Retrospektiva: Tableti, maj 2012.

Retrospektiva: Tableti, maj 2012.

Tableti i dalje nastavljaju da dobijaju na popularnosti, sve je više modela na tržištu i sve je teže odlučiti se za onaj pravi model. Testirali smo veliki broj modela, koji su se pojavili na tržištu od vremena naše poslednje retrospektive, te ćemo vam barem olakšati izbor, tako što ćemo na jednom mestu prikazati sve modele, koji su uspeli da pronađu put do naših ruku. Modelima tableta ćemo dodeliti saž

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović

      Retrospektiva: Tableti – Maj 2012.

      Tablet se kao uređaj do sada već prilično odomaćio u klasi prenosnih uređaja i sve je više ljudi koji ga smatraju potrebnim uređajem u svom životu. Da li potrebu diktira priroda posla ili zadovoljstvo, ili možda kombinacija oba, mi smo tu da vas podsetimo na modele tableta koje smo imali prilike da testiramo i samim tim da vam olakšamo izbor pri kupovini. Kod modela koje smo testirali, pored sažete verzije njihovog testa, ponudićemo vam i sortiranje po nekim kategorijama, kao što su klasa, cena, hardver i dostupnost kod operatera.

      Pre svega, pomenućemo koji su to modeli, koji su imali sreću da se nađu u vidu testa na našem sajtu. Pre svega, od kompanija Archos i Arnova, na testu su nam se našli Archos 70 Internet Tablet i Arnova 7 G2 modeli. Sledeći model koji se našao na testu, bio je model od kompanije Toshiba, tačnije model Toshiba AT100. Asus nam je zatim pružio priliku da veoma rano testiramo njihov Flagship model tableta – prvi model sa Tegra 3 procesorom – Asus Transformer Prime. Zatim, imali smo priliku da testiramo jedan model koji se zbog odlične ponude Vip operatera, našao u domovima povećeg broja korisnika na našim prostorima – model Vodafone Smart Tab 10.

      Sledeći model je takoreći “naš” proizvod, a reč je o MaxTab modelu tableta. Model koji ćemo pomenuti sledećeg baš i nije toliko svež kao ostali, ali je i dalje aktuelan – Motorola Xoom MZ601. Huawei nas je veoma prijatno iznenadio svojim relativno novim modelom tableta, model koji su nazvali Huawei MediaPad S7-301u. Tablet koji svojim izgledom podseća na iPad, dobio je priliku da bude testiran, a radi se o Viewsonic ViewPad 10e modelu. Sledeći model nam dolazi od kompanije Samsung, i reč je o njihovom popularnom, dosta moćnom i veoma prenosivom Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus modelu, koji je trenutno jedan od najboljih u ponudi u ovoj dijagonali. Asus nam je opet ustupio jedan njihov model tableta – alternativu Transformer Prime modelu i nasledniku originalnog TF101 modela – Asus Transformer TF300T.

      Još jedan model koji nam je stigao od Asusa, odudara od ove Android družine, a reč je o Windows tablet-laptop modelu sa Windows-om – Asus Eee Slate B121. Poslednji model koji smo nedavno testirali je Samsungov model sa nesvakidašnjom dijagonalom i manji brat 10.1 modela – Samsung Galaxy Tab 8.9. Pogledajmo šta svi ovi pomenuti modeli nude i koji od njih bi vam najviše odgovarao.

      Visoka klasa:
       

      Asus Transformer Prime

      Galaxy Tab 7.0 Plus

      Asus Transformer TF300T

      Samsung Galaxy Tab 8.9

      Asus Eee Slate B121

      Motorola Xoom MZ601

      Srednja klasa:
       

      Toshiba AT100

      Vodafone SmartTab 10

      Huawei MediaPad

      Ekonomska klasa:
       

      Archos 70 i Arnova 7 G2

      MaxTab

      ViewSonic Viewpad 10E

      Za svaki od ovih pomenutih modela, u ovoj retrospektivi ćemo izdvojiti posebnu stranicu, koja će u sebi sadržati sažet opis modela.

      Archos 70 Internet Tablet i Arnova 7 G2

      Nemojte se prevariti i pomisliti da su obe marke kineske – samo jedna od njih je kompanija locirana u Kini, tačnije Hong Kong-u, a to je Arnova. Archos je zapravo francuska kompanija, koja ima dogovor sa nezavisnom Arnova kompanijom, gde im Archos ustupa svoj dizajn i deli sa njima neke od proizvodnih postrojenja. Ovakav dogovor očigledno odgovara obema kompanijama, a takođe obe kompanije uspevaju da na tržište iznesu veoma jeftine tablet uređaje razumnog kvaliteta. Skuplji model između ova dva je Archos 70 Internet Tablet i sa njim ćemo započeti naš test.

      Archos 70 Internet Tablet:

      Pogledajmo šta od hardvera ovaj model ima da ponudi, imajući u vidu da mu je cena i više nego pristupačna. Procesor koji pokreće ovaj model je TI OMAP 3630 ARM Cortex A8 na 1 GHz, GPU-om PowerVR SGX530 kombinovan sa 3D OpenGL ES 2.0 grafičkom akceleracijom. Ram memorija prisutna na ovom uređaju je samo 256MB, što ograničava određene mogućnosti uređaja. Poseduje 7-inčni kapacitivni ekran sa 800 x 480 rezolucijom i 16 miliona boja. Interna memorija prisutna na ovom konkretnom modelu je 8GB, ali veoma interesantna stvar je to da postoji verzija ovog modela sa 250GB interne memorije.

      Prisutan je i microSD slot preko koga možete proširiti dostupan prostor. Ulazi na uređaju podrazumevaju mini HDMI, micro USB, 3.5mm ulaz za slušalice. Slušalice i micro USB kabl dobijate u paketu, dok se za mini HDMI kabl morati sami snaći. Od mrežne komunakacije dostupan je WiFi (802.11 b/g/n) i Bluetooth 2.1 EDR. Dostupna je samo prednja VGA kamera rezolucije 0.3MP, što nije baš savršeno, ali opet ćete moći da obavljate razgovore preko servisa kompatibilnih sa ovim uređajem, ali Skype nije jedan od njih, barem ne zvanično. Baterija koja je dostupna osigurava 7 sati video reprodukcije, 10 sati surfovanja internetom ili 36 sati slušanja muzike.

      Arnova 7 G2:

      Arnova 7 G2 tablet pokreće RockChip Rk2918 Cortex A8 procesor na 1GHz sa  OpenGL ES 2.0 i Open VG podrškom i poseduje 512MB Ram memorije. Rezolucija njegovog 7-inčnog ekrana je 800 x 480, interna memorija uređaja je 8GB, a poseduje microSD slot kojim se ta memorija može proširiti. Od ulaza poseduje samo micro USB i 3.5mm ulaz za slušalice. Dostupna vam je samo WiFi 802.11 b/g/n konekcija, iako u specifikaciji piše da poseduje WiFi i GPS – to su jednostavno netačne informacije. Poseduje prednju kameru rezolucije 0.3MP. Baterija na uređaju osigurava 6 sati video reprodukcije.

      Hardver

      Opet ćemo krenuti od Archos 70 Internet Tablet modela. Što se tiče kvaliteta izrade – plastika nije vrhunskog kvaliteta, ali to i ne možete očekivati na uređaju sa ovakvom cenom. Ono što možda najviše smeta je to što kada prođete prstom preko spojeva možete osetiti oštrinu plastike, kao da nije dovoljno obrađena. Sa druge strane, ovo je najklakši i najtanji tablet koji smo imali prilike da držimo u rukama, sa svojih 300g i 10mm debljine. Prosto ga ne osećate u rukama koliko je lagan i tanak, tako da barem na tome možemo čestitati Archos kompaniji, iako ukupan kvalitet izrade nije baš savršen.

      Arnova 7 G2:

      Arnova 7 G2 je deblji i teži model od Archos-a. On je težak 370g, dakle 70g teži i 12mm je debeo – 2mm deblji. Kvalitet izrade nije ništa bolji od Archos 70 modela, još uvek su tu pristune oštre ivice i šuplja leđa. Kamera je na ovom modelu pomerena na desnu stranu, a rukohvati su glossy, a ima i dodatan okvir sa imitacijom brušenog aluminijuma oko ekrana. Zvučnici su takođe smešteni na rukohvatima, kao i na Archos modelu.

      Softver

      Model Archos 70 Internet tablet dolazi sa Android 2.2.1 Froyo operativnim sistemom, koji je prilično klasičan po korisničkom interfejsu – ne poseduje nikakve izmene ili poboljšanja, što je nama pomalo zasmetalo. Arnova 7 G2 model dolazi sa Android 2.3.1 Gingerbread operativnim sistemom i takođe poseduje klasičan Gingerbread korisnički interfejs. Archos i Arnova su mogli da se ugledaju na Prestigio i daju svojim uređajima unikatan korisnički interfejs, ali to nije učinjeno, što je opet minus za ove uređaje. Archos je na prvoj slici, Arnova na drugoj. Na trećoj slici je obrnut redosled.

      Utisci u radu

      Nismo sigurni da li su nas skuplji i kvalitetniji Honeycomb tableti razmazili, ali pri korišćenju oba tableta nismo imali preterano dobar utisak – nešto što bi nas zaintrigiralo, jer nam je interfejs veoma poznat sa mobilnih telefona, ali ipak performanse kod oba modela su bile na nivou. Nismo primetili neka usporenja ili seckanja dok smo se kretali kroz korisnički interfejs. Loš digitajzer na modelu Arnova 7 G2 nam je zadavao problema, ali priča je potpuno drugačija kod Archos 70 modela – kod njega je digitajzer takoreći “normalan” . Odmah ćemo istaći uglove gledanja koji su identično loši na oba modela – veoma čudna stvar je to da je kvalitet ekrana zapravo bolji na jeftinijem Arnova 7 G2 modelu. Osvetljenje ekrana je postavljeno na maksimum na oba uređaja, iako fotoaparat malo prenaglašava stvari, jasno se vidi da je slika ispranija na Archos 70 modelu.

      Što se tiče uglova gledanja, na oba modela postoji identično zatamnjenje slike kada se tablet ne posmatra direktno. Brzina otvaranja stranica nije baš najbolja strana kod oba modela – Archos 70 modelu je bilo potrebno 26 sekundi da potpuno učita našu početnu stranicu sa svim Flash materijalom, dok je kod modela Arnova 7 G2 bilo potrebno idenično vreme da se učita stranica.

