Toshiba Portege R400

Toshiba Portege R400

Iako Tablet PC koncept računara, makar kod nas nema previše pobornika, novi predstavnik Toshibine prestižne Portege serije nudi nešto sasvim novo. Dostupnost podataka u svakom momentu i na svakom mestu određenoj grupi korisnika od presudnog je značaja: takvi korisnici će umeti da cene napredak koji je po tom pitanju napravila Toshiba...

    Sadržaj

      Petar Gredelj
       

      Glavna zvezda nedavno održanog „Leading Innovation“ skupa koji je u organizaciji kompanije Toshiba održan u Firenci, svakako je bio Portege R400 prenosni računar. Radi se o modelu iz poznate i prestižne klase ovog proizvođača, klase koja sa razlogom predstavlja jednu od okosnica Toshiba ponude. Model R400 rezultat je dugotrajnog rada inženjerskog tima svetskog proizvođača broj 3 i sa punim pravom nosi titulu perjanice aktuelne ponude…

      S druge strane, naše tržište i nije previše gladno uređaja ovakvog tipa: nećemo baš reći da tablet PC računari i slični derivati klasičnih notebook računara ovde nemaju prođu. Međutim, imati i naročito KORISTITI mogućnosti ovog tipa računara za koji treba ipak izdvojiti nešto konkretnija sredstva, ipak nisu nešto što imamo prilike da viđamo svakodnevno. Iako se ideja računara po kome se može “pisati” nikako ne može nazvati utopijom, a naročito je Microsoft uložio ogromnu energiju ne bi li je približio krajnjim korisnicima, malo je onih koji njegove mogućnosti upotrebljavaju na adekvatan, pravi način. Stoga nekako možemo konstatovati da upotreba tablet PC-ja simbolizuje određeni stil života, tempo koji je znatno iznad uobičajenog, rad u pokretu, pristup internetu u svakom momentu. Ukoliko se na neki od ovih načina rada prepoznajete, Toshiba Portege R400 može biti izuzetno interesantan računar za vas!

      Upravo te prednosti u odnosu na druge računare ovog tipa ističe Toshiba kao odlike svog Portege-a; zato je R400 u ponudi ovog proizvođača i označen kao prvi računar na svetu koji podržava “Microsoft Active Notifications” mogućnosti. Kako i na koji način to Portege R400 podržava, objasnićemo u nastavku testa.
      Izgled računara, hardver

      U skladu sa aktuelnim modnim trendovima, Toshiba je započela sa potpunom promenom izgleda većeg broja svojih modela; kombinacija crne i bele boje je u trendu a prvi predstavnik svakako je Portege R400. Nema sumnje da nova generacija računara deluje izuzetno atraktivno a jasno je primetan i znatno poboljšani kvalitet materijala korištenih pri izradi. To se vrlo jasno može videti iz priloženih slika…

      Verujem da će većina posetilaca biti saglasna sa konstatacijama o izuzetno uspešno izvedenom dizajnu modela R400.
       

      Dvanaestoinčni ekran nudi vrlo solidan prikaz u maksimalnoj rezoluciji 1280×800 piksela. Vrlo je interesantan način na koji je Toshiba na novom Portege modelu pozicionirala često upotrebljivane funkcijske tastere, a naročito je interesantan položaj finger print senzora. Sigurnosna unapređenja vrlo su bitne odlike ovog računara i na tome se izuzetno puno radilo.
       

      Tastatura i touchpad su odličnog kvaliteta, uostalom, Toshiba je isuviše veliki i priznati proizvođač da bi se, makar kada je o višoj klasi računara reč, “igrala” sa ovakvim, da ih tako nazovemo, sitnicama.
       

      Slika dole levo prikazuje jednu od najbitnijih osobina Portege R400 modela: ključna stvar naravno je mali OLED displej koji smo nedavno takođe imali prilike da vidimo u prikazu ASUS G1 modela, mada je njegova funkcionalnost u ovom slučaju, daleko, daleko veća. Na narednoj strani ovog prikaza upoznaćemo se sa tim mogućnostima.
       

