MSI PX600X Prestige Collection

MSI PX600X Prestige Collection

Tajvanski MSI pokušava da bude prisutan u što više tržišnih kategorija kada se radi o notebook računarima. Još jedan u nizu uređaja “nije za svakog, za svakog može biti sve” stiže u vidu PX600X Prestige Collection notebook računara, koga vam danas predstavljamo…

    Sadržaj

      Filip Majkić

      MSI PX600X Prestige Collection

      Najzastupljeniji proizvođač notebook računara na srpskom tržištu dobar deo svoje reputacije i popularnosti duguje politici plasiranja luksuznijih modela koji ne zadiru previše u džepove običnih smrtnika. Crystal i Prestige Collection serije, kao i još nekoliko luksuznih serija koje smo imali prilike da vidimo u prethodnim godinama, su svakako skrenuli pažnju velikog broja korisnika na MSI, povećali brand visibility i doprineli da MSI ime drugačije odzvanja u ušima prosečnog potrošača, da ne govorimo o samoj prodaji tih serija, koja je bila više nego zadovoljavajuća, imajući na umu da se ipak radi o specifičnim računarima. Tajvanski MSI nikada nije tražio drastično veće sume za ovakve proizvode, a po tradiciji ih je uvek bogato opremao do te mere da je ponekada delovalo da su sama dodatna oprema i luksuzno pakovanje vredni razlike u ceni. Treba reći i da se ukusi i potrebe korisnika menjaju i da pravila koja su danas aktuelna nisu važila pre par godina, kao i da neće važiti kroz par godina. Tržište je živo i njegovi ukusi i potrebe diktiraju kretanja, te evolucije samih naprava. Mnogi misle da je aktuelna ekonomska kriza trenutak u kome se luksuzni uređaji ne kupuju – to je delimično tačno, ali važi samo u slučaju da nemate novca. Ukoliko ga imate, vreme krize je idealan trenutak za kupovinu luksuznih stvari, koje se često daju ispod cene, po povoljnijim uslovima, samo da se napravi promet. Dobro razmislite i tri puta se presaberite i izvagajte koliko vam je novca na raspolaganju pre nego što kažete da vam u ovom trenutku ne trebaju nove stvari – ne samo u slučaju notebook računara.

      Ovaj put je pred nama uređaj iz Prestige Collection serije, odnosno notebook čiji je poklopac obložen kožom. Za sve one koji misle da je miris kože koji se oseti kada se notebook po prvi put izvadi iz svog pakovanja jedini adut ovog notebook-a, odmah sledi upozorenje da se grdno varaju. Istina, ovaj model je nastao po uzoru na određene uređaje multimedijalne/value serije, ali nikako i sam ne spada u nju. Kao što ćemo videti, radi se o sasvim korektnoj konfiguraciji, koja odlično izvršava zadatke koji se postavljaju pred nju. Uz to, notebook je opremljen nekolicinom priključaka koji se smatraju veoma poželjnim u današnje vreme. U kombinaciji sa bogatom dodatnom opremom, solidnim karakteristikama, te kvalitetnom garancijom koju MSI daje na svoje proizvode, slutimo da je budućnost ovog uređaja veoma lepa. No, posvetimo se konkretnom modelu na testu, notebook računaru kompanije MSI iz Prestige Collection serije, oznake PX600X i sufiksa 015EU.

      Hardver, specifikacija

      PX600X se bazira na Intel Centrino 2 mobilnoj platformi. To u praksi znači da možete očekivati da će vaš notebook biti spreman za praktično bilo koji zadatak koji postavite pred njega. Centralni procesor je dvojezgarni Intel Core 2 Duo P8600, koji radi na 2,4 GHz. Radi se o 45-nanometarskom procesoru koji ima FSB od 1066 MHz, 64 KB L1 i 3 MB L2 keš memorije. Termalna disipacija, odnosno potrošnja ovog procesora je deklarisana na svega 25 W, što je izuzetno niska cifra, koja nam zvuči gotovo nestvarno ukoliko imamo u vidu prilično visok radni takt. Svi kojima procesorska snaga znači mogu biti mirni, posebno imajući u vidu da se P serija Core 2 Duo procesora pokazala odličnim u odnosu performansi i potrošnje, odnosno zagrevanja. To se u praksi pokazuje i sa ovim notebook računarom. Kombinacija čipsetova na kojoj se bazira ovaj računar – pogađate, imajući u vidu da se radi o Centrino 2 platformi – dolazi u vidu Intel PM45 i ICH9M kombinacije, koja je provereno rešenje. Slično važi i za čipove koji obezbeđuju Gigabit Ethernet, odnosno Wireless komunikaciju, uključujući i podršku za poslednji Draft N standard na WiFi polju. Računar raspolaže sa 4 GB RAM memorije, odnosno dva modula od po 2 GB. Imajući u vidu da je na vama koji ćete operativni sistem koristiti, ovom prilikom ćemo vam skrenuti pažnju da 32-bitni operativni sistemi ne vide više od 3 GB memorije usled ograničenja po pitanju adresiranja, te da će tek 64-bitni operativni sistemi biti u stanju da adekvatno iskoriste kompletan kapacitet memorije. No, u toj varijanti se javlja potreba za 64-bitnim drajverima, pa i o tome treba voditi računa.

