Toshiba AT300-105 3G

Toshiba AT300-105 3G

Lepeza tableta koji se danas nalaze na tržištu neprekidno postaje sve veća, a među ogromnim brojem modela nalazi se i Toshiba AT300. Ne može se reći da je ovo jedan od svežijih modela s obzirom da se pojavio sredinom protekle godine, ali on svakako i dalje poseduje aktuelne specifikacije. Radi se o 10-inčnom, elegantnom i dosta tankom tabletu sa IPS panelom rezolucije 1280 x 800 piksela. Srce modela je Tegra 3 čipset, koji je danas jedno od boljih

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović U vreme kada su tableti pravi hit u svetu i kada postoji toliko kompanija koje ih proizvode, teško je ostati prepoznatljiv po nečemu. Neko bi za ovaj model rekao da je samo još jedan u brojnom nizu Android tableta, dok će drugi uvideti neke ključne tačke po kojima se izdvaja u odnosu na druge. Japanci su sredinom 2012-e predstavili ovaj model kao snažniju alternativu svog takođe 10-inčnog AT200 tableta. Inače, AT200 je u svoje vreme početkom prethodne godine bio najtanji tablet na svetu i direktan je naslednik Toshiba AT100 modela koji se našao na našem testu
      Jedan od razloga zbog kojeg pominjemo model AT200 nam je zanimljivost kako je Toshiba veoma brzo napredovala od verovatno najdebljeg tableta koji smo testirali (AT100 – 15.8mm) do jednog od trenutno najtanjeg na svetu (AT200 – 7.7mm). Naš model sa testa nije baš toliko tanak kao pomenuti sa svojim bokom od 8.9mm, ali je i dalje jedan od tanjih tableta na tržištu, tako da je to jedna od njegovih prepoznatljivih tačaka.

      Druga prepoznatljiva tačka je svakako njegov čipset – Tegra 3. Ako baš moramo da po snazi kotiramo ovaj model, smestili bismo ga rame uz rame sa Asus Transformer Prime tabletom. Dakle, kod AT300 modela prisutan je četvorojezgarni Cortex A9 procesor sa frekvencijom rada od 1.3 GHz, koji je uparen sa ULP GeForce grafičkim čipom – par koji sačinjava moćnu Tegru 3. Ovakvi ne tako sveži tableti kao što su Prime i AT300 poseduju 1GB radne memorije, dok su nešto noviji modeli prešli na 2GB-a RAM-a.

      Što se tiče internog skladišta, Toshiba AT300 postoji u dve varijanta – 16GB model koji mi imamo na testu i 32GB varijanta. Ukoliko vam ni jedna ni druga veličina skladišta nije dovoljno, bićete zadovoljni da čujete informaciju da ovaj model poseduje slot za SDXC kartice pune veličine, kapaciteta do 64GB-a.

      Jedna od (naj)bitnijih komponenti tableta je svakako njegov ekran. Toshiba AT300 poseduje ekran dijagonale 10.1 inča, IPS je tipa i ima standardnu rezoluciju od 1280 x 800 piksela. Po današnjim standardnima ova rezolucija i nije toliko privlačna jer na ovoj povećoj dijagonali pruža samo 149 piksela po inču, tako da stvari neće biti preterano oštre i glatke. Hteli bismo da napomenemo da pored svog standardnog porta za punjenje i komunikaciju sa računarom, on takođe ima i microUSB port, kao i microHDMI izlaz. Toshiba AT300 je opremljena dvema kamerama – prednjom sa rezolucijom od 2 megapiksela i zadnjom sa senzorom od 5 megapiksela, kojeg prati LED blic i mogućnost beleženja video snimaka u 720p rezoluciji. Baterija kod ovog modela je Li-Ion tipa i poseduje kapacitet od 6600 mAh, iz kojih Toshiba citira 10 časova video reprodukcije. Pogledajte i tabelu za nešto više detalja o ovom modelu.
       
