MSI GX720X

MSI GX720X

MSI je tajvanski proizvođač koji svakako ima velike ambicije kada je u pitanju tržište notebook računara. Da to nije prazna fraza, već vrlo ozbiljna namera, ukazuju i poslednji proizvodi i hiper-aktivnost same kompanije u ovom tržišnom segmentu. Jedan od najboljih predstavnika nove linije uređaja je stigao i do nas – pred nama je GX720X, koji je prevazišao sva naša očekivanja.

    Sadržaj

      Filip Majkić

      MSI GX720

      MSI, objektivno, nije toliko prepoznatljiv po nekim ekskluzivnim modelima, koliko po veoma solidnom odnosu uloženog i dobijenog, posebno u donjoj klasi proizvoda, i posebno na našem tržištu. Iako to naizgled ne deluje tako, svako ko želi da ozbiljnije uđe u višu klasu nekih proizvoda mora daleko više da se potrudi, pa je takav slučaj i sa notebook računarima. Naizgled je tržište sve zgusnutije i natrpanije što se više ide prema nižim klasama, ali postoje drugi faktori koji doprinose težini i naporu koji se mora uložiti da bi se postigao uspeh i obezbedilo ostvarivo prisustvo u višim klasama notebook-ova, gde su korisnici po prirodi stvari zahtevniji, probirljiviji, pa zašto ne reći – i često bolje informisani i znaju šta hoće. Posebno je takav slučaj sa gaming kategorijom računara, koja je usmerena prema jednoj od najzahtevnijih ciljnih grupacija. Igrači hoće brze, efikasne računare, katkad i ekstravagantno dizajnirane. Upravo tu grupaciju smelo cilja MSI svojom novom serijom laptopova – G serijom, gde oznaka G asocira na gaming, što jasno ukazuje kome su ovi uređaji namenjeni.

      Moramo priznati da nismo previše očekivali od novih MSI računara. Iako skoro svakodnevno dobijamo informacije o raznim uređajima ovog tipa koji stižu iz tajvanske kompanije, novim tehnologijama koje se implementiraju u iste, kao i o novim dizajnerskim rešenjima, to nas nije adekvatno spremilo za susret sa GX720 laptopom. On je na nas ostavio izuzetno pozitivan utisak i, iskreno rečeno, predstavlja vrlo prijatno iznenađenje. Imajući u vidu i dobru podršku koju MSI obezbeđuje na našem tržištu, korisnici mogu da se raduju što tržišna ponuda u klasi koja je debelo zapuštena kod nas dobijaju još jednu vrlo solidnu alternativu. Nažalost, u Srbiji je prodaja gotovo u potpunosti fokusirana na pojedine klase kao što su biznis i value, dok za uređaje u drugim klasama ne postoji preterano jaka ponuda, i nema pravila oko toga koji će proizvođač koje modele plasirati u koju klasu. Iz tog razloga, mi i ne možemo da posmatramo ove uređaje na način na koji ih gledaju naše kolege sa zapada, te moramo svoje kriterijume prilagođavati onome što nam je dostupno. Da li će MSI svoju reputaciju dobrog odnosa uloženog i dobijenog uspeti da zadrži i u novoj gaming seriji notebook računara? Za šta vas u praksi pripremamo ovim uvodom? Na jedan veoma, veoma dobar računar, odlično zaokruženu celinu i u hardverskom smislu i u smislu celokupnog paketa.

      Hardver, specifikacija

      MSI GX720 je baziran na novoj Intel platformi, sa novom linijom čipova i 45-nanometarskim procesorima. Pogoni ga dvojezgarni Intel Core 2 Duo P8400 CPU. On radi na podrazumevanom taktu od 2.26 GHz, ima FSB od 1066 MHz, 3 MB L2 keš memorije i deklarisani TDP od 25 W. Cela priča postaje još bolja sa obezbeđivanjem podrške za overklokovanje u letu. Naime, računar podržava Turbo mod, koji se aktivira pritiskom na odgovarajući taster iznad tastature. Turbo mod ubrzava procesor na 2600 MHz (8.5 x 306), čime se dodatno ubrzava izvršavanje aplikacija ili, još jednostavnije – igre. Svakako interesantno rešenje za sve kojima performanse puno znače, a u svakom slučaju može se tumačiti i kao isporučivanje bržeg procesora. Kontrolerska logika dolazi u vidu poslednjeg rešenja na tom polju kada se radi o Intelu – Intel PM45 i ICH9M kombinacija čipsetova se stara o nadgledanju i sinhronizaciji kompletne platforme. 4 GB RAM memorije je više nego dovoljno za sve primene, premda se uz računar isporučuje Windows Vista SP 1 32-bitni operativni sistem, tako da će korisniku 3 GB biti dostupno, usled nemogućnosti 32-bitnih OS-ova da adresiraju veću količinu RAM-a. Kako se radi o uređaju namenjenom igračima, jedna od najvažnijih stavki je svakako grafička karta, daleko više nego u drugim klasama uređaja. U GX720 je smešten GeForce 9600M GT sa 512 MB sopstvene GDDR3 memorije. Imajući u vidu cenovni rang računara, bolje se teško može očekivati. Hardcore varijante i ekstravagantna mobilna GPU rešenja su rezervisana samo za vrlo skupe laptopove.

