Lenovo ThinkPad T60

Lenovo ThinkPad T60

Verujemo da je svima poznato da je kineski Lenovo pre izvesnog vremena postao vlasnik IBM brenda kada su personalni računari u pitanju. Jedna od prvih novina bila je ”Z” serija, a na osnovama nje nastao je i novi predstavnik prestižne ThinkPad T serije prenosnih računara...

    Sadržaj

      Delimir Tasić

      Nakon što je postao vlasnik prava na proizvodnju i distribuciju računara pod IBM brendom kineski Lenovo je, uprkos nekim najavama, odlučio praktično da zadrži ”status quo” i paralelno razvija računare pod IBM i Lenovo brendom. Ipak, da stvari ne bi bile prepuštene slučaju, Lenovo se potrudio da ponudi, pored poznate ”R” serije, još jednu seriju u klasi pristupačnijih modela, a to je ThinkPad Z. Ipak, Lenovo ThinkPad Z je doneo neke novine u svet ThinkPad-a kao što je na primer potpuno izmenjena unutrašnja konstrukcija, kako bi komponente koje se nalaze u unutrašnjosti bile mnogo bolje zaštićene od potresa i uopšte spoljašnjih uticaja. Kako se nova ”tehnologija” pokazala uspešnom, neka iskustva su preneta i u novu ThinkPad T seriju. Inače, ThinkPad Z serija bila je jedinstvena i po tome što je kupac uz doplatu mogao da dobije čuveni magnezijumski poklopac koji je ”standardna oprema” kada je T serija u pitanju.

       

      Iako, je prvi utisak prosečnog korisnika koji se susretne sa notebookovima koji se prodaju pod IBM brednom, da dizajn i nije previše lep za oko, prava istina je ispod haube. Naime, ispod crne plastike nalazi se spomenuta metalna konstrukcija koja računaru daje posebnu dozu izdržljivosti. Samo kućište izrađeno je od veoma kvalitetne plastike. Dakle, ciljna grupa nisu kućni korisnici, već je reč o prestižnim poslovnim mašinama. Sve je podređeno robusnosti, pa je tako i ekran koga karakteriše izuzetan kvalitet prikaza dodatno zaštićen i nisu primetne distorzije u prikazu čak i kada se po njemu pritiska prstima. Da bi na ekran stalo dovoljno Excel tabela ili bilo moguće raditi komforno i u multitasking okruženju, implementiran je ekran rezolucije 1400×1050 piksela koga karakteriše 4:3 proporcija slike.  

      Dakle, Lenovo ThinkPad T je, ukratko, naslednik čuvene T4x serije, ali su tokom njegovog razvoja primenjena i pozitivna iskustva nastala tokom razvija Z serije. Kako je ThinkPad Z bio na tržištu izvesno vreme, pre nego što je u prodaju puštena nova ThinkPad T serija, bilo je dovoljno vremena da se nove tehnologije detaljno testiraju iz prve ruke…   

      Novi-stari ThinkPad T

      Lenovo brend je veoma primetan na ambalaži. Naime, Lenovo brend je sa kutije istisnuo IBM brend koji je jedva primetan. Prateća oprema je uobičajena za ThinkPad računare i obuhvata samo set najnužnije opreme. Tu je adapter malih dimenzija; set diskova sa softverom (i dalje se koristi skrivena particija za restauraciju celokupnog sistema); štampani materijal koji uključuje uputstvo i modemski kabl. Iako drugi proizvođači daju i periferne uređaje uz prenosne računare; razne krpice za brisanje ekrana i slično, Lenovo je očigledno odlučio da ide stazom koju je utabao IBM i ponudi kupcima minimalni prateći paket što i nije velika mana, ako se ima u vidu ko je ciljna publika ”ThinkPad T” serije računara.

      Ipak, kada se iz zaštitne plastične kese izvadi računar osećaj pod prstima je isti kao u slučaju stare T serije. Računar koji smo mi ovom prilikom dobili na test ima ekran dijagonale 15 inča uz rezoluciju od 1400×1050 piksela. Ekran nije WIDE proporcija, kao i u slučaju T4x serije, i to je umnogome uticalo na celokupni izgled računara. Na prvi pogled reklo bi se da je u pitanju računar identičan svojim prethodnicima, ali postoje izvesne razlike u poređenju sa starijim modelima iz T serije. Naime, nema više crvenih linija na touch pad tasterima, ali je tu i dalje track point sa tri tastera od kojih srednji taster može da se programira po potrebama korisnika ( npr. pritisak na ovaj taster i pomeranje track pointa može se koristiti za skrolovanje . pri.aut. ).