      [modul]specifikacija=2752[/modul]

      Dizajn i sadržaj kutije

      Toshiba AT300 stiže u kutiji standardnih dimenzija za tablet ove dijagonale. Ona je bele boje i na svojoj prednjoj strani u crvenim zaobljenim pravouganicima ilustruje ključne detalje u dizajnu, ali tu je i celokupna ilustracija dizajna tableta. Na pozadini kutije na većoj nalepnici nalazi se nešto više informacija o modelu, tačnije njegove specifikacije.

      Unutar kutije zatekli smo tablet ubačen između dva parčeta sunđera, tako da je veoma dobro obezbeđen u toku transporta. Od opreme nema baš toliko puno stvari, jer smo zatekli samo punjač i USB kabl sa Toshibinim specifičnim (i povećim) konektorom, No Matter What garanciju i standardnu prateću dokumentaciju umutar bele kartonske kutije.

      Toshiba AT300 svakako nije najlepši tablet koji smo videli, ali može se reći da je generalno elegantan i tanak. Naše mišljenje je da su crne linije oko ekrana možda malo preširoke za naš ukus, i ne bi se bunili da su malo uže. Tačnije, linije mogu da prođu sa svojom debljinom, ali na ivicama tableta postoji još jedan dodatni uzani crni okvir, koji je u kombinaciji sa crnim trakama pomalo preširok. Na prednjoj strani kao i obično nema puno elemenata, tačnije u gornjem delu u sredini zatičemo samo prednju kameru i ambijentalni senzor.

      Već smo pomenuli da su bokovi ovog tableti jedni od uzanijih na tržištu, tako da ovo može biti prednost ako tražite tanji tablet. Bokovi su srebrne boje i urađeni su tako da imitiraju aluminijum. Sledi kratak osvrt šta sve možete zateći na njima, a možemo reći da je AT300 jedan od bogatijih tableta što se tiće dugmića i konekcija. Krećemo od levog boka na kojem smo zatekli Power dugme za uključivanje i isključivanje ekrana, dugme za zaključavanje rotacije ekrana, i ispod njega dvodelno dugme za kontrolu jačine zvuka. Na donjem boku u sredini nalazi se ulaz za Toshibin konektor, kao i stereo zvučnici smešteni blizu ivice leve i desne strane.

      Prelazimo na desnu bočnu stranu koja ima nešto više ulaza i slotova. Ako idemo odozgo ka gore prvo imamo slotove za Sim karticu i SDXC karticu pune veličine koji su zaštićeni plastičnim vratancima, zatim microUSB i microHDMI izlaz i na kraju 3.5mm ulaz za slušalice. Sa gornje bočne strane tableta smeštena je samo rupica mikrofona.

      Pozadina tableta je sasvim zanimljiva. Mi baš i nismo preterani ljubitelji potpuno glatkih glossy površina, jer na njima često ostaju vidljivi otisci prstiju i nešto su klizavije. Kod Toshiba AT300 modela nalazi se šara sa malim kružnim udubljenjima koja se prostire gotovo celom zadnjom površinom, i koja je inače metalik sive boje. Ovde pozadi možete pronaći i Toshiba logo u donjem levom uglu, kao i 5MP kameru sa LED blicem u gornjem desnom uglu.

      Softver

      Moramo skrenuti pažnju odmah na početku da postoji evropska i američka verzija ovog tableta, koje su zapravo hardverski identične. Američka verzija je poznata kao Toshiba Excite i koliko smo videli, za nju postoji nadogradnja na Jelly Bean, dok je evropska AT300 verzija još uvek na Ice Cream Sandwich 4.0.3 verziji. Jelly Bean nadogradnja za evropski model se očekuje, ali nemamo tačne informacije kada će ona biti dostupna za preuzimanje. S obzirom da su američka i evropska verzija identične, možete potražiti više informacija o stavljanju američkog softvera na AT300, baš kao što smo mi nekada radili sa AT100 modelom. Ovo naravno podrazumeva da ste malo upućeni u flešovanje ROM-a, tako da ako ste nešto iskusniji Android korisnik, neće biti problema da se snađete. Mi nažalost ovoga nismo imali vremena za tako nešto, tako da smo AT300 testirali sa njegovom originalnom Ice Cream Sandwich 4.0.3 verzijom.

