Samsung Galaxy Note 10.1

Samsung Galaxy Note 10.1

Samsung Galaxy Note 10.1 je visoko iščekivani tablet koji je nedavno postao dostupan na tržištu, tako da je ubrzo završio i u našim rukama. Stvar koja izdvaja ovaj model od drugih Android tableta je njegova S-Pen olovčica, koja će vam služiti za unos beleški, skica ili jednostavno za kretanje kroz opcije i menije. U poređenju sa Galaxy Tab 2 10.1 modelom, Galaxy Note 10.1 ima znatno jači hardver, ali po dizajnu nema većih razlika. On poseduje četvorojezgarni Exynos procesor na 1.4 GHz, Mali-400MP GPU i 2GB RAM memorije. Prisutan je i microSD slot, infracrveni port, kao i 5MP kamera sa LED blicem

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović Samsung Galaxy Note 10.1 je uređaj koji nudi nešto novo u svetu Android tableta. Tablet kao uređaj jeste optimizovan za unos komandi prstima, ali složićete se da nekada prst nije dovoljno precizan. Sećate se olovčica koje smo koristili na rezistivnim tipovima ekrana? E pa S-Pen tehnologija nije nimalo slična tome i radi se o mnogo naprednijem načinu unosa. Verujemo da dosta ljudi, barem oni poslovnijeg tipa, nosi sa sobom neku sveščicu za beleške, rokovnik ili slično. Zašto ne bismo mogli sve to da dobijemo u tablet uređaju? Do sada i nije bilo dovoljno preciznih modela koji su bili dostojni zamene papira i olovke, ali Galaxy Note 10.1 nastoji da to promeni.

      Ono što Note 10.1 ima, a što drugi Android tableti nemaju je specifičan tip digitajzera sa specifičnom S-Pen olovčicom. Reč je o jako kvalitetnom Wacom digitajzeru, koji u kombinaciji sa olovkom sa 1024 nivoa osetljivosti na pritisak, nudi jako ugodan i precizan unos. Bilo da je reč u unosu rukopisa, tačnije nekim beleškama, ili raznim skicama i žvrljotinama, S-Pen stajlus će vam itekako pružiti jako dobro iskustvo što se toga tiče. Stvari koje S-Pen omogućava su jako dobro prepoznavanje rukopisa, oblika, kao i formula i jednačina, čija rešenja možete direktno pronaći na internetu.

      Spremili smo vam video prezentaciju uređaja, koju možete pogledati ispod:
       

      Hardver na Galaxy Note 10.1 modelu je itekako moćan, i donosi upravo ono što smo očekivali da vidimo (a nismo) u Samsung Galaxy Tab 2 10.1 modelu . Pre svega, tu je moćni četvorojezgarni Exynos Cortex A9 procesor na 1.4 GHz-a, u saradnji sa Mali-400MP grafikom, plus uz sve to dolazi velikodušnih 2GB RAM memorije. Interno skladište tableta može biti 16, 32 ili 64 gigabajta, a postoji i microSD slot za kartice do 64GB-a.

      Tablet poseduje dve kamere – prednju rezolucije 1.9MP i zadnju od 5MP, koja pored sebe takođe poseduje i LED blic i sposobna je za 800p video snimanje. Ekran je i dalje odličnog PLS tipa sa 1280 x 800 rezolucijom, koja već polako ali sigurno čini da Samsung zaostaje za konkurencijom u tom polju. Baterija koja se nalazi na tabletu je kapaciteta 7000 mAh, a još jedna stvar koju nismo pomenuli je prisustvo infracrvenog porta koji nam se učinio jako korisnim. Više detalja u specifikacijama ispod.
       
      [modul]uporednaspecifikacija=1696,1690[/modul]U odnosu na Samsung Galaxy Tab 2 10.1 model koji smo nedavno imali na testu, možemo reći da je Note 10.1 prilično sličnog izgleda. Varijanta tableta koju mi imamo na testu je glossy bele boje sa srebrnim elementima sa prednje i zadnje strane, ali takođe postoji i crna varijanta modela. Kako bi izbegao buduće konflikte sa kompanijom Apple, Samsung je morao da učini nešto po pitanju izgleda prednje strane, tako da su zvučnici pomereni napred. Osim njih, na prednjoj strani se nalazi i senzor za ambijentalno osvetljenje kao i prednja 1.9MP kamera.


