MSI Wind U123

MSI Wind U123

Wind serija se raširila u nekoliko pravaca. Ipak, i dalje se vidi „dobro poreklo“, odnosno novi modeli uspevaju da zadrže crte koje su krasile prethodnike, uspevajući da pruže i nešto svoje, nešto posebno. Da li je i Wind U123 takav netbook? Radi se o netbook računaru nove generacije, koji ide u korak sa trendovima na ovom polju. Ipak, da li uspeva da se istakne na neki način i oduševi nas, na način kao što je to urad

    Sadržaj

      Filip Majkić

      MSI Wind U123

      Strategija mnogih firmi jeste unifikacija dizajna, praćena naknadnim izbacivanjem specifičnih modela po potrebi. Sličnu situaciju zatičemo i kod, rekli bismo, dobrog starog Wind netbook računara. Kompanija MSI nudi “običan” Wind U123, koji je dostupan u još dve verzije – Wind U123T i Wind U123H. Modeli sa sufiksima T i H se razlikuju po prisustvu ugrađenog TV tjunera, odnosno podrške za 3G, respektivno. Drugim rečima, korisnici koji imaju specifičnih potreba mogu naručiti neki od ta dva modela. Mi smo na testu imali “klot” verziju, odnosno model bez ikakvih sufiksa – Wind U123. Radi se o netbook računaru nove generacije, koji ide u korak sa trendovima na ovom polju. Ipak, da li uspeva da se istakne na neki način i oduševi nas, na način kao što je to uradio prvi Wind koji je, po našem mišljenju, bio najbolji netbook računar prve generacije, makar od onih koji su bili dostupni na domaćem tržištu.

      Veoma je teško oduševiti se nekim netbook računarom. Razloga za to ima mnogo, ali najviše ih potiče iz ograničenja koja su nametnuta ovom tržišnom segmentu. Sa jedne strane imamo ograničenja hardverske prirode, u smislu dostupnih procesora i konfiguracija, koje su veoma slične. Sa druge strane imamo restrikcije nametnute od strane proizvođača softvera, ali koje se takođe odnose na hardver – na primer, Microsoft neće dozvoliti da se Windows Home SP3 isporučuje na mašinama sa hard diskovima većim od 120 ili 160 GB i tako dalje. Vremenom se ove restrikcije olabavljuju, ali bismo voleli da se sve odvija daleko brže, ako već mora da bude takvih restrikcija. Nažalost, ili na sreću, zavisno od ugla gledanja, iste/slične konfiguracije će biti još neko vreme sa nama, ali ni sledeća generacija Atom procesora, koja bi trebala da se pojavi krajem ove ili početkom naredne godine, najverovatnije neće doneti neka drastičnija poboljšanja po pitanju performansi, niti drastičnija olabavljenja pomenutih restrikcija. Proizvođači ne staju, jer znaju da će izgubiti onaj ko bude prvi stao. Novi MSI proizvod je, stičemo utisak letimičnim pogledom na karakteristike i dizajn, namenjen svim grupama korisnika podjednako, sa ambicijom da unese novu notu po pitanju izgleda jednog MSI netbook uređaja. Nekada je ukupan utisak o računaru daleko drugačiji od onoga koji se stiče kada se gleda suma njegovih delova, odnosno komponenti. Često neki uređaj svojim balansom ili usled velike posvećenosti svim detaljima (i konsekventnom izostavljanju bitnih mana) može da ostavi na novinara/testera izuzetno povoljan utisak nakon dužeg druženja. Da li je to slučaj sa ovim netbook računarom? Rekli bismo da jeste, ali nas praksa uči da neki detalji zavise od toga kakva će biti prodajna verzija koja će biti dostupna svim korisnicima naspram one koju mi dobijemo na test. Pogledajmo šta to nudi Wind U123.

