Toshiba Leading Innovation - Firenca

Toshiba Leading Innovation - Firenca

Jedan od vodećih svetskih proizvođača prenosnih računara, i firma koja je prva na svetu predstavila notebook, japanska Toshiba, organizovala je u Firenci skup novinara i distributera iz 12 zemalja. Tom prilikom predstavljeni su i sjajni noviteti eminentnog proizvođača...

    Sadržaj

      Petar Gredelj

       

      Poslednjih dana marta meseca, pružila nam se još jedna od zaista lepih prilika da se nađemo na jednoj od najlepših turističkih destinacija na svetu, sa isto tako čuvenim proizvođačem notebook računara. Za 55 novinara i predstavnika distributerskih kompanija iz 12 zemalja, Toshiba je organizovala „Leading Innovation“ četvorodnevni skup u Firenci.
      Zahvaljujući domaćem distributeru Toshiba prenosnih računara, kompaniji CT Computers i njihovom produkt menadžeru za ovaj program Aleksandru Stojanoviću, priliku da ove dane provedu u druženju sa Toshibom dobili su Saša Pantelić (Digital), Vojislav Gašić (PC Press), te moja malenkost u ime sajta Bench Market.

      Letom preko Minhena, stižemo u Firencu u kasnim popodnevnim satima u utorak, 27.03. Za one koji malo poznaju ovaj grad ili pak ništa nisu čuli o njemu, reći ćemo da se radi o gradu izuzetno bogatog kulturnog nasleđa zbog čega on predstavlja jednu od najpopularnijih (i najskupljih) turističkih destinacija na svetu. U tome prednjače prvenstveno turisti iz Japana i SAD-a, i to tokom cele godine. Firenca je drugi po rejtingu turistički grad u Italiji, naravno iza Rima; svake godine poseti je oko 7 miliona turista i to svakako nešto govori o kvalitetu onoga što se ovde može videti.

      I sam sam imao prilike da pre dve godine provedem nekoliko predivnih dana u ovom gradu, koji je na mene ostavio izuzetan utisak. Porediti ga sa Rimom koji opet predstavlja centar ranije kulture, one antičke, nema previše smisla, ali Firenca nudi nešto zaista posebno i po tome je naročito karakteristična. Smeštena u srcu provincije Toskana koja je opet jedan od najlepših predela Italije, grad na obali reke Arno predstavlja upravo ono što svaki posetilac očekuje da vidi kada je Italija u pitanju.

      Firenca je svakako jedan od najznačajnijih gradova u Italiji: ne smemo nikako zaboraviti da je tokom 19. veka nekih desetak godina Firenca bila čak i glavni grad Italije. Pa ipak, svakako najznačajnije doba ovog grada bilo je u doba renesanse, kada je Firenca bila jedan od najznačajnijih gradova na strom kontinentu. U njoj su živeli i radili i veliki majstori onog doba od kojih je svakako najveći Mikelanđelo, dok je nekako u to vreme celom ovom regijom vladala čuvena dinastija Mediči.

      U ovom gradu se svakako ima šta videti i od srca svakome mogu da preporučim da poseti Firencu, makar jedan put u životu: pomenuću samo najznačajnije objekte u ovom gradu a to su crkva Santa Maria del Fiore (poznatija kao Duomo), zatim Palata Vecchio, Palazzo Pitti (kuća Medičijevih), čuveni most Ponte Vecchio, crkve Santa Maria Novella i Santa Croce, veliki trgovi Piazza Della Republica, Piaza D. Signoria, Piazza del Duomo. Naravno, nikako ne smemo zaboraviti čuvenu galeriju Uffizi, drugu po vrednosti kolekcije, galeriju u Evropi (odmah posle Luvra).

