Sony VAIO VGN-UX280P

Sony VAIO VGN-UX280P

Velike kompanije poseduju i specifičnu dozu odgovornosti koju im nameće njihova tržišna uloga. Njihovo je da inoviraju, kreiraju nešto novo, osmišljavaju uređaje koji će napraviti svoja tržišta. U tome ne moraju uvek uspevati. Japanski Sony je upravo među kompanijama koje se nikada nisu libile da stanu na čelo novih talasa. Jedan od njihovih proizvoda je došao i do nas, istina – sa dosta zakašnjenja…

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Sony VAIO VGN-UX280P

      Ko se danas još seća početaka UMPC inicijative, koju su pokrenula velika imena IT industrije? Ideja celog projekta je bila da se kreiraju mali, fleksibilni PC računari, koji bi svojim korisnicima omogućili visok stepen mobilnosti, uz nivo performansi na nivou “punokrvnih” računara. Project Origami, kako mu je bila kodna oznaka, je puno obećavao, ali je diskutabilno koliko toga je isporučio. Nesporno je da je ideja bila odlična, ali se malo zastalo sa samom izvedbom. Iako je jedan broj proizvođača ponudio svoje uređaje tog tipa, ispostavilo se da je njihova cena jednostavno bila prevelika da bi se naprave “prihvatile” u širim slojevima. To ipak ne znači da su sami uređaji loše osmišljeni ili da nemaju svoje mesto na tržištu. Predmet današnjeg prikaza je upravo jedan od “pravih” UMPC uređaja, VAIO VGN-UX280P japanskog proizvođača Sony.

      Ultra Mobile PC računari (skraćeno UMPC) su u startu bili dizajnirani tako da pokreću Windows operativne sisteme, da budu dimenzija dovoljno malih da se bez problema mogu staviti u iole veći džep ili torbicu, a proizvođači su se postarali da postoji veliki broj varijacija na temu. Pošto su dimenzije uređaja relativno male, veliki broj proizvođača se opredelio za ekrane osetljive na dodir, Touch Pack interfejs koji je omogućavao kontrolisanje računara dodirivanjem ekrana, uključujući i virtualnu tastaturu. Naravno, bilo je i uređaja koji ovo nisu posedovali (radi uštede),  ili koji su kombinovali oba pristupa, baš kao naprava koju danas prikazujemo. Bilo je modela sa Linux operativnim sistemima, sa hard diskovima kapaciteta od 30 do 160 GB, sa VIA C7 procesorima i tako dalje. Ipak, odlučujući faktor koji je doprineo da ovakve naprave ostanu ekstravaganca jeste – cena. Svašta je pokušano, ali cene se nikako nisu spuštale na meru koju bi širi slojevi korisnika okarakterisali prihvatljivom. Ponavljamo, to nikako ne znači da sami uređaji nisu vredeli, odnosno da bi oni koji bi bili spremni da izdvoje velike svote novca  bili nezadovoljni dobijenim – naprotiv. Ipak, radi se o jednoj specifičnoj klasi proizvoda, koja jednostavno nije za svakoga. I kao takvu je moramo posmatrati. Neminovno će se nametnuti poređenje sa netbook, sub-notebook i MID (mobile internet device) uređajima. I kroz tekst ćemo se osvrnuti povremeno na karakteristike, mogućnosti, poredeći generalne osobine ovih naprava. Prosto, ništa ne može da postoji van određenog okvira, a posebno računari, tako da ne možemo u potpunosti zanemarivati neke stvari. Dolazak novih rešenja, procesora specijalno dizajniranih za ultraprenosive računare, efikasnijih proizvodnih procesa, je uslovio pojavu drugačijih, novijih vrsta uređaja, još definisanijih namena. Nijedan proizvođač nije mogao da predvidi oluju koju je izazvao Asus sa svojim Eee PC uređajem koji je došao u formi mini-notebook računara. On je pokazao da u malim napravama ne treba po svaku cenu težiti performansama. Ostalo je, kako kažu, sada već istorija…

      Uređaj na testu

      Bolje ikad nego nikad, kaže još jedna poslovica. Nakon gotovo dve godine smo u prilici da testiramo Sony UMPC uređaj i pri prvom kontaktu i inicijalnoj interakciji sa njim ostajemo zapanjeni koliko je naprava u stvari i danas “sveža”. To i ne treba da čudi, pošto je u ovako maloj formi praktično spakovano sve što danas nude aktuelni (a i dolazeći) modeli netbook računara, pa i više od toga. UX280P predstavlja drugu generaciju UMPC uređaja i došao je kao osveženje UX180P modela. Sam Sony kaže da se radi o micro PC računaru, što je možda samo po sebi najbolje objašnjenje o kakvoj se napravi zapravo radi. Bitno je naglasiti da je funkcionalnost UMPC-a praktično u potpunosti na nivou “punokrvnog” računara.
       

