Samsung R540I-PS2

Samsung R540I-PS2

Atraktivni i skupi “desktop replacementi”, kao i kompaktni i elegantni netbukovi uvek su interesantni kako za isprobavanje, tako i za svakodnevno korišćenje. Ipak, ne treba zaboraviti klasične laptopove umerene cene i odgovarajućih karakteristika, koji i dalje čine gro prodatih primeraka u ovom tržišnom segmentu. Od takvih modela se očekuje zadovoljavajuće trajanje baterije, dovoljno snage za svakodnevne poslove koji prevazilaze e-mail i surf, kao i multimedijalne sposobnosti dovoljne za povremeno gledanje filmova. Jedan takav model nam stiže iz Samsunga, pa pogledajmo čime se može pohvaliti...

    Sadržaj

      Ivan Todorović
      Samsung R540 se već na prvi pogled može svrstati u mejnstrim, pošto svojim karakteristikama naizgled ne odskače previše od konkurencije…Neodskakanje od konkurenata ne mora obavezno biti loše, jer kupac koji traži što klasičniji laptop zna da na takvom terenu ne može puno pogrešiti. Iako specifikacije govore da ovaj laptop spada u srednju poslovnu klasu, spoljašnji dizajn nije striktno “kockast“, već su se u Samsungu odlučili na zaobljene ivice i mrežasti reljef poklopca, što pozdravljamo. U svakom slučaju, dizajn je prilično neutralan uz par modernih izleta, pa će ovaj model, makar vizuelno, sasvim lepo odgovarati ogromnoj većini kupaca koji laptop ne nabavljaju za pokazivanje, već za svakodnevno korišćenje.
       

       
      Dizajn, spoljašnjost Gotovo ista reljefna mreža, samo gušća, uočava se i na podlogama za dlanove. Zapravo, kompletna “školjka” ovog prenosnika nema na sebi nijednu potpuno glatku površinu, što će efikasno eliminisati svaku mogućnost ostavljanja vidljivih otisaka prstiju. Sama podloga za dlanove je nešto šira nego što nam se svidelo, jer je čak i sa većim šakama često potrebno pomerati dlanove napred radi dosezanja funkcijskih i numeričkih tastera, a stalan rad u tom položaju može biti pomalo neprijatan. Što se tiče tastature, ona nije čiklet tipa, ali je razmak između tastera minimalan, što će drastično ublažiti skupljanje mrva i drugih nezaobilaznih pratilaca duže eksploatacije prenosnih računara. Tačped je sasvim udoban za korišćenje, dok se prateći tasteri ugibaju na donju stranu čime prave manji otpor i prijatniji su za korišćenje u poređenju sa nekim modelima koji propagiraju drugačiju filozofiju. Iako je sveukupni utisak pri korišćenju tastature i tačpeda zadovoljavajući, konstrukcija ovog dela nije savršena, pa laptop nije imun na ugibanje i „krckanje“ plastike. Ništa neobično za ovu cenovnu klasu, ali je ovo ipak moglo biti izbegnuto uz minorne inženjerske korekcije u unutrašnjem delu računara. Ekran krasi LED osvetljenje, tako da je slika koju prikazuje prijatnih boja. Isto tako, refleksija je svedena na minimum, te se ne treba bojati preterane refleksije ambijentalnog svetla, što je karakteristika koju svakako vredi istaći. Jedini, uslovno rečeno, nedostatak predstavlja relativno niska rezolucija, jer 1366×768 tačaka može biti malo u radu sa složenijim dokumentima i većim tabelama.