       Archos 70 prednosti u odnosu na Arnova 7 G2 model:

      – Tanji je i lakši
      – Ima Bluetooth
      – Ima HDMI izlaz
      – Ima dosta precizniji digitajzer

      Arnova 7 G2 prednosti u odnosu na Archos 70:

      – Ekran ima dosta lepše i punije boje, zapravo ukupno lepši prikaz slike
      – Ima noviju verziju Android operativnog sistema (Gingerbread vs Froyo) i duplo više Ram memorije
      – Bolja reprodukcija HD materijala (pokreće i 1080p, gde Archos pokreće samo 720p)
      – Veći Quadrant rezultat
      – Niža cena

      Cena za Archos 70 Internet Tablet: 20,999 RSD

      Cena za Arnova 7 G2: 16,499 RSD

      Uređaje na test ustupio Computerland.

      Kompletan test ovog modela možete pronaći na sledećoj adresi.

      Toshiba AT100

      Predstavićemo vam neke osnovne stvari koje sačinjavaju Toshiba AT100 model tableta. Glavna stvar koja je odgovorna za pokretanje ovog modela je NVIDIA Tegra 2 T20 platforma, tačnije dvojezgarni Cortex-A9  procesor sa frekvencijom rada od 1GHz, koji je kombinovan sa ULP GeForce grafikom. Količina RAM memorije na ovom modelu je 1 GB DDR 2, dok se njegova interna memorija kreće između 8GB, 16GB i 32GB u zavisnosti od modela. Dobra stvar je to što ovu memoriju možete proširiti SD karticama pune veličine, što znači da ćete moći koristiti SD kartice do 4GB, SDHC kartice do 32GB i SDXC kartice do 64GB. Toshiba nije precizirala tip ekrana, ali se pominje da se radi o IPS-sličnom ekranu, ali ne IPS tipu, dijagonale je 10.1 inča i ima rezoluciju od 1280 x 800 piksela.

      Tablet dolazi sa dve kamere, prednjom i zadnjom – prednja kamera ima rezoluciju od 2 megapiksela, dok je zadnja 5 megapiksela sa autofokusom, 720p snimanjem i bez LED blica. Sve ovo je smešteno u malo više “bucmasto” kućište debljine 15.8mm i težine 771 grama. Treba napomenuti da Toshiba AT100 ima lak pristup zameni baterije. Radi se o WiFi-only modelu, dakle bez podrške za 3G konekciju.

      Hardver

      Kao što ste primetili, Toshiba AT100 je jedan od debljih i težih tablet-a na tržištu sa svojih 15.8mm i 771 grama težine. Ovo će nekima predstavljati veliki problem i imaće jasan stav da je ovaj tablet pretežak i predebeo, ali to je zaista subjektivno koliko će ovo nekom smetati – pogotovo u slučaju ovog modela gde se zauzvrat dobijaju portovi pune veličine, što je odlična stvar. Naše mišljenje je da njegova debljina i težina ne predstavlja veliki problem, ali manja težina i debljina bi imale svoje prednosti u smislu manjeg zamaranja ruku pri dužem korišćenju. Prednja strana je standardna i kao i kod većine tablet-a, cela u staklu, sa crnim okvirom oko ekrana i prednjom kamerom sa leve strane, ako ga držite u horizontalnom položaju. Mada, ona se razlikuje od drugih modela po tome što se na prednjoj strani nalaze LED indikatori za uključenost, bateriju i WiFi mrežu, ali i srebrni polukružni deo u kome se nalazi prednja kamera, senzor ambijentalnog osvetljenja i mikrofon.

      Zadnja strana je sačinjena od gumirane plastike i ispupčenih šara paralelnih linija, koje su podeljene u četiri jednake sekcije i u svakoj su postavljene pod drugačijim uglom. Ovakav materijal stvara veoma dobar osećaj držanja u rukama, jedan od boljih koji smo iskusili, a zbog kombinacije debljine i ove gumirane površine, šansa da vam tablet isklizne iz ruku je gotovo ravna nuli. Pozadi se takođe nalazi i zadnja kamera od 5 megapiksela, smeštena u prstenu koji se nalazi takođe u srebrnom delu, nešto nalik imitiaciji hroma, koji se nastavlja sa prednje na zadnju stranu. Zadnja strana se može skinuti, ispod koje možete zateći zamenjivu bateriju, tako da na primer možete kupiti još jednu bateriju koja će uvek biti puna i služiti u hitnim situacijama kada vam se primarna potroši. Znamo da će mali procenat ljudi raditi ovako nešto, ali je pristup bateriji omogućen, što ne možemo reći za mnoge druge modele tablet-a, a to je generalno dobra stvar.

      Softver

      Toshiba AT100 zvanično dolazi sa 3.1 verzijom Honeycomb operativnog sistema kada ga kupite, ali se u međuvremenu pojavila nadogradnja na 3.2.1 verziju. U vreme kada smo mi testirali tablet, ova opcija nadogradnje nije bila još uvek dostupna, pa smo morali da preuzmemo 3.2.1 ROM preko računara i da ga ručno flešujemo u naš testni primerak. Ovo je bio prvi put da se srećemo sa najnovijom verzijom Honeycomb-a, jer je na prethodnim modelima tableta koji smo testirali bila prisutna samo 3.1 verzija. Pun spisak poboljšanja koja su došla sa 3.2 i 3.2.1 verzijama u odnosu na 3.1 verziju možete pronaći na ovom linku.

      Ukratko, 3.2 verzija u odnosu na 3.1 je donela bolju podršku za hardver i optimizaciju za razne modele, zvaničnu podršku za pristupanje SD karticama, nešto što su proizvođači sami prethodno prilagođavali u svojim verzijama operativnog sistema i možda najprimetniju promenu, podršku za skaliranje aplikacija koje nisu namenjene Honeycomb tabletima. Sama 3.2.1 verzija je donela neke sitne promene i ispravke bagova.

      Utisci u radu

      Kao što smo pomenuli, uprkos nešto većoj težini i debljini tablet-a, iskustvo pri njegovom držanju i radu sa njim je bilo prijatno, jednostavno nije toliko težak koliko se misli. Zaista nam se dopala gumirana zadnja strana, koja nam je pružala dobar osećaj na prstima kada smo držali tablet, i što je najbitnije, nema klizanja i znojenja ruku pri njegovom držanju. Slično iskustvo smo imali i pri držanju Samsung Galaxy Tab 10.1v modela, jer je on imao  takvu sličnu gumiranu zadnju površinu, koju lično više preferiramo od plastike ili aluminijuma. U poređenju sa još jednim od težih modela, kao što je Acer Iconia A500, moramo priznati da je Toshiba AT100 tablet bio ugodniji za držati, iako je on teži za 41 gram.

      Ekran nije baš najsvetlija tačka ovog modela, ali ne može se reći ni da je loš. Kada bi ga poredili recimo sa ekranima Samsung Galaxy Tab 10.1Asus Eee Pad Transformer i Asus Eee Pad Slider modela, moglo bi se reći da mu nedostaju te živahne boje i svetlina prikaza, ali i pored toga, on ima solidan prikaz. Uglovi gledanja su dobri, zatamnjivanje slike kada se ekran posmatra iz ekstremnih uglova je svedeno na minimum, a odzivnost ekrana i preciznost na dodir je bila na visokom nivou. Ono što je takođe bitno je to da nismo primetili probijanje pozadinskog osvetljenja – ekran je ostajao uniforman. Sve u svemu, ekran vas možda neće oduševiti, ali vas neće ni razočarati.

      Browsing performanse na ovom modelu tableta su bile fenomenalne, stranice su otvarane jako brzo, što Vellamo Javascript rezultat na slici ispod i potvrđuje. Vellamo je postala najkorisnija aplikacija za merenje realnih uslova za rendering, javascript, korisničko iskustvo i networking, nije još jedna u nizu besmislenih sintetičkih testova. Rezultatom od 1138, u poređenju sa ciframa koje smo pronašli za druge konkurentne tablet-e, ispada da je ovo jako dobar rezultat dobijen bez ikakvog klokovanja, toliko dobar da je skoro na vrhu lestvice. Izgleda da 3.2.1 čista Honeycomb verzija koju smo stavili na Toshiba AT100 model čini čuda za njegove performanse.
       

      Prednosti

      – USB, HDMI i SD card slot pune veličine
      – Odlične performanse
      – Zamenjiva baterija
      – Niža cena u odnosu na konkurenciju 

      Mane

      – Debljina i težina
      – Kraće trajanje baterije u odnosu na konkurenciju
      – Niža osvetljenost ekrana i živost prikaza
      – Nešto lošija kamera

      Cena: oko 375 evra

      Uređaj na test ustupio Gigatron .

      Kompletan test ovog modela možete pronaći na sledećoj adresi.

      Asus Transformer Prime

      Asus Transformer Prime model je 10.1-inčni Android tablet sa rezolucijom od 1280×800 piksela, poseduje novi Super IPS + ekran, preko kojeg se nalazi izuzetno otporno Corning Gorilla zaštitno staklo. Kao što smo pomenuli, tablet poseduje Tegra 3 platformu, tačnije Quad Core 4×1.3GHz ARM Cortex A9 (40nm) procesor i Tegra ULP GeForce 3 grafiku. Količina ram memorije koju poseduje je 1024MB od kojih je 984MB dostupno u samom operativnom sistemu. Količina ugrađene memorije na našem primerku je bila 32GB, ali takođe postoji i 64GB verzija ovog modela. U samom tabletu se nalazi 25Wh Li-polymer baterija, dok se u njegovom docku sa tastaturom nalazi još jedna 22Wh baterija, što omogućava vreme trajanje baterije od 12 sati bez tableta, i čak 18 sati sa upotrebom dock tastature. Tablet takođe poseduje zadnju kameru od 8MP sa LED blicom, koja dozvoljava 1080p snimanje u 30 frejmova, ali i prednju kameru od 1.2MP, namenjenu za Skype i ostale aplikacije sa mogućnošću video poziva.

