Lenovo ThinkPad Edge

Lenovo ThinkPad Edge

Vetrovi promena zahvataju sve u IT industriji, pa isto to važi i za kompaniju kao što je Lenovo, prepoznatljivu prvenstveno po svom konzervativnom stavu i nastupu. Naslednici nekadašnjeg PC odeljenja IBM-a su dugo bili prepoznatljivi isključivo po hladnim, ne preterano uzbudljivim računarima, namenjenim prevashodno biznis segmentu, odnosno korporativnim korisnicima. Dobro je menjati se, a da se Lenovo menja, dobro pokazuje najnovija generacija računara, u sklo

    Sadržaj

      Filip Majkić Vetrovi promena zahvataju sve u IT industriji, pa isto važi i za kompaniju kao što je Lenovo. Naslednici nekadašnjeg PC odeljenja IBM-a su dugo bili prepoznatljivi isključivo po hladnim, ne preterano uzbudljivim računarima, namenjenim prevashodno biznis segmentu, odnosno korporativnim korisnicima. Menjajući svoj portfolio u etapama, Lenovo je najpre izbacio notebook računare namenjene potpuno drugačijoj publici, mlađim naraštajima, korisnicima okrenutim prema multimedijalnoj zabavi. Radi se, naravno, o IdeaPad seriji prenosnih računara, koji su dosta pomogli izmeni imidža kompanije u očima krajnjih korisnika. No, naknadnim analizama i razmatranjem ogromnog broja povratnih informacija se ustanovilo da postoji dosta prostora između IdeaPad i ThinkPad serija notebook računara, koji Lenovo nije pokrio na adekvatan način.
       

      Stoga je nastala ideja o novoj seriji notebook računara, koje bi krasio kvalitet i pouzdanost prepoznatljivi iz ThinkPad serije, ali koja ne bi bila namenjena uglavnom za upotrebu u korporacijama, te koja bi bila primetno pristupačnija u odnosu na pomenutu seriju, ali i bila namenjena rastućoj grupi korisnika koji svoje računare koriste i za posao i za zabavu, onima koji pored naprednih mogućnosti cene i jednostavnost i pouzdanost, te koji žele privlačno dizajniran notebook. Jedna od vodećih primedbi na ThinkPad modele, po priznanjima samog Lenova, jeste bila da izgleda zastarelo i “poput crne cigle”. Stoga je došlo do određenog zaokreta u samoj filozofiji ThinkPad serije. Tako je nastao ThinkPad Edge, koji vam ovom prilikom ekskluzivno predstavljamo na našem sajtu!
       Kako efikasnije napraviti otklon od ranijih smernica, ako ne širokim izborom hardvera. ThinkPad Edge je „trinaestica“, i zamišljen je kao tanak i lak računar u skladu sa aktuelnim smernicama kojima se teži kada govorimo o „pristupačnim, mobilnim računarima za svakog“, što je trenutno u fokusu svih većih imena notebook tržišta. Stoga ne čudi što je korisnicima na raspolaganju širok izbor modela, baziranih na Intel ili AMD procesorima, i pratećim grafikama. Sa jedne strane, tu su čitaocima našeg sajta već dobro poznati CULV čipovi i integrisana Intel grafika, a sa druge strane AMD Neo platforma ultra-štedljivih AMD procesora sa dvojezgarnom arhitekturom, i pratećom integrisanom grafikom koja gotovo da nema pravu konkurenciju u sferi mobilnog tržišta. Model koji je bio u našim rukama se bazira na potonjoj platformi, kao što možete videti i iz priložene tabele.
       