      Touch pad je odličan, baš kao i osećaj pod prstima prilikom pritiskanja pratećih tastera. Tastatura je minimalno izmenjena. Na modelu koji smo mi imali na testu ENTER taster je veliki i zauzima dva reda, što je stvar koju mnogi korisnici umeju da cene i identifikuju kao prednost. Desno od ESC tastera nalaze se tasteri za kontrolu jačine zvuka i poznati ThinkVantage taster kojim se poziva ThinkPad kontrolni centar o kome smo pisali u par navrata prilikom testova starijih modela iz IBM računara. Još jedan kuriozitet vezan za tastaturu T60-ice jeste i to da se FN taster nalazi desno od CTRL tastera, iako većina proizvođača ovaj taster implementira između WIN i CTRL tastera. Ipak, mišljenja smo da je pozicija koju je odabrao svojevremeno IBM mnogo povoljnija, jer je FN taster pomoćni i bolje je da se ne nalazi između frekventno korišćenih tastera kao što su CTRL i WIN. Kombinacijom FN tastera i tastera F2 bićete u prilici da zaključate računar što se može dobro kombinovati sa ugrađenim čitačem otisaka prsta. Taster F3 u kombinaciji sa FN tasterom omogućava aktivaciju i izmenu profila za uštedu energije; taster F4   aktivira sleep režim; F5 je zadužen za aktivaciju WiFi i Bluetooth bežičnih konekcija; F7 aktivira ThinkPad softver za kontrolu prikaza prilikom prezentacije putem projektora; F8 služi za kontrolu ulaznih uređaja itd..

      Tastatura je po mnogima najbolja stvar kod ThinkPad-a i zbog koje se kunu u isti, svakako je kvalitet ugrađene tastature. ThinkPad tastatura je toliko poželjno parče hardvera da su iz Lenovo-a ponudili tastaturu sličnu ovoj koja se sa računarom povezuje preko USB porta. Osećaj tokom kucanja na ThinkPad T60 računaru je jednom rečju – fenomenalan. Autor teksta koristi PowerBook G4 računar i izuzetno je zadovoljan tastaturom na njemu, ali ThinkPad T60 ima tastaturu koja je za klasu bolja od Apple-ove koja važi takođe za jednu od najboljih na tržištu. Pored idealnog otpora i dubine hoda tastera, osećaj je da kada bi tenk pregazio preko ThinkPad-ove tastature istoj ne bi bilo ništa, naime nema nikakvih ugibanja ili zveckanja tastature koja su tako karakteristična za jeftinije modele dalekoistočnih proizvođača. Dakle, ThinkPad T ostaje i dalje naš favorit kada je kvalitet tastature u pitanju. IBM je još u vreme T42/T43 serija predstavio modele sa čitačem otiska prsta, a slična tehnologija implementirana je i kod modela T60. Reč je o tehnologiji koja, kao i u slučaju sličnih HP modela, čita otisak prstiju dubinski ispod prvog sloja kože, pa je zato dosta tolerantnija na razna oštećenja kože ili prljavštinu. Po našem iskustvu ovaj sistem radi veoma dobro i ukoliko imate potrebu za sigurnošću podataka uz lako logovanje na sistem, onda ovakva tehnologija ima smisla. Teoretski čitač otiska prsta je bezbedniji od klasičnog logovanja putem korisničke šifre.

      Sa desne strane nalaze se analogni monitorski izlaz, priključak za mrežni kabl, modemski priključak, audio portovi i ExpressCard slot. ExpressCard je naslednik PCMCIA slota i koristi PCI Express magistralu za komunikaciju sa ostatkom sistema. Sa prednje strane nalazi se IC port na koji smo u vreme Bluetooth i WiFi konekcija pomalo i zaboravili. Ipak, Lenovo očigledno ne misli da je vreme da se IC port penzioniše. Zvučnici su takođe implementirani sa prednje strane i njihove mogućnosti su krajnje skromnih dometa, ali to nije preveliki nedostatak, ako se ima u vidu da je u pitanju poslovni prenosni računar.

