Delimir Tasić
Iako su u poslednje vreme sve popularniji prenosni računari većih dimenzija taj trend nije oduvek bio dominantan. To je i razumljivo, jer poslednjih godina prodaja prenosnih računara premašuje prodaju stonih konfiguracija. Kako kupci notebook kompjutera nisu više samo poslovni korisnici jasno je da nove ciljne grupe imaju drugačije prohteve. Istraživanja pokazuju da mobilnost u prvi plan stavlja svega 10-tak posto korisnika, dok su za većinu korisnika što bolje performanse i veliki ekran ono što očekuju da vide kod svog budućeg prenosnog računara. Takvi korisnici najčešće retko kada uopšte i prenose svoj notebook, a i kada to čine u 90% slučajeva to je ograničeno unutar kuće. Samim tim, skoro svi veliki proizvođači su za ovu kategoriju kućnih korisnika predvideli specijalno dizajnirane notebook računare koji svojom masom i dimenzijama uveliko prevailaze tradicionalno poimanje prenosnog računara kao «spravice koja je lakša od 3 kg».
Sa druge strane poslovni korisnici koji često putuju nemaju potrebu za računarom koji izvlači 5000 poena u 3D Mark-u ili ima ekran veći od komšijinog televizora. Naprotiv, potrebe poslovnih korisnika su mobilnost, pre svega, velike mogućnosti povezivanja (connectivity) i robusna izrada. Po našem mišljenju za takav tip korisnika (koristi se i termin Road Warriors, ma koliko to suludo zvučalo…) najpodesnije su mašine zasnovane na Intel Centrino tehnologiji koja obezbeđuje najbolji odnos po pitanju performansi i autonomije. Kada je ekran u pitanju dilema između 12-inčnog panela i malo većeg ekrana dijagonale 14 ili čak i 15 inča nije toliko nerešiva. Jednostavno, ukoliko sa sobom nosite samo notebook računar koji pri tome koristite i u kancleariji onda je 15-ica pravi izbor. Ako sa druge strane, imate poseban kancelarijski računar, a za putovanja koristite notebook, zašto ne prištedeti ne malo prostora u torbi i odlučiti se za 12-icu?
Izbor portabilnog računara ne završava se samo na tome, već je jako važno i pitanje tipa baterije koja je ugrađena. Modeli sa osam ćelija i kapacitetima preko 4000 mAh po pravilu daju najviše autonomije, a nisu retki ni modeli koji u ovoj klasi stižu sa dve baterije. Jednom koja je upola manjeg kapaciteta, ali i manjih dimanzija i koju ćete koristiti svakodnevno, i druga tzv. travel battery koje se koristi kada niste u prilci da računar povežete na izvor električne energije duži period.
LG LW20 Express spada u skuplju seriju LG mašina koje u prvi plan stavljaju upravo portabilnost. Već prvi pogled na LW20 Express uverio nas je da će ovo biti savršeni prenosni računar sa poslovne korisnike koji doduše ne obraćaju pažnju na cenu ili im kompanija kupuje računar. Ukratko u pitanju je Centrino mašina sa veoma brzi Pentium M procesorom i velikom količinom sistemske memorije koja je dovoljna za svakodnevni radu u većini poslovnih paketa…
U paketu…
Računar koji smo ovom prilikom dobili na test zahvaljujući kompaniji CT Computers iz Beograda, stiže u ambalaži koja je uobičajena za sve LG notebook računare. Male dimenzije kutije sasvim su u skladu sa sadržajem. Na sreću prateća oprema ne može se nazvati minimalističkom. Adapter veoma malih dimenzija, potpisan od strane LG-ja, još jedan je pokazatelj da je ultra-portabilnost bila na umu kreatorima ovog računara. Iako je računar veoma lagan, na težinu se dodatno može uticati vađenjem optičkog uređaja i ubacivanjem zaštitne plastike (tzv. weight saver sa kojim je mašina teška, ili boje reći laka, svega 1.72 kg!). Naime, da bi se oslobodio optički uređaj iz slota sa desne strane, dovoljno je sa donje strane računara prebaciti jedan preklopnik i izvuću drajv izvan kućišta
. Set pratećeg softvera koji je preinstaliran na hard disku računara, dolazi na pet pratećih CD-ova. Osim, korisničkih programa kompanije LG izdvojili bismo i Norton Antivirus paket, Nero 6.6.0.1 OEM Suite, CyberLink PowerDVD 5, ali i licencirani Windows XP Professional sa setom SP2 zakrpa.
Ipak, najveća vrednost po nama je odličan LG-jev upravljački softver koji dolazi preinstaliran na računaru i na tri Recovery CD-a. LG Inteligent Update sa jednog mesta proverava da li su dostupne nove verzije instaliranog sistemskog softvera ili drajvera za vaš LG notebook. U vreme kada je broj virusa i spyware softvera koji se mogu preuzeti sa Interneta dostigao rekordne razmere, ovakva mogućnost je svakako za pohvalu. LG Battery Miser 2005 podsetio nas je na sličan softver kompanije Toshiba. Proizvođač je obezbedio sedam predefinisanih profila za uštedu energije, a pored toga omogućeno je i kastomizovanje ovih parametara kroz vizuelno izuzetno dopadljiv softver. Novi power profili se integrišu i unutar sistemsog apleta za kontrolu potrošnje do kojeg se dolazi posredstvom Control Panel-a Windows XP operativnog sistema.