      Athlon Neo X2 L325 CPU radi na 1,5 GHz. Kao što smo već pomenuli, radi se o procesoru ultra-mobilne kategorije, posebno dizajniranom za potrebe tankih i lakih notebook mašina. Ima 128 KB primarne, odnosno 1 MB sekundarne keš memorije (512 KB po jezgru), a maksimalna termalna disipacija je deklarisana na 18 W. Radeon HD 3200 grafika je takođe stari znanac, a radi se o integrisanoj grafici čije prisustvo daje sasvim novu dimenziju notebook računarima malih dimenzija u kojima je prisutna. Raspolaže odličnim multimedijalnim i video mogućnostima za tu klasu, što sa jedne strane olakšava posao kreatorima i rasterećuje ih moranja ubacivanja diskretnih grafika koje bi podigle potrošnju i nivo zagrevanja mašine. Računar se isporučuje sa čak 4 GB DDR2 memorije, a ekran ima radnu rezoluciju od 1366 x 768 piksela i podržava tehnologiju LED pozadinskog osvetljenja. Ekran je glare tipa, što znači da ima refleksivan premaz visokog sjaja. Specifikacija:

       

      Lenovo ThinkPad Edge

      LCD

      13,3″, 1366 x 768, glossy, LED backlit

      Procesor

      AMD Athlon Neo X2 Dual Core L325, 1,5 GHz

      Grafika

      ATI Mobility Radeon HD 3200, integrisana

      Sistemska memorija

      4 GB DDR2

      Hard disk

      Fujitsu, 320 GB, 2,5”, 8 MB keša, 5400 rpm

      Mreže

      Gigabit LAN, WiFi 802.11n (Realtek)

      Optički uređaj

      Nema

      Konekcije

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, 5-u-1 čitač kartica, audio izlaz, web kamera

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium, 64-bit

      Masa

      1,64 kg

      Dimenzije

      332 x 228 x 17-31,3 mm

      Cena

      58,990 dinara

      Garancija

      12 meseci

       
      Za skladištenje podataka se koristi hard disk koji izrađuje kompanija Fujitsu, kapaciteta 320 GB. Radi se o standardnom 2,5-inčnom disku koji se vrti na 5400 rpm, ima 8 MB bafera i SATA interfejs. ThinkPad Edge nudi tri USB 2.0 porta, VGA i HDMI izlaze, 5-u-1 čitač kartica, te jedinstveni priključak za mikrofon i slušalice. Kada govorimo o USB portovima, na svim novim ThinkPad modelima, uključujući i Edge, korisnici će primetiti da je jedan od portova obojen žuto (najčešće je i fizički izdvojen od ostalih). Radi se o portu koji podržava funkciju punjenja USB uređaja čak i kada je računar ugašen, pod uslovom da je priključen na struju preko adaptera, što je još jedan novitet Lenova na ovom polju. Preko njega možete puniti svoj mobilni telefon, digitalnu kameru, MP3 plejer, bilo šta što za punjenje koristi USB interfejs, kao što smo rekli, i kada je računar ugašen.

