MSI GT735X

MSI GT735X

Pojavljivanje dve velike mobilne platforme se dugo i u više navrata odlagalo. Idealna prilika da se uverimo u njihove mogućnosti jeste izlazak G serije notebook računara kompanije MSI. GX720, baziran na Intel/Nvidia kombinaciji smo već isprobali i on je dobio najprestižniju nagradu. Sada je došao red da ispitamo kako se kotira model sa AMD čipovima…

    Sadržaj


      Filip Majkić

      MSI GT735X

      Centrino 2 i Puma su na tržištu, voljni da se uhvate u koštac. Onima koji žele da saznaju više o ovim rešenjima preporučujemo tesktove sa našeg sajta – detaljan uvid u Centrino 2 platformu kompanije Intel, odnosno izveštaj sa predstavljanja Puma platforme kompanije AMD, kojoj su prisustvovali članovi Bench tima. Pojavljivanja u raznim vremenskim trenucima, tzv. “paper launch” koji su primenile obe kompanije (situacija kada se neki proizvod zvanično predstavi, ali nije dostupan tržištu još neko vreme) i drugi sitniji i krupniji faktori su uticali da ne budemo u stanju da ih sučelimo direktno “u punom sjaju”. Gaming segment, kao verovatno najlukrativnija klasa tržišta, pruža priliku proizvošačima da pokažu sve što znaju, “razmahnu se” i iskoriste do maksimuma potencijale pojedinačnih platformi. Kako se to pokazalo u slučaju nove G serije notebook računara, namenjene prevashodno igračima, a koju je plasirao tajvanski MSI?

      Kako smo već testirali GX720X notebook, poređenje sa njim će se definitivno nametnuti i prožimaće kompletan tekst. Ukoliko spadate u one koji bi se mogli dvoumiti između ovih modela, toplo vam preporučujemo da pročitate linkovani test pre nastavljanja čitanja ovog teksta. Kombinacija Intel + Nvidia naspram čiste AMD mašine, u kojoj svi bitniji čipovi dolaze iz jedne kompanije, izuzmemo li WiFi (Puma platforma je vrlo liberalna i dozvoljava korišćenje čipova raznih proizvođača, za razliku od Intelove platforme), zvuči kao okršaj iz snova. Gde tu može biti prednost AMD-a? Ovako naizgled, upravo u celovitom rešenju. Jedan od razloga zašto toliko koristimo tu famoznu reč “platforma” jeste što tu leži snaga AMD-a, u fleksibilnoj ponudi kompletnog, gotovog rešenja, ali i u konkretnom slučaju – u odličnom grafičkom čipu, koji takođe dolazi iz ove kompanije. Ima li bitnije komponente za igrački računar? Procesor sigurno neće biti prednost GT735X modela, iz prostog razloga što je Intel u tom segmentu trenutno suviše odmakao svom konkurentu na mobilnom tržištu. Ipak, nas interesuje kompletan računar, a ne teoretsko razglabanje o njegovim delovima, osim ukoliko to nije u funkciji određivanja mogućnosti celine.

      Hardver, specifikacija

      Kao što smo već napomenuli, osovinu ovog 17-inčnog računara čine čipovi kompanije AMD. U konkretnom slučaju, to znači da su u njemu prisutni Turion X2 Ultra ZM-82 procesor, RX781 i SB700 čipsetovi, odnosno Radeon HD 3850 u mobilnom izdanju. CPU radi na 2.2 GHz (uz aktiviranje Turbo režima možete ga ubrzati u letu na 2.6 GHz), poseduje 2 MB L2 keš memorije (1 MB po jezgru), radi na HT-u od 1800 MHz i poseduje deklarisanu termalnu disipaciju od 35 W. ATI Mobility Radeon HD 3850 je udarna tačka ovog notebook uređaja. Ovaj grafički čip nosi kodnu oznaku M88 i izrađuje se u 55-nanometarskoj tehnologiji. Podržava DirectX 10.1 i Shader Model 4.1 standarde, poseduje 320 unificiranih šejdera, te radne taktove jezgra, šejdera i memorije od 580, 580 i 750 MHz, respektivno. Preko 256-bitne memorijske magistrale komunicira sa 512 MB GDDR3 memorije. Uz podršku za Universal Video Decoder, odnosno HD video akceleraciju, sasvim je jasno da se radi o jednom od trenutno najpoželjnijih modela za korisnike koji bi da se igraju na notebook računarima. Računar poseduje 4 GB RAM memorije, od čega će usled postojanja 32-bitnog operativnog sistema “svega” 3 GB biti dostupno, ali će ta količina biti više nego dovoljna za sve današnje igre.

