MaxTab Dual B GPS Android tablet

MaxTab Dual B GPS Android tablet

Benchmark je dobio priliku da testira jedan cenovno pristupačan model Android tableta, a reč je o modelu koji je nazvan prosto i jednostavno - MaxTab. Radi se o tabletu sa dvojezgarnim ARM Cortex A9 procesorom, 7-inčnim ekranom rezolucije 800x480, 512MB RAM i 4GB ROM memorije, koji je uz pomoć OTG adaptera kompatibilan i sa 3G USB modemima. Baterija koja je prisutna na ovom modelu je kapaciteta 3400 mAh i pruža od 5 do 7 sati aktivnog korišćenja

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović Dobra stvar u današnje vreme kod kupovine Android uređaja je to da oni dolaze u svim formama i cenovnim kategorijama, tako da se za svakog može naći ponešto zanimljivo. Naša konkretna situacija se tiče tableta – uređaja koji su svakim danom traženiji, tačnije, za kojim interesovanje sve više raste. Svi mi imamo neki svoj pogled na to koja nam dijagonala tableta najviše “leži” i do koje cenovne granice smo spremni da idemo. Budžet koji smo spremni da izdvojimo za uređaj kao što je tablet zavisi od dva faktora – prvi faktor je onaj koji je bitniji i glasi “da li sam u finansijskoj mogućnosti da izdvojim toliko novca” i drugi faktor “da li mi je zaista potreban bolji i kvalitetniji tablet od ovog”. Poenta kod tablet uređaja je da oni manje više imaju istu ulogu, i da određenom procentu ljudi čak i najjeftiniji “završava posao”. Sa druge strane, ne može se zanemariti taj osećaj pri korišćenju tableta, koji zavisi od kvaliteta izrade, dizajna, kvaliteta ekrana i ostalih komponenti, njegovoj brzini, veličini skladišta, dodatnim mogućnostima, itd. Dakle, da li se onda opravdava razlika u ceni između modela koji košta 200 evra i onog od 700 evra? Po našem mišljenju – verovatno da, ali ne mora se svako složiti.

      Srećom po nas i vas, aktuelna ponuda tableta je šarenolika i može se naći ponešto za svačiji džep. Jedan od takvih modela koji su cenovno pristupačni je i model sa našeg testa – MaxTab. Zapravo se radi o srpskom brendu, ali ne u smislu da smo mi izmislili i dizajnirali ovaj tablet, već u smislu da smo uzeli postojeći model i adaptirali ga za naše tržište. Kada kažemo adaptirali, pre svega mislimo na njegov softver, pakovanje i prateći materijal, ali takođe, promenili dugmiće i dizajn zadnjeg poklopca, na kojem je smešten logo MaxTab. Originalni model na kojem je MaxTab zasnovan zove se Renesas Rena3 i poreklom je iz Narodne Republike Kine, ako vam to išta znači. Što se tiče hardvera, pomenuli smo u uvodu da je reč o 7-inčnom, dvojezgarnom tabletu, tačnije uređaju sa ARM Cortex A9 procesorom i PowerVR SGX 530 grafičkim čipom.

      Ovaj GPU nije baš toliko svež, s obzirom da se prvi put pojavio u julu mesecu 2005-e godine, i on je po performansama negde u rangu sa Adreno 200 rešenjem, kakvo možete naći u Dell Streak, HTC Desire, HTC HD7, Sony Ericsson X10 i mnogim drugim modelima smartfona. MaxTab poseduje 512MB RAM i 4GB ROM memorije, sa mogućnošću proširenja do 32GB uz pomoć microSD kartice. Ostatak specifikacija možete pronaći u slici ispod.
       
      MaxTab dolazi u beloj kutiji sa velikom slikom modela na prednjoj strani, dok se na njenoj zadnjoj strani nalaze specifikacije uređaja, informacije o verziji modela i njegovoj boji.

      Kada otvorimo kutiju, čeka nas tablet koji je zapakovan u plavu providnu kesicu, koja se nalazi u belom kartonskom delu. Ispod tableta nalaze se dva udubljenja u kartonu, u kome su smešteni USB OTG adapter i USB kabl za vezu sa računarom.