       

      Hardver

      Što se tiče dizajna, Asus je napravio veliki korak napred, sa debljinom samog tableta i njegove dock tastature, ali takođe i materijala od kojih su izrađeni. Ako znate kako izgleda Asus Zenbook ultraportabilni laptop, njegov dizajn će vas pomalo podsetiti na to kako izgleda Asus Transformer Prime. Pre svega, treba istaći koliko je Prime zapravo tanak. Sam tablet je tanak samo 8.3mm, što je tanje za 3mm od Samsung Galaxy Tab 10.1 modela i 5mm tanje od modela iPad 2. Njegova zadnja strana izrađena je od aluminijuma, iz čije se sredine nalazi šara brušenog aluminijuma, u vidu ogromnog broja koncentričnih krugova sa malim razmakom. Prime dolazi u dve boje, šampanjac srebrnoj sa veoma suptilnom bojom zlata i ametist sivoj, koja vuče na ljubičastu boju. Na promotivnim fotografijama ove boje su dosta različite od onih u normalnom osvetljenju, tako da srebrna boja više vuče ka zlatnoj, a sive više vuče ka ljubičastoj.

      Softver

      Naš primerak Asus Transformer Prime tableta, stigao je sa Honeycomb 3.2.1 verzijom Android operativnog sistema, tako da smo polovinu vremena koliko je bio na testu kod nas imali Honeycomb iskustvo na Prime-u. Srećom, u međuvremenu se pojavila oficijalna nadogradnja za Ice Cream Sandwich 4.0.1 verziju, tako da je druga polovina vremena provedena uz ICS. Ujedno, to je bilo i naše prvo ICS iskustvo na tabletu (koristimo ICS na mobilnom telefonu već neko vreme), a možemo reći da je Prime konačno dobio operativni sistem koji ga potpuno zaokružuje kao jedan moćan i svež uređaj. Nemojte nas shtvatiti pogrešno, Honeycomb verzija je takođe radila odlično na njemu, ali svežina ICS-a mu je dala dodatnu eleganciju i dodatno ubrzala njegove performanse.

      Utisci u radu

      Iskustvo u radu sa Asus Transformer Prime modelom je bilo najbolje koje smo imali do sad, od svih tableta koje smo imali priliku da testiramo. Ovaj model će izazvati popriličan broj “vau” reakcija kod dosta ljudi, čim ga ugledaju i kada ga uzmu u ruke. Neki će se složiti sa tim da su performanse tableta važnije od njegovog dizajna, ali kod Prime modela, situacija je takva da on prolazi sa najvišim ocenama u obe kategorije – tanak je, elegentan i pre svega, najbrži tablet koji postoji trenutno na tržištu. Kvalitet materijala od kojih je izrađen je na dosta visokom nivou – radi se o aluminijumskim leđima i sa prednje strane Corning Gorilla staklom otpornim na ogrebotine i lomljenje. To nije sve što se tiče samog tableta, već on poseduje i Super IPS + ekran, jedan od najboljih sa kojim smo se susreli na tabletima, koji pruža jako svetlu, oštru i živu sliku, sa fenomenalnim uglovima gledanja.

      Korišćenjem bez dock tastature, dobijate odlično iskustvo, ali spajanjem tableta sa dockom podižete to iskustvo na potpuno drugi nivo i praktično dobijate laptop. Unos teksta, za koji vam je ranije trebalo par minuta da sklopite nešto dužu rečenicu, drastično opada na petnaestak sekundi, jer kucate baš onako kako bi ste kucali na vašem računaru. Brinuli smo o tome da li su tasteri premali za ugodno kucanje, ali posle prve otkucane rečenice, ta briga je nestala. Tasteri su pri kucanju nečujni, a kada to kažemo, onda stvarno mislimo na to da nema nikakvog zvuka kada ih pritiskate. Tačped je takođe koristan ako ne želite stalno da pipkate ekran, ali pravi osećaj laptopa smo dobili onog trenutka kada smo u USB ulaz na docku, prikačili Logitech Nano prijemnik i preko njega koristili bežični miš.

      Prednosti

      – Tegra 3 platforma
      – Super IPS + ekran i Gorilla glass
      – Kvalitet materijala i izrada
      – Dobra ponuda Asus softvera i Ice Cream Sandwich nadogradnja
      – Dock tastatura za unos teksta i dodatna baterija
      – Autonomija rada do 16 sati
      – Odlična 8MP kamera

      Mane

      – GPS prijemnik ima probleme se nalaženjem signala i veza je često nestabilna – dopuna – Asus od nedavno korisnicima Prime modela besplatno pruža eksterni GPS dongle koji rešava probleme
      – Aluminijum je podložan grebanju
      – Tablet je teži od doka tako da postoji mogućnost prevrtanja

      Kompletan test ovog modela možete pronaći na sledećoj adresi.

      Vodafone Smart Tab 10

      Pogledajmo šta nam to model ZTE Smart Tab 10 zapravo nudi od hardvera. Kao što smo pomenuli, jedan od bitnijih delova hardvera, kao što su procesor i grafički čip, jako su dobri, uzimajući u obzir koliko je sam tablet cenovno pristupačan. U pitanju je dvojezgarni Qualcomm Snapdragon MSM8260 1.2 GHz Scorpion procesor, u standardnoj kombinaciji sa moćnim Adreno 220 grafičkim procesorom. Po pitanju performansi, Scorpion procesor na frekvenciji rada od 1.2 GHz će davati nešto niže rezultate u poređenju sa Cortex A9 1GHz procesorima koji se koriste u Tegra 2 rešenjima, dok je grafički čip Adreno 220 znatno moćniji od Nvidia GeForce GPU rešenja u Tegri 2. Ovo znači da ćete u većini slučajeva dobijati slične CPU performanse Tegra 2 tableta, dok će u grafički zahtevnim operacijama, kao što je gejming i video reprodukcija, pružati mnogo bolje performanse. U prevodu, dobijate slične/bolje performanse od Tegra 2 tableta, po nižoj ceni. Sigurno se pitate “mora da postoji neka začkoljica!?”. Postoji, a o čemu je reč, otkrićemo vam na narednim stranicama teksta.

      Dizajn

      Kada ga posmatramo sa prednje strane, Vodafone Smart Tab 10 nas neodoljivo podseća na Samsung Galaxy Tab 10.1 model, ali tu se sličnost sa pomenutim modelom i završava. Sa svojih 11.5mm debljine nije baš najdeblji tablet koji smo videli, ali svakako nije ni najtanji. Što se tiče njegove težine, on je težak ravno 700g, što ga čini dosta teškim modelom, ali opet, on je 30g lakši od Acer Iconia Tab A500 i 25g lakši od Toshiba AT100 modela. Po svojim bočnim ivicama i jednim delom na zadnjoj strani, poseduje jako reflektivnu, skoro pa ogledajuću imitaciju “srebra”, u nedostatku bolje komparacije. Njegova zadnja strana je gumirana i na sebi poseduje veliki broj rupica, tako da apsolutno ne postoji mogućnost da vam isklizne iz ruke.

      Softver

      Vodafone Smart Tab 10 dolazi sa 3.2 Android Honeycomb verzijom operativnog sistema. Pošto ovaj model itekako ima hardverskih uslova za nadogradnju na Ice Cream Sandwich verziju, sasvim je moguće da će se ona u budućnosti pojaviti dostupnom, ali zvanične najave, kada i da li će je uopšte biti, još uvek nažalost nema. Što se tiče samog interfejsa, on je jako malo promenjen u odnosu na potpuno čistu Honeycomb verziju, i koliko smo mi zaključili, od promena je prisutan samo zanimljiv sat/datum widget i karakteristična sivo-crno-crvena pozadina.

      Utisci u radu

      Pre svega, kada uzmete tablet u ruke, primetićete da je on nešto teži za držanje, što će verovatno praviti problem ako ste planirali da držite tablet jednom rukom u portret režimu. Držanje obema rukama ne predstavlja nikakav problem, ali svakako bi bilo poželjno da je tablet lakši i tanji, čisto da bi se izbeglo nepotrebno zamaranje ruku. Debljina tableta nije preteran problem, ali mi zaista smatramo da je dizajn i privlačnost tableta isto jedna od bitnijih stvari, jer ipak, on će provoditi dosta vremena u vašim rukama.

      Ovaj model poseduje 10.1 inčni ekran TFT ekran, rezolucije 1280×800, ali u tome nema ništa čudno i standardno je kod većine tableta – ali ono što nije standardno je njegov kvalitet. Stvar koju smo primetili istog trenutka kada smo po prvi put izvadili i uključili tablet je količina probijanja pozadinskog osvetljenja, na svim ivicama. Viđali smo situacije gde i kod drugih (skupljih) modela postoji probijanje pozadinskog osvetljenja, ali ne u ovoj meri. Druga stvar koju smo primetili kod ekrana modela Vodafone Smart Tab 10, je njegova slabija reprodukcija boja.

      Surfovanje internetom na ovom modelu je bilo generalno prijatno iskustvo, ali sa par zamerki. Stranice jesu otvarane veoma brzo, što je za svaku pohvalu, ali kod stranica sa dosta Flash materijala, skrolovanje je bilo dosta otežano i sporo, mada, sa tim problemom se ne srećemo prvi put, već je veoma slična situacija bila i sa Tegra 2 modelima tableta koje smo testirali.

      Prednosti:

      – Dobar procesor i još bolji grafički čip
      – Veoma solidna konstrukcija
      – Mogućnost reprodukovanja visokoprofilnog 1080p materijala bez seckanja
      – Pravi dobre spoljne fotografije
      – Niska cena

      Mane:

      – Loš ekran
      – Težina i debljina tableta
      – Softverski problemi
      – Loše video snimanje

      Uređaj na test ustupio Vip mobile.

      Kompletan test ovog modela možete pronaći na sledećoj adresi.

      MaxTab

      Jedan od takvih modela koji su cenovno pristupačni je i model sa našeg testa – MaxTab. Zapravo se radi o srpskom brendu, ali ne u smislu da smo mi izmislili i dizajnirali ovaj tablet, već u smislu da smo uzeli postojeći model i adaptirali ga za naše tržište. Kada kažemo adaptirali, pre svega mislimo na njegov softver, pakovanje i prateći materijal, ali takođe, promenili dugmiće i dizajn zadnjeg poklopca, na kojem je smešten logo MaxTab. Originalni model na kojem je MaxTab zasnovan zove se Renesas Rena3 i poreklom je iz Narodne Republike Kine, ako vam to išta znači. Što se tiče hardvera, pomenuli smo u uvodu da je reč o 7-inčnom, dvojezgarnom tabletu, tačnije uređaju sa ARM Cortex A9 procesorom i PowerVR SGX 530 grafičkim čipom.