      Ivični delovi ovog prenosnika spadaju u kategoriju „sasvim očekivano“. Većina priključaka locirana je na levoj strani (naponski konektor, VGA, Ethernet, HDMI i jedan USB 2.0), dok se na desnoj strani nalaze DVD uređaj, i u samom gornjem desnom uglu, dva dodatna USB 2.0 konektora. Iako na prvi pogled ovo deluje nezgrapno, u praksi se pokazalo sasvim solidnim rešenjem. Levi USB konektor biće logičan izbor za povezivanje Flash drajvova i sličnih uređaja koji bi mogli smetati ruci sa mišem na desnoj strani, dok se u gornje desne konektore sasvim lepo može povezati minijaturni prijemnik za bežični miš. Da su na levoj strani dva umesto jednog USB 2.0 konektora, situacija bi bila praktično idealna, dok je ovako „samo“ vrlo dobra. Ne treba zaboraviti ni HDMI izlaz, koji izuzetno dobija na značaju s obzirom da grafičku osnovu ovog računara predstavlja Intel HD Graphics, čije su multimedijalne sposobnosti prilično bolje od prethodnih generacija, pa pored hardverske akceleracije HD filmova omogućava prebacivanje zvuka i slike preko istog HDMI izlaza. Samsung R540 zasnovan je na Intel Calpella platformi, odnosno mobilnoj verziji procesora arhitekture Nehalem (Core i3/i5/i7) i pratećem čipsetu serije 5 koji uključuje unapređeno grafičko jezgro u poređenju sa prethodnom generacijom GMA 4500. Konkretno, sistemski procesor je Intel Pentium P6000, odnosno nešto slabija verzija mobilnog Core i3, gde se razlike svode na odsustvo HyperThreading tehnologije i manjoj količini trećestepene keš memorije (3 umesto 4 MB). Ove razlike u praksi nisu kritične, naročito jer se radi o prenosnom računaru. P6000 je i dalje brži od odgovarajućeg Core 2 Duo modela koji bi radio na istoj frekvenciji i imao istu količinu keš memorije, a kao bonus, kupci sa ovim procesorom dobijaju i nižu potrošnju uz manje zagrevanje.
      Specifikacije
       

      Samsung R540I-PS2

      Ekran

      15,6“, 1366 x 768, glossy, LED backlit

      Procesor

      Intel Pentium P6000 (Arrandale) 1,86 GHz, 3MB L3, dual-core

      Grafika

      Intel HD Graphics (do 1200MB sistemske memorije)

      Sistemska memorija

      3 GB DDR3 1066 MHz

      Hard disk

      Hitachi Travelstar 5K500.B 320 GB (2,5“, 8 MB keša, 5400 obrtaja)

      Optički uređaj

      Teac DV-W28S-V (DVD RAM, SATA)

      LAN, bežične konekcije

      Marvell 1Gbit LAN, Atheros 802.11b/g/n

      Konektori

      3 x USB 2.0, 1 x VGA, 1 x HDMI, audio konektori, čitač kartica, web kamera (1,3 Mpix)

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium 64-bit

      Masa

      2,5 kg (sa šestoćelijskom baterijom)

      Dimenzije

      371 x 300 x 35 mm

      Cena

      64,999 dinara

      Garancija

      2 godine

      Grafičko jezgro unutar čipseta definitivno nije pravo rešenje za igranje modernih igara, ali je istovremeno krupan korak napred u odnosu na čipove koji su dominirali ovom klasom prenosnika do pre samo godinu dana. Naravno, mislimo na generaciju GMA 3000, od koje novi Intel HD Graphics ne samo da je brži gledano po čisto sirovoj snazi (viša frekvencija i 12 naspram 8 šejderskih jedinica), već su i multimedijalne sposobnosti na daleko većem nivou. Pritom su u Intelu poslednjih godina uložili dosta truda u unapređenje softverske podrške, odnosno drajvera, tako da su grafički problemi u igrama koje je ovaj čip u stanju da iznese gotovo nepostojeći. Što se tiče podrške za akcelerisanu reprodukciju HD video snimaka, ona sada funkcioniše sa Intel čipovima u oba značajna plejera (VLC i Media Player Classic HomeCinema), tako da su korisnici oslobođeni problema čak i ako požele da gledaju film u rezoluciji 1080p. Sa druge strane, ugrađeni zvučnici su klasičnog „laptop kvaliteta“, uz jasno odsustvo basa, ali kako se ne radi o kućnom bioskopu već o prenosnom računaru, nema mesta iznenađenju.