      Ispod belog kartonskog dela, zatičemo pre svega 5V adapter za punjenje tableta, osnovno uputstvo za start na srpskom jeziku, odštampano na A4 formatu, garantni list uređaja i crnu futrolu od eko kože, koja na sebi ima MaxTab logo.

      Vađenjem tableta iz zaštitne kesice, odmah smo primetili da je uređaj lagan sa svojih 340 grama težine, što nije baš najlakši uređaj u svojoj klasi kako se reklamira (Archos 70 je težak 300 grama), ali opet dovoljno lagan da ne zamara ruku posle višečasovnog korišćenja.

      Uređaj svakako nije izrađen od najkvalitetnije plastike (tako nešto ne treba ni očekivati u ovom cenovnom rangu), ali mi smo bili zadovoljni ukupnom čvrstinom tableta, nema oštrih ivica, nije bilo nikakvog ugibanja, krckanja ili škriputanja plastike, čak i pri našem jačem stiskanju u raznim delovima tableta. Jedina zamerka koju bi uputili na račun izrade tableta, bio bi njegov zadnji poklopac, koji nam se učinio previše tankim, kako smo zaključili lupkanjem po njemu.

      Ovaj model tableta je zamišljen da se koristi u horizontalnom režimu, što se najviše vidi iz orijentacije simbola senzora osetljivih na dodir, smeštenih na desnoj prednjoj strani. Pored toga, na prednjoj strani u gornjem desnom uglu, nalazi se i prednja kamera od 1.3 megapiksela, a levo od nje je smešten LED indikator, koji svetli plavom bojom dok je tablet uključen i crvenom bojom kada se tablet puni.

      Na levoj bočnoj strani tableta nalaze se dva otvora, preko kojih je stavljena rupičasta mrežica, iza kojih su smešteni zvučnici tableta. Donja bočna strana poseduje nezaštićeni slot za microSD karticu, a levo od nje nalazi se slot za Sim karticu, koji očigledno ne služi ničemu i blokiran je plastikom, jer ovde nije reč o 3G modelu tableta. 3G konektivnost je moguća na drugi način, preko USB OTG adaptera i 3G USB modema.


      Sa desne bočne strane nalazi se ulaz za punjenje, miniHDMI izlaz, miniUSB ulaz za vezu sa računarom (u isto vreme ulaz u koji uključujete USB OTG adapter) i 3.5mm ulaz za slušalice, koje se ne nalaze u paketu. Sa gornje strane uređaja nalaze se tri srebrna fizička dugmeta sa šarom koncentričnih krugova, koji su tvrdi na pritisak, a uloge su im uključivanje ekrana, pojačavanje i smanjivanje zvuka.


      Na zadnjoj strani uređaja nalazi se MaxTab logo u sredini, dok se sa gornje, leve i donje strane, nalaze simboli koji ukazuju koja je uloga dugmića ili ulaza/izlaza. U donjem levom ćošku nalazi se Reset dugmence.
      MaxTab dolazi sa Android 2.3.5 Gingerbread verzijom operativnog sistema, koja je blago modifikovana kako bi odgovarala potrebama tableta, a ne smartfona. U njoj ćete zateći aplikacije i igrice koje je MaxTab proizvođač odabrao, za koje je odlučio da su korisne za početak rada na tabletu, što je pohvalno. Tu su aplikacije kao što su Adobe Reader, DiskUsage, Documents To Go, ES Bookmark Manager, ES File Explorer, ES Task Manager, Flash Player, GPS Test, MultiLing Keyboard, MX Video Player, Opera Mobile, i igrice kao što su Angry Birds i Plumber. Interfejs i njegovi elementi su netaknuti i ostaju onakvi kakvi su zamišljeni u Android Gingerbread verziji za mobilne telefone. Ono što je takođe bitno, je prisustvo Android Market-a, a ovo pominjemo iz razloga jer ga neki low-cost proizvođači zvanično ne podržavaju, već imaju svoje alternativne verzije.


