Tesla Tablet M8

Tesla Tablet M8

Comtrade nastavlja da osvežava svoju liniju tableta, prateći trendove po pitanju dizajna ali i specifikacija: ono što je pre godinu dana bilo d(p)ovoljno, danas to više nije. Na test nam je pristigao model sa oznakom M8, koji će bez problema nastaviti tamo gde su prethodnici počeli: tržište ekonomski prihvatljivih modela ima ogroman udeo u ukupnom broju prodatih tableta u Srbiji pa ne treba sumnjati da će i M8 imati vrlo lepu prođu

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Mašina ne staje u slučaju domaćeg brenda koji nosi ime našeg poznatog naučnika – odluka imenovanja koja je od samog starta izazvala veliku diskusiju na internetu. Firma ComTrade nastavlja da na tržište donosi uređaje primamljivih cena. Kao što možete pretpostaviti, jeftini uređaji se na našem tržištu veoma dobro prodaju, iz očiglednih razloga koje ne moramo da navodimo. Prustupačniji modeli su popularni u očima našeg stanovništva, a tu smo da procenimo šta nudi Tesla Tablet M8 koji košta tik iznad 130 evra.
      tesla_tablet_m8_s.jpg
      Hardver
      Prijatno iznenađenje je usledilo kada smo bacili pogled na deo specifikacije koji se tiče čipseta ovog modela. U pitanju je Intel Atom Z3735F koji je u rangu sa Qualcomm Snadpragon 600 čipsetom. Konkretno, u ovom slučaju imamo QuadCore Silvermont procesor sa maksimalnom frekvencijom rada do 1.8 GHz i IntelHD Gen7 grafiku u rangu sa Adreno 320 grafičkim čipom.
      [modul]specifikacija=8773[/modul]
      Po pitanju skladišnog prostora, na raspolaganju je 16GB memorije uz proširenje microSD slotom, a obzirom na cenovnu prirodu ovog tableta dostupan je samo 1GB RAM-a. Primećujemo da kapacitet baterije nije preterano veliki za 8-inčni tablet i iznosi 4200 mAh. Kamere su skromnijih rezolucija – zadnja sa senzorom 2MP i prednja takođe rezolucije 2MP. Kompromisno rešenje po ovom pitanju je, sasvim je jasno, uslovljeno cenom ovog tableta.Materijali koji su pratili Tesla liniju tableta uvek su bili vrlo korektni, zapravo i više nego korektni u odnosu na svoju cenovnu klasu. M8 nije izuzetak, u pitanju je tablet sa metalnim okvirom i gumiranim leđima. Pakovanje je standardno dobro, magnetna bravica i “knjiga stil” otvaranja, a unutra stiže OTG kabl, običan stil plastičnih bubica slušalica, dugački microUSB kabl i 5V 2A punjač. Spreda su nešto šire ivice oko ekrana, hromirani zakošeni bokovi, a metal je crne boje.
      tesla_tablet_m8_1_s.jpg
      tesla_tablet_m8_2_s.jpg
      tesla_tablet_m8_3_s.jpg
      Leva strana je prazna, donja sadrži dva seta rupičastih otvora, leva je za ukras pošto je zvučnik samo iza desne. Desno otprilike na sredini je nezaštićeni microSD slot, iznad kojeg su metalni taster za zvuk i omanje power dugme, oba srebrne boje – na vrhu je 3.5mm priključak i microUSB port. Poleđina je izrađena od plastike koja je prevučena debljim slojem gume, kao detalj koji privlači pažnju je metalna pločica sa Tesla natpisom u sredini pozadine. U ćošak je smeštena 2MP kamera bez LED blica.
      tesla_tablet_m8_5_s.jpg
      tesla_tablet_m8_4_s.jpg
      Možemo reći – ništa neuobičajno kod Tesla tableta kada je softver u pitanju, što zapravo i nije tako loša stvar. Ogoljeni ili takoreći “stock” Android i njegov prepoznatljivi korisnički interfejs u sada već prilično vremešnoj KitKat 4.4.4 varijanti.
      tesla_tablet_m8_softver_1_s.jpg
      tesla_tablet_m8_softver_2_s.jpg
      Jedini elementi koji odstupaju od AOSP varijante jesu par preinstaliranih aplikacija, konkretno SwiftKey tastatura, Telegraf.rs aplikacija za vesti i FileManager za lakše upravljanje fajlovima. Ostatak KitKat verzije Androida je svima do sada i više nego poznat, pa se nećemo upuštati u detalje.
      tesla_tablet_m8_softver_3_s.jpg
      tesla_tablet_m8_softver_4_s.jpg
      tesla_tablet_m8_softver_5_s.jpg
      Kvalitet izrade Tesla Tablet M8 modela je vrlo dobar. Zaista je čvrsto uklopljen i nikako se ne možemo požaliti na upotrebljene materijale – metal i gumiranu plastiku. Pogotovo volimo gumirani sloj na uređajima jer pruža mekan povratni osećaj, ne ostavlja otiske i pošto sprečava klizanje veoma dobro deluje u ruci korisnika. Svakako nije jedan od manjih i užih 8-inčnih tableta, nije toliko tanak sa 8.6mm bokom, malo je i teži u ruci sa svojih 350 grama, ali budimo realni – ovo je tablet od 130 evra, i ovakav kakav jeste i više nego zadovoljava kriterijume.
