MSI X-Slim X460

MSI X-Slim X460

Kada se spomenu ultratanki laptopovi, jedna od asocijacija je kompromis po pitanju ugrađenog hardvera – malo prostora unutar ovakvog računara traži sitne komponente koje bi trebalo da budu i štedljive. MSI-jev novi član serije X-Slim ruši ove predrasude i donosi hardver koga bi se postidela većina desktop računara. Na testu imamo laptop sa brzim Intel četvorojezgarcem generacije Sandy Bridge i optičkim uređajem, sve to u kućištu debljine samo 22 mm. Svakako da nas uskoro očekuju još tanji i još snažniji modeli, ali to će se dešavati u budućnosti, a sada ćemo upoznati sve karakteristike ovog u svakom pogledu veoma interesantnog modela

    Sadržaj

      Ivan Todorović Model sa našeg testa nosi oznaku X460, dok MSI u ponudi ima i varijantu zvanu X460DX. Osnovna razlika je u grafičkom podsistemu, pa računar kojim smo se pozabavili koristi integrisano Intel HD 3000 jezgro u okviru Sandy Bridge procesora, dok DX model ima snažnije Nvidijino rešenje u vidu čipa GeForce GT 540M. Ciljna grupa kupaca ultratankih laptopova svakako nisu zagriženi igrači, pa nešto slabije grafičko jezgro uopšte ne uzimamo kao manu – u ovom slučaju bitne su nam neke druge stvari, a da li ih X460 ispunjava, saznaćete do kraja teksta.
       

       
      Na prvom mestu, X-Slim X460 zaista jeste tanak laptop, ne tanak kao MacBook Air, ali u poređenju sa uobičajenim laptopovima sa kojima se susrećemo predstavlja vrlo pozitivno osveženje. Sa druge strane, MSI-jev novi model nije tako lagan. Uzevši male gabarite, očekivali smo težinu u rangu netbuka, a X460 teži cela dva kilograma, čemu najviše doprinose metalna ojačanja koja istovremeno doprinose hlađenju računara. Ploče od brušenog aluminijuma nalaze se na gornjem poklopcu i na podnožju za dlanove i samo pojačavaju „sleek“ utisak koji X460 ostavlja. Sa koje god strane da ga „ošacujete“, novi X-Slim izgleda jako ozbiljno a istovremeno i moderno, pa sveukupan dizajn ovog računara zaslužuje samo pohvale.

      Neki od modela ranijih generacija X-Slim laptopova nisu bili tako dobro primljeni kod šire publike, jer elementi sa kojima korisnik ima direktan dodir, kao što su tastatura i tačped, nisu bili na visokom nivou. MSI ovoga puta nije pravio nikakve kompromise, pa su tastatura i tačped jako dobrog kvaliteta. Zbog manjih dimenzija, sve je „gusto pakovano“ pa nije bilo mesta za numeričku tastaturu, ali oni koji su već navikli na ovakve laptop tastature neće imati problema sa navikavanjem. Čiklet tasteri su prilično čvrsti i pružaju zadovoljavajuć otpor prilikom kucanja, a jedinu zamerku imamo uputiti tasteru beksleš lociranom između levog alta i spejsbara. Nadamo se da će inženjeri naučiti da bilo kakvo umetanje tastera između pomenuta dva samo zbunjuje korisnike i obara produktivnost. Ako se ovo izuzme, tastaturi ne možemo uputiti druge primedbe jer je finalni utisak veoma dobar. Isto važi i za tačped, koji zbog specijalno obrađene površine ne iritira prste, lepo detektuje tapovanje bez ikakvih anomalija, a taster za levi i desni klik nije glasan i više nego korektno reaguje na pritisak.
       

      Manje dimenzije računara povukle su i manji ekran, ovoga puta dijagonale 14 inča. Toj dijagonali sasvim lepo pasuje rezolucija od 1366×768 tačaka, a skrećemo pažnju da se radi o „glare“ ekranu čiji stepen refleksije nije zanemarljiv. Uprkos tome, kvalitetom slike smo jako zadovoljni – uglovi gledanja su dovoljno široki, osvetljenje dobro, a boje jake i verne (iako se radi o ekranu sa LED osvetljenjem kod koga je za očekivati da ima malo svetliji prikaz). Tako korisnik neće biti prinuđen da poseže ni za kakvim korekcijama boja kao što je to bio slučaj na nekim ranije testiranim prenosnicima. Još jedan plus za prinovu u X-Slim seriji.

