Pozitivne ocene
- Trenutno najmoćnije komponente za mobilnu PC platformu
- Tanka silueta
- Odlične performanse
- Brza bežična Wi-Fi 6 mreža
- Razumno malo grejanje
- Efikasan sistem hlađenja
Negativne ocene
- Autonomija
- Buka u režimu max, performansi
Lenovo Legion 7i je računar koji idealno spaja gejming i posao na najbolji mogući način. Ekskluzivan spisak hardvera vam olakšava da se u najkraćem vremenu prebacite iz Game Ready u Studio režim rada.
Kako predstaviti današnji laptop, koji je po mnogo čemu vanserijski? Najbolja konstatacija je da je u pitanju jedan pravi, pravcati gejming laptop i to ne bilo kakav već sa najjačom platformom koju smo do sada imali na testu. U pitanju je Lenovo Legion 7i, naslednik poznate Legion Y740 serije koju ste takođe imali prilike da vidite na našem sajtu.
Legion 7i stiže još bolji, snažniji i lepši. Baziran je na poslednjoj aktuelnoj generaciji Intel Core i9 i GeForce RTX 2080 Super procesora. Spakovan u neočekivano tanko kućište za jedan ovako moćan računar, ima zaista puno toga da pokaže.
Lenovo Legion 7i – karakteristike
Samo iz ovih par redova je jasno da se radi o jednom od trenutno najmoćnijih gejming laptop računara današnjice. Istovremeno je mnogo više od običnog računara za igru. O tome možda najviše govori njegov dizajn. Veoma liči na nedavno testirani Legion 5 model, ali ide korak dalje.
Na prvi pogled možete pomisliti kako je previše klasičnog oblika jer su njegove linije savršeno čiste i pravilno ravne. Neuobičajeno tanka silueta za ovu klasu računara je rezultat primene Nvidia Max-Q tehnologije i sa specifičnim detaljima ima više Hi-Tech look, nego neka klasična “vrišteća” gejming krstarica.
Kućište je u potpunosti izrađeno od aluminijuma pa uz sve rečeno deluje i elegantno. Zbog toga može proći i kao računar za zahtevnije korisnike.
Dizajn
Međutim, on je u svojoj srži opaki gejmer i zbog toga ne može proći bez RGB svetlosnih ukrasa. Za to je zadužena Corsair iCUE RGB tehnologija. Osvetljen je “Y” logo na pozadini ekrana, power taster, ali svakako su najupečatljiviji velika lajsna na prednjem delu koja ulazi duboko do bokova. Spektakularno izgledaju osvetljeni zadnji ventilacioni otvori. Svetleću tastaturu je nemoguće ne primetiti. U mraku ovaj računar deluje kao sa druge planete.
Ne dajte da vas prevari oznaka. Ovo nije Legion sa 17″ ekranom. U pogledu dimenzija Legion 7i je klasična “petnaestica” sa 36 cm u širinu, 26 cm u dubinu dok je “debeo” delić milimetra manje od 2 cm. Težak je 2.25 kg. Prilično je fit za jedan istinski gejming “teškaš”.
Međutim, to se mora platiti kroz određenu cenu jer Intelov “osmak” i trenutno najjača mobilna GeForce verzija grafičkog procesora, nisu mali potrošači. Otuda su malo prigušeni u pogledu maksimalnih frekvencija kako bi se održale iole normalne radne temperature. Ovako zgodan i lep, zaista se razlikuje od ostatka gejming konkurencije. Definitivno ima svoj “personality”.
Ekran od 300 nita i 144 Hz
Ekran u dijagonali meri 396 mm ili 15.6” ako vam je tako laše. U pitanju je bazni model IPS panela u ponudi Legion 7i modela. Prikazuje Full HD rezoluciju i koristi anti-refleksivni sloj. LED osvetljenje je deklarisano na 300 nita, a mi smo tokom testova izmerili maksimalnu vrednost od 358 nita.
Bočni okviri su veoma tanki, a gornji tek nešto deblji. U centralnom delu je smeštena web kamera rezolucije 1MP sa fiksnim fokusom i već poznatim zatvaračem sočiva.
Ono što je za gejmere svakako najvažniji podatak, jeste da podržava visoke vrednosti vertikalnog osvežavanja od 144Hz i dinamičku sinhronizaciju prikaza kadrova kroz podršku G-Sync tehnologije. Aktivacija dotične podrazumeva deaktivaciju integrisane Intel UHD grafike u BIOS-u.
Prema našim merenjima, ekran pokriva 95% sRGB i 68% Adobe kolor palete. U ponudi postoji i jači ekran sa osvetljenjem od 500 nita i HDR 400 podrškom.
