Novogodišnji vodič za kupovinu laptopova, Q4 2013

Novogodišnji vodič za kupovinu laptopova, Q4 2013

Novogodišnji praznici su pred nama. Ovaj put, osim tradicionalnog doba pogodnog za kupovinu, kada trošimo na sebe i svoje najbliže i kada nas po tradiciji obasipaju popustima i akcijama sa svih strana, za kupovinu imate i motiv više – poskupljenje računara i komponenti koje je već najavljeno, a koje stupa na snagu od 1. januara naredne godine usled povećanja PDVa sa 8 na 20 odsto. Ukoliko želite da se na vreme opskrbite novim laptopom, donosimo vam nekoliko predloga za kupovinu. Pogledajte šta nam se čini zanimljivim...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      U periodu koji je za nama, taman što je izvršena tranzicija sa Windowsa 7 na Windows 8, ponovo je aktuelizovana priča o Windows 8.1 operativnom sistemu koji će, srećom, svi vlasnici postojeće “osmice” moći da preuzmu besplatno, i tako makar na neki način uteknu od tiranije izostanka start menija i prinude na korišćenje računara na neki drugi način. Izuzetak mogu biti hibridi, ali i svi drugi prenosni računari koji su dolazili sa ekranima osetljivim na dodir. Njima je Metro savršeno legao, a korišćenje je bilo vrlo interesantno i sveže. Zaista, kada bi svi računari imali ekran osetljiv na dodir, sigurno da Windows 8 ne bi bio tako dočekan “na nož”. No, šta je tu je.
      Druga bitna odlika ovog vodiča jeste termin u kome se pojavljuje – a pojavljuje se “u minut do dvanaest”. Valjda u pokušaju da zauzda nekontrolisani rast prodaje i popularnosti računarskih uređaja, najmlađi ministar Vlade Srbije je uočio prostor za drastično uvećanje budžetskih prihoda u narednom periodu i predložio da IT oprema pređe iz niže u regularnu stopu oporezivanja. Na taj način će se ubuduće na računare i računarsku opremu umesto dosadašnjih 8% (tj. 10% u skladu sa opštim povećanjem niže poreske stope) plaćati PDV od 20%.  

      Želimo da objasnimo našim čitaocima da razlika nije prostih 12%. Šta je sve ovo zapravo značilo do sada? Da srpske IT kompanije mogu da se oslanjaju na sopstvena sredstva, umesto na kredite, situacija bi bila drastično drugačija. Međutim, sa ovakvim sistemom, ko je hteo da proda, na primer, 100,000 evra robe na tržištu, morao je da plati 8,000 evra PDV-a državi. Sada će taj iznos biti uvećan na celih 20,000 evra, dakle dva i po puta veći kapital koji mora biti obezbeđen unapred! Primetite, a da još uvek ništa nije prodato. U IT-ju, gde marže, ma ko šta mislio, nisu tolike da mogu tako brzo da vrate uloženi novac, nivo dažbina državi je uvećan ne „za 12 odsto“, nego dva i po puta!  

      Lično, autor ovih redova bi bio pozitivno iznenađen ukoliko bi poskupljenja bila manja od 20%, a očekuje da će u proseku poskupljenja iznositi oko 25%. Naravno, neće poskupljivati sve u istoj meri, jer će prosto biti neophodno da se određeni segmenti i proizvodi održavaju u životu putem „količine“, ali će svakako do poskupljenja u određenoj meri dolaziti. Niko ne može garantovati ispravnost ovih naših prognoza, ali ni bilo čijih drugih prognoza – srpsko tržište se toliko puta do sada pokazalo otpornim na svaku vrstu logike.  

