MSI GT660R

MSI GT660R

Šta je to što može privući čoveka i naterati ga ta plati visoku cenu za vrhunski notebook računar? Mnogi su analizirali ovaj problem u pokušaju da unaprede sopstvenu prodaju, te odlučili da pored snažnog hardvera ubace i poneke specifične mogućnosti. MSI je tako na svoj gejming laptop implementirao Dynaudio rešenje za zvuk i dodao još nekoliko sitnih i ne tako sitnih mogućnosti. Kompanija Dynaudio je jedan od vode&

    Sadržaj

       

      Filip Majkić

       Udarna stavka GT660R računara jeste Dynaudio Premium Sound Technology. Sa ovim se ekipa Benchmarka susrela prilikom (relativno) nedavnog obilaska MSI-ja u Holandiji, kada nam je GT660 demonstriran dosta ranije pre svog zvaničnog pojavljivanja. Kompanija Dynaudio je jedan od vodećih isporučilaca Hi-Fi sistema i audio opreme, namenjene ne samo entuzijastima koji traže vrhunski zvuk, već i profesionalcima kojima je takva oprema jednostavno neophodna za svakodnevni rad. Zvučnici od par desetina hiljada evra su jedna stvar, međutim, a zvuk u notebook računaru nešto sasvim drugo, imajući u vidu sva ograničenja istog, što prostorna, što konceptualna. U principu, GT660 teži da igračima isporuči natprosečan kvalitet zvuka u igrama, ali i za uživanje u multimedijalnim aplikacijama i to je osnovni cilj koji je pred sebe i svog partnera MSI postavio. Dynaudio i MSI navode da je uloženo preko 1200 sati testiranja u fino podešavanje visokotonaca, srednjetonaca i niskotonaca kako bi se isporučio maksimalan kvalitet kupcu. Vođeno je računa o rasporedu zvučnika, relativnom položaju prema korisniku (dabome, sve je optimizovano za onoga ko sedi neposredno ispred), i sličnim parametrima. Naizgled, vrlo obećavajuće.

       

      Ono što me je oduvek zbunjivalo kao autora koji već godinama prati zbivanja na sceni prenosnih računara jeste zašto velike kompanije misle da svi mi koji želimo snažan hardver u svojim računarima, pa i mobilnim mašinama, istovremeno želimo kič? Da li oni svoja istraživanja vrše po igraonicama među klincima, decom tako reći, zašto dozvoljavaju sebi da im se vrlo ozbiljna stvar kao što je dizajn jednog prenosnog računara odredi prema ukusu adolescenata? Dok sa jedne strane promovišu okretanje širokim krugovima korisnika kod mejnstrim modela, dotle se kod snažnih računara i dalje oslanjaju na ograničene ciljne grupe, umesto da i njih pokušaju da usmere prema većoj masi kupaca kako bi povećali prodaju i samim tim i profit. Posle se svi pitaju kako to ne uspevaju da prodaju skupe računare, naravno, pa misle da je do toga što korisnicima ne treba snažan hardver.

      Ovo nije primedba na račun samo kompanije MSI, već važi generalno za sve koji praktikuju da svoje gejming računare kite svim i svačim. U konkretnom slučaju, MSI je otišao korak dalje. Ne samo da LED-ova ima na svakom koraku (nasloni za dlanove, oko tačpeda, na ivicama ekrana, poklopcu, trake iznad tastature, oko zvučnika…), već se LED-ovi mogu podesiti iz aplikacije koju MSI isporučuje sa svojim računarom. Isto tako, moguće je potpuno isključiti LED-ove – pa ko voli, nek' izvoli. Jedna stvar nam se eksplicitno ne dopada, a to je preplavljenost naslona za dlanove raznoraznim nalepnicama. Razumemo da postoji želja, nekada čak i obaveza, da se kompanija pohvali implementiranim tehnologijama i specifikacijama, ali ovde imamo situaciju da je bukvalno sve sem tačpeda preplavljeno plavim, crvenim, crnim, zelenim i ostalim nalepnicama, koje samo dodatno doprinose “šarenišu”, a ne dozvoljavaju da dovoljno dođe do izražaja inače vrlo kvalitetno urađen naslon za dlanove.

