MSI MegaBook S270

MSI MegaBook S270

Nakon predstavljanja MSI MegaBook-a L715 koga karakteriše ekran dijagonale čak 17”, na test smo dobili i model MSI MegaBook S270 koji spada u klasu ultra-portabilnih računara. Ekran dijagonale 12.1“ i masa od svega 1.9 kg čine ga idealnim elektronskim saputnikom. Pogledajmo šta to karakteriše model S270 i zašto smatramo da je ovaj model dobra kupovina...

    Sadržaj

      Delimir Tasić

      MSI je nastupio na domaćem tržištu sa modelima prenosnih računara zasnovanih prevashodno na AMD Turion 64 tehnologiji. U pitanju su notebook računari koji potpunosti promenili naše poimanje prenosnih računara zasnovanih na AMD procesorima i približili ih po karakteristikama Intel Centrino mašinama. Naime, AMD nudi trenutno dve serije Turion procesora: MT i ML. Procesori sa oznakom „MT“ su bolji izbor, jer ih karakteriše niža potrošnja koja ne prevazilazi 25W pod punim opterećenjem. Sa druge strane, modeli sa oznakom „ML“ troše na istom taktu desetak W energije više, pa se to odražava i na nivo autonomije notebook računara zasnovanih na ovim procesorima. Dakle, kako ML modeli nude nešto nižu cenu dobra su osnova za razne Desktop Replacement modele prenosnih računara, za razliku od AMD Turion 64 MT-xx procesora koji su idealni za lagane i štedljive notebook računare kao što je MSI MegaBook S270.

      Svojevremeno jedan od prvih notebookova zasnovanih na AMD Turion 64 tehnologiji

      MSI MegaBook S270 je svojevremeno bio jedan od prvih AMD Turion 64 baziranih notebook računara, a i mi smo imali prilike da se pre godinu dana sa AMD Turion 64 tehnologijom upoznamo baš na primeru MSI MegaBook M635 i MegaBook S270 prenosnih računara. Niz zamerki koje smo tada imali na MegaBook S270, a koje su se odnosile prevashodno na slabiju bateriju i jako lošu tastaturu kod modela namenjenog prodaji su otklonjene. Naime, Litijum-jonski agregat koji stiže uz MegaBook S270 je kapaciteta 4400 mAh, a agregat kapaciteta 2000 mAh je opcija. Sa druge strane tastatura je promenjena i sada je u pitanju dosta kvalitetnije rešenje koje se ne ugiba prilikom kucanja i generalno govoreći ostavlja povoljan utisak. Dobro je da MSI osluškuje zahteve tržišta i na osnovu toga koriguje svoje proizvode, a MegaBook S270 je odličan primer takve prakse.

      Pre godinu dana, kada su nam predstavljeni MSI MegaBook S270 računari obećana je veoma povoljna cena. To je i ostvareno, pa MegaBook S270 sa PDV-om ima preporučenu maloprodajnu cenu od strane domaćeg distributera, niške kompanije Pakom, koja iznosi 1000 eura. Dakle, po ceni koja je više nego konkurentna MSI je ponudio dobru servisnu podršku, kvalitetan proizvod i solidne karakteristike. Servisni centar koji se nalazi u niškom servisu kompanije Pakom, garantuje otklanjanje kvara u roku od 72h na većinu kvarova, a za više detalja možete se obariti distributeru.  

      Pakovanje i prateća oprema

       

      MSI MegaBook S270, kao i prethodno testirani modeli „L715“ i „M635“ dolazi sa bogatim setom štampanih uputstava od kojih je uputstvo za brzu instalaciju prevedno i na naš jezik. Očekuje se da uskoro tržištu budu ponuđeni prevodi i ostalih delova uputstava. Poseban CD sa svim drajverima stiže u paketu, a ažurirane verzije drajvera mogu se naći na zvaničnom sajtu kompanije MSI. Za razliku od sample primerka koji je dolazio sa dve baterije, finalni proizvod stiže samo sa baterijom većeg kapaciteta koja nakon što se montira u kućište delom viri na poleđini notebooka. Ipak, kapacitetom od 4400 mAh ova litijum-jonska baterija obezbeđuje zaista zavidan stepen autonomije. Operativni sistem koji stiže uz MegaBook S270 je Microsoft Windows XP Home Edition koji je naravno licenciran. Pored spomenutog manje-više uobičajenog seta prateće opreme MSI je ponudio i platnenu torbu za nošenje računara što je koncept koji je na domaćem tržištu prvi promovisao ASUS.

