Toshiba Qosmio F50

Toshiba Qosmio F50

Novi Qosmio je pred nama. F50 poseduje nekoliko novina koje ga značajno izdvajaju od ostatka ponude. Neke od njih su u domenu dizajna, a neke u domenu hardvera, poneka je i softverskog tipa. Nama deluje da je notebook svakako dovoljno različit da bi u svakom slučaju obezbedio svoju publiku.

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Toshiba Qosmio F50

      Nakon Toshiba Satellite A300 modela, ponovo se srećemo sa jednim predstavnikom nove generacije notebook računara popularnog japanskog proizvođača. Ovaj put se radi o predstavniku više klase, odnosno popularne Qosmio serije laptopova, koji stiže pod oznakom F50. Iako se radi o uređajima pozicioniranim u različite klase, i cenovno i kategorijski, određene karakteristike se dele. Oba uređaja karakteriše Fusion finish dizajn, Feather-Touch multimedijalne tastere, te Sleep-and-Charge USB i Facial Recognition tehnologije. Sleep-And-Charge USB portovi donose mogućnost punjenja različitih uređaja preko USB portova u situaciji kada je računar ugašen. Trebate da vodite računa o tome da bi ova funkcionalnost mogla da dovede do trošenja baterije, ukoliko notebook nije priključen na eksterni izvor napajanja. Ova mogućnost je inicijalno isključena, te je treba manuelno uključiti u Start Menu opcijama, odnosno u Toshiba / Utilities / HW Setup stavci. Tada ćete biti u mogućnosti da napunite svoj MP3 plejer ili baterije drugih uređaja u bilo kom trenutku, čak i ako računar ne radi. Facial Recognition tehnologija koristi web kameru radi identifikacije korisnika, zahvaljujući čemu se bezbednost može dići na novi nivo. Feather-Touch multimedijalni tasteri su osetljivi na dodir, stižu smešteni na traci iznad tastature i karakteriše ih belo pozadinsko osvetljenje, kao i specifičan zvuk nakon (de)aktiviranja. Uopšte, notebook karakteriše upotreba belog pozadinskog osvetljenja na više mesta

      Sam notebook ima određene specifičnosti u dizajnu, usled čega bismo se usudili da ga nazovemo “muškim”. Radi se o teškoj, robusnoj petnaestici. Metalni delovi na zadnjem delu i delimično po bokovima, kao i nešto veća debljina uređaja utiču na to da imamo utisak da je ovaj laptop za notebook tržište ono što je džip za tržište automobila. Ipak, ne nekakav terenac za svakodnevnu vožnju van puta, već pre elegantan SUV za vožnju po gradu i auto-putevima. Dizajn je delimično uslovljen integracijom podrške za TV tjuner i antenskog priključka, a treba naglasiti i prisustvo dva hard diska, pri čemu njihov kapacitet, ali i fizička odvojenost drajvova puno znače prilikom snimanja TV kanala, naročito dolazeći do izražaja kada je potrebno raditi još nešto paralelno sa snimanjem, kada se jedan disk prilično opterećuje. Dizajneri multimedijalnih računara Qosmio serije tako još jednom pokazuju da zaista misle na udobnost korišćenja.

      Hardver, specifikacija

      Qosmio F50 na našem testu se bazira na Intelovoj mobilnoj tehnologiji. Poseduje Intel Core 2 Duo T9400 mobilni procesor, jedan od najsnažnijih modela dostupnih tržištu. To je dvojezgaran procesor koji radi na taktu od 2,53 GHz. Raspolaže sa 6 MB L2 keš memorije, kao i FSB-om od 1066 MHz. Količina raspoložive memorije će biti limitirana 32-bitnim operativnim sistemom – iako notebook stiže sa 4 GB, Windows će videti samo 3 GB iste zbog nemogućnosti adresiranja veće količine memorije od strane 32-bitnih operativnih sistema. Za grafiku se stara Nvidia GeForce 9600M GT GPU, sa 512 MB sopstvene memorije. Ekran ovog 15.4-inčnog računara poseduje rezoluciju od 1440 x 900 piksela. Ekran je glossy, širokougaonog tipa sa odnosom stranica od 16:10.