      Što se tiče utisaka u radu, mi smo bili dosta zadovoljni performansama tableta. Zahvaljujući svom dvojezgarnom procesoru sa frekvencijom rada od 533 MHz, akcije otvaranja aplikacija, kretanja po interfejsu i prateće animacije, bile su maksimalno glatke i bez zadrške, tako da to pripisujemo kao veliki plus ovom uređaju. Sa druge strane, softver ipak nije maksimalno ispeglan, tako da smo u nekoliko navrata imali problema sa zamrzavanjem tableta. Problem koji nam se takođe dešavao ne tako često, zapravo samo u dva navrata, je bio da su senzori za Home, Menu, Search i Back akcije prestali da reaguju na dodir, tako da je jedino rešenje bilo restartovanje tableta. Ono na šta takođe imamo zamerku kod softvera korišćenog za ovaj model tableta, je to što su u njemu i dalje prisutni elementi koje bi trebao da poseduje pravi 3G tablet, kao što su signal ikonica u status bar-u i još par stvari za koje smatramo da imaju uticaja na dužinu trajanja baterije, što ćemo detaljnije pomenuti nešto kasnije u tekstu. Ono na šta vam moramo skrenuti pažnju, je ekran uređaja, ili bolje rečeno, da sugerišemo da ne očekujkete naročiti kvalitet od njega – mada možda cenovni razred tableta to jasno sugeriše. Probijanje pozadinskog osvetljenja je bilo prisutno na našem modelu, ali u dosta blagom obliku duž leve i desne ivice tableta, tako da nije odvraćalo pažnju. Fotografisali smo ekran tableta na 50% i 100% osvetljenosti, a primere možete pronaći u slikama ispod. Ako izumemo 800 x 480 rezoluciju kakva obično ide na 4-inčne ekrane, a koja je prisutna na ovoj 7-inčnoj dijagonali, na jasnoću prikaza i boje nemamo preteranih zamerki.


      Ono što kvari utisak su loši uglovi gledanja na ovom modelu. Slika postaje zatamnjena i poprima negativ efekat, kada tabletu menjamo tačku gledišta iz sredine i kada ga posmatramo takoreći odozdo dok ga držimo u horizontalnom položaju, dok se ona posvetljava kada okrenemo tablet, tako da ga posmatramo odozgo. Dosta blaži oblik zatamnjivanja se dešava kada gledamo tablet sa leve ili desne strane. Situacija je identična kao kod LCD monitora sa TN Film panelom.



      Što se tiče surfovanja internetom na ovom modelu, kod njega imamo pomešane utiske. Brzina otvaranja stranica nije baš na odličnom nivou, ako bi poredili ovaj model sa nekim skupljim tabletima ili smartfonima, ali ne može se reći ni da je loša. Na stranicama sa više Flash elemenata, treba sačekati malo više dok se cela stranica učita, ali kada učita stranicu sa dosta Flash materijala, nama su se performanse skrolovanja dopale za uređaj u ovoj cenovnoj kategoriji. Najveća prednost 7-inčnih ekrana (pored prenosivosti), je u tome što je kucanje na njima dosta lako, zbog odnosa dijagonale i veličine slova na ekranu. Na ovoj dijagonali ćete drastično brže kucati, u poređenju sa kucanjem na 10-inčnim modelima tableta. Odzivnost ekrana i reagovanje na pritisak je veoma dobro, tako da nismo imali situacije u kojima smo morali da stisnemo nešto dva puta na ekranu.