      Iako je tanak profil ovog računara diktirao raspored konektora i povukao prebacivanje svih elemenata na levu i desnu stranu (ugradnja napred i nazad prosto nije bila moguća), pozicijama priključaka se nema šta prigovoriti. Tu je sve što treba, pa čak i optički drajv koji se ovih dana sve ređe koristi, ali nije naodmet imati ga. USB 3.0 prikljuci su locirani sa leve strane i umetanje fleš drajvova u njih neće smetati upotrebi miša, u slučajevima kada ga budete koristili. Kako poslednja generacija Intel HD grafičkih jezgara ima zavidne multimedijalne sposobnosti, nije izostao ni HDMI izlaz, pa se bez problema može uživati u filmovima koji se sa ovog računara puštaju na televizor. Kao što smo rekli, novi X460 se ni slučajno ne može stideti svog hardvera. Za snažni četvorojezgarni Intel Core i7 druge generacije (Sandy Bridge) nijedan posao neće biti problem, a tehnologija Turbo Boost omogućava automatsko overklokovanje procesora, pa frekvencija skače i do 2,9 GHz, zavisno od broja opterećenih procesorskih jezgara.Verujemo da X460 nije osmišljen kao radna stanica pa da sa ovako brzim procesorom možda i nije bilo potrebe, ali sa druge strane, kupci očekuju računar koji će dugo biti upotrebljiv, a sa ovim modelom u to nema nikakve sumnje.
       

      MSI X-Slim X460

      Ekran

      14“, 1366 x 768, glare, LED osvetljenje

      Procesor

      Intel Core i7-2630QM 2,0 GHz (do 2,9 GHz Turbo Boost), 6MB L3 keša, četiri jezgra, osam threadova

      Grafika

      Intel HD 3000 Graphics

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3 1333 MHz Nanya

      Hard disk

      WD Scorpio Black 500 GB (SATA 3Gbps, 16 MB keša, 7200 obrtaja)

      Optički uređaj

      Toshiba DVD-RAM

      LAN, bežične konekcije

      Realtek 1Gbit Ethernet, Intel 802.11b/g/n, Bluetooth 2.1, Intel WiDi

      Konektori

      USB 2.0, 2 x USB 3.0, D-Sub (VGA), HDMI, Ethernet, mic in, head out, čitač kartica

      Operativni sistem

      Windows 7 Professional 64-bit Service Pack 1

      Masa

      1,98 kg (sa šestoćelijskom baterijom)

      Dimenzije

      239,4 x 339 x 22,3 mm

      Cena

      849 evra

      Garancija

      2 godine

      Grafički podsistem nikoga neće naročito impresionirati, ali je evidentno koliki je korak napred Intel napravio sa svojom poslednjom generacijom grafičkih jezgara. Pritom korisnik ovde dobija jaču varijantu sa više šejderskih procesora, tako da se u nativnoj rezoluciji ekrana i na srednjem nivou detalja sasvim lepo mogu igrati nešto stariji naslovi, pa čak i brojne aktuelne onlajn igre koje nisu tako zahtevne. Ne treba zaboraviti ni Intelovu tehnologiju Quick Sync koju ovaj čip podržava, a pomoću koje se transkodiranje video snimaka značajno ubrzava u kompatibilnom softveru (CyberLink MediaEspresso, PowerDirector, ArcSoft MediaConverter i drugi). Zato je ovo grafičko jezgro, odnosno ceo procesor kome pripada, veoma dobro i zaokruženo rešenje za sve potrebe osim igranja najnovijih igara na maksimalnom nivou detalja.
       

      Ostali hardver ne kaska za centralnim čipom u računaru, pa imamo brzi disk na 7200 obrtaja, 4 GB DDR3 memorije bez zakidanja na frekvencijama, gigabitni Ethernet, Bluetooth kao i Wi-Fi po aktuelnom standardu. Kuriozitet je podrška za Intelovu tehnologiju WiDi, odnosno“Wireless Display“, putem koje se računar može povezati sa televizorom zarad prenošenja 1080p videa i 5.1 zvuka bežičnim putem. Ono što vam treba je minijaturni risiver sa HDMI izlazom koji se povezuje na televizor, i spremni ste za bežični transfer multimedije. Jako zgodno ako ne volite kablove po stanu, ili ako ste već isprojektovali i izveli kabliranje i ne želite da pravite nikakve izmene zbog kupovine laptopa. Jedini problem može biti što se pomenuti risiver ne dobija uz laptop, a nismo sigurni da se kod nas uopšte i može kupiti, što pomalo kvari utisak i narušava „out of the box“ upotrebljivost rešenja.
       