      Portege R400 svakako nije računar koji će vas svojim specifikacijama ostaviti bez daha: naravno, u ovakvim slučajevima proizvođači igraju sa nešto drugačijim adutima. Srce sistema zasnovanog na mogućnostima Centrino Duo platforme (Intel i945GM čipset) čini, po prvi put na nekom od naših prikaza viđeni, Intel Core Duo ULV (Ultra Low Voltage) U2500 procesor koji funkcioniše na 1.2 GHz. Naravno, njegova glavna karakteristika nisu spektakularne brzinske mogućnosti već umerena potrošnja koja ovakvom računaru omogućava dovoljno dug rad u baterijskom režimu.

      Sistem je opremljen sa 1 GB sistemske memorije (2 x 512 MB Samsung PC4300) dok je poverenje kada je “storidž” u pitanju, ukazano Toshibinom MK8007GAH hard disku. Ovaj hard disk takođe predstavlja poseban kuriozitet jer smo zahvaljujući njemu, po prvi put u prilici da se u nekom testu prenosnog računara sretnemo sa 1.8 inčnim “hardom”. Logično, njegove minijaturne dimenzije omogućavaju upotrebu upravo u računarima ovakvog tipa; to se sa druge strane odražava na nešto lošije performanse, pa se tako ovaj drajv od 80 GB i 2 MB keša, čije se ploče vrte na 4200 obrtaja, teško može upustiti u borbu sa konkurentima iz 2.5″ edicije, kada je o brzinskim mogućnostima reč.
      I kada je video podsistem u pitanju, primarni izbor bila je što manja potrošnja; otud je i sasvim logično što je poverenje ukazano integrisanom rešenju unutar samog i945GM čipseta.

      Navedene specifikacije nikoga neće ostaviti bez daha, to je sasvim jasno; uostalom, i ovi rezultati to govore. Naravno, namena ovog računara i jeste sasvim drugačija a to se odražava kada je u pitanju trajanje rada u baterijskom režimu. Dva časa i sedam minuta dos tepena ispražnjenosti baterije od 40 procenata, jeste prilično respektabilan rezultat ako uzmemo u obzir da su testiranja vršena pod Windows Vista Ultimate operativnim sistemom, čiji je power management potpuno drugačiji u odnosu na prethodni OS, Windows XP.

      Što se osećaja u realnom radu tiče, nekako se ipak oseća inferiornost po mnogim pitanjima. Sa ovakvom hardverskom postavkom, Portege R400 se prilično teško nosi sa megalomanskim resursima koje Vista iziskuje. Dodajmo svemu tome i veliki broj pomoćnih programa koji stižu uz većinu Toshiba prenosnih računara i takođe sa sobom povlače određene resurse – dolazimo do zaključka da sve to predstavlja možda i preteško breme za ovog mališana. To se na kraju krajeva ogleda već pri samom pokretanju računara; dok se podigne operativni sistem i pokrenu svi pozadinski programi, protekne bezmalo tri minuta od momenta uključenja! Za nešto ugodniji rad, zaista je neophodno lagano tweak-ovanje sistema i gašenje svih manje potrebnih servisa i pomoćnih programa.

      Po pitanju konekcija, R400 ima čime da se pohvali. Pristup mreži omogućen je putem, u oba slučaja Intelovih mrežnih adaptera: klasičan način pristupa omogućava i gigabitni protokol, dok je wireless još uvek ograničen mogućnostima i945 čipseta. Za veće brzine ipak valja sačekati verziju ovog računara na Santa Rose platformi. naravno, tu je i Bluetooth 2.0 + EDR, dok model koji je pristigao na naš test, na žalost ne omogućava pristup internetu uz pomoć 3G pristupa mreži mobilnih operatera. Model koji smo imali prilike da vidimo na “Toshiba Leading Innovation” skupu u Firenci bio je opremljen takvim mogućnostima, i to predstavlja posebnu, vrlo važnu karakteristiku ovakvog računara.
      Modem je međutim “mračna” prošlost komunikacija za Portege R400, ako ste mislili da se dial up-om možete povezati na mrežu svih mreža, onda ovaj računar definitivno nije za vas…

      Uvek na mreži

      Toshiba je uložila jako puno znanja i truda kako bi ovaj računar, makar po njihovim rečima, učinila prvim računarom na svetu koji podržava “Microsoft Active Notifications” preko 3G mreže. Ovo je novitet koji zahteva i određeni operativni sistem koji ga podržava, a to je naravno Windows Vista. Ova mogućnost omogućava korisniku, da uvek, u svakom momentu i na svakom mestu bude u apsolutnom skladu sa svojim najnovijim podacima.