       

      Spolja UX280P deluje kao nešto veća konzola za igranje, sa ekranom osetljivim na dodir koji se nalazi u sredini uređaja i tasterima sa strane, ali to je samo površan utisak. Naprava i jeste dizajnirana tako da se drži sa dve ruke, sa palčevima kao najčešće korišćenim “alatom” za interakciju, ali odmah treba reći da se na poleđini nalazi stylus, odnosno olovka pomoću koje se izdaju komande preko touchscreen-a. Tu nije kraj, pošto postoji i treći metod unošenja komandi, koji se ne otkriva tek tako na prvi pogled – radi se o QWERTY tastaturi. Pristup istoj se dobija kada se ekran povuče naviše, kao kod mobilnih telefona koji dolaze u formi slajdera. Sve u svemu, VAIO UX280P uživo deluje kao luksuzna naprava, jedinstvena po formi, ali i – kao što možete naslutiti – po mogućnostima. Uz uređaj dolaze torbica za nošenje prilagođena obliku ovog UMPC-a, strujni adapter i specijalno postolje. Multifunkcionalno postolje nije prost “držač”, već povećava stepen upotrebljivosti UX280P računara i čak omogućava njegovo korišćenje umesto stonog računara. Na skup portova koji se nalaze na ovom postolju treba obratiti pažnju, jer utiče na kvalitet i tip upotrebe. Korišćenje postolja nije obavezno i u suštini računar se nikada ne mora ni ubaciti u njega, ali vam unapred skrećemo pažnju da ono u određenom smislu čini hardversku celinu zajedno sa UMPC-jem, koji zahvaljujući njemu dobija podršku za više mogućnosti, tako da ćemo ga opisati paralelno sa samim uređajem.
       

      Hardver

      Šta se konkretno nalazi u VAIO UX280P UMPC računaru, teškom tek malo više od 500 grama? Pre svega, računar poseduje pomenuti ekran osetljiv na dodir, dijagonale 4.5 inča i SVGA rezolucije (1024 x 600 piksela), kakvu tek danas viđamo u netbook uređajima sa ekranima duplo veće dijagonale. Procesor koji pogoni uređaj je Intel Core Solo U1400 Ultra Low Voltage, rešenje koje je Intel koristio za ultra-mobilne računare pre izlaska 45-nanometarskih Atom procesora. Dobra strana jeste što se radi o prilično snažnom procesoru, jednojezgarnom rešenju baziranom na Core mikroarhitekturi. Radi na 1.2 GHz, poseduje 2 MB L2 keš memorije, 533 MHz FSB i sposoban je da prilično lako izađe na kraj sa velikim brojem aplikacija koje smo inače navikli da koristimo na „velikim“ PC računarima. Platforma se bazira na Intel 945GMS čipsetu, sa integrisanom Graphics Media Accelerator 950 grafikom. Ona pozajmljuje do 128 MB memorije, od ukupno 1 GB sa koliko ovaj UMPC raspolaže. Grafički čip podržava DirectX 9 API.
       

       

      Hard disk dolazi u vidu 1.8-inčnog uređaja koji potpisuje Toshiba. Ovaj disk ima kapacitet od 40 GB, ATA interfejs i vrti se na 4200 obrtaja u minutu. Spor je, kao i svi diskovi ovog tipa kada se uporede sa modelima koji se smeštaju u „klasične“ računare, ali je za potrebe ovog uređaja sasvim solidan. Poseduje dovoljan kapacitet da se na njega smesti veća količina podataka i sa te strane zaista nema zamerki. Treba još pomenuti da disk poseduje G-senzor, koji detektuje udar i pomaže zaštiti podataka preko gašenja hard diska, čime se sprečava rizik od gubitaka i/ili oštećenja fajlova. Konačno, tu je i podrška za Wireless LAN i Wireless WAN, kao i Bluetooth, zahvaljujući čemu se na spisku podržanih tipova konekcija nalaze praktično sve bitnije bežične tehnologije. Podrška za Wi-Fi je posebno značajna, imajući u vidu upotrebljivost naprave za „bazanje“ internetom i tu vidimo veliki potencijal za upotrebu. Ekran uređaja je okružen većim brojem tastera, ali o tome nešto kasnije. Pomenimo još da UX280P poseduje dve kamere, frontalnu od 0.3 megapiksela za video pozive i conferencing i jednu od 1.3 megapiksela za snimanje fotografija. Podržani su i priključci za audio i mikrofon. Tu je i biometrijski senzor, koji diže zaštitu podataka na viši nivo. Podešavanja za njega vršite pomoću softvera koji se isporučuje.

