Samsung Galaxy Note 8.0

Samsung Galaxy Note 8.0

Već neko vreme je očigledno da Samsung (makar) delimično oponaša Apple-ovu ponudu proizvoda, i kao rezultat toga pred nama nalazi se odgovor na njihov iPad Mini model. Reč je o 8-inčnom tabletu koji je napravljen na ideji već postojećeg Samsungovog proizvoda - Galaxy Note 2 smartfona, ili bolje reći fableta. U poređenju sa njim, Note 8.0 je hardverski jako sličan - u većini stvari čak i identičan. To nas dovodi do pitanja - da li je Note 8.0 samo uvećana tablet verzija Note 2 uređaja, ili nešto više?

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Sa sigurnošću možemo reći je da 8-inčna dijagonala ekrana polako ali sigurno postaje zastupljenija na tablet tržištu. Možemo lako videti zašto, jer ekrani ove veličine nude korisniku neku zlatnu sredinu između 7-inčnih i 10-inčnih tableta. Smartfoni su u poslednjih nekoliko godina proporcionalno dobijali veće ekrane, a nama se sve više i više čini da situacija kod tableta postaje obrnuta. Fokus sa velikih 10-inčnih tableta pomerio se na one manje i kompaktnije, tako da su trenutno 7-inčni i 8-inčni tableti u centru pažnje. Ovde značajnu ulogu igra i Apple, koji je pod uticajem konkurencije koja nudi manje tablete bio primoran da i sam ponudi tablet sa dijagonalom ekrana ispod 10 inča.
      Apple se odlučio za tablet koji će imati veću površinu ekrana u poređenju sa 7-inčnim modelima, tako da smo dobili 7.9-inčni iPad Mini. Korisnicima se očigledno dopala ova dijagonala, jer nije premala, ali ni prevelika, tako da tablet i dalje ostaje kompaktan i prenosiv. Apple i dan danas ostaje trendseter, pošto su Samsung i ostali proizvođači već spremili ili spremaju da daju odgovor na iPad Mini u vidu 8-inčnih tableta. Zapravo, Samsung još od ranije ima ideju da eksperimentiše sa nestandardnim dijagonalama, a svedoci toga su Samsung Galaxy Tab 7.7 i 8.9 modeli. Bilo kako bilo, danas na testu imamo Galaxy Note 8.0, još jedan tablet koji čini Samsungovu ponudu bogatijom.

      Note serija je originalno započeta sa 5.3-inčnim smartfonom, da bi prerasla u 10.1-inčni tablet, ubrzo nakon toga u drugu generaciju smartfona sa 5.5-inčnim ekranom i na kraju smo dobili ovaj 8-inčni Note tablet. Zajednička stvar kod svih ovih modela koja Note seriju čini specijalnom je S-Pen olovčica sa 1024 nivoa osetljivosti na pritisak i prateći aktivni Wacom digitajzer. Može se reći da Galaxy Note 8.0 sa Note 2 smartfonom deli nešto više od olovčice. Sličnosti su brojne, do te mere da dele veći broj hardverskih komponenti, povrh toga i dizajn im je sličan, tako da ovaj tablet deluje kao uvećana verzija Note 2 smartfona/fableta.
      Samsung Galaxy Note 8.0 deli isti Exynos 4412 čipset sa Note 2 modelom, tačnije četvorojezgarni Cortex A9 procesor sa identičnom 1.6 GHz frekvencijom rada, kojeg prati Mali-400MP grafički čip. Zajednička stvar su takođe i 2 GB RAM-a, a interno skladište Note 8.0 modela može biti 16 ili 32 GB. Naravno, kao i kod svakog Samsung uređaja, microSD slot je prisutan i u njemu možete koristiti kartice veličine do 64 GB-a. Tehnologije ekrana su različite pošto se na Note 8.0 nalazi PLS tip, dok Note 2 koristi Super AMOLED. Rezolucija ekrana je dosta slična – 1280 x 800 na Note 8.0 naspram 1280 x 720, što znači da će na većoj dijagonali broj piksela po inču biti manji, tačnije ne baš najboljih 189 ppi. Nešto veća cifra u poređenju sa iPad Mini tabletom koji ima 162 ppi, ali smatramo da ova rezolucija polako ali sigurno treba bude zamenjena višom FullHD rezolucijom, što na tabletima svakako ima više smisla nego na smartfonima.

      Zadnja kamera na tabletu i nije preterano bitna stavka, tako da se Samsung ovde odlučio za 5 MP umesto 8 MP senzora koji ima Note 2. Prednja kamera takođe ima manju rezoluciju od 1.3 MP, a snimanje kod zadnje kamere je odvija u 720p rezoluciji. Note 8.0 ne poseduje LED blic, što će umanjiti kvalitet fotografija u mračnijim uslovima. Baterija Samsung Galaxy Note 8.0 modela je Li-Ion tipa i ima kapacitet od 4600 mAh, sa kojom Samsung obećava do 8 sati upotrebe – cifra koja nam deluje pomalo optimistično. U poređenje u tabeli specifikacija uključujemo i većeg brata – Note 10.1.
       
      [modul]uporednaspecifikacija=2711,4522[/modul]Samsung pokušava da bude malo više ekološki nastrojen, pa je celokupno pakovanje napravljeno od recikliranog papira i štampano je sojinim mastilom. Kutija je braonkaste boje, tačnije boje klasičnog kartona i zapravo nam se dopada kako sve to izgleda, a ujedno je i pogodno po okolinu. Otvaranjem kutije Samsung Galaxy Note 8.0 tableta zatekli smo manji beli punjač i USB kabl sa microUSB konektorom, koji po prvi put vidimo na Samsungovom tabletu, što je dobra stvar s obzirom da smo kod prethodno testiranih tableta zaticali Samsungov 30-pinski konektor. MicroUSB je mnogo bolje rešenje, jer ako zaboravite svoj punjač, mnogo je veća verovatnoća da ćete naći punjač i kabl koji će vam odgovarati jer je ovaj standard mnogo zastupljeniji.
      U kutiji se dobijaju tri knjižice takođe od recikliranog papira, tačnije kratka uputstva za upotrebu na srpskom, hrvatskom i bugarskom jeziku, prospekt sa opremom za Note 8.0 i garantna knjižica. Začudilo nas je to što nismo zatekli slušalice unutar pakovanja, jer ovo baš i nije budžetni tablet kako bismo razumeli njihovo izostavljanje.

      Samsung Galaxy Note 8.0 svojim izgledom deluje kao uvećani Note 2 ili Galaxy S3 smartfon. Počevši od zaobljenih ivica, preko senzora i home dugmeta, pa čak i slične zadnje strane. Jasno se vidi da je reč o Galaxy uređaju, a Samsung definitivno ne želi da dizajnom odstupa od svoje trenutne ponude. Prednja strana u staklu kao kod većine tableta, bokovi sa imitacijom aluminijuma slični kao kod Galaxy S4 smartfona i pozadi glatka glossy plastika sa sitnom šarom unakrsno postavljenih kvadratića. Od aluminijuma ni traga ni glasa – materijal koji ne interesuje ovog proizvođača, već samo plastika, plastika i plastika, a samim tim ništa ni od premium utiska.
      Ovo je jedan od retkih tableta koji je na Jelly Bean verziji , a da nema komande za navigaciju koji su deo ekrana, već se ispod ekrana nalaze kapacitivni senzori osetljivi na dodir, tačnije Menu, Back i u sredini fizičko Home dugme, koje ćete pre naći na smartfonu nego na tabletu. Sa leve strane imamo microSD slot, dole microUSB i zvučnike, desno u uglu S-Pen stajlus, IR predajnik, Volume i Power dugmiće, a na vrhu imamo samo 3.5mm ulaz za slušalice. Na pozadini tableta u vrhu imamo samo ispupčenje u kome se nalazi 5MP kamera. Iznenadilo nas je koliko je uređaj tanak, tačnije samo 8mm, što je tanje od 9.4mm koliko je debeo Note 2 – impresivno s obzirom na to da se radi o dosta manjem uređaju, koji ispada deblji. Masa od 338g ga čini ugodnim za držanje, mada ga većina neće moći udobno obuhvatiti samo jednom šakom jer je dosta širi od 7-inčnih tableta.



      Softver
      Verzija Androida sa kojom se isporučuje Samsung Galaxy Note 8.0 je Jelly Bean 4.1.2, koju je Samsung presvukao svojim preterano šarenim TouchWiz korisničkim interfejsom. Možemo reći da je interfejs izuzimajući par sitnijih izmena gotovo identičan sa onim koji se nalazi na Galaxy Note 2 modelu, tako da nećemo preterano detaljno pisati u njemu. Naravno, elementi na ekranu su svakako veći, što je i očekivano zbog veće dijagonale ekrana. Ponovićemo samo bitnije stvari.
      Na lockscreen-u se nalazi pet ikonica sa prečicama, koje možete postavljati po vašoj želji i rasporedu. Homescreen poseduje widget sa časovnikom i vremenskom prognozom, kao i pet promenljivih ikonica u dock-u. Notifikacioni panel ima belo-zelene toggle dugmiće i slajder za osvetljenje, za razliku od Note 2 kod kojeg su ovi elementi teget plavi i crni. App Drawer je proziran, tačnije vidi se pozadina početnog ekrana, podeljen je u dve kategorije Apps i Widgets, a takođe postoji i Downloaded Apps sekcija. Task Switcher je standardan i u njemu prevlačite aplikacije u levo ili desno kako bi ste ih uklonili sa liste.

      Note 8.0 baš kao i Note 2 poseduje Multi Window podršku, što u prevodu znači da ćete moći da podelite ekran na dva dela i njima vršite različite poslove. Recimo, u jednom delu ekrana možete gledati YouTube klip, a u drugom delu čitati e-mail, ili surfovati internetom i hvatati beleške, ili slične akcije. Aplikacije koje možete koristiti u ovom režimu su ograničene na one koje dobijate uz tablet, što znači da nema mogućnosti korišćenja novih aplikacija koje skinete sa PlayStore-a.
      Aplikacija koja nam se učinila zanimljivom na ovom tabletu je Peel Smart Remote. Pošto Samsung Galaxy Note 8.0 poseduje infracrveni emiter, pomoću ove aplikacije je moguće da kontrolišete poveći broj kućnih uređaja, a po onome što smo videli u izboru se nalazi veliki broj proizvođača. Isprobali smo ga na Samsung plazmi i LG Home Theater sistemu i možemo reći da funkcioniše jako lepo, a pritom deluje i korisno imati ovakav univerzalni daljinski.

      Olovčica je, prema našem mišljenju, najzanimljiviji deo Note 8.0 tableta, i ona pored odličnog unosa beleški služi i za neke druge stvari koje olakšavaju upotrebu. Na primer, pritiskanjem dugmeta na olovčici i gestom prevlačenja preko ekrana na gore, otvarate Quick Command sekciju. U njoj crtanjem određenih oblika možete pokrenuti razne stvari, recimo nacrtati upitnik za internet pretragu, @ za komponovanje e-mail poruke, ili uzvičnik za otvaranje mapa, Ovde takođe možete dodati svoje komande, crtanjem svog oblika pomoću koga ćete otvarati aplikacije koje vi želite ili za uključivanje određenih funkcija telefona, kao što su WiFi, GPS, Bluetooth, itd.
      Pri izvlačenju olovke čuje se zvuk, automatski se uključuje ekran i otključava uređaj. Takođe, ukoliko osposobite ovu opciju, vađenje olovčice automatski može i da pokreće Popup Note aplikaciju. Odlična stvar kod olovke je mogućnost levitiranja iznad nekih elemenata kako bi dobili više informacija o njima. Na primer, možete da levitirate iznad mailova kako bi videli njihov pun sadržaj bez otvaranja, u kalendaru za više informacija o unosu, i u galeriji za pregled fotografija bez otvaranja foldera, ili čak za pregled određenog dela u video fajlu, levitiranjem iznad progress bar-a. Olovku možete koristiti uz razne aplikacije namenjene istoj, kao što su S-Note za poslovnije beleške, crteže i slične kreativne stvari. Zatim, tu je i Paper artist koji primenjuje fotografiji razne filtere, preko kojih možete da bojite određene oblasti i na taj način stvarate zanimljive radove.


       
      Utisci u radu
      Krenimo od početka. Kvalitet izrade tableta je i zapravo dobar, tako da je Note 8.0 prilično čvrst i utegnut uređaj. To ne znači da nas plastika od koje je izrađen oduševljava, baš naprotiv. Ako bismo poredili iPad Mini i ovaj model, što je logična poredba, Apple-ov tablet je daleko ispred po pitanju utiska koji dobijate dok ga držite u ruci. Mini sa svojim aluminijumskim telom i prelepim dizajnom, poprilično nadmašuje plastični Note 8.0 i dizajn uvećanog smartfona. Ako pogledamo dimenzije oba uređaja, širina i dužine su približne uprkos drugačijem aspektu ekrana, tako da su oba uređaja nezgodnija za obuhvatanje šakom nego što je slučaj kod 7-inčnih tableta. Prednost Note 8.0 modela je njegova mala masa i debljina, mada je i dalje blago teži i deblji od Mini-ja.
      Ekran Samsung Galaxy Note 8.0 tableta nam donosi podeljena mišljenja. Ono što muči ne samo ovaj, već i mnoge modele koje imaju 1280 x 800 rezoluciju na ekranu koji je veći od 7-inča je oštrina prikaza. U vreme kada imamo 1920 x 1080 rezolucije na smartfonima sa dijagonalom ispod 5 inča, shvatate da oštrina prikaza ovog modela i nije baš najbolja. 1280 x 800 na 8 inča nudi prihvatljivih 189 piksela po inču – nešto bolja situacija nego kod iPad Mini-a, ali opet to je rezolucija koja zastareva jako brzo na tabletima. Sa druge strane, prikaz boja koje nudi PLS nije nimalo loš. Kontrast ekrana po onome što vidimo deluje jako dobar, crna deluje jako pristojno i uglovi gledanja su kao i kod IPS-a veoma dobri. Ukupna ocena ekrana bi bila mnogo veća kada bi ovde zatekli FullHD rezoluciju, jer postojeća rezolucija kvari utisak dobrog ekrana po ostalim tačkama.


      Jedna od stvari koje Note 8.0 čine dobrim tabletom je svakako njegov snažan čipset. Četvorojezgarni 1.6 GHz procesor u kombinaciji sa Mali-400MP grafičkim čipom nudi odlične performanse, među najboljima koje smo videli na tabletima, mada svakako postoje brži smartfoni. Iskustvo koje nam je Note 8 pružio tokom rada je bilo veoma glatko i tablet je dosta brz u smislu brzine pokretanja aplikacija i izvršavanja komandi i zadataka. Pada performansi nije bilo, što nas je obradovalo, jer ni na ovako moćnim uređajima to nije stran pojam. Samsung je na ovom polju uradio jako dobar posao sa Note 8.0 modelom. Olovka nam deluje kao zanimljiv deo tableta, ali da li iz navike ili nečeg drugog, nismo zatekli sebe da je preterano koristimo za navigaciju opcijama i škrabanje. Ona može biti jako korisna drugim tipovima korisnika, ali barem nas nije naterala da je koristimo puno, ali u tim trenucima kada smo je koristili, delovalo je da pruža prirodno i ugodno iskustvo.
      Odmah moramo istaći koliko je surfovanje prijatnije na 8-inčnoj dijagonali u poređenju sa ekranima od 7 inča. Glavna stvar ovde je to što su elementi na sajtovima veći, tako da smo u većini slučajeva i bez zumiranja mogli da pročitamo šta je napisano, što je na 7-inčnom tabletu malo teže. Browser je jako pregledan i performanse koje smo dobijali tokom surfovanja su bile jako dobre. Oštrina teksta je pristojna, mada veća rezolucija ekrana bi učinila surfovanje još boljim.