      Hardver, specifikacija

      Kao što smo u već nekoliko proteklih testova netbook računara naglašavali, ova sekcija vas verovatno sama za sebe neće ubediti da je baš računar koji je predmet testa pravi izbor za vas. Svi netbook računari se baziraju na manje-više sličnoj platformi. Između njih ćete teško pronaći neke bitnije hardverske razlike. Wind U123 se bazira na Intel Atom platformi, dizajniranoj tako da bude hardverski dosta slabija od komparativne ponude za „punokrvnu“ notebook platformu, ali da bude sasvim dovoljna za obavljanje svakodnevnih, nezahtevnih poslova, ili pak za intenzivniju upotrebu od strane slabo zahtevnih korisnika. Uređaj poseduje Atom procesor, oznake N280, sa 45-nanometarskom izradom. On je optimizovan za upotrebu u računarima gde je potrošnja primaran faktor, a i pored nešto veće brzine u odnosu na standardne modele od 1,6 GHz i dalje ne može da pušta 720p filmove, za čime poprilično žalimo. No, šta da se radi. Brzina procesora iznosi 1.66 GHz, radi na 667 MHz FSB-u i ima 512 KB L2 keš memorije. Podržava hyperthreading, odnosno “simuliranje” prisustva dva procesorska jezgra. Najveći napredak u odnosu na N270 koji radi na 1,6 GHz je načinjen u domenu potrošnje, pošto N280 ima deklraisan TDP od svega 2 W, što je oko 20% manje od prethodnika. Čipset je Intel 945GME Express+ICH7-M, sa neizbežnom integrisanom grafikom, koja “otkida” od 16 do 64 MB sistemske memorije za sopstvene potrebe. Ekran ima dijagonalu od 10.2 inča i radnu rezoluciju od 1024 x 600 piksela i podržava tehnologiju LED pozadinskog osvetljenja koja donosi ravnomerno osvetljenje, bolju i svetliju sliku, te manju potrošnju u odnosu na standardne ekrane. Ekran je anti-glare tipa, što znači da nema refleksivan premaz visokog sjaja. Iako jedna grupa korisnika preferira postojanje sjajnog premaza, autor ovih redova uvek pozdravlja „čistu sliku“, odnosno izostavljanje glare efekta. Memorija dolazi u vidu jednog DDR2-667 modula kapaciteta 1 GB (proširivo do 2 GB).

      Specifikacija:
       

       

      MSI Wind U123

      LCD

      10,2″, 1024 x 600, antiglare, LED backlit

      Procesor

      Intel Atom N280, 1,66 GHz

      Čipset

      Intel 945GSE/ICH7M

      Grafika

      Intel GMA 950, do 64 MB deljene memorije

      Sistemska memorija

      1 GB DDR2-667

      Hard disk

      WDC WD1600BEVT-22ZCT0 (160 GB, 2,5”, 8 MB keša, 5400 rpm)

      LAN

      Ethernet 10/100

      Wireless LAN

      802.11b/g/n Wi-Fi, Bluetooth 2.0+EDR

      Konekcije

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, čitač kartica 4-u-1, audio izlaz, web kamera 1,3 mpx

      Operativni sistem

      Windows XP Home Edition Service Pack 3

      Softver

      Adobe Reader 8, CrazyTalk CamSuite, EasyFace Manager

      Masa

      1.35 kg

      Dimenzije

      260 x 180 x 19.75 mm

      Cena

      Garancija

      Za skladištenje se koristi hard disk koji izrađuje kompanija Western Digital, kapaciteta 160 GB. U suštini, to je trenutno najprostraniji hard disk, odnosno na netbook računarima nećete naći hard diskove većeg kapaciteta (trenutno, još jedno ograničenje koje nameće Microsoft, a koje se relaksira nakon određenog perioda). Wind U123 ima tri USB 2.0 porta, podržava 10/100 LAN, kao i WiFi Draft N konekcije, te Bluetooth 2.0+EDR. Ima VGA izlaz, web kameru od 1,3 megapiksela koja može biti korišćena za logovanje na računar, kao i 4-u-1 čitač kartica koji podržava SD/MMC/MS/xD standarde. Uz računar stiže Windows XP Home Service Pack 3 operativni sistem. Baterija je Li-ion tipa. Pomenimo još da su Wind U123 netbook računari dostupni u beloj, tamno-sivoj, crvenoj i plavoj boji. Na našem testu, kao što možete videti sa priloženih slika, je bio model bele boje. Preostale karakteristike, poput mase i dimenzija, možete videti u priloženoj tabeli.