      Specifikacija:
       

       

      PX600 Prestige Collection

      LCD

      15.4″, 1680 x 1050, Glare-type

      Procesor

      Intel Core 2 Duo P8600, 2,4 GHz

      Čipset

      Intel PM45+ICH9M

      Grafika

      GeForce 9300M GS, 256 MB

      Sistemska memorija

      4 GB DDR2

      Hard disk

      WD 320 GB, 5400 RPM, 8 MB bafer, SATA interfejs

      Optički uređaj

      Optiarc DVD pisač

      Konekcije

      2 x USB 2.0,  Wi-Fi 802.11n, Bluetooth, Gigabit LAN, VGA izlaz, HDMI izlaz, FireWire, ExpressCard, Čitač MS, MS Pro, MMC, SD kartica, S/PDIF

      Web kamera

      Da, 2 megapiksela

      Operativni sistem

      Bez operativnog sistema

      Masa

      2,7 kg

      Dimenzije

      360 x 259 x 37,5 mm

      Cena

       

      Garancija

      24 meseca (12 meseci na bateriju)

      Za grafiku je zadužen GeForce 9300M GS grafički čip sa 256 MB sopstvene GDDR2 memorije, koji dolazi iz kompanije Nvidia. Radi se o grafičkom adapteru koji podržava DirectX 10 i koji je svakako pogodnije rešenje od raznih integrisanih grafičkih čipova, ali koji, ruku na srce, raspolaže nevelikom snagom. Sa druge strane, biće sasvim dovoljan za bazične primene, ili za puštanje starijih igara. Raspolaže sa 8 unificiranih šejdera, a radni taktovi jezgra, šejdera i memorije iznose 550, 1400 i 700 MHz. Komunikacija sa memorijom se vrši preko 64-bitnog memorijskog interfejsa. Ovaj 65-nanometarski GPU će novije igre pokretati na niskom nivou detalja i u niskim rezolucijama, dok će starije DX9 naslove pokretati na srednjim, pa čak i višim detaljima. Računar poseduje 15.4-inčni ekran, radne rezolucije 1680 x 1050 piksela. Hard disk dolazi iz firme Western Digital – radi se o WDC WD3200BEVT-22ZCT0 modelu, 2.5-inčnom disku koji se vrti na 5400 rpm, sa SATA interfejsom, 8 MB bafera i kapacitetom od 320 GB. Uz računar se isporučuje DVD pisač, koji potpisuje firma Optiarc. Konkretna oznaka modela je Optiarc DVD RW AD-7560S. Pomenimo da je podržan Bluetooth V2.0+EDR. Dolazimo do, po našem mišljenju, najslabije tačke računara – on ima svega dva USB 2.0 porta, što je malo za današnje standarde, odnosno formu računara (radi se, podsetimo, o 15,4-inčnom modelu). Sa druge strane, tu su FireWire, HDMI i VGA izlazi, kao i 4-u-1 čitač memorijskih kartica,  ExpressCard slot, te audio konektori, uključujući i optički S/PDIF za zahtevnije audiofile. Tu je i web kamera od 2 megapiksela. Iz ovih specifikacija je već sasvim jasno da se radi o računaru koji će “svoje mesto naći” u sektoru multimedijalnih notebook uređaja.

