Tesla Tablet H785

Tesla Tablet H785

Kompanija Comtrade ostaje aktivna kada je u pitanju Tesla brend, periodično se pojavljuju novi proizvodi, pa se pre nekoliko dana u prodaji našao i novi model tableta. Može se reći da se radi o nasledniku 785 modela koji smo testirali prošle godine u ovom periodu, a kao osvežen uređaj, H785 očekivano donosi određen broj unapređenja. O kojim je poboljšanjima tačno reč u odnosu na stari model i kakvi su naši utisci?

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Diskusija o tome da li je Tesla pravi srpski brend ili ne i dalje je aktuelna na domaćim portalima i forumima, iako je prošlo skoro pa godinu dana otkako je ovo ime prvi put predstavljeno javnosti. Mišljenja su očigledno sukobljena, jer jedna strana smatra da domaći proizvod mora biti koncipiran “od nule” u Srbiji i da je po mogućstvu ovde i proizveden. Spomenuli smo već par puta u prethodnim testovima Tesla proizvoda da tako nešto kod nas nije izvodljivo. Druga strana prihvata Tesla brend kao takav kakav jeste, svesna je šta nudi i po kojoj ceni, i zašto je pogodniji za kupovinu od nepoznatih kineskih brendova do kojih ne možete dopreti zvaničnim kanalima, već se mora pribegavati naručivanju iz inostranstva, potencijalnim troškovima carine, nedostatku garancije i sličnim “zavrzlamama”.