      Na levoj bočnoj stranici uređaja nemamo ništa od ulaza i dugmića, dok je na donjoj bočnoj strani postavljen ulaz za sada već tradicionalni 30-pinski konektor za punjenje i komunikaciju sa računarom. Pored njega takođe imamo i rupicu mikrofona. Sa desne bočne strane takođe nema ničega, dok je na gornjoj bočnoj strani svašta-nešto. Prva stvar, ako gledamo sa desna na levo kada držimo tablet ispred sebe, nalazi se 3.5mm ulaz sa slušalice. Zatim tu je i ne tako svakidašnja stvar, a to je infracrveni predajnik, koji od tableta čini jako dobar univerzalni daljinski. Sledeća stvar je slot za microSD kartice, zatim dvodelno dugme za kontrolu nivoa zvuka, i na kraju Power dugme.


      Kada okrenemo tablet na zadnju stranu, u vrhu primećujemo srebrni deo u čijoj je sredini smeštena 5MP kamera i odmah do nje LED blic. Ispod njega u glossy belom delu nalazi se Samsung logo, a u donjem levom uglu je prostor u kojem je smeštena S-Pen olovčica. Ona je pravougaonog oblika sa blago zaobljenim ivicama i jako je udobna za držanje, srebrna je na kraćem delu gde se izvlači, dok je njen ostatak bele boje. Na sebi takođe ima i dugmence koje služi za izvršavanje određenih gestova i akcija, a njen vrh je tanak i ima oprugu ispod sebe, koja čini da se on blago uvlači kada ga pritisnete uz ekran. Pri izvlačenju i uvlačenju olovčice čuje se zvučni efekat i izvršava se akcija pokretanja toolbara sa strane, sa S-Pen povezanim aplikacijama. Što se tiče kvaliteta izrade zadnje strane, nismo bili preterano oduševljeni, jer se ona ugiba i krcka kada je pritisnete, što ne ostavlja baš tako pozitivan utisak.

      Samsung Galaxy Note 10.1 dolazi sa Android Ice Cream Sandwich 4.0.4 verzijom operativnog sistema. Kao što je to bio slučaj i do sad, preko njega je ubačen TouchWiz korisnički interfejs, koji se poprilično razlikuje od Stock verzije ICS-a. Možemo reći da interfejs ovog modela tableta deli dosta sličnosti sa interfejsom Galaxy S3 modela smartfona, ali naravno sa većim elementima, zbog toga što je i dijagonala veća. Lockscreen na Note 10.1 modelu poseduje časovnik, datum, status punjenja, kao i četiri prečice, preko kojih treba prevući prstom ili olovčicom kako bi ste ih direktno otvorili.

      Na početnom ekranu nalaze se četiri pravougaonih widgeta. U prvom se nalaze informacije o vremenskoj prognozi, a drugi widget nudi pregled i prečicu ka Video klipovima. Treći daje preporuke za igrice iz Game Hub-a, dok četvrti widget nudi informacije o pesmama koje kupujete, ali Music Hub koji je vezan za njega ne funkcioniše u našoj državi. Postoji gest pinch to zoom out koji prikazuje sve početne ekrane i dozvoljava njihovo premeštanje, ali i brisanje. App drawer poseduje providnu pozadinu i podeljen je u App i Widget sekcije, u kojima možete grupisati aplikacije po određenom redosledu.


      Taskbar u dnu ekrana je crne boje i na sebi poseduje četiri ikonice, u redosledu Back, Home, Task Switcher i dugme za hvatanje Screenshotova, koje možete promeniti da ima neku drugu ulogu. Ono što je takođe zanimljiva stvar TouchWiz interfejsa su takozvane Mini aplikacije, kojima pristupate klikom na strelicu u sredini Taskbar-a. Tim gestom otvarate listu od sedam aplikacija, koje se otvaraju u manjim prozorčićima preko bile koje aplikacije u kojoj ste trenutno i time nude multitasking mogućnosti. Tu se nalaze Alarm, Calculator, Email, Music Player, S Note, S-Planer i Task Manager.

      Deo sa notifikacijama koji otvarate pritiskom u donji desni ćošak ekrana sadrži časovnik i datum, Toggle prekidače, kontrolu nivoa osvetljenja, prečicu za podešavanja, i same notifikacije kao što su e-mailovi, poruke, update aplikacija i slične stvari.

