Samsung RC510

Samsung RC510

Kompanija Samsung je nedavno probojem na naše tržište omogućila korisnicima da dođu do notebook računara prestižnog južnokorejskog brenda u domaćim prodavnicama. Međutim, utisak je da Samsung neće unaprediti naše tržište niti pokušati da izmeni njegovo lice, već pre da će pokušati da se uklopi u trendove i zakonitosti koji vladaju na domaćim prostorima - što jeftinije, to bolje i prodaj samo što veću količinu. Ponuda se u praksi nije preterano razlikovala od ponude…

    Sadržaj

      Filip Majkić Model RC510 je jedan od onih modela koji vas vuku duž čitavog spektra mogućih utisaka, od izrazito pozitivnih do izrazito nepovoljnih i natrag. Uređaj je kreiran i zamišljen kao mejnstrim model koji svojom školjkom može zadovoljiti širok spektar mogućih mašina, i u koju se može staviti tako reći bilo šta od hardvera, i dobiti cenovno konkurentan računar solidnih karakteristika u više cenovnih rangova. Konkretno, u njega možete staviti i neki Pentium Dual Core sa relativno malim hard diskom, baš kao i najnoviji Sandy Bridge / Huron River hardver, i uz relativno solidne opcije konektivnosti to će činiti sasvim skladnu celinu u svakom pogledu. Model na našem testu spada u grupu uređaja koji se baziraju na sada već staroj Intel Calpella platformi, ali barem posetioci našeg sajta znaju da nije sve novo najbolje, niti staro treba tek tako odbacivati…  

      Dizajn, izrada Najprostije rečeno, dizajnom smo zadovoljniji nego samom izradom. RC510 izgleda manje-više odlično i na eksterni dizajn mašine ove klase nemamo primedbi. Situacija postaje nešto drugačija kada računar uzmete u ruke. Trik je u tome da spolja on deluje kao da je izrađen od metala, odnosno aluminijuma, a u stvari je izrađen od plastike. U zavisnosti od vašeg gledišta na takvo stanje stvari, zavisiće i vaš utisak. U suštini, nije on ništa drugačiji po tom pitanju od sličnih mašina kojima je naše tržište preplavljeno. Svi elementi su od plastike, uključujući i sve delove koji mogu davati ikakav nagoveštaj da se radi o aluminijumu.
       

       
      Samsungova kreacija na dodir ne odiše specijalnim kvalitetom, i uočava se povremeno blago gibanje ili “šetanje” pokretnih delova. Opet kažemo, koliko para, toliko muzike. Kompletan laptop je i spolja i iznutra prevučen posebnim premazom, koji ga čini glatkim na dodir. Iako odaje određeni glossy efekat, u suštini ne ostavlja nikakve tragove prstiju niti druge nepoželjne stvari. Izgled unutrašnjosti je zaista na visokom nivou, baš kao i raspored i funkcionalnost. Laptop je crne boje, pri čemu u unutrašnjosti to postaje kombinacija više nijansi sive. Na dnu poklopca zatičemo specifične teksturirane šeme, koje se zatičemo i u unutrašnjosti. Konektori, unutrašnjost U unutrašnjosti na naslonima za dlanove zatičemo specifične šare, dok je tastatura udubljena u odnosu na površinu naslona za dlanove, što možete videti i na priloženim slikama. Iznad tastature se nalaze zvučnici. Sama tastatura je čiklet tipa i sa numeričkim delom, te dosta razmaka između individualnih tastera. Više o njoj ćemo u utiscima, baš kao i kada se radi o velikom tačpedu sa dva tastera, klasičnoj izvedbi koja možda ne sledi najnovije trendove po pitanju dizajna, ali je u radu odličan i veoma funkcionalan.
       

       
      Što se konektora tiče, RC510 prati standarde bez puno izletanja u egzotiku. To u praksi znači da stiže sa četiri USB porta (po dva na svakoj strani računara), VGA i HDMI izlazima, čitačem kartica, LAN i audio konektorima. Na zadnjoj strani ne zatičemo ništa, baš kao ni na prednjoj strani. Uz DVD RW, stiče se utisak o skladnoj celini. Nema nekih egzotičnijih rešenja, poput eSATA/USB combo porta ili FireWire konektora, ali takvo je bilo opredeljenje Samsunga. Raspored konektora je dobar i njemu se nema šta zameriti. Za sam kraj, izdvojimo da se na bateriji, odnosno na donjem delu računara, može pronaći specijalan mehanizam koji smo za sada videli samo na Samsungu – kratak pritisak na označeno mesto će vam dati vizuelnu reprezentaciju o stanju napunjenosti baterije. Ovakva stvar može da bude korisna, mada se ne radi o novini koja raspamećuje. U svakom slučaju, ne može da škodi i dobro služi za dobijanje informacije o stanju baterije kada je notebook ugašen.
       