      Specifikacija:

       

      MSI GT735X

      LCD

      17″, 1680 x 1050, Amazing Crystal Vision

      Procesor

      AMD Turion X2 Ultra Dual Core ZM-82

      Brzina procesora

      2.2 GHz

      Čipset

      AMD RX781+SB700

      Grafika

      ATI Mobility Radeon HD 3850, 512 MB GDDR3

      Sistemska memorija

      4 GB DDR2

      Hard disk

      320 GB, 5400 RPM, 8 MB bafer, SATA interfejs

      Optički uređaj

      Blu-ray combo drajv

      Konekcije

      4 x USB 2.0, eSATA, Wi-Fi 802.11n,Bluetooth, Gigabit LAN, VGA izlaz, HDMI izlaz, FireWire, ExpressCard, Čitač MS, MS Pro, MMC, SD kartica

      Web kamera

      Da, 2 megapiksela

      Operativni sistem

      Windows Vista Home Premium Service Pack 1

      Softver

      Adobe Reader, CyberLink DVD Solution, Office Trail Works 8.5, CrazyTalk, Ulead BurnNow 4

      Težina

      3.2 kg

      Dimenzije

      395 x 278 x 26.5 mm

      Cena

       

      Garancija

      24 meseca

      GT735X poseduje 17-inčni ekran rezolucije 1680 x 1050 piksela. MSI reklamira ACV (Amazing Crystal Vision) tehnologiju, kao jednu u nizu tehnologija kojima se diče proizvođači notebook-ova, što znači da vas u praksi čeka određen nivo refleksije. Ono što izdvaja ovaj računar od konkurencije, a svakako od testiranog GX720X modela baziranog na Intelovoj platformi, jeste prisustvo Blu-ray combo drajva. Radi se o Optiarc BC-5500S uređaju, koji podržava snimanje i čitanje DVD i CD medija, kao i čitanje Blu-ray medija. Sjajno rešenje za ljubitelje visoke definicije. Hard disk poseduje kapacitet od 320 GB. Izrađuje ga WD i on ima 8 MB L2 keš memorije, SATA interfejs i vrti se na standardnih (za mobilno tržište) 5400 obrtaja u minutu. Podržan je WiFi Draft N standard, a tu je i Bluetooth. Uređaj poseduje i jedan combo port, koji objedinjuje eSATA i USB 2.0 port u jednom. Pored njega, na raspolaganju su još tri USB 2.0 porta, FireWire, HDMI i VGA izlazi, GigabitLAN, 4-in-1 čitač memorijskih kartica. Prvi utisci – malo je reći povoljni. Uz računar se isporučuje Windows Vista Home Premium operativni sistem, u 32-bitnom izdanju.

      Pakovanje, dizajn, konektori

      Pakovanje i dizajn ovog računara su gotovo potpuno identični ranije testiranom GX720X. Dakle, u pakovanju ćete naći ranac, koji MSI daruje uz sve računare G serije, pa tako i ovaj. Stavka koju karakterišemo vrlo korisnom utoliko što je namenjena 17-inčnom računaru, za koji nije uvek lako naći odgovarajuću torbu ili ranac. Pride je i simpatično dizajniran, u stilu računara uz koji se isporučuje, sa crno-crvenim detaljima i velikim MSI logom na sredini.Sadržaj pakovanja se razlikuje samo po jednoj stavci – sve što ide uz GX720X ide i ovde, uz dodatak slušalica sa mikrofonom za internet četovanje. U pakovanju ćete, osim samog računara pronaći kratko uputstvo, krpicu za brisanje LCD-a, disk sa drajverima, ali i dva lepa iznenađenja – originalnu PC igru Vegas 2, kao i StarMouse GS-502 miš! O njemu smo već govorili, a sada ćemo rado ponoviti ranije izrečeno. Radi se o mišu odličnih performansi, dizajniranog tako da kontrastom svojih crvenih i crnih površina prati dizajn samog notebook računara. Ovaj laserski miš podržava promenu osetljivosti (400/800/1200/1600 DPI) i ima poseban taster za to kako bi korisnik mogao lako i brzo da menja osetljivost u letu. Poseduje tri režima rada (Gaming 1/Gaming 2/ Internet), ima 7 tastera od kojih su dva programabilna, kao i obloge za bolje prijanjanje i hvatanje miša po bokovima. Ergonomski je dizajniran. Uz njega stiže 7 tegića, što omogućava promenu težine do 50 grama! Na vrhu miša se nalaze 4-way scrolling točkić, kao i simbol kompanije MSI. Ovaj simbol svetli jarko crvenom bojom kada je računar uključen, dok točkić svetli plavom bojom. Moramo reći da miš funkcioniše veoma dobro i da smo ubacivanje ovako kvalitetnog komada periferije doživeli kao prijatno iznenađenje.

