Lenovo Miix 700 (video)

Lenovo Miix 700 (video)

Lenovo je otišao veoma daleko u promovisanju koncepta hibrida. Prema svim prognozama, ovakvi računari će odneti primat u doglednoj budućnosti, a svakako je evidentno da je kineska kompanija u prvim borbenim redovima na mestima proboja. Krenuvši od Yoga koncepta, Lenovo je vremenom razvio i razgranao veliki broj modela, pa tako danas ponuda Lenovo hibrida može samo da izaziva zavist kod konkurenata. Jedan od takvih je i Miix 700...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      U teoriji, Lenovo Miix 700 je gotovo idealan računar. Vizuelno dopadljiv, izrađen od izuzetno kvalitetnih materijala, može se koristiti na nekoliko načina, čak je njegov specifičan mehanizam doprineo da ponudi nekoliko ergonomskih rešenja u laptop režimu koja ni pravi pravcati laptopovi ne mogu da ponude bez postolja. Tu je i mogućnost korišćenja u vidu tableta, kao i opcija korišćenja olovke. Sve to je zapakovano u 12-inčni format, sa odličnim ekranom visoke rezolucije – lako za korišćenje i pogodno za prenošenje. Hardver je potpuno bešuman, odnosno ne koriste se čipovi sa aktivnim hlađenjem. Postavlja se opravdano pitanje – ima li uopšte nečega što nam se ne dopada…

