Samsung Galaxy Tab

Samsung Galaxy Tab

Iz kompanije Samsung (konačno) dolazi naprava koja je prvi ozbiljniji konkurent na tržištu tableta na srpskom tržištu. Radi se o Galaxy Tab tabletu, uređaju od 7 inča, koji je već postao dostupan kod provajdera mobilne telefonije - Vip mobile. Više nema nikakve sumnje da je pred ovim uređajima budućnost. Oni će u dogledno vreme dopuniti spektar računara koje koristimo u domovima, ali i van njih, "zagrabivši" svoj udeo i od notebook i od netbook računara, iako su u principu kategorija za sebe. Jednostavno, prema njima ćemo u nekom trenutku preusmeriti svoja novčana sredstva, uz mogućnost udobnog korišćenja...

    Sadržaj

      Filip Majkić Dočekali smo pojavljivanje jednog modernog, elegantnog tableta na srpskom tržištu u regularnoj formi. Zahvaljujući agilnom provajderu Vip mobile, Srbija je konačno dobila tablet u sklopu ponude nekog telekomunikacionog operatera, odnosno ponude. Više nema nikakve sumnje da je pred ovim uređajima budućnost. Oni će u dogledno vreme dopuniti spektar računara koje koristimo u domovima, ali i van njih, “zagrabivši” svoj udeo i od notebook i od netbook računara, iako su u principu kategorija za sebe. Jednostavno, prema njima ćemo u nekom trenutku preusmeriti svoja novčana sredstva, želeći da steknemo mogućnost udobnog korišćenja koje oni nude u svemu onome što nazivamo “nezahtevna primena računara” danas. Galaxy Tab je prvi tablet kompanije Samsung. Model koji je došao do nas je samo prvi u seriji predviđenih, i karakteriše ga dijagonala od 7 inča. Ovim uređajem možete i telefonirati i primati pozive, ali ga i koristiti poput mini-računara.  

      Pakovanje Vip mobile nam je dostavio Galaxy Tab u njegovoj, maloj, elegantnoj, beloj kutiji. Radi se o karakterističnom pakovanju za sve Samsung uređaje novije generacije. Unutar pakovanja zatičemo sam uređaj, zatim USB ispravljač, kabl za prenos podataka sa računara, slušalice, kao i kratko uputstvo za upotrebu. Slušalice imaju izolator i idu duboko u uvo, a uz njih se isporučuje i set rezervnih navlaka, u slučaju da postojeće izgubite. Kvalitet je sasvim solidan i mogu poslužiti za razgovor, kao i slušanje prostije muzike. I dalje je bilo koji Sennheiser bolje rešenje, ali je i par koji Samsung isporučuje vrlo upotrebljiv. Kabl za povezivanje je poseban i ne može se koristiti neki od standardnih vidova povezivanja. U slučaju da želite da punite računar strujom, možete iskoristiti ispravljač, a ako želite da punite Tab preko računara, biće dovoljno da ga povežete na USB (premda postoji određena doza kontroverze vezana za to, o čemu ćemo više nešto kasnije).

      Spoljašnjost, dizajn Zar iko ko iole prati Samsungove uređaje i dizajnerska rešenja poslednjih godina može očekivati bilo šta osim glossy plastike? Ceo uređaj je izrađen od tvrde, kvalitetne plastike i ima zaobljene ivice. Interesantan je kontrast između prednjeg i zadnjeg dela, pošto je prednji deo u potpunosti crn, dok je zadnji deo skroz beo. Na zadnjem delu se, osim naziva uređaja i zemlje porekla, jasno vidi i kamera. Made in Korea, za one koje taj podatak zanima. Na levoj bočnoj ivici zatičemo mikrofon, na gornjoj priključak za slušalice, na desnoj tastere za paljenje i pojačavanje zvuka, kao i slotove za microSD karticu i SIM karticu. Konačno, na donjoj ivici su smešteni priključak za glavni konektor, kao i zvučnici.