      Konačno, ne smemo zaboraviti postolje. Pored funkcije ležišta za UMPC, ono donosi dodatne mogućnosti i karakteristike i stoga ga ne smemo zanemariti. Njegova oznaka je VGP-PRUX1 i koristi ležište od providne plastike, zahvaljujući kojem UX280P može stajati pod uglom od 45 stepeni u postolju. Sa desne strane postolja se nalaze AV izlaz i jedan USB port. Sa zadnje strane su smešteni FireWire konektor, još dva USB porta, kao i priključak za strujni adapter. Ovim se ukupan broj raspoloživih USB portova, uključujući i jedan dostupan na samom uređaju, penje na četiri, što je prilična brojka. Konačno, tu su i Ethernet port (10/100 tipa, nažalost nema ništa od Gigabit LAN-a), ali i VGA izlaz. Pomoću njega možete izbaciti sliku sa VAIO UX280P UMPC-ja na eksterni monitor i uživati u svim blagodetima klasičnog računara. Preko USB-ova možete povezati tastaturu i miša i na taj način praktično dobiti vrlo upotrebljiv, minijaturni računar.
      Specifikacija:

       

       

      Sony VAIO VGN-UX280P

      LCD

      4.5″

      Wide LCD, rezolucija

      Da, 1024 x 600

      Procesor

      Intel Core Solo Processor U1400 Ultra Low Voltage

      Brzina i karakteristike procesora

      1.2 GHz, FSB 533 MHz, 2 MB L2 keš memorije,

      Grafika

      Intel Graphics Media Accelerator 950 (pozajmljuje do 128 MB memorije)

      Sistemska memorija

      1 GB DDR2 PC2-3200

      Hard disk

      Toshiba MK4009GAL (40 GB, 1.8”, 4200 RPM, ATA interfejs)

      Modem

      HDAUDIO Soft Data Fax Modem

      Wireless LAN

      Intel Pro/Wireless 3945ABG, Bluetooth

      Konekcije (uključujući i dok)

      4 x USB 2.0 (jedan na samom uređaju), VGA izlaz, Firewire, MS/MS Pro čitač kartica, A/V out, Fingerprint Reader

      Operativni sistem

      Windows XP Professional

      Softver

      VAIO Wi-Fi Setup Utility, VAIO Camera Capture Utility, VAIO Power Management, Trial verzije više antivirus i office aplikacija

      Težina

      544 grama

      Dimenzije

      149.5 x 94.6 x 32.1 mm

      Cena

      Sample

      Upotreba, ergonomija

      U slučaju ovakvih uređaja, upotrebna vrednost je usko povezana sa dizajnom i rasporedom komponenti.  O karakteristikama ekrana smo već ponešto rekli. Rezolucija od 1024 x 600 piksela može delovati „preterano“ za ovaj tip uređaja i dimenzije ekrana, ali je vrlo upotrebljiva, posebno za pregledanje internet sadržaja. Oni koji eventualno strahuju od velike rezolucije na malom ekranu trebaju da znaju da se desno od ekrana nalaze tasteri za zum, pomoću koji je moguće za tili čas uvećati ili smanjiti prikaz, po potrebi. Nama se više dopada takva kombinacija – velika rezolucija uz korišćenje zumiranja ukoliko za tim postoji potreba – od alternative koja podrazumeva nižu rezoluciju. Ispod ovih tastera za zumiranje se nalazi prekidač za paljenje UMPC-ja (koji služi i za aktiviranje Hold opcija, odnosno deaktiviranja tastera), dok se iznad njih nalazi mini-trackpad, koji služi da se pomoću njega kontrolišu pokreti kursora na ekranu. Sa druge strane, levo od displeja ćete pronaći tastere koji služe umesto levog i desnog dugmeta miša. Ideja jeste da korisnici koriste ove tastere pomoću svojih palčeva, držeći računar sa dve ruke. Kombinacija funkcioniše prilično dobro, imajući u vidu dimenzije i razmere. Levo od ekrana je smešten i prekidač za (de)aktiviranje Wireless konekcije, te taster za pozivanje VAIO aplikacije. Iz nje je moguće pokretati određene aplikacije, kao što su Windows Media Player, internet ili foto pretraživač, softver za rukopis, pristupiti My Documents folderu ili aktivirati kameru.