      ThinkPad Edge je dizajniran da bude što jednostavniji i praktičniji, i ovde je Lenovo išao suprotnom linijom od ubacivanja svega što se može ubaciti u računar po svaku cenu, što je imidž koji je pratio ThinkPad modele. Stoga ovde ne zatičemo ni ExpressCard slot, ali ni optički drajv, što nas ipak iznenađuje kada je u pitanju 13-inčni računar. DVD pisač je moguće opciono dokupiti u vidu eksternog drajva, ali nije deo standardnog pakovanja. Sa druge strane, kao standard u svim ThinkPad modelima se nalaze Gigabit Ethernet, te WiFi Draft N konekcije. Web kamera je takođe zanimljiva, jer ilustruje pristup kompanije Lenovo novim funkcionalnostima i inovacijama. Radi se o kameri koja akcenat baca na ponašanje u uslovima slabog osvetljenja, odnosno koja će pružati relativno do dovoljno jasnu sliku i u zatamnjenoj prostoriji, što je za pohvalu, jer se ne juri rezolucija kamere, već podiže kvalitet korišćenja u realnim uslovima. Kada već govorimo o web kameri i pratećem mikrofonu, spomenimo i novu Fn+F6 opciju, koja aktivira specijalno postavljene mikrofone i izoluje okolni zvuk, omogućavajući tako osobi sa kojom komunicirate preko Skype-a ili neke druge alatke da vas daleko jasnije čuje, čineći konverzaciju razgovetnijom. Računar stiže sa Windows 7 operativnim sistemom, i to Home Premium verzijom u 64-bitnoj varijanti, koja će maksimalno koristiti sistemsku memoriju u punoj količini. Pomenimo još da su ovi notebook računari dostupni u više boja. Na našem testu, kao što možete videti sa priloženih slika, je bio model bele boje.
       Inovacije se često ne sreću na prvi pogled, a uskoro ćete shvatiti i zbog čega. Za početak, recimo da je ThinkPad Edge dostupan u tri varijante – dve crne (smooth ili glossy spoljašnjost), kao i jednoj crvenoj (glossy spoljašnjost), pri čemu smo mi imali priliku da isprobamo ovu poslednju. Moramo priznati da je bilo veliko iznenađenje videti uređaj sa ThinkPad oznakom u novom ruhu. Poklopac je jarko crvene, upadljive boje, sa simbolom brenda u donjem desnom uglu, dodatno „obogaćenog“ crvenom diodicom u vidu „tačke u „i“ slovu“, koja jarko svetli kada je računar upaljen. Podsećamo vas da se radi o glossy poklopcu, tako da će se ostavljati otisci prstiju po njemu. Ne tako jasni i uočljivi kao na tamnijim podlogama (recimo, crnim ili braon poklopcima), ali ipak uočljivi nakon određene mere. Ivice su sive, dok je donji deo izrađen od standardne krute plastike.
      Utisak o izradi je izrazito povoljan, što i ne čudi, jer Lenovo ne odustaje od određenih standarda za sve što nosi ThinkPad brend, pa to važi i za Edge. Rekli bismo da je prisutna magnezijumska osovina, iako nemamo eksplicitnih podataka koji bi to potvrdili ili demantovali. Nema savijanja, ivice su savršeno uklopljene, sve deluje „utegnuto“, nepovredivo, baš kao što i treba. Sam računar je prilično lak, čak i za jednu trinaesticu, i uopšte utisak „pod prstima“ je krajnje pozitivan. Kada već pominjemo izradu, dodajmo i da Lenovo sa ponosom ističe da se računar u potpunosti može reciklirati. Novi izgled za novu deceniju, kako ga nazivaju u kompaniji, nam se veoma dopada. Napred i pozadi računar nema nikakvih konektora, a baterija ga izdiže od podloge vrlo blago, za koji milimetar. Sa leve strane se nalaze otvor za hlađenje, VGA i HDMI konektori, LAN port, kao i USB 2.0 priključak koji se može koristiti za punjenje uređaja i kada je računar ugašen. Desno su još dva USB 2.0 porta, čitač kartica, audio konektor i priključak za strujni adapter.
      Tastatura je bila zaštitni znak Lenovo ThinkPad računara, i vrlo se teško odustalo od klasičnog pristupa. Lenovo je rešio da prati određene trendove, ali bez kompromisa sa onim karakteristikama koje su ga učinile prepoznatljivim. Dakle, i nova tastatura je otporna na prosipanje tekućina, a karakteriše je 2,5-milimetarska visina tastera. Lenovo je ispratio aktuelne „čiklet“ trendove, sa individualnim tasterima koji „izviru“ iz uniformne površine, ali ne bi bio Lenovo kada ne bi otišao korak dalje. Nova „Island“ tastatura, kada se pažljivije zagleda, posvećuje ogromnu pažnju ergonomiji. Svaki taster ima krivu donju površinu, i svaki je zaobljen i ulubljen po sredini, kako bi korisnici dobili još bolji osećaj pri kucanju.
      Takođe, može se podičiti velikim Enter tasterom, kao i našim slovima. Nemojte paničiti ako vidite da je Fn taster skroz dole levo, a Ctrl smešten desno od njega – funkcionalnosti ovih tastera se lako mogu zameniti u BIOS-u. Još jedan prepoznatljiv aspekat Lenovo računara je tu i dalje – mislimo na crveni trekpoint, i njegove posebne tastere. Za razliku od nekih ranijih serija, Lenovo je ovaj put više pažnje obratio na tačped, pa se tako Edge može podičiti relativno širokim tačpedom solidne površine, koji je pride i multitač tipa. U gornjem desnom uglu, iznad tastature, je smešten taster za paljenje računara, dok su ispod i iznad 16:9 ekrana simbol kompanije Lenovo, odnosno web kamera.
      Rezultati testova