      Bez obzira da li vam je računar uključen ili u takozvanom sleep modu, od sada uvek na vreme možete dobiti novi mail, ili jednostavno sihnronizovati svoj kalendar i agendu dešavanja, ukoliko primera radi, koristite deljenu aplikaciju ili fajl, sa kolegama ili poslovnim partnerima.

      Potrebu za brzom informacijom možda i najbolje dočarava slajd “pozajmljen” iz Toshibine prezentacije: do informacije brzo i jednostavno možete doći na svakom mestu a da to možete učiniti potpuno diskretno, što u pojedinim situacijama može biti od presudnog značaja.

      Kako je Toshiba uopšte to učinila? Naravno, uz pomoć minijaturnog OLED displeja (pomenuli smo ga na prethodnoj strani prikaza), na kome se ispisuju sve informacije koje korisnik želi da vidi. Zahvaljujući mogućnoestima Windows Viste, vaš računar može uz pomoć pristupa 3G mreži, u svakom momentu sam, potpuno automatski da preuzme nove informacije neophodne korisniku. Naravno, tu u prvom redu mislimo na nove mailove a sam korisnik je u mogućnosti da jednostavno vrši pregled ovih informacija, uz pomoć tastera koji se nalaze tik uz pomenuti displej.

      Kako računar koji je pristigao na naš test nije na žalost posedovao možda i glavni “feature”, a to je upravo mogućnost pristupa 3G mreži uz pomoć odgovarajućeg slota za SIM karticu, nismo bili u prilici da se sami uverimo kako to u praksi izgleda. Verujem da će već sa narednom isporukom ovog računara ta mogućnost biti na raspolaganju potencijalnim kupcima ovog računara. Pa ipak, da bi vam na najbolji način objasnili kako to u praksi izgleda, ponovo ćemo se poslužiti detaljima iz prezentacije o modelu Portege R400.

      Kao što sa priloženih slika možete videti, informacija o prispeću maila uvek vam je dostupna, bez obzira da li je vaš računar u tom momentu uključen. Informacijama koje se prikazuju na displeju možete vrlo jednostavno baratati, te birati odgovarajuću vrstu prikaza na ekranu.

      Slika broj 2 možda još bolje govori o mogućnostima: ovde je primera radi prikazan samo subject maila koji naravno možete pročitati, dobiti odgovarajuću informaciju u pravom trenutku. Takođe možete i praviti izbor između više pristiglih informacija, mailova, taskova. Izvanredna mogućnost koju će oni kojima prava informacija u pravom trenutku ponekad život znači, sasvim sigurno umeti da iskoriste.

      Security

      Toshiba je takođe jako puno učinila na polju sigurnosti podataka kada je ovaj model prenosnog računara u pitanju. Krađa poverljivih informacija, znamo to već svi, može naneti vlasniku računara puno nepredviđenih problema. Da bi ovakve situacije predupredili, a takvih informacija na poslovnom računaru kakav je ovaj sasvim sigurno ima u izobilju, inženjeri Toshibe su uložili maksimum da do njih u praksi nikako ne dođe.

      Biometrijski senzor nije ništa novo, niti posebno neobično u svetu računara; već je sigurno prošlo više od pet godina kako se sa ovom mogućnošću zaštite srećemo kada su u pitanju notebookovi. Istini za volju, danas je možemo sresti i na računarima mainstream kategorije, pa čak i onim jeftinijim. To ne znači da se metod zaštite otiskom prsta korisnika ne može zaobići…znaju to dobro i u Toshibi. Stoga su finger print senzor ipak učinili nešto drugačijim kod modela Portege R400.

      Naime, informacije o otisku prsta ne smeštaju se na skrivenu particiju hard diska računara, već se skladište unutar samog sistema za prepoznavanje otiska. To maksimalno povećava sigurnost ovog računara, a dodatna mogućnost svakako je prepoznavanje do najviše 21 različita otiska. Ako ste se ikada zapitali šta se dešava u situacijama kada korisnik povredi ruku, ili kada jedan računar u određenim situacijama treba da koristi više korisnika (prezentacije na primer), evo i konkretnog rešenja u vidu nove generacije finger print senzora na Toshiba prenosnim računarima.