      Na gornjem delu ekrana se nalaze mono zvučnik, biometrijski senzor i Motion Eye kamera. Ona se sastoji iz frontalne i obične kamere, rezolucija 0.3 i 1.3 megapiksela. Treba reći da se na gornjem desnom delu UMPC-ja nalazi specijalan taster za slikanje, koji omogućava upotrebu nalik na fotoaparat. Levo od tog tastera nalaze se čitač memorijskih kartica i otvor za hlađenje. Na donjoj strani dela sa displejem nalaze se indikatori rada. Konačno, na donjoj strani samog uređaja nalaze se priključci za strujni adapter, audio i mikrofon, kao i konektor za postolje i još jedan otvor za hlađenje. „Slajdovanjem“ ekrana pristupa se tastaturi. Ona je QWERTY tipa i poseduje 64 tastera. Radi se o minijaturnoj verziji tipične tastature, uz par kompromisa do kojih dolazi pre svega usled dimenzija. Svi tasteri poseduju plavo pozadinsko osvetljenje, koje pomaže prilikom korišćenja u mraku. Pored toga, poseduju alternativne funkcije, kojima se pristupa pritiskom na Fn taster. Implementacija ovih funkcija je vrlo značajna jer se neke operacije prosto ne mogu izvesti drugačije, a ne raspolaže se sa previše prostora i tastera.

      Poleđina je rezervisana za bateriju (desna strana) i antenu (leva strana). Pri centru se nalazi ležište za olovku. Recimo još da se na levom boku nalazi jedan USB port, jedini koji je smešten direktno na samom UMPC-ju. Antena je prilično krhka. Po svom obliku podseća na štapić za sladoled i baza joj se lako odvaja od uređaja. Baterija od 2600 mAh omogućava tačno 2 sata i 12 minuta autonomije sa uključenim WiFi-jem i Bluetooth-om, odnosno 3 sata i 21 minut sa isključenim WiFi-jem i Bluetooth-om. Ovo je na nivou notebook računara prošle generacije i sasvim korektna autonomija, sa te strane posmatrano. Sa druge strane, primetno je manje od 4-6 sati, koliko iznosi autonomija netbook računara. To i ne čudi, imajući u vidu razliku u hardveru, ali i vremensku razliku od pojavljivanja VAIO UX280P uređaja do prvih netbook računara. Recimo da se uređaj zagreje do stepena kada u potpunosti postaje mlak po svim površinama, do čega dolazi nakon opterećivanja zahtevnijim aplikacijama. Konačno, sa donje desne strane se nalazi traka koja se obavije oko zgloba i koja sprečava slučajno ispadanje uređaja.
       

       

      Uređaj dolazi sa Windows XP Professional operativnim sistemom i sasvim dovoljno snage da ga adekvatno koristi. Hardverske sposobnosti računara se reflektuju na mogućnosti, pa je tako korisniku omogućeno da koristi praktično šta god poželi od aplikacija za Windows operativne sisteme. Isporučuje se i više trial verzija pratećeg softvera – antivirusi, antispyware, office aplikacije. Ono što želimo da pomenemo jeste prateći softver kompanije Sony, odnosno nekoliko vrlo korisnih i efikasnih aplikacija. Najviše nam se dopao VAIO Power Management, gde se može podešavati mnoštvo parametara. Rad ventilatora se može detaljno podesiti određivanjem na performance, silence ili neki od podeoka koji se nalaze između. Podrazumevano setovanje je podešeno skroz na performance, i tada uređaj „ume da se čuje“ prilikom opterećivanja (govorimo o potpuno tihoj sobi). Naravno, to se može regulisati pomoću pomenute aplikacije, baš kao i rad CPU-a, parametri rada ekrana, gašenje i paljenje pojedinih delova računara (hard disk, portovi, Wi-Fi, Bluetooth) i slično. Tu su i aplikacije za povezivanje, kreiranje otiska i tako dalje. Hibernacija radi sasvim korektno i računar se vraća u sesiju za manje od pola minuta.
       

