Top proizvodi 2012 - Tableti

Top proizvodi 2012 - Tableti

Predstavili smo vam top proizvode na polju laptopova i mobilnih telefona, a sada prelazimo na treći i konačni deo naše priče o uređajima iz Mobile sekcije našeg sajta - tablete. Kao i kod smartfona, ova godina je svakako donela pomak na raznim poljima - ne samo u hardverskom smislu, već i po pitanju cena. Tableti sa dijagonalama od 10 inča još uvek drže "jaču" cenu, ali zaslugom kompanije Google, ona polako ide dole. Prava priča

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Koliko su tableti u poslednjih nekoliko godina postali popularni uređaji, svedoči činjenica da su zabeležili najbrži rast u istoriji potrošačke elektronike. Cifre prodaje svakako nisu visoke kao u kategoriji smartfona, ali ipak ostaje podatak da je tablet najbrže usvojeno parče tehnologije ikada. Koncept tableta nije nešto novo, jer je Microsoft još 2002-e eksperimentisao na ovom polju, ali kako se ispostavilo, bez ikakvog uspeha. Tablet je kao uređaj zaboravljen sve do 2010-e godine, kada je Apple unapredio koncept i ponovo bacio varnicu koja je zapalila tržište. Ova kompanija svakako nosi zaslugu masovnog popularizovanja tableta sa svojim iPad-om, koji je ekranom osetljivim na dodir i unosom prstima zapretio laptopovima i desktop računarima, i započeo takozvanu Post-PC eru.
      Skoro pa tri godine je prošlo od prvog predstavljanja iPad-a, a iako ne možemo reći da smo svoje računare potpuno zamenili ovim uređajima, i da najavljena Post PC era još nije stigla, tablet je svakako imao uticaj na nešto smanjenu prodaju mobilnih i kućnih računara. Po prognozama firmi za istraživanje tržišta, smatra se da bi naredne godine isporuka tableta mogla biti veća od desktop računara, a od 2014-e čak veća i od isporuke laptopova. Ako vas zanimaju brojke koje su suva materija, ovaj popularan proizvod će biti prodat u 117 miliona primeraka, što je skok od 65% u odnosu na prethodnu godinu, a naredne godine se predviđa prodaja od 163 pa čak do 210 miliona uređaja.

      Šta je to što tablet čini toliko popularnim? Možda način interakcije i konzumiranja sadržaja. Miševi i tastature su prisutni već poprilično dugo, i nisu nam više toliko zanimljivi kao nekada, tako da je pipkanje ekrana osetljivog na dodir prstom sada popularna stvar. Nije samo reč o tome, već o lakoći korišćenja i lagodnosti koju dobijate držanjem tableta u rukama. Tablet nije uređaj koji obećava da će vam potpuno zameniti desktop ili laptop (barem ne u ovom trenutku), i ne fokusira se ka poslovnoj upotrebi, već je više sprava za konzumiranje sadržaja i zabavu. Udobno zavaljeni u svoju fotelju ili kauč, možete surfovati internetom, čitati vesti, čitati knjigu u elektronskom formatu, gledati video materijal, koristiti ga za gejming, proveravati i pisati mail-ove, koristiti ga za društvene mreže ili još dosta toga. Tablet je svestran uređaj, jednostavan i zabavan za korišćenje – to je ono što je doprinosi njegovoj velikoj popularnosti.

      Aplikacije

      Surfovanje internetom kroz ugrađeni pretraživač jeste jedna od stvari koje će te raditi pri korišćenju tableta, ali nije i ključna. Ono što ćete većim delom vremena koristi na tabletu je pokretanje raznih zgodnih aplikacija. Sve više i više stvari konzumiramo upravo kroz njih umesto kroz web pretraživač, jer pojednostavljuju i olakšavaju upotrebu, nudeći vam široku lepezu kategorija. Recimo, jedan od mnogih primera sa kojim se često susrećemo je da vesti na uređajima kao što su smartfon i tablet uopšte više i ne čitamo na sajtovima, već na njihovim specijalno napravljenim aplikacijama.