      GT735X se spolja praktično ni po čemu ne razlikuje od GX720X modela. MSI je kod nove G serije implementirao novorazvijeni Flame dizajn. Rač

      unar je izrađen od brušenog aluminijuma, ponovo u specifičnoj kombinaciji crvene i crne boje, koja u praksi deluje vrlo lepo, daleko lepše nego na slikama koje smo videli, posebno imajući u vidu ciljnu grupu. Jarko crvena boja je prilično agresivna, ali sasvim adekvatno i sa merom upotrebljena. Posebno nam se dopada izostavljanje brojnih “šljaštećih” elemenata kada je računar uključen i smatramo da je ovakvo rešenje sa naglašenim bojama daleko elegantnije od ubacivanja kojekakvih LE dioda zelenih, plavih, crvenih i ostalih boja. Naravno, sto ljudi sto ćudi, ne mora da znači da će svi deliti naše mišljenje, ali ono je takvo kakvo je. Kvaliteta izrade je veoma solidan i u potpunosti zadovoljava. Sigurno nećete osetiti ushićenje kao kada držite u ruci neki (pre)skupi laptop od nekoliko hiljada evra (neki bi rekli, ili Apple notebook), ali je utisak koji ostavlja veoma dobar. Flame dizajnersko rešenje je u svakom slučaju veliki korak napred za MSI i dobar pokazatelj da ne moraju samo tradicionalno snažna imena da nude bombastičan, napredan dizajn.

      Poklopac računara je crne boje, sa crvenim detaljima pri svojoj bazi, dok se duž bokova proteže crvena “lajsna”. Na sredini gornjeg dela je smešten MSI logo, dok je pri vrhu vrlo diskretna oznaka G serije. Na levoj strani laptopa se nalaze dva USB 2.0 porta, DVD pisač, kao i priključci za LAN i modem, dok su desno audio priključci (uključujući i S/PDIF), jedan “čist” USB 2.0 port, jedan combo eSATA/USB 2.0 port, Firewire portovi, kao i otvori za hlađenje. U tom delu su smešteni i ExpressCard slot i čitač memorijskih kartica, dok se pozadi nalaze VGA i HDMI izlazi, priključak za strujni adapter, te još jedan otvor za hlađenje. Otvaranjem se pristupa unutrašnjosti, takođe dizajniranog u kontrastnom stilu, sa crvenim i crnim bojama. Tastatura, nasloni za dlanove i touchpad su crne boje, a razdvajaju ih crvene površine i okviri. Tastatura poseduje numerički deo i veoma je dobrog kvaliteta, uz malu primedbu o implementiranju Fn tastera skroz dole levo, na poziciji gde smo navikli da vidimo Ctrl. W, S, A i D tasteri, poznata kombinacija iz FPS igara, su dodatno ukrašeni i na njima su smeštene i strelice koje pokazuju pravce kretanja. Ispod touchpada su smešteni indikatori rada sa plavim i zelenim osvetljenjem. Taster za paljenje računara je smešten levo od tastature. Iznad nje su tasteri osetljivi na dodir – aktivatori ECO i Turbo režima, kao i tasteri za paljenje web kamere, Bluetooth i Wi-Fi konekcija, te jedan programabilan taster koji korisnik može podesiti po želji. Ovi tasteri svetle plavo kada su aktivni, a sam prelaz prilikom aktiviranja je prilično dopadljiv. Između njih i tastature su smešteni zvučnici, zajedno sa još dva na donjem delu laptopa. Radi se o 4+1 sistemu (zvučnici + subwoofer), koji u praksi daje sasvim solidan zvuk, gledano po kriterijumima ovog tržišta. Jedina stavka koja nas je iznervirala jesu dve velike nalepnice zalepljene – direktno na ekran. Web kamera se nalazi na tradicionalnom položaju, iznad ekrana. Poseduje rezoluciju od 2 megapiksela.

