Sony VAIO VGN-NR160E

Sony VAIO VGN-NR160E

Brend je nekada najbolja preporuka, ali često i poprilično opterećenje, jer uzrokuje da se pojedini uređaji posmatraju kroz daleko oštrije kriterijume nego što bi to bio slučaj da nisu potpisani nekim velikim imenom. Posle dužeg perioda na našem testu se našao i notebook kompanije Sony, koji pripada entry-level segmentu tržišta...

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Sony VAIO VGN-NR160E

      VAIO je prava retkost na našem tržištu, iz više razloga. Pre svega, naše tržište je okrenuto što jeftinijim modelima, a i prihvatanje notebook računara je samo po sebi otežano specifičnom ekonomskom situacijom koja neretko diktira potrebu za specifičnim balansiranjem između neophodnog PC računara, njegove cene i onoga što on pruža – odnosno, potrebu za time da se prođe što jeftinije, ili pak izbegavanja kupovine notebook računara prosečnih performansi za pare za koje se može sklopiti „zver“ desktop. No, razvoj tržišta menja navike potrošača, i to je neminovnost koja se kao takva nameće. Takođe, VAIO notebook računari spadaju u kategoriju računara čije se pojedine prednosti ne vide „na prvi pogled“, te se veoma često karakterišu sintagmom „plaćanje brenda“, ili pak bacanjem para na isti. Sony nema jedini problema sa takvim stavom – veći broj vrhunskih proizvođača se suočava sa takvim problemima kada kroče na naše tržište. Stoga ni ne čudi da se na našem tržištu često ne mogu ni naći vrhunski laptopovi pojedinih imena, često i najvećih na tržištu. Time se naizgled svi zadovoljavaju – kupci su „srećni“ jer su dobili jeftine računare, prodavci jer roba ide, proizvođači jer rasterećuju zalihe modela donje klase, a pride uvek imaju (sasvim dobro) opravdanje da osluškuju potrebe tržišta.

       

      Hoćemo vrhunske laptopove! Hoćemo velika imena! Hoćemo da ovde bude svega, da budemo Evropa. Kome treba jeftino – eto mu nepregledno more različitih modela. Ima i drugih, koji ne žele da čamuju u proseku, koji se osećaju sputanim konfekcijom, koji žele nešto više. Neka to bude zbog želje za nečim novim, neka to bude zbog performansi, neka to bude i radi sopstvenog hira. Pojedini uvoznici i firme znaju da ima kupaca koji ovako razmišljaju i pokušavaju da im udovolje uvoženjem modela više klase najprestižnijih proizvođača. Nažalost, dok se ne regulišu mnoge stvari, suviše toga pada na teret pojedinaca i pojedinih kompanija, što se neminovno reflektuje i na cene i na dostupnost i na podršku…Sony je jedan od najznačajnijih proizvođača laptopova na svetskom nivou, a naročito je značajno što se Sony ne libi da u svoje laptopove integriše najnovije tehnologije, kao i da se trudi da svaki uređaj koji dolazi sa njegovim potpisom ispuni određene standarde. Nažalost, to ima i svoju cenu. Nadajmo se da više neće biti ovolike pauze između testa dva različita Sony laptopa na našem sajtu, kao i da će ubuduće notebook računari japanskog giganta biti daleko dostupniji na srpskom tržištu.
      Notebook na testu – Sony VAIO VGN-NR160E