      Lenovo ThinkPad Edge

      PCMark 05

      Score

      2822

      CPU

      2951

      Memory

      2595

      HDD

      4108

      3DMark 06

      3DMarks

      962

      CPU Score

      1102

      Cinebench 10

      OpenGL/CPU rendering

      1465/2374

      NuclearMC

      3841

      Autonomija

      Trajanje baterije

      3h 15 min

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      57,6 MB/s

      Access Time

      19,7 ms

      Burst Rate

      87,0 MB/s

      CPU Usage

      9,1 %

       Kao što smo već spomenuli, Lenovo ThinkPad Edge se isporučuje sa Windows 7 Home Premium operativnim sistemom u 64-bitnoj verziji. Ono što ćemo odmah u startu istaći jeste Windows 7 Enhanced Experience. O čemu se, zapravo, radi? Ne samo o nalepnici na računaru, svakako, već o specijalnim optimizacijama operativnog sistema kojima su pribegli u kompaniji Lenovo, zahvaljujući čemu su i dobili ovaj sertifikat od Microsofta i trenutno su jedini koji ga imaju. Naime, izvršene su intervencije na preko 2000 servisa i drugih elemenata Windows operativnog sistema nove generacije, sve sa ciljem da računar radi brzo i pouzdano. Želja je bila da se kod korisnika stvori osećaj da “mašina leti”, što nije uvek lako kod računara relativno ograničene hardverske snage, kakav ThinkPad Edge jeste donekle, odnosno sa računarima koji se oslanjaju na ULV procesore i/ili klasične 2,5-inčne hard diskove koji se rotiraju na 5400 rpm. Windows Experience indeks daje rezultat od 3,1, odnosno po  segmentima 4,1 za CPU, 5,4 za memoriju, 3,1 za 2D grafiku, 4,5 za biznis i 3D grafiku, odnosno 5,8 za hard disk. Posebna priča je kada se operativni sistem optereti dodatno brojnim aplikacijama, dodatnim softverom i drugim dodacima koji učine da mašina radi još sporije. Ovde to nije slučaj, i izuzetno smo zadovoljni i ponašanjem operativnog sistema, i upotrebljivošću same konfiguracije u svakodnevnom radu. Edge se u ovoj konfiguraciji lako nosi sa HD filmovima, YouTube HD je mačiji kašalj, a može se i pokoja igra odigrati. Konfiguracija je izuzetno pogodna za udoban rad u Office aplikacijama, internet browsing, kuckanje, vođenje evidencija, i sve druge tipove nezahtevnih upotreba. Posebni dodaci stižu u vidu ThinkVantage alatki, koje omogućavaju lako i brzo konfigurisanje, održavanje i apdejtovanje sistema, korišćenje mreža i slično.
       