      No, upravo stoga je ovo tako reći poslednja prilika da se obezbedite računarom po aktuelnim cenama. Do 1. januara možete iskoristiti priliku da se snabdete računarima pre poskupljenja. Nažalost, moguće je da će to značiti i izostanak akcija i specijalnih popusta, odnosno da će ti popusti biti dosta konzervativniji nego inače, budući da nikoga ne bi smelo da iznenadi ako se među prodavcima razvio pristup „standardna cena im dođe kao akcija, jer ćemo dizati cene uskoro“. Još jedan faktor o kome treba voditi računa prilikom kupovine je da tablet ne može da zameni laptop u potpunosti, što uvek trebate imati na umu. No, umesto da lamentiramo nad sudbinom i društvenim tokovima, pređimo na ono što vas najviše zanima – na laptopove, odnosno na naše preporuke. Kao i uvek do sada, ići ćemo po kategorijama. Pogledajte šta smo vam pripremili…Ekonomska klasa računara je segment  u kome se najviše prodaje kada govorimo o broju prodatih primeraka, naročito u Srbiji, ali je istovremeno i kategorija u kojoj se situacija menja iz dana u dan i koja se puno prepliće sa drugim kategorijama. Primera radi, ako kažemo da je ekonomik računar onaj do 50-60 hiljada dinara, već imamo situaciju da se tu mogu ubrojati i najjeftiniji ultrabukovi. Takođe, da li je neki računar povoljan mejnstrim, ili odličan ekonomik laptop? Te stvari su vrlo individualne i zavise od shvatanja računara. Neko vidi računar od 50 hiljada dinara kao kompromis, a neko takvim vidi i duplo skuplji računar…
      Standardno, u ovom segmentu je konkurencija izuzetno oštra. Trenutno je aktuelan prelazak na nove modele Celeron (serije 1000) i Pentium Dual Core (serije 2000) procesore, odnosno nova AMD APU rešenja (već imamo aktuelne prve Kabini laptopove). Ovako koncipirani računari su tu da zadovolje bazične potrebe kupaca. Oznake će mnogima biti prepoznatljive, budući da ih proizvođači slabo menjaju – možda se neka cifra uveća za 1 (na primer, ASUS X501 je postao X502) ili se izbaci neka nula (umesto Toshiba C550 sada imamo C55), ali u suštini, ovde postoji veliki broj računara sa mnoštvom hardverskih konfiguracija, ali sličnih oznaka. Takođe, u ovoj kategoriji se ponajviše oseća preplitanje različitih generacija hardvera…

      ASUS X550 računari sa sufiksima CA i CC svakako predstavljaju odličan izbor u ovoj klasi. Radi se o laptopovima pristojnog dizajna, dobrog kvaliteta izrade, dostupnih u nekoliko varijanti hardvera. Ono što može biti veoma zanimljivo kupcima jeste i – što su dostupni i u nekoliko različitih boja. To ih čini ne samo dobrim ličnim izborom, već i potencijalno veoma zanimljivim uređajima za poklon. Za nju – crveni, za njega – plavi, a tu su još i beli, crni…U svakom slučaju, interesantan izbor. U ovoj kategoriji, X502 računare odlikuju skoro isključivo Celeron i Pentium platforme. Vrlo slični su i ASUS X55 modeli, za koje takođe važi dosta gore navedenog.  

      Južnokorejski Samsung je uradio veliki rebrending svojih modela, pa tako u ovoj ponudi imamo seriju pomalo komplikovanog naziva ATIV Book 2. Oni su takođe dostupni u nekoliko hardverskih kombinacija, od najpristupačnijih (30-ak i nešto malo više hiljada dinara), pa do skupljih (50 i više hiljada dinara, zavisno od konfiguracije). Samim tim mogu biti interesantni i u ekonomik kategoriji, ali i za koju stepenicu više. Vredi dodati da su dostupni u “narednom iskoraku” kada je cenovna kategorija u pitanju. Još dve stvari bismo istakli – osim crno-sive, dostupna je i bela varijanta računara u pojedinim konfiguracijama, a takođe vredi napomenuti da Samsung zadržava pristup isporuke laptopova sa mat ekranima i u najnižoj kategoriji, što pohvaljujemo, a mnogim probirljivijim korisnicima može puno značiti.

      Dell Inspiron 15 linija se takođe sastoji od nekoliko modela različitih hardverskih karakteristika. Nikada nismo krili svoje mišljenje o Dell dizajnu, te smatramo da će ovi računari najviše odgovarati “tradicionalistima”, osobama koje žele računare tradicionalnijeg dizajna. Inspiron modeli su po tradiciji izuzetno raznovrsni, te korisnicima nude puno toga, ne samo u ekonomik kategoriji, već i u klasi iznad, zavisno od konfiguracije, koja može ići i do vrlo snažne, sa četvorojezgarnim procesorima i diskretnim grafikama.