      Ono što se nama dopada i uvek će se dopadati u budućnosti je kada proizvođač odluči da ostavi Stock Google korisnički interfejs sa minimalnim izmenama. Upravo je takva situacija kod Toshiba AT300 tableta, koji ima stock ICS interfejs. Na početnom ekranu zapravo samo imamo razne prečice ka aplikacijama i poneki widget. Imamo Google pretragu u gornjem levom uglu, prečicu za App drawer u desnom, softverske dugmiće u donjem levom i standardne ikonice kao što su sat, jačina WiFi i signala moblilne mreže i indikator napunjenosti baterije u donjem desnom uglu.

      Klikom na donji desni ugao otvaramo deo sa notifikacijama, toggle prekidačima i prečicama. Ovde takođe imamo časovnik, datum i dan u nedelji.

      Fioka sa aplikacijama, ili u originalnom nazivu App Drawer je ostao nepromenjen i kao svi ostali elementi identičan je sa Stock Ice Cream Sandwich interfejsom. Ono što nije u duhu Stock ICS-a je određen broj preinstaliranih aplikacija.

      Zanimljiv deo Toshiba AT300 modela je njegov Toshiba Places portal. On je zamišljen kao alternativa Play Store-u, u kojem je potrebno prethodno napraviti nalog kako bi koristili njegove mogućnosti.

      Toshiba Places je podeljen u pet različitih kategorija – Music, Video, Game, Book i News. Unutar Music sekcije možete videti nova izdanja pesama, top liste, sve žanrove, najprodavanije pesme, preporučene i najbolje pesme iz 2011-e (zašto ne 2012 nismo sigurni).

      Video sekcija sadrži različite filmove koje možete kupiti kroz Viewster aplikaciju. Koliko smo videli do sada, Toshiba sav ovaj materijal prodaje u saradnji sa različitim partnerima.

      Game sekcija Toshiba Places portala je izvedena u saradnji sa Wild Tangent Games kompanijom, gde možete preuzeti dobar broj naslova, uključujući i besplatne igre. Igre je takođe moguće iznajmiti za manje novca, kako bi ih odigrali u roku od 24 sata.

      Na redu je sekcija sa knjigama, koje možete kupiti preko 'txtr ebooks aplikacije, gde dobijate izbor od preko 700 hiljada naslova., od kojih su neki čak i besplatni.

      Poslednja sekcija u Toshiba Places portalu je News, odakle možete dobiti pregled Euro vesti i E-Magazines delu, u kojem se zapravo se radi o časopisima koje iznajmljujete preko Zinio aplikacije.

      Softver, deo 2

      Jedna takođe pozitivna stvar koju smo sreli u softveru Toshiba AT300 modela je prisustvo ThinkFree Office aplikacija za dokumente. Ovaj skup aplikacija se inače plaća ako želite mogućnost da pravite i vršite izmene na dokumentima, a Toshiba vam to pruža besplatno uz ovaj tablet.

      Unutar jednog foldera na početnom ekranu imate tri ThinkFree aplikacije – Calc, Write i Show. Pošto nazivi ovih aplikacija nisu baš toliko jasni, dodatno ćemo pojasniti koja aplikacija čemu služi. Calc je zapravo Excel tip aplikacije, u kojoj možete raditi sa tabelama i vršiti razne matematičke operacije između polja. Write je Word tip aplikacije i u njoj možete vršiti unos i formatiranje teksta po vašem ukusu. Na kraju, Show je PowerPoint tip aplikacije, u kojoj dobijate mogućnost da pravite slajdove za prezentacije ili slične namene.

      Još jedan od dodataka koji ovaj tablet ima je sopstveni Toshiba File Manager, tako da nećete morati da tražite rešenje na Play Store-u, kao što bi to bio slučaj kod potpuno Stock verzije Ice Cream Sandwich-a.