      Pakovanje, dizajn, konektori

      MSI isporučuje Wind računare u adekvatno stilizovanim kartonskim kutijama, pa je tako i ovoga puta. Najzanimljiviji detalj pakovanja je svakako torbica za nošenje, koja u sebi ima više pregrada, ali i – dve velike rupe na donjim bokovima. Nije nam baš jasno zašto su te rupice tu, pošto svakako ne služe za ventilaciju, ali imajte u vidu njihovo postojanje da ne biste slučajno ubacili nešto sitno u torbicu za nošenje – to će vam momentalno ispasti. U pakovanju zatičemo strujni adapter, uputstvo za korišćenje, kao i restore DVD. U praksi, kako naprava nema optički uređaj, daleko ćete više biti oslonjeni na restore particiju na samom disku Wind U123 netbook-a.
      Kvalitetom izrade netbook-a smo prilično zadovoljni. Malo plastike, malo aluminijuma, baš tamo gde im je mesto, nema savijanja niti ugibanja. Istina, dizajn deluje „muškije“ od ranijih modela, pošto U123 napušta trend zaobljivanja ivica u korist „piramidice“, odnosno stepenastog spuštanja poklopca prema ivicama, sa jasno izraženim mestima prelaza. Na gornjem, belom poklopcu se nalazi logo kompanije MSI. Donji deo računara je od crne plastike, a bokovi su u crno-belom tonu. Baterija je masivna i blago izdiže zadnji deo netbook-a. Napred su smešteni LED indikatori rada. Levo su Kensington lock, konektor za strujni adapter, otvori za hlađenje i dva USB 2.0 porta, dok su desno smešteni čitač kartica, još jedan USB 2.0 port, audio konektori, VGA izlaz, te LAN konektor. Pozadi je baterija. Unutrašnjost je čista i pregledna, ako izuzmemo prisustvo brojnih nalepnica na naslonima za dlanove. Tastatura je bele boje, sa dovoljno razmaka između tastera da se pruži relativno udobno kucanje. Međutim, moramo da damo primedbu u vezi sa Fn i Ctrl tasterom, kojima su zamenjena mesta u odnosu na prirodnu poziciju levog Ctrl tastera, pa je stoga neophodno privikavanje. Touchpad je malih dimenzija, sa tvrdim tasterima, bez podrške za novotarije poput multi-touch kontrola i sl. Iznad tastature je deo crne boje visokog sjaja, sa tasterom za paljenje. Ekran je oivičen crnim okvirom, takođe visokog sjaja. Ispod njega je smešten MSI logo, a iznad njega web kamera rezolucije 1,3 megapiksela.

      Utisci

      Wind U123 računar stiže sa Windows XP Home Edition operativnim sistemom. MSI uz ovaj računar isporučuje nekoliko manje-više standardnih besplatnih aplikacija, uz dve interesantne aplikacije za web kameru. CrazyTalk CamSuite omogućava raznorazne efekte u realnom vremenu, a EasyFace Manager aplikacija da koristite web kameru za direktno logovanje preko raspoznavanja lica. Samo korišćenje se ne razlikuje puno od drugih netbook naprava, kada govorimo o performansama. Praktično identična hardverska platforma utiče na upotrebljivost i ne dozvoljava kreatorima računara da omoguće korisnicima da se preterano razmahnu. Ipak, kada se setimo kakve smo samo mašine pravili da bismo pokrenuli Windows XP kako treba pre pola decenije, ne možemo da ostanemo ravnodušni kako sada taj isti sistem relativno živahno funkcioniše u ovako malom i simpatičnom računaru. Nažalost, Atom procesori koji su trenutno dostupni nisu u stanju da puštaju 720p filmove u x.264 (ili praktično bilo kom drugom) formatu, što je zaista šteta. Jedini format koji dokazano može da se pusti na Atomima u 720p rezoluciji je WMVHD u 720p. Ukupno gledano, performanse su u rangu ostalih netbook računara, i nema previše razloga očekivati da će neki od hardverski praktično identičnih računara da odskoči u tom smislu. Tastatura i touchpad su veoma prijatni za korišćenje. Možda je touchpad mogao imati nešto veću površinu (makar kroz povećanje širine), ali šta je tu je. Tastatura je vrlo upotrebljiva. Raširena je preko cele dužine, a razmak između centara tastera iznosi 17,5 milimetara. Nema ugibanja, savijanja, Shift tasteri su veliki, a kao što smo rekli jedina primedba koju imamo jeste što je poslednji taster u donjem levom uglu Fn, za pristup dodatnim funkcijama, umesto Ctrl tastera – a ipak nam je logičnije da će korisnici češće koristiti Ctrl od tastera pozivanje raznih dodatnih funkcija. Na tasterima je jasno naglašeno drugačijom bojom o kakvim se dopunskim funkcijama radi. Ipak, imajte u vidu da je tastatura i dalje kompromis i da je veoma pogodna za kraće korišćenje, dok za duže korišćenje baš i nije – kao, uostalom, i bilo koja druga netbook tastatura.

