Delimir Tasić
LG danas predstavlja giganta elektronske industrije koji je nastao, između ostalog, na nasleđu nekada veoma popularne korejske kompanije Goldstar. Ipak, LG (Lucky Goldstar) je danas mnogo više od pukog proizvođača elektronike. Velika moć korejskih kompanija (Hyundai, Samsung, LG, Daewoo itd…) ne treba da čudi, jer je jedna od osnovnih premisa razvoja ovih zemalja upravo bilo insistiranje na državnoj podršci osnivanju velikih kompanija uz izvoznu ekspanzju. Takve firme su zatim, kao polovi rasta, omogućavali dinamičan razvoj ne samo Južne Koreje, već celog regiona, pa i šire.
Na polju IT industrije LG igra izuzetno zapaženu ulogu. Svi smo svesni koliki su „bum“ poslednjih godina napravili TFT-LCD paneli, a uloga korejskih kompanija na ovom tržištu je izuzetna. Tako pored Samsunga koji je svetski proizvođač „broj jedan“ ovog tipa panela, kooperacija holandskog Philipsa i spomenutog LG-ja neprestano „diše za vratom“ Samsungu, a pored ove dvojke tu je i AU Optronics koji je deo Pan Acer grupe. U vreme kada sve manje prozivođača proizvodi konvencionalne i flat CRT monitore, imati industriju koja snabdeva gotovo sve proizvođače monitora ovim, slobodno možemo reći, strateškim proizvodom je velika komparativna prednost.
Pored TFT-LCD panela i monitora, LG je veoma prisutan na polju izrade optičkih uređaja bilo da je reč o DVD ili CD drajvovima. Na polju izrade ovih proizvoda partner LG-ja je japanski gigant Hitachi, pa ako ste se pitali šta znači čuvena oznaka HL-DT-ST kojom se identifikuju LG optički uređaji u device manageru odgovor je: Hitachi-LG Data Storage.
Tehnologija izrade klasičnih CRT monitora i televizora nije zapostavljena, pa je LG uz još par kompanija, za razliku od Samsung-a, jedan od retkih proizvođača koji ima sopstvenu tehnologiju razvoja pravih (pure flat ili real flat, ako koristimo terminologiju Philipsa) ravnih ekrana. I dok je Samsung stao kod DynaFlat tehnologije „kvazi-flat“ ekrana, LG je sa svojom Flatron Pure Flat tehnologijom sasvim ravnopravan sa npr. Sony Trinitron ili Nec Diamondtron tehnologijom izrade ravnih ekrana sa katodnom cevi (CRT – Cathode Ray Tube)…
Dođosmo i do notebookova, a tu je od kraja 1996. godine kooperant LG-ju ni manje ni više nego „veliki plavi“ kako, verovatno iz strahopoštovanja, mnogi nazivaju američkog giganta koji stoji iza imena International Business Machines tj. IBM! U Koreji posluje kompanija „inventivnog“ naziva LGIBM ( www.lgibm.co.kr ), i pod tim brendom se mogu naći svi IBM-ovi notebook proizvodi iz čuvene ThinkPad serije. Dakle ono što je kod nas IBM Thinkpad R50 u nekom drugom delu sveta se može naći pod oznakom LGIBM Thinkpad R50. Slično je i sa testiranim notebookom tj. LG LS50, pa tako u upustvu na više mesta vidimo model koji na mestu gde je na testiranom primerku bio natpis LS50, stoji logotip LG-IBM…
Kasnije, kada budemo opisivali softver koji stiže uz LG LS50, videćemo da je IBM imao udela u razvoju ovog notebooka. Očigledno je reč o udruživanju iz računa, jer IBM ima nenadmašnu tehnologiju u bilo kojoj sferi IT industrije, a LG ima „monstruozno velike“ proizvodne kapacitete koji mogu zadovoljiti kriterijume kvaliteta bilo kog tržišta na svetu. I ne radi se samo o notebookovima, već pod IBMLG markicom može se naći i desktop mašina, pa čak i čuveni IBM serveri .