      I to nije sve, Toshiba je učinila konkretan korak unapred po pitanju zaštite privatnosti na ovom računaru, i to uz upotrebu bluetooth povezanosti na mobilnom telefonu! Pretpostavimo da se nalazite u kancelariji, okruženi ste (nepoverljivim) kolegama i želite da svoje podatke učinite nedostupnim pogledima drugih. Morate hitno da izađete a nema vremena za log off: vaš računar će se automatski zaključati i vaše podatke učiniti skrivenim od pogleda “uljeza”. To možete učiniti na više načina uz pomoć svog mobilnog telefona, naravno, na način koji sami kožete precizno da definišete:

      – ukucavanjem određene kombinacije brojeva na vašem mobilnom telefonu, možete otključati ili zaključati vaš računar
      – kombinacija određenih brojeva na vašem mobilnom telefonu + standardni windows logon password
      – automatic screen lock – udaljite li se od računara onoliko koliko je potrebno da bluetooth konekcija računara i mobilnog telefona bude prekinuta (desetak metara u praksi), vaš računar će se automatski zaključati…

      Specifikacije, ocene na testu

      Dolazimo i do dela testa u kome govorimo o specifikacijama svakog računara: osnovna karakteristika koja će verujem, mnogima upasti u oči jeste da Portege R400 ne sadrži optički drajv! Mnogo se toga po pitanju inovacija učinilo kada je u pitanju ovaj računar, ali da baš optički drajv bude kolateralna šteta, možda je ipak malo previše. Uz ovaj računar on ne stiže čak ni u externoj izvedbi: da bi primera radi sa DVD reinstalirali operativni sistem, moraćete da potražite dodatno rešenje…

       

      Toshiba Portege R400

      LCD

      12.1″ WXGA

      Wide LCD

      Da

      Procesor

      Intel Core Duo U2500

      Brzina procesora

      1.2 GHz

      Čipset

      Intel i945GM

      Grafika

      integrisana

      Sistemska memorija

      2x 512 MB dual chanell

      Hard disk

      1.8 ” Toshiba MK8007GAH – 80 GB

      Optički uređaj

      Ne

      Modem

      Ne

      LAN

      Intel PRO/1000PL

      Wireless LAN

      Intel PRO Wireless 3945ABG

      Konekcije

      2x USB, firewire, Bluetooth 2.0 + EDR, card reader

      Maksimalna rezolucija

      1280 x 800

      Operativni sistem

      Windows Vista Ultimate

      Softver

      Norton Internet Security 2007, Inter Video WinDVD

      Težina

      1.72 kg

      Dimenzije

      304×239.5 x 29.5 – 31.9 mm

      Garancija

      36 meseci

      Dobavljač

      CT Computers

      Testovi

      Skromne brzinske mogućnosti ovog računara nagnale su nas da posegnemo samo za nekim osnovnim testovima: i na osnovu dobijenih rezultata možete jasno uočiti da Portege R400 nije “munja”. Međutim, ono najbitnije kada je ovaj tip računara u pitanju, jeste trajanje baterije – preko 2 sata pod novim operativnim sistemom koji PC Mark 2002 battery test tumači nešto drugačije od Windowsa Xp, sasvim je pristojan rezultat.

       

      Toshiba Portege R400

      PC Mark 05

      2219

      CPU

      2595

      Memory

      1991

      Graph

      753

      HDD

      2788

      3D Mark 03

      1130

      Battery test (do 40%)

      2h 07 min 30 sec

      Na osnovu svega viđenog. konačne impresije o Toshiba Portege R400 prenosnom računaru rezultiraju sledećim rezultatima…

       

      Toshiba Portege R400

      Performanse

      7

      CPU

      3

      Grafika

      2

      Hard disk

      2

      Autonomija

      7

      LCD panel

      6

      Količina sistemske memorije

      3

      Izrada računara

      15

      Dizajn

      11

      Tastatura, touchpad

      4

      Konekcije

      0

      Dodatni hw, oprema

      3

      Softver

      10

      Operativni sistem

      4

      Utility

      3

      Prateći sotfver

      3

      Garancija

      3

       

       

      UKUPNO POENA:

      54

      Eto i konkretnog primera nemogućnosti uspostavljanja adekvatnih pravila kada je reč o ocenjivanju prenosnih računara: Portege R400 je bukvalno stradao kada su u pitanju performanse, iako je reč o računaru potpuno drugačijeg koncepta u odnosu na prosečne notebookove. Uz svu želju da ne budemo preoštri kada je ovaj deo ocenjivanja po sredi, ne možemo se oteti utisku da se možda i preteralo u žrtvovanju brzine zarad duže autonomije u radu.