      Primetili smo da se uređaj dosta greje sa zadnje strane, a verujemo da se ova toplota oseća upravo zbog tanke zadnje plastike, koju smo pomenuli nešto ranije u tekstu. Situacija postaje još gora ako u isto vreme koristite tablet dok ga punite, tada već postaje pomalo neprijatan za držanje. Pomenuli bi smo jednu dobru stvar, a to je uključivanje USB OTG adaptera u paketu, što vam dozvoljava da koristite razne USB uređaje, kao što su miševi, tastature, USB flash diskovi, ali ne i USB hard diskovi, jer izgleda da USB ne isporučuje dovoljno snage da ih napaja. Bitna stvar kod USB OTG adaptera je mogućnost korišćenja USB 3G modema, a listu podržanih modema možete naći na ovoj stranici. Što se tiče baterije, na sajtu proizvođača je citirano od 5-7 sati korišćenja, ali mi smo zaključili da je to mnogo bliže granici od 5 sati. Ovaj rezultat od nešto tek ispod 5 sati, dobili smo realnim korišćenjem tableta, dok je osvetljenje bilo postavljeno na polovinu. Skrenućemo vam pažnju na jednu grešku koja je vezana za softver i elemente vezanih za nepostojeću 3G konekciju. Pri kupovini tableta obavezno isključite Data konekciju u mobilnim mrežama, koja se nalazi u podešavanjima tableta. Primetili smo da baterija verovatno curi na nepostojeću Data konekciju, jer smo na prvom punjenju dobili nešto ispod 4 sata uključenosti ekrana, što je baš malo za tablet.  Čak i kada je ova opcija isključena, u statistikama baterije javlja se Cell Standby opcija, za koju piše da je potrošila 77% baterije, dok je ekran potrošio samo 13%. Ovo je očigledna greška u softveru i svakako nije tačno, ali opet smatramo da curenje baterije negde postoji, i da je verovatno vezano za nepostojeći Cell Radio u tabletu, što buni softver tableta. Samim tim, 5 sati uključenosti ekrana nam se ne čini kao preterano dobar rezultat za tablet, i to vreme mora biti veće, a ono će definitivno biti još više umanjeno korišćenjem USB 3G modema i njegove konekcije.


      Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.
      Vodafone Smart Tab 10 quadrant
      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra.

      BrowserMark nije aplikacija, već se ovaj test pokreće direktno iz Browsera uređaja. Ukratko, BrowserMark je namenjen da ispita koliko je brz vaš Browser.

      Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.

      Moramo priznati da MaxTab ima i svoje pozitivne i svoje ne baš pozitivne strane. Utisak autora je da tablet nije za preterano izbirljive pojedince, kojima će negativne stvari vezane za ovaj model verovatno smetati. Nama je jasno da se u ovoj cenovnoj kategoriji ne može dobiti tablet koji nema poneku manu, tako da nećemo biti previše strogi po tom pitanju, kao što bi smo bili u nekom višem cenovnom rangu. Ključna pozitivna stvar kod ovog modela je svakako njegov Dual Core Cortex A9 procesor, koji mu pruža dobre performanse u realnom korišćenju. Loša stvar MaxTab-a su svakako uglovi gledanja, nešto veće zagrevanje zadnje strane uređaja i nekoliko problema sa njegovim softverom, koje smo iskusili pri testiranju.

      Ipak, tu su opet i dobre stvari, kao što su dosta korisni USB OTG adapter, koji dozvoljava da uz pomoć USB 3G modema ovom modelu dodelite 3G konekciju, tako da niste potpuno zavisni od WiFi mreža. On takođe dozvoljava i upotrebu drugih USB uređaja, koji vam se mogu učiniti korisni na tabletu. Dolazi sa određenim brojem preinstaliranih aplikacija, koje će vam olakšati rad tableta i par igrica, što je dobar gest proizvođača. Poseduje i GPS modul, tako da vam može koristiti i kao navigacija u kolima, uz odgovarajući nosač. Sve u svemu, ovaj model se nalazi u cenovno pristupačnoj kategoriji i može biti veoma solidna kupovina, odnosno može itekako da posluži za mnoge namene korisnicima koji žele da osete tablet iskustvo u svom svakodnevnom životu. Prednosti: – Pristupačna cena – Dvojezgarni procesor – USB OTG adapter u pakovanju – Kompatibilnost sa 3G USB modemima Mane: – Loši uglovi gledanja – Zagrevanje tableta sa zadnje strane – Par softverskih problema – Trajanje baterije je moglo biti duže Cena: oko 190 evra MaxTab Dual B GPS tablet na test ustupio ComTrade Shop.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test