       
      Radi se o nasledniku 785 modela koji smo testirali prošle godine u ovom periodu, a kao osvežen uređaj H785 očekivano donosi određen broj unapređenja
      Potez koji je kompanija Comtrade napravila stvaranjem Tesla brenda nije revolucionaran, ali je ipak realan. Ponuditi proizvod sa dobrim odnosom uloženog i dobijenog nije lako postići, pogotovo kada je u celu priču umešana ozbiljna i poznata konkurencija. Ipak, pre godinu dana Comtrade je odlučio da se okuša pre svega u svetu tableta upravo sa Tesla Tablet 785 modelom, što je naišlo na pozitivan odziv kupaca, baš kao i proizvodi koji su nakon njega usledili. Danas imamo naslednika prvog Tesla uređaja koji je pokrenuo celu priču, tablet koji je dobio prefiks “H” kako bi se razlikovao od prošlogodišnjeg modela. Naravno, osveženi uređaj donosi i poboljšane specifikacije kako bi išao u korak sa vremenom, a šta je to tačno H785 doneo u odnosu na stariji 785 model?
      tesla_tablet_h785_s.jpg
      Hardver
      Poenta novog proizvoda jeste da donese primetnija poboljšanja u odnosu na stariji model, što H785 i čini. Pre svega, unapređenje je stiglo na polju čipseta, a Tesla ostaje veran kompaniji Intel. Dok stariji 785 model poseduje Intel Atom Z2580 čipset, novi tablet H785 dolazi sa modernijim Intel Atom Z3735F čipsetom. U čemu je razlika? Noviji čipset donosi 22nm umesto 32nm proizvodni proces, 64bit podršku, ali takođe i konfguraciju sa četiri umesto dva jezgra. Dakle, stariju Clovertrail+ platformu je zamenio Bay Trail-T, pa umesto dvojezgarnog Saltwell 2 GHz procesora imamo četvorojezgarni Silvermont na 1.83 GHz. PowerVR SGX 544MP2 grafički čip zamenjen je moćnijim Intel HD Gen7 GPU-om.
      [modul]specifikacija=8537[/modul]
      Još jedan pokazatelj da Tesla tableti idu u korak sa vremenom (i konkurencijom) je prisustvo veće radne memorije u odnosu na prethodni model, tako da sada H785 donosi 2GB RAM-a umesto 1GB koliko smo imali na 785 tabletu. Skladišna memorija je sa druge strane ostala nepromenjena, pa i ovde imamo 16GB-a, a uz microSD slot za kartice skladište je moguće i proširiti. Na prednjoj strani tableta postoji 2MP kamera, dok je zadnja rezolucije 5MP i nudi 1080p video snimanje. Prethodni 785 model dolazio je sa Li-Ion baterijom kapaciteta 3750mAh, dok je kod H785 Tesla tableta kapacitet unapređen na 4300 mAh.Tableti sa 4:3 odnosom ekrana ne ostavljaju previše prostora za maštovitost kada je u pitanju dizajn, sve su to spreda u suštini slični tableti, ali Tesla H785 poseduje nekoliko detalja koji mu služe da se istakne. Pre toga, hteli bismo da pomenemo pakovanje, koje je privlačno kao i kod svih Tesla tableta do sad.
      Dok je prvobitni 785 model posedovao gumiranu plastiku na pozadini, H785 donosi crni brušeni aluminijum
      Kvadratna kutija se otvara kao knjiga i poklopac stoji zatvoren uz pomoć magneta, slična je kao kod prethodnika, samo što se pored crne boje koja dominira umesto plavih tonova sada koriste zeleni. U pakovanju se nalazi adapter, microUSB kabl, OTG kabl, reklamaciona izjava i korisničko uputstvo – slušalice nisu prisutne što je česta praksa kod tableta, i to ne samo u ovoj klasi.
      tesla_tablet_h785_1_s.jpg
      tesla_tablet_h785_2_s.jpg
      tesla_tablet_h785_3_s.jpg
      Napraviti tablet a da spreda ne liči na neki drugi nije tako lako, pošto su tu u suštini šire i uže trake oko ekrana, i nema nekih elemenata koji bi se posebno istakli. Tesla Tablet H785 spreda poseduje dodatne plastične elemente na krajevima koji nisu ravni, već su zaobljeni, čineći ga neuobičajenim. Trake oko ekrana su crne i razumno tanke, mada ne toliko tanke kao što render slika na Tesla sajtu pokazuje, pomalo obmanjujući korisnika. Prostor iznad/ispod ekrana je nešto širi, posebno uz dodatni zakrivljeni deo, mada i nije loša stvar što je tablet malo duži, jer ga 4:3 odnos ekrana čini pomalo kvadratnim, pa mu ovi širi delovi donekle i vraćaju pravougaoni oblik koji nam deluje prirodnije.
      tesla_tablet_h785_4_s.jpg
      tesla_tablet_h785_5_s.jpg
      tesla_tablet_h785_6_s.jpg
      Bokovi, tačnije leva i desna strana tableta, nisu iste boje kao i ostatak, već su srebrni. Priključak 3.5mm za slušalice smešten je na neobičnoj lokaciji skroz u vrhu leve strane, dok su ispod Volume tasteri i Power dugme. Voleli bismo da su tasteri smešteni sa suprotne desne strane, jer će većina desnorukih korisinika držati tablet u levoj ruci, tako da bi bili pristupačniji da nisu na levoj strani. Dno i vrh tableta koji su zakrivljeni ne sadrže nikakve dugmiće ili portove, pa su microSD slot i microUSB smešteni u vrhu desne strane.
      Dok je prvobitni 785 model posedovao gumiranu plastiku na pozadini, H785 donosi crni brušeni aluminijum. Pozadina nije u celosti od aluminijuma, jer je parče pri u kojem se nalazi 5MP kamera plastično, kako bi kroz njega lakše prolazio WiFi i GPS signal. Nazad je naslikan Tesla logo, Intel Inside oznaka i u dnu dva otvora iza kojih se nalaze zvučnici.