      Da se vratimo modelu sa testa – VAIO VGN-NR160E je došao u dve varijante, koje su hardverski identične, ali se razlikuju po boji. U nastavku teksta ćemo opisivati i komentarisati samo beli model, a znajte da sve što kažemo za njega važi i za crni. Radi se o modelu niže srednje klase, koja u praksi predstavlja jednu od osnovnih serija kompanije Sony (ne treba očekivati Sony notebook za 500 evra…). Ceo koncept NR160E serije se može sažeti u sledećoj rečenici – to su laptopovi relativno skromnih hardverskih specifikacija, stilizovani uređaji kod kojih je posebna pažnja obraćena na neke detalje, kako u smislu dizajna, tako i u hardverskom smislu. Performanse samog računara spadaju u prosečne, ne dobija se veliki broj dodataka, ali se dobijaju hard disk velikog kapaciteta, izvanredna tastatura i touchpad, solidan broj dodatnih konektora različitih tipova, te notebook koji se nimalo ne zagreva na površinama gde korisnik vrši interakciju sa računarom. Tu je i dizajn – naravno, o ukusima ne vredi puno raspravljati, ali niko realan ne može poreći da je VAIO jednostavno lep…No, krenimo redom.

      U pakovanju se, kao što smo napomenuli, ne dobija nikakav ekskluzivitet – uz računar idu samo strujni adapter, baterija od 4800 mAh i rudimentarno uputstvo (na srpskom jeziku). Gornjom površinom VAIO NR160E računara dominira veliki, ugravirani natpis VAIO koji pokriva veći deo poklopca, ali je tako kreiran da deluje potpuno nenametljivo. Površina poklopca je hrapava i odaje utisak visokog kvaliteta. Napred se nalaze dva čitača memorijskih kartica, a tu su još i indikatori rada i Wi-Fi prekidač. Levo se nalaze DVD pisač i dva USB 2.0 porta, a pozadi su smešteni otvor za hlađenje, kao i konektori za LAN i modem. Sa desne strane se nalaze još dva USB 2.0 porta, FireWire port, ExpressCard slot, kao i priključci za audio, mikrofon, te VGA izlaz.

      Otvaranjem poklopca pristupa se unutrašnjosti. Ovaj laptop ne poseduje dodatne multimedijalne tastere, niti web kameru. Belu boju okruženja stilski izvanredno dopunjuju sivkasti touchpad odličnog kvaliteta, te fenomenalna tastatura kojoj se ne može naći ama baš nikakva zamerka. U dnu poklopca se nalazi valjkasti pričvršćivač, a ekran je oivičen sivim okvirom. Ekran poseduje rezoluciju od 1280 x 800 piksela i podržava Xbrite-Eco LCD tehnologiju kojom se Sony diči, uverili smo se – ne bez razloga. Umeren nanos glare-a se dopunjuje izvanrednim uglovima gledanja i dobrim odzivom, te mirne duše možemo reći da se radi o jednom od najboljih ekrana u ovoj cenovnoj klasi, podjednako upotrebljivom u kući/kancelariji i outdoor okruženju. Iznad tastature se nalaze taster za paljenje i dva dodatna tastera, od kojih se jedan može konfigurisati kao prečica za pozivanje neke aplikacije.

      Mozak ovog računara čini Intel Core 2 Duo T5250 procesor, koji radi na 1.5 GHz i ima 2 MB L2 keš memorije. Ovom procesoru donje srednje klase se pridodaje (ne)popularni Intel GMA X3100 grafički čip, koji sa jedne strane ne raspolaže performansama za oduševiti se, ali troši izuzetno malo i uz Intel 965PM čipset čini jednu platformu kojoj se mora skinuti kapa kada je mobilnost u pitanju. Ono što može biti mana jeste što sistem dolazi sa samo 1 GB RAM memorije, mada imajući u vidu aktuelne cene ne bi trebao biti problem dokupiti još 1 GB. Opet, sam proizvođač je mogao to omogućiti korisnicima. Ovakva platforma je zadužena za pokretanje Windows Vista Home Premium operativnog sistema, odnosno Vista Aero grafičkog interfejsa. Generalno, ne možemo reći da je bilo nekakvih problema u radu, ali dodatnih 1 GB „pamćenja“ bi svakako rad u nekom intenzivnijem multitasking okruženju učinilo još komfornijim. No, mašina je pokazala da za prosečnog korisnika itekako ima dovoljno potencijala.

