Delimir Tasić
Otkako smo prvi put prikazivali LG (Lucky Goldstar ili, kako sada viđamo na ambalaži, Life's Good) prenosne računare, asortiman korejskog giganta je višestruko proširen. Sada je u opticaju skoro desetak serija od kojih je svaka bazirana na Intel-ovoj tehnologiji. Većina je zasnovana na proverenoj i superiornoj Centrino tehnologiji dok su npr. serija LP i LU zasnovane na Pentium 4-M procesorima. Iako mali broj proizvođača ima u ponudi Tablet PC računare, korejski LG je u okviru LT serije preneo svoje viđenje ove kreacije Bill Gatesa. Ipak, ono što je najzanimljvije kod novog modela kompanije LG, svakako je Sonoma platforma.
Intel je pre par meseci osvežio celokupnu liniju Centrino kontrolerske logike. I pored toga što je novo 90nm jezgro, pod imenom Dothan, inicijalno bilo predviđeno za novu platformu, kašnjenje novih i915 čipsetova u mobile verzijama pokvarilo je početni efekat. Tako smo Dothan jezgro mogli da vidimo prvo u kombinaciji sa i855 čipsetovima, a tek sada, nakon dosta vremena, u prilici smo da testiramo nove čipsetove. Trenutna ponuda Pentium M mikroprocesora kompanije Intel izgleda ovako…
Model
Jezgro
Cache
Takt
FSB
Intel® Pentium® M processor 770
90 nm
2MB L2
2.13 GHz
533 MHz
Intel® Pentium® M processor 765
90 nm
2MB L2
2.10 GHz
400 MHz
Intel® Pentium® M processor 760
90 nm
2MB L2
2 GHz
533 MHz
Intel® Pentium® M processor 755
90 nm
2MB L2
2.0 GHz
400 MHz
Intel® Pentium® M processor 750
90 nm
2MB L2
1.86 GHz
533 MHz
Intel® Pentium® M processor 745
90 nm
2MB L2
1.80 GHz
400 MHz
Intel® Pentium® M processor 740
90 nm
2MB L2
1.73 GHz
533 MHz
Intel® Pentium® M processor 735
90 nm
2MB L2
1.70 GHz
400 MHz
Intel® Pentium® M processor 730
90 nm
2MB L2
1.60 GHz
533 MHz
Intel® Pentium® M processor 725
90 nm
2MB L2
1.60 GHz
400 MHz
Intel® Pentium® M processor 715
90 nm
2MB L2
1.50 GHz
400 MHz
Intel® Pentium® M processor 705
130 nm
1MB L2
1.50 GHz
400 MHz
U pitanju su samo modeli koji su predviđeni za standardne serije prenosnih računara, a pored njih postoje dobro poznate Low Voltage i Ultra Low Voltage serije.
Ono što Sonoma platformu čini novom jeste implementacija PCI Express magistrale; brže sistemske magistrale na 533 MHz kao i DDR2 memorijskog kontrolera unutar i915 čipseta, a ne treba zaboraviti ni Graphics Media Accelerator 900 koji omogućava rad sa DirectX 9 API-jem. GMA900 je naslednik integrisanog grafičkog jezgra pod nazivom Intel Graphics Extreme koji je u svojoj drugoj inkarnaciji bio česta pojava na jeftinijim Centrino mašinama. Najjači u i915 familiji čipsetova, predviđenih za prenosne računare, svakako je i915GM koji, pored potpune podrške za FSB533, omogućava i upotrebu spomenute GMA900 grafike, SATA interfejs za hard diskove, Intel High Definition Audio i naravno upotrebu DDR2 memorije.
Čipset koji je Intel označio kao 915PM, a koji se ujedno i nalazi unutar LG LW70 Express računara, nema u sebi integrisano GMA 900 grafičko jezgro, pa proizvođači koji se odluče za ovaj čipset moraju obezbediti i dodatni PCI Express grafički čip. Iako omogućava sve prednosti koje nudi i i915GM u specifikaciji i915PM čipseta stoji i Express Card slot.
Kako proizvođač sugeriše, za prenosne računare visokog stepena portabilnosti najbolje je koristiti i915GMS čipset, dok će u slučaju upotrebe Celeron M procesora sa novom platformom morati da se koristi i910GML pošto omogućava rad sa sistemskom magistralom brzine 400 MHz koje je odlika Celeron M procesora.
Dodatna oprema i pakovanje
Prvo što upada u oči kada se pogleda pakovanje jeste set od nekoliko diskova na kojima se nalazi zaista dosta korisnog softvera.