Korisnici MacOS X operativnog sistema koji često menjaju lokacije sa kojih pristupaju broadband Internetu umeju izuzetno da cene sistemski integrisanu mogućnost definisanja više različitih mrežnih podešavanja za svaku lokaciju sa koje pristupaju Mreži. Tako, ukoliko imate određene TCP/IP parametre na poslu, a kod kuće koristite neke sasvim druge, definisaćete lokacije: posao i kancelarija, i iz menija birati trenutno aktivnu lokaciju. Istu stvar omogućava i LG IP Operator koji dolazi perinstaliran na hard disku i sve vreme je rezidentan u memoriji, a njegova ikonica vidi se u systrayu. Dvoklik miša na ikonicu omogućava vam konfigurisanje više lokacija i veoma laku promenu trenutno aktivne lokacije.
Dakle, u pitanju je još jedan dokaz da je LG uložio dosta truda kako bi LW20 Express prilagodio što je moguće više poslovnim korisnicima. Ostatak paketa obuhvata i šturo uputsvto za instalaciju u povezivanje računara koje je prigodno ilustrovano kako bi bilo pristupačno i manje iskusnim korisnicima. Sve u svemu, softver je najači «added value» koji je LG isporučio uz testirani notebook…
Ispod haube…
Prvo što upada u oči kada se pogleda specifikacija novog LG LW20 Express prenosnog računara svakako je Intel Pentium M 760 procesor, radnog takta od čak 2 GHz. Iako, u vreme Core Duo procesora, Intel Pentium M i ne oduzima dah, ne može se reći da vas ovakav procesor neće uspešno služiti i naredne dve godine minimalno. Integrisani i915GM čipset i Intel GMA900 grafika uobičajeni su izbor u biznis klasi prenosnih računara, a sve je začinjeno sa još 2x 512MB DDR2 memorije što je količina koju do sada u ovoj klasi prenosnih računara nismo imali prilike da vidimo. Kako je u pitanju Sonoma platforma, sasvim je jasno da je izbor DDR2 memorije očekivan, a specifikacija kaže da su u pitanju rlativno brzi DDR2-533 moduli što će se sasvim adekvatno uklopiti uz FSB na 533 MHz na koliko propisuje specifikacija Sonoma Centrino platforme.
Slaba tačka sistema svakako je hard disk kapaciteta 60 GB i brzine rotacije ploča od 4200 RPM. Ipak, kako je portabilnost bila primarna stvar na umu korejskih inženjera, ugrađen je disk od 1.8 inča! Iako je to, što i naši rezultati pokazuju nedvosmisleno, veoma pozitivno uticalo na autonomiju ne možemo reći da smo performansama HDD podsistema bili preterano oduševljeni. Prilikom prvog uključivanja računara, dok se nisu završili određeni poslovi oko registracije i instalacije sistemskog softvera uvideli smo sve mane sporijeg hard diska koji je definitivno usko grlo celog sistema. DVD snimač, sa mogućnošću snimanja i DVD-RAM diskova što je opcija koju LG veoma agresivno propagira i na svojim desktop DVD snimačima, još jedna je prednost na strani LG LW20 Express računara. Posredstvom PCI-E magistrale povezan je i Marvel 10/100 Mbps mrežni adapter, a obezbeđena je i Firewire podrška u vidu jednog 4-pinskog konektora. Spomenućemo još i Realtek HD Audio osmokanalnu audio podšku, a svi audio portovi izvedeni su u vidu analognih izlaza/ulaza na levoj strani računara.
…na prvi pogled
Kako LG ovaj model nudi u četiri boje, verujemo da će svačiji ukusi biti zadovoljeni. Mi smo se, kao što se sa priloženih slika može videti, odlučili za beli model, mada je u ponudi kod domaćeg distributera bila i plava i crvena varijanta, a ne svetskom tržištu LG nudi i slver varijantu. Razlika je pre svega u boji poklopca. Sam poklopac izrađen je od plastike izuzetne čvrstine, a i celo kućište prati taj princip. Dakle, ceo računar je izrađen veoma robusno, ne krcka, ne ugiba se. Zamerka bi se mogla uputiti na mešto lošiju tastaturu, ali je ona i dalje za klasu bolja nego u slučaju mnogih modela niže i srednje klase, kojima doduše LG LW20 Express i ne pripada. Ipak, tastature koje u svoje prenosne računare ugrađuju Apple i Lenovo/IBM nedostižne su za model sa ovog testa. Ako tastatura i zaslužuje manje-više dobru ocenu to se ne može reći za trackpad kompanije Synaptics koji je integrisan na LG LW20 Express računaru. Naime, veoma male dimenzije same skrol površine ne bi bile toliki problem (osetljivost se podešava u drajverima) koliko su nam smetali maleni tasteri. To je značilo da smo tokom upotrebe touchpad-a više puta tokom pritiska na tastere touchpada nehotice dodirivali u skrol površinu što je uzrokovalo nepredviđeno kretanje kursora na ekranu.