I na kraju, pored svega navedenog, valja se osvrnuti i na fenomenalan dizajn koji prati svaki proizvod koji na sebi nosi dvoslovni logotip korejske kompanije. Bilo da je reč o TV aparatu, monitoru ili „običnom“ klima uređaju, LG je pomerio granice poimanja lepog. Dovoljno je videti kako izgleda npr. neki LG Flatron TFT/CRT monitor, novi LG Lafinion TV aparat ili ArtCool klima uređaj i sve će biti jasno…
Prvenac na testu
Dakle, pošto smo utvrdili čije sve iskustvo i umeće stoji iza računara sa testa počećemo polako da vam prenosimo utiske koje je testirani notebook ostavio na nas tokom nekoliko dana koliko je bio na stolu autora ovog članka.
Prvo što upada u oči jeste veoma moderan i odmeren dizajn – baš kao što smo na to i navikli od LG-ja. Glasine koje kolaju Internetom, a koje su sve glasnije, kažu da će uskoro i ThinkPad serija velikog plavog biti redizajnirana i ponuđena u više boja i dizajna u zavisnosti od klase. Da li će to značiti da će LG modeli, kao što je ovaj na testu, biti prodavani i pod IBM brendom ne znamo, ali vrlo je moguće da ćemo saznati u vremenu koje je pred nama .
Smešten u kućište kojim dominira srebrnkasta boja izuzetno tankih dimenzija računar je podjednako podesan i za poslovnu i neku drugu primenu. Za razliku od Gigabyte-a ovde nismo videli velike dizajnerske egzibicije, pa na poklopcu zatičemo samo LG logotip srednje veličine, koji je upotpunjen sloganom koji prati prenosnike korejske (ili američko-korejske) kompanije – Always mobile. Očito je neko u Koreji ko je bio zadužen za marketing zaboravio da ponekad kod notebooka valja napuniti bateriju, a to se (još uvek) čini uključivanjem kabla u utičnicu u zidu. Bilo kako bilo, time se aludira na visoku autonomiju kojom se LG posebno ponosi kada su njihovi notebookovi u pitanju. Sam poklopac je od srednje mekane plastike, pa od čuvene IBM robusnosti („može i tenk da ga pregazi“) nije baš puno ostalo, ali će novčanik verovatno to bolje podneti, a vi sigurno nećete biti previše grubi sa računarom koji će vas koštati više od 1000 eura .
Tanak okvir oko ekrana je postignut izmeštanjem zvučnika na prednju stranu kućišta, ali ovog puta ne možemo u potpunosti kritikovati ovakvo rešenje. Naime, zvučnici su smešteni u središnjem delu prednjeg oboda računara, pa ih dlanovi neće pokrivati tokom reprodukcije zvuka i tako kvariti utisak. Ono što se ovakvim rešenjem gubi je prostornost zvučne slike, ali ne može se imati baš sve?
Dođosmo i do tastature, a ona je u ovom slučaju prosečna za ovu klasu računara. Pehovi koje smo viđali i na koje smo više puta ukazali da se celokupna konstrukcija koja sačinjava tastaturu ugiba pod silom prstiju tokom kucanja ovde nije prisutrna, a hod tastera je srednje dubine kada su prenosni računari u pitanju. Dakle, ko ima iskustva sa notebookovima neće se teško navići na tastaturu ovog elegantnog računara.
Ispred ekrana se nalazi moderno dizajnirano dugme za uključivanje računara koje je upotpunjeno još i tasterima za regulaciju jačine zvuka ugrađenog zvučnog adaptera…
Pored toga, nešto veći broj signalnih dioda smešten je sa desne strane, iznad tastature, a njihov raspored možete videti na sledećem dijagramu…
Dioda koja signalizira da li je računar uključen (zelena), isključen (dioda ne svetli) ili se baterija puni (dioda svetli „isprekidano“)
Signalizacija stanja baterije
Dioda koja obaveštava da li je uključen adapter u računar
HDD dioda
Num lock
Caps lock
WiFi status
Po pitanju dodatnih priključaka možemo biti zadovoljni što se u tom segmentu LG nije odlučio za previše ušteda…
Opet, zameramo nepostojanje IrDA/Bluetooth veze, ali je pohvalno to što je implementiran čitač SD i MMC kartica koje najčešće zatičemo kod naprednih mobilnih telefona i PDA uređaja (pored CF kartica). Zanimljiv je detalj koji se odnosi na skrivanje paralenog i DSub porta, kako se ne bi narušio moderan dizajn i celokupni „look“ računara. Kao što sa priloženih slika verovatno vidite, do ta dva arhaična porta se dolazi uklanjanjem plastičnog poklopca. Veoma efektno i prijatno za oko .