      Specifikacija:

       

      Toshiba Qosmio F50

      LCD

      15.4″, wide, glossy, 1440 x 900

      Procesor

      Intel Core 2 Duo T9400 (2,53 GHz)

      Grafika

      Nvidia GeForce 9600M GT, 512 MB

      Sistemska memorija

      4 GB DDR2

      Hard disk

      2 x Toshiba MK3252GSX (320 GB, 5400 RPM, 8 MB bafera, SATA interfejs)

      Optički uređaj

      HL-DT-ST DVDRAM GSA-T50N

      LAN, Wireless

      GigabitLAN, Wireless Draft N, Bluetooth

      Konekcije

      4 x USB 2.0, VGA izlaz, Firewire, antenski ulaz, HDMI, ExpressCard, eSATA combo, MS/MS Pro/MMC/SD/xD čitač kartica

      Dodatno

      Web kamera, TV tjuner, čitač otiska prstiju, Cell multimedijalni procesor

      Operativni sistem

      Windows Vista Ultimate Service Pack 1

      Softver

      Toshiba DVD Player, Toshiba Assist, Adobe Reader 8, Toshiba Easy Media, Microsoft Office Trial, McAfee Security Trial, myphotobook, Ulead DVD Movie Factory, Microsoft Works 9, Power Cinema for Toshiba, memeo AutoBackup, Google Desktop, Picasa2

      Težina

      3.6 kg

      Dimenzije

      366 x 275 x 38 mm

      Cena

      1440 evra

      Garancija

      12 meseci

      MK3252GSX hard diskovi dolaze upravo iz kompanije Toshiba. U računaru se nalaze dva diska, kapaciteta po 320 GB, koji se vrte na 5400 obrtaja u minutu, imaju 8 MB bafera i SATA interfejs. Radi se o jednoj od prvih serija Toshiba diskova koja je podržavala TMR (tunnel magneto-resistive recording) tehnologiju snimanja. DVD pisač je standard na koji smo odavno navikli. Qosmio F50 podržava Gigabit LAN, WiFi Draft N (poslednji WiFi standard), te Bluetooth. Poseduje četiri USB 2.0 porta, od toga jedan combo port u koji se može ubaciti ili USB 2.0 ili eSATA konektor, Firewire, 5-in-1 čitač memorijskih kartica, ExpressCard slot, te HDMI i VGA izlaze, pomoću koji možete sliku izbaciti na eksterni displej. Ono što posebno izdvaja računar iz ostatka ponude jeste prisustvo ugrađenog TV tjunera, kao i multimedijalnog procesora baziranog na Cell tehnologiji, odnosno čipovima koji su slavu stekli po tome što ih ugrađuju u Playstation 3 konzole. Toshiba je adaptirala tehnologiju, kreiravši Spurs Engine multimedijalne procesore sa četiri Cell jezgra. Ovaj čip je zadužen za multimedijalnu reprodukciju, što posebno ima uticaj na sadržaje visoke definicije. Operativni sistem je Windows Vista Ultimate, 32-bitan, sa ugrađenim Service Pack 1. Uz računar Toshiba isporučuje veliku količinu dodatnog softvera, neki bi možda rekli i – preteranu. No, to zavisi od tačke gledišta.