      Specifikacija
       

       

      MSI GX720-022NL

      LCD

      17″, 1680 x 1050, Amazing Crystal Vision

      Procesor

      Intel Core 2 Duo P8400

      Brzina procesora

      2.26 GHz

      Čipset

      Intel PM45+ICH9M

      Grafika

      GeForce 9600M GT, 512 MB GDDR3

      Sistemska memorija

      4 GB DDR2

      Hard disk

      320 GB, 5400 RPM, 8 MB bafer, SATA interfejs

      Optički uređaj

      DVD pisač

      Konekcije

      4 x USB 2.0, eSATA, Wi-Fi 802.11n,Bluetooth, Gigabit LAN, VGA izlaz, HDMI izlaz, FireWire, ExpressCard, Čitač MS, MS Pro, MMC, SD kartica

      Web kamera

      Da, 2 megapiksela

      Operativni sistem

      Windows Vista Home Premium Service Pack 1

      Softver

      Adobe Reader, CyberLink DVD Solution, Office Trail Works 8.5, CrazyTalk, Ulead BurnNow 4

      Težina

      3.2 kg

      Dimenzije

      395 x 278 x 26.5~35mm

      Cena

      1199 evra

      Garancija

      24 meseca

      Računar poseduje 17-inčni ekran, radne rezolucije 1680 x 1050 piksela. MSI reklamira ACV (Amazing Crystal Vision) tehnologiju, kao jednu u nizu tehnologija kojima se diče proizvođači notebook-ova, a korisnici dobrim delom užasavaju jer uglavnom u praksi označavaju da se može očekivati žestoka refleksija. Odmah stavljamo do znanja da to ovde nije slučaj – makar donekle. Iako se radi o glare ekranu, on je vrlo diskretan i refleksija je prilično blaga, naročito kada se uporedi sa konkurentskim rešenjima. Hard disk stiže iz japanske Tošibe. On raspolaže kapacitetom od 320 GB, SATA interfejsom, ima 8 MB bafera i vrti se na 5400 obrtaja u minutu. DVD pisač je standardan deo konfiguracije, a opciono možete naručiti Blu-ray combo drajv, koji zadržava funkcije snimanja DVD i CD medija, ali dodaje i mogućnost čitanja Blu-ray diskova. Vrlo bogate opcije konektivnosti karakterišu ovaj računar. Od bežičnih tehnologija, tu su Wi-Fi sa podrškom za Draft N standard, kao i Bluetooth. Kako vam zvuče na jednom mestu četiri USB 2.0 porta, eSATA, FireWire, HDMI i VGA izlazi? Uz 4-in-1 čitač kartica, GigabitLAN i modem, naravno. Uz sve to, težina nije puno veća od “tipične” petnaestice i iznosi oko 3.2 kilograma. Na papiru, vrlo obećavajuće. Ali, kako se uređaj pokazuje u praksi i kakvi su utisci u direktnoj interakciji sa njim – svi znamo da kod notebook-ova nije sve u hardveru…