      Dizajn, konektori
      U kutiiji sa računarom dolaze još strujni ispravljač, koji se povezuje na USB 3.0 port računara, kao i aktivna olovka. Ono što pleni jeste prizor kada izvadite računar po prvi put. Slutimo da bi se mnogi mogli zbuniti, jer se ovde ne radi o klasičnom laptopu sa šarkama, pošto imamo specijalan “watchband hinge” koji je Lenovo razvio i koji je smešten na pola poklopca. Njegovim pomeranjem zapravo podešavate nagib pod kojim će uređaj stajati u laptop modu.
       lenovo_miix_700_9_s.jpg
      To nije sve, budući da se ekranski deo može potpuno odvojiti od ostatka računara. Taj konektor je istovremeno namagnetisan, tako da je ponovno vraćanje gotovo instantno. Deo u kome je tastatura je otporan na tekućine (logično, jer se tu nalaze samo tačped i tasteri, hardver nije ispod njih već u ekranskom delu. Povrh svega, donji deo je izrađen od mekanih kožnih materijala. Sve to veoma lepo i prefinjeno deluje pod prstima, odnosno na dodir. Istovremeno, ovo “postolje” se može podesiti pod dva različita ugla, da bude skroz ravno ili pod blagim nagibom, unapređujući ergonomiju.
      Hardver, specifikacija
      Miix 700 koristi Intelovu štedljivu ULV platformu poslednje generacije, što je sasvim jasno i razumljivo imamo li u vidu usmerenje računara i njegove osnovne karakteristike. Najvažnije karakteristike su velika fleksibilnost po pitanju radnih taktova, kao i bešuman rad, budući da računar ne poseduje bilo kakav ventilator, odnosno aktivno hlađenje.
      Novi Lenovo Miix 700 stiže sa Intel Core m7 6Y75 procesorom iz šeste generacije Core čipova. CPU radi na 1,2 GHz podrazumevano, a u Turbo režimu je u stanju da radi na do 3,1 GHz – u teoriji. Videćete nešto kasnije zašto to kažemo. Dvojezgarni procesor podržava i Hyperthreading, odnosno do četiri simultana threada. Ima 4 MB keš memorije. Izrađen je u 14-nanometarskom proizvodnom procesu. Potrošnja je deklarisana na 4.5 W, s tim što Intel omogućava “rekonfigurisanje” procesora i potrošnje, pa je tako “TDP-up” deklarisan na 7 W, a “TDP-down” na 3,5 W.  
      [modul]specifikacija=8967[/modul]
      Jedna karakteristika procesora jeste i prisustvo Intel HD 515 grafičkog čipa. Grafika radi na 300 MHz bazno, a njen radni takt može da se penje do 1 GHz u konkretnom modelu procesora. Uređaj dolazi sa čak 8 GB LPDDR3-1600 memorije. Pristojna količina za svaki računar, a naročito model koji duplira svoju ulogu i koristi se i kao tablet.
      lenovo_miix_700_7_s.jpg
      Za skladišni sistem laptop koristi SSD, kao što i priliči ultra-mobilnoj mašini koja će biti često korišćena u različitim režimima rada, odnosno koja neće biti korišćena samo na stolu već će biti nošena, prebacivana iz ruke u ruku, stavljana u drugačije položaje i slično. Reč je o NVMe modelu kapaciteta 256 GB. Drugih vidova skladišta nema, što je sasvim razumljivo, imajući u vidu dimenzije računara.
      Kada su konektori u pitanju, Lenovo Miix 700 se može posmatrati sa dve strane – ima odličnu konektivnost za jedan tablet, i skromnu za jedan laptop. Ima po jedan USB 2.0 i USB 3.0 port, s tim što treba imati u vidu da jedan od njih služi za punjenje strujom, tako da je faktički “izgubljen” ukoliko povežete napravu na strujni adapter. Srećom, za tim neće biti preke potrebe, imajući u vidu dugu autonomiju baterije, o čemu ćemo nešto više govoriti kasnije.
       lenovo_miix_700_4_s.jpg
      Baš kao i tableti, i Miix 700 ima kamere – i frontalna i zadnja kamera imaju rezoluciju po 5 megapiksela, s tim što zadnja kamera podržava autofokus i blic. 12-inčni format smo već spomenuli. Interesantno je da je rezolucija prilično nestandardna – FHD+, odnosno 2160 x 1440 piksela. Kada je masa u pitanju, ekranski deo ima 780 grama, a podnožje sa tastaturom 330 grama, što znači da ceo računar kada je sklopljen ima tik nešto više od 1.1 kilograma…Na ovom mestu možete videti rezultate koje Lenovo Miix 700 postiže naspram još jednog sličnog hibridnog modela matične kompanije. U pitanju je Yoga 900 hibrid, čiji kompletan test možete takođe pronaći na stranicama našeg sajta. Dva hibrida su direktno suprotstavljena ovim putem i pobednik je…
      [modul]test=454[/modul]Lenovo Miix 700 dolazi sa Windows 10 operativnim sistemom, kao i Lenovo DOit aplikacijama koje nisu preterano teške, niti opterećuju računar. SHAREit, REACHit i WRITEit, zajedno sa Photo Master i Companion 3.0 aplikacijama su sve što stiže, a moramo reći da su pojedine aplikacije zapravo vrlo korisne. Ipak, sve vas ponajviše zanima kakvi su utisci u realnom radu i kakve su performanse, zar ne?
      lenovo_miix_700_11_s.jpg
      U tom smislu imamo jednu dobru i jednu ne tako dobru vest. Lenovo Miix 700 je vrlo dopadljiv i estetski izuzetan računar, sa veoma solidnim mogućnostima prilagođenja. Možete vrlo lako odvojiti ekranski deo od podnožja, možete tablet držati u rukama ili ga postaviti pod određenim uglom na sto, što je najveća prednost u odnosu na druga konkurentska rešenja koja nude odvajanje ekrana od ostatka računara. Kao i do sada, Lenovo pleni svojim sposobnostima transformacije i pružanja potpuno drugačijeg iskustva od jednog do drugog (načina) korišćenja. Uz sve to, računar je veoma prijatan na dodir zbog kožne baze, kvalitetno osmišljen, nudi nešto bolju ergonomiju zahvaljujući namagnetisanoj bazi koja se može blago uzdići od podloge.
      Gde škripi, pitate se? Računar trotluje. Izraženo je obaranje taktova procesora i grafičkog čipa – ili bolje reći, nedostizanje maksimuma. Kada se računar optereti nakratko, tu još i nema problema, ali ukoliko je opterećenje dugotrajnije, ili ukoliko se mašina optereti sa više paralelnih threadova, ili ako se GPU optereti kontinualno, jednostavno performanse ne odgovaraju teoretskim karakteristikama. Što i ne čudi, budući da, recimo, procesor umesto da sa 1.2 GHz ide ka 3-3.1 GHz u režimu opterećenja, on jedva uspeva da pređe 1.3-1.4 GHz. Slično važi i za GPU.
      lenovo_miix_700_12_s.jpg
      No, da li je je to toliko strašno? U suštini, ne radi se o mašini koja će renderovati sadržaje ili na kojoj ćete igrati igrice. Drugim rečima, ovo i nije problem za one koji ne koriste maksimum performansi računara. Sa druge strane, Miix 700 je savršen za nezahtevne zadatke i za one koji često putuju. Računar je potpuno tih jer nema nikakvih pokretnih delova, lako se koristi u svakom modu korišćenja, tako da browsing, mailovi, lagano konzumiranje sadržaja i drugi scenariji neće predstavljati ikakav problem. Sve se odrađuje brzo zahvaljujući, između ostalog, i brzom SSD-u tako da Windows prosto “leti.”
      Treba imati u vidu da Lenovo uz ovaj računar isporučuje i aktivnu olovku. Zahvaljujući njoj, vaša kreativnost može doći do punog izražaja u odgovarajućim aplikacijama koje na adekvatan način koriste njen potencijal. Za kraj, da u određenom smislu “zamrsi čorbu”, Lenovo je ovaj računar opremio TPM modulom. Trusted Platform Module je nešto što je važno u firmama i korporativnim okruženjima, a iako je računar – makar naizgled – više okrenut običnim korisnicima, veoma je jasno da je Lenovo želeo da se postara da ni potencijalnim poslovnim mušterijama ne ostane nikakav razlog za odbijanje ovog računara…
      lenovo_miix_700_13_s.jpg
      Ekran
      Ekran je odličan! Već smo rekli da se radi o ekranu nestandardnih proporcija, dijagonale 12 inča i FHD+ rezolucije, tj. rezolucije od 2160 x 1440 piksela. Reč je o IPS ekranu, sjajnog prikaza i odličnih uglova gledanja, koji u praksi deluje izuzetno dobro i kvalitetno. Ekran je veoma živahan, boje odlične. Dopada nam se i magnetno rešenje povezivanja ekranskog dela sa ostatakom računara. Takođe, zahvaljujući kvalitetnim watchband šarkama koje smo upoznali kod Lenovo Yoga računara, a koje su sada postavljene na sasvim drugačijem mestu tako da se njima zapravo podešava ugao nagiba, možete biti potpuno pouzdani da će računar biti prikovan za svoju poziciju.
      ekran_mix700.jpg
      Tastatura, tačped
      Tastatura i tačped su odvojivi i nalaze se na delu čija je poleđina urađena od kože (ili makar fine imitacije iste). Tačped je solidne veličine za ovakvu mašinu, dimenzija oko 10 x 5 centimetara. Funkcioniše kao klikped, sa jasnim i korektnim klikom i reakcijom na pritisak.
      lenovo_miix_700_10_s.jpg
       