       

       

      Hardver je, usudili bismo se reći, jača strana ovog računara. Isti se bazira na Intel Calpella mobilnoj platformi. Uz HM55 čipset koji čini osnovu sistema, prisutan je Core i5-560M procesor, koji radi na 2,66 GHz. Ovaj procesor je dvojezgaran, sa podrškom za Hyperthreading, što znači da OS “vidi” četiri jezgra. Maksimalna Turbo frekvencija je deklarisana na 3,2 GHz, a TDP na 35 W. U suštini, reč je o veoma dobrom performeru, koji dolazi sa integrisanom Intel HD grafikom. Ova grafika se ne odlikuje naročitim performansama, već je više tu da u situacijama kada računar radi na bateriju omogući nešto dužu autonomiju preuzimajući ulogu na sebe u nezahtevnim situacijama.
       

       
      Ko je onda zadužen za zahtevnije situacije kada je grafika u pitanju? Diskretna grafika, dabome. Ovaj put, to je nejaki GeForce GT 315M, koji je tu za elementarne primene u domenu multimedije. Ne očekujte igranje iole zahtevnijih igračkih naslova, niti raskoš 3D grafike. No, za to što je namenjen, ovaj GeForce odrađuje posao sasvim solidno. Što se memorije tiče, na raspolaganju je 4 GB, što je sasvim dovoljno za većinu primena koje običan korisnik koji se ne bavi specijalnim, zahtevnim zadacima može da postavi pred svoj računar. Memorija je DDR3 tipa. Specifikacije:  

      Samsung RC510

      Ekran
      15,6“, 1366 x 768, glossy

      Procesor
      Intel Core i5-560M, 2,66 GHz

      Grafika
      Nvidia GeForce 315M / Intel HD Graphics

      Sistemska memorija
      4 GB DDR3

      Hard disk
      500 GB (2,5“, 5400 obrtaja)

      Optički uređaj
      DVD RW

      LAN, Bežične konekcije
      Gigabit LAN, WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth

      Konektori, Ostalo
      4 x USB 2.0, VGA, HDMI, LAN, 3-u-1 čitač kartica, audio konektori, web kamera

      Operativni sistem
      Windows 7 Home Premium

      Masa
      2,5 kg

      Dimenzije
      382 x 257 x 35 mm

      Cena
      Sample

      Garancija
      2 godine

      Ekran je klasičan ekran nove generacije, sa svim prednostima i manama koje to nosi sa sobom. Radi se o ekranu sa LED pozadinskim osvetljenjem, određenom stopom refleksije, te dobro poznatom i sada već potpuno standardnom (za sve laptopove maltene do 90 hiljada dinara u 15,6-inčnom formatu) rezolucijom od 1366 x 768 piksela. Hard disk stiže iz kompanije Hitachi i raspolaže kapacitetom od 500 GB, vrteći se na 5400 obrtaja u minutu. Performanse diska su sasvim solidne za ovu vrstu diska, što ćete videti i kasnije u tabeli. Za optiku je zadužen klasičan DVD pisač, standardna stvar u velikom broju notebook računara.  

       
      Tu su i stari znanci kao što su Gigabit Ethernet, Bluetooth i WiFi Draft N. Veliki broj konektora smo već spomenuli u uvodu. Sliku na eksterni displej možete izbaciti preko VGA ili HDMI izlaza. Računar ima četiri USB porta, čitač memorijskih kartica je 3-u-1 tipa, a tu je i web kamera. Zvučnici su pozicionirani iznad tastature i ne pružaju naročito iskustvo u zvuku, niti razočaravaju. Uz RC510 Samsung isporučuje Windows 7 Home Premium operativni sistem. Na narednoj stranici možete pogledati kakve rezultate ovakva mašina ostvaruje u standardnoj bateriji testova, kao i pročitati naše utiske u radu.  

      Samsung RC510

       

      PC Mark Vantage – Score
      5495

      PC Mark Vantage – Memory
      3257

      PC Mark Vantage – Gaming
      2996

      PC Mark Vantage – Productivity
      4392

      PC Mark Vantage – HDD
      4131

      Cinebench 11.5 – OpenGL
      8.80 fps

      Cinebench 11.5 – CPU rendering
      2.24 pts

      NucleaRUS
      10573

      Unigine Heaven Score (1366 x 768, DX11, High)
      9.0

      Unigine Heaven FPS (1366 x 768, DX11, High)
      226

      wPrime (32M)
      24.976 sec

      HDTune HDD average transfer
      81.5 MB/s

      Autonomija
      4h 10min

       
      Utisci Već smo se u mnoštvu navrata sretali sa kombinacijom Windows 7 operativnog sistema i Intel Calpella hardverom. Utisak se ne menja značajno ni ovde kada se radi o sposobnosti hardvera ugrađenog u računar da pokreće savremeni softver. Mašina radi brzo i odlično, sve aplikacije se lako pokreću i izvršavaju, uključujući i zahtevnije. Računar će vrlo rado pustiti bilo kakvu vrstu videa uključujući i Full HD, o prezentacijama, prostom radu u Office aplikacijama ili sa mailovima da ne govorimo. Što se igranja tiče, bez obzira na to što rezolucija ekrana nije prevelika, slobodno zaboravite na iole modernije/zahtevnije naslove. GeForce GT 315M jednostavno ne može to da izgura. No, mašina će vrlo dobro raditi u profesionalnim aplikacijama i zahtevnim situacijama, zahvaljujući snažnom hardveru. Prosto, hardver je jača strana ovog računara.  