      Utisci

      Računar dolazi sa Windows Vista Home Premium SP1 operativnim sistemom, koji se ponaša odlično na ovom računaru. GT735X takođe stiže za podrškom za ECO Engine tehnologiju, odnosno funkcije koje omogućavaju uštedu energije sa ciljem produžavanja trajanja baterije. Pritiskom na ECO taster se aktivira neki režim rada, a daljim pritiskanjem se prolazi kroz njih, ili se isključuje ECO Engine. Postoji pet predefinisanih režima – Gaming, Movie, Presentation, Office i Turbo Battery. Mi smo testiranja sproveli sa isključenim ECO Engine-om, premda moramo primetiti da ni u jednom režimu nismo primetili dobitak ukoliko bismo notebook ostavili “u leru”, već da isti u suštini prevashodno doprinosi aktiviranju pojedinih režima za određene potrebe, bez neophodnosti za stalnim intervencijama korisnika koji prestaje da koristi jedan način rada i prelazi u drugi (iz igre prelazi na svakodnevne aplikacije i slično), tako da maksimalno trajanje baterije nije produženo na ovaj način. Ipak, tehnologija je vrlo dobrodošla za korisnike koji često “špartaju” između različitih modova, a žele da ih notebook podjednako brzo prati, umesto da se oni maltretiraju stalnim menjanjem odgovarajućih podešavanja.

      Ekran računara nas je ponovo zadovoljio. Reč je o vrlo korektnom rešenju, visoke rezolucije, odličnog kontrasta i osvetljenja, solidnih uglova gledanja i bez previše sjajnog premaza, koji je ipak uočljiv. Što se tiče kulture rada, računar ne pravi suvišnu buku i ne greje se puno. Nakon dužeg intenzivnog rada, neke površine sa kojima korisnik dolazi u kontakt postaju mlake, ali to je sve. Imamo utisak da je, u odnosu na GX720X, ukupna površina ovih mesta nešto veća, ali se i dalje radi o temperaturama koje se mogu okarakterisati kao mlake u “najvrelijem” slučaju. Pohvalno je što uopšte računar sa snažnim komponentama radi na ovako mirno, a posebno što GT735X ponovo uspešno razbija zablude o drastično većoj potrošnji AMD čipova ili drastično većoj termalnoj disipaciji. Još jednom se potvrđuje da toliko toga zavisi od proizvođača računara, a tu je MSI obavio sjajan posao.

      Tastatura je prilično udobna za kucanje, a touchpad sasvim korektan, premda je dizajn njegovih tastera mogao biti nešto uobičajeniji. Što se igara tiče, tu dolazimo do interesantne stavke, ukoliko izvršimo direktno poređenje sa GX720X konfiguracijom. 1000 poena više u 3D Mark 06 i skoro 200 u 3D Mark Vantage programima jesu sasvim lepa prednost. U praksi, situacija će zavisiti od igre do igre, odnosno od naslova do naslova, kao i od toga da li igra favorizuje Nvidia ili AMD čipove. Ipak, možemo reći da je igranje – a to jeste primarna stavka ovih računara – brže na GT735X računaru. Sa druge strane, ukoliko obavljate još neke zahtevnije poslove pomoću ovog računara, za očekivati je da će se oni nešto brže obavljati na GX720X. Šta vam više treba, procenite sami.

      napomena: notebook na video klipu je MSI GX720X, koji je spolja identičan modelu GT735X

