MSI MegaBook M635

MSI MegaBook M635

Na našem tržištu konačno su dostupni MSI MegaBook prenosni računari. Iako smo o prototip modelima pisali pre skoro godinu dana, ovom prilikom odabrali smo model iz ponude domaćeg distributera, kako bi videli koliko se finalni proizvod razlikuje od demo primerka sa kojim smo imali prilike da radimo...

    Sadržaj

      Delimir Tasić

      MSI je na domaćem tržištu nastupio dobro odmerenom ponudom u segmentu prenosnih računara. Pre svega, MSI je mlad igrač na ovom polju i namera matične kompanije bila je da se kupcima ponudi celokupna podrška. Baš zato otvoren je i servisni centar za MegaBook računare u niškoj kompaniji Pakom od koje smo i dobili na test MSI MegaBook M635, a uskoro ćemo vam prikazati i modele MegaBook S270 i kolosa sa 17-inčnim ekranom pod oznakom L715. Svi modeli koji se trenutno nude domaćem tržištu zasnovani su na AMD Turion 64 mobilnoj tehnologiji, a trenutno nema u ponudi Intel Centrino modela. MSI se tako pored HP-a i Fujitsu-Siemensa, predstavio domaćem tržištu sa alternativnom platformom za razliku od većine proizvođača koji koriste „oproban recept“ i lepe Centrino nalepnice na svoje prenosne računare. Iako se unutar MSI MegaBook prenosnih računara nalazi AMD Turion 64 tehnologija to ni u kom slučaju ne znači da je reč o hendikepu.

      Naime, Turion 64 egzistira na tržištu već skoro godinu dana i AMD-ova platforma nije pokazala neke bitnije nedostatke. Dakle, može se reći da je u pitanju proverena tehnologija koja pri time obezbeđuje i podršku za X86-64 set instrukcija, što može biti značajno u trenutku predstavljanja Windows Vista operativnog sistema, mada se prednosti podrške za 64-bitne instrukcije mogu iskoristiti već sada zahvaljujući Windows XP X64 Edition verziji operativnog sistema kompanije Microsoft. Grubo posmatrano, AMD Turion 64 obezbeđuje bolje performanse od Intel Centrino notebook računara, ako se posmatraju modeli u kojima se nalaze procesori identičnog radnog takta. Sa druge strane, potrošnja je i dalje nešto jača strana Intel Centrino modela, ali takođe treba imati u vidu da većina korisnika retko kada dovodi performanse ugrađene baterije do krajnjih granica, pa ovaj „nedostatak“ neće ni osetiti, ali će svakako umeti da cene bolje performanse. Posebno bismo se osvrnuli i na pravu „poplavu“ nove generacije desktop replacement računara (DTR) koji su zasnovani na Intel Centrino tehnologiji, imaju snažne grafičke adaptere i često sisteme hard diskova povezane u RAID niz i velike ekrane. Primarna namena ovakvih računara prevashodno je multimedijalni softver što se vidi iz njihove specifikacije.

      U domenu multimedije i video igara, AMD Athlon 64, kao i Turion 64 koji je ustvari njegov bliski derivat, su zahvaljujući integrisanim memorijskim kontrolerima unutar samog procesora, neprikosnoveni po pitanju performansi. U ovom domenu ionako nema previše potrebe za nekom vrhunskom autonomijom, pa se AMD Turion 64 tehnologija nameće kao odlično rešenje. Na pola puta do jednog takvog računara upravo je MSI MegaBook L715 o kome ćemo pisati nekom drugom prilikom. Ovog puta predstavljamo vam MegaBook M635 koji je reprezent najpopularnije familije prenosnih računara – modela sa ekranom dijagonale 15 inča. Ugrađeni AMD Turion 64 procesor obezbeđuje odlične performanse, a ako se tome doda i ATI Xpress 200P čipset i Mobility Radeon X700 grafički adapter dolazimo do sasvim solidne mašine koja će biti pogodna čak i za igranje video igara. Ipak, kako naš narod kaže: „Prvo skoči pa reci hop“, mi ćemo zaključke ostaviti za kraj, a prvo se pozabaviti samim MSI MegaBook M635 računarom…