       

      Šta nam se čini najzanimljivijim sa tehnološke strane, pored pomenute Dynaudio tehnologije zvuka? Pre svega, tu je Cooler Boost funkcija (ili bolje reći taster), čijim aktiviranjem pojačavate rad kulera, birajući na taj način između režima boljeg hlađenja (uz nešto veći nivo buke) i slabijeg hlađenja (uz niži nivo buke), pri čemu se nijednog trenutka ne trebate bojati da li će se laptop pregrejati, ili obrnuto, da li će kuleri biti suviše glasni. Dalje, tu je Turbo Drive Engine + tehnologija, koja se od verzije bez “+” razlikuje po tome što pored procesora overklokuje i grafičku kartu. Sve to, dabome, zarad maksimalnih performansi u igrama. Konačno, tu je i USB 3.0. Međutim, u ovom slučaju se MSI opredelio ne za ugradnju jednog ovakvog porta, već dva! Nažalost, nismo imali pri sebi brze USB 3.0 eksterne uređaje da isprobamo brzinu transfera u praksi.

      Kompanija MSI isporučuje ovaj računar zajedno sa igračkim mišem koji podržava profile, makro menadžer i ima rezoluciju od 3200 dpi, a raspolaže laserskim senzorom. Treba spomenuti restore disk, detaljna uputstva za korišćenje, kao i igru Assassin's Creed 2, koja se takođe dobija u paketu. Naravno, uz ovako skup računar, a i u skladu sa MSI tradicijom, neizostavan deo opreme je i ranac za nošenje. Ona je takođe urađen tako da bude u skladu sa dizajnerskim rešenjima samog laptopa, odnosno crne je boje sa crvenim detaljima i šarama. Spoljašnjost računara je veoma specifična. Brojne površine se uzdižu i spuštaju, naročito na poklopcu. Ivice su zasečene, a treba spomenuti i da se spuštaju što se više približavamo njima. Laptop je premazan anti-fingerprint slojem, koji sprečava ostavljanja otisaka prstiju, što uvek pozdravljamo. Istovremeno, taj sloj se blago presijava, zahvaljujući sitnim česticama koje prelamaju svetlost i čine vrlo lep efekat. Pogledajmo sada šta čini famozni hardver GT660 računara.

       

      Hardver, specifikacija

      Za početak, moramo reći da postoje dve verzije GT660 računara. Jedna je “obična” GT660, a druga je GT660R, koju smo mi i imali na testu. Razlika je u tome što potonja podržava RAID 0 koji duplira transfer diskova, ali o tome kada ta stvar dođe na dnevni red. Hardver računara je baziran na Intel Calpella mobilnoj platformi. Osnovu čini PM55 čipset u kombinaciji sa Arrandale 32-nanometarskim procesorom. U konkretnom slučaju, GT660R koristi Intel Core i7 720QM CPU. Core i7 720QM radi na 1,6 GHz. Naravno, kao i drugi mobilni Nehalem procesori više klase, podržava Turbo Boost tehnologiju. Radi se o, najprostije rečeno, automatskom povećavanju radnog takta u slučajevima kada ne postoji potreba za simultanim obrađivanjem više aplikacija, već je jedno jezgro dovoljno da obavi sav posao. Tada se ostala jezgra isključe i poveća radna frekvenca onog koje je aktivno. U konkretnom slučaju, na ovaj način se maksimalno može doći do 2,8 GHz! Procesor je četvorojezgaran, ali podržava Hyper-Threading, tako da može obrađivati do osam thread-ova simultano. Ima 6 MB Smart Cache memorije, te 774 miliona tranzistora. Njegova termalna disipacija je deklarisana na 45 W, što je poprilično za mobilno tržište. Stoga je u startu jasno da je i po tom kriterijumu namenjen prevashodno masivnijim računarima, sa dobrim hlađenjem, gde postoji potreba za visokim nivoom performansi.

      Za grafiku je zadužena Nvidia GeForce GTX 285M grafička karta sa 1 GB GDDR3 sopstvene memorije. Sa jedne strane, uskoro će taj čip biti star tačno dve generacije (uz omasovljivanje upotrebe GT 4XX serije mobilne grafike iz Nvidije). Sa druge strane, nije sve u oznakama generacije, pa tako GTX 285M itekako “pokazuje zube” svim aktuelnim modelima, uključujući i top modele, pokazujući da se radi o čipu koji itekako može da se nosi sa izazovima igranja najnovijih igara. Izuzetak je samo podrška za DX11, ali i sami verovatno znate da je broj tih igara veoma mali, a i da su benefiti od DX11 u njima vrlo…diskutabilni. Računar koristi čak 12 GB DDR3 sistemske memorije! Memorija je trokanalna.