Kvalitetna RGB tastatura i opcije povezivanja
Legion 7 poseduje “True Strike” tastaturu sa 6 redova i numeričkim delom. Tasteri imaju neobično plitak hod sa putanjom od 1.3 mm. Vešanje je mekano, ali sa prilično konkretnim otporom na početku putanje. Osećaj aktivacije definitivno imate pod prstima, što itekako prija prilikom igranja. U potpunosti je eliminisan efekat “ghosting-a”, dok je brzina odziva pri aktivaciji tastera manja od 1 ms.
Svetlosni efekti su prisutni u vidu iCUE RGB osvetljenja, čije modove možete brzo menjati kombinacijom “Fn i Space” tastera. Detaljno podešavanje kolor efekata se radi iz Corsair softvera. Inače, RGB efekte je moguće u potpunosti isključiti.
Touchpad je standardnih dimenzija, sa finom Mylar teksturom od poliestera koja omogućava precizno vođenje kursora i podrškom za “multitač” komande. Poželjno ga je isključiti tokom gejminga.
Što se tiče konekcija i raspoloživih portova oni su raspoređeni sa prevashodnom mišlju lake dostupnosti. Pored onih na bočnim ivicama, deo konekcija se nalazi na zadnjoj strani. Detalj koji olakšava povezivanje više uređaja istovremeno.
Na levoj strani se nalaze dva USB-C 3.2 porta. Prvi u verziji druge generacije sa Thunderbolt 3 podrškom i funkcijom DisplayPort 1.4 izlaza. Drugi je sporiji USB-C 3.2 port prve generacije, koji takođe može da posluži kao DisplayPort 1.4. Ovim je omogućeno korišćenje najnovijih modela VR naočara.
Na zadnjoj strani, između izduvnih otvora su smeštena dva Super Speed 10 Gbps USB-A porta, jedan HDMI 2.0 izlaz, jedan RJ45 LAN port i na kraju specifični Lenovo konektor za napajanje. Lista konektora se završava sa jednim USB-A 3.2 konektorom prve generacije koji je usamljen na desnom boku i on može da posluži za punjenje mobilnih uređaja, čak i kada je Legion 7i ugašen.
Lenovo Legion 7i – hardver
Moćna gejming pojava “sedme” legije počiva na najjačoj mobilnoj Intel verziji u vidu Core i9-10980HK procesora sa 8 fizičkih i 16 logičkih jezgara koja rade u rasponu od 2.4-5.3 GHz. Velikom broju jezgara podršku daje 32 GB DDR4 memorije na 3200MHz konfigurisane u dvokanalni režim rada.
Logiku obezbeđuje Intel HM470 čipset, dok je glavni generator gejming performansi GeForce RTX 2080 Super, grafički procesor u Max-Q verziji sa 8 GB lokalne video memorije. To znači određene hardverske i softverske modifikacije kojima se ograničavaju performanse, ali omogućuje da ovako moćan GPU procesor radi u ograničenom prostoru tankog kućišta u koje je spakovan Legion 7i. Naravno, uz minimalne penale u pogledu brzine.
Ovako moćan par centralnog i grafičkog procesora se hladi dvostrukim sistemom centrigualnih ventilatora. Efikasno hlađenje se postiže u kombinaciji sa aluminijumskim hladnjacima i toplotnim cevima kako bi se toplota brže oslobodila u okruženje.
Za tu svrhu služe mnogobrojni otvori na bokovima, kao i oni sa zadnje strane. Tu je i otvor za usisavanje svežeg vazduha na bazi kućišta, kao i stilizovani otvori u zoni između ekrana i tastature. Jednom rečju promaja na sve strane, zbog čega Lenovo svoj sistem hlađenja naziva – Cold Front 2.
Intezitetom rada rashladnog sistema upravljate iz Lenovo Vantage softvera ili “Fn+Q” kombinacijom tastera kojim birate jedan od tri režima rada. Njihova aktivacija je ilustrovana OSD grafikom na ekranu, kao i adekvatnom bojom LED osvetljenja “power” tastera.
Moćan par M.2 SSD uređaja
Za instalaciju aplikacija, igara i čuvanje podataka imate na raspolaganju okruglo 2 TB prostora koji čini RAID 0 konfiguracija uparenih M.2 PCIe x4 SSD uređaja. U pitanju su dva Samsung SSD-a koji su zapravo OEM verzija 970 EVO modela na bazi 96-slojne 3D TLC NAND tehnologije sa transferom od oko 3.5 GBs prilikom čitanja i pisanja podataka.