      Veoma bitna stvar kod Galaxy Note 10.1 modela je njegova mogućnost podele ekrana na dva dela, što omogućava da vršite dve stvari u isto vreme i tako dobijete prave multitasking mogućnosti. Na primer u jednom delu ekrana možete otvoriti Browser, dok u drugom možete hvatati beleške u S Note aplikaciji. Druga varijanta je da u jednom gledate video klipove, a u drugom recimo raditi nešto u Polaris Office aplikaciji i slične stvari. Postoje još i varijante multitaskovanja sa galerijom i e-mail aplikacijom.

      S Note aplikacija će vam svakako biti jako korisna u kombinaciji sa S-Pen olovkom, i ona nude razne mogućnosti kao što su odabir različitih tipova olovki i četkica, sa različitim debljinama linija, bojama i sličnim podešavanjima.

      Prepoznavanje rukopisa u njoj (i na ostalim mestima) radi veoma lepo, isti je slučaj i sa prepoznavanjem oblika, ali i prepoznavanjem jednačina, formula ili drugih matematičkih problema. Odlična stvar je to što nakon unošenja možete potražiti i njihovo rešenje.


      Na tabletu postoji nekoliko izbora tastatura – klasična velika preko celog ekrana, mala plutajuća u sredini ekrana, i ona koja se nama najviše svidela i koja nam je bila najugodnija za kucanje – tastatura podeljena na levi i desni deo ekrana.


      Utisak držanja tableta u rukama nije ništa spektakularan jer je njegovo telo izrađeno od plastike. Prednja strana tableta je zapravo i ok, ali njegova zadnja strana zaista kvari utisak. Plastika na zadnjoj strani se ugiba i krcka na pritisak, što svakako ne ostavlja utisak premium modela, koji bi ovaj tablet trebao da predstavlja.
      Zahvaljujući svom moćnom četvorojezgarnom procesoru i moćnom grafičkom čipu brzina u realnom radu tableta je bila jako dobra, i nismo primetili nikakva ozbiljna usporenja. Animacije su veoma glatke i nije bilo nikakvog seckanja pri skrolovanju u aplikacijama. Sve nas je ovo podsećalo na iskustvo koje imamo pri korišćenju Samsung Galaxy S3 modela, samo u mnogo većem pakovanju. Nije baš sve tako bajno, jer imamo zamerku na rezoluciju ekrana, za koju smatramo da je trebalo biti veća. 1280 x 800 će veoma ubrzo postati stvar prošlosti, jer proizvođači prelaze na ekrane sa 1920 x 1080 i većim rezolucijama.

      Više nije tako poželjno da smartfoni sa ekranima ispod 5 inča i i tableti sa 10.1-inčnim ekranima dele istu rezoluciju od 1280 x 800 piksela, jer je razlika u broju piksela po inču ogromna. Piksel je mnogo krupniji na tabletu i čini da slika ne bude toliko oštra i jasna kao na manjim dijagonalama, tako da smo očekivali barem FullHD rezoluciju na Note 10.1 modelu, koja se već nalazi na nekim konkurentnim modelima. Ekran sam po sebi jeste i dalje dosta dobar, PLS tip ima živahne boje, solidan kontrast i jako dobre uglove gledanja, ali ga rezolucija koči da bude jedan od boljih ekrana na tabletima današnjice. Jedan veoma zanimljiv dodatak ovom modelu je infracrveni predajnik na njegovoj gornjoj bočnoj strani. Uz pomoć Smart Remote aplikacije koja dolazi uz tablet, sa ogromnom lakoćom možete pretvoriti Note 10.1 u poveći univerzalni daljinski za vaš televizor, set top box, blu-ray plejer, home theater, itd. Dovoljan je samo jedan klik na odabir brenda i ova aplikacija je spremna da upravlja vašim uređajem. Aplikaciju smo isprobali i sa televizorom marke Hannspree i na naše oduševljenje, ona je odmah prepoznala odgovarajući model i pružila nam mogućnosti za njegovo upravljanje. Dakle, IR predajnik je stvarno korisna stvar.


      Surfovanje na ovom modelu je stvarno bilo odlično iskustvo. Ne samo da su sajtovi otvarani munjevitom brzinom, već je i navigacija na njima bila izuzetno glatka. Hardver svakako utiče na Browsing, a sa ovako dobrim hardverom kao na Note 10.1 modelu, iskustvo pri surfovanju je svakako veoma, veoma dobro.