      Ugrađeni diskovi su potpuno standardnih karakteristika za ovu klasu prenosnika. Hitachi Travelstar ima kapacitet sasvim dovoljan za gotovo sve primene ovog računara, osim ako korisnik ne namerava da ga pretvori u kućni centar intenzivnog downloada. Teac-ov DVD uređaj podržava čitanje i pisanje svih aktuelnih CD i DVD formata, uz potpuno očekivane radne osobine. Za mrežu se brinu Marvell i Atheros čipovi koji će biti uspešno prepoznati i od strane novijih Linux distribucija, ukoliko korisnik oseti potrebu za time, a Bluetooth modul i čitač memorijskih kartica su neizostavni pri korišćenju kod osoba koje su često u pokretu. Što se tiče naponskog menadžmenta i autonomije, ovaj model nema nikakve specijalne hardverske tehnike za uštedu energije osim onih koje donosi Calpella platforma, a koje su generalno na odličnom nivou. Samsung je u samom Windowsu napravio dodatnu konfiguraciju u sekciji „Power options“, koju je podesio tako da se ponaša kao „High performance“ kada je laptop povezan na strujnu mrežu, odnosno kao „Maximum savings“ kada radi na bateriju. Naravno, ovo bi mogli učiniti i napredniji korisnici, ali treba misliti i na ostale, što je svakako pozitivno. Prisutan je i dodatni softver „Samsung Easy Battery Manager“ koji preko jednostavnog interfejsa omogućava podešavanja kao iz Windowsovog Mobility Centra, što će svim korisnicima drastično olakšati podešavanja vezana za napajanje i autonomiju, bez obzira na njihov nivo kompjuterskog znanja.  
       

      Samsung R540I-PS2

      PC Mark Vantage – Score

      3515

      PC Mark Vantage – Memory

      2472

      PC Mark Vantage – Gaming

      2202

      PC Mark Vantage – Productivity

      2836

      PC Mark Vantage – HDD

      3356

      Cinebench 11.5 – OpenGL

      1,05 fps

      Cinebench 11.5 – CPU rendering

      1,21 pts

      NucleaRUS 2.0

      6730

      Resident Evil 5 (1360×768, medium)

      10,7 fps

      Resident Evil 5 (1360×768, high)

      7,8 fps

      Unigine Heaven 2.0 (1366×768, medium)

      3,8 fps

      Unigine Heaven 2.0 (1366×768, high)

      3,4 fps

      wPrime (32M)

      38,38 sec

      HDTune HDD average transfer

      54,8 MB/s

      HDTune HDD access time

      20 ms

      Battery Eater min/max

      62m / 3h 54m

      Utisci u radu Već je uobičajeno da proizvođači ne daju instalacione diskove operativnog sistema uz računar, kao što su to činili pre više godina, već se u slučaju oporavka od teže softverske havarije podaci za spasavanje nalaze na skrivenoj particiji na hard disku. U ovom slučaju, spasavanje se aktivira pritiskom na taster F4 nakon uključivanja računara. Sistem zvani „Samsung Recovery Solution 4“ je prilično dobro rešen, jer ne omogućava samo puko prepisivanje sačuvanog „imidža“ diska preko C: particije, već je tu mogućnost vraćanja originalnih Windowsovih sistemskih fajlova bez diranja korisničkih podataka (koji se, recimo, mogu nalaziti u folderima Documents i slično). Naposletku, ista alatka omogućava funkcije klasičnog bekapa i vraćanja podataka po želji, pa možemo samo da konstatujemo da je ovaj segment izveden jako praktično. Samsung se odlučio na Windows 7 Home Premium kao operativni sistem, i to u 64-bitnoj verziji što je za svaku pohvalu. Mnogi će biti mišljenja da se za 64-bitni operativni sistem treba odlučiti samo ako računar ima 4 ili više gigabajta radne memorije. Istina je da 64-bitni Windows zauzima nešto više RAM-a u radu zbog veće alokacije radne memorije, što je direktna posledica duže procesorske reči (64 naspram 32 bita), ali ne treba zaboraviti da gotovo svi programi za intenzivnije „žvakanje“ numeričkih podataka, kao što su fajl arhiveri (WinRAR, 7-Zip) i ozbiljniji paketi poput AutoCAD-a i Photoshopa, postoje u 64-bitnoj varijanti, a oni i te kako mogu da osete brzinsku dobit pri radu u 64-bitnom režimo. Ovaj model prenosnika će mnogim korisnicima služiti kao klasična radna stanica, pa je korišćenje 64-bitnog operativnog sistema na jednom takvom računaru danas više nego opravdano.
       

