičnog umrežavanja. Gigabit Ethernet je takođe standard.

      Zašto li se ovo toliko puni, zapitao se ne tako mali broj puta pisac ovih redova. Nije bio problem do kabla ili nekog internog mehanizma, naprotiv – nije bio problem uopšte. Notebook je pokazao sposobnost da radi i do 7 časova i 24 minuta u Battery optimization režimu rada, uključenom iz ThinkVision softvera. Ukoliko ne budete koristili ovaj softver možete očekivati opet izvanrednu autonomiju koja će se kretati između 4 sata i 45 minuta i 5 časova i 47 minuta, zavisno od toga da li biste isključili Bluetooth i Wi-Fi, zatamnili ekran i tako dalje. Šta drugo reći osim – izvanredno! Nikada impresivnije zasluženih 10 od mogućih 10 poena na našem testu autonomije.

      Specifikacija:

       

       

      Lenovo Thinkpad T61

      LCD

      15.4″

      Wide LCD

      da

      Procesor

      Intel Core 2 Duo T7100

      Brzina procesora

      1.8 GHz

      Grafika

      Intel GMA X3100

      Sistemska memorija

      1 GB DDR2

      Hard disk

      Seagate Momentus 5400.3 ST9120822AS (120 GB, 8 MB keša, 5400 RPM, antišok zaštita)

      Optički uređaj

      HL-DT-ST DVDRAM GSA-U10N

      Modem

      Thinkpad Modem

      LAN

      Intel 82566MM Gigabit Network

      Wireless LAN

      802.11 b/g/n Wi-Fi, opcioni Bluetooth Intel PRO/Wireless 3945ABG 802.11 b/g/n Wi-Fi, Bluetooth

      Konekcije

      3 x USB, 1 x FireWire, MS/MS Pro/MMC/SD/xD čitač kartica, Express Card

      Maksimalna rezolucija

      1280 x 800

      Operativni sistem

      Windows XP Professional Service Pack 2

      Softver

      Norton Internet Security 2007, Adobe Reader 8.0, MS Office 2007 trial, ThinkVantage Productivity Center, brojni i raznovrsni programi kompanije Lenovo za olakšano podešavanje i održavanje sistema, pristup dodatnom softveru i opcijama preko Lenovo korisničkog servisa

      Težina

      2.31 kg

      Dimenzije

      335 x 237 x 27.6 mm

      Garancija

      36 meseci

       


      Rezultati testova

      Lenovo IBM Thinkpad T61

      PCMark 05

      Score

      3305

      CPU

      4772

      Memory

      4051

      HDD

      4054

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      450/ 2513

      NuclearMC

      4064

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      16331 / 11348

      Multimedia

      97613 / 53008

      Memory Bandwidth

      4153 / 4134

      Multicore Efficiency

      3938 MB/s, 166 ns

      HDDDrive Index

      33 MB/s

      3DMark05

      3D mark score

      826

      CPU score

      5386

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      32.2 MB/s

      Access Time

      16.2 ms

      Burst Rate

      70.1 MB/s

      CPU Usage

      4.1%

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      2 h 41 min 51 sec

       

      Rezime

       

       

      Performanse

      11

      CPU

      6

      Grafika

      2

      Hard disk

      3

      Autonomija

      10

      LCD panel

      6

      Količina sistemske memorije

      3

      Izrada računara

      18

      Dizajn

      12

      Tastatura, touchpad

      3

      Konekcije

      3

      Dodatni hardver i oprema

      2

      Softver

      5

      Garancija

      3

       

       

      UKUPNO POENA:

      59

      Lenovo ima dobitnu kombinaciju kada je reč o biznis notebook računaru. Osim ukoliko ne postoji nekakva izrazitija potreba za nekim manjim i mobilnijim rešenjem, topla srca možemo preporučiti Thinkpad T61 kao dobro, pouzdano i efikasno rešenje. Doda li se tome trogodišnja garancija koju daje lokalni zastupnik kompanije Lenovo, notebook postaje još interesantniji, a i kompanijama koje bi ga uzele za poslovne potrebe obezbeđuje određen nivo sigurnosti. Skladan dizajn, snažan procesor, redizajnirani sistem hlađenja koji odlično funkcioniše, brojni dodaci i ojačanja – sve to upotpunjava utisak da se radi o dobrom i zaokruženom proizvodu koji bi svako kome treba računar za poslovne potrebe i ko često ide po terenu trebao da uzme u obzir kada bude planirao novu kupovinu.

      Prednosti:
      – Fantastična autonomija
      – Kvalitet izrade
      – Odlična tastatura
      – Solidan ekran
      – Lenovo softver
      – Učinkoviti rashladni sistem
      – Trogodišnja garancija

      Nedostaci:
      – Pokoji USB port viška ili DVI izlaz ne bi bio naodmet
      – Bez većih nedostataka

      Lenovo notebook je na test ustupila distributerska kuća BS Procesor.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test