      Pakovanje, dizajn, konektori

      Luksuzno pakovanje u okviru kojeg stiže PX600X podseća, kao što je to običaj u današnje vreme, na kutiju skupljih cipela, od tvrdog kartona crne boje, sa ukrasnim natpisima. Naravno, nas mnogo više interesuje šta ćemo pronaći unutar kutije. Bateriju i strujni adapter svakako očekujemo, ali još dok je autor ovih redova nosio spravu kući već se mu se po glavi motale raznorazne ideje šta li se još nalazi unutra. Pomenimo najpre ono manje bitno – par prospekata, disk sa drajverima, kratko uputstvo. Tu je i krpica za brisanje LCD ekrana, koja često jako dobro dođe.
      Dve stvari se ističu. To su miš i USB flash drajv. Što se miša tiče, radi se o modelu koji se isporučuje jedino uz Prestige Collection uređaje, a koji nosi oznaku koja ga u dobroj meri opisuje: TiltWheel Uni-Retractable Optical Mouse. Gledano odozgo, prilično je četvrtast. Prevashodno je sive boje (uz priumese crne), a pri donjem delu se nalazi simbol kompanije MSI. Ima dva tastera, te točkić koji podržava četvorosmerno skrolovanje. Ispod njega je taster za promenu optičke rezolucije – maksimalna je deklarisana na 1600 dpi, što je više nego korektna osetljivost za optički miš. Klikovi su tvrđi nego što je uobičajeno, što nam se dopada. Ono što je verovatno najzanimljivije kod miša jesu njegov kablić, odnosno konektor. Naime, oni se “uvlače” u miša. USB konektor se drži unutra pomoću jednostavnog magneta. Kablić je veoma tanak, a implementiran je mehanizam jednostavnog uvlačenja pomoću metoda sličnog onom kod metalnog metra ili usisivača, odnosno dovoljno je da malo cimnete kablić ispravljajući ga i on će početi sam da se uvlači. Na taj način možete jednostavno spakovati miša prilikom prenošenja. Jedina stvar na koju trebate da pazite, nagađamo, jeste da ne cimnete kablić prilikom korišćenja, pošto je veoma tanak. Što se USB drajva tiče, radi se o modelu kapaciteta 4 GB, koji je urađen u formi medaljona. Može se koristiti kao privezak zahvaljujući (ponovo izuzetno tankom) kabliću. Njegova forma ne narušava funkcionalnost, pošto se jednostavnim obrtnim mehanizmom “izvlači” USB konektor. I na ovom drajvu je prisutan simbol kompanije MSI.
      Poklopac računara je presvučen kožom tamno braon boje. Pod rukom ista deluje vrlo mekano i prijatno na dodir. Na desnoj strani se nalazi metalni logo kompanije MSI. Ostatak računara je prevashodno izrađen od brušenog aluminijuma, uz povremeno korišćenje kvalitetne plastike. Ne postoji nikakav pričvršćivač poklopca, a na prednjoj strani se nalaze LED indikatori stanja notebook-a (pri desnoj strani). Na levom boku su smešteni Kensington lock, priključak za modem, optički uređaj, USB port, te audio priključci. Desno su ExpressCard slot, čitač memorijskih kartica, FireWire, USB 2.0 kao i eSATA konektor, na koji možete priključiti neki veliki disk. Tu su smešteni i otvor za hlađenje, kao i LAN konektor. Konačno, pozadi se nalaze priključak za strujni adapter, te video izlazi – VGA i HDMI. Preko oba izlaza možete uređaj povezati na eksterni monitor ili televizor, pri čemu je HDMI noviji standard multimedijalne industrije koji podržava prebacivanje i slike i zvuka istovremeno, dok je VGA (D-Sub) dobro poznati analogni konektor koji se već godinama unazad koristi na PC računarima.