      tesla_tablet_m8_6_s.jpg
      tesla_tablet_m8_7_s.jpg
      Ekran donosi dijagonalu od 8-inča, koja je mnogima bolji izbor od 7-inčnih modela zbog dosta veće radne površine, ali rezolucija nije baš naročito dobra na M8 modelu. Imamo 1280×800 tačaka, što donosi oštrinu od 188 piksela po inču, što nije preterano oštro. Ekran je IPS tipa – budžetna IPS klasa naravno – na kojem je svetlina zapravo vrlo solidna i veća nego što smo očekivali – 418 cd/m2, ekran je dakle sasvim svetao. S druge strane, nije preterano tačan, temperatura boja je hladna sa izmerenom cifrom od 8036 cd/m2 i pomalo netačnim nijansama – Delta E je 7.74. Gamma sa druge strane je odlična sa vrednošću od 2.25. Saberi-oduzmi, ekran je korektan.
      tesla_tablet_m8_8_s.jpg
      tesla_tablet_m8_calman_s.jpg
      tesla_tablet_m8_svetlina_s.jpg
      Atom čipseti se uvek lepo pokažu kada su performanse u pitanju, a vrlo smo prijatno iznenađeni performansama koje nudi Intel Atom Z3735F. U praksi je prilično gladak na ogoljenom KitKat-u M8 tabletu, a i ne vidimo šta bi mu predstavljalo prepreku s obzirom na nižu 1280×800 rezoluciju. Takoreći, nema razloga da se grafički čip previše napreže, dok Silvermont na procesorskom polju je i više nego dobar, bez problema parira Krait 300 procesorima iz Snapdragon 600 čipseta sa početka 2013. godine.
      tesla_tablet_m8_9_s.jpg
      GPU performanse su takođe dobre, uporedive sa Adreno 320 GPU-om, tako da u suštini za 130 evra se dobijaju performanse kakve su početkom 2013. imali recimo One M7 ili Samsung Galaxy S4. Lakše nam je da performanse poredimo sa smartfonima, jer su ipak popularniji i rasprostranjeniji uređaji, tako da nam služe kao baza poređenja. Zvuk koji dolazi iz zvučnika sa donje strane je solidno glasan i ok kvaliteta i primetili smo da odoleva prigušenju čak i kada se potpuno zakloni prstom. Kvalitet fotografija i videa zadnje kamere je dosta loš, što je nekako i očekivano od senzora rezolucije 2MP.
      Kamera:
      tesla_tablet_m8_kamera_s.jpg
      tesla_tablet_m8_720p.jpg
      Kapacitet baterije Tesla Tablet M8 modela je donekle klasična za 8-inčni tablet, konkretno 4200mAh. Pojedini modeli imaju par stotina miliamper časova više, drugi možda i par stotina manje, tako da je M8 negde u sredini kada je u pitanju kapacitet. Bitnije pitanje je – kakva je autonomija ovog modela? Po našem mišljenju – sasvim korektna. Sa svetlinom od 250 cd/m2 (57% Brightness), postignut je rezultat od 5 časova i 3 minuta uključenosti ekrana. Kada se uzme u obzir recimo autonomija Sony Xperia Z3 Tablet Compact modela od 7 sati i 45 minuta na istoj svetlini ekrana, autonomija M8 tableta ispada prosečna, mada takođe treba uzeti u obzir da je pomenuti Sonijev 8-inčni tablet prilično skuplji model.
      tesla_tablet_m8_baterija_s.jpgGeneralni utisak koji ostavlja Tesla Tablet M8 je pozitivan. U pitanju je model koji ima dobru cenovnu pristupačnost, konkretno nešto preko 130 evra, a za ovaj novac nije moguće pronaći neku bolju alternativu. Kompromisi koji su ovde napravljeni su itekako jasni i razumni – zadnja kamera je slabija, rezolucija ekrana i kvalitet prikaza budžetnog IPS tipa nisu sjajni, ali svi to nekako i očekujemo kada u obzir uzmemo nižu prodajnu cenu tableta.
      tesla_tablet_m8_s.jpg
      Ipak, tu je i solidan spisak pozitivnih stvari kao što su recimo performanse koje su nas sasvim prijatno iznenadile, i moramo reći da su odlične za tablet koji košta 130 evra. KitKat već pokazuje bore na licu, ali s obzirom da je Stock AOSP interfejs u upotrebi, ne opterećuje čipset i samim tim M8 ima glatke performanse u svakodnevnoj praksi. Gigabajt radne memorije ume da napravi pokoji zastoj sa učitavanjem aplikacija, pa smatramo da bi, da smo ovde zatekli 2GB, Tesla M8 bio još kompletnija ponuda. Dobra cena za generalno sasvim pristojan tablet, tako da od nas dobija tople preporuke!
      Prednosti
      – Čvrsto kućište sa metalnim bokovima – Prijatna gumirana poleđina – Stock AOSP interfejs – Vrlo dobre performanse – Solidan zvuk sa zvučnika Mane – Loša zadnja kamera – Tačnost prikaza ekrana
      Cena: oko 130 evra u Benchmark šopu
      Tablet na test ustupio Comtrade.
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test