      tesla_tablet_h785_7_s.jpg
      Ono što obično očekujemo od novih Android uređaja je da na tržište budu izbačeni sa najnovijom verzijom Androida. U određenom broju slučajeva, to se ne desi i kod mnogo poznatijih proizvođača, a nažalost ni kod Tesla Tablet H785 modela koji pokreće Android 4.4.4 KitKat umesto Lollipop verzije. Interfejs Tesla tableta je manje-više već poznat, jer nemamo šta tu posebno pomenuti kada je u pitanju Google Stock AOSP verzija softvera. Faktički, izuzev ubačene Tesla pozadine, interfejs je gotovo pa identičan kao na recimo Nexus 7 2013 modelu u vreme kada je pokretao 4.4.4 KitKat verziju Androida.
      tesla_tablet_h785_softver_1_s.jpg
      tesla_tablet_h785_softver_2_s.jpg
      Za korisnike koji poseduju tablete drugih proizvođača, izuzev Nexus modela, korisnički interfejs će delovati dosta prazan i uprošćen. U suštini Stock Android to i jeste, dosta olakšana verzija kojoj akcenat nije na gomili dodataka, animacija i kojekakvih izmena, već na što čistijem iskustvu u radu, što je po našem mišljenju dosta bitnija stvar. Lockscreen poseduje časovnik, datum i jedan od načina na koji otključavate ekran, a tu se mogu dodati i Locksreen widgeti.
      Interfejs Tesla tableta je manje-više već poznat, jer je u pitanju Google Stock AOSP verzija softvera
      Početni ekrani su prazni, tek sa ponekim widgetom kao što je analogni časovnik, Settings ikonica ili Quick Toggle widget. Notifikacioni panel se povlači iz gornjeg levog ugla ekrana, a panel sa brzim prečicama u gornjem desnom predelu. Fioka sa aplikacijama sadrži ikonice u 5×5 rasporedu i poseduje crnu pozadinu…
      tesla_tablet_h785_softver_3_s.jpg
      tesla_tablet_h785_softver_4_s.jpg
      tesla_tablet_h785_softver_5_s.jpgSmatramo da je Tesla Tablet H785 ipak kvalitetniji i luksuzniji u odnosu na prošlogodišnji 785 model. Sa druge strane, manje je kompaktan u poređenju sa prethodnikom. Nije to neka velika razlika, ali H785 ipak je 3.5mm duži, 2mm širi, 1.1mm deblji i 24 grama teži u odnosu na stariji 785 model. Aluminijum je dodao bolju čvrstinu i veći premium utisak, što ne znači da je prošlogodišnji model u odnosu na njega “jeftin”, štaviše, nama se dopadalo kako je “ležao” u ruci u odnosu na H785. Ipak, H785 je fizički lepši i kvalitetniji po pitanju materijala.
      tesla_tablet_h785_8_s.jpg
      tesla_tablet_h785_9_s.jpg
      Rezolucija je polje u kojem novi model ostavlja 785 takoreći “u prašini”. Dijagonala je ostala identična, baš kao i 4:3 odnos stranica ekrana, samo što je umesto 1024×768 rezolucija porasla na 2048×1536, pa je oštrina praktično udvostručena sa 163 na 326 piksela po inču. Prošle godine smo imali zamerku na taman ekran 785 modela, čija je maksimalna svetlina iznosila samo 210 cd/m2, a H785 ispravlja i taj nedostatak, nudeći skoro pa duplo svetliji ekran, sa konkretnom cifrom od 380 cd/m2.
      Rezolucija je polje u kojem novi model beleži veliki napredak, sa 1024×768 je porasla na 2048×1536
      Sa druge strane, ponovo nismo najzadovoljniji tačnošću boja ekrana, gde je situacija čak i nešto lošija nego na 785 modelu. Konkretno, H785 donosi DeltaE cifru od 9.82, sa kojom su boje pomalo netačne, ali ni 785 nije bio tu odličan sa DeltaE cifrom od 8.32. Ovogodišnji H785 nudi čak i nešto hladnije/plavičastije boje, sa temperaturom od 7742K, gde je prošlogodišnji 785 nudio toplijih 7011K. Uz sve to Gamma vrednost je takođe malo lošija u odnosu na prethodnika, svetlija je nego što bi trebala da bude, pa u određenim situacijama ekran može delovati pomalo isprano. Dakle, ekran je drastično napredovao u smislu oštrine i svetline, ali je zato blago nazadovao na ostalim poljima.
      tesla_tablet_h785_10_s.jpg
      tesla_tablet_h785_11_s.jpg
      tesla_tablet_h785_calman_s.jpg
      tesla_tablet_h785_svetlina_s.jpg
      Logično je da noviji tableti donose sa sobom i modernije/brže čipsete, a upravo je takav slučaj i sa H785 modelom. Tesla brend se vezao za Intel kao proizvođača čipova u svojim modelima, a ovde nam je doneo Intel Atom Z3735F koji je prilično snažniji od Intel Atom Z2580 čipseta, u određenim situacijama od 20 do 40%, a u pojedinim čak nudi i dvostruko bolje performanse, kao što možete videti u tabeli ispod. Intel treba uzeti kao ozbiljnog konkurenta kada su u pitanju čipseti, a konkretan čipset kod H785 modela nudi glatke performanse u najvećem broju situacija. Ovo ipak nije čipset koji može ići rame uz rame sa najskupljim tabletima, ali svakako se po performansama može uporediti sa Snapdragon 800 čipsetom. Za jedan uređaj iz srednje cenovne klase, ovakve performanse su vrlo dobre.