      Unutrašnjost je kompletno crne boje, sa izuzetkom par natpisa i nalepnica. Touchpad je blago izmešten prema levoj strani gledano u odnosu na centralni položaj. Na desnoj strani naslona za dlanove se nalaze brojne nalepnice koje ukazuju na to što su osnovne karakteristike ovog notebook računara, a tu su i mikrofon i Prestige Collection natpis. Tastatura se prostire kompletnom širinom računara. MSI nije odustao od stare (dobre) prakse implementiranja full tastature sa numeričkim delom u notebook-ove 15,4-inčnog formata, nije odustao od stare (dobre) prakse da ugrađuje tastature veoma dobrog kvaliteta, ali nije odustao ni od stare (ne tako dobre) prakse da smešta funkcijski taster (Fn) za aktiviranje određenih dodatnih opcija preko tastature na mesto levog Ctrl tastera. Iako se ne radi ni o čemu strašnom, izmeštanje ovog, prilično korišćenog tastera za jedno mesto udesno zahteva određeni period privikavanja. Iznad tastature se pri bokovima nalaze zvučnici, a između njih je grupa tastera. Prema desnoj strani se nalazi veliki analogni taster kružnog oblika za paljenje računara, a odmah do njega indikatori aktivnosti. Kada notebook radi, oni svetle jarko plavom bojom. Ostali tasteri su osetljivi na dodir i dele se na multimedijalne i funkcijske, uključujući i Eco taster, kojim se aktivira ECO Engine Power Management System. Uz multimedijalne Play, Pause, Stop, Next i Forward tastere i Eco taster, tu su i tasteri za pozivanje podrazumevanog web pretraživača, aktiviranje web kamere, Bluetooth i WiFi konekcije, te jedan programabilan taster. Ispod ekrana se nalazi simbol kompanije MSI, a iznad njega web kamera od 2 megapiksela, što je natprosečna rezolucija u odnosu na ono što većina proizvođača ugrađuje.
      Utisci

      Već smo spomenuli da računar dolazi bez operativnog sistema, tako da smo “poterali” Windows Vista operativni sistem i sva testiranja i ispitivanja sproveli pod njim. Ono što smo konstatovali nakon uvida u specifikacije (da se radi o računaru koji je spreman za multimedijalnu kategoriju) je pojačano uvidom u unutrašnjost, gde smo iznad tastature zatekli veći broj raskošnih multimedijalnih tastera osetljivih na dodir. Nakon eksploatacije računara, možemo potvrditi da je tako. Uređaj je idealan za praktično sve vidove multimedijalne primene, a ne libi se ni intenzivnije eksploatacije ukoliko se za time ukaže potreba, prevashodno zahvaljujući snažnom procesoru koji je dovoljan da bez problema pušta sve 1080p video sadržaje na velikim ekranima. Kao što smo konstatovali dok smo razmatrali hardverske specifikacije, performanse računara su na sasvim očekivanom nivou.

      Ekran računara je veoma solidan, na šta nas je MSI navikao u proteklom periodu. Ima određenu količinu glare-a i primetnu refleksiju, ali ukoliko zanemarite to ili vam ne znači puno, dobićete vrlo korektan ekran, živahan i dobrih performansi. Kvalitet reprodukcije boja je više nego korektan, uglovi gledanja i kontrast dobri, a nativna rezolucija od 1680 x 1050 tačaka je visoka, ali u praksi vrlo adekvatna ekranu ovih dimenzija. Tastatura je veoma dobra, dok bismo touchpad okarakterisali kontrastom između veoma dobrih performansi i (makar po mišljenju autora ovih redova) lošeg dizajna tastera, na koji se – sa druge strane – čovek navikne vremenom. Na tastaturi nema naših slova, a ugibanja skoro da nema. Strelice i tasteri koji se nalaze pri desnoj strani osnovne tastature (levo od numeričkog dela) su našto uži od ostalih, kako bi se obezbedilo smeštanje numeričkog dela tastature. Ipak, ne radi se o velikim redukcijama i korisnik se na to “očas posla” navikava.

      Kultura rada je na visokom nivou. Pod tim podrazumevamo da računar ne emituje nikakve čudne zvuke niti buku, te da se u svakodnevnoj eksploataciji ne zagreva – sem u specijalnim slučajevima kada se optereti intenzivnim radom, kada od površina sa kojima korisnik dolazi u dodir desni deo tastature postaje mlak na dodir, najviše oko desnog Ctrl tastera. Kako stepen zagrevanja ne prelazi kategoriju “mlakog” ni na jednom delu sa kojim korisnik ima dodir, ostaje nam da inženjerima kompanije MSI (a i kompanije Intel) čestitamo na dobro obavljenom poslu. PX620X stiže sa šestoćelijskom Li-Ion baterijom, kapaciteta 4800 mAh. Autonomija koju ostvaruje iznosi gotovo 3 sata (konkretno, 2 sata i 55 minuta), uz osvetljenost LCD ekrana na oko 50%, isključen Eco mod i uz povremeno obavljanje nezahtevnih operacija, kao što su surfovanje webom i slično. Naravno, WiFi je bio uključen. U slučaju da želite da efikasnije manipulišete Power Management-om, možete se osloniti na ECO Engine, koji je u stanju da vam pruži mogućnost prebacivanja notebook računara iz jednog režima rada u drugi, u zavisnosti od vaših potreba, optimizujući potrošnju tako da bude taman dovoljna za određeni tip operacije i na taj način štedeći bateriju.
       