      Lenovo nam donosi modele sa AMD Kabini platformom. Među njima se, recimo, ističe model Lenovo G505, koji za svega 30-35 hiljada dinara donosi i četvorojezgarni APU, sa 500 GB diskom i 4 GB memorije! Jednostavno, više nego pristojna ponuda kineske kompanije koja je u velikom naletu na svim poljima.  

      Japanska Toshiba nam u ekonomik segmentu (a i van njega) nudi Satellite C55 modele. Njihova cena ide od 30-ak pa sve do 60-ak hiljada dinara, i dostupni su u mnogo hardverskih varijanti. Mi smo izbrojali 30-ak dostupnih C55 modela. Verovatno shvatate i sami da tu važi pretpostavka koliko para toliko muzike, jer sa tako velikim brojem modela zgusnutih u ne naročito veliki cenovni raspon, nemoguće je napraviti nekakav naročit odskok od “familije”, tako da odluku o kupovini konkretnog uređaja prepuštamo vama.
       Već na prošlom vodiču smo spojili mejnstrim i multimedijalne sekcije u jednu, budući da je postalo praktično nemoguće razdvojiti ih. Sada ćemo otići korak dalje, jer ćemo govoriti samo o računarima koji jasno odskaču od ekonomik kategorije. U suštini, danas ekonomik laptopovi imaju sasvim dobre multimedijalne sposobnosti, koje se prenose i kroz modele koji izlaze iz njihovog cenovnog okvira – recimo, Dell Inspiron 15 možete naći kao pravi ekonomik, pristupačan laptop, ali i kao višestruko skuplji model sa višejezgarnim Core procesorima i snažnim diskretnim grafičkim čipovima. Koja je poenta ponovo pričati o istim računarima?
      Stoga ćemo se ovde fokusirati na laptopove koji zaista vrede i koji odskaču od ekonomik školjki nabijenih snažnijim hardverom. Istovremeno, takvi laptopovi su i skuplji, ali o njima ima smisla pisati i skretati pažnju na njih, jer ispod njih važi pravilo “koliko para toliko muzike”. Istovremeno, dodali smo gejming modele u ovu kategoriju. Zapravo, jednu seriju gejming računara, budući da je spala knjiga na jedno ili dva slova, a druge stvari nema previše poente kupovati, ako su uopšte i dostupne…
      ASUS je sada već po tradiciji izuzetno dobro zastupljen u ovoj kategoriji. Tajvanska kompanija veoma napreduje na svim poljima, a tradicionalno je među najjačim igračima na laptop tržištu u multimedijalnom segmentu. Kada se na to doda i snažan nastup na domaćem tržištu, jasno je da je ASUS izbor koji teško da može da omane.  

      Nama najzanimljiviji multimedijalni računari dolaze pod oznakama ASUS N550 serije. Radi se o izuzetno kvalitetnim računarima, hardverski izuzetno snažnim, sa aluminijumskim unibody kućištima i fenomenalnim ekranima, te odličnim zvukom za koji je zadužen Bang & Olufsen. Oni kojima je neophodan desktop replacement mogu da se opredele za nešto veći N750, koji takođe odlikuju sve pozitivne osobine koje smo naveli za N550, s tim što se radi o sedamnaestici umesto o petnaestici.  

      Kada smo već kod ASUSa, da odmah spomenemo i jedinu seriju gejming računara u današnjem vodiču – G750, fantastične laptopove ultra-snažnog hardvera i fenomenalnih karakteristika koji su namenjeni što udobnijem igranju. To se vidi na njima u svakoj prilici, od snažnih diskretnih grafika, preko optimizovanih LAN čipova, pa sve do fenomenalnog hlađenja koje sve to treba da isprati. Pored G750, bez obzira na visoku cenu, druge konkurente u pravom gejming segmentu ni ne vredi spominjati, tim pre što nisu stalno dostupni.

      Da ASUS ne bude usamljen u ovoj kategoriji, pobrinuo se Samsung, koji pruža više nego dostojan otpor u multimedijalnom svetu. Kompanija ima nekoliko veoma interesantnih rešenja, rasutih po serijama koje naziva ATIV Book 6 i ATIV Book 8. Ovi računari se nalaze na granici koja odvaja multimedijalne od igračkih modela. Karakterišu ih snažni četvorojezgarni procesori, mnoštvo memorije i prostora na diskovima, kao i – naravno – snažna diskretna grafika i Full HD ekrani. Ko se za njih opredeli, sigurno neće zažaliti. Naravno, i Series 7 Chronos je uvek tu kao opcija, premda je neko naše zapažanje da je ovaj računar tokom godine bio dostupan u ograničenijim količinama u odnosu na ostale serije.  