      Još jedna zabluda biva razbijena – ona o obavezno većoj potrošnji od strane AMD čipova. Računar stiže sa šestoćelijskom baterijom, kapaciteta 4800 mAh. Zanimljivo je kako se ovakav uređaj, sa AMD procesorom, AMD čipsetovima i AMD grafikom pokazao protiv Intel/Nvidia kombinacije. Istina, poseduje nešto manju autonomiju, ali zanemarljivo manju. Naime, GT735X radi 2 sata i 14 minuta, sa isključenim Eco modom i osvetljenošću ekrana od oko 40%. U istim uslovima, MSI GX720X pruža oko 2 sata i 17 minuta autonomije. Ponovo ćemo podsetiti na stavku koju valja imati u vidu kada govorimo o ovoj kategoriji uređaja. Gaming računari vrlo retko rade na bateriju, a prenosivost im nikako nije toliko značajna stavka da bi se previše kritikovala razlika u autonomiji od par (desetina) minuta. Iako ne sporimo da je bolje imati bateriju koja traje što duže, po našem mišljenju sve preko 2 sata autonomije u gaming klasi računara je sasvim dovoljno. Ponovo vas podsećamo na još jednu pogodnost koju nudi MSI na našem tržištu i za šta mu treba odati priznanje. Za ovaj notebook važi standardna garancija koju daje MSI. To znači da se na notebook daju dve godine garancije, a na bateriju jedna godina, uz jednu “sitnicu” po pitanju realizovanja garancije. MSI obezbeđuje tehničku podršku sa garancijom otklanjanja kvarova u roku od 72 sata, a oni koji su imali problema sa ovakvim stvarima vrlo dobro znaju koliko ovakva efikasna usluga znači. To posebno dolazi do izražaja kod laptopova, jer kvar neke komponente znači istovremeno i kvar cele mašine…

      Rezultati testova

      Napomenimo samo da su testovi vršeni na podrazumevanim vrednostima, a ne sa overklokovanim procesorom.

       

      MSI GT735X

      PCMark 05

      Score

      3695

      CPU

      4212

      Memory

      2685

      HDD

      3666

      FutureMark 3DMark06

      3DMarks/CPU score

      6096 / 1528

      FutureMark 3Dmark Vantage (Performance preset, native rezolucija)

      3DMarks/CPU/GPU score

      P1869 / 3070 / 1653

      Cinebench R10

      OpenGL / CPU rendering

      2336/3491

      NuclearMC

      5454

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      14243/13198

      Multimedia

      41358/45558

      Memory Bandwidth

      2805/3909

      Multicore Efficiency

      2353 MB/s, 67 ns

      HDDDrive Index

      47 MB/s

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      49.0 MB/s

      Access Time

      17.4 ms

      Burst Rate

      39.1 MB/s

      CPU Usage

      19.7%

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      56 min 45 sec

      Rezime

      Znači, tako izgleda nebrano grožđe? Oduševljeni mogućnostima i performansama GX720X mašine, bazirane na Intel / NVIDIA “kombinaciji”, dali smo Benchmark Editor’s Choice nagradu, ne očekujući da nas svega nekoliko dana kasnije čeka još jedna “ubitačna kombinacija”. AMD i MSI su sa GT735X modelom napravili odličan posao. Pozivamo vas da na ovaj sistem gledate kao celinu. Treba vam računar za igranje, što je osnovna svrha gaming notebook-a? GT735X nudi isto ili možda čak malo više. Ako obavljate neke druge intenzivnije poslove, koji nemaju toliko veze sa igranjem, onda bismo blagu prednost dali GX720X modelu, mada se i u tom slučaju radi o nijansama. Potrebno je čestitati kompanijama MSI i AMD, koje su kreirale odličan igrački računar sa dodatnom prednošću u vidu Blu-ray combo drajva. Upravo će ovaj “detalj” biti taj faktor pri izboru pravog prenosnog računara kod ljubitelja kvalitetnog prikaza filmskih naslova i serija, zagriženih filmofila i uopšte ljubitelja video materijala visoke definicije. Tu je i HDMI, da zaokruži čitavu priču. Šta dati računaru koji je tik uz onaj koji je po našem mišljenju najbolji? Veliku zvaničnu preporuku, naravno. MSI GT735X je baziran na odličnoj platformi, koja izvanredno završava posao za koji je primarno namenjena. MSI će ove godine biti vodeći po broju isporuka na našem tržištu u globalnom smislu, a što se tiče igračkih modela tu već dve godine vodi glavnu reč. Valjda je svima jasno zašto je tako.

      Performanse

      18

      CPU

      6

      Grafika

      8

      Hard disk

      4

      Autonomija

      7

      LCD panel

      7

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      21

      Dizajn

      12

      Tastatura, touchpad

      4

      Konekcije

      4

      Dodatni hardver i oprema

      4

      Softver

      2

      Garancija

      2

       

       

      UKUPNO POENA:

      65


      MSI GT735X – Benchmark Highly Recommended Award

      Prednosti:

      – Performanse
      – Bogato, kompletno pakovanje
      – Kompletan utisak koji računar ostavlja, nemajući slabih tačaka

      Nedostaci:

      – Bez većih nedostataka

      Računar na test ustupio MSI.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test