      Za video u većoj rezoluciji posetite Benchmark Video stranicu

      Za kraj, ostaje nam da spomenemo specifičnu garanciju koju daje MSI. Radi se o garanciji koja je specifična za ove prostore, što uvek naglašavamo u sklopu bilo kog prikaza MSI notebook-a. Uz ovaj notebook važi standardna garancija koju daje MSI. To znači da se na notebook daju dve godine garancije, a na bateriju jedna godina, uz jednu “sitnicu” po pitanju realizovanja garancije. MSI obezbeđuje tehničku podršku sa garancijom otklanjanja kvarova u roku od 72 sata, a oni koji su imali problema sa ovakvim stvarima vrlo dobro znaju koliko ovakva efikasna usluga znači. To posebno dolazi do izražaja kod laptopova, jer kvar neke komponente znači istovremeno i kvar cele mašine…Nema sumnje da upravo zahvaljujući ovako kvalitetnoj podršci MSI stiče poverenje brojnih kupaca u našoj zemlji, te da je to upravo bio jedan od aduta prilikom proboja na sam vrh liste proizvođača u Srbiji.
      Rezultati testova:

      MSI PX600X Prestige Collection

      PCMark 05

      Score

      5114

      CPU

      5683

      Memory

      4819

      HDD

      4321

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      1547/4823

      NuclearMC

      8004

      3Dmark06

      3Dmark score

      1430

      wPrime v 1.63

      32M (speed test)

      31,221 sec

      1024M (stability test)

      1017,263 sec

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      23047/16722

      Multimedia

      154393/71084

      Memory Bandwidth

      5343/5312

      HDDDrive Index

      47 MB/s

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      49,1 MB/s

      Access Time

      15,3 ms

      Burst Rate

      64,3 MB/s

      CPU Usage

      11,2%

       

      Rezime

      Kao što ste mogli videti iz ovog prikaza, MSI je napravio veoma dobar posao sa ovim notebook računarom. Radi se o uređaju koji je svakako različit od ostatka ponude i koji je u stanju da ponudi nešto više od pukog osećaja da se radi o “još jednom laptopu”. Uz to, performanse su na vrlo visokom nivou i korisnici ne trebaju da strahuju da je ekskluzivnost na jednom polju plaćena žrtvovanjem na drugom polju. PX600X Prestige Collection je veoma dobar multimedijalni notebook računar, kome možemo naći samo jednu zamerku, a to je mali broj USB portova, ali s druge strane, pozdravljamo prisustvo HDMI konektora. Naravno, na vama je da procenite koliko bi vam odgovarao ovakav računar. Svesni smo da će veliki broj potencijalnih korisnika odmahnuti glavom čim bude video da je poklopac računara obložen kožom, ali ovo ionako nije računar za svakoga. Istina je da će manji broj kupaca biti zainteresovan za ovakav računar usled toga što se u teška vremena uglavnom traži ono što je najjeftinije, ali zar nije uvek tako? Da se rukovodio tom logikom, MSI bi nas uskratio za brojne slične ekskluzivne primerke svojih notebook računara u prethodnim godinama. Uspeh koji je zabeležen sa prethodnim “turama” je indikator da i na našem tržištu postoji prostor za bogatiju ponudu. Samo ga treba znati iskoristiti. MSI je to uspeo i zato mu sada na srpskom tržištu u leđa gledaju mnogi proizvođači koji su na globalnom nivou daleko zastupljeniji – sa potpunim pravom. Još jednom treba čestitati kompaniji na sluhu za naše tržište i još jednom dobrom poslu sa PX600X Prestige Collection notebook računarom.
       

      Performanse

      14

      CPU

      7

      Grafika

      3

      Hard disk

      4

      Autonomija

      9

      LCD panel

      7

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      17

      Dizajn

      10

      Tastatura, touchpad

      4

      Konekcije

      3

      Dodatni hardver i oprema

      3

      Softver

      0

      Garancija

      2

       

       

      UKUPNO POENA:

      57

      Prednosti:

      – Ukupan utisak koji računar ostavlja
      – Performanse
      – HDMI
      – Dodatna prateća oprema

      Nedostaci:

      – Malo USB portova
      – Bez operativnog sistema

      MSI notebook na test ustupio MSI Balkan.
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test