      Lenovo IdeaPad Y510p je još jedan interesantan predstavnik kineske kompanije u ovom razredu. Dostupan u nekoliko varijanti, glavna odlika (skupljeg modela) jeste nesvakidašnja podrška za SLI! Naime, umesto da ide na veliku, skupu diskretnu grafiku koja se puno greje i koja svejedno za potrebe laptopa mora biti “osakaćena”, bez obzira što pripada visokoj klasi, Lenovo se opredelio da uveže dve kartice niže srednje klase u SLI. Tako možete dobiti računar sa dva GeForce GT 755 čipa u SLI režimu, koji neretko može da ostavi iza sebe i najskuplji model baziran na jednom čipu. Zanimljiv potez, koji ne bi mnogo pomogao da ostatak laptopa nije odrađen na vrhunski način, od ekrana, preko kućišta, do tastature sa (crvenim) pozadinskim osvetljenjem…  

      Toshiba Satellite P50 će zaokružiti priču u ovom segmentu. Odličan multimedijalni računar kompanije Toshiba je ponovo dostupan u nekoliko varijanti, sa Full HD ekranom, četvorojezgarnim procesorom, kvalitetnim kućištem…sve u svemu, dobra alternativa onima koji sebe ne vide u nekom od gornjih snažnih laptopova kineskih, južnokorejskih i tajvanskih kompanija…možda će vam prijati Japanac?
      Ukoliko vam se učini da smo se u ovoj kategoriji fokusirali na nešto skuplje modele, niste se prevarili. Kao što smo rekli pri vrhu ove strane, to smo učinili sa razlogom – jer smo želeli da istaknemo uređaje koji se zaista odlikuju nečim posebnim. Jeftinija alternativa u ovoj kategoriji zapravo predstavlja modele iz serija koje srećemo i u ekonomik klasi, samo sa snažnijim hardverom, stoga, zašto se ponavljati…?Ultrabukovi praktično predstavljaju udarne adute prodaje svih proizvođača, budući da su ne samo atraktivno dizajnirani, već i da su više cene, pa na njima proizvođači više i zarade. Osim toga, ultrabukovi se ističu natprosečnom prenosivošću, što će reći malim dimenzijama, i debljinom, te primetno manjom masom u odnosu na mejnstrim modele, kao i dobrom autonomijom. Sada već imamo situaciju da su neki ultrabukovi izuzetno pristupačni, sa cenom tik nešto iznad 500 evra.
      Ove godine je glavna novina da su ultrabukovi dobili ekrane osetljive na dodir. S tim u vezi, listom dominiraju modeli upravo sa takvom karakteristikom. U kombinaciji sa Windows 8 operativnim sistemom, kao i ekranom visoke rezolucije (koji u pojedinim slučajevima dostiže neverovatne brojke), ovakvi ultrabukovi su zaista atraktivni svima koji žele ugodnu interakciju sa svojim računarom na više načina. Sve u svemu, vrlo zanimljiv period je tu, sa mnoštvom interesantnih proizvoda…

      Ukoliko vas privlače klasični modeli, trenutno postoji dosta pristupačnih varijanti. Posebno bismo u tom smislu istakli Toshiba Satellite U940, koji donosi klasične specifikacije sa hibridnim storidžom u malom i tankom pakovanju po nevelikoj ceni (nevelikoj, za ultrabuk kriterijume). Za korisnike kojima treba tanka i laka mašina, bez ekrana osetljivog na dodir, a nemaju neke posebne prohteve, oni će sasvim lepo završiti posao.

      Sa druge strane, za one koji žele najviše, ima itekakvih rešenja. Tako, recimo, Samsung nudi ATIV Book 9 Plus, ultrabuk sa PLS ekranom osetljivim na dodir, rezolucije čak 3200 x 1800 tačaka! Ne samo što donosi najvišu rezoluciju, već se radi o ekranu fantastičnih boja, izuzetnih uglova vidljivosti i visokog osvetljenja. Takođe, tu je prepoznatljiva (iz Serije 9, kako se do prošle godine zvala) linija, u kombinaciji sa materijalom zvanim duraluminijum koji garantuje visok stepen otpornosti i izdržljivosti kada su u pitanju bilo kakvi mehanički stresovi. Topla preporuka, za one koji mogu da priušte ovaj uređaj. Takođe, treba pomenuti i Series 5 Ultra ultrabuk, za one koji ne žele da potroše petocifreni dinarski iznos.  