      Windows Vista Experience indeks iznosi 3.4, odnosno po segmentima 4.6, 4.5, 3.4, 3.5 i 4.6 za CPU, RAM, GPU, gaming GPU i HDD, respektivno. Uopšteno govoreći, sistem se bez problema nosi sa bilo čime što pred njega može staviti prosečan korisnik, a dodavanje dodatnog gigabajta memorije ga dovodi rame uz rame sa svim ostalim sistemima koji bez problema gutaju intenzivno multitasking okruženje. Interesantno je da računar, suprotno našoj predrasudi i očekivanju, nije opterećen softverom kompanije Sony, tj. da se sa njime ne isporučuje gomila softvera „zrelog“ za uklanjanje. Istina, prisutno je mnoštvo prečica ka online servisima ili raznoraznim ponudama za preuzimanje probne verzije brojnih programa, ali je to već nešto drugo. Sa druge strane, iznenadilo nas je prisustvo više korisnih softverskih paketa, koji se inače prodaju za pozamašne sume. Na primer, tu je Roxio Media Creator, kao i još neke softverske aplikacije za koje bismo voleli da postanu standardni deo ponude i drugih proizvođača.

      Autonomija je ono gde računar prosto briljira. Iako se od uređaja Santa Rosa platforme sada već očekuje da „baterija dugo traje“, uvek se iznova obradujemo kada shvatimo da baterija traje satima, a kraj se jedva nazire…U konkretnom slučaju, baterija ovog notebook računara kapaciteta od 4800 mAh je dovoljna za gotovo tri i po sata rada – preciznije, 3 sata i 27 minuta. Pomenimo i da je računar potpuno nečujan, da je kultura rada izuzetna, te da se ni prilikom najintenzivnijeg rada brzina obrtaja ventilatora ne pojačava previše, odnosno da se površine sa kojima je korisnik u dodiru – tastatura, touchpad, nasloni za ruke – jednostavno ne zagrevaju, što ume da bude ogroman plus.

      Ono gde je računar ozbiljno podbacio, a to pokazuju naši testovi, jeste hard disk. Međutim, ne znamo ni sami kako da se do kraja odredimo prema tom problemu. Rezultati na testovima sugerišu katastrofalne performanse, ali to u praksi nije tako. Uvek postoji ona „žica“, koja se javi kod testera kada on isproba dovoljno modela, a u ovom slučaju imamo utisak da je hard disk radio nešto brže nego što bi to rezultati testa sugerisali. Nije bilo drljanja, povremenog čekanja, isprekidanog rada, iako bi rezultati to trebali da sugerišu i iako se to dešavalo sa diskovima na uređajima na kojima smo dobijali slične, ili čak i bolje rezultate. Jednostavno, najkraće rečeno, hard disk se ponaša bolje nego što se to sugeriše u testovima. Sa druge strane, to je i dalje ispod nivoa performansi koje očekujemo od savremenih mobilnih diskova 2.5“ formata sa 5400 rpm. Da li je možda integrisana neka tehnologija koja snižava nivo buke i „zauzdava“ hard disk, ali koja sprečava napravu da se razmahne na sintetičkim testovima? Moguće…ali nismo 100% sigurni, niti smo na vaskolikom internetu našli informaciju koja bi to potvrdila ili demantovala. Sve u svemu – hard disk je nešto sporiji od podrazumevanog nivoa, a primetno brži nego što bi to rezultati sintetičkih testova sugerisali…

      Specifikacija:

       

      Sony VAIO NR160E

      LCD

      15.4″

      Wide LCD

      da

      Procesor

      Intel Core 2 Duo T5250

      Brzina procesora

      1.5 GHz (2 MB L2 keš, FSB 667 MHz)

      Grafika

      Intel GMA X3100

      Sistemska memorija

      1 GB DDR2

      Hard disk

      Toshiba MK2035GSS (200 GB, 5400 RPM, ATA interfejs)