      Ovaj GPU nije baš toliko svež, s obzirom da se prvi put pojavio u julu mesecu 2005-e godine, i on je po performansama negde u rangu sa Adreno 200 rešenjem, kakvo možete naći u Dell Streak, HTC Desire, HTC HD7, Sony Ericsson X10 i mnogim drugim modelima smartfona. MaxTab poseduje 512MB RAM i 4GB ROM memorije, sa mogućnošću proširenja do 32GB uz pomoć microSD kartice.

      Dizajn

      Odmah smo primetili da je uređaj lagan sa svojih 340 grama težine, što nije baš najlakši uređaj u svojoj klasi kako se reklamira (Archos 70 je težak 300 grama), ali opet dovoljno lagan da ne zamara ruku posle višečasovnog korišćenja. Uređaj svakako nije izrađen od najkvalitetnije plastike (tako nešto ne treba ni očekivati u ovom cenovnom rangu), ali mi smo bili zadovoljni ukupnom čvrstinom tableta, nema oštrih ivica, nije bilo nikakvog ugibanja, krckanja ili škriputanja plastike, čak i pri našem jačem stiskanju u raznim delovima tableta. Jedina zamerka koju bi uputili na račun izrade tableta, bio bi njegov zadnji poklopac, koji nam se učinio previše tankim, kako smo zaključili lupkanjem po njemu.

      Softver

      MaxTab dolazi sa Android 2.3.5 Gingerbread verzijom operativnog sistema, koja je blago modifikovana kako bi odgovarala potrebama tableta, a ne smartfona. U njoj ćete zateći aplikacije i igrice koje je MaxTab proizvođač odabrao, za koje je odlučio da su korisne za početak rada na tabletu, što je pohvalno. Tu su aplikacije kao što su Adobe Reader, DiskUsage, Documents To Go, ES Bookmark Manager, ES File Explorer, ES Task Manager, Flash Player, GPS Test, MultiLing Keyboard, MX Video Player, Opera Mobile, i igrice kao što su Angry Birds i Plumber. Interfejs i njegovi elementi su netaknuti i ostaju onakvi kakvi su zamišljeni u Android Gingerbread verziji za mobilne telefone. Ono što je takođe bitno, je prisustvo Android Market-a, a ovo pominjemo iz razloga jer ga neki low-cost proizvođači zvanično ne podržavaju, već imaju svoje alternativne verzije.

      Utisci u radu

      Što se tiče utisaka u radu, mi smo bili dosta zadovoljni performansama tableta. Zahvaljujući svom dvojezgarnom procesoru sa frekvencijom rada od 533 MHz, akcije otvaranja aplikacija, kretanja po interfejsu i prateće animacije, bile su maksimalno glatke i bez zadrške, tako da to pripisujemo kao veliki plus ovom uređaju. Sa druge strane, softver ipak nije maksimalno ispeglan, tako da smo u nekoliko navrata imali problema sa zamrzavanjem tableta.

      Ono na šta vam moramo skrenuti pažnju, je ekran uređaja, ili bolje rečeno, da sugerišemo da ne očekujkete naročiti kvalitet od njega – mada možda cenovni razred tableta to jasno sugeriše. Probijanje pozadinskog osvetljenja je bilo prisutno na našem modelu, ali u dosta blagom obliku duž leve i desne ivice tableta, tako da nije odvraćalo pažnju. Fotografisali smo ekran tableta na 50% i 100% osvetljenosti, a primere možete pronaći u slikama ispod. Ako izumemo 800 x 480 rezoluciju kakva obično ide na 4-inčne ekrane, a koja je prisutna na ovoj 7-inčnoj dijagonali, na jasnoću prikaza i boje nemamo preteranih zamerki.

      Što se tiče surfovanja internetom na ovom modelu, kod njega imamo pomešane utiske. Brzina otvaranja stranica nije baš na odličnom nivou, ako bi poredili ovaj model sa nekim skupljim tabletima ili smartfonima, ali ne može se reći ni da je loša. Na stranicama sa više Flash elemenata, treba sačekati malo više dok se cela stranica učita, ali kada učita stranicu sa dosta Flash materijala, nama su se performanse skrolovanja dopale za uređaj u ovoj cenovnoj kategoriji.
       

      Prednosti:

      – Pristupačna cena
      – Dvojezgarni procesor
      – USB OTG adapter u pakovanju
      – Kompatibilnost sa 3G USB modemima 

      Mane:

      – Loši uglovi gledanja
      – Zagrevanje tableta sa zadnje strane
      – Par softverskih problema
      – Trajanje baterije je moglo biti duže 

      Cena: oko 190 evra

      MaxTab Dual B GPS tablet na test ustupio ComTrade Shop.

      Kompletan test ovog modela možete pronaći na sledećoj adresi.

      Motorola Xoom

      Ovaj tablet poseduje veliki 10.1-inčni ekran rezolucije 1280 x 800, pomenuti Tegra 2 čip, tačnije Dual-core 1 GHz Cortex-A9 procesor i ULP GeForce grafički čip i 1GB RAM memorije. Što se tiče internog skladišta, postoje tri verzije, 16GB, 32GB i 64GB, a takođe poseduje i slot za microSD kartice do 32GB. Prisutna je zadnja kamera od 5MP sa duplim LED blicem, koja dozvolja 720p@30fps video snimanje, ali prednja kamera od 2MP, namenjena za video pozive. Tu je i 6500 mAh baterija, koja dozvoljava do 10 sati video reprodukcije.

      Hardver

      Prednja strana uređaja je kao i kod većine tableta najvećim delom u staklu, ali kao što je to slučaj kod većine high-end proizvoda, ne radi se o običnom staklu, već o otpornijoj verziji Gorilla stakla, proizvođaća Corning. Oko ekrana ostavljeno je santimetar crnih traka, ali takođe i tanka srebrna ivica koja se pruža tri četvrtine sa leve i desne strane i celom donjom ivicom, dok je preostala četvrtina i gornja ivica crne boje. U gornjem levom uglu tableta smešten je Motorola natpis, u sredini gornje ivice smeštena je prednja 2MP kamera, dok se u gornjem desnom uglu nalazi indikator, koji se pali gasi i svetli belom bojom, kada imate nepročitanu notifikaciju. Zadnja strana tableta je zanimljivo dizajnirana. Pominjali smo tri četvrtine srebrne ivice na prednjoj strani, a to je zapravo aluminijumska ploča, koja u sredini ima izrezan Motorola logo. Preostala četvrtina zadnje strane je izrađena od neke vrste gumirane plastike. 

      Softver

      Primerak Motorola MZ601 modela koji smo mi imali na testu originalno je došao sa Android Honeycomb 3.1 verzijom, ali nakon provere dostupnosti novog firmware-a iz podešavanja tableta, zatekli smo nadogradnju na 3.2 verziju. Pomenuli smo da vlasnici Xoom modela iz Severne Amerike već uživaju u Ice Cream Sandwich verziji, dok stanovnici zemalja Evrope još uvek čekaju datum kada će nadogradnja biti i njima dostupna. Ono što uvek cenimo kod određenih proizvođača je odluka da ostave operativni sistem onakvim kakvim ga je Google zamislio i da ne ubacuju svoj korisnički interfejs i da zatrpavaju tablet često nepotrebnim aplikacijama, koje su popularno dobile naziv “bloatware”.

      Utisci u radu

      Pri prvom uzimanju Motorola Xoom tableta u ruke, primetili smo da se radi o dosta teškom tabletu, a ovaj utisak je pojačan time što je autor teksta navikao na znatno lakši (skoro pa 300 grama) Samsung Galaxy 8.9 model. Ipak, ono što smo takođe primetili i što bi hteli posebno da istaknemo je čvrstina i kvalitet izrade ovog modela.

      Ekran tableta nije ostavio naročito pozitivan utisak. Uglovi gledanja nisu savršeni kao na IPS ili PLS tipovima ekrana, i pružali su znakove ispranosti boja kada smo menjali vertikalne uglove, i nešto blaži efekat pri promeni horizontalnih uglova. Čak i kada smo posmatrali ekran direktno, saturacija boja je bila malčice ispod onog nivoa živosti koje očekujemo na tabletu i svakako mu fali nivo kontrasta, recimo kakav ima Galaxy Tab 10.1 ili 8.9 model. Ipak, on nije pružao nikakve znakove probijanja pozadinskog osvetljenja, i bio je ujednačen celom površinom.

      Ovaj model nam je pružao izuzetno glatko iskustvo u radu. Tranzicija između ekrana, ulaženje u App drawer, ulaženje u aplikacije, sve te animacije su bile maksimalno glatke i moramo čestitati Motoroli na veoma dobro urađenom poslu, barem sa Honeycomb 3.2 verzijom, na kojoj smo ga testirali. Optimizacija je stvarno na veoma visokom nivou, i ako želite to glatko iskustvo u radu, sa originalnim izgledom Honeycomb-a, Xoom je jedan od nekoliko modela koji nude takvo iskustvo.Iskustvo surfovanja internetom je takođe veoma pozitivno. Njegov standardni Browser je što se tiče skrolovanja stranica, čak i onih sa ogromnom količinom Flash materijala, ispoliran do maksimuma.

      Prednosti:

      – Odličan kvalitet izrade i materijala
      – Fenomenalna optimizovanost Honeycomb sistema
      – Odlično trajanje baterije

      Mane:

      – Ekran je mogao biti bolji
      – Masa i debljina tableta
      – Prosečna kamera

      Uređaj na test ustupio ComTrade Shop.

      Kompletan test ovog modela možete pronaći na sledećoj adresi.

      Huawei MediaPad

      Ovaj model ima 7-inčni ekran, ali ono što ga definitivno izdvaja od standardnih tableta ove dijagonale, između ostalog, je njegova veća rezolucija. MediaPad poseduje rezoluciju ekrana od 1280 x 800 piksela, dok je kod većine tableta prisutna samo 1024 x 600, što je na ovoj dijagonali oko 170ppi. Više piksela po inču kod ovog modela, tačnije 216 ppi, pruža dosta oštriju i detaljniju sliku. Samo veća rezolucija nije dovoljna, tako da je Huawei u ovaj model ugradio i IPS tip ekrana, koji mu pruža odličan kvalitet slike. 

