MSI PR200

MSI PR200

Dugo najavljivana nova generacija Centrino platforme znana pod kodnim imenom Santa Rosa, konačno je stigla. Prvi računar baziran na mogućnostima mobile 965 čipseta stiže nam iz MSI-ja i slobodno možemo reći da je napredak vredan hvale...

    Sadržaj

      Petar Gredelj

      Priča se nastavlja…Intel kao lider na polju prenosnih računara odredio je maj mesec tekuće 2007. godine za vreme predstavljanja svoje nove mobilne platforme. Kao što smo već navikli kada je čuveni proizvođač u pitanju, i nova platforma ima svoje kodno, vrlo atraktivno ime – verujemo da je svima vama koji svakodnevno pratite sadržaje na našem sajtu, ime Santa Rosa već vrlo dobro poznato…

       

      Strategija Intela po kojoj čipsetovi iz desktop segmenta, naravno sa izvesnim modifikacijama, nakon izvesnog vremena prelaze u mobile segment tržišta, logično sasvim, primenjena je i ovog puta. 965 čipset već izvesno vreme predstavlja najbolji i najnoviji izbor kada su u pitanju najjače Intel desktop konfiguracije, pa je tako i osnova nove mobilne platforme zvane Santa Rosa, upravo ovaj čipset. Tako će Santa Rosa samo nastaviti putem koji su prethodnih godina utrli prethodnici – podsetićemo da je prethodnik, Napa, predstavljena početkom 2006 godine a tamo daleko već, još pre daleke četiri godine, dominaciju je čvrsto držala Sonoma platforma.

      Nova generacija Centrino platforme kodnog naziva Santa Rosa dobila je i svoj novi logotip, još jednostavniji nego pre: primetićete da je karakteristični „leptirić“ iz logotipa nestao. Ukusi su različiti ali piscu ovih redova novi logo izgleda ipak nešto lošije nego prethodni…

      Revoluciju performansi u IT svetu, čast pojedinim izuzecima svakako, odavno nismo videli, pa je tako neće doneti ni nova generacija Intel Centrino platforme. I ovog puta su unapređenja vrlo brižljivo dozirana, na kašičicu što bi se reklo. Međutim, već za koji mesec, kada se zalihe prethodnih čipsetova istroše, i kada Santa Rosa notebookovi budu deo standardne, mainstream ponude, činiće nam se verovatno da bez ovih noviteta nećemo moći da živimo.
      Pokušaćemo zato da u narednim redovima ovog testa, pomenemo koje su to bitne karakteristike Santa Rosa platforme zasnovane na 965express čipsetu, u odnosu na svog prethodnika s kojim smo se družili u poslednjih par godina.

      – podrška novim Intel Core 2 Duo procesorima koji rade na FSB-u brzine 800 MHz; zvanično podržani novim čipsetom jesu procesori T7700, T7500, T7300 i T7100. To znači da novi čipset neće podržavati „stare“ Core Duo procesore koji rade na FSB-u 667 MHz, niti Celeron procesore. Ono što razlikuje novu Centrino Pro od Centrino Duo platforme, jeste podrška za novu generaciju Ultra Low Voltage procesora koji su namenjeni minijaturnim modelima prenosnih računara (neke od ovakvih računara već smo predstavjali na stranicama našeg sajta). Ovi procesori rade na FSB-u 533 MHz pa otud i ta podrška za 800/533 MHz procesore koju možete sresti u zvaničnim specifikacijama Intela

      – sledeća velika promena jeste novo, integrisano grafičko jezgro, naravno, govorimo o 965GM čipsetu sa discrete grafikom; X3100 jeste unapređenje starog i prilično anemičnog Intel GMA 950. Proizvođač ističe „enhanced“ performanse i dvostruko veći skor u 3D Mark 06 benchmarking programu. Brže, ali nedovoljno za ozbiljniju zabavu
      Ono što će ipak zanimati dobar deo potencijalnih korisnika jeste pitanje: „da li nova integrisana grafika podržava Windows Vista Aero GUI?“ Odgovor je konkretan i jednostavan: „DA!“

      – wireless komunikacija takođe beleži korak unapred. Integrisani 4965AGN wireless adapter predstavlja sastavni deo nove generacije Intel Centrino platforme: po specifikacijama, garantuju se znatno unapređene performanse u bežičnom prenosu podataka sa novim N protokolom. Na žalost, još uvek nismo u situaciji da tako nešto u praksi proverimo, budući da odgovarajućih access pointa ili wireless rutera kod nas još uvek nema. No biće vrlo interesantno u svakom slučaju, ukoliko se podaci sa papira iole dokažu u stvarnosti