      Optički uređaj

      Sony DVD RW AW-G540A

      Modem

      HD Audio Softdata Modem

      LAN

      Marvell Yukon 88E8039 PCI-E Fastt Ethernet Controller

      Wireless LAN

      Intel PRO/Wireless Wi-Fi Link 3945AGB Network

      Konekcije

      4 x USB 2.0, VGA izlaz, RJ-45, RJ-11, FireWire, ExpressCard/34, MS/MS Pro/MMC/SD/xD čitači kartica,

      Maksimalna rezolucija

      1280 x 800

      Operativni sistem

      Windows Vista Home Premium

      Softver

      Microsoft Works, Office Trial, Norton Internet Security 2007 Trial, Intervideo WinDVD, Sonic Stage Mastering Studio, Roxio Easy Media Creator, Corel Paint Shop Pro Photo XI

      Težina

      2.8 kg

      Dimenzije

      361 x 38 x 269 mm

      Cena

      84.000 dinara

      Garancija

      12 meseci

      Rezultati testova

      Sony VAIO NR160E

      PCMark 05

      Score

      2842

      CPU

      3382

      Memory

      3004

      HDD

      2866

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      488/2698

      NuclearMC

      4458

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      13525/9613

      Multimedia

      82706/44736

      Memory Bandwidth

      3412/3365

      Multicore Efficiency

      4307 MB/s, 65 ns

      HDDDrive Index

      27 MB/s

      3DMark05

      3D mark score

      766

      CPU score

      5169

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      30.2 MB/s

      Access Time

      20.2 ms

      Burst Rate

      36.5 MB/s

      CPU Usage

      7.8%

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      81 min 15 sec

      Rezime

      Sony VAIO NR160E je sasvim solidan notebook računar, usmeren prema specifičnoj ciljnoj grupi. On „gađa“ one potrošače koji ne žele da zanemare stil i kulturu rada zarad performansi, koji nemaju previše novca, ali koji bi ga pre uložili u računar koji će ispuniti njihove osnovne potrebe uz maksimalan komfor, nego na računar koji će ispunjavati njihove potrebe zanemarljivo brže, ali uz neki kompromis kada se radi o udobnosti korišćenja. Upravo zato, za ovaj Sony VAIO notebook ima prostora i na našem tržištu. Ne kupuju se računari samo zarad performansi, a to je posebno slučaj sa računarima koje nosimo sa sobom. Pored toga, moramo da izrazimo nadu da ćemo videti još prenosnika kompanije Sony i na našem tržištu i na našem sajtu. Vrhunske tehnologije, maksimalna posvećenost i standardi koje jedan hardverski sklop mora da ispunjava da bi nosio potpis ove renomirane kompanije su nešto na šta smo već odavno navikli, a želimo da nam japanski gigant to jasno stavlja na znanje i kada su notebook računari u pitanju. Zato se iskreno nadamo da će se njegova prisutnost osećati na srpskom tržištu u godinama koje dolaze. Potencijala ima, volja je prisutna, zainteresovanih kupaca još više, te ostaje samo da se i kockice slože…


       

      Sony VAIO NR160E

      Performanse

      8

      CPU

      4

      Grafika

      2

      Hard disk

      2

      Autonomija

      10

      LCD panel

      5

      Količina sistemske memorije

      3

      Izrada računara

      20

      Dizajn

      11

      Tastatura, touchpad

      5

      Konekcije

      4

      Dodatni hardver i oprema

      1

      Softver

      5

      Garancija

      1

       

       

      UKUPNO POENA:

      53

      Prednosti:

      – Dizajn, kvalitet izrade, kultura rada
      – Ekran
      – Tastatura, touchpad
      – Kompletan utisak

      Nedostaci:

      – Nešto sporiji hard disk
      – Samo 1 GB RAM memorije
      – Zavisno od tačke gledišta korisnika, za ovaj novac je moguće kupiti notebook sa ubedljivijim hardverom
      – Voleli bismo bogatiji paket

      Notebook računare na test ustupila firma Gigatron.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test