      To svakako nije sve što Huawei nudi uz ovaj model, tu je i fenomenalan kvalitet izrade uređaja. On poseduje jako dobar Unibody dizajn od aluminijuma, veoma tanak profil od 10.5 mm, malu težinu. Ne zaboravljamo i Qualcomm MSM8260 Snapdragon čipset, tačnije dvojezgarni Scorpion procesor na 1.2 GHz. Ima 1GB RAM memorije, 8GB ROM memorije (korisniku dostupno 5.8GB), prednju kamera od 1.3MP i zadnju kameru od 5 megapiksela. Omogućena mu je 1080p visokoprofilna reprodukcija, a poseduje HDMI izlaz i 3G slot za Sim karticu. Njegova baterija je kapaciteta 4100 mAh.

      Hardver

      Tablet je dosta tanak i lagan. Sa prednje strane uređaja nalazi se crni okvir oko ekrana, a na njemu je takođe smeštena i prednja kamera. Ona se nalazi u gornjem desnom uglu, kada se tablet nalazi u vertikalnom položaju držanja. Tablet takođe možete koristiti i u horizontalnom režimu, ali to zavisi od situacije i ličnog izbora položaja. MediaPad ima jako dobar kvalitet izrade, a upotrebljeni materijal za njegovu zadnju stranu i bokove je aluminijum, i to visokog kvaliteta. Njegova maska je unibody, tako da je nemoguće menjanje baterije.

      Softver

      Huawei MediaPad dolazi sa Android Honeycomb 3.2 verzijom operativnog sistema, ali jako ubrzo treba da dobije i zvaničnu nadogradnju na Ice Cream Sandwich. Ova nadogradnja je već dostupna kao procureli Rom, koji možete flešovati na svoj tablet, ako što pre želite ICS. Izgleda da je reč o skoro finalnoj verziji, koja ima tek nekoliko bagova, ali oni će biti potpuno ispravljeni kada Huawei zvanično pusti nadogradnju na ICS. Android Honeycomb 3.2 koji smo zatekli na tabletu je bez ikakvih modifikacija korisničkog interfejsa, tako da ima izgled čistog Honeycomb-a.

      Utisci u radu

      Odmah pri prvom uzimanju tableta u ruke, svakako ćete primetiti njegov odličan kvalitet izrade i aluminijumski Unibody, tako da je tablet veoma čvrst pri korišćenju, a njegova mala debljina i težina su takođe još jedan plus. Iako tablet poseduje 1280 x 800 rezoluciju ekrana, ona nije odabrana kao glavna rezolucija u Androidu. Pre menjanja opcije u Settings>Display, ekran prikazuje standardnu rezoluciju kao kod većine 7-inčnih modela. Biranjem opcije High resolution umesto Standard, tablet mora da se restartuje kako bi je primenio, a posle restartovanja, stvarno možete da vidite koliko su svi grafički elementi oštriji i sitniji na 1280 x 800. IPS ekran je odličan i ovakva rezolucija čini da sve izgleda glatkije, i bez oštrih ivica u ikonicama i tekstu.

      Što se tiče brzine tableta, bili smo prilično zadovoljni kako se on ponašao. Dvojezgarni procesor na 1.2 GHz i GPU Adreno 220 mu nude dovoljno snage da animacije budu glatke i da odziv na zadate komande bude dosta brz. Što se tiče prepoznavanja dodira, tu situacija nije idealna. Bilo je više trenutaka kada smo morali da stiskamo nešto dva puta, jer iz prvog puta komanda nije prepoznata. Web browsing je odličan na ovoj rezoluciji ekrana, stranice su otvarane veoma brzo i navigacija na njima je bila glatka. Ako potpuno odzumirate stranicu, zbog povećane rezolucije, tekst i elementi na sajtovima vam se mogu učiniti presitnim, ali zato kada ih zumirate, primetićete prednost u oštrini i detaljima slike, u poređenju sa standardnim 1024 x 600 tabletima, dijagonale od 7 inča.

      Prednosti

      – Odličan kvalitet izrade i Unibody aluminijum dizajn
      – Veća rezolucija ekrana u poređenju sa konkurencijom
      – Odlični uglovi gledanja zahvaljujući IPS ekranu
      – Dobre performanse procesora i GPU
      – Parira kao telefon uz Bluetooth slušalicu

      Mane

      – Povremen pad u performansama
      – Loša kamera

      Cena: oko 375 evra

      Uređaj na test ustupio Huawei.

      Kompletan test ovog modela možete pronaći na sledećoj adresi.

      Viewsonic ViewPad 10E

      Viewsonic ViewPad 10e je Android tablet sa IPS ekranom dijagonale 9.7 inča. Ovaj tip panela i 4:3 aspekt koji poseduje, do sada nisu bili česti u modelima Android tableta u ovoj cenovnoj kategoriji, ali smo primetili da je na tržištu sve veći broj modela, koji počinju da ih praktikuju. Dakle, radi se o odličnom IPS ekranu, sa veoma širokim uglovima gledanja i rezolucijom od 1024 x 768 piksela . Sam ekran je verovatno i najveća prednost ovog modela, i može se reći da se – ako ni po čemu drugom – barem po njemu može porediti sa iPad-om, koji ima gotovo identične dimenzije, rezoluciju i aspekt – dakle, ViewPad 10e bi smo nazvali iPad-olikim.

      Procesor koji se nalazi u ViewPad 10e modelu je jednojezgarni ARM Cortex A8 procesor sa frekvencijom rada od 1GHz, tu je i Vivante Corp GC400 grafički čip, tablet poseduje 512MB DDR3 RAM memorije na 667MHz, dok je za potrebe skladištenja podataka odvojeno 4GB. Ipak, zahvaljujući prisustvu microSD slota, ovo veoma skromno skladište možete proširiti kupovinom microSD kartice, veličine do 32GB. Na tabletu se nalazi samo jedna kamera, tačnije prednja, koja ima rezoluciju senzora od 1.3 megapiksela, koja će vam pretežno služiti za video komunikaciju. Tablet možete povezati pomoći miniHDMI porta sa vašim televizorom, i surfovati ili igrati igre na većem ekranu.

      Hardver

      Viewsonic ViewPad nas je istog trenutka svojim izgledom veoma podsetio na Apple-ov iPad model. Možda “podsetio” nije prava reč koju tražimo, jer je po dimenzijama, obliku i aspektu ekrana, gotovo identičan sa iPad 2 modelom. Ovaj model je dosta tanak, samo 9.1mm, ali nismo preterano oduševljeni težinom od 620g, mada, čak i iPad 2 ima identičnu težinu, možda nekih 20g manje. ViewPad 10e poseduje crne trake oko ekrana, i tanke srebrne linije oko celog okvira. Na prednjoj strani u dnu, nalaze se tri senzora osetljiva na dodir – Menu, Home i Back.

      Viewsonic ViewPad 10e možda pokušava da teži kvalitetu izrade koji ima iPad, ali ne možemo reći da je u tome uspešan. Ivice tableta su napravljene od plastike ne tako dobrog kvaliteta, što kvari utisak. Pogledajmo šta se od ulaza i konekcija nalazi na bokovima ovog modela. Pri vrhu leve bočne strane, smešteno je dvodelno dugme za pojačavanje i smanjivanje zvuka, koje je pomalo klimavo na dodir.

      Softver

      Viewsonic ViewPad 10e dolazi sa Android 2.3 Gingerbread verzijom operativnog sistema, ali dobili smo informaciju da je nadogranja na Ice Cream Sandwich u završnim fazama testiranja, i pitanje je dana kada će ona biti dostupna za ovaj model. Što se tiče našeg mišljenja o ICS-u na ovom modelu, možemo reći da smo blago skeptični zbog jednojezgarnog procesora i 512MB RAM-a, ali sa druge strane, čak i slabiji modeli smartfona su nezvaničnim putem dobili ICS nadogradnju, i na istim on radi korektno, tako da je sasvim moguće da će raditi dobro i na ovom modelu tableta. Startovanjem tableta dobili smo izbor da li za launcher želimo da koristimo klasični Android launcher, ili ViewScene 3D verziju interfejsa, što je zapravo blago modifikovana verzija SPB Shell 3D interfejsa. Dostupan vam je 3D karusel pogled, između kojeg lako možete prelaziti sa jednog home ekrana na drugi, ili možete koristiti klasično 2D swipe-ovanje.

      Jedna od mana ovog tableta, je to što nema zvaničnu Google podršku, tako da na njemu nećete pronaći Android Market (sadašnji Google Play), već aplikaciju koja služi kao alternativa i zove se Mobile1.

      Utisci u radu

      Utisak držanja tableta u rukama je uprskos osrednjem kvalitetu izrade bio zanimljiv. Autor teksta je generalno navikao na 16:10 aspekt tableta, tako da je čak i posle više kraćih susreta sa 4:3 tabletima, osećaj i dalje čudan. Tablet je dosta tanak, tako da je to veliki plus, a težina od 620g je prosečna za tablet ove dijagonale. Ono što nas najviše privlači na ovom modelu je njegov odlični IPS ekran. Čak i pri ekstremnno oštrim uglovima gledanja, intenzitet boja i jasnoća slike je ostajala nepromenjena, što će vam svakako značiti pri surfovanju i čitanju elektronskih knjiga.

      Što se tiče performansi uređaja, moramo priznati da nismo zadovoljni jednojezgarnim procesorom koji ovaj model poseduje. U ovom periodu u razvoju tableta, teži se ka dvojezgarnim i četvorojezgarnim rešenjima, tako da je jednojezgarni procesor pomalo zastarelo rešenje. Iskustvo surfovanja nije bilo baš najbolje na ovom modelu. Problem definitivno leži u jednojezgarnom ARM Cortex A8 procesor 1GHz i veoma slabom Vivante Corp GC400 grafičkom čipu, zapravo oba od kojih imaju dosta niže performanse u poređenju sa tabletima koje smo imali prilike da testiramo do sad, što ćete videti i u rezultatima testova.
       