      Dizajn čiklet tastature prati dizajn drugih Lenovo tastatura, ali ona ovde ima problem sa time što je postolje jednostavno suviše plitko, pa tako ni hod tastera nije naročit. Takođe, sami tasteri su ravni, nema zakrivljenja za jagodice kako nas je Lenovo navikao u drugim modelima. Ukoliko postolje postavite pod nagibom, a ne ravno na površinu stola, dolaziće do ugibanja čitave konstrukcije prilikom iole izraženijeg pritiska. Ponavljamo da je ovaj deo otporan na prolivanje tečnosti.BukaBuka? Buke nema. Kao što smo rekli, računar se hladi pasivno. Stoga je ova inače standardna sekcija u našim prikazima mobilnih računara zapravo ovog puta višak…
      ZagrevanjePrimetite da je hardver u ovom računaru smešten u ekranskom delu. Dakle, temperature koje vidite na priloženim fotografijama se zapravo odnose na ekranski deo, a ne na tastaturu gde se inače vrši interakcija na standardnim računarima. Pasivno hlađenje dobro obavlja svoj posao, ali ponavljamo da je važno primetiti da računar trotluje, tako da je to još jedan razlog solidnih termalnih performansi.
      temp_min_miix700.jpg
      temp_max_miix700.jpg
      Baterija
      Baterija je izuzetno dobra! Izmerili smo 10 sati i 40 minuta rada na “leru” i sa osvetljenošću ekrana na oko 60%. Naravno, treba imati u vidu da baterije novih ultra-štedljivih računara mogu imati velike raspone rada u zavisnosti od opterećenja. Ostavljen da radi bez ikakvog opterećenja, ovaj računar bi sasvim sigurno “prešišao” i 12 sati, a da smo ga više opteretili sa surfovanjem ili nečim sličnim, verovatno bi autonomija pala na 8 ili 9 sati. U svakom slučaju, lako ćete dostići autonomiju punog radnog vremena…
      Zaključak
      Lenovo Miix 700 je veoma interesantan uređaj koji donosi nešto drugačiji koncept u odnosu na ostale hibride. Svaki mod korišćenja ima još malo kvalitetnije osmišljeni balans ili karakteristiku u odnosu na ostatak konkurencije na tržištu. U laptop modu tastaturu možete postaviti pod različitim nagibima, u tablet modu možete nasloniti ekran na sto (baš kao što možete i u laptop modu, ali je za tablet mod to unikat) pod proizvoljnim uglom, razdvajanje ekranskog i tastaturnog dela je nikad jednostavnije.
      award_miix700_s.jpg
      Tim rečeno, uređaj ima svojih mana, od kojih je najizraženija – pojava trotlovanja. No, velike su šanse da korisnici zapravo i neće ovaj računar izlagati takvim naporima da im to zasmeta. Pasivno hlađenje sa druge strane omogućava uživanje u bešumnom radu, naprava je laka za prenošenje, donji deo je izrađen od kožnih materijala prijatnih na dodir. Ekran je fantastičan! Na sve to, tu su olovka i TPM modul za one koji bi želeli da koriste uređaj u korporativnim okruženjima. Sve u svemu, Miix 700 je zaista to što mu ime sugeriše – novi miks, koji će vam možda više odgovarati u odnosu na ostale hibride. Iskreni da budemo, ima dosta razloga zbog kojih bi se to moglo ispostaviti dobitnom kombinacijom.
       
      Prednosti:
      – Izrada, dizajn- Ekran- Autonomija- Mehanizmi i opcije, olovka- Solidna svakodnevna upotrebljivost u raznim hibridnim režimima- Prenosivost
      Nedostaci:
      – Trotlovanje- (Uslovno) Visoka cena
      Računar na test ustupio Lenovo.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test