      Dok ga držimo u jednoj ruci i gledamo spremda, Galaxy Tab neodoljivo podseća na Samsung Galaxy smartfon. Ivice su primetno zaobljene. Gornja površina, uključujući i ekran, je prevučena staklom. Ispod ekrana su standardni Android tasteri, a iznad se nalazi natpis Samsung, kao i frontalna kamera od 1,3 megapiksela, koja lepo služi za video pozive. Oni koji će se namrštiti na nešto deblje bočne linije (od ekrana do ivice) neka se ne mršte. Ne radi se o telefonu, već napravi nešto većih dimenzija i mase, koju je katkad potrebno uhvatiti čvršće, te je stoga potrebno da postoji određen prostor od ekrana do bočnih ivica, kako bi korisnici lepo držali tablet u rukama.  Šta se krije pod elegantnom haubom? Polako, najpre ćemo malo o onome na njoj. Ekran tableta ima dijagonalu od 7 inča, rezoluciju od 1024 x 600 piksela, odnosno odnos stranica od 16 : 9. Nažalost, mišljenja smo da takav odnos stranica nije baš najsrećniji, pošto se tableti mahom drže uspravno. Takav odnos strana je možda primereniji ekranu računara, koji se (praktično uvek) drži vodoravno. Ipak, mnogo bitnije je što se – ne radi o (Super) AMOLED ekranu. Samsung se opredelio da ugradi LCD ekran, istina solidnih karakteristika, ali…prosto, kada stavite Galaxy smartfon pored Galaxy tableta i vidite da je ekran na prvom jasno i primetno bolji, možete se ozbiljno razočarati. Ekrani su izuzetno bitna stavka kod tableta i odlučujuće utiču na iskustvo u korišćenju. Za razliku od, recimo, netbook računara i drugih uređaja sa ekranima, ovde se radi o uređaju koji se drži u rukama, prevlači, menjaju se uglovi gledanja, i jako je bitno da ekran bude kvalitetan.

      Galaxy Tab podržava 3G konekcije i može se koristiti kao telefon. Ipak, teško da ćete ga koristiti u te svrhe, ali za 3G internet ili u svrhe tetheringa, koji je takođe podržan – zašto da ne? Njegov procesor i grafika su ARM Cortex-A8 na 1 GHz, odnosno PowerVR SGX540. Sistemske memorije ima 512 MB, što je sasvim solidna količina koja omogućava developerima dosta fleksibilnosti. Interne memorije ima 16 GB, od čega je korisniku dostupno 12,8 GB u startu. Ta memorija se može proširiti putem microSD kartice. Specifikacija:

      Samsung Galaxy Tab

      Ekran
      7″, 1024 x 600, LCD, glossy, kapacitivni

      Procesor/grafika
      ARM Cortex-A8, 1 GHz; PowerVR SGX540

      Skladišna memorija
      16 GB (dostupno 12,8 GB), proširivo za do 32 GB preko microSD kartice

      Sistemska memorija
      512 MB

      Mreže
      EDGE/GPRS Quad-band (850/900/1800/1900 MHz), HSDPA 7.2 Mbps / HSUPA 5.76 Mbps

      WiFi
      Wi-Fi (802.11a/b/g/n)

      Bluetooth
      Bluetooth 3.0

      Kamere
      Frontalna 1,3 mpx za video pozive, pozadi 3 mpx sa autofokusom i LED blicem za snimanje

      Lociranje
      A-GPS

      Čitanje
      Podržane e-reader funkcije

      Baterija
      4000 mAh (oko 6 sati kontinualnog rada)

      Audio
      Dva zvučnika na donjoj strani, 3.5-mm konektor, mikrofon

      Senzori
      Gyroscope sensor, Geo-magnetic sensor, Accelerometer, Light sensor

      Operativni sistem
      Android 2.2

      Dimenzije
      190 x 120,5 x 12 milimetara

      Masa
      380 grama

      Garancija
      2 godine

       
      WiFi je neizostavan na uređajima ovog tipa, pa ga tako i ovde zatičemo. Tu je i Bluetooth 3.0, koji je i do 8 puta brži od prethodne iteracije, Bluetooth 2.1. Posebna poslastica za one koji su to naglašavali kao jedno od glavnih primedbi na…neke ranije tablete…jeste prisustvo dve kamere. Frontalna od 1,3 megapiksela prevashodno služi za video pozive, za zadnja od 3 megapiksela sa LED blicem i autofokusom služi za snimanje.