      Na primer, umesto da odete na sajt Engadget, The Verge, Benchmark, Blic, B92 … preuzmete njihove aplikacije, koje su preglednije i lepše prilagođene za čitanje na tabletu ili smartfonu. Ne samo sajtovi koji prenose vesti, već svi poznatiji sajtovi sada već imaju svoju aplikaciju.

      Primena aplikacija je veoma široka. Opet primer – ako želite da saznate vremensku prognozu, umesto traženja po sajtovima, možete preuzeti aplikaciju koja vam pruža te informacije. Društvene mreže imaju takođe svoje posebne aplikacije, zatim novine i časopisi takođe, postoje aplikacije za komunikaciju, poslovne, aplikacije za zabavu (igre i ostale stvari) i mnoge druge kategorije kojih ima puno i teško ih je sve nabrojati.

      Šta god da vas zanima, verovatno postoji aplikacija koja će vam pružiti te informacije, izvršiti neki zadatak i slično – ili kako kaže Apple “There's an app for that”. Jedna od glavnih prednost tableta u poređenju sa desktopom i laptopom leži upravo u njima, jer na veoma jednostavan i zabavan način u par klikova prstom dobijamo pristup raznim informacijama, koje su grupisane na jedno mesto i preglednije su u poređenju sa traženjem kroz pretraživač.

      Platforme

      Ono što je bitno znati vezano za tablete je da imate nekoliko izbora operativnih sistema, tačnije tri. Kompanije koje stoje iza ovih platformi su veliki igrači i tu je pre svega Apple – koji je započeo celu priču oko tableta, Google – koji je krenuo njegovim koracima i pružio nam veliki izbor modela u različitim cenovnim klasama, i Microsoft – koji je imao tablet još 2002-e , a koji se nedavno opet uključio u ovu veliku trku. U redosledu kojim smo ih pomenuli, njihovi operativni sistemi su iOS, Android i Windows 8. Tačnije, Microsoft ima dva verzije operativnog sistema koje se mogu naći na tabletima – za one sa ARM arhitekturom procesora tu je Windows 8 RT, a za tablete sa x86 arhitekturom tu je Windows 8 kakav se nalazi i na desktopovima i laptopovima.

      Nećemo se previše zadržavati na detaljnom objašnjavanju koje su to razlike između njih, i sve što smo pisali do sada je zapravo uvod u listu top proizvoda u kategoriji tableta – već ćemo se samo u kratkim crtama osvrnuti koje su to njihove prednosti i mane. Apple je svojim iOS-om napravio ogroman uspeh, i njegova ključna prednost u odnosu na ostale je broj specijalno prilagođenih aplikacija za tablete, preko 250 hiljada. Sa druge strane, iOS ne nudi baš puno mogućnosti customizacije, i može se reći da je zatvorena platforma.

      Android nudi obrnute stvari, ogromne mogućnosti customizacije i prilagođavanja potrebama i ukusima korisnika, ali je broj aplikacija specifično napravljenih za tablete mali, i on većinom korisiti skalirane aplikacije za smartfon. Windows 8 RT za tablete vam nudi iskustvo koje imate na vašem računaru, dakle poznato okruženje, ali njegova glavna mana je što je u ovom periodu još uvek neispoliran i broj aplikacija za njega je veoma mali. Dakle, nijedna platforma nije savršena, a odluka koja je najbolja za korišćenje na tabletima je veoma subjektivna, mada iOS vodi bitku u ovom polju.

      Najbolji tablet?

      Ukratko smo vas uputili u glavnu priču oko tableta, a sada je vreme odabrati koji je to model bio najbolji ove godine. Pre nego što nastavimo dalje, želimo da vam skrenemo pažnju da je odabir najboljeg tableta jako nezahvalan poduhvat. Koliko god se trudili da ispadnemo objektivni u ovoj priči, sukob mišljenja je neizbežan, tako da postoji velika verovatnoća da se simpatizeri određenog brenda ili platforme neće složiti sa našom listom. Jako teško je udovoljiti svima, ali vas podsećamo na to da je ovo ipak odabir top proizvoda po mišljenju redakcije i pre svega autora, tako da imajte to na umu kada budete ostavljali komentare vezane za ovaj tekst. Još jedna stvar – podstičemo vas da u komentarima ostavite i svoju listu top tableta, pojasnite zašto se ne slažete sa našom i objasnite zašto je formirana tim redosledom.

      5. iPad Mini

      Opet Apple proizvod na poslednjem mestu, kako se usuđujemo? Pre nego što nas linčujete, pregledajte celu listu i naše objašnjenje zašto je to tako. Kao prvo, to što je neki proizvod na poslednjem mestu u top listi ne znači da je loš – upravo je suprotno, jer mora biti toliko dobar da bi se uopšte našao među ovih pet najboljih. Razlog zašto je iPad Mini tu gde jeste, je po našem mišljenju inferiorna rezolucija ekrana od 1024 x 768 piksela i identičan hardver koji se nalazi u skoro dve godine starom iPad 2 modelu, po ceni od 40 do 75 hiljada dinara u zavisnosti od verzije, što je po nama poprilična cifra. Ipak, glavni razlog pojavljivanja na ovoj top listi jeste iOS i njegovih 250 hiljada tablet aplikacija, koje su ipak bitna stvar u korišćenju, i u ovom slučaju skidamo kapu Apple-u i kažemo svaka čast. Tu je takođe i jako dobar kvalitet izrade i upotrebljenih materijala, koji su takođe bitan faktor. Da njegov ekran ima veću rezoluciju i nešto svežiji hardver, po ovoj ceni bi svakako bio bolje rangiran na ovoj listi, ali po našem mišljenju, (tek) na petom mestu je – sa razlogom.

      4. Google Nexus 10

      Čak iako ga trenutno ne možete nabaviti kod nas, bila bi ogromna šteta ne pozicionirati ovaj Google-ov tablet među pet najboljih. Ono što njega krasi je trenutno najveća rezolucija ekrana na tržištu tableta, ogromnih 2560 x 1600 piksela na dijagonali od 10 inča, što pruža fenomenalno oštar prikaz. Još njegovih prednosti su jako moćan Exynos 5 Cortex A5 dvojezgarni procesor, moćni Mali-T606 grafički čip i 2GB RAM memorije. Uz njega dobijate čisto Android Jelly Bean 4.2 iskustvo i zagarantovanu softversku nadogradnju u narednih par godina, pošto je reč o Google proizvodu. Po ceni od 399 dolara ili evra, ovo je odlična kupovina, samo još čekamo da se pojavi kod nas. Jedina zamerka kod ovog modela je nedostatak microSD slota, tako da ste ograničeni na 16 ili 32 gigabajta interne memorije.

      3. Asus Transformer Pad Infinity

      Ovaj jako kvalitetan model zasluženo zauzima treće mesto naše top 5 liste najboljih tableta ove godine. Infinity ima jako dobru izradu od aluminijuma, i ono što ga takođe najviše ističe – odličan i jako svetao Super IPS Plus panel visoke rezolucije od 1920 x 1200 piksela. Koncept Transformera, tačnije tableta sa otkačivom dock tastaturom sa dodatnom baterijom nam se jako dopada, i ovo je jedan od razloga zašto je ovaj model među pet najboljih. Njegov hardver je takođe veoma moćan, jer se radi o Tegra 3 procesoru, tačnije četvorojezgarnom Cortex A9 na 1.6 GHz i ima 1GB RAM memorije. Trajanje baterije od 16 sati u kombinaciji sa Dock tastaturom je spektakularno, tako da trenutno ima jednu od najvećih autonomija na tržištu. Nadogradnju na Jelly Bean nije savršeno ispeglana i ima bugova, i malo se više zagreva i prenosi toplotu preko aluminijuma na dlanove, ali osim toga, reč je o veoma dobrom Android tabletu.