      Prednosti

      – IPS ekran pruža dobar kvalitet slike
      – Dosta je tanak i ima kompaktan dizajn
      – Odlični uglovi gledanja zahvaljujući IPS ekranu
      – miniHDMI video izlaz

      Mane

      – Osrednji kvalitet izrade
      – Ne tako dobre performanse jednojezgarnog procesora i grafičkog čipa
      – Nepostojanje zvaničnog Android Market-a (Google Play-a)
      – Nizak kapacitet i samim tim loše trajanje baterije za uređaj ove dijagonale

      Cena: 28,999 dinara

      Uređaj na test ustupio Viewsonic.

      Kompletan test ovog modela možete pronaći na sledećoj adresi.

      Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus

      Pre svega, kao jednu od ključnih promena pomenuli bismo odličan PLS ekran rezolucije 1024 x 600, tehnologiju koja je ispred IPS tipa i koja je broj dva u svetu ekrana za mobilne uređaje, odmah iza Samoled ekrana. Sledeće osveženje u poređenju sa starim P1000 modelom je prelazak sa jednojezgarnog Cortex A8 1GHz procesora na dvojezgarni Cortex A9 1.2GHz, povećanju sa 512MB na 1GB RAM memorije i poboljšanju u vidu prelaska sa PowerVR SGX540 na Mali-400MP grafički čip. Sve pomenuto spada u Exynos čipset, koji je proizveden od strane Samsunga lično. Prisutan je microSD slot za mogućnost proširenja memorije do čak 64GB, pored standardnih 16GB ili 32GB koji dolaze kao interno skladište.

      Model 7.0 Plus je takođe dobio i poboljšanje sa 1.3MP na 2MP kod prednje kamere, ali i bitniju stvar u vidu mogućnosti 720p snimanja, koristeći zadnju kameru. Zadnja kamera je 3.2 MP i poseduje LED blic, baš kao i stari P1000 model. HSDPA brzina je povećana sa 7.2 na 21 Mbps, a dobio je i jedan WiFi standard više, kao i WiFi Direct mogućnost.

      Hardver

      Kao što smo pomenuli, Samsung Galaxy Tab 7.0 je tanji od P1000 modela i sa svojih 9.9mm, razumno je tanak tablet. Skresanih 35 grama sa ukupne težine tableta takođe nije loša stvar. Iako dizajnom malo podseća na P1000 model, ipak ima nekoliko očiglednih promena sa prednje strane uređaja. Najočiglednija promena je uklanjanje fizičkih dugmića zbog Honeycomb i budućeg Ice Cream Sandwich operativnih sistema, koji imaju svoja softverska rešenja.

      Generalni dizajn tableta nije previše promenjen, pa i dalje ima sličan stepen zakrivljenja ćoškova i sličnu debljinu okvira oko ekrana, s tim što je na ovom modelu prisutna srebrna ivica i srebrni bokovi, koji su drugačiji u poređenju sa P1000 modelom. Sa prednje strane uređaja nalazi se poboljšana 2.0MP kamera, koja će vam svakako biti korisna, ukoliko volite sa vremena na vreme da vršite video komunikaciju preko Skype, Google Talk ili drugih aplikacija namenjenih ovoj svrsi. Iako je u pitanju plastika, ceo tablet je izrađen dosta čvrsto, i zaista fino leži u ruci. Plastika koja se koristi za izradu ovog modela je dosta visokog kvaliteta, kao i ukupan kvalitet izrade, tako da definitivno nećete naići na delove koji škripe ili se ugibaju – tablet je potpuno čvrst i utegnut.
       

      Softver

      Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus model dolazi standardno sa Android Honeycomb 3.2 verzijom operativnog sistema, u koju je Samsung uključio svoj TouchWiz UX korisnički interfejs. Ono što je dobra stvar kod ovog modela, je to da će uskoro dobiti nadogradnju na poslednju Ice Cream Sandwich verziju, što će ga učiniti još poželjnijim uređajem. Kao i određeni proizvođači, Samsung želi da njegovi uređaji budu prepoznatljivi po svom korisničkom interfejsu, tako da u svoje mobilne uređaje ima običaj da stavlja svoj TouchWiz UI.
       

      Utisci u radu

      Tableti ove dijagonale bacaju fokus na kompaktnost i prenosivost, tako da je ovo tablet koji ćete najverovatnije moći da stavite u vašu torbicu u kojoj nosite dokumenta, ili u ekstremnijim slučajevima ako imate toliko veliki džep u jakni ili sakou. Uzimanjem tableta u ruku, čak i posle kratkog iskustva u radu možete videti da se radi o veoma ozbiljnom modelu. Aluminijum možda daje tabletu više ozbiljnosti, lepši izgled i povećanu čvrstinu, ali sa ovako ozbiljno izrađenim tabletom kao što je Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus, nećete propustiti previše što nema aluminijum. Može se reći da je absorpcija udara bolja kod plastike, ne grebe se toliko kao alumijijum, i ne provodi toplotu do vaših ruku usled ozbiljnog igranja ili dužeg surfovanja. Što se tiče zaštite ekrana, hteli bismo da uputimo zamerku Samsungu na račun toga što nije uključeno Gorilla zaštitno staklo kao na P1000 modelu, ali iako je to manji nedostatak ovog uređaja, svakako nije nešto što bi vas moglo odvući od njegove kupovine.

      Bitnija stvar od zašitnog stakla ekrana je ipak sam ekran. Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus za razliku od klasičnog TFT ekrana na P1000 modelu, poseduje prelepi PLS ekran sa odličnim uglovima gledanja i dosta dobrim bojama. Što se tiče snage i performansi ovog modela, moramo priznati da smo bili dosta zadovoljni. Da li je u pitanju jači procesor i grafički čip u poređenju sa Galaxy Tab 10.1 modelom, ili optimizacija TouchWiz interfejsa, ili možda kombinacija obe stvari, šta god da je u pitanju, primetili smo da je navigacija kroz menije, početne ekrane i razne opcije tableta, bilo svakako glatkije u poređenju sa TouchWiz iskustvom modela Galaxy Tab 10.1.

      Zahvaljujući svom dvojezgarnom 1.2GHz ARM Cortex-A9 procesoru, Browsing iskustvo je bilo veoma prijatno. Stranice su otvarane jako brzo i navigacija na njima je bila dosta glatka na stranicama bez Flash elemenata, dok je sa Flash-om ta glatkoća pomalo kompromitovana, što je slučaj kao i na svakom drugom Android tabletu. Još uvek se čeka nivo glatkoće koji poseduju iPad tableti, ali sa hardverskom akceleracijom u Ice Cream Sandwich verziji, glatkoća Android tableta je povećana.
       

      Prednosti

      – Veoma solidan kvalitet izrade iako je u pitanju plastika
      – Odličan kvalitet slike zahvaljujući PLS ekranu
      – Odlične performanse procesora i grafičkog čipa
      – Može da se koristi kao smartfon za pozive i poruke
      – microSD slot do 64GB proširenja memorije
      – Dobre fotografije i 720p video snimanje za klasu kamera od 3.2MP

      Mane

      – Nema Gorilla zaštitno staklo
      – Veća rezolucija od 1024 x 600 bi bila poželjna

      Cena: 1 din – 40.800 din u zavisnoti od Telenor internet paketa i trajanja ugovorne obaveze

      Uređaj na test ustupio Telenor .

      Kompletan test ovog modela možete pronaći na sledećoj adresi.

      Asus Transformer TF300T

      Pre svega, krenimo od procesora. Iako je reč o istom Tegra 3 Quad-core procesoru, CPU na TF300T modelu je nešto inferiornija verzija postavljena na 1.2 GHz, u poređenju sa 1.3 GHz procesorom kod Prime modela. Ekran na TF300T modelu je isto IPS tipa, ali Prime poseduje Super IPS+, dok je ekran na ovom modelu “običan” IPS. Oba modela su zaštićena Corning Gorilla staklom. Količina Ram memorije je 1GB na oba modela, ali TF300T dolazi sa DDR3 memorijom, nasuprot DDR2 memoriji u Prime-u. Naš sample primerak je došao sa 16GB skladištem, ali Asus nam je potvrdio da će osnovni model dolaziti sa 32GB.

       

      Kamera ima isto 8MP senzor i 1080p snimanje, ali kod TF300T modela, ona je bez LED blica. Baterija u tabletu i dock tastaturi je takođe inferiornija kod ovog modela – ona pruža 8.5 sati bez i 13 sati sa dock tastaturom, dok je kod Prime-a ona 9.5 sati bez i 16 sati sa dock-om. Odabrani materijal za leđa tableta je takođe drugačiji – plastika kod TF300T modela, a aluminijum kod Prime-a, a još jedna stvar – TF300T je takođe deblji za 1.6 milimetara i teži za 54 grama, ako vam to nešto uopšte znači.

      Hardver

      Bez obzira što je korišćeni materijal za leđa drugačiji u poređenju sa Prime modelom – moramo reći da je ovo i dalje jako lep i kvalitetno izrađen tablet. Sve je zapravo pitanje ukusa i koliko (ne)ćete ceniti njegovu visoko kvalitetnu plastiku umesto aluminijuma, ali barem nama – plastika nije toliko kvarila utisak – barem kako se moglo činiti pre nego što smo dobili tablet. Naravno, kada se lupne po zadnjoj strani, svakako će pružati taj zvuk plastičnosti – činjenica ostaje – koliko god bila kvalitetna, plastika je ipak plastika, a aluminijum je aluminijum – ako kapirate na šta ciljamo. Neke žrtve su morale biti podnete, kako bi ovaj model mogao biti koliko-toliko jeftiniji od Prime-a, tako da je Asus-ov potez razumljiv. Mada, zadnja strana tableta ima i svojih čari – koncentrični krugovi celom površinom su nam se prilično dopali, a u isto vreme su nam pružali bolji stisak nad tabletom – onemogućujući klizanje iz ruku.

      Ako ste se odlučili za ovaj model umesto za Prime, moraćete da pređete preko još dve stvari što se tiče njegovog dizajna – povećane težine i debljine. Ne radi se o ciframa koje drastično menjaju stvari, ali ih svakako treba pomenuti. U odnosu na Prime, TF300T je malo bucmastiji, tačnije teži za 54 grama, a linija koju je Prime imao je malčice korigovana, tako da je ovaj model deblji za 1.6 milimetara i sad iznosi 9.9 milimetara – što i nije puno, ali ipak… Sample model koji smo mi imali na testu je bio mornaričko plave boje, ali Asus takođe nudi crvenu i belu varijantu. Mornaričko plava boja je zapravo jako duboka nijansa plave boje, koju jasnije možete videti na jačem svetlu – dok je nama u ostalim slučajevima nama više vukla ka tamno sivoj nijansi.

