MSI Megabook L715

MSI Megabook L715

U arenu notebookova sa velikim, sedamnaestoinčnim ekranima, ulazi i MSI sa svojim modelom L715. Karakteristika nastupa MSI-ja kada je domaće tržište notebookova u pitanju, jeste da je kompletna aktuelna ponuda modela ovog proizvođača bazirana na mogućnostima AMD mobile procesora odnosno odgovarajuće pratnje od strane ATi-ja...Evo kakve je utiske Megabook L715 ostavio na nas...

    Sadržaj

      Petar Gredelj

      Kako smo već u nekim našim prethodnim testovima i rekli, tržište sedamnaestoinčnih notebook računara postaje sve interesantnije a i njihove cene lagano kreću na dole – shodno tome je i broj prikaza ovakve vrste računara sve veći. Prenosni računari sa ekranom ovako velike dijagonale i dobrih performansi postaju interesantni čak i onima koji su do nedavno tvrdili da nikada svoj desktop ne bi mogli zameniti za prenosni računar! U prilog celoj ovoj priči idu i podaci koje dobijamo sa svetskog tržišta i koji govori da je ova klasa notebookova u velikoj ekspanziji…

       

      U tu borbu aktivno se uključio i MSI čiji je marketinški nastup na tržištu notebookova od početka godine jasno uočljiv. Sa „malim“ zakašnjenjem se i proizvođač svetle tradicije kada su u pitanju matične ploče i video karte, uključio u ovaj segment tržišta – jedini koji je, kada je prošlogodišnje tržište SCG u pitanju, pokazao jasne trendove napretka.
      Svaki početak je težak, pa da bi se koliko toliko ravnopravno upustili u borbu sa tržišnim veteranima koji su uz to i na globalnom nivou pravi giganti u odnosu na MSI, potrebno je pokazati određene kvalitete koje konkurencija nema. Iznalaženje pravog rešenja po tom pitanju, i uslovilo je zaostatak pri ulasku na ovdašnje tržište…

      MSI je pronašao na kraju krajeva svoje, može se reći vrlo snažne adute…glavni preduslov za konačni start na tržištu Srbije i Crne Gore bio je adekvatno rešen servisni centar i tek nakon što je i taj uslov zadovoljen imamo prilike da u ovdašnjim računarskim radnjama pronađemo MSI notebook računare.
      Danas MSI na tržištu SCG nudi ono što konkurencija nema, a to je „pick up and return“ u roku od 72 časa! Svako ko je prethodnih godina u Srbiji kupio notebook a imao je tu nesreću da mu se isti pokvari, dobro zna kroz kakve muke treba proći kako bi se problem rešio. Popravka prenosnih računara u mnogim situacijama znala je da potraje i više od mesec dana a svi dobro znamo kolika je šteta kada nam se pokvari sredstvo za rad… Servisna procedura je u večini slučajeva iziskivala slanje ovih računara u servisne centre van granica naše zemlje, razno razne (ne)potrebne procedure i silnu papirologiju…

      MSI nam sada na noge donosi servisnu podršku po ugledu na uslove kakvi važe u svim razvijenim zemljama, a to je postupak za svaku pohvalu. Svaki kupac ovakvog računara u slučaju kvara može pozvati „hot line“ 🙂 broj servisnog centra; u slučaju da na osnovu iznetih problema koje korisnik ima serviser proceni da se radi o kvaru, već za par sati na svojim vratima možete očekivati kurira Post express-a koji će računar preuzeti, i popravljenog vam vratiti u roku od 72 časa, kako tvrde predstavnici MSI-ja. Uz dve godine garancije koje MSI nudi na svoje proizvode ove vrste, potencijalni kupci mogu s punim pravom verovati u kvalitet željenog proizvoda…

      No da se posvetimo mi MSI-jevom modelu Megabook L715 koji je prispeo na naš test…

      Hardverska postavka…

      Aktuelni nastup MSI notebookova na domaćem tržištu karakterističan je po pitanju intenzivne saradnje sa kompanijama AMD i ATi. Svi trenutno aktuelni modeli koji se mogu pronaći kod distributera MSI proizvoda bazirani su upravo na AMD Turion 64 procesorima odnosno pratećim skupom čipsetova iz ATi-ja. Vrlo neobično u vreme skoro pa apsolutne dominacije Intel Centrino tehnologije ali neka ovo bude još jedna potvrda dobrih odnosa koje MSI već godinama neguje sa gorepomenutim kompanijama; međutim, ovo takođe možemo protumačiti i kao nastojanje MSI-ja da stekne svoj sopstveni identitet i prepoznatljivost na tržištu na kome vlada izuzetno jaka konkurencija.