      Pakovanje, dizajn, konektori

      Prva stvar koju ćete zateći u velikom pakovanju jeste ranac, koji MSI daruje svim novim korisnicima ovih notebook računara. Svi računari G serije, pa tako i GX720, stižu ce crno-crvenim rancem, sa novim logom i dosta ukrasnih detalja. Radi se o dopadljivoj i korisnoj stavci, značajnijoj utoliko što je namenjena 17-inčnom računaru, za koji nije uvek lako naći odgovarajuću torbu ili ranac. Međutim, pravo iznenađenje nastaje kada otvorite manje pakovanje. U njemu ćete, osim samog računara pronaći kratko uputstvo, krpicu za brisanje LCD-a, disk sa drajverima, ali i dva lepa iznenađenja – originalnu PC igru Tom Clancy Rainbow Six: Vegas 2, kao i StarMouse GS-502 miš! Radi se o mišu odličnih performansi, dizajniranog tako da kontrastom svojih crvenih i crnih površina prati dizajn samog notebook računara. Ovaj laserski miš podržava promenu osetljivosti (400/800/1200/1600 DPI) i ima poseban taster za to kako bi korisnik mogao lako i brzo da menja osetljivost u letu. Poseduje tri režima rada (Gaming 1/Gaming 2/ Internet), ima 7 tastera od kojih su dva programabilna, kao i obloge za bolje prijanjanje i hvatanje miša po bokovima. Ergonomski je dizajniran. Uz njega stiže 7 tegića, što omogućava promenu težine do 50 grama! Na vrhu miša se nalaze 4-way scrolling točkić, kao i simbol kompanije MSI. Ovaj simbol svetli jarko crvenom bojom kada je računar uključen, dok točkić svetli plavom bojom. Moramo reći da miš funkcioniše veoma dobro i da smo ubacivanje ovako kvalitetnog “mišonje” doživeli kao veoma prijatno iznenađenje.

      Stižemo do samog laptopa, nakon čijeg smo vađenja ponovo doživeli mini-šok. MSI se hvali svojim novim Flame dizajnom koji je upotrebljen u ovim uređajima, i sada možemo reći da ima razloga za to. Računar je izrađen od brušenog aluminijuma, ponovo u specifičnoj kombinaciji crvene i crne boje, koja u praksi deluje vrlo lepo, daleko lepše nego na slikama koje smo videli, posebno imajući u vidu ciljnu grupu. Jarko crvena boja je prilično agresivna, ali sasvim adekvatno i sa merom upotrebljena. Posebno nam se dopada izostavljanje brojnih “šljaštećih” elemenata kada je računar uključen i smatramo da je ovakvo rešenje sa naglašenim bojama daleko elegantnije od ubacivanja kojekakvih LE dioda zelenih, plavih, crvenih i ostalih boja. Naravno, sto ljudi sto ćudi, ne mora da znači da će svi deliti naše mišljenje, ali ono je takvo kakvo je. Što se kvaliteta izrade tiče, on vas neće oboriti sa nogu kao kod nekih skupljih uređaja, ali je sasvim solidan i primeren cenovnom razredu. Flame dizajnersko rešenje je u svakom slučaju veliki korak napred za MSI i dobar pokazatelj da ne moraju samo tradicionalno snažna imena da nude bombastičan, napredan dizajn. Uostalom, već smo imali priliku da vidimo šta je Acer uradio sa svojim Gemstone uređajima, koji su – slučajno ili namerno – svojim bumom značajno doprineli da postane treći PC proizvođač na svetu, a nedavno i da isporuči najviše notebook računara u jednom mesecu, po prvi put u svojoj istoriji.

      Poklopac računara je crne boje, sa crvenim detaljima pri svojoj bazi, dok se duž bokova proteže crvena “lajsna”. Poklopac pod jačim svetlom odaje utisak kao da je izrađen od crnog drveta. Na sredini gornjeg dela je smešten MSI logo, dok je pri vrhu vrlo diskretna oznaka G serije. Na levoj strani laptopa se nalaze dva USB 2.0 porta, DVD pisač, kao i priključci za LAN i modem, dok su desno audio priključci (uključujući i S/PDIF), dva USB 2.0, Firewire i eSATA portovi, kao i otvori za hlađenje. U tom delu su smešteni i ExpressCard slot i čitač memorijskih kartica, dok se pozadi nalaze VGA i HDMI izlazi, priključak za strujni adapter, te još jedan otvor za hlađenje. Otvaranjem se pristupa unutrašnjosti, takođe dizajniranog u kontrastnom stilu, sa crvenim i crnim bojama, koje će svakako imponovati navijačima Milana. Tastatura, nasloni za dlanove i touchpad su crne boje, a razdvajaju ih crvene površine i okviri. Tastatura poseduje numerički deo i veoma je dobrog kvaliteta, uz malu primedbu o implementiranju Fn tastera skroz dole levo, na poziciji gde smo navikli da vidimo Ctrl. W, S, A i D tasteri, poznata kombinacija iz FPS igara, su dodatno ukrašeni i na njima su smeštene i strelice koje pokazuju pravce kretanja. Ispod touchpada su smešteni indikatori rada sa plavim i zelenim osvetljenjem. Taster za paljenje računara je smešten levo od tastature. Iznad nje su tasteri osetljivi na dodir – aktivatori ECO i Turbo režima, kao i tasteri za paljenje web kamere, Bluetooth i Wi-Fi konekcija, te jedan programabilan taster koji korisnik može podesiti po želji. Ovi tasteri svetle plavo kada su aktivni, a sam prelaz prilikom aktiviranja je prilično dopadljiv. Između njih i tastature su smešteni zvučnici, zajedno sa još dva na donjem delu laptopa. Radi se o 4+1 sistemu (zvučnici + subwoofer), koji u praksi daje sasvim solidan zvuk, gledano po kriterijumima ovog tržišta. Jedina stavka koja nas je pomalo “iznervirala” jesu dve velike nalepnice zalepljene – direktno na ekran. Iznad ekrana je smeštena web kamera, rezolucije 2 megapiksela.