      „AMD Inside“

      MSI MegaBook M635 dolazi uz veoma izdašan prateći paket. Pored solidne sintetičke Targus torbe u pratećem pakovanju našao se set opširnih uputstava na više svetskih jezika (u pripremi su i uputstva na srpskom jeziku), optički miš, čak četiri CD-ova sa pretećim softverom i Windows XP Home Edition SP2 operativnim sistemom. Baterija kapaciteta 4400 mAh je uopšteno govoreći adekvatna ako se ima u vidu specifikacija testiranog računara. Treba, ipak, imati u vidu i da autonomija zavisi i od tipa ekrana tj. njegovog pozadinskog osvetljenja, kao i implementiranog softvera za „power managment“.  

      AMD Turion 64 podržava Cool'n'Quiet, a ovaj režim zaštite se aktivira kroz „Windows Power Options“ sekciju „Control Panela“ veoma jednostavno. Imajući u vidu da je test baterije izmerio rezultat nešto viši od proseka za mašine ovog tipa, možemo reći da je po pitanju autonomije MegaBook M635 zaslužio prelaznu ocenu. Postoje modeli koji nude i 30% viši stepen autonomije, ali je rezultat koji daje MegaBook M635 najbolji odnos po pitanju cene i performansi koji je trenutno moguće dobiti na tržištu.       

      Kao što smo već naveli, MSI MegaBook M635 stiže sa AMD Turion 64 procesorom i ATI Radeon Xpress 200P-M (RX480M) čipsetom. Sličnu kombinaciju procesora i čipseta imali smo prilike da probamo u desktop varijanti i zaista smo bili zadovoljni kako performansama tako i stabilnošću. Ipak, SB400 južni most koji dolazi uz Radeon Xpress 200P čipset ima problem sa USB kontrolerom, pa je transfer preko USB portova niži nego što se to očekuje. U iščekivanju novog južnog mosta kompanije ATI, sporiji transfer preko USB interfejsu je ono sa čime će se morati pomiriti vlasnici računara sa ATI čipsetovima novije generacije. Radni takt ugrađenog AMD Turion MT-32 procesora u MSI MegaBook M635 je solidnih 1800 MHz, a memorijski kontroler radi isključivo u 64-bitnom režimu, kao i AMD procesori predviđeni za socket 754 ležišta. Sam AMD Turion 64 procesor ugrađen u MegaBook M635 zasnovan je na 90nm Lancaster jezgru i radi pri naponu od 1.3 V kada radi na punom radnom taktu. Implementirano je 512 MB DDR333 memorije koja je raspoređena kroz dva SO-DIMM ležišta. Pored čipseta, kanadski ATI je odgovoran i za GPU u testiranom MegaBook-u. Reč je o dobro poznatom Mobility Radeon X700 grafičkom adapteru sa 128 MB video memorije. Adapter, kao što je dobro poznato, podržava DirectX 9.0b specifikaciju. Konkretno to znači da je podržan Shader Model do „2.0“ specifikacije. Radni takt grafičkog jezgra je 350 MHz, a memorija radi na 300 MHz. Slaba tačka specifikacije testiranog prenosnog računara je ugrađeni hard disk.

      U pitanju je Fujitsu MHT2060AT model kapaciteta 60 GB, brzine rotacije ploča od 4200 obrtaja u minuti sa svega dva megabajta keš memorije. Prilike na tržištu su danas nešto bolje nego što je to bio slučaj pre godinu dana kada smo prvi put testirali MegaBook računare, a hard diskovi od 2.5“ su dosta jeftiniji. Zato ostaje žaljenje zašto se MSI nije odlučio da pojača specifikaciju po ovom pitanju i ugradi hard disk na 5400 RPM sa 8 MB keš memorije. Ali kao što smo napomenuli prilike na domaćem tržištu su bolje danas, pa je kod većine velikih dilera računarskih komponenti moguće dokupiti 2.5“ diskove najrazličitijih kapaciteta.