Sa donje strane nalazi se standardni set otvora kojima je moguće izvaditi hard disk, optički uređaj ili memorijske module. Ovom prilikom zavirili smo ispod poklopca koji sakriva podnožja za memoriju. U jednom od dva podnožja zatekli smo DDR333 CL2.5 modul kapaciteta 256 MB nemačkog Infineon-a…
Verovatno ćete se složiti sa nama da je LG LS50 veoma odmereno dizajniran računar, solidnih mogućnosti za proširenje. Nedostatak Bluetooth ili IrDA podrške se lako može kompenzovati dokupljivanjem nekog od brojnih USB Bluetooh dongle adaptera koji se mogu naći na našem tržištu. Nekome će možda zasmetati i nedostatak PS/2 portova, prevashodno zbog mogućnosti priključivanja dodatne tastature. Ipak, iako je reč o prvencu (preciznije rečeno prvoj seriji, a na našem tržištu LS50 jeste prvenac) kompanije LG, uspešno je zaobiđena niža klasa, kada je izrada u pitanju.
Kućište je kompaktno, ne „krcka“, ne ugiba se, touchpad je solidan i kvalitetno integrisan u kućište. Dakle, sve ono što se očekuje i od skupljih modela kompanija koje su dugi niz prisutne na tržištu prenosnih računara.
Podređen mobilnosti
U duhu spomenutog LG slogana, „Always mobile“ (Uvek prenosiv) je i hardverska specifikacija testiranog uređaja. Kako bi se postigla nešto niža cena na domaćem tržištu, distributer se odlučio za računar nešto skromnije specifikacije u onom delu u kome se može na to uticati.
Tako testirani LG LS50 pokreće Intel Pentium M procesor na 1400 MHz sa dobro nam poznatim Banias jezgrom izrađenim u 0.13m sa 1 MB L2 keša i 400 MHz Quad Pumped Busom.
Mislimo da je takt od 1.4 GHz sasvim primeren nameni ovog računara, a to je sve osim video igrica. Da proizvođač nije zamislio da ovaj računar koristite za zabavni softver već za poslovnu primenu svedoči i upotreba grafičkog adaptera integrisanog unutar i855GM čipseta tj. Intel Graphics Extreme 2 jezgra. Da bi se udovoljilo Intelovim zahtevima i da bi se dobila dozvola da se na kućište nalepi Centrino nalepnica ugrađen je još i Intel 2100 WiFi adapter koji radi po 802.11b standardu, pa je tako zaokružena celina Centrino hardverskog kompleta.
Hard disk kapaciteta 40 GB, brzine rotacije ploča 4200 RPM i se 2 MB keša je ono što najčešće i viđamo kod notebookova, a ovog puta disk je potpisan od strane japanske kompanije Fujitsu.
Bios računara je u stanju da tokom butovanja prikaze LG logotip na ekranu, a u pitanju je standardni PhoenixBIOS koji je naravno totalno drugačiji od uobičajenih, pre svega zbog odsustva bilo kakvih naprednih opcija na koje smo navikli kod matičnih ploča…
Kada je memorija u pitanju, kao što smo već spomenuli, model je opremljen sa (svega) 256 MB, pa bismo preporučili da doplatite za još toliko, jer će Windows XP koji je preinstaliran na računaru to znati da ceni. Pohvalno je to što je memorijski DDR333 modul veoma kvalitetan, a proizveo ga je nemački Infineon.