      Specifikacija:
       

      MSI GT660

      Ekran

      15,6″, 1920 x 1080, glossy, LED backlit

      Procesor

      Intel Core i7 Q720M, 1,6 GHz

      Čipset

      Intel HM55

      Grafika

      Nvidia GeForce GTX 285M, 1 GB GDDR3

      Sistemska memorija

      12 GB DDR3

      Hard disk

      1 TB (RAID 0, 2,5″, 8 MB keša, 5400 RPM, 2 x WD)

      Optički uređaj

      Blu-ray Combo Drive

      LAN, Bežične konekcije

      Gigabit LAN, 802.11b/g/n

      Konektori

      2 x USB 3.0, (1+1) USB 2.0, eSATA/USB combo port, VGA izlaz, HDMI izlaz, ExpressCard slot, audio konektori, 4-u-1 čitač kartica (XD/SD/MMC/MS), HD web kamera

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium

      Masa

      3,5 kilograma

      Dimenzije

      395.6 x 267.3 x 47.5~55.2 milimetara

      Cena

      2100 evra + PDV

      Garancija

      2 godine (1 godina na bateriju), 72hrs Pick Up & Return

      Ekran ima dijagonalu od 15,6 inča. Radna rezolucija ekrana iznosi 1920 x 1080 piksela, što će reći da se radi o Full HD ekranu, i on ima LED pozadinsko osvetljenje. Ekran ima refleksivni premaz visokog sjaja, odnosno radi se o glossy ekranu. Hard diskovi su posebna priča. Vratimo vas na početak ove stranice – pomenuli smo GT660 i GT660R. Model sufiksa R ima dva diska povezana u RAID 0, čime im se dupliraju performanse. Tako u modelu na testu, a on je GT660R zatičemo upravo ovakvu konfiguraciju, i ona pravi značajnu razliku u odnosu na mobilne diskove. Performanse su izuzetne (pogledati rezultate testova na narednoj stranici), a tu je i kapacitet od 1 TB. Ovo je značajna stvar i može značiti mnogim potencijalnim korisnicima. Optički uređaj je Blu-ray Combo drajv, tako da je moguće čitanje Blu-ray diskova i snimanje na standardne medije (DVD, CD).

       

      MSI GT660R ima dva “obična” USB 2.0 porta, od čega je jedan combo eSATA/USB 2.0 port, kao i dva USB 3.0 porta. Tu su i Gigabit LAN, kao i WiFi Draft N konekcije, Bluetooth. Takođe, ima VGA izlaz, ali i HDMI izlaz, preko koga je moguće direktno izbaciti i sliku i zvuk na eksterni displej. Tu su i čitač kartica 4-u-1 tipa koji podržava XD/SD/MMC/MS formate, ExpressCard slot, HD web kamera i audio priključci sa 5.1 izlazom. Zvučnici imaju subwoofer. Model sa našeg testa je došao sa Windows 7 operativnim sistemom. Da bi se “monstrum” napajao, tu su i adapter od 150 W, odnosno devetoćelijska baterija (87 Wh, 7800 mAh)

      Rezultati testova

      Mi smo MSI GT660R testirali pod Windows 7 operativnim sistemom u 64-bitnom izdanju. Takođe, treba spomenuti da smo sva testiranja vršili na podrazumevanim taktovima, bez aktiviranja Turbo Drive Engine-a, odnosno dopunskog overklokovanja. Kao što možete zaključiti iz rezultata, GT660R je pogodan za praktično sve vidove primene, uključujući i igranje u 3D naslovima. Takođe, briljira kada govorimo o radu hard diskova. RAID 0 je zaista izuzetna stvar i prava je šteta što nema previše notebook računara koji out-of-the-box donose ovu mogućnost. Dabome, i sve ostalo radi odlično, zahvaljujući aktuelnoj Intel Calpella hardverskoj platformi.

       

      MSI GT660

      3D Mark Vantage – Performance preset

      P6464

      3D Mark Vantage – GPU Score

      5707

      3D Mark Vantage – CPU Score

      10738

      PC Mark Vantage – Score

      5972

      PC Mark Vantage – Memory

      4079

      PC Mark Vantage – Gaming

      5209

      PC Mark Vantage – Productivity

      4743

      PC Mark Vantage – HDD

      3425

      Unigine Heaven (DX 10, High) – fps

      45,5

      Unigine Heaven (DX 10, High) – score

      1146

      Cinebench 10- OpenGL

      4351

      Cinebench 10 – CPU rendering

      8481

      NucleaRUS

      11835

      wPrime

      18,33 sec

      HDTune HDD average transfer

      138,2 MB/s

      Autonomija

      2h 20min

      Utisci

      Windows 7 na ovoj konfiguraciji jednostavno leti, sve operacije možete izvršiti brzo i lako, možete se poigrati bez problema, i generalno, kao što se i očekivalo, sistem je vrlo odzivan. MSI, kao što smo rekli, uz ovaj notebook poklanja više korisnih aplikacija koje možete iskoristiti, a neke od njih se potpuno integrišu sa sistemom (na primer, LED Manager ili System Control Manager) i regulišu parametre njegovog rada. Tu je i nekoliko varijanti freeware softvera, kao i probna verzija Norton Internet Security antivirusa, koja traje 60 dana od momenta instalacije. MSI GT660R je vrlo snažan računar, te ćete veoma teško naći potrebu koju on ne može da podmiri. Čak ovde imamo i izuzetno brzu konfiguraciju diskova (u odnosu na druge notebook računare), zahvaljujući čemu je značajno olakšan rad u aplikacijama koje intenzivno koriste diskovni podsistem, ali za razliku od SSD-a ovaj put i sa velikim kapacitetom. Računar je lako preporučiti kao odličan desktop replacement. ECO Engine savršeno odgovara svojoj ulozi i omogućava lako podešavanje rada, optimizaciju za pojedine situacije, zatamnjivanje ekrana, produžavanje autonomije računara…

       

      Ekran je veoma dobrih karakteristika. Podsetićemo vas da se radi o Full HD ekranu, rezolucije 1920 x 1080 piksela. Stvar koju zameramo su uglovi gledanja, ali to je stavka koja je obično problematična kod većine laptopova. Reprodukcija boja je dobra, ekran je živahan, kontrast i osvetljenje su takođe sasvim solidni. Sve u svemu, podloga za uživanciju u Blu-ray filmovima je tu. Osvrnuli bismo se na stavku da se radi o 15,6-inčnom računaru sa ekranom vrlo visoke rezolucije – ukoliko vam ista predstavlja problem, slobodno povećajte slova ili ikonice. Utisci o tastaturi su nam dvojaki. Sama tastatura je odlična, a radi se o čiklet tastaturi. Nema veliko Enter, ali ima veoma dobar raspored tastera, oni su veoma dobrog osećaja i prijatni za kucanje. Treba spomenuti da su WSAD tasteri označeni posebno, a tu je i numerički deo. Iznad tastature su tasteri osetljivi na dodir, koji predstavljaju prečice ili specijalne komande. Zašto su nam utisci dvojaki? Frejmovi između tastera (na primer, između F tastera i ostalih znakovnih tastera) nisu previše kruti, pa tako doalzi do blagog ugibanja. Iako se ne radi o pojavi značajnijeg intenziteta, lakše bismo tolerisali blago ugibanje ramova tastature da se radi o jeftinijem računaru. Tačped ne oduševljava, ali nemamo ni primedbi na njega. Imamo utisak da je tu pre da očara svojim dizajnom nego što ima ambicija da impresionira funkcionalnošću, a možda je tako i bolje.

      I još jednom ćemo spomenuti gomilu nalepnica – pažljivo ih uklonite i imaćete priliku da se divite vrlo lepo urađenom “saću” na naslonima za dlanove, sa blagim reljefnim prikazom. Ne uklonite li ih, bićete osuđeni na posmatranje dvanaestak nalepnica dokle god budete koristili ovaj notebook…Takođe, mi preferiramo isključivanje LED-ova, ali to ostavljamo vama na izbor. Vredi primetiti da su pojedini LED-ovi urađeni vrlo zanimlijvo, pa tako na prednjoj strani računara (možete videti na donjoj slici) imamo mnoštvo sitnih elipsi, nalik na indikatore ručnog kontrolera Predatora u istoimenom filmu. Ovaj detalj nam se dopao. Što se tiče zvučnika, dva zvučnika koja potpisuje Dynaudio (zajedno sa svojim subwooferom) su definitivno odlično rešenje za one kojima je ta stvar bitna, i svakako mnogo bolje rešenje nego na većini notebook računara. Međutim, isto kao i u slučaju Asusa, nismo sigurni da li je ta stavka baš toliko vredna, pošto ti zvučnici i dalje ne mogu da se mere čak ni sa nekim jeftinijim klasičnim zvučnicima…

       

      MSI GT660R se isporučuje sa devetoćelijskom baterijom od 87 Wh, odnosno 7800 mAh. Kao što možete videti iz tabele rezultata, ostvaruje se relativno skromna autonomija od oko 2 sata i 20 minuta. Svakako ne preterano impresivna vrednost, ali nešto na šta morate biti spremni imajući u vidu koliki je potrošač notebook sa ovakvim hardverom. Verovatno biste mogli da prebacite i tri sata uz podešavanje raznih opcija (da isključite WiFi, ili da drastičnije zatamnite ekran), što mi nismo želeli da radimo. Naravno, vodite računa da će autonomija zavisiti od načina na koji ćete koristiti računar dok radi na bateriju. Kultura rada je uvek problematična stavka kod ovakvih laptopova. Posebno kada se koristi 15,6-inčni format, koji je čak relativno skučen za najsnažnije konfiguracije. Moramo pohvaliti MSI jer je problematika rešena odlično! GT660R radi bez buke (osim kada kuleri zahuču prilikom igranja neke igre, na primer), a naravno da kulere možete pojačati u slučaju želje/potrebe, kao što smo na prethodnim stranama već spomenuli. Značajnije emitovanje toplote nismo registrovali ni na jednoj površini gde korisnik ima direktnog dodira sa računarom, što je za svaku pohvalu.

      Rezime

      Možemo napisati šta god nam padne na pamet, na kraju će se sve svesti na – cenu. MSI GT660R je dobar gejming notebook, snažna mašina, odličan multimedijalni računar, investicija na duže staze, sjajan desktop replacement. Ima brojne pozitivne karakteristike. Zahvaljujući dimenzijama, na primer, on čak zadržava određeni nivo prenosivosti, nekarakterističan za 17″ i 18″ mašine. Njegova cena ostaje najproblematičnija stavka, naročito za naše tržište. Istina je da kvalitetne stvari treba platiti, ali da li će korisnici biti raspoloženi da plate baš toliko? Nagađamo da neće, ali istovremeno mislimo da je to zaista šteta. GT660R je jednostavno odličan proizvod i zaslužuje daleko bolju prodaju od one za koju nagađamo da će postići u Srbiji. Fantastične performanse, intrigantan dizajn koji ipak ne odudara potpuno od nekih konvencija na koje smo navikli, mnogobrojne mogućnosti. Videćemo kako će srpsko tržište to prihvatiti, a mi se nadamo da grešimo u svojim prognozama.

      Garantne uslove i sistem podrške koji MSI pruža za svoje notebook računare, samim tim i GT660, možete pogledati ovde.

       

      Ocena reprezentuje naše viđenje kako notebook zadovoljava potrebe kupaca u svojoj kategoriji  i gde je u odnosu na aktuelnu ponudu i konkurenciju, a predstavlja mišljenje autora. MSI GT660 je vrhunski laptop raskošnih mogućnosti, koji prati i odgovarajuća cena.

      Ocena: 90%
       

       

      Prednosti:

      – Odlične performanse
      – Zanimljivo dizajnersko rešenje
      – Odlična kultura rada za ovu klasu
      – Dynaudio zvučnici donose novi kvalitet
      – Razne tehnološke mogućnosti i sitnice koje nekad život znače
      – Ukupan utisak o računaru kao celini

      Nedostaci:

      – Autonomija je mogla biti bolja
      – Visoka cena

      Notebok na test ustupio MSI.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test