       
      Nama najinteresantniji softverski dodatak je Battery Life Extender, aplikacija kojom se može podesiti da maksimalno punjenje baterije bude na 80%, što utiče na manje skraćivanje rada baterije protokom vremena. Naravno, možete da se zapitate čemu to onda ukoliko skraćujete trajanje baterije već sada radi bojazni od skraćivanja njenog rada u budućnosti, ali ima smisla zbog toga što će ova aplikacija “kočiti” punjenje vaše baterije preko 80% kad god je notebook priključen na strujni izvor, a ukoliko većinom notebook upravo tako koristite, na ovaj način možete bateriju “sačuvati za crne dane” u njenom punom kapacitetu. Tu su još i PhoneShare i Easy Migration alatke, koje rade upravo to što im ime kaže. U principu, iako je prva alatka interesantnija za isprobati, nama u praksi daleko korisnije deluje druga alatka. Dabome, to zavisi i od načina na koji koristite notebook – za zabavu ili za rad…
       

       
      Ekran je glossy tipa, sa refleksnim premazom. Odnos strana je 16:9, rezolucija je 1366 x 768. Implementirana je “ivična” LED tehnologija pozadinskog osvetljenja. Na ekran u principu nemamo posebnih primedbi, osim da mu fali malo kontrasta, ali to je ekran kakav dobijate u većini notebook računara čija se cena kreće oko 50-60 hiljada dinara, bez neke drastičnije razlike. U suštini, reprodukcija boja je sasvim dobra. Ako tražite nešto više od proseka kada je ekran u pitanju, RC510 nije model za vas. Tastatura je sjajna! Čiklet tastatura donosi zaista pozamašan razmak između tastera, dobra je i prijatna za kucanje, a tasteri su srednjeg hoda. Nema nikakvih ugibanja/propadanja, niti bilo čega sličnog. Tačped je takođe veoma dobar. Masnjikav nanos prelazi i preko njega i stoga tačped dobija benefit od glađih pokreta. Multitač tehnologija je podržana, a u samom radu je ovo jedan od prijatnijih tačpedova, makar za naš ukus, te smo stoga zadovoljni njime.
       

      Kultura rada je odlična. Računar je tih i miran, ne pravi nikakvih iznenađenja po tom pitanju. U najgorem slučaju, postaje mlak u pojedinim delovima nakon intenzivnijeg rada, što je u skladu sa očekivanjima imajući u vidu kakav je hardver u pitanju. Autonomija iznosi nešto više od četiri sata. Niti mnogo, niti malo za današnje standarde, opet se radi o prosečnoj kategoriji, što i ne mora da bude tako loše. Zaključak Ostaje nam da konstatujemo da je hardver računara njegova jača stavka. Samsung RC510 je u suštini mejnstrim multimedijalan notebook i kao takav spada u kategoriju veoma dobrih predstavnika svoje klase. Dizajn i kvalitet izrade stoje na suprotnim stranama spektra – dok je dizajn vrlo dopadljiv na prvu, kada budete shvatili da je to sve plastika, i to ne naročitog kvaliteta, možda ćete se pomalo razočarati i u sam dizajn. Generalno, ovom se računaru nema šta previše zameriti, imamo li u vidu njegovu tržišnu poziciju. Nažalost, ne znamo cenu proizvoda, ali ako cena bude analogna primerima iz inostranstva, RC510 će biti pozicioniran u mejnstrim segmentu. Sa tog aspekta gledano, vaš pogled na ovu mašinu će zavisiti upravo od vašeg stanovišta po pitanju osobenosti. Želeli ste nešto posebno od Samsunga? To RC510 nije. Želite klasičnu mejnstrim mašinu? RC510 to jeste, ali jeste i veliki broj njegovih konkurenata, te sa te strane Samsung može da se osloni prevashodno na svoj brend i ime, a dosta će zavisiti i od cene. Kao i toliko puta do sada, izbor je na vama.
       

      Ocena reprezentuje naše viđenje kako notebook zadovoljava potrebe kupaca u svojoj kategoriji  i gde je u odnosu na aktuelnu ponudu i konkurenciju, a predstavlja mišljenje autora.
      Ocena: 80%  
      Prednosti: – Solidan dizajn – Performanse, kultura rada Nedostaci: – Kvaliet izrade – Bez egzotičnijih konektora  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test