       

      Iskustvo varira u zavisnosti od metoda interakcije, ali i pre svega od namere korisnika na koji tačno način želi da iskoristi ovaj računar. Preko trackpada i tastera na bokovima, pomoću tastature ili olovke sa ekranom osetljivim na dodir, izbor je na vama. Ne zaboravite da na ovaj UMPC možete prikačiti bilo koju USB 2.0 periferiju koju možete nakačiti na bilo koji drugi PC računar. Za divno čudo, dosta starijih igara rade prilično dobro (i izgledaju prilično dobro u manjim rezolucijama), tako da bez problema ovaj uređaj može postati igračka konzola. Može se koristiti kao mobilni multimedijalni plejer, za e-mail poruke ili rad sa dokumentima, ili kao spravica za pretraživanje interneta. Kao tiha download mašina ili kao PC koji se može nakačiti za LCD televizor i koristiti za reprodukciju video fajlova. Izbor je na korisniku. Platforma nudi veliki broj mogućnosti, a na njemu je da ih iskoristi na najbolji način.

      Rezultate testiranja shvatite više kao ilustraciju nego kao težnju za poređenjem sa drugim mobilnim napravama. Ipak se radi o suviše posebnom uređaju da bi se na takav način mogao posmatrati. Takođe, nismo želeli ni da dajemo tabelu sa brojem bodova – ovakva naprava jednostavno ne zaslužuje takav vid procenjivanja. Tim pre što bi davani bodovi izazvali kontroverzna mišljenja, imajući u vidu da različiti tipovi korisnika dijametralno suprotno gledaju na različite vidove korišćenja i osobine ovog UMPC računara.

      Rezultati testova

      Sony VAIO VGN-UX280P

      PCMark 05

      Score

       

      CPU

      1718

      Memory

      1738

      HDD

      2094

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      258/832

      NuclearMC

      1922

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      4076/2975

      Multimedia

      9268/12559

      Memory Bandwidth

      2001/1967

      Cache & Memory

      3762 MB/s, 9.4 ns

      HDDDrive Index

      19 MB/s

      3DMark05

      3D mark score

      293

      CPU score

      1892

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      19.2 MB/s

      Access Time

      20.3 ms

      Burst Rate

      61.8 MB/s

      CPU Usage

      3.0%

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      56 min 08 sec

      Rezime

      Sony VAIO VGN-UX280P je poseban uređaj. Odmah da razjasnimo – on nije za svakoga, niti ima ikakvu ambiciju u tom smeru. Radi se o skupoj napravi, namenjenoj onima koji znaju šta žele od ultra-mobilnog računara i koji imaju jasnu predstavu kako da na pravi način iskoriste njegove mogućnosti. Ili pak onima koji jednostavno imaju puno novca. Računar nije tanak i ne prati trendove u pogledu istanjivanja naprava po svaku cenu. Zahvaljujući hardveru, on omogućava svestraniji izbor u pogledu načina korišćenja, za razliku od npr. novih MID (Mobile Internet Device) rešenja i sličnih uređaja. UX280P je namenjen korisnicima koji tačno znaju na koje će ga sve načine koristiti. U tom smislu, on ispunjava svoju misiju. Mnogi korisnici će jednostavno odmahnuti rukom uz konstataciju da sve to može i neki drugi, daleko jeftiniji računar u drugačijim ili modifikovanim uslovima korišćenja. Ono što je sigurno jeste da su UMPC uređaji, klasa gde UX280P predstavlja sam vrh ponude, hrabar pokušaj inoviranja i donošenja nečeg novog u svet PC računara i svet ultra-mobilnih naprava. Sa te strane gledano, firme koje su prve preuzele rizik – ne samo Sony, već i Samsung, TabletKiosk, OQO, Wibrain, Raon Digital i svi ostali zaslužuju naše iskreno priznanje. Da, doći će jeftinije naprave sa takvim akcentovanjem osobina koje će ciljati tačno određene grupe korisnika. Da, ceo koncept se praktično utapa u lavinu koju izazivaju netbook i MID uređaji. Verovatno će se njihov hardver ubuduće bazirati na istim tehnologijama kao u ovim napravama. Ali, to ne znači da ne postoje oni kojima ovakve naprave odgovaraju takve kakve su. Nećemo reći da je ovo prava stvar za vas. Imate naše utiske, procenite, izvagajte. Uostalom, niko vas ne poznaje bolje od vas samih.

      Prednosti:

      – Raznovrsnost vidova upotrebe
      – Dobre performanse za ovu klasu uređaja
      – Jedinstvene mogućnosti koje daje ovakav  računar
      – Podrška za mnoštvo vidova povezivanja
      – Windows platforma

      Nedostaci:

      – Cena
      – Neke stvari je vreme pregazilo (npr. kapacitet hard diska)
      – Debljina uređaja

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test