       
      Tesla tablet H785
      Tesla tablet 785

      Quadrant
      12397
      7036

      Nenamark 1
      57.3 FPS – 2048×1536
      59.7 FPS- 1024×768

      Nenamark 2
      54.2 FPS – 2048×1536
      60.0 FPS- 1024×768

      Vellamo
      2893
      2431

      Antutu
      30260
      21519

      Linpack (single, multithread)
      265.295, 613.333 MFLOPS
      136.759, 285.392 MFLOPS

      BenchmarkPi (manje je bolje)
      151ms
      381ms

      CF-Bench
      25205
      10490

      Sunspider
      827ms
      797ms

      BrowserMark
      1634 – nova 2.1 verzija
      980 – nova 2.1 verzija

      Peacekeeper
      853
      989

      Octane
      6632
      2792

      SmartBench
      7820
      3315

      GFXBench
      18 fps offscreen, 13 fps onscreen – T-Rex 2048×1536
      18.2 fps offscreen, 9.2 fps onscreen – T-Rex 1024×768

      Epic Citadel
      52.1 fps (2048×1536)
      58.7 fps (1024×768)

      3D Mark Ice Storm
      7396 Extreme
      8464 720p, Unlimited 7758

      Moramo priznati da testiranju autonomije nismo posvetili vremena koliko smo to planirali, ali znamo kako se autonomija kotira u odnosu na prethodnika i druge konkurentne tablete. Period u kojem smo testirali 785 nije podrazumevao standardizaciju svetline ekrana na 250cd/m2, pa smo tada na 50% osvetljenja (oko 100cd/m2) dobili rezultat od oko 7 časova surfovanja. S obzirom da H785 ima dvostruko svetliji ekran i da smo ga držali na 250 cd/m2 (55% osvetljenja), dobijali smo rezultate koji su se kretali između do 4 sata uključenosti ekrana.
      tesla_tablet_h785_12_s.jpg
      Ipak, to znači da autonomija i dalje nije tako dobra, jer kada je u pitanju tablet, voleli bismo da vidimo barem 6 časova autonomije na 250cd/m2, a bolji tableti mogu da postignu čak i nešto manje od 8 sati uključenog ekrana, recimo Sony Xperia Z3 Tablet Compact koji smo nedavno testirali. Na zadnju kameru nećemo trošiti reči, jer je ona dosta loša – boje su drastično isprane, u fotografijama nema puno detalja i prisutna je velika količina šuma.
      Primeri fotografija:
      LinkOčigledno je da Tesla Tablet H785 donosi primetan napredak u odnosu na prošlogodišnji 785 model, ali uz bolji hardver dolazi i veća cena. Treba uzeti u obzir da je Tesla 785 koštao 13 hiljada dinara kada se pojavio u junu 2014. godine, a da je cena H785 sada gotovo dvostruko veća. Šta nam to govori? Sa jedne strane, da je Tesla brend donekle izašao iz najniže cenovne klase i počeo da nudi tablete iz srednje kategorije.
      Obzirom na cenu od 25 hiljada dinara i na hardver koji se dobija, lako je uvideti da H785 nudi dobar odnos uloženog i dobijenog
      Naravno, cena je i dalje dosta pristupačnija u odnosu na poznatiju konkurenciju, što je odlična stvar, ali će korisnicima koji su navikli na cene Tesla tablet do stotinak evra ovo ipak biti veći skok. Ne želimo da budemo shvaćeni pogrešno, jer razumemo da ovakav hardver ne može biti ponuđen za cenu ispod dve stotine evra.
      tesla_tablet_h785_nagrada.jpg
      Obzirom na cenu od 25 hiljada dinara i na hardver koji se dobija, lako je uvideti da H785 nudi dobar odnos uloženog i dobijenog. Tu su prilično visoka rezolucija ekrana, poboljšana svetlina u odnosu na prošlogodišnji model, čipset koji nudi dobre performanse i izrada koja je i više nego solidna. Opet, ne može se reći da ovakav tablet nema određene kompromise koji su neminovni u ovakvim cenovnim klasama. Prvi od njih je ekran sa netačnim bojama i blago ispranim prikazom, zatim zadnja kamera, kao i mnogima bitna stvar – autonomija, koja je ovde ipak slabija za jedan tablet. Treba ipak znati šta očekivati od tableta, a za H785 možemo reći da je dobar model i da uprkos svojim nedostacima zaslužuje našu Value for Money nagradu…

       
       
      Prednosti
      – Dobre performanse – Visoka rezolucija ekrana – Elegantan dizajn – Stock interfejs je vrlo gladak u radu Mane – Slabija autonomija – Netačan prikaz ekrana – Zadnja kamera
      Cena: 24.990 RSD u Benchmark shopu
      Tablet na test ustupio Comtrade.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test