Tako su, pored LG Recovery CD-a i CD-a sa setom drajvera, obezbeđeni Nero i PowerDVD. Odlika LG softverekog paketa svakako je i veliki broj korisničkih programa, a o kojima će biti više reči kasnije.
Za razliku od jeftinijih modela koji se isporučuju najčešće bez operativnog sistema, LG je uz LW70 obezbedio Windows XP Home Edition operativni sistem, pa i izbor operativnog sistema sugeriše ciljnu grupu ovakvog računara.
Adapter manjih dimenzija, uobičajen je za Centrino notebookove, pa je tako i u slučaju LW70 modela.
Notebook na testu
U prošlosti je postojala podela kod prenosnih računara na laptopove i notebookove. Istini za volju pored ove generalne podele, figuriralo je jos nekoliko podvrsta. Laptop je označavao nešto veći računar koji se, kao što mu i ime kaže, koristi pretežno u krilu – zbog većih dimenija, ali i same konstrukcije kućišta. Notebook je sa druge strane novija tvorevina i osim manjih dimenzija odlikuje ga i konstrukcija kućišta koja najviše podseća na svesku (notebook).
LG LW70 Express svojim dimenzijama nikoga ko se prošetao kroz našu redakciju nije ostavio ravnodušnim. Iako autor teksta preferira značajno manje modele, osveženje mu je predstavljalo da na trenutak svoj Apple Powerbook G4 sa ekranom dijagonale 12″ zameni za LG-jevog kolosa!
Kada smo kod ekrana, valja napomenuti da je LG koji u kooperaciji sa holandskim Philipsom predstavlja drugog po snazi svetskog proizvođača TFT-LCD panela implementirao na LW70 izuzetan ekran. Iako se jedna od osnovnih prednosti TFT-LCD panela ogleda u nedostatku refleksije, specijalni premaz koji je prevučen preko panela LW70 Express modela, povećava rafleksiju, ali kao i kod Sony Onyx Black ili In Plane Switch ekrana to je uticalo na poboljšanje prikaza boja i ugao gledanja. Rezolucijom 1680×1050 piksela, odličnim prikazom boja i velikim uglom gledanja, ekran koji stiže na LW70 Express modelu je jedan od najboljih koje smo u poslednje vreme imali prilike da vidimo! Ne treba zaboraviti ni “wide” proporcije panela, pa je ideja kućnog multimedijalnog centra koja prožima ceo koncept LW serije sasvim ostvariva. Poklopac računara, na kome je implementiran ekran, je izrađen od čvrste plastike tako da nema deformisanja slike prilikom pomeranja ekrana, što je pojava koja je svojstvena jeftinijim računarima.
Na kućištu LG-jevog prenosnog računara sa testa implementiran je set tastera od kojih su najzanimljviji oni kojima se aktivira InstantON plejer sa svoje dve podvarijante. Prva sekcija zadužena je za DVD, a druga za audio repodukciju. Ceo InstalntON sistem se instalira sa priloženog butabilnog CD-a i omogućava upotrebu navedenih funkcija bez podizanja operativnog sistema. Naravno, LG se potrudio da korisnicima prilikom upotrebe InstantON plejera obezbedi i atraktivan korisnički interfejs bez obzira što se do ovih funkcija dolazi bez podizanja operativnog sistema.
Uobičajene signalne diode smeštene su nedaleko od multimedijalnih tastera kojima je moguća regulacija jačine zvuka. Kako je ceo računar okrenut multimedijalnoj primeni, slično kao i kod ASUS W1000Na modela, obezbeđan je i daljinski upravljač koji se može smestiti u PCMCIA/Express Card slot. Da bi upravljač mogao da radi pod Windows-om potrebno je instalirati softver koji se isporučuje uz računar, a o kome će biti više reči kasnije.
Sa desne strane, skriven ispod poklopca, nalazi se paralelni port, dva Express Card slota i monitorski izlaz. Korisnici digitalnih fotoaparata pozdraviće prisustvo SD/MMC čitača kartica.Veći broj portova smešten je sa zadnje strane računara, pa je tako pored dva USB porta tu prisutan i videi izlaz, audio ulaz kao i konektori za modem i mrežni kabl. Sa desne strane smešten jei optički uređaj, dva USB porta kao i jedan mini IEEE1394 priključak. Infracrveni port smešten je sa desne strane, dok je risiver za daljinski upravljač implementiran sa prednje strane – između zvučnika.