      Leading Innovation…

       

      Nakon fantastične večere (a sjajna hrana i neverovatna vina su naravno, posebno obeležili naš boravak u Italiji) i nešto ranijeg odlaska na počinak, sreda je bila prvi oficijalni dan našeg druženja sa Toshibom. Posebno bih napomenuo način na koji je Toshiba pripremila celokupni događaj; sve je učinjeno na izuzetno visokom nivou, počev od registracije posebnog sajta namenjenog ovom eventu, logina za sve posetioce  kako bi se mogli pripremiti za ono što ih očekuje, preko sjajnog materijala koji je na adrese svih nas stigao zajedno sa avionskim kartama. Uostalom, takav kvalitet smo i mogli očekivati od proizvođača koji je prvi na svetu, sada već davnih osamdesetih predstavio notebook računar…

      Celom svom okruženju od kako znam za sebe govorim da je crno-bela kombinacija najelegantnija moguća 🙂 te mom oduševljenju nije bilo kraja kada sam konačno dočekao svoj prvi „crno beli event“. Ne, nije u pitanju ovog puta bio Partizan, još manje Juventus iako smo bili u Italiji, Toshiba je jednostavno za period koji sledi pripremila nekoliko izuzetno elegantnih crno-belih računara od kojih smo najnoviji izdanak serije Portege – R400 imali prilike da vidimo već na ovom skupu. I to nije sve, jer su na net procurele i prve slike nekih narednih modela, od kojih se Qosmio G40 posebno ističe. No krenimo redom…

      Toshiba „Leading Innovation“, makar onaj zvanični deo održan je u sjajnom „Grand Hotel Baglioni“ objektu, hotelu koji se nalazi u samom centru Firence, nedaleko od čuvene crkve Duomo. Novinarski putevi nas srećom vode u vrlo ekskluzivne hotele na isto takvim destinacijama, a takav je i pomenuti hotel u Firenci. Iako ovenčan sa „samo“ četiri zvezdice, Grand Hotel Baglioni predstavlja vrlo poseban objekat, star nekoliko desetina godina, ali isto tako renoviran u svom karakterističnom, starinskom stilu, čime se apsolutno razlikuje od bilo čega što smo do sada imali prilike da vidimo. Da boravak na ovom mestu vredi, dokazuje i cena noćenja sa doručkom – „tričavih“ 390 evra,  pa ko voli i može…

      Svakome ko organizuje event ovakvog tipa veliki je, za neke često i nerešivi zadatak, kako zadržati sve posetioce na jednom mestu. Vrlo često se dešava da se gosti rasplinu, krenu svojim putem u razgledanje ili šoping – od skupa ostaje malo toga. Svesni toga, i naši organizatori su nam ponudili jako ugodnu kombinaciju lepog i korisnog. Taman onoliko „obaveza“ koliko će zadržati pažnju i koncentraciju svakoga od nas, a da se pri tome ni u jednom momentu ne osetimo umorni ili ugnjetavani 🙂

      „Lider“ ovog skupa svakako je bio gospodin Sandor van der Ham. Iako njegovo ime „vuče“ ka mađarskom poreklu, ovaj Holanđanin je osim pozdravne reči, u nekoliko navrata pokazao da je vrlo sposoban govornik koji ume da vodi priču na izuzetno zabavan način, držeći uvek pri tome atmosferu na zavidnom nivou. Prilikom pozdravne reči upućene svim posetiocima ovog skupa, predstavljen nam je i Toshiba tim koji se u svom punom sastavu našao sa nama u Firenci.

      Dvodnevna predavanja (sve zajedno u oba dana oko 5 radnih sati) protekla su uglavnom u upoznavanju sa mogućnostima aktuelnih i budućih prenosnih računara sjajnog proizvođača. „Zvezda“ ovog eventa svakako je bio najnoviji Toshiba Portege R400 računar i o njemu ćete imati prilike više da čujete (pročitate, da budem precizan) narednih dana kada njegov test bude bio prikazan na našem sajtu. Radi se o novom izdanku dobro poznate, prestižne Portege serije ovog proizvođača: reč je o 12 inčnom tablet PC računaru koji ima svoje zaista sjajne karakteristike, ali, da ne otkrivamo sada baš sve…

      Dosta pažnje izazvala je i evolucija modela iz Satellite P serije čiji izlazak očekujemo takođe već za nekih mesec dana. Vidno unapređeni dizajn, odlične karakteristike, pa i za one zahtevnije, a opet – cenom značajno niže od najsnažnijih Toshiba računara serije Qosmio. Ovom modelu predviđam vrlo svetlu budućnost a interesantno je da su se u izložbenom delu našli tik uz modele iz računarske (pra)istorije. Godine lete a da ih i ne primetimo, napredak je džinovski, a tek kada imamo prilike da ih ugledamo tik jedan uz drugog, shvatamo koliko su notebook računari kroz godine napredovali.