      2. iPad 4

      Ponekad najbolji hardver na tržištu koji se nalazi u ovom modelu nije dovoljan za postavljanje ovog modela na začelje top 5 liste najboljih tableta ove godine. Dvoumili smo se koji tablet više zaslužuje titulu najboljeg, ali iako nije završio na prvom mestu, iPad 4 je stvarno odličan model. Veoma kvalitetna izrada od aluminijuma se uvek nalazila na iPad-u, ali ono što je takođe veliki fokus na njemu je ultra-kvalitetan IPS Retina ekran dijagonale 9.7 inča sa dosta visokom 2048 x 1536 rezolucijom, kojeg po oštrini prevazilazi samo Google Nexus 10. Najmoćniji procesor na tržištu, njegov dvojezgarni A6X sa frekvencijom rada od 1.4 GHz i četvorojezgarni PowerVR SGX554-MP4 grafički čip pružaju izvanredne performanse. Odlična stvar kod iPad-a su i 250 hiljada tablet aplikacija, tako da kada se sve sabere, ovo je stvarno odličan tablet, ali nažalost nije prvi na listi – delom zbog zatvorenosti iOS-a, delom zbog ne tako pristupačne cene od 58 do 96 hiljada dinara, delom zbog toga što se ipak bira tablet godine – od strane srpskog sajta, koji mora voditi računa o specifičnostima domaće ponude.

      Dolazimo i do tableta koji je po našem mišljenju ipak najbolji model u 2012-oj godini, a to je Google Nexus 7!

      1. Google Nexus 7

      Kao što smo pomenuli, najbolji hardver na tržištu ne mora da garantuje prvo mesto na listi, već je tu ipak bitniji odnos između cene i dobijene vrednosti, a Google Nexus 7 je zaista šampion po tom pitanju. U saradnji sa kompanijom Asus, Google je napravio zaista izvanredan tablet po veoma pristupačnoj ceni od 200 ili 250 dolara/evra. Niko do sada nije ponudio tako dobar hardver po ovoj ceni, a nadamo se da će ovaj potez kompanije Google dalje uticati na pojavu moćnih i cenovno pristupačnih modela. Nexus 7 je u ovom trenutku apsolutno dobar izbor za one koji su ljubitelji tehnologije, i verovatno će tako ostati u narednih nekoliko meseci, ako ne i duže.

      Iako nije najmoćniji tablet na svetu, on je definitivno jedan od moćnijih sa svojim četvorojezgarnim Tegra 3 čipsetom i dvanaestojezgarnim ULP GeForce grafičkim čipom. Nexus 7 je veoma portabilan tablet sa svojom 7-inčnom dijagonalom, i sa dobrim IPS panelom rezolucije 1280 x 800 piksela. Ekran je zaštitćen Corning Fit staklom, koje je otpornije na grebanje u odnosu na klasično staklo. Iako nije izrađen od aluminijuma kao iPad Mini ili iPad 4, plastika Nexus 7 tableta je odličnog kvaliteta. Ona je gumirana i mekana na dodir, i osećaj koji se dobija držanjem u ruci je jako lep. Skladište ovog modela može biti 16 ili 32 gigabajta, a uz prvobitno predtstavljanje samo u WiFi varijanti, nedavno smo dobili i njegovu 3G verziju. Trajanje baterije je jako dobro, i pruža preko 7 sati vremena uključenosti ekrana, ili ta cifre raste na 9 časova ako se reprodukuje samo video materijal.

      Popularnost ovog modela je ogromna, ne samo u svetu već i kod nas u Srbiji. Po ceni od 250 evra za 32GB WiFi i 300 evra za 32 GB 3G verziju, ne postoji model na tržištu koji predstavlja bolji izbor za kupovinu od Nexus-a 7. Još kada u računicu uključimo poslednju verziju Androida koja je super glatka i ima odlične performanse, tačnije Jelly Bean 4.2, i još zagarantovanih nadogradnji u predstojećim godinama, Nexus 7 deluje još bolje. Nexus 7 ima svojih nedostataka, ali sve prednosti i hardver koji nudi stavljaju u senku sitne mane.

      Prema mišljenju redakcije Benchmark sajta, Nexus 7 sa svojim fenomenalnim odnosom uloženog i dobijenog je po našem mišljenju najbolji tablet u 2012-oj godini!

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test