      Evo i blok šeme novog mobile čipseta…

      I unapređenjima ovde nije kraj: do sada smo nabrojali ona najbitnija. Tu su međutim još i nova poboljšanja po pitanju rada sa memorijom, unapređene multitasking performanse, podrška za još više USB portova, a mobile korisnici će se naročito obradovati dosta unapređenim karakteristikama kada je u pitanju trajanje baterije u notebook računarima baziranim na novoj, Santa Rosa platformi.

      MSI PR200

      Sticajem okolnosti, proizvođač koji nam je dostavio prvi računar zasnovan na mogućnostima nove Intel Centrino, Santa Rosa platforme, jeste proizvođač koji je u svetu a posebno kod nas u velikoj ekspanziji, tajvanski MSI. Po prvi put na našem sajtu prikazujemo jedan notebook iz najprestižnije, professional serije ovog proizvođača; model koji se ovog puta našao na našem testu nosi oznaku PR200 a reč je o računaru u svetu ali primetno i kod nas, sve popularnije kategorije laptovova – dijagonale dvanaest inča.

      Upravo u pomenutoj kategoriji je u poslednjih godinu i po dana, od momenta ulaska na naše tržište prenosnih računara, MSI ostvario vrlo zapažene rezultate. Dugo su ova čuda računarske minijature bila prvenstveno namenjena kupcima sa nešto dubljim džepom, spremnim da svoju mobilnost u svakom smislu, na odgovarajući način i isplate. No pojavom MSI-jevih S260 a nešto kasnije i S270 modela, stvorila se mogućnost da se ultraportabilni prenosni računari nađu i u vlasništvu onih koji su do sada predstavu gledali iz poslednjih redova. Pri svemu tome, kupci nisu ni pri čemu bivali uskraćeni po pitanju performansi ili pak kvaliteta, jednostavno, MSI je svojom poslovnom filozofijom uspeo da i sebe kao brend, i svoje prenosne računare, pravilno pozicionira i na ovdašnjem tržištu, pretekavši pri tome i konkurente mnogo poznatijeg imena.

      Prvi put dolazimo u kontakt sa professional serijom ovog proizvođača: bilo je vrlo interesantno videti šta to MSI može da ponudi kao perjanicu svoje ponude. MSI PR200 s pravom nosi pomenuto ime serije, budući da je reč o klasičnom poslovnom, i prilično kvalitetno izrađenom prenosnom računaru. Ovaj model krasi izrazito poslovni dizajn, bez prevelikih dizajnerskih avantura: klasične linije, kombinacija sive i crne plastike, ta karakterističan MSI znak na poklopcu računara, glavne su odlike MSI PR200 modela. Interesantno je da je proizvođač upravo za ovaj model dobio prestižnu „Red dot design award“ nagradu za 2007. godinu što dosta treba da kaže potencijalnom kupcu po pitanju kvaliteta.

      Verujem da će i čitaocima upravo ovaj podatak dosta reći sa kakvom je pažnjom i kvalitetom urađen upravo ovaj model MSI računara. Evidentno je, već na prvi pogled, da je ovaj računar ipak kvalitetniji i robusniji od dosadašnjih, da ih tako nazovemo, konfekcijskih modela koje smo imali prilike da prikažemo na našim stranama. Jednostavno, ta toliko željena „utegnutost“ daje ovom računaru pravo da nosi ime najprestižnije serije.

      Tastatura je u prošlosti često znala da bude bolna tačka MSI laptopova: ovog puta situacija je nešto drugačija, u pozitivnom smislu. Naravno, prostora za dalja poboljšanja ima uvek, ali najvažnije je da više nema neprijatnog ugibanja. Što se touchpada tiče malo je toga novog, i dalje primetno smetaju pretvrdi tasteri sa jasno izraženim “klikom”.

      Novitet PR serije svakako je fingerprint senzor za zaštitu privatnosti, gde korisnik uz pomoć odgovarajučih utility-ja može značajno unparediti svoju i sigurnost svojih podataka od nepoželjnih pogleda. I ovaj računar je opremljen WEB kamerom, što je u principu, kod većine MSI prenosnih računara skoro postao standard.