      Galaxy Tab se isporučuje sa baterijom od oko 4000 mAh, koja je dovoljna za oko šest sati kontinualnog rada u praksi – makar našoj. Imajte u vidu da će trajanje baterije umnogome zavisiti od načina na koji koristite uređaj, nivoa osvetljenja, da li koristite fenomenalne Live wallpaper-e ili ne i tako dalje. Masa od 380 grama i dimenzije mu omogućavaju vrlo lako nošenje, a može se smeštati u prostranije džepove.  Ekran Ekran je dobar, ne i sjajan. Ovako ga najlakše možemo opisati. Što se kvaliteta tiče, iako se radi o svetlom i jasnom ekranu sa velikom gustinom tačaka po inču, i dalje je to “samo” LCD ekran, sa svojim manama u odnosu na Super AMOLED (Samsung mobilni uređaji visoke klase) ili IPS ekrane (iPad). Uglovi gledanja su kod tableta veoma bitni, zato što se u rukama često menja ugao držanja, te je jako bitno kako sve to izgleda. Dalje, jasnoća prikaza je od esencijalne važnosti, baš kao i prikaz boja. Kapacitivni ekran prilično solidno “sarađuje sa prstima”. Nažalost, akcelerometar je spor, prema našem iskustvu. Trebalo mu je i po nekoliko sekundi da se okrene, a i tada bez animacije, već u roku od nekoliko delova sekunde jednostavno rotira sliku. Zanimljivo je da se ovo nije dešavalo uvek, već da je u nekim situacijama odrađivao punu animaciju, i moramo priznati da nismo uspeli da uočimo zašto je to tako. OS Galaxy Tab stiže sa Android 2.2 softverom, “prevučenim” Samsungovim TouchWiz 3.0 interfejsom. Dizajn interfejsa i softvera uopšte je…nekako previše šarenolik. Nema uočljivije konzistentnosti, pogotovo među ikonicama, koje su skroz šarenolike, do te mere da vam ubrzo postaje teško razlučivo da li je u pitanju neka zabavna aplikacija ili kontrolni tab. Istovremeno, konceptualno bi mogao biti problem za Galaxy Tab to što ima OS, i u principu i UI istovetan onom koji viđamo na mobilnim telefonima. Takođe, problematično je i to što Android nije spreman za tablete u svojoj aktuelnoj verziji, niti bi to trebao biti u verzijama sve do 3.0. Već smo pisali o tome – potpuna optimizacija za male ekrane i rezoluciju 800 x 480 piksela ruiniraju određeni nivo iskustva. Samsung je to “presvukao” do određene mere, pojedine aplikacije se reskaliraju (browser, na primer) i maskiraju problematične segmente. Tu je, ipak, i dalje ono što je prepoznatljivo za Android. Svako ko je imao iole iskustva u radu na Androidu će se momentalno snaći u ovom okruženju. Spomenimo podršku za Live wallpaper-e, koji su svakako fantastična stvar. Barica, koja se zatrese kada dodirnete deo ekrana i napravi talase u realnom vremenu, a pride poneki list povremeno padne u nju – sjajno. Naravno, ovo možete menjati, ali i dalje nam se Live wallpaper-i izuzetno dopadaju. Ipak, vodite računa da prosto “žderu” bateriju.