Za zvuk je zadužen Realtek ALC 3306 codec sa par stereo zvučnika raspoređenih na prednjim spoljnim ivicama baze računara.
Konekcija sa internetom je obezbeđena prisustvom Intel AX201 Wi-Fi modula 6. generacije na bazi 802.11ax 2×2 MIMO standarda sa dodatnom podrškom za BT 5.0. Gejmeri će verujemo, prednost dati klasičnom gigabitnom ethernet rešenju na bazi Realtek kontrolera.
Potrošnja i autonomija
Računar napaja ispravljač snage 230W, jer Legion 7 u trenucima kada grafički procesor i Intel Core i9 rade punim zamahom, troši oko 200W. Autonomiju obezbeđuje baterija kapaciteta od 80Wh. Ipak obzirom na hardver koji crpi prilično energije, tokom naših testova je potrajala nešto manje od dva sata.
Kroz Lenovo Vantage softver je podržana Rapid Charge funkcija brzog punjenja uz pomoć koje pola kapaciteta punite za pola sata. Ostatak do punog kapaciteta bio kompletan nakon dodatnih 35 minuta. Da nismo otvorili, ne bi poverovali da se radi o bateriji od 5180 mAh (15.5V).
Lenovo Legion 7i – performanse
Performanse su u najmanju ruku vrhunske. Namerno nismo upotrebili pridev brutalne, jer možda ćemo vas iznenaditi tvrdnjom da ovo nije jedna klasična gejming “zujalica” već vrhunski moćan prenosni računar.
Uprkos nesumnjivom gejming pedigreu je jednako dobar u domenu rada sa zahtevnim aplikacijama. Da bi se približio dotičnoj grupi korinsika tzv. dizajnera, dobio primeren izgled i tanku siluetu. Ultimativne performanse nisu prioritet po svaku cenu, kakav je recimo slučaj sa Acer Predator Helios 700 modelom koji je duplo deblji i jedno 50% teži. Performanse su donekle žrtvovane, ali po cenu značajno upotrebljivijeg uređaja u svakodnevnom radu i igranju.
Gejming performanse:
Otuda su performanse na nešto nižem nivou od očekivanog. Lenovo Legion 7 je definitivno brži od Legion 740 prethodnika, ali ne koliko bi to možda bilo očekivano na prvi pogled od jednog Core i9 primerka 10. generacije ili GeForce RTX 2080 grafičkog procesora sa SUPER sufiksom.
Ono što je ključno i najbitnije za gejmere je da su performanse na dovoljno visokom nivou da se izvuče korist od prisustva ekrana koji osvežava na 144Hz, naročito u kontekstu mogućnosti dinamičkog podešavanja frejmrejta korišćenjem G-Sync tehnologije.
Performanse u aplikacijama:
Osim u igrama ovaj laptop je fenomenalan i za rad u aplikacijama za rendering, modeliranje kao i obradu video materijala, a svakako i za CAD/CAM aplikacije.
Grejanje i buka u radu
Pohvale vredna činjenica je da je pod rukom prilično hladan sa realnih 30-35 stepeni Celzijusa. Hladniji je u zoni leve ruke koju držimo na WASD tasterima, dok je topliji u centralnoj zoni sa 45 stepeni Celzijusa.
U delu izduvnih otovora temperatura raste i do 52 stepena, naravno kada je u punom gejming pogonu. Cena koja se plaća u tim situacijama je nešto veća buka u režimu maksimalnog hlađenja jer se ventilatori oglašavaju sa 40 dB buke, pa je u tim situacijama obavezna upotreba slušalica.
Lenovo Legion 7i – laptop koji će mnogi poželeti
Lenovo Legion 7 je fantastičan laptop. Spoj Hi Tech izgleda, gejming snage i univerzalne namene u smislu zahtevnog rada sa profi aplikacijama. Jednom rečju ovo je računar koji uspešno spaja gejming i posao u zahtevnim programima. Brži i bolji je od Legion Y740 prethodnika što je svakako bio izazov, ali Lenovo je defintivno uspeo da napravi bolji računar.
Trenutno ga nismo mogli pronaći u lokalnoj prodaji, ali konsultacijom cena na stranim sajtovima za sličnu konfiguraciju, ona iznosi oko 3000 €. Obzirom na spisak mogućnosti, očekivano visoka cena.
Možda će beskompromisni gejmeri ostati pomalo razočarani zbog uticaja Max Q tehnologije na sirove gejming performanse. Ostali su dobili računar koji isporučuje maksimalne rezultate na mobilnoj platformi i to u širokom spektru aplikacija i igara. U tom pogledu ovo je laptop bez premca!