      Hardverska konfiguracija

      Stižemo i do verovatno najvažnijeg dela ovog prikaza a to je hardverska konfiguracija ovog računara; jer nemojmo zaboraviti, ovo je prvi primerak notebook računara na novoj Centrino platformi, baziran na njegovoj poslednjoj, Santa Rosa verziji. I to testu modela MSI PR200 daje poseban značaj…

      Osnovu svakako čini novi, T7300 Core 2 Duo procesor sa sistemskom magistralom od 800 MHz kome podršku pruža takođe novi, 965GM mobile čipset. Iz samog naziva čipseta jasno možete videti da se u ovom slučaju radi o varijanti sa integrisanom, discrete grafikom koju podsetimo, takođe čini novo grafičko rešenje – Intel X3100.

      Dva gigabajta Transcendove memorije u dual režimu, zajedno sa novim čipsetom i vrlo snažnim Dual Core procesorom obezbeđuju ovom modelu sjajne performanse i omogućavaju sistemu da diše punim plućima. Tokom testiranja koristili smo Windows Vista Home Premium edition i ostali više nego zadovoljni ponašanjem sistema u celini.

      PR200 je opremljen i 160 GB-nim Western Digital-ovim SATA hard diskom iz Scorpio serije sa 8MB keša, čije se ploče vrte na 5400 rpm. Pre par meseci smo nahvalili Seagate-ov Momentus model kao 2.5″-ni hard disk sa najboljim performansama, ali ga je WD-ov model koji se nalazi u ovom notebooku prosto oduvao na testovima. Za optički drajv odabran je LG-jev GSA-T20N DVD rezač…

      MSI PR200 se odlikuje i brojnim konekcijama, što je segment u kome po nepisanom pravilu MSI laptopovi na našem testu uzimaju pregršt poena. Tako je i ovog puta bilo: naravno, zvezda je u svakom slučaju novi, Intel 4965 AGN wireless adapter koji je sastavni deo Santa Rosa platforme. Oni koji često preko wireless mreže imaju potrebu da “povuku” određeni fajl sa servera ili mrežnog hard diska, znaju koliko vremena im oduzima ova prosta operacija, limitirana ograničenjima starih protokola. Specifikacije kažu da novi, N protokol omogućava i do pet puta brži transfer pa tako sa nestrpljenjem očekujemo skorašnju najezdu access pointa i wireless rutera kako bi se u istinitost ovih tvrdnji i uverili.

      MSI kao što smo rekli, po pitanju konekcija nikada ništa ne prepušta slučaju, pa je Bluetooth i kod modela PR200 naravno implementiran; isto tako, gigabitni mrežni adapter je kod MSI-ja maltene standard – naravno da se nalazi i u modelu iz najjače serije. Firewire-a ovog puta nema, ali je zato tu HDMI izlaz preko koga ćete svoj notebook jednostavno povezati sa svojom plazmom ili LCD televizorom.

      Zanimljivo je takođe napomenuti da se ovaj računar opciono može dobiti i sa TV tjunerom: naravno, da li će te mogućnosti biti i kod nas, prevenstveno zavisi od odluke distributera. Evo i potpunih specifikacija MSI PR200 prenosnog računara:

       

      MSI PR200

      LCD

      12″ WXGA ACV (Amazing Crystal Vision) Display

      Wide LCD

      Da

      Procesor

      Intel Core Duo T7300

      Brzina procesora

      2 GHz

      Čipset

      Intel i965GM

      Grafika

      integrisana

      Sistemska memorija

      2 GB

      Hard disk

      WD1600 BEVS – 160 GB

      Optički uređaj

      LG GSA-T20N

      Modem

      Agere Systems 56k

      LAN

      Realtek RTL 8168/8111 Gigabit Ethernet

      Wireless LAN

      Intel Wireless WiFi Link 4965AGN

      Konekcije

      3x USB, HDMI, Bluetooth, Card reader

      Maksimalna rezolucija

      1280 x 800

      Operativni sistem

      Ne

      Softver

      Ne

      Težina

      1.8 kg

      Dimenzije

      303×231.5 x 16 – 29.5 mm

      Garancija

      24 meseca

      Dobavljač

      Pakom Distribution System

      Testovi, ocene

      Pre nepuna dva meseca na ovim stranama prikazan je MSI S300 (ne mislimo naravno na ruski protivraketni sistem već na notebook 🙂 računar, vrlo slične hardverske postavke (doduše, sa upola manje sistemske memorije) ali koji je zasnovan na sada već staroj, Napa platformi. Lako je uočiti vrlo primetne razlike u brzini ova dva računara, gledano u svakom segmentu. Ono čime smo posebno fascinirani jeste sjajno vreme trajanja baterije gde je MSI, nešto kasnije ćete to videti u tabeli koja sledi nakon ove, osvojio skoro maksimalni broj poena. preračunato u realan rad, to znači da ćete sa ovim računarom moći da radite skoro 5 časova u baterijskom režimu, što je zbilja sjajno unapređenje koje donosi nova Santa Rosa platforma.
       