      Ekran je veoma dobar i spada u rang najboljih koje smo videli na netbook računarima. Radi se o anti-glare ekranu, bez refleksije i sjajnog premaza, baš po ukusu autora ovih redova. On podržava LED pozadinsko osvetljenje i generalno vrlo ravnomerno pozadinsko osvetljenje, sa pristojnom reprodukcijom boja i solidnim uglovima. Mašina se ne zagreva preterano, osim u delu gde se nalaze otvori za izbacivanje toplog vazduha (što je i logično). Kako se površine po kojima korisnik dolazi u kontakt se netbook-om dobro hlađene i ne zagrevaju se osim prilikom dugotrajnih intenzivnih opterećenja, utisci su nam maksimalno pozitivni i u ovom segmentu. Kuler radi vrlo tiho, praktično nečujno kada nema opterećenja. Baterija će svakako biti interesantna stavka, ne samo iz perspektive gledanja na količinu autonomije koju pruža. Ukoliko budete dobili netbook sa šestoćelijskom baterijom, kakvu smo mi imali na raspolaganju na testu, znajte da možete da očekujete i preko šest sati autonomije! Ovo je natprosečan rezultat za netbook računar i svakako veoma prijatna stavka. Naravno, pod uslovom da se na tržište budu isporučivale ovakve baterije – ne znamo da li će biti dostupne troćelijske ili devetoćelijske baterije. Sve u svemu, utisci su nam pozitivni i u ovom domenu.

      Rezime

      Ostaje nam da izvedemo zaključak na osnovu svega što smo do sada izložili. MSI je jedan od „starosedelaca“ na netbook tržištu, a još u prvoj generaciji ovih proizvoda je pokazao da itekako zna da puca na sam vrh, odnosno da ponudi veoma kvalitetan proizvod. Ponuda se širi, ali stare navike ostaju – što je u ovom slučaju dobra stvar. Wind U123 je veoma solidan, kvalitetan i zaokružen proizvod. Njegove mane su nešto što je već tipično za kompletnu ponudu u ovom segmentu IT industrije, a to su nedovoljna različitost od ostatka ponude i nedovoljan napredak u raznim segmentima koji bi naterao već postojeće vlasnike netbook-a da kupe novi uređaj. No, Wind U123 je još jedan dokaz da MSI ima uspešnu formulu koju ume da primeni iz serije u seriju. Netbook koji smo ovom prilikom isprobali je dobar proizvod i možemo ga lako preporučiti najširem krugu korisnika. Prosto, MSI je napravio kvalitetan uređaj u kome veliki deo korisnika može pronaći zadovoljenje svojih potreba. Stoga nam je lako da konstatujemo da je učinjen veoma dobar posao.



      Performanse

      10

      CPU

      3

      Grafika

      3

      Hard disk

      4

      Autonomija

      10

      LCD panel

      6

      Količina sistemske memorije

      3

      Izrada računara

      16

      Dizajn

      10

      Tastatura, touchpad

      3

      Konekcije

      3

      Dodatni hardver i oprema

      2

      Softver

      1

      Garancija

      1

       

       

      UKUPNO POENA:

      49

      Prednosti:

      – Ukupan utisak
      – Ekran
      – Kultura rada (mirnoća, bez zagrevanja)
      – Utisak kompletiranosti uređaja
      – Konzervativan i nenametljiv, a opet sasvim zanimljiv dizajn

      Nedostaci:

      – Bez bitnijih nedostataka
      – Hardverski ne odskače od konkurencije

      Notebook na test ustupio MSI Balkan.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test