      Spoljašnjost

      MSI MegaBook S270 je veoma lagan prenosni računar. Svojim dimenzijama idealno se uklapa u tzv. „thin and light“ kategoriju prenosnih računara koji su do sada važili za ne baš jeftine usled slabe ponude. Ekran dijagonale 12.1“ obezbeđuje prikaz WXGA rezolucije 1280×800, a karakteristike koje   se tiču ugla gledanja i odziva karakteriše su u zlatnoj sredini. Primena specijalnog premaza koji smo već imali prilike da viđamo kod Sony (Onyx Black) ili ASUS L5 (In Plane Switch) notebookova dovela je do nešto bolju reprodukcije boja. Dakle, kada je multimedijalna primena u pitanju ovakvi ekrani su možda bolji izbor pošto omogućavaju znatno verniju reprodukciju boja, ali je refleksija povećana, a samim tim i rad npr. u Office aplikacijama može izgubiti na komforu. Nama lično se ovakvi ekrani ne dopadaju previše, jer je jedna od najvećih prednosti TFT-LCD panela, pored oštre slike, praktično izostanak refleksije. Ovakvim ekranima, koji su popularni i kod drugih proizvođača, gubi se jedna od osnovnih prednosti TFT-LCD panela, ali kada je kvalitet reprodukcije multimedijalnih sadržaja u pitanju on je sa ovakvom tehnologijom na veoma visokom nivou. Ipak, prenosni računar malih dimenzija i ekrana dijagonale 12.1 inč nije baš predviđen za intenzivnu multimedijalnu primenu, već pretežno za poslovne korisnike, pa stoga smatramo da je ekran bez specijalnog premaza bio bolji izbor. Bilo, kako bilo, ekran na S270 notebooku svojim kvalitetom zadovoljiće veliku većinu korisnika, jer je zaista reč o solidnom panelu.

      Ispod ekrana smešteni su zvučnici skromnih mogućnosti, a između kućišta i ekrana, nedaleko od zgloba kojim je panel fiksiran za kućište, set tastera koji služe za pozivanje mail klijenta, Web čitača, uključivanje WiFi adaptera i sl. Tasteri su nešto tvrđi, ali kako se njihova upotreba ne praktikuje često to nije veliki nedostatak. Jedan od bitnijih elemenata kada su prenosni računari u pitanju svakako je tastatura. O tastaturi smo već govorili, a ponovićemo da je MSI kod nove serije S270 mašina poboljšao kvalitet tastera, a samim tim i sveukupni utisak koji je na nas ostavila tastatura MegaBook S270 modela je na višem nivou. Touch pad smešten je na uobičajenoj poziciji i ono što ga čini zanimljivim svako su tasteri za čiju implementaciju je iskorišćeno zanimljivo dizajnersko rešenje. Ipak, tasteri na Touch padu su previše tvrdi i slabe osetljivosti, pa preporučujemo, ukoliko je to moguće, upotrebnu miša tokom rada na S270 računaru. Set signalnih dioda smešten je na prednjoj ivici računara. Diode, osim što ima u više nego dovoljnom broju, odlikuje i solidna jačina svetlosti koje emituju i koja je na granici da smeta tokom rada u mračnijim prostorijama.

      Kvalitet izrade je solidan. Upotrebljena je plastika osrednje čvrstine i po tom pitanju S270 je u rangu sa cenovno uporedivim modelima. Ne treba zaboraviti ni da je MSI implementirao sasvim dovoljno priključaka, ako se imaju u vidu dimenzije MegaBook S270 prenosnog računara. Tome u prilog ide podatak o postojanju čak tri USB porta, iako je uobičajeno da računari ovih dimenzija budu osiromašeni po tom pitanju. Obezbeđen je i jedan Firewire400 (IEEE1394A) 4-pinski port. Nažalost posredstvom ovog porta ne mogu se napajati razni eksterni hard diskovi koji koriste Firewire vezu, ali može dobro poslužiti npr. za DV kameru i slične uređaje. Prisustvo čitača SD/MMC/MS memorijskih kartica pozdraviće vlasnici digitalnih foto-aparata ili mobilnih telefona novije generacije, a za proširenja je obezbeđen i PCMCIA slot koji se retko susreće kod prenosnih računara ovih dimenzija.  