      Interfejs Pre svega, moramo da spomenemo da je softver na – srpskom jeziku! Ikonice, podešavanja, opisi, sve je to lokalizovano na srpski. Naravno, vi možete odabrati da se prebacite na neki drugi jezik (engleski, prevashodno) u slučaju da to želite, ali je opcija prisustva srpskog jezika od izuzetne važnosti, i dobro je što je Vip mobile to prepoznao. Bez toga nema uspeha na masovnom tržištu. Mislite da bi Nemci ili Italijani toliko koristili računare kada bi morali da rade na engleskom jeziku, ili da bi francuske bakice obilato naručivale sa Amazona kada bi bile ograničene na strani jezik? Razmislite ponovo. Jednostavno, ovaj potez je neophodan da bi se uređaj mogao ponuditi apsolutno svakome. Istina, ponešto nije lepo prevedeno ili je prevod pomalo van konteksta, ali to je zaista traženje igle u plastu sena. Sve pohvale za Vip mobile po ovom pitanju. Raspored i način korišćenja su vrlo logični i sa te strane poznati svakome ko je ikada radio u Androidu. Pretpostavljamo da ste već čitali naše brojne prikaze u ovom domenu, pa vas nećemo zadržavati preteranim objašnjenjima vezanim za Android tastaturu, Home ekran, panes, načinima preraspodele, dodavanjem novih radnih površina i slično. Animacije nisu preterano bogate, ali su korektne. Ipak, mišljenja smo da bi interfejs morao biti tečniji i brži, odnosno odzivniji. Pojedine operacije, poput duplog klika za zumiranje nisu glatke, a kada zumirate ili rotirate sliku korišćenjem više prstiju, dešava se da se “proguta” solidan broj frejmova animacije. Akcelerometar prilično kasni u odnosu na ono što viđamo na iPad-u. Aplikacije za Galaxy Tab Kako bi premostio probleme sa Androidom, Samsung je razvio set posebnih aplikacija za specijalno za Galaxy Tab. EMail aplikacija je sada napravljena tako da podseća na iPad – u pejzažnom modu sa leve strane se prikazuje Inbox, a poruke sa desne strane, nalik na Outlook. Naravno, tu je i Gmail aplikacija za one koji koriste Google-ov mail. Deo sa porukama i kontaktima je takođe doživeo izmene, kako bi se bolje prilagodio mogućnostima većeg ekrana i veće rezolucije. Vrlo slično važi i za nove Hub-ove. Music Hub i Reader Hub su aplikacije u kojima se objedinjuju multimedijalne, odnosno čitalačke “sile” koje nudi Galaxy Tab. Readers Hub nudi vesti (PressDisplay), knjige (Kobo) i časopise (Zinio). Pristupate nekom od ovih hub-ova i skidate sadržaje koji vas zanimaju. Slično važi i za Music Hub, samo što tamo imamo nešto drugačiju situaciju. Dočekaće vas poruka da – niste podržani. O, Srbijo, među šljivama. Postoji još nekoliko interesantnih aplikacija. Na primer, Digitalni okvir vam omogućava da tablet koristite poput digitalnog fotofrejma. Jedina “začkoljica” jeste što nema načina da držite tablet uspravno, jer pozadi nema nikakve zakačaljke. Isporučuje se i ThinkFree Office, koji omogućava rad sa dokumentima. Maps, YouTube, Gmail, i ostale aplikacije su nešto na šta nema potrebe preterano trošiti reči.