      U ponudi su modeli većeg broja proizvođača (padaju nam napamet: Toshiba, Hitachi, Western Digital i Samsung…), pa smo sigurni da se nedostatak vezan za slabije performanse ugrađenog hard diska mogu prevazići, ali to povlači za sobom dodatne troškove. Optički uređaj je za razliku od hard diska u skladu sa „poslednjom modom“. specifikacija kaže: 8x/8x/8x DVD+RW, 8x/6x/8x DVD-RW, 2.4x DVD+R DL, 2x DVD-R DL, 24x/16x/24x CD-RW. Dakle, reč je o 8x snimaču sposobnim da snima i po dvoslojnim medijama. Ostatak specifikacije je uobičajen, tu je 802.11g WiFi adapter u rangu sa Intel PRO Wireless 2200BG bežičnim mrežnim adapterom ugrađenim u drugu generaciju Intel Centrino tehnologije. Za integraciju u mrežno okruženje zaslužan je Realtek 100 Mbps adapter, a na Internet se možete povezati u krajnjem slučaju i preko ugrađenog softverskog Agere AC97 modema. Dodatna prednost u poslovnoj primeni svakako je Bluetooth modul i IC port koji je implementiran sa prednje strane računara.

      Dakle po pitanju ugrađenog hardvera, MegaBook M635 je u rangu najprodavanijih Centrino prenosnih računara. Dakle, u pitanju je svojevrsni „mainstream“ kada su prenosni računari u pitanju i mislimo da uz povoljnu cenu MegaBook M635 može imati dosta uspeha na domaćem tržištu. Ipak, pre konačnog zaključka, pozabavićemo se i kvalitetom izrade…

      Spoljašnost

      Plastika i sveukupni utisak koji spolja ostavlja MegaBook M635 po pitanju kvaliteta izrade autora teksta je podsetio na FSC Amilo modele. Poklopcem dominira MSI logo koji, po ugledu na vrlo prestižne Apple PowerBook i manje-prestižne Apple iBook modele, svetli kada je ekran uključen. Dakle, naziv nije jedina stvar koja kod MSI notebookova aludira na čuvene kalifornijske „Jabuke za poneti“. Sa desne strane pozicionirani su video izlaz i dva USB porta. Ipak, toplota koju je Turion MT-34 radnog takta 1.8 GHz emitovao nije zanemarljiva, jer je kroz ventilacioni otvor koji je smešten sa desne strane sve vreme strujao topao vazduh. Sa prednje strane smešteni su audio priključci uz Firewire 400 port. DVD-RW uređaj smešten je sa leve strane nedaleko od još dva USB porta (dakle, ukupno četiri), priključaka za mrežni kabl i telefonsku liniju. Samo kućište odlikuje se zanimljivim dizajnom, ali ono što nam se više dopalo tiče se konstrukcije koja je na zavidnom nivou – dakle nema ugibanja plastike i sličnih “anomalija” koje karakterišu jeftinije modele.

      Tastatura je kod ovog modela nešto bolja osrednjeg ili nešto lošije kvaliteta od proseka (opet smo skloni da povučemo analogiju sa FSC modelima srednje klase), a touchpad se odlikuje i posebnom površinom za skrolovanje što smo već viđali kod modela kompanije. Touchpad je proizveo Elantech koji nismo imali prilike tako često da viđamo kod prenosnih računara (uglavnom dominira Synaptics). Set dodatnih tastera omogućava uobičajene akcije kao što su kontrola WiFi adaptera, ugrađenog Bluetooth modula, audio podsistema, ali i pokretanje email klijenta i Internet browsera. Zvučnici su implementirani u samo kućište pa i obezbeđuju solidnu reprodukciju. Pozicija ugrađenih zvučnika je odlična i zvučna slika će dati adekvatan utisak prilikom upotrebe računara.

      15.4“ ekran ugrađen u MegaBook M635 je nalik Onyx Black ili IPS panelima i kao takav je veoma pogodan za gledanje filmova, a WIDE proporcije su još jedna prednost kada je ova primena u pitanju. Kvalitet ekrana je iznad proseka, a tzv. anti glare premaz daje utisak bolje reprodukcije boja i boljeg ugla gledanja. Ipak, kao što smo već nebrojeno puta napomenuli ovakvi ekrani imaju povećanu refleksiju koja prevazilazi čak i CRT ekrane što svakako nije dobro. Baš zato nismo preterani ljubitelji ovog tipa ekrana i nadamo se da su oni samo prolazna moda i da će se klasični TFT-LCD paneli vratiti i u multimedijalnu klasu prenosnih računara. Ekran poštuje WXGA specifikaciju što znači da mu je „nativna“ rezolucija 1280×800 piksela.