      Baterija nas je pomalo razočarala – očekivali smo dosta bolje rezulate. U prvoj polovini trajanja baterije na tabletu smo pokretali benchmark aplikacije koje umeju da opterete procesor i grafičku, tako da se može reći da je ovo zahtevniji scenario korišćenja. U drugoj polovini bateriju smo trošili surfovanjem internetom, što i nije toliko kompleksna radnja. Pomenućemo još da je osvetljenje bilo na maksimumu, podešavanje koje postavljamo na skoro svim tabletima. Rezultati nisu najbolji za tablet, jer smo dobili samo 4 sata i 25 minuta vremena uključenosti ekrana, što je dosta prosečna cifra.

      Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.
       

      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.
       

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, gde je očigledno koliko je Prime dobio veći rezultat u poređenju sa TF101 modelom.

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.

      Senzor zadnje kamere Samsung Galaxy Note 8.0 modela ima rezoluciju od 5 megapiksela i snima u 720p rezoluciji. Što se tiče kvaliteta fotografija koje možete napraviti ovim tabletom – rekli bi smo da su one veoma pristojne. Boje su relativno tačne, šuma ima u minimalnim tragovima i količina detalja je na zavidnom nivou. Iako pravi dobre fotografije, ovo je ipak tablet, tako da je pomalo neobično fotografisati istim u javnosti, ali ako vam takve stvari ne smetaju, što da ne, poslužiće vam dobro. Video snimanje ovog modela je skroz druga priča i nismo zadovoljni performansama. Oštrina snimka nije baš najbolja, količina detalja je na dosta niskom nivou i boje u snimku deluju jako isprano. Frame rate je dobar, i srednja vrednost koju smo dobili je iznosila ravno 30 fps-a.







      Zaključak
      Galaxy Note 8.0 je veoma pristojan tablet i dobar dodatak Samsungovoj ponudi. On je namenjen korisnicima kojima su 7-inčni tableti premali i 10-inčni preveliki, tako da sa svojom 8-inčnom dijagonalom upada u tu zlatnu sredinu. Njegovom cenom nismo preterano zadovoljni, 400 evra nije mala cifra i u tom rangu se može naći još nekoliko modela koji su zanimljivi. Jedan od njih je svakako iPad Mini koji nudi premium materijale, odličan dizajn, mnoštvo tablet aplikacija i mnogo bolju autonomiju. Kada već spominjemo konkurenciju, pristupačna opcija, ako tražite kompaktan tablet i ako vam 7 inča nije premalo, može biti i Google Nexus 7 model. Njegova rezolucija izgleda dosta bolje na ovoj dijagonali, performanse su takođe jako dobre, stock Jelly Bean je jako gladak i privlačan, mada problem mogu predstavljati nedostatak microSD slota i zadnje kamere, ako uopšte planirate da fotografišete tabletom. 

      Zašto sve ovo spominjemo? Kada imamo u vidu ponudu konkrencije, postaje sasvim jasno gde “caruje” Samsung Galaxy Note 8.0. Ako tražite tablet sa kojim možete da hvatate beleške, Note 8 sa svojom S-Pen stajlusom može vam ponudi odlično iskustvo u korišćenju, a uz to i veoma dobre performanse. Samo da je rezolucija ekrana viša i da je autonomija baterije duža, naš konačni utisak bi sasvim sigurno bio još bolji, ali uz sve pobrojano smatramo da je Note 8.0 sasvim solidna kupovina i specifičan uređaj koji će svakako naći svoje poklonike…

      Prednosti
      – Veoma dobre performanse – S-Pen stajlus – Čvrst, lagan i tanak tablet – 8-inčna dijagonala svakako ima svojih prednosti – PLS ekran nudi dobre boje, visok kontrast i odlične uglove gledanja
      Mane
      – Rezolucija ekrana je mogla biti viša – Plastika ne pruža premium utisak – Autonomija baterije je prosečna – Nema NFC i FM radio – Cena viša od konkurencije
      Cena: 405 evra
      Uređaj na test ustupio ComTrade Shop.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test