      Optički uređaj smešten je sa desne strane, a zanimljivo je rešen sistem za izvlačenje optike iz kućište. Naime, nedaleko od DVD drajva nalazi se malena poluga čijim povlačenjem se izvlači ceo optički uređaj iz računara, pa je zamena istog veoma jednostavna. Vađenje optike može da se koristi i u slučaju kada je potrebno postići što je moguće nižu masi računara, mada dobici koji bi se ostvarili na ovaj način nisu preterani.

      I na kraju na poleđini računara nedaleko od baterije, nalazi se i priključak za strujni adapter. Kada već spominjemo bateriju, valja naglasiti i da je pored baterije koju smo dobili uz računar, moguće dokupiti i dodatnu još većeg kapaciteta koja je i nešto većih gabarita od originalne.

      Lenovo ThinkPad T60 je izuzetno kvalitetno izrađen računar. Prosto je neverovatno koliko su kućište i unutrašnja konstrukcija uspeli da utiču na kompaktnost novog ThinkPad-a. Stiče se utisak da je računar izrađen iz jednog komada, jer kućište uopšte ne krcka niti se ugiba čak i pri nešto jačim dejstvima spoljašnje sile. Zaista, vredno svake hvale!

      Dual core, do more?

      IBM ThinkPad T60 je pored poboljšanja po pitanju konstrukcije, doneo po prvi put i Intel Centrino Duo tehnologiju. U unutrašnjosti računara nalazi se i945PM čipset i Intel Core Duo T2400 procesor radnog takta 1.83 GHz. Na računaru se nalazi i nalepnica Windows Vista Capable što znači da će ThinkPad T60 biti u stanju da pokreće Windows Vista operativni sistem, ali Windows Vista Premium Ready spiker je ipak rezervisan za računare sa moćnijom grafikom. U ovom slučaju integrisana je ATI Radeon X1400 grafička kartica, a prilikom prvog pokretanja sistema zatekli smo i ATI Control Center koji kaže da je čip podešen na 390 MHz, a memorija na 340 MHz. Kartica koristi HyperMemory tehnologiju i na raspolaganju joj je u ovom slučaju 512 MB memorije što je previše, ako se imaju u vidu dometi i brzina GPU-a. Mobility Radeon X1400 je rezervisan isključivo za prenosne računare i reč je o adapteru koji je umnogome sličan X1300 seriji Radeon akceleratora. GPU je izrađen primenom 90nm proizvodnog postupka i pored podrške za AVIVO tehnologiju donosi i podršku za Shader Model 3.0. ATI-jem memorijski kontroler podržava više tipova memorije, počev od DDR1 do GDDR4 čipova, a sam GPU ima četiri piksel pipelinea i dve shader jedinice. Razlog zašto je X1400 akcelerator svojstven samo prenosnim računarima leži u tome što je unutar ovog čipa implementirana PowerPlay 6 tehnologija koja donosi i još naprednije tehnike za uštedu energije.

      Mobility Radeon X1400 je solidan izbor za ovu klasu računara, posebno ako se ima u vidu da ni ranije u T seriji nisu bili ugrađivani neki previše brzi grafički adapteri. Sa druge strane ekran koji je Lenovo implementirao koristi IPS tehnologiju. Osvetljenje je deklarisano na 200 cd/m2 što i nije prevelika vrednost. To se jasno i primećuje, jer smo viđali često i ekrane koji imaju bolje osvetljenje. Ipak, uglovi gledanja su bukvalno savršeni i prosto nam je neverovatno da TFT-LCD tehnologija daje ovakav kvalitet kolornog prikaza. Sve u svemu, ekran zaslužuje odličnu ocenu, posebno ako se ima u vidu ciljna grupa. Sveukupnom utisku treba dodati i SXGA+ rezoluciju. Odziv je sasvim prihvatljiv i zamućenja nisu primetna čak ni tokom skrolovanja teksta na ekranu.  

      U model koji smo imali ovom prilikom na testu ugrađeno je 1024 MB memorije. Reč je o jednom DDR2-667 SODIMM modulu što znači da se ne koristi Dual Channel pristup memoriji, ali koristi od ovakvog načina rada sa memorijom nisu velike u slučaju Core Duo mobilnih procesora koji koriste FSB na 667 MHz. Hard disk je izašao iz Fujitsu-ovih pogona i reč je o SATA modelu brzine rotacije ploča od 5400 RPM i sa 8 MB keša. Kapacitet od 100 GB je za poštovanje i ovakvi hard diskovi se još uvek ugrađuju u high-end računare. Optički uređaj kompanije LG koji je ugrađen u Lenovo ThinkPad T60 koji smo testirali, nosi oznaku GSA-4083N i reč je o DVD-RAM uređaju.