      Ono što je takođe prisutno kod Toshiba AT300 modela je ugrađeni Media Player u kojem možete reprodukovati muziku, video klipovei fotografije, sa podrškom za MPEG-4, MP4, 3GP, AVI, WMV9, DivX, Xvid, MKV, BMP, JPEG, MP3, WMA i AAC formate. Iako ova video podrška postoji, problem će vam praviti fajlovi sa 5.1 zvukom, koje ovaj Media Player neće moći da otvori, tako da ćete morati za takve fajlove da potražite alternativno rešenje. Mi generalno koristimo BS Player sa Play Store-a, koji se pokazao jako dobro u svim situacijama. Visokoprofilni 1080p video fajlovi svakako ne predstavljaju nikakav problem Tegra 3 čipu.

      Na kraju, istakli bismo samo još jednu aplikaciju koju smo zatekli kod ovog tableta, a to je Printer Share. Pomoću ove aplikacije možete štampati direktno sa vašeg tableta, bilo gde da se nalazite, samo dok imate pristup internetu, ili Bluetooth konekciji. Možete štampati fotografije, kontakte, web stranice, e-mailove, dokumente, itd…

      Utisci u radu

      Osećaj držanja Toshibe AT300 u rukama je bio dobar. Sa svojim tankim bokovima i uobičajnom težinom za ovu dijagonalu, korišćenje tableta je bilo ugodno. Tačnije, ugodno koliko god rad na 10.1-inčnom tabletu može biti. Autor nikako ne može sebe da navikne na korišćenje tableta ovih dijagonala, tako da se još pre nekog vremena odlučio na neku zlatnu sredinu između 7 i 10 inča – tačnije tablet sa dijagonalom od 8.9 inča. Što se tiče kvalteta izrade, nismo imali nekih preteranih zamerki. Plastično telo ovog tableta svakako ne nudi premium osećaj koji nudi aluminijum, ali ako pogledamo izričito kvalitet izrade, možemo reći da je AT300 pristojan na tom polju.

      Tegra 3 nas nikada nije razočarala po pitanju performansi, pa AT300 svakako ne pravi izuzetak. Štaviše, sviđa nam se to što je korisnički interfejs zapravo Stock, tako da nema dodatnih widgeta, procesa i animacija koje bi mogle da utiču performanse u korišćenju. Četvorojezgarni procesor će svakako biti dovoljan za sve vaše zahtevne i manje zahtevne operacije. AT300 je sasvim lepo klizio u svim situacijama u kojim zatekao, tako da smo dobili veoma slično iskustvo kao u korišćenju Asus Transformer Prime modela, koji mu je hardverski sličan. Bilo da su u pitanju zahtevne 3D igre, ili one manje zahtevne, Toshiba AT300 će se pokazati veoma dobro koja god da je situacija.

      Ekran tableta je svakako jedna od bitnijih komponenti tableta, a ne može se reći da smo bili preterano oduševljeni ekranom AT300 modela. Pre svega, kada vidite nešto bolje, kao što je recimo 1920 x 1200 rezolucija na ovoj dijagonali, 1280 x 800 deluje kao preniska rezolucija. Ne pomaže činjenica da čak i smartfoni sa dosta manjom dijagonalom ekrana počinju da dobijaju FullHD ekrane, tako da cifra od 149 piksela po inču nije toliko privlačna kao nekad. Još jedna stvar, iako se ovde radi o IPS tipu ekrana, nisu nam se dopadale boje koje je on prikazivao, tačnije nijanse su delovale dosta drugačije od IPS tipa monitora za računar. Kontrast i dubina crne boje su bili uobičajni za ovaj tip panela, ali nam je takođe zasmetalo probijanje pozadinskog osvetljenja na ivicama, koje ne srećemo tako često u ovom nivou.

      Iskustvo koje smo dobili u surfovanju, po pitanju učitavanja renderovanja elemenata i brzini učitavanja stranica je bilo dosta dobro. Kad smo već počeli da ga poredimo sa Asus Transformer Prime modelom, možemo reći da je AT300 u ovom polju bio čak i malčice bolji.

      Trajanje baterije Toshiba AT300 je okarakterisano na 10 sati video reprodukcije, pretpostavljamo sa osvetljenjem postavljenim na polovinu. Mi smo tablet koristili nešto drugačije, i bateriju praznili surfovanjem, pokretanjem benchmark aplikacija, i jednostavno šetkanjem kroz interfejs i isprobavanjem aplikacija. Ovakvim načinom korišćenja, uspeli smo da iz njega izvučemo 5 sati i 3 minuta, što je zapravo rezultat koji je tek nešto izvan proseka.