      Vrlo snažan utisak na mene ostavila je svakako prezentacija o modelu Tecra, predstavljenom nedavno na našem sajtu. Iako je test bio završen neposredno pred polazak za Firenzu, ovo predstavlja najbolji dokaz svrsishodnosti ovakvog tipa stručnih predavanja; u toj meri, da je po mom povratku iz Italije, test dobio sasvim drugu konotaciju, budući da smo imali prilike da vidimo šta je to posebno za ovaj model, po čemu se on razlikuje od bilo kog drugog prenosnog računara na svetu.

      Prvo i osnovno je svakako petogodišnja garancija, koja je poremetila sve naše parametre u nedavno završenom uporednom testu prenosnih računara; i dok se većina proizvođača „isprsila“ sa godinu – dve garancije, u izuzetnim slučajevima sa tri, Toshiba na Tecru bez problema daje pet! I to nije sve, jer ponoviću i ovog puta, pokvari li vam se računar u prvih godinu dana, Toshiba (odnosno vaš prodavac) vam garantuje povraćaj celokupnog iznosa, i popravljenog računara, što je prosto neverovatno! Naravno da za ovako nešto mora biti i konkretnog povoda…

      Upravo na ovom eventu, gospodin iz Toshibe omogućio nam je da se upoznamo sa svim glavnim karakteristikama Tecra A8 modela i to „iznutra“. Objašnjeno nam je kako je to Toshiba analizirala većinu kvarova na prenosnim računarima, te kako je tako stečena saznanja primenila na svojim modelima, posebno na modelu Tecra A8.

      I na samom kraju izlaganja, sledi najatraktivniji deo: notebook je prvo bačen sa visine stola – naravno, ništa mu se nije dogodilo, niti je bilo gde oštećen. Sledi polivanje računara čašom vode, takođe bez ikakvih posledica. Dileme nema, ako vam je potreban siguran i izdržljiv prenosni računar, Tecra A8 predstavlja jedno od najboljih rešenja. Treasure hunt…

      Kako smo već rekli, na događajima ovakvog tipa organizator se uvek svojski trudi da osim onog zvaničnog dela, „program“ upotpuni i adekvatnim zabavnim sadržajima. Biti u Italiji, pa još u Firenci, svakako je sam po sebi doživljaj; pa ipak, budući da ovaj grad nudi dovoljno sadržaja za višednevni zanimljivi program, organizator je odabrao i par vrlo karakterističnih akcija u kojima su i novinari uzeli učešće…

      Već prvog dana čekao nas je takozvani „treasure hunt“ iliti lov na blago; za sve nas je ovo bila prava misterija, budući da blage predstave niko nije imao na šta se ovaj intrigantni naziv odnosi… Nakon predavanja prvog dana i naravno, sjajnog ručka u restoranu “Italia”, podeljeni smo u pet grupa koje su sa mesta okupljanja kretale u vremenskom razmaku od 10 minuta. Nakon toga, podeljeni su nam zadaci u kojima je bilo potrebno da pronađemo odgovarajuće objekte u Firenci. I bilo je zanimljivo…

      U prodavnici torbi bilo je potrebno pronaći Toshiba torbu sa notebookom i daljim uputstvom: sledi pronalaženje jednog od najstarijih kafea na Piazza Republica trgu. Osim saznavanja godine kada je kafe otvoren (u 18. veku!), bilo je potrebno ulogovati se na Toshiba – Florence sajt, odgovoriti na stručna pitanja o kojima smo slušali tog dana na prezentacijama i nastaviti dalje.