      Celinu Centrino sklopa sačinjava i WiFi adapter koji je u ovom slučaju dual band tipa. Naime, reč je o Intel PRO/Wireless 3945ABG adapteru koji je u stanju da radi sa 802.11a, 802.11b i 802.11g tipovima WiFi mrežnih konekcija. Sledeća stvar koja je značajna kada je integracija u mrežno okruženje u pitanju, svakako je Intel PRO/1000 PL gigabitni LAN adapter. Neverovatno, ali istinito, računar nema Firewire portove na sebi. Poslovni korisnici znaće da cene integrisani Bluetooth i IrDA adapter.

      Specifikacija

      Model

      Lenovo ThinkPad T60

      Procesor

      Intel Core Duo T2400 (1866 MHz, FSB667, 2MB L2, Yonah)

      Cipset

      Intel i945PM

      Memorija

      1x 1024MB DDR2-667 (2x SODIMM ležišta)

      Hard disk

      Fujitsu MHV2100BH, SATA150, 5400 RPM, 8MB, 100 GB

      Graficka karta

      ATi Mobility Radeon X1400 – HyperMemory

      Zvucna karta

      SoundMax AC97

      DVD-RW uredaj

      LG GSA-4083N

      Povezivanje

      Intel PRO/Wireless 3945ABG, Intel PRO/1000 PL

      IrDA

      FastIR port

      Bluetooth

      Da

      Ekran

      TFT-LCD, IPS FlexView, 15″, SXGA+ (1400×1050)

      Baterija

      Li Ion, 5200 mAh, 6 ćelija

      Konektori

      Docking/Port Replicator
      External Display
      Headphone / Line out
      Microphone / Line in
      RJ-11
      RJ-45
      3 USB 2.0

      Dimenzije

      329 x 268 x 31mm

      Masa

      2.4 kg

      Operativni sistem

      Windows XP Professional

      Kontakt

      BS Procesor

      Performanse
       

      SiSoft Sandra 2007 Pro

      CPU

      12323/9085

      Multimedia

      28233/38411

      Memory

      3364/3373

      PC Mark 05 Pro

      CPU

      4224

      Memory

      2411

      Graphics

      1894

      HDD

      3869

      3D Mark 05

      Default

      2059

      CPU

      4240

      PC Mark 2002

      Battery test

      1h 25min

      Cinebench 9.5

      Render Time (manje je bolje)

      44 sec.

      Preporuka

      Tradicionalno za ThinkPad seriju računara softver koji stiže preinstaliran na hard disku pokriva bukvalno sve aspekte upotrebe. Ipak, prateći softver je veoma glomazan i usporava računar. Dakle, prateći softver zauzima preko 200 MB memorije što je zaista velika vrednost. Samim tim nije ni čudo što računar radi primetno sporije pod pritiskom tolikog broja aktivnih procesa. Pogled na Task Manager otkrio je da je u pozadini sve vreme aktivno 73 procesa što je rekordna vrednost koju je autor teksta do sada imao prilike da vidi. Spisku softvera Lenovo je dodao Google Desktop Search i Google Picassa-u koji svi zajedno dodatno usporavaju računar. Preporuka je da deinstalirate ono što smatrate da vam nije potrebno od softvera.

      Lenovo ThinkPad T60 – Bench-Market Highly Recommended Award

      Ipak, ako se izuzme ”problem” oko softvera, utisak koji Lenovo T60 ostavlja je izuzetan. Vizuelni utisak je diskutabilan, ali zato se ne može sporiti kvalitet izrade. Izuzetno kvalitetan ekran i odlična tastatura samo su početak spiska prednosti novog računara iz ThinkPad T serije. Touch pad karakterišu izuzetna preciznost i tasteri veoma dobrog kvaliteta. Teško je naći nedostatak ThinkPad T60 računaru i sasvim izvesno reč je o najboljem prenosniku namenjenom prevashodno poslovnim korisnicima koji je moguće kupiti na domaćem tržištu. Iz tog razloga, toplo ga preporučujemo sa naše strane kroz Highly Recommended nagradu!

      Računar na test ustupio BS Procesor.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test