      Rezultati Benchmark aplikacija

      Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.

       

      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.

       

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

       

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

       

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije, Single Thread i Multi Thread.

       

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.

       

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra.

       

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.
       

      Kamera

      Toshiba AT300 poseduje zadnju kameru rezolucije 5 megapiksela, koju prati LED blic i koja poseduje mogućnost beleženja video snimaka u 720p rezoluciju. Da ne dužimo u ovom delu, odmah vam možemo reći da kamera nije preterano dobra na ovom modelu. Fotografije su prepune šuma i raznih artefakta, a oštrina i detaljnost jednostavno nisu na nivou. Što se tiče boja, one su koliko-toliko u redu. Fotografije će biti dovoljne samo za situacije kada morate da ih napravite tabletom, i mogu da prođu kada ih smanjite, ali otvaranje fotki u punoj veličini će svakako otkrite njene mnoge nedostatke. Video nije ništa bolji, jer iako on poseduje rezoluciju od 1280 x 720 piksela, on je dosta daleko od pravog 720p snimka. Štaviše, po detaljima i oštrini on više deluje kao upscalovan 640 x 480 snimak. Konačni utisak – kamera je loša.

      Primeri fotografija:

      Zaključak

      Moramo reći da su nam utisci poprilično pomešani. Sa jedne strane Toshiba AT300 ima svojih prednosti, dok sa druge postoji nedostaci preko kojih je teže preći. Da krenemo ipak od pozitivnih stvari koje smatramo da ovaj tablet poseduje. Pre svega, dizajn i debljina modela su sasvim dobri, a u tu konstataciju možemo uključiti i kvalitet izrade. Jako nam se dopada to što tablet poseduje skoro pa Stock Ice Cream Sandwich verziju, sa dobrim brojem zapravo korisnih preinstaliranih aplikacija. Tegra 3 čipset, tačnije četvorojezgarni 1.3 GHz procesor i dvanaestojezgarni ULP GeForce GPU svakako moraju biti plus. Performanse u radu su stvarno među boljima kod tableta. Još jedna prednost, on podržava SDXC kartice do 64GB-a.

      Sa druge strane, broj nedostataka nije mali. Pre svega, prikazom boja na ekranu nismo bili zadovoljni, kao ni sada već ne tako sjajnom 1280 x 800 rezolucijom, pogotovo na ovoj dijagonali. Drugi problem koji smo zatekli kod ovog modela je to što je evropska verzija još uvek na Ice Cream Sandwich verziji, kada je Jelly Bean već uveliko prisutan. GPS takođe nedostaje, što će nekom biti presudna tačka.

      Ukoliko vam je kamera na tabletu uopšte bitna stvar, najverovatnije nećete bitni zadovoljni fotkama i videom kod AT300 modela. Na samom kraju, trajanje baterije od 5 sati je rezultat koji je tek nešto malo izvan proseka, i voleli bismo da je autonomija barem malo veća. Kao što smo rekli, Toshiba AT300 tablet ima svojih pozitivnih stvari, ali i neke negativne, i nijedan aspekat rada se ne može tek tako zanemariti. Toshiba postaje bolja, i sasvim sigurno je nova generacija tableta dosta kvalitetnija od prethodne. Međutim, nismo sigurni da li je to dovoljno da se uhvati u koštac sa – sada već – velikanima na tablet tržištu…

      Prednosti

      – Zanimljiv dizajn i tanak profil
      – Stock ICS interfejs
      – Odlične performanse
      – SDXC kartice do 64GB

      Mane

      – Boje koje ekran pruža nisu tačne
      – Još uvek nema Jelly Bean
      – Nema GPS
      – Kamera je loša
      – Autonomija je tek malo iznad proseka

      Cena: 436 evra WiFi + 3G 16GB , 330 evra WiFi only 16GB

      Uređaj na test ustupila Toshiba.
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test