      Sledeći zadatak je bio pronaći „Doctor connectivity“-ja (nazvanog po dobro poznatom utility-ju koji stiže uz veći deo Toshiba laptopova) u jednoj od najstarijih apoteka ne samo u Italiji, već na svetu. I tu se uz pomoć Toshiba Portege R400 računara povezanog na internet preko 3G mreže, morala pronaći IP adresa računara, tj. tačno realizovati i ovaj zadatak.
       

      Pomenuću da je rastojanje između svake od ovih lokacija bilo više stotina metara, pa je osim mape neophodne za pronalaženje svih ovih objekata bila potrebna i više nego solidna kondicija.

      Sledi opet kilometarski dugačka šetnja do nove pozicije na kojoj smo na Portege R400 računaru (podsetiću da je u pitanju Tablet PC) morali da nacrtamo deo slike koju je na ulici nacrtala prethodno angažovana umetnica – Mona Liza sa Toshiba računarom. Svaka grupa imala je zadatak da nacrta po petinu slike, kada se sve ovo na kraju akcije spojilo u zajedničku sliku – naravno, ništa nije ispalo :).

      U međuvremenu, tokom izvršavanja ovih zadataka i pronalaženja objekata, bilo je i sporednih zadataka: što smešnija slika sa nekim japanskim turistom (njih je bogu hvala bilo na sve strane), pronalaženje statue životinje koja simbolizuje Firenzu (statua divlje svinje), te kupovina najneobičnije moguće paste. Ova poslednja akcija izazvala je najviše uzbuđenja budući da je posebno bodovana: od onih krajnje neinventivnih, običnih, pa do Bugarke koja je pronašla pastu u obliku falusa i izazvala time prave salve smeha.

      Budući da su Srbi bili u ekipi sa Turcima (a s kim drugo – kao da nam je 500 godina bilo malo), naši „saigrači“ su shvatili smisao reči pasta najbukvalnije moguće – otišli su u restoran i čekali da se porcija iste – skuva! 🙂 Naravno, ovo je uslovilo da svoje inače sasvim solidno vreme znatno pokvarimo i u ukupnom zbiru završimo kao ekipa na trećem mestu. Poslednji deo zadatka bio je zajednički, što „otkačeniji“ snimak ekipe na čuvenom mostu Ponte Vecchio.

      Kada smo već kod mosta Ponte Vecchio, reći ćemo da se radi o jednom od sigurno najčuvenijih mostova na svetu. Ne, on nema grandioznost jednog Golden Gejta ili novoizgrađenog mosta u Atini, ali ima ogromnu istorijsku vrednost. Nekada se na ovom mestu i stanovalo, kao što možete videti na slikama; danas on predstavlja omiljeno mesto turista iz celog sveta, i na njemu se nalazi veliki broj najpoznatijih juvelirnica, najstarijih italijanskih kuća koje se bave zlatom i zlatnim nakitom.

      Ovo je takođe i mesto za zaljubljene, a naša kamera je zabeležila među potpisima ljudi iz čitavog sveta, čak i natpis Srbija…

      Vine testing

      U „akciju“ se svakako može ubrojiti i uživanje u čarima italijanske kuhinje, a toga je ovog puta zaista bilo na pretek. Budući da sam i sam veliki obožavalac specijaliteta italijanske kuhinje, višečasovno uživanje na način kako to italijani rade, niti malo mi ne predstavlja problem. A italijanima hrana znači bukvalno sve: čuveno dvokratno radno vreme u Italiji najviše je uvedeno da bi svi mogli da se prepuste čarima pravog ručka, u kome valja uživati. Jede se u tačno predviđeno vreme, stoga ne treba da vas začudi ako u 14h ne možete pronaći slobodno mesto u restoranu, a već u 15h na istom mestu, nema nigde nikoga…

      Iako smo tokom tri dana provedena u Firenci konstantno uživali u čarima dobre hrane, svakako najreprezentativniji događaj desio se tokom poslednjeg dana boravka u ovom divnom gradu. Autobusima smo se popeli na brdo iznad Firenze, do obližnjeg seoceta koje se nalazi tik nakon rezidencijalnog dela Firence koje obiluje brojnim, neverovatno skupim vilama i rezidencijama ZAISTA bogatih ljudi. Jer, još jednom ću ponoviti, Firenca je jedan od najskupljih gradova na svetu, čak za nekih 30-ak procenata skuplja i od Rima…