      S druge strane, možda smo bili i preblagi u pogledu ocenjivanja nekih drugih mogućnosti; iako bi “connectivity” trebalo da bude drugo ime ovog računara, ne možemo zažmuriti pred činjenicom da Portege R400 poseduje samo 2 USB porta, nema firewire-a, TV-outa, nema čitača memorijskih kartica, svega onoga što je danas praktično standard na prenosnim računarima. Da ne govorimo o nedostatku optičkog uređaja što je dodatni trošak za potencijalnog kupca…

      Ali zato, maksimum poena kada je u pitanju softverska podrška; Toshiba je jedan od onih proizvođača koji po ovom pitanju zaista nudi i više nego dovoljno. Čak se možda može reći i previše: jer dok se svi programi preinstalirani na ovom računaru prilikom podizanja sistema učitaju, komotno možete popiti kafu 🙂 O Toshiba pomoćnim programima smo više puta govorili u nekim od ranijih prikaza njihovih notebookova na našem sajtu pa nema previše smisla ponavljati se: u svakom slučaju, iz obilja dobre ponude samo treba odabrati ono što je korisniku računara zaista i potrebno. Naročito u situacijama poput ove, kada hardverskih resursa baš i nema u izobilju…

      Utisci

      Iako sam se na prvi pogled u martu mesecu, tokom boravka na “Toshiba Leading Innovation” eventu u Firenci bukvalno na prvi pogled zaljubio u ovaj računar, nakon detaljnijeg upoznavanja sa njegovim mogućnostima, te impresije su jednostavno splasnule. Kako kažu, ljubav dođe i prođe 🙂

      Šalu na stranu, ali tek kada se sa određenom vrstom uređaja ozbiljnije uhvatite u koštac, na pravi način dolazite do određenih zaključaka. Portege R400 jeste dostojan naslednik znamenite serije ovog proizvođača, ali definitivno predstavlja računar za neveliku kategoriju korisnika. Deluje da se Toshiba ipak previše zanela u osvajanju novih tehnologija i njihovoj primeni upravo na ovom računaru, u tolikoj meri da su zaboravljene neke standardne potrebe svakog korisnika. Dobro de, nije ovo prvi računar koji nema optički uređaj, nije ni prvi koji nema firewire ili čitač memorijskih kartica, nije ni prvi računar bez video izlaza, pa čak ni bez modema – ali čini se da je prvi koji nema SVE ovo…ne možemo a da ne primetimo.

      S druge strane, napredne mogućnosti pristupa ažurnim informacijama koje su od kritičnog značaja za neke od korisnika, te vrlo dobra unapređenja prvenstveno po pitanja sigurnosti podataka, aduti su koje će umeti da cene oni kojima je ovakav tip računara potreban. Tablet PC računari nikada nisu bili previše popularni da bi se lako spustili u mase, niti previše jeftini da bi ih svako sebi mogao priuštiti; pa ipak end user cena koja iznosi oko 2500 evra, ipak se čini malo previsokom (nadam se da drvlje i kamenje neće poleteti na pogrešnu adresu – distributera).

      Sa onim što nudi, Toshiba Portege R400 više će poslužiti kao demostracija tehnološkog napretka Toshibe nego što će napraviti ne znam kakav bum na tržištu: isuviše je malo pravih korisnika ovog tipa računara, spremnih da zarad novog, fensi računara sa naprednim mogućnostima, zažmure na neke njegove objektivne nedostatke.

      Za:

      – predstavnik nove generacije Tablet PC prenosnih računara
      – mogućnost 3G konekcije (opciono)
      – po prvi put praktično viđena “Microsoft Active Notifications” podrška
      – odličan dizajn
      – Intel ULV (Ultra Low Voltage) procesor sa smanjenom potrošnjom
      – Windows Vista Ultimate edition
      – značajna unapređenja po pitanju sigurnosti, nova generacija biometrijskog senzora
      – impresivna kolekcija pratećeg softvera

      Protiv:

      – maloprodajna cena sa uračunatim PDV-om iznosi preko 2500 evra
      – performanse loše, žrtvovane zarad povećane autonomije
      – minimalan broj raspoloživih konekcija, nema modema, TV-outa, firewirea, card readera…
      – nema optičkog uređaja

      Računar na test ustupio “CT Computers
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test