      Softver

      Asus Transformer TF300T model, za razliku Prime modela koji smo testirali pre nekog vremena, odmah iz kutije stiže sa Ice Cream Sandwich verzijom operativnog sistema – tačnije verzijom 4.0.3. Interfejs je sličan kao kod Asus Transformer Prime modela, i osim par Asus Widgeta, originalni izgled Ice Cream Sandwich-a nije menjan – što nam se itekako dopada. Na početnom ekranu ćete pre svega zateći Weather widget, sa povećim imenom grada u kome se nalazite. Na widgetu se nalazi grafička prezentacija trenutnih vremenskih uslova, vlažnost vazduha, brzina vetra i naravno – temperatura. Takođe na glavnom početnom ekranu, Asus je spremio Mail widget, sa kalendarom koji prikazuje mesec, dan u mesecu, godinu i dan u nedelji.

      Utisci u radu

      Ako očekujete da je Asus Transformer TF300T u realnom radu sporiji od Prime modela – možemo vam sa sigurnošću reći da to nije tako – barem iz onoga što smo mi videli. Da krenemo prvo od osnovnih stvari, kao što je utisak držanja tableta u rukama. Aluminijum kod Prime modela pruža svakako bolje iskustvo na dodir, čvršći je i nešto lakši – ali TF300T je takođe dosta ugodan za korišćenje. Plastika koja je korišćena u izradi ovog modela je visokog kvaliteta, tako da nam nije preterano žao što nije takođe prisutan aluminijum. Ona ima i svojih prednosti – ne grebe se kao aluminijum, ne ometa prijemnike i predajnike u uređaju, a sa svojim izrezanim koncentričnim krugovima, pruža i nešto bolji stisak i sprečava klizanje tableta. TF300T jeste nešto deblji od Prime-a, ali sve dok ne postavite tablete jedan do drugog, dodatu debljinu od 1.1mm nećete primetiti. Sviđa nam se i to što ovaj model takođe ima Corning Gorilla staklo, tako da ste donekle zaštićeni od ogrebotina i loma, u poređenju sa klasičnim zaštitnim staklima.

      U poređenju sa Prime modelom, TF300T poseduje “običan” IPS, dok Prime ima Super IPS Plus ekran. Šta ovo konkretno znači? Pre svega, ovo ima najviše veze sa svetlinom koju ekran može da isporuči, što će vam biti od koristi najviše pri korišćenju tableta napolju. IPS ekran na TF300T modelu isporučuje 350 cd/m2 svetline, dok Prime pruža čitavih 600 cd/m2. Na maksimalnom osvetljenju ekrana, TF300T neće imati toliko živahne boje i svetlinu koju pruža Prime, a takođe će biti manje vidljiv pri korišćenju napolju pri dnevnoj svetlosti i na suncu. Kvalitet slike nije toliko drastičan koliko je maksimalno osvetljenje manje – on i dalje pruža dosta dobar kvalitet slike i odlične uglove gledanja – ipak je to IPS panel.

      Transformer TF300T zaista iskorišćava svoj pun potecnijal kada je prikačen na dock tastaturu. On ne samo da nudi bolji način unosa teksta, već i bateriju koja mu pruža dodatno vreme korišćenja. To nije sve, jer dock ima i slot za SD kartice koji vam može biti koristan, ili USB 2.0 koji je još korisniji. Šteta što ne postoji i USB pune veličine na samom tabletu – ali opet, to bi bilo teže izvodljivo na ovako maloj debljini tableta. Browsing na Asus Transformer TF300T modelu je verovatno najbolje iskustvo koje smo imali na bilo kom tabletu – verovatno bolje i od iskustva koje smo imali na Prime-u. Prime jeste testiran u ranoj fazi verzije za Ice Cream Sandwich, tako da smatramo da Browser tada nije bio toliko optimizovan, koliko je optimizovan sada na TF300T modelu – što veći rezultati benchmark aplikacija i ukazuju. Skrolovanje stranica sa ili bez Flash materijala, je glatko kao buter i verovatno na nivou iPad tableta.

       

      Prednosti

      – Tegra 3 platforma
      – IPS ekran i Gorilla glass
      – Dobar kvalitet izrade uprkos plastici i lep dizajn
      – Ice Cream Sandwich i Asus aplikacije
      – Dock tastatura za unos teksta i dodatna baterija
      – Autonomija rada do 13 sati upotrebe (sa dock tastaturom).
      – Veoma dobra 8MP kamera

      Mane

      – Nedostatak LED blica
      – Baterija u Dock-u je mogla biti većeg kapaciteta, kao kod Prime-a
      – Kao i Prime, u određenim situacijama tablet preteže tastaturu jer je teži

      Uređaj na test ustupio Asus .

      Cena: 395 EUR bez i 495 EUR sa dockom – 32GB WiFi verzija

      Kompletan test ovog modela možete pronaći na sledećoj adresi.

      Asus Eee Slate B121

      Veoma je teško reći precizno šta je zapravo uređaj koji nam stiže pod oznakom B121. U suštini, radi se o Windows tabletu, sa određenim karakteristikama koje ga svrstavaju izvan tog opsega. Po mnogo čemu, ovaj tablet je poseban. Pre svega, usmeren je prevashodno prema poslovnim korisnicima, zahvaljujući brojnim osobinama, među kojima su prisustvo Windowsa u Professional izdanju, x86 hardverske platforme, postojanje olovke za potrebe inputa, i tako dalje.

      Takođe, njegove dimenzije su specifične, imajući u vidu da je ovo prvi tablet na našem testu koji ima ekran veći od 10 inča – zapravo, reč je o 12,1-inčnom IPS ekranu. Samim tim, tablet je i nešto deblji od “klasičnih” modela. Najzad, tu je i Bluetooth tastatura koja je deo kompleta, zajedno sa futrolom koja služi kao neka vrsta postolja, pa tako de facto B121 može da služi i kao “laptop za poneti”. Drugim rečima, ovo nije klasičan tablet, niti je laptop. Tabletop ili laplet, možda?

      Dizajn

      Pakovanje u kome stiže uređaj sadrži više zanimljivih elemenata. Najpre, u oči upada tastatura koju smo već pomenuli. Komunicira sa tabletom preko Bluetooth konekcije, malih je dimenzija, plitkih tastera, te vrlo tanka. Crne je boje i bez numeričkog dela, i zapravo se radi o Microsoft 6000 Portable Bluetooth tastaturi, rebrandiranoj od strane kompanije ASUS. Radi pomoću dve AA baterije koje se isporučuju u paketu, takođe. Deo pakovanja je i svojevrsna futrola, na kojoj se nalaze i nožice za izdizanje uređaja. Na samom tabletu ovakav mehanizam ne postoji, što nas i ne čudi, budući da bi narušio dizajn tableta. Finalni detalj dodatne opreme zatičemo na ispravljaču, koji je inače bele boje, baš kao i kablovi i poleđina B121 tableta. Naime, on na sebi ima i jedan USB port, čime se omogućava punjenje USB naprave direktno na ispravljaču, bez portebe da se pali sam tablet.

      Sam tablet je većih dimenzija i to se vidi i oseća na svakom koraku. Ipak,  to je cena koja se plaća za, u ovom trenutku, verovatno hardverski najmoćniji tablet na svetu. Međutim, treba istaći da su proporcije vrlo skladne i ne odstupaju od okvira koji su danas važeći u tablet svetu. Na gornjoj strani se nalazi 12,1-inčni ekran koji koristi Corning Gorilla Glass tehnologiju da bi bio adekvatno otporan na moguće ogrebotine i oštećenja, odnosno  Advanced Fringe Field Switching (AFFS) tehnologiju kada je prikaz u pitanju, kako bi isporučio velike uglove gledanja.

      Hardver

      Dolazimo do udarne tačke B121 tableta. Naime, on zaista jeste, objektivno gledano, hardverski najsnažniji tablet na tržištu. Međutim, nemojte odmah pomisliti da to što nudi Core i5 procesor znači da su performanse u rangu desktop ili laptop varijanti gde je Core i5 ipak nešto zaista brutalno moćno. Naime, B121 koristi  Intel Core i5-470UM procesor iz Ultra Low Voltage serije. Reč je o posebno prilagođenom i za nisku potrošnju optimizovanom dvojezgarnom procesoru, namenjenom malim i tankim mobilnim uređajima. Radi na 1,3 GHz (prema našem iskustvu, Turbo je ovde isključen; ovaj CPU može da ide i na 1,8 GHz, ali je moguće isključiti Turbo radi uštede energije i smanjivanja zagrevanja).

      Podržan je Hyperthreading, prisutna su 3 MB keš memorije, dok su AES, VT-d i Trusted Execution instrukcije deaktivirane. U principu, brzina je u nivou starijih Core 2 Duo procesora. Kada je grafika u pitanju, koristi se integrisani Intel Graphics Media Accelerator HD (GMA HD) grafički čip, koji ima radni takt koji (makar u teoriji) šeta od 166 do 500 MHz, pri čemu, imajući u vidu performanse, pretpostavljamo da je i ovde to šetanje samo teoretsko, imajući u vidu da je Turbo Boost onemogućen, odnosno da grafički čip radi na minimalnih 166 MHz fiksno.

      Kada je reč o skladišnom prostoru, koristi se SSD kompanije Sandisk, kapaciteta 64 GB. Iako se ne radi o preterano brzom SSD-u, već modelu čija je brzina relativno konzervativnih 100-ak MB/s. Naime, prisutno je čak 4 GB DDR3-1066 memorije. Ekran tableta je vrlo interesantan. Reč je o kapacitivnom ekranu, dijagonale 12,1 inča i rezolucije 1280 x 800 piksela.

      Utisci

      Mašina je solidno gabaritna i pomalo čudna za upotrebu u tablet režimu dok se ne naviknete. Moramo reći da je rešenje gde je futrola istovremeno i “odizač” uređaja pomalo nezgrapno. Tastatura je zaista dobra i lako je navići se na nju, a dramatično olakšava svaku situaciju gde treba unositi tekst ili raditi bilo koji posao koji se oslanja na tastaturu. Takođe, olovka radi bez ikakvih zamerki. Uopšte, ekran je zaista odličan! Briljira u svim pitanjima, od uglova gledanja do reprodukcije boja.