      Sa druge strane, tu je i ASUS Zenbook Infinity UX301! Ovaj ultrabuk, top model kompanije ASUS, stiže sa sličnim specifikacijama, i ipak nešto “skrominijim” IPS ekranom koji je 1920 x 1080 ili (uskoro u ponudi) 2560 x 1440 rezolucije. Intel Haswell hardver se podrazumeva. Za one kojima je to previše klasično, a svakako bi nešto ekstravagantno, u ponudi je ASUS Taichi 31, ultrabuk sa dva Full HD ekrana od kojih je jedan osetljiv na dodir. Najzad, u ponudi je odnedavno i VivoBook S551 serija, koju mnogi ne bi stavili u ultrabuk svet zbog veličine (15,6 inča) i mase (2,4 kilograma), ali koja se deklariše na takav način, ima ultrabuk hardver i stiže sa ekranom osetljivim na dodir.  

      Malo iznenađenje – ovde bismo na listu preporuka ubacili Sony! Japanska kompanija je izbacila nekoliko zanimljivih ultrabukova i hibrida, među kojima se ističu i modeli jednostavnih imena (i daleko komplikovanijih sufiksa, koji ništa ne znače pa ih nećemo ni navoditi) VAIO i VAIO Duo. Prvi model je klasičan ultrabuk od 13,3 inča, sa mat Full HD displejem, Haswell hardverom i ultratankim kućištem. Kod drugog imamo sve to, ali se radi o modelu sa specifičnim mehanizmom ekrana, tj. hibridu koji se može koristiti i kao tablet i kao ultrabuk, a da sve bude još luđe, dolazi sa olovkom za “preciznu kreativnost”.  

      Najzad, Lenovo je i u ovom segmentu veoma prisutan. Kao i mnogi drugi, i on nudi hibridne uređaje, pa tako imamo Yoga 13 ultrabuk hibrid, sa ekranom osetljivim na dodir, koji se po potrebi može rotirati i koristiti poput tableta. Ne treba vam takva ekstravaganca, već klasičan ultrabuk, po mogućstvu profesionalno orijentisan, elegantan i tanak? U tom slučaju je za vas ThinkPad X1 Carbon Core, koji može služiti i kao poslovni računar. A ukoliko vam treba pristupačnija varijanta, vrlo elegantni i pristupačni S400 je odlično rešenje.
      Kategorija ultrabukova se dosta proširila i sada je zaista teško jasno se opredeliti između računara. Tim pre kada i osnovni modeli donose 95% onoga što donose višestruko skuplji ultrabukovi. Prema ovoj kategoriji, obični korisnici se obično drže dosta rezervisano, i veliki je problem naći neki zajednički presek ili zlatnu sredinu, koja dosta zavisi od korisnikovih želja i potreba. Nekome će uzimanje mašine sa slabašnim hardverom biti bacanje para, neko neće razumeti šta to dobija ultrabukom od 150 hiljada dinara naspram onoga od 60 hiljada, a neko će dati koliko god treba za vrhunsku mašinu samo zarad tog posebnog utiska.Poslovni računari, i još ponešto
      Na ovom mestu ćemo vam predstaviti i nekoliko preporuka za poslovne računare. Obuhvatićemo i mejnstrim modele, ali i ultrabukove, budući da postoje određeni modeli koji itekako mogu da posluže u poslovne svrhe. Zapravo, ponuda poslovnih laptopova je prilično velika, ali nije tako uočljiva običnim korisnicima.

      Za početak – ThinkPad! Sve što dolazi pod ovim brendom kompanije Lenovo je ozbiljan kandidat za poslovnu mašinu. Uz prethodno pomenuti X1 Carbon Core ultrabuk, možemo dodatno da preporučimo ThinkPad Edge za one kojima treba pristupačan uređaj koji je miks poslovnih i kućnih primena, odnosno skuplji model ThinkPad X230t, koji formalno ne spada u ultrabukove, ali je vrlo interesantna mašina sa svojim formatom od 12,5 inča, ekranom koji se može rotirati, te “punokrvnim” hardverom koji se manifestuje prisustvom mejnstrim Core i5 procesora. Svakako respektabilne specifikacije za računar ovakvog formata.