      Dakle, iako je reč o prvoj seriji MSI MegaBook prenosnih računara neosporno je da je reč o solidnim računarima po pitanju spoljašnjeg utiska koji ostavljaju. Kvalitet plastike od koje je izrađeno kućište sasvim je solidan i po tom pitanju smo prijatno iznenađeni. Eventualno bismo želeli da u budućim revizijama vidimo nešto čvršću plastiku od koje je izrađen poklopac, ali u ovom cenovnom rangu izbora i nema previše.

      Performanse

      SiSoft Sandra 2005 SR2

      CPU Benchmark

      7527/3677

      Multimedia

      16964/18368

      Memory

      2486/2488

      HDD

      22 MB/s

      PC Mark 05

      CPU

      2563

      Memory

      2539

      Graphics

      2757

      HDD

      2768

      3D Mark 03

      Default

      5531

      CPU

      707

      3D Mark 2001SE

      1024x768x32 Software T&L

      6768

      HDD Tach 2.7

      Averager transfer

      20.1

      PC Mark 2002

      Battery Test 40%

      1h 30min.

      Zaključak

      MSI MegaBook M635 smo već imali prilike da prikažemo pre skoro godinu dana i tada se nismo detaljnije pozabavili svakim modelom ponaosob, jer je bio u pitanju prevashodno prikaz tada tek predstavljene AMD Turion 64 tehnologije, a u manjoj meri osvrt na same modele koji su nam stigli kao demonstracija novog koncepta kompanije AMD. Baš zato ćemo u narednom periodu predstaviti ponovo MSI MegaBook prenosne računare zasnovane na AMD Turion 64 tehnologiji, jer su u pitanju računari koji nude povoljan odnos po pitanju performansi i cene.

       

      Ovom prilikom MegaBook M635, kada smo se detaljnije pozabavili njime i dobili proizvod sa kompletnom pratećom opremom ostavlja još bolji utisak. Performanse su zaista za respekt čemu svedoči i solidan rezultat u 3D Mark 03 test programu koji još uvek veoma dobro može da oslika zahtevnost trenutno aktuelnih naslova igračke industrije. Test baterije nije vinuo M635 u visine, ali nije ni obrukao MSI. Naime, treba imati u vidu da je autonomija obrnuto srazmerna performansama, a smatramo da je kod MSI MegaBook M635 napravljen manje-više korektan balans po tom pitanju.

      Ulazni uređaju su mogli biti i kvalitetniji što se odnosi na tastaturu, a donekle i touchpad. Kod ovom prilikom testiranog MegaBook M635 skrol površina nije posebno obeležena kao u slučaju „sample“ primerka koji smo imali na testu u prethodnom periodu, ali je skrolovanje omogućeno, jer se za ovu funkciju brine softver. I poslovnim korisnicima MegaBook M635 može biti zanimljiv, jer pored WiFi mrežnog adaptera nudi i Bluetooth modul, kao i IC port.

      Svaki MSI notebook će imati Quick Start Guide i uputstvo na srpskom jeziku. Servisni centar kompanije Pakom garantuje, pod sloganom «72h pick and return», da će svakom kupcu koji bude imao eventualan problem sa notebookom popravka biti obavljena u roku od 72h.

      Dakle, šta reći na kraju? MSI-jev debi na domaćem tržištu notebook računara nije prošao neopaženo, a to svakako nije bez razloga. Testirani MegaBook M635 nudi dobar odnos po pitanju performansi i cene, a ni po pitanju kvaliteta nije razočarao. Ako se nastavi ovim putem, MSI u godinama koje su pred nama može očekivati, po našem skromnom mišljenju, zapažene uspehe na tržištu prenosnih računara.

      Računar na test ustupio Pakom zvanični distributer MSI proizvoda za SCG.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi