Samsung Galaxy Tab 2 7.0

Samsung Galaxy Tab 2 7.0

Samsung je krajem februara na MWC-u najavio naslednika prvog Galaxy Tab P1000 tableta - model Galaxy Tab 2 7.0 P3100, koji smo nedavno nabavili za potrebe testa. Reč je o nešto pristupačnijoj alternativi Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus modela, koja je dizajnerski slična, ali hardverski nešto slabija, što je opravdano nižom cenom. Ovaj tablet dolazi sa Ice Cream Sandwich Android verzijom operativnog sistema, poseduje 7-inčni ekran rezolucije 1024 x 600, dvojezgarni procesor na 1 GHz, 1 GB RAM memorije i kameru od 3 megapiksela sa mogućnošću snimanja u 720p rezoluciji. Takođe poseduje microSD slot za proširenje memorije, a pošto je u našem slučaju reč o 3G primerku, takođe i slot za Sim karticu

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović Od vremena kada je Samsung predstavio svoj prvi tablet u septembru 2010-e godine prošlo je nepune dve godine, a reč je o modelu koji je nosio oznaku Galaxy Tab P1000. On je krajem februara ove godine dobio naslednika koji je predstavljen na Mobile World Congress događaju u Barseloni, tablet koji nastavlja liniju Galaxy Tab porodice. Već mesec dana nakon njegovog otkrivanja, on je postao dostupan na tržištu po pristupačnoj ceni za 7-inčni tablet ovih karakteristika. Ipak, osim Ice Cream Sandwich verzije operativnog sistema, ovaj model hardverski gledano nije doneo ništa novo. Štaviše, u odnosu na Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus model koji smo imali na testu, ovaj model je svakako za lestvicu ispod njega po pitanju snage hardvera, pošto je Samsung ove godine napravio taktiku koja ne podrazumeva ponudu moćnijeg 7-inčnog tableta, već cenovno pristupačnijeg. Mada, kada pogledamo cene WiFi only primeraka Galaxy Tab 7.0 Plus i Galaxy Tab 2 7.0 modela na Amazon.de sajtu, ispada da je moćniji 7.0 Plus na sniženju čak i nekoliko evra jeftiniji u poređenju sa novim inferiornijim modelom… Cenovna razlika u Americi je dosta očiglednija, gde je 7.0 Plus skuplji skoro za 150 dolara, otprilike 400$ vs 250$.
      Samsung Galaxy Tab 2 7.0
      Pogledajmo kakav hardver ovaj model ima. Čipset u ovom tabletu je TI OMAP 4430 , a 7.0 Plus modelu se nalazi Exynos Exynos 4210 . Procesor koji se nalazi u njemu je dvojezgarni Cortex A9 na 1 GHz, dok 7.0 Plus model ima Cortex A9 na 1.2 GHz. Grafički čip koji se nalazi u Galaxy Tab 2 7.0 modelu je PowerVR SGX540 – stariji 7.0 Plus model ima moćniji Mali-400MP čip. Što se tiče ekrana i rezolucije, u oba modela je stavljen 7-inčni PLS ekran rezolucije 1024 x 600 piksela. Zadnja kamera je takođe ista na oba pomenuta modela – 3.2 megapiksela, ali na Galaxy Tab 2 7.0 modelu izostaje blic. Prednja kamera na novom modelu je VGA rezolucije, dok je na 7.0 plus ona bolja i ima 2 megapiksela. Kapacitet baterije je na oba modela identičan i iznosi 4000 mAh. Jedna jedina stavka u kojoj je novi Galaxy Tab 7.0 superiorniji je prisustvo Ice Cream Sandwich verzije (potpuno izmenjene TouchWiz interfejsom), dok je 7.0 Plus još uvek na Android Honeycomb 3.2 verziji. Pogledajte detaljnije specifikacije oba modela u tabeli ispod.

      Specifikacije:
       

       
      Samsung Galaxy Tab 2 7.0
      Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus

      Dimenzije
      193.7 x 122.4 x 10.5 mm
      93.7 x 122.4 x 9.9 mm

      Masa
      344 g
      345 g

      Baterija
      4000 mAh
      4000 mAh

      Ekran
      PLS LCD 7 inča, 1024 x 600 (170 ppi)
      PLS LCD 7 inča, 1024 x 600 (170 ppi)

      Kamera
      3.2 MP, 720p @30 fps video snimanje
      3.2 MP, LED blic, 720p @30 fps video snimanje

      Prednja kamera
      VGA
      2 MP

      Procesor
      Dual Core Cortex A9 1 GHz, PowerVR SGX540 GPU, TI OMAP 4430 čipset
      Dual Core Cortex A9 1.2 GHz, Mali 400MP GPU, Exynos 4210 čipset

      Memorija
      8/16/32 GB skladište , 1 GB RAM
      16/32 GB skladište , 1 GB RAM

      Proširenje memorije
      microSD do 32GB
      microSD do 32GB

      Priključak za slušalice
      3.5mm
      3.5mm

      Operativni sistem
      Android Ice Cream Sandwich, TouchWiz UX
      Android Honeycomb, TouchWiz UX

      Konekcije
      Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot, Bluetooth 3.0
      Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot, Bluetooth 3.0

      Prenos podataka
      HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps
      HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps

      Adobe flash
      Da
      Da

      GPS
      A-GPS i GLONASS
      A-GPS

      Cena

      Imamo običaj da na svakom testu uređaja predstavimo kutiju i njenu sadržinu, ali pošto je naš Galaxy Tab 2 7.0 primerak došao u kutiji od 7.0 Plus modela i u njoj sadržao samo punjač i USB kabl, nema osnova za širu priču, tako da ćemo odmah krenuti sa opisom dizajna. Sa prednje strane dosta podseća na Galaxy Tab 7.0 Plus model, ali sa par kozmetičkih izmena, kao što je siva dodatna zakrivljena ivica iznad i ispod crnog dela okvira. Ono što se je zanimljivo je to da američka verzija Galaxy Tab 2 7.0 modela ne poseduje zvučnik iznad ekrana, dok je naš evropski primerak ipak poseduje, baš kao i Galaxy Tab 7.0 Plus model. Levo od mrežice zvučnika nalazi se ambijentalni senzor, dok je sa desne strane smeštena VGA kamera. Ispod ekrana smešten je standardni Samsung logo.

      Bokovi uređaja sadrže sledeće dugmiće i ulaze. Sa leve bočne strane nalaze se poklopci iza kojih su smešteni slotovi za Sim i microSD kartice. Na donjoj bočnoj strani nalazi se Samsungov standardni 30-pinski konektor koji će služiti za punjenje i komunikaciju sa računarom, a levo i desno od njega smešteni su stereo zvučnici zaštićeni mrežicom.

      Samsung Galaxy Tab 2 7.0 design
      Desna bočna strana sadrži dvodelno dugme za kontrolu jačine zvuka i odmah iznad njega Power dugme za uključivanje/isključivanje ekrana. Na gornjoj bočnoj strani smešteni su 3.5mm ulaz za slušalice i rupica mikrofona.


      Zadnja strana uređaja se razlikuje u poređenju sa Galaxy Tab 7.0 Plus modelom. Umesto bele glossy boje, sada je tu prisutna mat siva, koja ne ostavlja otiske prstije na svojoj površini. Što se tiče debljine u poređenju sa 7.0 Plus modelom, ovaj model je deblji za 0.54 milimetara, ali je lakši za jedan gram, što baš i ne čini nikakvu razliku. Ono što ćete primetiti sa zadnje strane u gornjem levom uglu je kamera rezolucije 3 megapiksela, ali ovoga puta sa nedostatkom LED blica sa njene desne strane. Na zadnjoj strani se nalazi još jedan Samsung logo i skroz u dnu nalepnica sa IMEI i serijskim brojom modela.
      Samsung Galaxy Tab 2 7.0 back
      Samsung Galaxy Tab 2 7.0 model dolazi sa Android Ice Cream Sandwich verzijom operativnog sistema, koja je nimalo ne liči na sebe jer poseduje TouchWiz UX korisnički interfejs. Otključavanjem tableta na glavnom početnom ekranu zatičemo četiri widgeta kvadratnog oblika, smešteni jedan uz drugi sa minimalnim razmakom. Prvi widget pokazuje trenutnu, temperaturu, najvišu i najnižu tokom dana, vremenske uslove, datum i opciju kojom osvežavate informacije. Drugi kvadrat je widget Video plejera, kroz koji možete puštati video klipove koji se nalaze na vašem uređaju. Treći kvadrat sadrži Yahoo vesti, koje su različite u odnosu na državu u kojoj se nalazite. Četvrti widget predstavlja Music player, preko koga možete vršiti navigaciju kroz prisutne pesme, videti ime izvođača, trajanje pesme i slično. Ispod pomenutih widgeta imate prečice ka raznim preinstaliranim aplikacijama, koje uključuju, Phone aplikaiju, Readers Hub, Music Hub, Game Hub, Samsung Apps i Play Store.
      Samsung Galaxy Tab 2 7.0 Touchwiz UX
      U gornjem delu ekrana nalazi se prečica za Google Search, pet belih tačkica koje vas obaveštavaju na kojem ste ekranu trenutno i prečica za otvaranje App Drawer-a. Skroz u donjem delu ekrana nalaze se softversko Back, Home, i Multitask dugme, kao i dugme za lako hvatanje screenshotova. U desnom delu nalazi se časovnik, ikonice signala WiFi i mobilne mreže, kao i indikator napunjenosti baterije.

      Takođe u donjem delu ekrana postoji mala strelica na čiji se pritisak dobija pristup Multi task aplikacijama kakve smo videli i u drugim verzijama Galaxy Tab porodice. One uključuju Alarm, Calculator, E-Mail, Messaging, Music Player i Phone. Svaka od ovih nabrojanih aplikacija se otvara u zasebnom prozoru, kojem možete da menjate lokaciju na ekranu, i otvaraće se preko svake aplikacije u kojoj se trenutno nalazite, tako da nudi Multitasking mogućnosti.


      Notifikacije nisu previše izmenjene i pojavljuju se pritiskom u donji desni deo ekrana. U ovoj sekciji se nalazi časovnik, datum i dan u nedelji, toggle bar za brzo isključivanje/uključivanje opcija, kontrolisanja nivoa osvetljenja i prečici ka podešavanjima uređaja.

      App drawer ima providnu pozadinu, ekrani su takođe obeleženi belim tačkicama u vrhu, sortirati aplikacije po određenom redosledu, dobiti pregled preuzetih aplikacija, ili dobiti prečicu ka Play Store-u.

      Dialer ima velike sive tipke, smart dialing mogućnosti, dnevnike poziva, omiljene kontakte i slično – ništa novo što nismo već videli do sada.
      Kvalitet izrade tableta se ne razlikuje previše od Galaxy Tab 7.0 Plus modela – tablet je generalno čvrst i prijatan za držanje. Ova dijagonala je svakako ugodnija za držanje u poređenju sa 10-inčnim tabletima, pogotovo po pitanju težine, jer se ruka mnogo manje zamara pri korišćenju. Ponovo je reč o plastici kao materijalu korišćenom za izradu kućišta, ali nismo ni očekivali da ćemo na ovako pristupačnom tabletu zateći aluminijum. Koliko znamo, zaštitno staklo na Galaxy Tab 2 7.0 modelu nije Gorilla glass, tako da nećete imati tu dodatnu sigurnost zaštite od grebanja ili eventualnih padova.

      Što se tiče samog ekrana, istaknuto da je reč o istom tipu PLS ekrana kao na 7.0 Plus modelu, ali mi nismo preterano ubeđeni u to, premda je rezolucija ista (1024 x 600). Ono što smo odmah primetili po uključivanju tableta je da su boje na njemu dosta neubedljive, takoreći blage i isprane, nimalo kao ekran 7.0 Plus ekrana koji ima življe i punije boje. Takođe, uglovi gledanja su malo lošiji u poređenju sa pomenutim modelom. Pod uslovom da je ovo PLS ekran, rekli bi smo da je ovo neka niža klasa. Mada, on je i dalje bolji od jeftinih LCD ekrana kakve možete sresti u nekim drugim modelima manje zvučnijih proizvođača. Samsung bi svakako trebao da se pomeri sa 1024 x 600 rezolucije na tabletima ove dijagonale, jer smatramo da je ovo ipak mala rezolucija u odnosu na veličinu, što je možda i traženje previše u ovoj cenovnoj klasi, a opet najavljeni Nexus 7 model koji će takođe imati veoma pristupačnu cenu nudi 1280 x 720. Dakle, ekran bismo sveukupno ocenili kao prosečan.

      Kretanje kroz interfejs i odziv ovog modela je bio dobar, ne savršeno gladak ali opet dovoljno dobar da nudi ugodno iskustvo. Frekvencija rada procesora jeste niža za 200 MHz u poređenju sa 7.0 Plus modelom i to može biti primetno u sintetičkim testovima, dok u radu razlika neće biti preterano velika. Naravno, u određenim situacijama će procesor na 1.2 GHz će nuditi bolje performanse i u realnom korišćenju, tako da razlika ipak postoji. Ono što je bitnija razlika je snaga grafičkih čipova kod ovih modela, gde 7.0 Plus svakako odnosi pobedu sa Mali 400-MP čipom, dok Tab 2 7.0 model i dalje koristi isti čip koji je koristio stari P1000 model – PowerVR SGX540 za koji se može reći da je već dosta mator. Prednost koju ima ovaj model je ipak Ice Cream Sandwich, dok 7.0 Plus još uvek koristi Honeycomb. Browsing iskustvo u poređenju sa 7.0 Plus modelom je ipak nešto lošije, usled sporijeg procesora i slabijeg grafičkog čipa. Što se tiče veličine ekrana i rezolucije, po tim stavkama će biti identičan (osim po kvalitetu prikazane slike), ali stvari kao što su brzina otvaranje stranica je ipak malo sporije na ovom modelu. Razlika svakako nije drastična, ali će određenom broju ljudi biti primetna. Ekran je mogao biti malo življi – to nam ostaje kao bitnija zamerka na Tab 2 7.0 model, pored rezolucije oko koje smo se bunili i u testu 7.0 Plus modela.

      Samsung Galaxy Tab 2 7.0 browser

      Trajanjem baterije na ovom modelu smo bili zadovoljni. Postavljanjem osvetljenja ekrana na 50% procenata i pokretanjem benchmark aplikacija, surfovanjem i gledanje YouTube klipova, tablet nam je pružio 7 sati i 13 minuta, pre nego što je baterija spala na kritično nizak nivo. Možda ne toliko dobar rezultat kao 9 ili 10 sati korišćenja svoje veće braće 8.9 i 10.1 modela, ali opet dosta dobro za 7-inčni tablet.
      Samsung Galaxy Tab 2 7.0 battery
      Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.
      Samsung Galaxy Tab 2 7.0 quadrant
      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije, Single Thread i Multi Thread

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra.

      BrowserMark nije aplikacija, već se ovaj test pokreće direktno iz Browsera uređaja. Ukratko, BrowserMark je namenjen da ispita koliko je brz vaš Browser.

      Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.

       
       Nećemo se preterano zadržavati na opisu kamere, jer već u početku možemo reći da nas ona nije preterano oduševila. Rezolucija od 3 megapiksela je za današnje apetite može se nazvati malom, ali opet, kamera na tabletu i nije bitan faktor pri njegovoj kupovini, kao što je to slučaj sa smartfonovima. Fotografije jesu svakako upotrebljive, ali im nedostaje količina detalja koje nude 5MP i 8MP kamere. Takođe smo primetili da u fotografijama postoji određena količina šuma i da je eksopozicija u njima nešto viša nego što bi smo mi to želeli. Koloritet u njima je takođe na baš najbolji, tako da su fotografije koje smo napravili bile pomalo isprane. Video snimanje nije ništa bolje – boje su i dalje nisu živahne, rezolucija od 720p ne pruža baš toliko dobru oštrinu i količinu detalja. Mada, sa druge strane, frejmrejt je ostajao prilično visok sa 29.916 FPS-a.
      Samsung Galaxy Tab 2 7.0 camera






      Glavna prednost Samsung Galaxy Tab 2 7.0 zapravo leži u pristupačnoj ceni. Nekako nam se čini da je u Americi cena ovog modela dosta pristupačnija u poređenju sa 7.0 Plus modelom, dok je na prostorima Evrope razlika nešto manja. Iako lošiji u dosta tačaka u poređenju sa njim, ipak treba uzeti u obzir i cenovnu razliku, koja je manja ili veća od slučaja do slučaja. On ipak spada u cenovnu kategoriju pristupačnih Amazon Nook i Kindle Fire modela (pre svega u Americi), i zapravo bi trebao biti njihov glavni konkurent. Nažalost, pomenuti modeli nisu dostupni na našem tržištu, tako da ne možemo pružiti konačan sud šta bi bilo bolje rešenje. 3G verzija kao što je bio naš primerak sa testa jeste značajno skuplja, tako da treba proceniti da li vam 3G konektivtnost toliko znači, pre nego što se odlučite za kupovinu. U Galaxy Tab 2 7.0 modelu možete naći solidan 7-inčni tablet sa dvojezgarnim procesorom i Ice Cream Sandwich Android verzijom. Za manje izbirljive korisnike, on će vam svakako poslužiti za čitanje elektronskih knjiga, stripova, za surfovanje u fotelji ili igranje Android igara . On je kompaktan, lagan i neće vam zamarati ruku pri korišćenju.

      Dostupna vam je i zadnja 3.2 MP kamera, ne baš najboljeg kvaliteta, ali u određenim situacijama može se pokazati korisnom. Prednja VGA kamera će vam svakako biti korisna za Skype komunikaciju. MicroSD slot vam može pružiti veoma solidno proširenje skladišta, tako da možete staviti dobar broj pesama i filmova na njega. Ipak, ovaj model ima određene nedostatke. Prvi nedostatak je njegov ekran koji nas nije oduševio, jer boje na njemu nisu dovoljno zasićene, tako da deluju previše blage i isprane. Tačno je da je slabiji od Galaxy Tab 7.0 Plus modela, ali ne drastično, tako da će svejedno pružati solidne performanse. Baterija će vam potrajati dovoljno dugo, preko 7 sati besprekidnog korišćenja, što je dobro za tablet ove dijagonale. Još jedna stvar koja vas može privući je Android Ice Cream Sandwich verzija Androida. Sve kada se sabere, Galaxy Tab 2 7.0 možda nije najbolji i najkvalitetniji 7-inčni tablet koji smo videli, ali je veoma solidna kupovina kada se uzme u obzir njegova pristupačna cena… Prednosti – Cenovna pristupačnost – Dvojezgarni procesor solidnih performansi – Ice Cream Sandwich verzija Androida – microSD slot za proširenje skladišta – Dobro trajanje baterije Mane – Isprane boje ekrana – Rezolucija ekrana ne ide u korak sa predstojećim modelima – Zadnja i prednja kamera su mogle biti kvalitetnije
      Uređaj na test ustupio Samsung

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test