Tastatura koju je LG implemenirao na LW70 Express računaru odlikuje se tasterima normalne veličine, a zanimljivo je da je veća površina iskorišćena kako bi se implementirao i numerički deo sa uobičajene desne strane. Osećaj tokom kucanja je solidan i po tom pitanju nemamo zamerki. Često je slučaj da se tastatura kod jeftinijih računara ugiba celom svojom dužinom tokom kucanja, ali kod LW70 modela to nije slučaj. Kućište računara je izrađeno od kvalitetne i čvrste plastike, pa se i po tom pitanju LW70 Express svrstava u višu klasu. Touch pad kompanije Synaptics sa posebno izdvojenom površinom koja služi za skrolovanje se pokazao kao odlično rešenje i nudi zavidan stepen komfora u radu.
Hardverska specifikacija
Ono što čini osnovu LG LW70 Express modela svakako je brzi Pentium M 750 procesor radnog takta 1866 MHz. Reč je o jednom od najbržih Pentium M procesora trenutno dostupnih na tržištu, a 512 MB DDR2 memorije je tu da upotpuni utisak. Nažalost mogućnost rada memorije u dual chanell režimu koja odlikuje i915PM čipset nije iskorišćena kod LW70 Express notebooka.
Kao što smo već naveli 915PM čipset nema integrisanu grafiku, pa se LG odlučio za ATI Radeon X600 grafički adapter sa čak 128MB DDR video memorije. Da je reč zaista o veoma brzom računaru pokazuju i naši testovi koji su LG LW70 Express stavili u sam vrh kada su testovi performansi u pitanju.
Sastavni deo Centrino kompleta, pored procesora i čipseta jeste i WiFi adapter. Kao i kod svih novijih Centrino mašina i kod LW70 Express modela obezbeđen je Intel Pro Wireless 2200BG adapter koji je u stanju da radi po 802.11g standardu što podrazumeva brzine do 54 mbps.
Gigabitni Ethernet LAN povezan je na PCI-Express magistralu čime će se omogućiti iskorišćenje potencijala koji 1000 mbps veza nudi. Naime, samo je kod matičnih ploča više klase gigabitni LAN povezan na PCI Express magistralu koja nudi značajno veći protok od protoka stare PCI magistrale.
Kapacitet hard diska od 80 GB je trenutno vrhunska specifikacija kada su notebookovi u pitanju, a Fujitsu model koji se nalazi u testiranom prenosnom računaru odlikuje se brzinom rotacije ploča od 4200 obrtaja u minuti i 8 MB keš memorije. Za vezu sa ostalim delom sistema korišćen je ATA100 interfejs, pa SATA veza ostaje za neku buduću reviziju.
Sublimirana u tabelu specifikacija bi mogla izlgedati ovako…
Model
LG LW70 Express
Procesor
Intel Pentium M 750
Čipset
i915PM + ICH6M
Memorija
512MB DDR2
Hard disk
Fujitsu, 80 GB, 4200 RPM, 8 MB Cache
Grafička karta
ATi Radeon X600 128MB VRAM
Zvučna karta
Intel High Definition Audio
DVD-RW uređaj
LG DVDRAM GSA-4080N
Povezivanje
Intel 802.11g, Marvell PCI-E GB LAN, 56k V92 Modem
IrDA
FastIR port
Čitač kartica
SD/MMC
Ekran
TFT-LCD 17″ 1680x900x24
Tastatura
99 full size tastera, numerički deo, dodatni tasteri
Baterija
6 cell, mAh
Adapter
19V, 4,74A, 90W
Dimenzije
392 x 275 x 30.6mm
Masa
3.1 kg
Operativni sistem
Windows XP Home
Kontakt
CT Computers
Softver
Ono po čemu se razlikuju prenosni računari poznatijih proizvođača od ostaka ponude jeste dodatna vrednost iskazana kroz set upravljačkih programa. Najdalje je po tom pitanju otišao IBM, a kako je LG ostvario tesnu saradnju sa “velikim plavim” tokom projektovanja svoje linije prenosnih računara ne treba da čudi da je i korejski gigant na tržište izašao sa odlično balansiranim paketom upravljačkih programa.
Battery Miser je program koji treba da omogući što je moguće duže iskorišćenje baterije, a veliki broj profila je tu da potrošnju prilagodi gotovo svakoj primeni.
Korisnici koji su često u pokretu znaju koliko je naporno za svaku lokaciju na koju se prenese računar posebno ukucavati mrežne parametre. Kod Apple Macintosh računara to je rešeno tako što je omogućeno definisanje više lokacija.