Prijem i slanje faxova te izlazak na Internet možete ostvariti pomoću Agere 56k Fax modema koji je poznat po tome da se dobro snalazi na našoj predratnoj (mislimo, naravno, na II Svetski rat ne na ratove iz naše novije istorije) infrastrukturi. Pored Intel mrežne karte po WiFi 802.11b specifikaciji implementiran je i 100 Mbps Ethernet mrežni adapter kompanije 3Com.
Kako je LG, zajedno sa Philipsom jedan od najvećih proizvođača TFT-LCD panela verovatno je u testiranom notebooku ugrađen upravo njihov panel, a njegova dijagonala je 15“ i prikazuje XGA rezoluciju. Po pitanju osnovnih parametara slike predstavlja zlatnu sredinu, jer je ugao gledanja i brzina odziva u rangu prosečnih vrednosti kada su računari ove klase u pitanju, a isto važi i za osvetljenje i kontrast. Dakle, neće vam ništa preterano zasmetati kada je ekran u pitanju, osim ako niste navikli na skupe IBM notebookove koji imaju za sada neprevaziđene ekrane.
Kako je DVD de-facto standard, kada su optički uređaji u pitanju, ne čudi odluka da se ugradi DVD/CDRW combo uređaj. Odlična specifikaciju ugrađenog LG combo uređaja, kada je reč o slim drajvovima koji se ugrađuju u prenosne računare, tj. 24x CD-R, 24x CD-RW, 24x CD Read, 8x DVD mod je još jedna prednost. Detaljnu specifikaciju možete naći u narednoj tabeli …
Procesor
Intel Pentium M – 1400 MHz, 1 MB L2 keša
Čipset i BIOS
Intel i855GM
Memorija
256 MB DDR333/PC2700, max 2 GB
Ekran
15″ TFT-LCD XGA 1024×768
Grafika
Intel Graphics Extreme 2 (max. 64 MB memorije)
PCMCIA
1 x PCMCIA Type I/II Texas Instruments
Hard Disk
Fujitsu MHT2040AT, 2.5“, 40 GB, 2 MB cache, 4400 RPM
LAN
3Com 10/100 mbps Ethernet
Čitač kartica
SD/MMC
WLAN
Intel 2100 802.11b WLAN adapter
Optički uređaj
HL-DT-ST GCC4241N
Tastatura
86 tastera, Windows tasteri, dodatni tasteri
Audio
SoundMax software AC97 3D Audio
Modem
Agere 56k fax/data modem
Baterija
Litijum-jonska,6 ćelija, 11.1 V, 4400 mAh
Adapter
65w, 18.5v, 3.5A
Upravljački uređaj
Touch Pad sa dva tastera
Dimenzije
335mm x 274mm x 30.8 mm
Masa
2.7 kg (sa baterijom)
Operativni sistem
Windows XP Professional
Softver
PowerDVD 5, Utility disk (Norton AV, OSD, Battery Miser, Acrobat Reader), Nero Express 6
Softver
Već smo govorili o udruženom iskustvu na polju izrade prenosnih računara koje je na delu između LG-ja i IBM-a, a još nekoliko primera videćemo tokom kratkog osvrta na softvter LS50 notebooka. Često smo viđali vrlo dobre prenosne računare kojima je falio samo softver za power managment da bi bili odlični. Jer, uz svo poštovanje prema Microsoftu, power managment funkcije koje su implementirane u Windows XP OS su u najmanju ruku u nemogućnosti da odgovore zahtevima novog hardvera i ne podržavaju ga u potpunosti tj. ne podržavaju adekvatno napredne režime štednje.
Samim tim kada smo na pratećem Utility disku zatekli program Battery Miser bili smo prijatno iznenađeni, naročito zbog toga što je ovo prvi LG notebook na testu. Posredstvom veoma lepo dizajniranog instalera možete instalirati i mnoge druge programe, a krenućemo od spomenutog programa za kontrolu power managment funkcija …
Kroz desetak predefinisanih profila čije nazive možete videti na priloženim slikama, omogućena je dobra kontrola potrošnje energije, a ukoliko vam sve to nije dovoljno možete i samostalno podesiti parametre režima uštede energije. Sam softver je veoma lepo i moderno dizajniran, pa nas je po tom pitanju podsetio na Toshiba prenosne računare, jer za razliku od IBM softvera Toshiba jako puno polaže na vizuelni identitet kako računara tako i softvera.