      Srce MSI megabook L715 prenosnog računara predstavlja uzdanica AMD-a u mobile segmentu, procesor Turion 64. U ovom slučaju, implementiran je model MT-30 koji radi na 1600 MHz (u praksi je to nešto malo više, što možete videti na priloženoj slici – overclocking od strane proizvođača i u ovom segmentu :). Za podršku AMD-ovom procesoru zadužen je ATi-jev čipset Radeon Xpress 200 a i grafički čip nam naravno, stiže od istog proizvođača. U pitanju je dobro poznati Radeon Mobility X700 kome možemo dati nezvaničnu titulu trenutnog vladara kada je mainstream segment u pitanju…

      Ovakvom hardverskom postavkom Megabooku L715 omogućeno je da postane dovoljno snažna “mašina” čak i za povremeno uživanje u čarima 3D-a…prikaz na sedamnaestoinčnom Super Glare Type LCD ekranu možemo svrstati u bolje koje smo imali prilike da vidimo u poslednje vreme. Vrlo dobar ugao gledanja i vrlo jasna slika svakako su za pohvalu. Panel zadovoljava WXGA+ specifikaciju što omogućava maksimalnu rezoluciju 1680*1050 piksela, a MSI posebno hvali svoju CBD tehnologiju (Color Bright Display) koja omogućava viši nivo osvetljenja od onog koji poseduju standardni paneli…

      Ovaj računar opremljen je sa 512 MB Transcendove PC3200 DDR memorije; ova količina memorije može biti sasvim dovoljna ukoliko korisnik ne pretenduje na češće korišćenje zahtevnijih aplikacija. Za one koji bi ipak malo komforniji rad, doplata za još 512 MB je svakako preporučljiva…

      Kada je hard disk u pitanju, MSI je poverenje ukazao Fujitsu-ovom MHV2080AH modelu prethodne generacije; radi se o 80 gigabajtnom parallel ATA “hardu” solidnih brzinskih svojstava, čije se ploče vrte na 5400 obrtaja i koji je opremljen sa 8 MB internog keša, i koji predstavlja u ovom slučaju sasvim solidno rešenje.
      Budući da je MSI pre nešto više od godinu dana raspustio svoje proizvodne kapacitete za proizvodnju optičkih uređaja, rešenje je moralo biti pronađeno na drugoj strani. Višestruko dobra saradnja koju neguju kompanije MSI i LG potvrđena je i ovom prilikom, pa se MSI odlučio da u specifikaciju L715 modela uvrsti i LG-jev GWA-4082N Dual layer “rezač”…

      Kada su konekcije u pitanju, MSI Megabook L715 raspolaže praktično svime što bi korisniku moglo da zatreba. Sve je tu: klasični, gigabitni ethernet adapter, wireless adapter po 802.11g specifikaciji, firewire, infrared, nezaobilazni bluetooth i naravno, modem :). Treba naglasiti da je L715 prvi prenosni računar koji smo videli, a koji omogućava korišćenje kako klasičnih PCMCIA adaptera, tako i onih izrađenih po novom standardu – Express Card.

      Specifičnost ovog računara ogleda se i u implementaciji 1.3 Mpix. WEB kamere smeštene na samom vrhu računara, što je u ovoj klasi notebookova pomalo neuobičajeno. Odlično zamišljeno rešenje za sve one koji praktikuju video conferencing ili slične metode komunikacije preko interneta, mada u praksi to ipak malo drugačije izgleda. Broj frejmova u najboljem slučaju ne prelazi 15 frejmova, kašnjenje prikaza je evidentno a kvalitet slike na nezadovoljavajućem nivou….

      Izgled računara…

      Da prikažemo na početku u kakvom pakovanju pristižu MSI notebookovi…

      Unutrašnjost nije previše bogata, standardna uputstva, licencni Windows XP Home, DVD Recovery disk i nekoliko upustava… Bez (ne)potrebnog rasipanja na raskošnu unutrašnjost, povoljna cena je jedan od vrlo bitnih aduta MSI ponude prenosnih računara…
       

      Svojim dizajnom MSI može da dobije vrlo dobre ocene za estetski doživljaj: crna je oduvek bila boja elegancije a ovom sedamnaestoinčnom modelu izuzetno dobro priliči. Na poklopcu računara istaknut je uočljivi MSI logo a krug kojim je oivičen pri pokretanju računara svetli; pitam se, gde li smo ovakvo rešenje ono beše imali prilike da vidimo…? 🙂 U svakom slučaju, deluje simpatično…