      MSI uz računar ne isporučuje nikakav softver koji bi predstavljao centralizovano rešenje za naponski menadžment, mada to i nije problem s obzirom na upotrebljivost Mobility Centra koji se dobija uz Windows. Sa Intelovom mobilnom platformom Huron River susretali smo se i ranije, tako da samo možemo konstatovati da je računar pri umerenom korišćenju potpuno hladan, uz dovoljno dugo trajanje baterije uzevši u obzir na snagu hardvera. Onima koji traže što duže trajanje baterije dostupna je prečica Turbo Battery koja se aktivira iz programskog panela na vrhu ekrana, a kojom se isključuju nepotrebne periferije i računar prebacuje u najštedljiviji režim, obezbeđujući tako maksimalnu dužinu rada. Pri intenzivnijim procesorskim i grafičkim poslovima (s obzirom da su CPU i GPU u istom pakovanju) grejanje i buka rashladnog sistema više nisu tako zanemarljivi, a zagrevanje je najviše prisutno u srednjem delu tastature i oko tačpeda. Ipak, mora se uzeti u obzir da ovaj laptop spada u ultratanku kategoriju i ovo je bilo sasvim za očekivati. Ono što je bitno je da će prilikom gledanja filmova, surfovanja Internetom i sličnih uobičajenih poslova računar ostajati hladan i tih, a ako vam zatreba procesorska snaga, moraćete malo da se „žrtvujete“. 

      MSI X-Slim X460

      PC Mark Vantage – Score

      8.245

      PC Mark Vantage – Memory

      4.810

      PC Mark Vantage – Gaming

      6.100

      PC Mark Vantage – Productivity

      7.280

      PC Mark Vantage – HDD

      5.150

      Cinebench 11.5 – OpenGL

      11,03 fps

      Cinebench 11.5 – CPU rendering

      4,83 pts

      7-Zip 9.20 kompresija/dekompresija

      12.545 / 161.900 kB/s

      NucleaRUS 2.0

      17.085

      wPrime (32M)

      14,85 s

      3Dmark Vantage (1366×768, performance) CPU / GPU

      17.090 / 1.664

      Resident Evil 5 (1360×768, high)

      24,2 fps

      HDTune HDD average transfer

      80,9 MB/s

      HDTune HDD access time

      15,8 ms

      Battery Eater min/max

      1h 18m / 7h 43m

      64-bitni Windows 7 postao je de fakto standard na modernim laptopovima, a na ovom modelu zatekli smo preinstalirano Professional izdanje osveženo Service Packom 1 i Internet Explorerom 9, što je za svaku pohvalu. Nema nikakvog Office paketa, što ne uzimamo kao manu jer će korisnik svakako instalirati ono što mu zaista treba (ili u krajnjem slučaju koristiti neki od Cloud servisa kao što je Google Docs). MSI je korisnički interfejs dopunio aplikacijom S-Bar u vidu diskretne ikonice locirane u vrhu ekrana. Prelaskom preko ikonice otvara se panel sa brojnim korisnim funkcijama poput konfigurisanja Fn tastera, podešavanja ekrana, prečica ka najčešće korišćenim Windows programima, pomenutog Turbo Battery i slično.

      Ostatak softvera čini Nuance PDF Reader i nekoliko relativno interesantnih programa za organizaciju fotografija i pravljenje zvuka i videa. Za konfigurisanje surround efekta na zvučnicima tu je aplikacija THQ TruStudio Pro, a za bezbednost brine se dvomesečna probna verzija paketa Norton Internet Security. Nije izostao ni bekap sistema u fabričkom stanju, pa pri podizanju računara pritiskanjem tastera F3 možete vratiti snimljeni imidž i dobiti računar u stanju kao kada ste ga tek kupili.
       

      MSI X-Slim X460 je definitivno jedna jako dobro zaokružena celina. Dizajn nam se izuzetno dopao jer uspeva da istovremeno bude dovoljno ozbiljan, elegantan i moderan, bez ikakvih diskutabilnih dizajnerskih izleta. Ugrađenom hardveru se takođe nema šta prigovoriti, jer je procesor izuzetno snažan i sa njim ćete rešiti sve brige u domenu produktivnosti, dok multimedijalne sposobnosti nikako ne razočaravaju, čak i ako filmove gledate na ekranu laptopa. Iako cena izlazi iz danas popularnih “do 500 evra” okvira u kome se kreće 95+% prodatih laptopova, ne treba zaboraviti da se za egzotiku uvek plaćalo više, a ultratanki računari još uvek ne spadaju u „konfekcijsku“ ponudu. Ako se u ponudi pojavi i verzija sa solid-state drajvom umesto klasičnog hard diska, X460 će se opasno približiti kategoriji gotovo savršenog prenosnog računara opšte namene, bez obzira na cenu.
       
      Ocena: 90%
       
      Prednosti: – Intel Huron River platforma, brz procesor i hard disk – USB 3.0 konektori – Kvalitet izrade – Kvalitetniji ekran, tastatura i miš u poređenju sa većinom drugih laptopova Nedostaci: – Primetnije zagrevanje prilikom najzahtevnijih procesorskih poslova
      width=td valign=top/td width= width=

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test