       

      Utisci

      Računar dolazi sa pomenutim Windows Vista Home Premium SP1 operativnim sistemom, koji se ponaša vrlo živahno, što i treba očekivati na ovakvoj, snažnoj konfiguraciji. GX720 stiže za podrškom za ECO Engine tehnologiju, odnosno funkcije koje omogućavaju uštedu energije sa ciljem produžavanja trajanja baterije. Pritiskom na ECO taster se aktivira neki režim rada, a daljim pritiskanjem se prolazi kroz njih, ili se isključuje ECO Engine. Postoji pet predefinisanih režima – Gaming, Movie, Presentation, Office i Turbo Battery. Mi smo testiranja sproveli sa isključenim ECO Engine-om, premda moramo primetiti da ni u jednom režimu nismo primetili dobitak ukoliko bismo notebook ostavili “u leru”, već da isti u suštini prevashodno doprinosi aktiviranju pojedinih režima za određene potrebe, bez neophodnosti za stalnim intervencijama korisnika koji prestaje da koristi jedan način rada i prelazi u drugi (iz igre prelazi na svakodnevne aplikacije i slično), tako da maksimalno trajanje baterije nije produženo na ovaj način. Ipak, tehnologija je vrlo dobrodošla za korisnike koji često “špartaju” između različitih modova, a žele da ih notebook podjednako brzo prati, umesto da se oni maltretiraju stalnim menjanjem odgovarajućih podešavanja.

      Ekran računara nas je zadovoljio. Ne radi se o najboljem ekranu koji smo ikada videli, ali je svakako reč o vrlo korektnom rešenju, visoke rezolucije, odličnog kontrasta i osvetljenja, solidnih uglova gledanja i bez previše sjajnog premaza, što je još jedan plus sa naše tačke gledišta. Konačno, kulturom rada smo veoma zadovoljni. Pomalo smo se plašili kako će se grejati i da li će buku praviti računar čije su komponente prilično snažne, ali tu nije bilo nikakvih problema. Na površinama na kojima postoji dodir sa korisnikom računar postaje jedva mlak prilikom intenzivnijih testiranja, a to se dešava uglavnom na sredini desne strane računara. Nikakvog brujanja ventilatora nije bilo, a isti su uglavnom bili tek nešto malo čujni kada bi se mašina opteretila. Tastatura je prilično udobna za kucanje, a touchpad sasvim korektan, premda je dizajn njegovih tastera sa “uvrnutim” linijama mogao biti nešto tradicionalniji, po našem mišljenju. Što se igara tiče, tu nema previše mudrovanja – radiće vam kao desktop mašina sa Penryn procesorom i 9600 GT grafikom, što je za tržište notebook računara prosto idealno.