Za kontrolu ugrađenog WiFi adaptera brine se uobičajeni Intelov softver koji smo imali prilike da vidimo nebrojeno puta do sada…
Zanimljiv je program IP Operator koji takođe stiže na pratećem disku i koji ima funckiju kontrole rada u mrežnom okruženju. Ako dobro obratite pažnju na plavu pozadinu videćete i ovde LG-IBM logotip…
Kontrola periferijskih uređaja moguća je posredstvom solidnih Synaptics drajvera za ugrađeni touch pad. Kako smo pored touch pada koristili i Microsoft opticki miš bile su nam ponuđene i opcije za kontrolu i ovog upravljačkog uredaja, a koje se razlikuju od standardnih koje su ugrađene u Windows operativni sistem…
I na kraju ostaje samo da se osvrnemo i na mogucnost iscrtavanja OSD-a na ekranu tokom pojačavanja i stišavanja zvuka, ali i na definisanje najcešćih prečica do kojih se dolazi kombinacijom određenih tastera…
Brzinski testovi i zaključak
Kako se LG LS50 pokazao u standardnim benchmark programima koje koristimo za testiranje prenosnih računara možete videti u sledećoj tabeli…
SiSoft Sandra 2004
CPU
5515 / 1948 (2488)
Multimedia
13283 / 14653
Memory
2007 / 2023
PC Mark 2002
Battery test (50%)
2h 15s
PC Mark 04
System
2383
CPU
2645
Memory
2223
Graphics
550
HDD
2200
Quake III
640x480x16
149.2
1024x768x32
42.9
3D Mark 2001SE
640x480x16
3411
1024x768x32
2321
PC Magazine testovi
Business Winstone 2004
16.2
HDD Tach 2.7
Transfer (max/min), mb/s
29.6/15.7
Transfer (prosek), mb/s
24
Vreme pristupa, ms
19.5
Opterecenja procesora, %
4.1
Sasvim očekivano testovi koji se oslanjaju na grafiku pokazali su, za prenosne računare sasvim prosečne vrednosti, a test baterije je još jednom pokazao koliko je bitno imati dobro napisan power management softver, jer se LS50 odlično pokazao u PC Mark battery testu. Naime, retko koji računar je dao rezultat veći od 2h i to su u prvom redu bili računari renomiranih proizvođača kao što su IBM i Toshiba …
Na kraju nije taško izvesti zaključak. Iako je reč o prvoj seriji LG prenosih računara već sada se radi o proizvodu koji pokazuje veći stepen kvaliteta u odnosu na dominantne jeftine prenosne računare koji se mogu naći na našem tržištu. To i ne treba previše da čudi, ako se zna poslovna politika LG-ja u drugim tržišnim segmentima. Odličan odnos performanse-cena bi trebalo da je ispoštovan i ovde, ako imamo u vidu druge LG proizvode. Svakako je odlična autonomija u radu (koju LG ponosno ističe) ostavila pozitivan utisak na nas, a to važi i za veoma uspešan dizajn. Ne treba smetnuti sa uma i da se radi o Centrino mašini sa svim prednostima koje taj logotip nosi .
Kompromisa ima, ali se oni delimično mogu zaobići. Malo memorije bi bilo dobro odmah u startu prevazići dokupljivanjem još jednog modula od 256 MB. Nažalost kada je grafika u pitanju nije moguća nadogradnja, a nepostojanje TV izlaza je još jedan propust LG-jevih projektanata .
Ipak, kada se podvuče crta, za manje zahtevne poslovne korisnike LG LS50 svojim prijatnim dizajnom, solidnom završnom obradom i odličnom Centrino platformom može predstavljati pametan izbor.
Računar na test ustupila kompanija “PiN Computers”