      Voice Search takođe radi vrlo korektno, kao i Navigacija, koja je u stvari preimenovani Google Maps. Naravno, postoji milion načina da obogatite i personalizujete svoje iskustvo i svoj uređaj kroz skidanje brojnih aplikacija najrazličitije namene. Možete skidati aplikacije za praktično bilo šta. Ono što biste mogli da imate u vidu jeste da ovaj put imate više lokacija da to učinite. Android Marketplace je logičan izbor, ali tu je i Samsung Apps lokacija, koja takođe nudi poneko parče softvera. Ipak, generalno je veoma primetno da, uprkos uveravanjima Samsunga da bi sve aplikacije optimizovane za Google sistem kodiranja trebale da rade korektno na tabletu. Međutim, u praksi nije tako, primetna su skaliranja (nemamo ništa protiv skaliranja ako je dobro izvedeno, ali imamo ako smeta), a u mnogim slučajevima aplikacije se pokreću u nativnih 800 x 480 sa crnim ivicama okolo. Pride, postoji ogroman broj aplikacija sa sumnjivom upotrebljivošću, mada ste to i sami ranije znali ako koristite Android. Ipak, bojimo se da bi nerviranja u potrazi za pravim aplikacijama u slučaju tableta mogla samo biti još veća. Da navedemo vrlo prost primer – potražili smo aplikaciju za snimanje skrinšotova. Skinuli smo nekoliko aplikacija – jedna traži “rutovan telefon”, druga smešta sadržaje samo na SD karticu (a traži isto rutovan telefon), treća ne radi na tabletima, četvrta hvata samo u 800 x 480 rezoluciji (a ovde je, podsetimo, nativna 1024 x 600), ostale imaju neke kombinacije ovih problema…Verovatno vam je jasno šta hoćemo da kažemo. Najbolje je da se raspitate koja vam aplikacija može koristiti pre nego što išta skidate, jer nasumičnim skidanjem čak i onih sa odličnim rejtinzima diskutabilno je koliko ćete postići.Jesmo li spomenuli da Galaxy Tab podržava Flash 10.1? Bolje da ga ne podržava. U situacijama kada krene učitavanje sajtova koji se intenzivno oslanjaju na Flash, odnosno zahtevnih web sajtova, sprava naprasno spusti nivo odzivnosti, sve počinje da secka, operacije se vrše bez animacija (koje iovako nisu bog zna kako bogate), i tako dalje. Jednostavno, to nije dobro. Začuđeni da li smo izolovan slučaj, počeli smo da “kopamo po netu” da bismo videli kakva su iskustva drugih. Zanimljivo je da se većina kolega koje su zaista probale Galaxy Tab (prevashodno iz inostranstva) na kraju odlučila da disejbluje Flash podršku i time značajno ubrza pretraživanje interneta. Čak uprkos deklarativnoj podršci za Flash, u mnogim situacijama vas čeka poruka da sadržaj nije optimizovan za video. Očekivali smo više, ali očito da prosto ubacivanje podrške za nešto nije dovoljno da se zaokruži platforma. Toga bi kompanije trebale biti svesne. To što će dodati nešto što se deklarativno zamera nekom drugom ne znači da će celina raditi i funkcionisati kako bi trebao.

      Van toga, browsing je vrlo prijatno iskustvo na Galaxy Tabu, koliko ekran to dozvoljava. Jednostavno, 16:9 u portret modu na 7 inča je previše sitno, pa budite spremni na dosta zumiranja i pomeranja. Srećom, sve to se obavlja prilično solidno i živahno, ako izuzmemo povremeno “gutanje” poneke animacije koje primetimo. Sve što možete sa običnog računara možete i odavde. Za slabije upućene, znajte da imate gomile aplikacija, a kada kliknete na neko polje u koje se može unositi tekst, pokrenuće se virtuelna tastatura koja sasvim dobro radi. Ceo internet na dohvati ruke. Istina je da sve to možete preko sličnog telefona, ali je sa većim ekranom sve to jednostavno bolje, lakše, preglednije, sveobuhvatnije. Web na dlanu, u pravom smislu te reči. Kamere Karakteristike kamera već smo spominjali – dve ukupno, frontalna za video pozive, pozadi za snimanje slika. Kamera pozadi je opremljena LED blicem i autofokusom. Ima rezoluciju od 3 megapiksela (1,3 megapiksela na frontalnoj kameri). U principu, ne radi se o kameri naročitog kvaliteta, ali vam ista može poslužiti da ovekovečite neki detalj koji vas zanima, ili da usnimite nešto od interesa – na primer, neki proizvod u prodavnici i slično. Makro moda nema. Neke od semplova možete pogledati na poslednjoj strani prikaza. Ako želite da snimite video, znajte da je maksimalna rezolucija istog 720 x 480 piksela. Takođe, za režim kontinualnog snimanja fotografija, maksimalna rezolucija je malih 800 x 600 piksela. Prednja kamera “radi pos’o”. Namenjena je video četovanju i pozivima, i tu funkciju obavlja sasvim dobro.