      Dizajn, konektori

      Kompanija Toshiba nas je navikla na pomalo asketska pakovanja, ali to ovaj put nije slučaj. U paketu se, pored samog notebook-a i strujnog adaptera, dobijaju kablovi za antenski priključak, daljinac (standardna Windows Media Center verzija sa dve baterije, te kompozitni kabl, antena i IR transmiter. Tu su i uputstva, kako u skraćenoj verziji sa opisom bazičnih radnji, tako i u obimnijoj varijanti, sa detaljnim objašnjavanjem brojnih funkcija. Uputstva se mogu naći i u elektronskoj formi na hard disku računara. Notebook prati linije “Fusion finish” dizajna. U praksi, to znači da su implementirane boje visokog sjaja i da će pedantnije vlasnike nervirati ostavljanje brojnih otisaka, što je neminovnost u ovom slučaju, ma koliko se pazilo. Sam računar je prilično robustan i odličnog kvaliteta izrade. Gornjom površinom dominira veliki simbol serije Qosmio, koji je okružen teksturisanim površinama tamno sive boje (uz više nijansi iste). Same linije računara su dosta nestandardne, pa tako imamo ivice eliptičnog oblika, koje se naizgled ne poklapaju u potpunosti, ali dopunjuju gotovo savršeno. Takođe, prednje i zadnje strane su izdubljene pa notebook ne deluje toliko debeo koliko zaista jeste. Slike sve to mogu dočarati bolje od hiljadu reči. Sa zadnje strane, kao i po bočnim stranama uz zadnju ivicu, nalazi se metalik sivi deo, koji računaru daje „opasan“ izgled, da ne kažemo muški karakter, uz otvore za hlađenje koji gotovo da podsećaju na hladnjake velikih automobila, kao i nekoliko integrisanih uređaja i konektora sa krivim linijama (na primer, čitač memorijskih kartica).

      Na prednjem delu je smešten prekidač za WiFi, dok pozadi na metalnoj površini zatičemo više konektora nego što su nas na to navikli notebook uređaji poslednje generacije. Pored otvora za hlađenje, tu su smešteni priključak za strujni adapter, hibridni eSATA/USB 2.0 port (kao što smo već rekli, svi USB 2.0 portovi – uključujući i ovaj – podržavaju Sleep and Charge tehnologiju), jedan „običan“ USB 2.0 port, VGA izlaz, te priključke za modem i LAN. Konačno, tu je i antenski ulaz za one koji žele da koriste mogućnosti TV tjunera. Levo su smešteni čitač memorijskih kartica, FireWire port, audio konektori, kao i DVD pisač. Na desnoj strani su ExpressCard slot, HDMI, još jedan USB 2.0 port i Kensington lock, te priključci za IR transmiter.

      Unutrašnjost računara je izuzetno dopadljivo dizajnirana, makar prema mišljenju autora ovih redova. Zaobljene linije, udubljenja, kao i celokupan utisak zaslužuju najveću ocenu. Duž desne i leve ivice, te gornje i donje strane se proteže okvir metalik sive boje. Ispod njega, uz samu ivicu naslona za dlanove, se nalaze indikatori rada koji svetle belim pozadinskim osvetljenjem, kao i simbol kompanije Toshiba. Iz njega „izviru“ i tasteri touchpada, koji se izdvajaju svojim atipično duguljastim i „zašiljenim“ okvirima. Treba istaći da i u samom bočnom vrhu taster funkcioniše bez problema, tako da funkcionalnost nije trpela. Između tastera, koji su takođe metalik sive boje, je smešten skener otisaka prstiju. Tastatura, nasloni za dlanove i touchpad su dominantno crne boje, premda su samo touchpad i tastatura uniformno sivi, dok je ostatak dizajniran u tonu naizmeničnih crnih i sivih linija, koje su katkad prave, a katkad zakrivljene. Površina touchpada je vrlo prijanta na dodir, a nešto manja visina je donekle nadoknađena većom širinom i na njegov račun upućujemo maksimalne pohvale. Mislili ste da se Toshiba odrekla točkića za analogno podešavanje jačine zvuka? Prevarili ste se, a on je smešten na levoj strani naslona za dlanove.

      Tastaturu možemo okarakterisati samo na jedan način – izvanredna! Sve je na svom mestu što se tiče rasporeda, tasteri „prijaju pod prstima“, osećaj kucanja je odličan, nema ugibanja, dimenzije tastera su dobre.Iznad tastature ćete zateći taster za paljenje kao i veći broj multimedijalnih tastera osetljivih na dodir, koji takođe sijaju belim pozadinskim osvetljenjem. Konačno, u gornjim levim i desnim uglovima su smešteni Harman Kardon zvučnici, dok je subwoofer na donjoj strani uređaja. Oko ekrana se nalazi crni okvir, sa udubljenjima koja čine da ekran deluje uvučeno. Iznad ekrana je web kamera, a ispod simbol Qosmio serije. Ono što moramo naglasiti kada govorimo o unutrašnjosti ovog notebook-a jeste da su takođe korišćene boje visokog sjaja, te da se i ovde srećemo sa fenomenom dopadljivosti, koja bi na kratke, a kamoli srednje ili duge staze mogla rezultovati frustracijom zbog nemogućnosti neprljanja i neostavljanja otisaka. Stvar koja bi nam prijala jeste postojanje nekog sistema za pričvršćivanje poklopca kada je laptop zatvoren, pošto se radi o nešto težem uređaju.

      Rezultati testova

      Toshiba Qosmio F50

      PCMark 05

      Score

      5376

      CPU

      6422

      Memory

      5462

      HDD

      4597

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      3619/5295

      NuclearMC

      8784

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      23652/17854

      Multimedia

      164439/76342

      Memory Bandwidth

      5563/5530

      Multicore Efficiency

      7779 MB/s, 36 ns

      HDDDrive Index

      37 MB/s

      3DMark06

      3D mark score

      4480

      CPU score

      2212

      wPrime

      32M (speed test)

      29.592 sec

      1024M (stability test)

      942.381 sec

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      49.7 MB/s

      Access Time

      18.5 ms

      Burst Rate

      75.1 MB/s

      CPU Usage

      3.5%

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      58 min 34 sec

      Utisci

      Računar dolazi sa Windows Vista Home Premium Service Pack 1 operativnim sistemom u 32-bitnoj verziji. Windows Experience Index je deklasiran na 5.0. Po segmentima, ocene iznose 5.4 za CPU, 5.9 za RAM, , 5.0 za grafiku, 5.3 za 3D grafiku, te 5.5 za hard disk. Toshiba isporučuje svoj softverski paket, koji omogućava kontrolisanje rada raznih segmenata računara, kao i fino podešavanje određenih parametara funkcionisanja, kao što su web kamera, kontrola potrošnje, rada WiFi i Bluetooth konekcije, pristup dodatnom softveru i slično. Tu su i dodatne aplikacije kao što su myphotobook, Google Desktop , McAfee antivirus, Roxio Disc Creator, Picasa2 i još nekoliko dodatnih programa. Nekome će se dopasti raznovrsnost softverske ponude, neko će kritikovati prenatrpanost i poželeti “goli” Windows – mi to ne posmatramo ni kao prednost ni kao manu. Uostalom, najveći broj aplikacija se može bez problema deinstalirati…

      Toshiba Quad Core HD Processor, odnosno Cell koji je prilagođen multimedijalnim potrebama Toshiba notebook-a, je hardverska inovacija kada se radi o reprodukciji video sadržaja, dok softverska stiže u vidu Gesture Controller-a. Potonji predstavlja dalju iteraciju upotrebe web kamere za kontrolu određenih aspekata računara. Pomoću web kamere se može snimiti određeni broj gestikularnih komandi, koje posle možete koristiti za kontrolu reprodukcije video sadržaja. Ova kombinacija, međutim, radi isključivo u jednom skupu aplikacija, uglavnom vezanih za Media Center, odnosno Windows Media Player. To u praksi znači da neće raditi u jednom broju aplikacija, koje – da se ne lažemo – većina nas koristi (na primer, Media Player Classic i sl.) Ipak, radi se o sasvim korisnoj novini, za koju bismo voleli da je vidimo implementiranu u nekom obliku u većem broju uređaja, pošto bi ista imala potencijal da donekle odmeni daljince. Ostaje nam da pomenemo Toshiba Hybrid DVB-T/Analog Tuner, koji omogućava korisnicima prijem TV signala, premda nagađamo da će za puno iskorišćenje njegovih potencijala većina korisnika da se orijentiše prema takozvanim 3rd party aplikacijama.