      Ukupni utisak nepotrebno kvare tasteri na prednjem panelu…jasno je da je moglo biti izabrano i srećnije rešenje od grupe tastera izrađene od jeftine plastike. Sve su to sitnice koje mnogi neće uzeti u obzir ali naša je obaveza da primetimo i dobre i loše strane svakog prikazanog uređaja. U svakom slučaju, mali propust dizajnerskog tima – da je makar pogođena ista boja plastike kao kod okvira touchpada sve bi bilo u najboljem redu…
      Ono što je ostalo nejasno nakon testa ovog modela jeste: gde se nalazi mogućnost podešavanja ovih tastera? Ni uz svu muku nismo uspeli da pronađemo softver koji je zadužen za njihovo konfigurisanje…

      I po podizanju poklopca računara, primećujemo dominaciju crne boje; samo po obodu računara nalazi se tamno siva „lajsna“ bez koje se, iskreno rečeno i moglo…Kvalitet upotrebljene plastike zaslužuje kritiku – iako je kompaktnost visokogabaritnih notebookova problem koji se uglavnom redovno pojavljuje kada ovakve računare predstavljamo (takav je bio slučaj i prilikom prethodno prikazanog ACER modela), kod modela MSI L715 je jasno uočljiv.
      I mali i veliki prenosni računar u svojoj unutrašnjosti praktično kriju jednaku količinu hardvera; kada takav hardver proizvođač „uglavi“ u malo kućište jasno je da je njegova čvrstina i kompaktnost na mnogo višoj razini. Zato se kod visokogabaritnih notebookova i javlja ovaj problem koji na žalost nije uspeo da reši ni MSI. Ne radi se ovde samo o uštedi u materijalu, jer je najlakše izabrati čvršću plastiku; takvo rešenje dodatno utiče na samu težinu notebook računara pa proizvođači vrlo često prave greške u želji da naprave kompromis između dva problema. Vidimo i sami iz svih ovih dosadašnjih prikaza da im to retko polazi za rukom…šteta se uvek negde pojavi.

      Plastika jednostavno „radi“ a to se naročito vidi pri iole jačem pritisku na mestu predviđenom za ruke. I ovde, kao i kod prethodno predstavljenog modela ACER-a je to naročito izraženo na plastičnim površinama oko tastature i tu stavljamo opravdanu primedbu!
      Isto možemo konstatovati i za plastične „spojnice“ koje odvajaju panel od ostatka računara; jednostavno ne odaju utisak od poverenja. Svetla tačka je kvalitet materijala kojim se panel štiti sa zadnje strane i pri pritisku na poleđinu nismo primetili niti najmanju anomaliju u slici…
      Pa ipak, na kraju storije moramo pomenuti i težinu, da bi ove uočene nedostatke L715 modela donekle i opravdali; ona iznosi svega 3.1 kg što je u klasi sedamnaestoinčnih modela zaista za svaku pohvalu!

      Megabook L715 stiže sa full size tastaturom što će mnogi korisnici sigurno rado pozdraviti. Međutim, utisak o njoj nije najpovoljniji; tasteri imaju zaista predugačak hod a ni premali kursorski odnosno ENTER tasteri nikoga neće oduševiti. Što se touchpada tiče, preciznost je na vrlo dobrom nivou ali sa druge strane primećujemo da levi i desni taster pružaju drugačiji otpor prilikom upotrebe…

      Prednji deo računara izgleda vrlo zanimljivo i tu su smešteni IR senzor i IEE1394 priključak; zatim čitač memorijskih kartica (MMC/SD/MS/MS Pro/XD) odnosno audio priključci (na žalost, u boji – smatram da nepotrebno naružuju dizajn računara, kad već pored njih stoje ikonice koji označavaju čemu koji od njih služi).

      Desno od ovih priključaka pozicionirana je LED indikatorska grupa…

      Sa desne strane računara nalazi se jedan USB priključak, S-Video i D-SUB izlaz za externi monitor. Specijalitet ovog računara, kao što smo već rekli u prezentaciji njegove hardverske postavke, jeste mogućnost upotrebe kako standardnih PCMCIA kartica, tako i onih nove generacije – Express Card. Ovi slotovi postavljeni su jedan iznad drugog i obzirom da sam računar nije previše visok, treba čestitati MSI-ju na načinu na koji je ovo izveo…

      Na zadnjoj strani računara nalazi se minimum priključaka: osim onog za externo napajanje, tu su još samo utičnice za mrežni i modemski priklučak, odnosno Kensington lock namenjen sigurnosti računara, tj. zaštiti od osoba sa dugim prstima…

      I na levoj strani računara nema puno priključaka: svoje mesto ovde su pronašli samo optički uređaj odnosno dva USB 2.0 porta…