      Baterija na ovom modelu je testirana postavljanjem nivoa osvetljenja na maksimum i pokretanjem benchmark aplikacija, tako da je opterećenje bilo nešto veće od regularnog korišćenja. Rezultat koji smo dobili je iznosio 5 sati i 12 minuta, koji može biti čas ili dva duži ako smanjite osvetljenje na polovinu i ne opteretite tablet zahtevnijim benchmark aplikacijama. Solidno trajanje baterije, ali ništa više od toga, pogotovo sa rezultatima koje izvlače Asus Transformer modeli sa dodatnom dock tastaturom.



      Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.

      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije – Single Thread i Multi Thread.

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.

      CF-Bench je alatk, koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, gde jasno možete videti kolika je razlika između Tegra 2 i Tegra 3 modela tableta.

      BrowserMark nije aplikacija, već se ovaj test pokreće direktno iz Browsera uređaja. Ukratko, BrowserMark je namenjen da ispita koliko je brz vaš Browser.

      Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.

      Samsung Galaxy Note 10.1 sa svojom olovčicom zaista nudi nešto više od drugih Android tableta trenutno, pod uslovom da vam takva stvar zvuči zanimljivo. Ako ste jedan od onih koji vole da hvataju beleške, škrabaju i crtaju, uz dosta veliku preciznost, onda je Note 10.1 pravi uređaj za vas. Treba napomenuti da će broj aplikacija koje iskorišćavaju prednost olovčice svakako rasti vremenom. Samim tim što je S-Pen nešto novo u svetu Android tableta i da je ovaj model prvi koji poseduje takvu tehnologiju, smatramo da svakako zaslužuje Innovative Technology nagradu. Sa druge strane, ne mora olovka biti ono što će vas naterati na kupovinu ovog modela. Tu je takođe i njegov veoma moćni hardver, tačnije četvorojezgarni Exynos procesor, Mali-400MP grafički čip i 2GB RAM memorije, ukratko, ovo je najbrži tablet koji smo imali do sad. Ostaje pitanje da li ste ljubitelj TouchWiz korisničkog interfejsa i šarenila koje dolazi sa njim, tako da se ovde radi o ukusima.

      Ako to ostavimo po strani, i dalje imamo dosta dobre performanse u realnom korišćenju, glatke animacije i tranzicije između ekrana, kao i potpuno fluidno skrolovanje, što su nekome ipak dosta bitni faktori. Opet, sa druge strane, neko voli da svoj uređaj za koji je plaćena premium cena poseduje i premium kvalitet izrade, što ovde ipak, ruku na srce, nije slučaj. Bela plastika na našem primerku je činila tablet i dalje jako privlačnim, ali previd u kvalitetu izrade zadnje stranice ne može biti tako lako oprošten. Ugibanje i krckanje cele zadnje strane svakako ne priliči high-end uređaju, tako da smo sa te strane bili pomalo razočarani.

      Opet, stvari kao što su dobre Multitasking mogućnosti ovog modela – deljenje ekrana na dva dela i neke njegove aplikacije su nas veoma prijatno iznenadile. Infracrveni predajnik nam se učinio kao zanimljiv detalj, kada je bio uparen sa Smart Remote aplikacijom i tako činio Note 10.1 veoma sposobnim univerzalnim daljinskim. Panel PLS tipa je i dalje jedan od kvalitetnijih na tržištu, ali njegova 1280 x 800 rezolucija koja jako brzo zastareva nam je ipak pomalo smetala. U poređenju sa konkurencijom koja na svojim modelima ima FullHD rezoluciju, ekran na Note 10.1 modelu nam se nije činio preterano oštrim i u oči su nam upadali njegovi krupni pikseli. Sve u svemu, Samsung Galaxy Note 10.1 je svakako novitet na tržištu, barem u ovoj dijagonali i kategoriji tableta, tako da ako želite veoma moćan i brz tablet i ako vidite sebe da bi imali dosta koristi od S-Pen olovčice, ovaj model vam se svakako može činiti kao veoma dobro rešenje.
      Prednosti – S-Pen olovčica koja nudi jako precizan unos – Wacom digitajzer – Veoma moćan hardver – Odlične performanse (najbrži tablet do sad) – Kvalitetan PLS panel – Infracrveni predajnik – microSD slot za kartice – Lep dizajn
      Mane – Krckanje i ugibanje zadnje strane – Rezolucija ekrana mora biti veća – Trajanje baterije je moglo biti duže
      Očekivana cena: oko 500 evra za WiFi only model
      Uređaj na test ustupio Samsung .

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test