      Uređaj stiže sa šestoćelijskom baterijom, kapaciteta 4800 mAh. Poseduje 2 sata i 17 minuta autonomije, sa isključenim ECO modom i osvetljenošću LCD ekrana na oko 40%, uz povremeni nezahtevan rad. Nažalost, MSI GX720 ne poseduje neku vrstu softverske power management aplikacije koja bi dodatno optimizovala potrošnju i doprinela produženju autonomije. MSI je MSI nije razvio, ali sve to ovde ne uzimamo kao manu iz vrlo jasnih razloga. Gaming računari vrlo retko rade na bateriju, a prenosivost im nikako nije toliko značajna stavka da bi se previše kritikovala razlika u autonomiji od par (desetina) minuta. Iako ne sporimo da je bolje imati bateriju koja traje što duže, po našem mišljenju sve preko 2 sata autonomije u gaming klasi računara je čist ćar. Za kraj, naše standarno podsećanje na još jednu pogodnost koju nudi MSI na našem tržištu i za šta mu treba odati priznanje. Za ovaj notebook važi standardna garancija koju daje MSI. To znači da se na notebook daju dve godine garancije, a na bateriju jedna godina, uz jednu “sitnicu” po pitanju realizovanja garancije. MSI obezbeđuje tehničku podršku sa garancijom otklanjanja kvarova u roku od 72 sata, a oni koji su imali problema sa ovakvim stvarima vrlo dobro znaju koliko ovakva efikasna usluga znači. To posebno dolazi do izražaja kod laptopova, jer kvar neke komponente znači istovremeno i kvar cele mašine…

      Rezultati testova

      Napomenimo samo da su testovi vršeni na podrazumevanim vrednostima, a ne sa overklokovanim procesorom.

      MSI GX720

      PCMark 05

      Score

      5885

      CPU

      5617

      Memory

      4945

      HDD

      4416

      3Dmark06

      3DMarks/CPU score

      5171 / 2048

      3Dmark Vantage (Performance preset, native rezolucija)

      3DMarks/CPU/GPU score

      P1700 / 4451 / 1410

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      3688/4592

      NuclearMC

      7939

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      15219/10237

      Multimedia

      91204/46854

      Memory Bandwidth

      3202/3174

      Multicore Efficiency

      3221 MB/s, 81 ns

      HDDDrive Index

      39 MB/s

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      46.9 MB/s

      Access Time

      19.9 ms

      Burst Rate

      76.5 MB/s

      CPU Usage

      3.6%

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      59 min 57 sec

      Rezime

      Sasvim je sigurno da smo pod utiskom. I to kakvim. Ne dešava se svaki dan da imamo u rukama proizvod za koji znamo da ne dolazi od proizvođača iz Top 5 kategorije, a koji svojim kvalitetom može bez ikakvih problema da im parira ili da ih nadmaši. Svakako da je taj utisak pojačan faktom da nismo očekivali baš ovako dobru mašinu iz MSI-ja. Prošlo je puno vremena od kada smo neki MSI notebook nagradili nekom nagradom – to se sigurno nije desilo u proteklih par godina, bar ne otkad autor ovih redova piše recenzije notebook računara na vašem omiljenom web sajtu. Lako je nagrađivati Dell, HP i druge gigante. Ovaj put nagrada, potpuno zasluženo, ide u ruke ove, na notebook tržištu još ne toliko afirmisane tajvanske kompanije, koja je pokazala da može da se suprotstavi najvećima upravo na polju gde oni važe za neprikosnovene – kvalitetom. I to kvalitetom celog paketa. MSI GX720 je odličan računar, ujednačeno dobrih karakteristika, uz koji stiže bogato pakovanje i konkretna garancija, a sve po adekvatnoj ceni, što je kombinacija koja ostavlja malo mesta za dilemu. Sa naše strane čestitke kompaniji MSI i preporuke vama, našim dragim čitaocima, da se ne libite od uzimanja u razmatranje GX720 računara ukoliko vam treba baš računar ove klase. Nećete se pokajati, jer našu najprestižniju nagradu – Editor's Choice jedan notebook ne može tako lako dobiti.

       

      Performanse

      18

      CPU

      8

      Grafika

      6

      Hard disk

      4

      Autonomija

      7

      LCD panel

      7

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      21

      Dizajn

      12

      Tastatura, touchpad

      4

      Konekcije

      5

      Dodatni hardver i oprema

      4

      Softver

      2

      Garancija

      2

       

       

      UKUPNO POENA:

      66


      MSI GX720X – Bench-Market Editor's Choice Award

      Prednosti:

      – Performanse, cena
      – Bogato, kompletno pakovanje
      – Kvalitet izrade, dizajn
      – Mogućnost overklokovanja
      – Kompletan utisak koji računar ostavlja

      Nedostaci:

      – Nedostaci?

      Notebook na test ustupio MSI.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test