       

      MSI PR200

      MSI S300 Crystal

      PC Mark 05

      4117

      3052

      CPU

      5179

      5112

      Memory

      4328

      3915

      Graph

      1627

      878

      HDD

      5409

      3002

      3D Mark 03

      1715

      1173

      3D Mark 05

      917

      nije testirano

      3D Mark 06

      546

      nije testirano

      Battery test (do 40%)

      2h 50 min 09 sec

      1h 54 min 12 sec

      Na osnovu svega viđenog, konačne impresije o MSI PR200 prenosnom računaru rezultiraju sledećim ocenama…

       

      MSI PR200

      Performanse

      16

      CPU

      8

      Grafika

      3

      Hard disk

      5

      Autonomija

      9

      LCD panel

      6

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      16

      Dizajn

      8

      Tastatura, touchpad

      3

      Konekcije

      5

      Dodatni hw, oprema

      5

      Softver

      0

      Operativni sistem

      0

      Utility

      0

      Prateći sotfver

      0

      Garancija

      3

       

       

      UKUPNO POENA:

      60

      Utisci

      “Naoružan” poslednjim Intel tehnologijama, MSI PR200 je na ovom testu ostavio utisak izvanredno brzog i iznad svega, modernog poslovnog notebooka. O ma kojem segmentu sistema da se radi, ovaj računar zaista pleni odličnim performansama kojima na pristojnoj udaljenosti ostavlja sve business računare koje smo do sada prikazivali na našem sajtu. Santa Rosa je i definitivno opravdala naša očekivanja omogućujući korisniku primenu novih, znatno unapređenih tehnologija. Ubrzanje u odnosu na Napa platformu je evidentno, a tu prvenstveno mislimo na novu generaciju procesora koji rade sa 800 MHz-nim FSB-om, te na dosta bržu dicrete grafiku ovog čipseta. Nećemo nikako zaboraviti ni novi standard za bežični prenos podataka u čijim ćemo čarima za nekoliko meseci sasvim sigurno uživati. Posebno ćemo istaći jako dobru kompatibilnost sa Windows Vista operativnim sistemom, omogućavanje upotrebe Aero GUI-a, te znatno unapređeni power management što rezultuje još boljim i dužim radom u baterijskom režimu.

      Nakon ovih redova u završnoj reči ovog testa, nema mnogo posebnog osvrtanja na MSI PR200 računar. Ovakav rad i učinak na testu je ono što se samo poželeti može od jednog business računara. Sve to je upakovano u kućište računara koje je po onome što smo imali prilike da vidimo, makar za jedan stepen bolje od dosadašnjih modela MSI-ja koji su pristizali u naš test lab. End user cena ovog računara iznosi 1299 E u dinarskoj protivvrednosti i obzirom na hardverski potencijal baziran na tehnologiji poslednje generacije te na kvalitet izrade samog računara, možemo reći da je sasvim opravdana. Kvalitet i najnovije tehnologije je oduvek bilo potrebno platiti…

      Za:

      – najnovija, Santa Rosa platforma
      – FSB procesora konačno i u mobile segmentu dostiže 800 MHz
      – čak 2 GB sistemske memorije
      – sjajni rezultati u baterijskom režimu rada, jedni od najboljih na našim testovima
      – prvi business računar koji sa discrete grafikom omogućava korišćenje Aero GUI-a
      – odlična izrada i dizajn, nagrađivan najprestižnijim priznanjima za kvalitet
      – fingerprint zaštita
      – dodatna oprema (torba, miš, WEB kamera)
      – 24 meseca garancije, garantovan rok od 72 časa za popravku računara

      Protiv:

      – operativni sistem kupcu predstavlja dodatni trošak
      – nema dodatnog softvera

      Računar za potrebe testiranja ustupio “MSI

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test