      Par stvari za kraj Čitanje knjiga? Čitanje stripova? Sve se to može sa ovom napravom, i mnogo više od toga. Sve zavisi od vas, vaše volje da malo istražujete i eksperimentišete sa aplikacijama. Verujte, isplati se. Ništa ne može opisati osećaj kada shvatite da vam je spravica koju držite u rukama ispunila dan. Tada ćete biti ponosni na to što ste odabrali taj uređaj – u ovom slučaju, Samsung Galaxy Tab. Jednostavno, on omogućava toliko toga. Spomenimo zanimljivosti vezane za sinhronizaciju, odnosno punjenje baterije preko USB-a. Brojne kolege su spomenule da su imale problema sa punjenjem Galaxy Taba preko USB porta. Nakon povezivanja, prijavilo bi se da se baterija puni, ali bi nivo napunjenosti ostajao isti nadalje, ili jednostavno ne bi ni prijavio da se puni. Mi takvih problema nismo imali na desktopu, dok su neke kolege morale da pune preko strujnog punjača. Ništa strašno, ali korisno znati. Takođe, da biste sinhronizovali Galaxy Tab sa računarom na direktan način, koristeći ga kao Mass Storage Device, morate da izvršite nekoliko operacija o kojima će vas tablet obavestiti putem svog ekrana kada ga budete povezali na računar. Postoji opcija korišćenja putem Kies softvera i slično, ali smo nailazili na puno problema na internetu na koje se ljudi žale, a ovo vam je ionako najjednostavnija opcija.  Jednostavno, nismo mogli a da ne uporedimo prednosti i mane, mogućnosti i karakteristike dva tableta koji su u ovom trenutku, makar u očima šire javnosti, ljuti suparnici i glavni konkurenti u tržišnoj utakmici. Stoga smo ovu sekciju opisa posvetili upravo tome. Za početak, evo lepe tabele sa uporednim karakteristikama. I jedan i drugi uređaj imaju i prednosti i mane koje se ne vide na prvi pogled. Dosta zavisi od vaših shvatanja, sklonosti ka hardveru ili softveru kao primarnom kriterijumu prilikom biranja, ali i projekcije načina upotrebe. Dabome, svesni smo da postoji grupa ljudi koja jedan ili drugi uređaj ili neće pipnuti jer ne mogu da podrže firmu/platformu, ili će jednostavno biti usmereni isključivo ka nekom od uređaja, zbog naklonosti prema firmi, brendu i proizvodima. 