      Ekran računara stiže u 16:9 formatu, rekli bismo u skladu sa vremenom, ali svakako i uz određeni otklon od konzervativne filozofije ThinkPad linije koja je važila do sada. Rezoluciju od 1366 x 768 piksela i pomalo već izlizanu priču o LED pozadinskom osvetljenju smo već apsolvirali, ali ono čime se Lenovo diči kada se radi o ThinkPad računarima jeste napredniji prikaz boja, odnosno šira pokrivenost opsega boja. Za razliku od klasičnih TN panela koji se ugrađuju u mainstream notebook-ove, gde pokrivenost opsega ide od oko 45% do 60-65%, Edge ima ekrane koji pokrivaju preko 80% i 90% opsega boja, a neke serije (u koje Edge ne spada) idu i korak dalje, dolazeći sa ugrađenim kalibratorom, što je san snova svih grafičkih dizajnera kada se radi o notebook računarima. No, o tome više kada i ako nam takvi računari dopadnu šaka u budućnosti. Ekran je glossy tipa, ali je sjajni premaz relativno diskretan, a prikaz je odličan! Izuzetno smo zadovoljni, pogotovo osvetljenošću ekrana koja ide daleko iznad klase, što ga čini daleko upotrebljivijim u outdoor upotrebi. Zagrevanje i posledična kultura rada su nešto slabija tačka mobilnih računara koji se baziraju na AMD čipovima. ThinkPad Edge u ovoj konfiguraciji nije hladan računar. Nakon intenzivnije upotrebe, osetićete kako nasloni za dlanove i deo tastature postaju topli, naročito prema levoj strani. Dobro je poznato da ventilatori na AMD mašinama povećavaju broj obrtaja i pri minimalnim dodatnim opterećenjima, pa je to slučaj i ovde. Naravno, “u leru” neće biti problema. Takvu situaciju smo i očekivali, imajući u vidu viši stepen zagrevanja i disipacije čipova, kako čipseta sa integrisanom grafikom, tako i centralnog procesora (u odnosu na druge štedljive modele). Računar se isporučuje sa četvoroćelijskom baterijom kapaciteta 42 Wh. Ona je dovoljna za oko 3 sata i 15 minuta autonomije, uz uključeni WiFi i nezahtevnu upotrebu, koja se uglavnom svodi na kuckanje i internet browsing. Podešavanjem nekih od brojnih parametara iz ThinkVantage softvera ćete to moći da dodatno produžite. Po pitanju autonomije, računar ne briljira, niti razočarava.
      Rezime Ne možemo se oteti utisku da u rukama imamo nešto što je jednostavno potrebno. Utisak o kvalitetu izrade je takav da konkurencija može samo da pozavidi, imajući u vidu da se u klasi tankih i lakih računara svi bore da isporuče što pristupačniji računar. Filozofija kompanije Lenovo je nešto drugačija, te stoga on i nije među najpristupačnijim računarima u klasi, ali uopšte ne sumnjamo da će se naći korisnici koji će upravo sa zadovoljstvom konstatovati da im je upravo tako nešto bilo potrebno. Radi se o tankom i lakom računaru, podjednako upotrebljivom i za biznis korisnike i za ličnu upotrebu, što je upravo ono što je Lenovo ciljao svojom ponudom. Nažalost, od nagrade je Edge delilo veoma malo, ali smo prelomili da su ExpressCard i/ili DVD RW ipak neophodni na ovakvom računaru i da bi to dodatno doprinelo njegovoj funkcionalnosti. No, oni kojima treba relativno pristupačan laptop dobre izrade, sjajne tastature i dopadljivog dizajna trebaju da se ustežu. Uostalom, možda je ovakav balans baš ono što im treba – da li bi uopšte dodavanje još komponenti učinilo računar upotrebljivijim za jednu grupu korisnika u samom korišćenju, ili pak oni takve uređaje ne bi ni koristili previše, ali im znači 300-500 grama uštede u masi? Ostavljamo korisnicima da procene. Ostaje nam da konstatujemo da Lenovo ThinkPad Edge nesumnjivo predstavlja dobru ponudu, da će dobro prodrmati konkurenciju u klasi, a svakako je i značajan iskorak za samu kompaniju, koja ulazi u tržišne segmente u kojima je koliko do juče nije bilo, što uvek pozdravljamo. Konkurencija uvek dobro dođe, a prognoziramo da će Edge imati lepu budućnost.

      Prednosti: – Dizajn – Kvalitet izrade – Dobar ekran – Izvrsna tastatura – HDMI, USB port za punjenje uređaja i kada je računar ugašen – „Dorađeni“ OS Nedostaci: – Nešto viši nivo zagrevanja, praćen aktiviranjem većeg broja obrtaja kulera i pri manjim opterećenjima – Nepostojanje optičkog drajva i ExpressCard slota
      Notebook računar na test ustupio Gigatron.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test