Tako je moguće podesiti profile “Kuća”, “Posao” i sl. pa na taj način kada se notebook prenese na neku drugu lokaciju jednostavnom promenom profila promeniće se konfiguracija Wireless, LAN adaptera, modema i sl. Pošto Microsoft nema takvo rešenje u svom Windows operativnom sistemu, LG je obezbedio utility program pod nazivom IP Operator, a koji treba da omogući to što omaogućavaju lokacije u MacOS X-u…
Ceo set softvera je moguće instalirati pomoću jednostavnog i lepo dizajniranog Intelligent Updater-a koji je moguće pokrenuti sa pratećeg CD-a. Zaista profesionalan odnos korejske kompanije koji je neosporno jedan od preduslova kako bi se ostvarila projektovana pozicija trećeg proizvođača prenosnih računara na Svetu.
Performanse
Sasvim očekivano procesor brzine 1.86 GHz (sasvim uporedivo sa A64 3000+), 512 MB DDR2 memorije i brza ATi Radeon X600 grafika nisu ostavila mesta lošijim performansama. Pojava brzih Pentium M procesora u potpunosti obesmišljava tzv. desktop replacement računare bazirane na Pentium 4 ili Pentium 4-M procesorima. Pentium M nudi veoma dobre performanse, ali nažalost cenovno je Pentium 4 kombinacija značajno povoljnija, pa samim tim predstavlja češći izbor i pored najčešće katastrofalne autonomije koja karakteriše DTR modele. Nešto slabija autonomija koja karakteriše LW70 Express model je logična poledica izuzetno velikog ekrana i kvalitetnog osvetljenja koje upotpunjuje odličan utisak o panelu koji je ugrađen u testirani računar.
SiSoft Sandra 2005 SR1
CPU Benchmark
8011/3306
Multimedia
17719/19551
Memory
2946/2953
Cache Index
5060
PC Mark 04
System
3799
CPU
3569
Memory
3222
Graphics
2245
HDD
2622
3DMark03
Default Test
3135
CPU Test
824
3D Mark 2001SE
1024x768x32
11474
1024x768x16
16376
PC Mark 2002
Battery Test (50%)
1h 19min
Aquamark3
CPU
3036
GFX
10045
Default
26386
HD Tach 2.7
Average transfer (MB/s)
23.3
Rezime
LG LW70 Express
Innovative Technology award
Nakon jeftinog LG LS50 modela, LG nas je prijatno iznenadio sa LW70 Express modelom. Testirani računar predstavlja skladno zaokruženu celinu. Naravno, LW70 spada u klasu desktop replacement računara, ali vas neće izneveriti ni u slučaju da je potreban autonomni rad zahvaljujući naprednoj Centrino platformi poslednje generacije (Sonoma). Baš zbog implementacije najnovije Intel tehnologije za prenosne računare, napretka po pitanju kvaliteta prikaza na ekranu, ali i implementaciji drugih naprednih pre svega softverskih rešenja LG LW70 Express je prvi prenosni računar kome dodeljujemo našu nagradu pod nazivom “Innovative Technology”, a koju dodeljujemo uređajima koji posebnim tehnološkim rešenjima predstavljaju sam vrhunac tehničkih dostignuća.
Multimedijalne mogućnosti su upotpunjene i implementiranim zvučnicima koji uključuju i niskotonac. Ipak, audio reprodukcija je kvalitativno ispod nivoa jednog ovakvog računara, ali je za utehu zvuk veoma glasan. Tipičan scenario u kome jedan ovakav računar nalazi svoje mesto su korisnici kojima je potreban snažan računar kod kuće, a ne žele da odvoje previše prostora za snažnu desktop konfiguraciju. Pored toga performanse današnjih računara su iznad potreba većine prosečnih korisnika, pa se i po tom pitanju LW70 idealno uklapa u spomenutu ciljnu grupu.
Ipak, treba imati u vidu da brz procesor iz Pentium M serije, nova kontrolerska logika, ali i veliki hard disk, odličan ekran i sl. nikako ne mogu da rezultuju niskom cenom. Treba imati u vidu i da je ovo prvi model koji smo dobili na test, a baziran je na Sonoma paltformi. Međutim LG je ponudio odličan balans po pitanju mogućnosti i cene, pa je to još jedna, uslovno rečeno, prednost nedovoljne afirmacije korejske kompanije na tržištu prenosnih računara.
Računar na test ustupio CT Computers, zvanični distributer LG prenosnih računara.