      Ukoliko vam je najbitniji kriterijum cena, možete se opredeliti za poslovne računare iz HP ProBook ili Dell Vostro serija. Bilo bi iluzorno pokušavati nabrojati ili izdvojiti neki model, budući da su isti veoma brojni i raznovrsni. Ako vam treba nešto kvalitetniji klasičan biznis laptop, preporučujemo da obratite pažnju na HP EliteBook 8470p ili 8570w, snažne i moćne mobilne radne stanice. Samo obratite pažnju da li ćete moći da ih adekvatno iskoristite. Takođe, uvek je tu i Toshiba Tecra, za one kojima treba solidno balansirana poslovna mašina.  

      Najzad, evo i dva ultrabuka pogodna za poslovne primene. Jedan od njih je HP EliteBook Folio 9470m, poslovni ultrabuk nove generacije, sa vodootpornom tastaturom, podrškom za Intelov paket poslovnih tehnologija, kao i raznim dodacima koji ga čine pogodnim za poslovno okruženje. Veoma slična priča stiže i iz ASUSa, sa njihovim Pro Advanced BU400 ultrabukom – 14-inčnim ultrabukom sa tastaturom pune veličine. Kao i uvek, Apple računari čine posebnu grupu uređaja. Smatramo da tu nema potrebe dodatno preporučivati nešto korisnicima – onima koji znaju da im treba Apple i zbog čega nema potrebe davati savete; onima koji to ne znaju, takođe nema potrebe davati savete. To je zaseban svet, koji napreduje i osvaja tržište krupnim koracima, a na našem sajtu ste mogli pronaći testove raznih Apple MacBook laptopova u slučajevima kada su oni bili dostupni.  

      Za sam kraj, tu je i računar koji se može svrstati i u tablete i u laptopove, a zapravo je idealan spoj netbuka i tableta. Iako ovakva mobilna mašina može mirne duše da ide u vodič za tablete, red je da i ovde spomenemo nesvakidašnji ASUS T100, koji za pristojan novac donosi mogućnost korišćenja u tablet i laptop režimu, sa odvojivom tastaturom, ali i možda još bitnije, donosi originalni punokrvni Windows 8 operativni sistem i licencirani Office paket! Malo li je za svega 40-ak hiljada dinara? Više nego upotrebljiva spravica u svakoj varijanti, podjednako prilagodljiva na raznorazne načine upotrebe i istovremeno vrlo zanimljiva opcija za novogodišnju kupovinu.
      Umesto zaključka
      Toliko od nas za ovaj put. Naša preporuka je da se, ukoliko ste u stanju, obezbedite na vreme pre poskupljenja, koje je ovaj put neminovno i sigurno dolazi, osim ako se ne dese neki tektonski poremećaji u naredne 3-4 nedelje. Na nabavku računara, uvek to kažemo, ne gledajte to kao na trošak, nego kao na investiciju u sebe i svoje potrebe. Što se tiče izbora, imajte u vidu da smo se fokusirali na nešto što smo i sami isprobavali, a kako nemamo saradnju sa svim brendovima, pa samim tim ni dovoljno iskustva sa njihovim proizvodima, nismo mogli da vam mirne savesti preporučujemo nešto što nismo ni probali, ma koliko važila pretpostavka da se radi o dobrom proizvodu.
      Nadamo se da smo vam pomogli u izboru narednog prenosnog računara, ma za koji segment da ste zainteresovani. Sve mobilne uređaje o kojima je bilo reči u tekstu možete pronaći u dobro poznatim šopovima, kako fizičkim tako i online. Štaviše, ukoliko znate šta želite, preporučujemo online kupovinu zbog potencijalno ostvarivih popusta, ali i nepotrebnog baktanja sa lagerom, tj. šetnje od radnje do radnje dok se nađe ona u kojoj ima željenog računara. Naravno, imajte u vidu da smo ovim vodičem dotakli vrh ledenog brega, te da nam je cilj bio da vas usmerimo prema uređajima koje smatramo najinteresantnijim po kategorijama, na osnovu testova i drugih iskustava u druženju sa računarima. Konačni izbor i odluka su na vama.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test