      Po pitanju dizajna, MSI MegaBook S270 ne podseća baš na poslovne notebook računare, a naš subjektivni utisak je da je po tom pitanju moglo i malo više da se uradi. Ipak, o ukusima ne treba raspravljati, pa zato završavamo deo priče o dizajnu bez iznošenja sudova.
      Hardver

      Kao što smo već naveli MSI je u MegaBook S270 implementirao AMD Turion 64 MT-32 procesor radnog takta 1800 MHz. Model koji se nalazi unutar MegaBook S270 računara ima 512k L2 keš memorije i po specifikaciji troši maksimalno 24W što je više nego dobro i u poređenju sa referentnim Pentium M modelima. Kao i kod prethodno testiranom MSI MegaBook S270 prenosnog računara i ovom prilikom implementiran je odlični ATI Radeon Xpress 200M čipset čije integrisano grafičko jezgro može po mogućnostima i brzini da se nosi ravnopravno sa Intel GMA900 GPU-om integrisanim unutar Intel i915G čipseta. Samo grafičko jezgro koristi sistemsku memoriju posredstvom HyperMemory tehnologije, a po pitanju brzine moglo bi da se nosi sa Radeon X300SE grafičkim čipom, ali treba imati u vidu da su mu uskraćene dve pipeline jedinice. Sve to upotpunjeno je sa 512 MB DDR333 memorije što je dovoljna početna vrednost za rad pod Windows XP operativnim sistemom, a lako je u slučaju potrebe moguće dodati još memorije. Dakle, po pitanju hardverske osnove MegaBook S270 je izuzetno dobro osmišljen računar i izvlači skoro maksimum iz AMD Turion 64 tehnologije.

      Za skladištenje podataka izabran je Western Digital Scorpio 2.5“ hard disk kapaciteta čak 80 GB i odlične brzinske specifikacije od 5400 obrtaja u minuti i osam megabajta keš memorije. Po ugledu na Centrino modele implementiran je 802.11g mrežni adapter koji je ovom prilikom zasnovan na RT2500 čipu. Da podsetimo, AMD Turion 64 tehnologija omogućava kombinovanje više tipova mrežnih adaptera i čipsetova, pa otuda sloboda proizvođačima da odaberu određene komponente prema sopstvenom nahođenju. Double Layer DVD snimač LG GWA-4082N, ugrađen je u testirani notebook računar i poštuje 24x16x24x8x brzinsku specifikaciju. Dakle, hardverska osnova MSI MegaBook S270 računara je veoma dobro osmišljena i imajući u vidu da je reč o računaru malih dimenzija i mase svega 1.9 kg performanse koje nudi su za svaku pohvalu. Posebno smo zadovoljni testom trajanja baterije koji je MegaBook S270 svrstao u zlatnu sredinu prenosnih računara.

      Testovi brzine

      SiSoft Sandra 2005 SR2

      CPU Benchmark

      7522/2825(3676)

      Multimedia

      16886/18362

      Memory

      2749/2745

      HDD

      4084 MB/s

      Cache

      30 MB/s

      PC Mark 05

      CPU

      2557

      Memory

      2035

      Graphics

      795

      HDD

      3307

      3D Mark 03

      Default

      1143

      CPU

      545

      3D Mark 2001SE

      1024x768x32 Software T&L

      4189

      1024x768x32 Hardware T&L

      4268

      HDD Tach 2.7

      Averager transfer

      28 MB/s

      PC Mark 2002

      Battery Test 40%

      1h 53min

      Rezime

      MSI MegaBook S270, iako ne spada po dizajnu u nešto najbolje što smo videli kada su notebookovi u pitanju, po pitanju hardverske specifikacije prijatno nas je iznenadio. Kao što kaže ona narodna, «otrov se pakuje u malim pakovanjima», MSI je uspeo da u S270, zahvaljujući fleksibilnosti AMD Turion 64 tehnologije, implementira hardver koji obezbeđuje zaista solidne performanse. AMD Turion 64 MT-32 procesor brzine 1800 MHz, je glavni krivac za dobre performanse, a tome treba dodati i više nego prijatno iznenađenje u vidu hard diska brzine 5400 RPM i kapaciteta 80 GB. Ne manjka ni memorije, pošto je kapacitet od 512MB trenutno dobra početna osnova.

      MSI MegaBook S270 – Bench-Market.com Best Buy

      Ipak, ono po čemu je MSI MegaBook S270 jedinstven svakako su dimenzije i masa. Ekran dijagonale 12.1 inča i masa ispod 2 kg čine od modela S270 idealnog saputnika kako za poslovne korisnike, ali tako i za sve druge kategorije korisnika koji dosta putuju. MegaBook S270 neće biti pristupačan samo svojim dimenzijama i masom širim slojevima korisnika, već i cenom. Baš zbog povoljne cene, ali i zavidnih karakteristika, MSI MegaBook S270 dobija našu Best Buy nagradu.

      Notebook na test ustupio Pakom.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test