      Najzad, kako se sam hardver nosi sa Windowsom? Odlično! Svakodnevni rad je vrlo lak i brz, što zahvaljujući solidnom procesoru, što zahvaljujući SSD-u, što zahvaljujući obilnoj količini memorije. Mejlovi, ofis aplikacije, pa čak i neke zahtevnije poslovne aplikacije ili programi, sve će to vrlo fino raditi na ovom tabletu. Puštaće se Full HD video sadržaji bez problema. Generalno, ceo sistem je veoma brz i predstavlja nešto najbrže što tableti u ovom trenutku mogu da postignu, naročito kada je produktivnost u pitanju, kojoj dodatno pomažu i bonus opcije vezane za input kojima se B121 može podičiti.

      Prednosti:

      – Najsnažniji tablet u hardverskom smislu
      – Kvalitet izrade
      – Izvanredan ekran
      – Olovka, tastatura, mogućnost korišćenja u nekoj vrsti laptop režima (videti tekst)
      – Kompatibilnost i poznato okruženje koje donosi Windows 7…

      Nedostaci:

      – …ali i nedovoljna optimizovanost za kontrolu dodirom koja karakteriše Windows 7 i njegove najpopularnije aplikacije
      – Mala autonomija
      – Nezgrapan u laptop modu zbog obaveze korišćenja futrole
      – Visoka cena

      Uređaj na test ustupio ASUS Point.

      Kompletan test ovog modela možete pronaći na sledećoj adresi.

      Samsung Galaxy Tab 8.9

      Po iskustvima drugih korisnika, ali i po našem ličnom iskustvu, ova dijagonala se često smatra kao “sweet spot” – ili grubo prevedeno na naš jezik “idealna veličina”. U poređenju sa korišćenjem Galaxy Tab 10.1 modela, ovaj model je prijatniji za rad, jer je lakši za stotinak grama, stvari su pristupačnije u landscape režimu, i slika je malo oštrija zbog većeg broja piksela po inču. Pored toga, ova dva modela su manje-više ista po pitanju hardvera i dizajna.

      Pre svega, tu je srce uređaja, njegov Tegra 2 čip. Ovaj čip sadrži dve stvari – dvojezgarni Cortex-A9 procesor sa frekvencijom rada od 1 GHz i ULP GeForce grafiku. Što se tiče skladišne memorije, ovaj model možete naći u varijantama od 16, 32 ili 64 gigabajta, dok je njegova RAM memorija svuda ista i iznosi 1 GB. Nažalost, nema microSD slot za proširenje memorije, što je šteta. Takođe glavna stvar koja krasi ovaj lagani i tanki tablet je njegov prelepi PLS ekran. Ovaj ekran ima rezoluciju od 1280 x 800 piksela (170 piksela po inču) i superiornija je tehnologija do IPS tipa, a takođe ima i jako dobre uglove gledanja. Na tabletu možete pronaći dve kamere – prednju kameru od 2 MP za video chat i zadnju kameru od 3.2 MP za ostale potrebe fotografisanja. Zadnja kamera takođe poseduje i LED blic, za slučajeve u kojima je osvetljenje nešto niže. Uređaj stiže sa Android Honeycomb 3.2 verzijom i TouchWiz UX interfejsom, ali već duže vreme se čeka obećana nadogradnja na Ice Cream Sandwich.

      Dizajn

      Ovaj model poseduje identičan dizajn kao njegov veći brat – model Galaxy Tab 10.1 – a kao i većina Honeycomb tableta, on ne poseduje nikakve hardverske dugmiće na prednjoj strani. Ekran i cela prednja strana tableta zaštićena je Corning Gorilla visoko otpornim staklom, tako da će ogrebotine i rizik od loma biti smanjene na minimum. Oko ekrana su ostavljene crne trake u širini nešto manje od dva santimetara, a oko njih možete primetiti srebrnu plastičnu ivicu od nekoliko milimetara, koji se nastavlja na bokove tableta i jednim delom na zadnju stranu. Po logou tableta na donjoj ivici, može se zakljlučiti da je standardan režim držanja tableta horizontalan. Na gornjoj ivici odmah iznad ekrana, možete naći dve stvari – prednju kameru od 2 megapiksela i senzor ambijentalnog osvetljenja. To je sve što možete naći na prednjoj strani – prilično jednostavan, a opet efektivan dizajn.

      Zadnja strana uređaja može se sresti u dve boje – crnoj i beloj. Crna boja – onakva kakva se nalazi na našem modelu, izrađena je od mat crne gumirane plastike, tako da sprečava klizanje tableta iz ruku i prijatna je na dodir. Druga varijanta je bele boje, i radi se o glossy plastici koja nije gumirana, tako da je malo “klizavija” od crne varijante. Pomenuli smo da srebrna plastika sa bokova jednim delom zalazi na zadnju stranu, i to je upravo mesto gde je smeštena 3.2 MP kamera, i odmah desno do nje – LED blic.

      Softver

      Samsung Galaxy Tab 8.9 zvanično dolazi sa Android Honeycomb 3.2 verzijom, u koju je Samsung ubacio svoj TouchWiz UX korisnički interfejs. U odnosu na standardnu i čistu Honeycomb verziju, ovde je promenjeno dosta stvari. Grafički elementi su poprilično izmenjeni i dosta su šareniji, a Samsung je takođe ubacio i svoje widgete i po neku aplikaciju.

      Broj početnih ekrana koji su vam na raspolaganju je pet, a na njih možete dodavati i svoje widgete, ili ikonice i prečice do aplikacija. Ekrani su označeni malim kružićem i brojem u vrhu ekrana, tako da znate na kome se ekranu trenutno nalazite. Widgete koje možete zateći na glavnom početnom ekranu su – ogroman digitalni časovnik sa datumom i danom u nedelji, ispod njega widget za vremensku prognozu na kome možete videti trenutnu, minimalnu i maksimalnu temperaturu, vremenske uslove, ali i vremensku prognozu na narednih pet dana u nedelji. Klikom na widget, dobijate fullscreen pregled sa više mogućnosti.

      Utisci

      Ekran je stvar koja će vas oduševiti na ovom modelu. Galaxy Tab 8.9 koristi PLS tip ekrana, za koji mi lično smatramo da je odmah iza Samoled tipa. Boje su veoma živahne, duboke i bogate, a uglovi gledanja su takođe veoma dobri. PLS tehnologija je dosta slična sa IPS tehnologijom, ali je bolja po pitanju kontrasta, dubine crne boje, uglova gledanja i manjem probijanju pozadinskog osvetljenja. Naš primerak nije pokaziovao nikakve znakove probijanja osvetljenja, tako da je bio prilično uniforman celom površinom. Performanse kretanja kroz Samsungov interfejs i nisu toliko dobre u landscape režimu – jasno se vidi kako animacije i prelazi nisu dovoljno glatki i ima “seckanja”. Ono što je čudno kod ovog modela – iako njegova standardna orijentacija nije portret već landscape – animacije su drastično glatkije kada držimo tablet uspravno.

      Browsing na ovom modelu je veoma ugodno iskustvo. Forma ekrana je odlična i tablet je lagan, tako da možete surfovati satima a da ne umorite ruke. Takođe, pošto je ekran nešto manji od 10.1 inčnih modela, elementi i linkovi su više dostupniji palčevima – isto važi i za kucanje na standardnoj tastaturu u landscape režimu. Zvuk sa YouTube klipova je bio dosta glasan i jasan, stereo zvučnici smešteni na donjoj strani su dosta efektivni. Stranice koje smo otvarali su bile učitane dosta brzo, i skrolovanje na njima je bilo uglavnom glatko – čak i na našoj stranici sa dosta Flash materijala. Skrolovanje je još glatkije ako okrenete tablet u portret režim – opet zbog Samsungove izmenjene orijentacije.

      Prednosti

      – Odlične dimenzije – nije ni premali, ni preveliki
      – Veoma prijatan za korišćenje zbog male težine i debljine
      – Odličan PLS tip ekrana sa veoma dobrim uglovima gledanja
      – Gorilla zaštitno staklo
      – Odličan vek trajanja baterije

      Mane

      – TouchWiz interfejs pomalo secka u landscape režimu
      – Nema microSD slot za proširenje memorije
      – Još uvek nije dobio nadogradnju na Ice Cream Sandwich

      Kompletan test ovog modela možete pronaći na sledećoj adresi.

      Zaključak

      U ovoj retrospektivi smo vam predstavili čak 13 modela tableta! Koji model odabrati? Na to pitanje je malo teže dati odgovor, jer sve zavisi od vaših potreba, ali pre svega i budžeta. Na početku retrospektive smo vam predstavili klase u koje spadaju ovi modeli, ali sada ćemo napraviti i druge podele, kako bi se lakše snašli u vašem izboru.

      Tegra 2 Dual Core, Honeycomb, 10.1-inčni i 8.9-inčni modeli

      Samsung Galaxy Tab 8.9

      Motorola Xoom

      Toshiba AT100

      Quad Core, Tegra 3, Ice Cream Sandwich 10.1-inčni modeli:

      Asus Transformer Prime

      Asus Transformer TF300T

      Sinle Core Froyo i Gingerbread 7-inčni i 9.7-inčni modeli:
       

      Archos 70 i Arnova 7 G2

      Viewsonic Viewpad 10e

       

      Dual-Core non-Tegra2 Honeycomb modeli:

       

      Vodafone Smart Tab 10

      Huawei MediaPad

      Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus

      MaxTab

      Asus Eee Slate B121

       

      Tableti dostupni kod operatera:

       

      Vodafone Smart Tab 10
      Vip

      Motorola Xoom

      mt:s

      Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus
      Telenor, mt:s

      Samsung Galaxy Tab 8.9
      Vip

       

       

      Nadamo se da smo vam bili pri pomoći, ovim osvrtom na tablete koje smo testirali i time što smo ih grupisali na jedno mesto, kako bi vam bili lakši za pronalaženje i čitanje. Ako je neki pomenuti model odavde uhvatio vašu pažnju, savetujemo vam da pročitate njegovu punu verziju testa, na linkovima koje smo ostavljali na dnu svake strane sažete verzije. Takođe, sve testove tableta možete naći na ovoj stranici. Do sledeće retrospektive!

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test