      Performanse, utisci o radu…

      MSI Megabook 715 predstavlja vrlo lepo hardverski koncipiran računar; u takvom svetlu se i pokazao tokom naših testiranja. Radi se o evidentno vrlo “živahnom” računaru, sa dovoljno procesorske snage i dobrim 3D mogućnostima. Iako sadrži “samo” 512 MB memorije, vrlo prijatno nas je iznenadio brzim odzivom u radu a za to je sasvim sigurno zaslužan i dobar hard disk…

      Za razliku od nekih ranije testiranih notebook računara baziranih na Turion platformi, Megabook L715 je u radu prilično tih i to svakako moramo pohvaliti…

      Na žalost, ovaj računar kakav jeste predstavlja za sada klasu za sebe…teško da bi se mogao porediti sa nekim od prethodno testiranih računara, budući da se svojom hardverskom postavkom ipak razlikuje od prethodno predstavljenih konkurentskih uređaja. Pa ipak, ako već u takvoj situaciji treba da pronađemo nekakav kriterijum za poređenje, neka to bude cenovni rang…zato smo MSI-jev Megabook L715 uporedili sa prethodno predstavljenim ACER 9500 modelom. Ne treba uzimati stvari zdravo za gotovo i reći kako ne možemo porediti babe i žabe (Intel Celeron M vs. AMD Turion 64), ali kako oba ova modela “pucaju” na entry level 17 inčnih notebookova – za one koji bi da za “male pare” dođu do notebooka ove dijagonale, rezultati mogu poslužiti kao sugestija. Preporučena maloprodajna cena za MSI-jev model je 1700 evra sa PDV-om, dok je ACER 9500 nekih 150 evra jeftiniji…

       

      MSI Megabook 715

      ACER Aspire 9500

      PC Mark 2005

       

       

      Overall

      2409

      1620

      CPU

      2235

      2376

      Memory

      2571

      2085

      Graphics

      2757

      597

      HDD

      3363

      2996

      SiSoft Sandra 2005 SR3

       

       

      CPU

      7128-3242

      6347-2624

      CPU Multimedia

      15142-16288

      14079-15533

      Memory

      3004-3010

      2120-2128

      Cache MB/sec.

      4402

      3927

      HDD MB/sec.

      29

      27

      HD Tach

      28,7

      26.6

      3D Mark 2001

      15330

      3614

      3D Mark 2003

      5473

      nije testiran

      PC Mark 2002 Battery test (40%)

      1h 08min 21sec

      2h 06min 24sec

      Kao što možemo iz priloženih rezultata videti, Megabook L715 je u ovoj cenovnoj klasi nesumnjivo mnogo brži računar. Ako su u pitanju klasične office aplikacije, ni ACER 9500 modelu neće manjkati snage, razlika je međutim u tome što se sa Megabook-om možete i sasvim pristojno poigrati…

      Međutim, moramo svakako pomenuti da je ACER odneo ubedljivu pobedu kada je u pitanju rad bez externog napajanja. Megabook u ovom slučaju nije postigao neki impresivan rezultat pa kome je autonomija u radu jedan od prioriteta, zna šta mu je činiti…
      Impresije…

      U trenutku kada treba sumirati utiske stečene tokom testiranja MSI Megabook L715 modela, dolazimo u situaciju da konačni sud iznesemo u stilu “toplo – hladno”. Evidentno je da mesta poboljšanju ovog proizvoda ima, u to nema nikakve sumnje. Tu prvenstveno mislimo na nedorečenost kada je završna “obrada” u pitanju; jednostavno, čini se da tu ima još dosta toga što bi se moglo korigovati. MSI je u ovom segmentu još uvek mlad proizvođač i navedene primedbe nikako ne smemo uzeti za zlo – vrlo često i kod modela najpriznatijih proizvođača imamo štošta da zamerimo. No o tome je već dosta rečeno na trećoj strani ovog prikaza – raznorazni kompromisi znatno utiču na neka druga svojstva računara a idealnu kombinaciju je skoro nemoguće napraviti. Još uvek nismo videli model kome se nema šta zameriti…

      Sa hardverske strane gledano, MSI je u ovom slučaju svoj posao obavio besprekorno, u šta nismo ni sumnjali. Bogato iskustvo u ovom segmentu jednostvno je rezultiralo dobrom hardverskom postavkom ovog računara i vrlo solidnim performansama – smatram da je u ovom slučaju napravljen vrlo dobar balans između cene i onoga što za taj novac model L715 nudi korisniku.

      Megabook L715 predstavlja vrlo dobru soluciju za sve one kojima treba notebook sa ekranom velike dijagonale i solidnih brzinskih karakteristika, a da pri tome njegova cena ostane u granicama “normale”. Već smo rekli da u tom smislu ovaj model trenutno na našem tržištu predstavlja klasu za sebe i verujemo da će bez po muke pronaći svoju publiku.

      MSI Megabook L715 na test ustupio “Pakom

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test