      Oba hard diska se mogu šiframa individualno zaštititi iz BIOS-a. Zvučni sistem (dva zvučnika i bas) potpisuje Harman Kardon, a zvuk koji daje je svakako daleko iznad proseka za kategoriju prenosnih računara. Usudili bismo se da primetimo da je jedan od najboljih koje smo imali priliku da čujemo, što i ne treba da čudi, imajući u vidu pedigre kompanije Toshiba na ovom polju. Sleep-and-Charge portovi su takođe veoma interesantna stvar. Svi oni koji ćesto pune veći broj uređaja preko USB portova će znati da cene ovu mogućnost – samo ne zaboravite da je aktivirate.

      Ekran ima sjajan premaz – tu nema iznenađenja. Radna rezolucija iznosi 1440 x 900 tačaka, boje su sasvim solidne, živahne, gradijent je bolji u odnosu na ono što smo do sada uglavnom viđali kod notebook računara cene 1000 i više evra. Nema velikog proboja pozadinskog osvetljenja. Kultura rada računara je na veoma visokom nivou, kao što smo i očekivali od računara ove klase, odnosno kompanije Toshiba. Iako ima dva hard diska, oni su nečujni i rade veoma kulturno, bez ikakvih uočljivih “drljanja” i sličnih neželjenih nuspojava. Notebook se praktično ne zagreva na površinama koje imaju dodir sa korisnikom, uspešno odnoseći toplotu prema poleđini. Jedina površina čiju bismo temperaturu ocenili kao “donekle mlaku” nakon intenzivnog testiranja jeste deo u gornjem desnom uglu. Uz notebook se isporučuje 4000 mAh baterija. Toshiba Qosmio F50 nije šampion po pitanju autonomije. Izdržava oko dva sata i petnaest minuta sa ekranom zatamnjenim na pola i uz neobavezno, nezahtevno korišćenje računara.

      Rezime

      Toshiba Qosmio F50 ima mnoštvo pozitivnih karakteristika. Iako smo dugo razmišljali da li da mu dodelimo Highly Recommended nagradu, na kraju smo odlučili da je izostavimo samo zbog dimenzija i težine koji su ipak preveliki za notebook računar ovog tipa. Ipak, to ne znači da ovaj laptop ne možemo toplo preporučiti – naprotiv. Imamo razumevanja za razloge zbog kojih su se dizajneri odlučili za ovakav pristup. Nešto veće dimenzije su bile neophodne za implementaciju dodatnih čipova i prateće elektronike, više uređaja, te obezbeđivanje efikasnijeg hlađenja. Qosmio je pravi multimedijalan laptop u punom smislu te reči, a to ne znači da ga ne možete koristiti i u druge svrhe. Stavku Nedostaci shvatite vrlo uslovno. Radi se o moćnoj mašini, velikih mogućnosti, koja stiže sa brojnim inovativnim tehnologijama, podrškom za razne vidove povezivanja (uključujući i eSATA port), a piscu ovih redova se računar dopada i sa dizajnerske strane. Jednostavno, on nema nikakvih izrazitih mana u odnosu na to kako je i za koju ciljnu grupu projektovan. Nagađamo da će se dopasti i mnogima koji ne “pate” od trendova istanjivanja uređaja po svakom cenu, a pre svega jednom delu muške populacije. Zaljubljenici u multimediju koji žele više od bazičnih proizvoda su dobili vrlo ozbiljnu spravu, bogatih mogućnosti.

       

      Performanse

      18

      CPU

      8

      Grafika

      6

      Hard disk

      4

      Autonomija

      6

      LCD panel

      6

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      21

      Dizajn

      11

      Tastatura, touchpad

      5

      Konekcije

      5

      Dodatni hardver i oprema

      2

      Softver

      5

      Garancija

      1

       

       

      UKUPNO POENA:

      64

      Prednosti:

      – Odlične performanse
      – Podrška za mnoštvo vidova povezivanja
      – Tastatura i touchpad odlični
      – Dva hard diska idealna za snimanje video materijala
      – Spurs Engine, Gesture Controll, Sleep-and-Charge portovi i druge “sitnice koje život znače”
      – Dizajn

      Nedostaci:

      – Preterana upotreba sjajnih slojeva
      – Nepostojanje mehanizma koji bi fiksirao poklopac kada je zatvoren
      – Gabariti

      Toshiba Qosmio F50 notebook na test ustupio distributer CT Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test