Sa prednje strane računara, nalazi se čitač pet tipova kartica, kao i dva zvučnika. Na desnoj strani našlo se mesta za slot u koji je postavljen spomenuti DVD snimač, tu su i priključci za mrežni kabl i telefonski kabl, kao i naponski priključak posredstvom kojeg se povezuje adapter. Na levoj strani računara zatekli smo monitorski analogni izlaz, veliki ventilacioni otvor, po jedan Firewire 400 i USB priključak i audio portove. Još dva USB porta zajedno sa S-Video priključkom nalaze se na zadnjoj strani računara.
Odozdo se nalazi veći broj poklopaca čijim uklanjanjem se dolazi do sistesmskih komponenti kao što su RAM moduli, hard disk i procesor. Zamena ovih komponenti predviđena je da se obavi u ovlašćenom servisu.
Na kraju ovog dela spomenućemo i ono što nam se, pored malih dimeznija, najviše dopalo kod LG LW20 Express računara, a to je svakako ekran. ekran dijagonale 12.1 inča i rezolucije 1200×800 tačaka predstavlja odlično rešenje za prenosne računare ove klase. WIDE proporcije ekrana omogućile su koncipiranje računara tako da zauzima još manje prostora nego da je u pitanju model čiji ekran ima odnos stranica u proprciji 4:3. Ipak, kako je postupak izrade TFT-LCD ekrana dosta napredovao, i pored relativno male dijagonale, obezbeđena je rezolucija koje je sasvim pristojna za večinu primena. Prikaz boja i uglovi gledanaj su dosta poboljšani pre svega zahvaljujći implementaciji glare premaze (nalik Sony X-Black ili IPS ekranima). Ovakva tehnologija ima svoje prednosti koje smo spomenuli, ali i veliku manu, a to je povećana refleksija koje je veća nego i u slučaju CRT ekrana. Ipak, to nije nešto na šta se nećete moći navići, mada i dalje smatramo da je rad mnogo komforniji ukoliko se koristi običan ekran. Oštrina slike na panelu LG LW20 Express notebooka je za svaku pohvalu, pa moramo reći da smo izuzetno zadovoljni po pitanju ekrana koji je LG ugradio na LW20-icu.
Rezultati testova
SiSoft Sandra 2007 Pro
CPU Benchmark
6480/4846
Multimedia
18563/20985
Memory
2524/2524
HDD
19 MB/s
PC Mark 05
CPU
3230
Memory
2833
Graphics
916
HDD
2107
3D Mark 03
Default
1124
CPU Score
559
3D Mark 2001SE
1024x768x32
5384
PC Mark 2002
Battery Test 40%
1h 59min
1.72kg
Šta reći na kraju. Definitivno je u pitanju jedan od najlakših prenosnih računara na domaćem, ali i svetskom tržištu. Mogućnost upotrebe tzv. weight savera i izbacivanja optičkog uređaja, dodatno utiče na to da mašina veoma lako upadne u tzv. ultra portable kategoriju. Samim tim nešto lošiji rezultati u testovima nisu uopšte za zameriti. LG je lukavo odlučio da ovaj model ponudi sa 1024 MB memorije, čime se odlično anulira niska brzina 1.8 inčnog hard diska na 4200 RPM. Sa druge strane, izrada i robusnost uveravaju nas da će ovaj model biti odličan izbor za korisnike koji dosta putuju i imaju potrebu za računarom malih dimenzija. Tržište modela ove klase i ne obiluje nekom velikom ponudom, pa zadatak koji su imali inženjeri LG-ja i jeste i nije bio težak. Ipak, iako je LG mogao da igra na kartu slabe dostupnosti sličnih Sony VAIO modela na siromašnijim tržištima poput našeg i pomalo uštedi tokom projektovanja LW20-ice, to na sreću nije bio slučaj. LG LW20 Express ima sve odlične osobine drugih LG prenosnih računara, dizajn je zaista zanimljiv, a cena – cena je takva da će ovaj model moći sebi da priušte samo kupci iz poslovne kategorije korisnika kojima je ovakva mašina prevashodno i namenjena. Naime, preporučena maloprodajna cena kod domaćeg distributera, kompanije CT Computers iz Beograda, za ovaj model je 1860 eura bez PDV-a. Ipak, izbora u ovoj klasi i nema mnogo, pa ukoliko je ultra-portabilnost i velika autonomija primarna stavka prilikom izbora cena ionako treba da bude četvrti ili peti faktor koji utiče na donošenje odluke…
Računar na test ustupio CT computers.