      U ovom seocetu, kome sam istini za volju zaboravio ime, nalazi se tratoria “Omero”, tik preko puta kuće u kojoj je niz godina živeo i radio, verovali ili ne, niko drugi do Galileo Galilej. Opisivati nešto što se rečima ne može uzaludan je posao, stoga neka slike govore ono što ja izreći ne bih mogao…

      No pravi događaj stiže odmah nakon sjajnog ručka; vine testing… Silazimo, naravno po želji, u podrum ovog divnog restorana gde se gostima nudi izvanredan izbor najkvalitetnijih vina. A znamo dobro da italijanska vina spadaju u red najcenjenijih i najkvalitetnijih vina na svetu, te da je žiteljima Apeninskog poluostrva do ove tradicije izuzetno stalo. U toj meri, da je uzgajanje grožđa i pravljenje vina, pod direktnom kontrolom same države koja izuzetno pazi na kvalitet. Kako kažu naši domaćini, ne daj Bože da prevarite kupca, država Italija će vas teretiti kao da niste platili porez…o svakoj proizvedenoj flaši mora se voditi računa.

      Imali smo prilike da isprobamo ukus četiri vrlo dobra, vrlo kvalitetna vina. Jedan od konobara koji važi za dobrog poznavaoca vina pokušao je da nam sugeriše ukuse koje svako od ovih vrsta sadrži u sebi; istini za volju, nisam osetio baš aromu eukaliptusa, vanile ili drugih sastojaka, ali da sam kao i ostali uživao, jesam!

      Po povratku u Firencu, pružila nam se divna prilika da ovekovečimo i divnu panoramu ovog prelepog grada…

      Povratak…

      Kada nam je Voja Gašić poslednjeg jutra forvardovao SMS poruku Lufthanse o otkazivanju leta, sve je više ličilo na dobru šalu; kamo sreće da je tako zaista i bilo. I to je jednom moralo da se desi, ne može uvek sve da ide po planu…

      Po Marfijevom zakonu, kako to već biva, drugi avion iz Firence ka Minhenu kasnio je; u bavarsku prestonicu slećemo otprilike kada je naš avion za Beograd već rulao po pisti. Lufthansa service centar naravno rešava problem i sledi let na drugi kraj Nemačke, do Berlina, odakle treba uhvatiti vezu za Beograd. Sa vremenom smo razume se već u cajtnotu i kreće suluda trka po nemačkim aerodromima kako bi se uhvatio naredni let. Sve se naravno završava u poslednjim momentima i u Beograd ipak stižemo predviđenog dana, ali sa nekih 6 časova zakašnjenja…
       

      No ni to nije moglo da pomuti zaista sjajne utiske koje smo poneli iz Firence. Utiske o jednom sjajnom događaju, sjajnom skupu na ekskluzivnoj lokaciji čak ni problemi sa transferom ne mogu da pomute. Odavno nisam imao prilike da boravim na ovako dobro organizovanom skupu, možda je bolji, od kako se ja bavim ovim poslom, to bio samo HP skup na Kanarskim ostrvima. Jednostavno, vidi se trag profesionalaca, ljudi koji se s punim pravom nalaze na svojim pozicijama: ponuđena nam je sjajna kombinacija korisnih sadržaja i zabavnog programa.

      Takođe, ne mogu i da ne pomenem svu zanimljivost tehničkog dela, tj. prezentacija. One su ovog puta bile zaista od izuzetne koristi za nas koji se bavimo novinarskim poslom: imali smo prilike da saznamo mnogo dodatnih podataka koji se ne mogu naći ni u kakvom propaganadnom materijalu niti u pdf fajlovima. Ove informacije su znatno doprinele da steknemo još bolji utisak u pogledu Toshibe i njenih proizvoda; kvalitet u poslu moraju da isprate profesionalci što naši domaćini iz Toshibe svakako i jesu!

      Zahvaljujemo se kompanijama Toshiba i CT Computers na ukazanom poverenju
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test