      Izbor pratećeg softvera je više nego korektan. Na prvom mestu, tu je skup Samsungovog softvera za konfigurisanje rada baterije, podešavanje mreže, biranje displeja i slično. Kao podrazumevani web browser instaliran je Google Chrome, za borbu sa virusima i drugim malicioznim softverom brine se McAfee VirusScan (doduše, u probnoj verziji), a kao osnovni office paket tu je Microsoft Office 2010 Starter, koji uključuje Word i Excel u nešto osiromašenim izdanjima. U Samsungu su se potrudili da ovaj laptop odmah po otpakivanju bude spreman za svakodnevno korišćenje, pa su preinstalirani i Skype, Windows Live Messenger, Adobe Reader, CyberLink DVD Suite i CyberLink YouCam za korišćenje web kamere, a dodatan koristan softver čine Norton Online Backup i AnyPC Pro, koji se može koristiti za daljinsku kontrolu laptopa putem interneta, kao i za sinhronizaciju fajlova sa stonim računarom. Sveukupno, sistem je i sa ovom podrazumevanom softverskom konfiguracijom sasvim živahan i odzivan, pa nije potrebno činiti nikakve krupnije intervencije zarad poboljšanja produktivnosti. Samsung je inače modifikovao osnovnu grafičku temu Windowsa i postavio je kao podrazumevanu. Nije nam se svidelo što ta tema ne izgleda baš najsrećnije, jer (namerno ili slučajno) kombinuje elemente moderne Aero teme i starog Windows Classic izgleda, pa vizuelni stil nije najkonzistentniji. Na sreću, prebacivanje na regularnu Windows Aero temu je od korisnika udaljeno svega dva klika. Zaključak Ukupan utisak u radu je pozitivan. Zahvaljujući Calpella platformi, zagrevanje je minimalno, pa sa te strane nije problem koristiti ovaj računar u krilu (ali jeste iz drugih zdravstvenih razloga, zato nemojte to raditi), dok je autonomija na uobičajenom nivou za ovaj tip računara. Pri prosečnom nivou upotrebe i uz umereno korišćenje wirelessa, ovaj laptop izdržava između dva i tri sata, što ne iznenađuje, tako da će sasvim lepo poslužiti za povremene izlaske „na teren“, mada svakako nije osmišljen kao turistički saputnik od koga možete očekivati da vas na odmoru služi po ceo dan dok ste van kuće. Istaknimo pride i indikator nivoa baterije na samoj bateriji – naime, na njoj se nalaze procenti od 0 do 100 u koracima po 20 – u zavisnosti od toga koji od indikatora svetli, biće vam više nego jasno koliko je vremena preostalo do isticanja baterije. Nije presuđujuća stavka, ali može biti korisno znati za ovo.

       
      Iako nijedna osobina ovog prenosnog računara ne oduzima dah, mane nisu značajne i svode se na pomenutu veličinu podloga za dlanove i kvalitet plastike koji nije na vrhunskom nivou. Sa druge strane, ovaj model predstavlja više nego dobar izbor sa sve koji traže laptop u najklasičnijem smislu reči: kancelarijsko i kućno korišćenje uz povremenu upotrebu na otvorenom ili u automobilu, uz prijatan ekran, dobar softver i pouzdanu hardversku platformu. Stoga, kupci koji su se u ovom proizvodu prepoznali, sa Samsungovim prenosnim računarom će vrlo verovatno biti sasvim zadovoljni. Napominjemo za kraj da će se laptop naći u prodaji tokom marta.
      Ocena reprezentuje naše viđenje kako notebook zadovoljava potrebe kupaca u svojoj kategoriji  i gde je u odnosu na aktuelnu ponudu i konkurenciju, a predstavlja mišljenje autora.
       Ocena: 75%
      Prednosti: – Intel Calpella platforma – Dobre multimedijalne sposobnosti, uključujući HDMI izlaz – Ekran sa LED osvetljenjem Nedostaci: – Osrednji kvalitet plastike – Prevelika površina podloge za dlanove – Rezolucija ekrana je mogla biti veća  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test