      Već sama uporedna tabela govori dosta toga, ali ipak ima stvari koje ne može da kaže. Pođimo od najelementarnijih stvari. Više je nego očigledno da su veličine različite. Posledično, Galaxy Tab je lakši za prenošenje, ali je iPad udobniji za pregledanje sadržaja. Jednostavno, u praksi ćete puno, puno zumirati i pomerati po ekranu Taba, bez obzira na veću gustinu tačke. Ovaj podatak dobija na značaju ako imamo u vidu da te operacije nisu tako “glatke” kao na iPadu, o čemu ćemo više nešto kasnije. Masa i dimenzije jasno ukazuju da je Tab moguće nositi u džepu, što nije baš slučaj sa iPadom, za koji vam ipak treba nešto za nošenje. Oba uređaja koriste posebne konektore za povezivanje i sinhronizaciju. Galaxy Tab ima više memorije – 512 MB naspram 256 MB, Bluetooth 3.0 naspram Bluetooth 2.1 podrške. Najveće prednosti, za one koji ih tako doživljavaju, Galaxy Tab ima u sledeće dve stvari – proširiva memorija preko microSD kartice (iPad ima fiksnu internu memoriju i ne podržava memorijske kartice) preko koje možete vršiti i sinhronizaciju, a tu su i dve kamere – frontalna od 1,3 megapiksela i zadnja od 3 megapiksela. Frontalna kamera služi za video pozive i može predstavljati zgodnu stvar. Zadnja kamera služi za snimanje fotografija. Međutim, iPad uzvraća udarac u veoma, veoma bitnoj stavci – ima primetno bolji ekran. Pride je ekran bolje prilagođen držanju u uspravnom položaju zbog odnosa stranica. To čini, prema našoj slobodnoj proceni, , 50% korisničkog doživljaja. Ostatak ide dobrim delom na softver, gde bismo takođe dali prednost Apple uređaju.

      Postoje razlike u softveru koje su svakako vredne pomena. Već smo spominjali sinhronizaciju – za sinhronizaciju bilo čega sa iPadom morate koristiti iTunes, aplikaciju koja je poprilično nezgrapna po našem mišljenju. Umesto nje, Android možete da sinhronizujete prostim povezivanjem kabla (uz par prethodnih podešavanja), ili još jednostavnije unošenjem sadržaja (slika, videa…) preko memorijske kartice. Sa jedne strane, Tab podržava Flash 10.1, ali u praksi usporenje je toliko da je gotovo neupotrebljivo. Po velikom broju zahtevnijih web sajtova se krećemo kao da igramo neku igru u 5 frejmova u sekundi. Isto tako, za veliki broj sadržaja se javlja poruka da nema optimizaciju za mobilni uređaj, pa bez obzira što je Flash podržan, sadržaj se ne prikazuje. Iskustvo je zaista neadekvatno. Nije da to ne radi, ali… Korisnički interfejs je takođe na strani Apple-a. TouchWiz 3.0 je tu da pomogne Androidu, koji je još uvek nespreman za tablete većih dijagonala. Dosta toga je sređeno i poboljšano, ali su skaliranja određenih aplikacija više nego primetna, dok se druge aplikacije prikazuju u 800 x 480 rezoluciji sa crnim okvirima sa strane. Najveća razlika, međutim, potiče iz odzivnosti ekrana i osmišljenosti interfejsa. Tab izvršava komande nezgrapnije od iPada, treba mu više vremena, animacije nisu tako glatke kao kod iOS-a. Spomenimo i da Galaxy Tab nudi srpski jezik, barem u Vipovoj ponudi! To je svakako od ogromnog značaja za popularizaciju, uprkos tome što su pojedine stvari nezgrapno prevedene. Konačno, tu je baterija. Apple iPad baterija traje gotovo 50% duže (9 sati naspram 6 sati), a možete reći i da Samsung Galaxy Tab baterija traje 33% kraće. Šta reći? Kada svedemo utiske, mi prednost dajemo iPadu jer je bolji u više segmenata koji će činiti gro korisničkog iskustva, ali Galaxy Tab svakako ima snažne adute.  Zaključak Dolazimo i do dela u kome je potrebno da iznesemo svoje viđenje i stanovište. Bez obzira kako ste shvatili dosadašnje izlaganje, kao i poređenja sa iPadom koja su bila neminovna, Galaxy Tab je, kada se podvuče crta – izuzetno korisna naprava. Jednostavno, imate ceo kompjuter naprednih mogućnosti u džepu. Toliko desetina hiljada aplikacija na više prodavnica aplikacija, od toga ogroman broj besplatnih, toliko mogućnosti, od surfovanja i gledanja slika, do videa, čitanja tekstualnih dokumenata i knjiga, snimanja fotografija, do šašavih, ali i vrlo ozbiljnih vidova korišćenja koje omogućavaju različite aplikacije – sve to čini Galaxy Tab izuzetno primamljivom kupovinom. Naravno, za one koji žele sve pomenute vidove upotrebe na višem nivou od telefona. Na sreću ili nesreću, Galaxy Tab je “još jedan” Android uređaj, pa postoji razvijen ekosistem, ali isto tako Android smartfonovi mogu biti njegovi najveći “neprijatelji”. U odnosu na njih, nudi u principu samo veću dijagonalu ekrana.
      Za praktično sve vidove korišćenja – izuzev za telefoniranje – nalazimo da je Galaxy Tab pogodnije rešenje od bilo kog mobilnog telefona u praksi. Jednostavno, sadržaje možete pregledati na daleko komforniji način. U odnosu na iPad uređaj jednostavno zaostaje, iz razloga o kojima smo govorili, ali ima tu prednost da je em lako dostupan na domaćem tržištu (dok se za iPad morate snalaziti kako znate i umete), em je manji i, objektivno, staje u gotovo bilo koji džep. Da se radi o 10-inčnom modelu, bez ikakvog razmišljanja bismo vam rekli da kupite iPad, ali sa njegovih 7 inča dosta zavisi od vašeg afiniteta. Iz ovih razloga je za veliki broj potencijalnih korisnika manje-više irelevantno da li je on bolji ili skuplji od iPad-a. Ovaj prikaz nije namenjen tome da vam pokaže da li se neko iz redakcije može snaći da iz inostranstva donese nešto što je bolje za manje para, već da vam jasno ukaže na to da li je Galaxy Tab dobra stvar i upotrebljiv uređaj. On to jeste kada se crta podvuče, van svake sumnje. Rekli bismo da je iPad pogodniji da ga koristite u fotelji ili trosedu, ili pak u kancelariji do koje ste ga doneli u rancu ili torbi, dok je Galaxy Tab pogodniji za one koji su često u pokretu, koji bi da ga nose sa sobom, koji žele da imaju uređaj koji staje u džep. Ova verzija im to omogućava, baš kao i sve druge vidove primena o kojima smo govorili. Galaxy Tab je jedna od onih stvari kod kojih se pitanje “isplativosti” jednostavno ne postavlja, pa čak ni pitanje da li jeste ili nije bolji od nekog konkurenta. Reč je o spravi koju ćete bez obzira na sve intenzivno koristiti, i samo je pitanje da li ste profil korisnika koji želi da ga koristi i da li možete da ga priuštite. Nema sumnje da će se mnoge stvari dorađivati, kao i da će se mnoge zamerke ispravljati postepeno, kako tržište tableta bude sazrevalo. Prednosti:
      – Lako dostupan kod domaćeg provajdera – Interfejs na srpskom jeziku što puno znači za korišćenje u širim slojevima domaćih korisnika – Podrška za 3G (ne toliko zbog telefoniranja, koliko zbog surfovanja) – Zilion aplikacija najrazličitijih namena koje omogućavaju lako personalizovanje uređaja – Toliko primena u vašem džepu – od videa, preko surfovanja, do muzike, radija, čitanja knjiga, gledanja fotografija… – Lak i relativno malih dimenzija, što ga čini pogodnim za nošenje… Nedostaci: – …ali ga male dimenzije isto tako čine nešto nepogodnijim za pregledanje sadržaja od nivoa koji smo očekivali; očekujte dosta zumiranja i pomeranja – Sporost pojedinih operacija; akcelerator sporo radi, Flash stranice i druge zahtevne web stranice rade veoma sporo, što škodi iskustvu – Interfejs nedovoljno tečan; multitač operacije i zumiranje jednostavno nisu dovoljno tečni i brzi   – Android sa svojim problemima i neoptimizovanošću za 1024 x 600 rezoluciju – u trenutnoj verziji – Vodite računa da imate pristup na nekoliko prodavnica aplikacija

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test