Toshiba Qosmio F60

Toshiba Qosmio F60

Toshiba nastavlja sa plasmanom računara izrađenih po njenim merilima, ne hajući previše za aktuelne trendove. To joj ne donosi previše novih kupaca, ali zato stvara specifičnu kategoriju, tradicionalno okrenutu njenim proizvodima, sasvim sigurno u nešto većoj meri nego što je to slučaj sa laptopovima drugih marki. Toshiba dugo nije bila zastupljena u pojedinačnim prikazima, ali je zato bila itekako prisutna u našim redovnim

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Kompanija je lansirala veliki broj noviteta, od kojih mnogi stižu i do nas. Danas nam je “na tapetu” model Qosmio serije, oznake F60 i sufiksa 127…Japanska Toshiba je verovatno najuporniji proizvođač kada govorimo o tradiciji, što donekle i ne čudi ako imamo u vidu zemlju porekla. Čvrsto se držeći svojih standarda i ranije ustanovljenih merila, Toshiba nastavlja sa plasmanom računara izrađenih po njenim merilima, ne hajući previše za aktuelne trendove. To joj ne donosi previše novih kupaca, ali zato stvara specifičnu kategoriju, tradicionalno okrenutu njenim proizvodima, sasvim sigurno u nešto većoj meri nego što je to slučaj sa laptopovima drugih marki koji sve više i više nalikuju jedni drugima, bez obzira što se radi o potpuno drugim brendovima. Koliko je to ispravna poslovna logika, ostaje na onima u kompaniji da procene. Asus je vrlo agresivan i na polju notebook računara pretekao je japanskog proizvođača u Top 5 listi. No, izgleda da nadležni ne haju previše. Među modelima nove generacije je i osvežena Qosmio serija multimedijalnih i igračkih mašina. Do nas je stigao model F60-127. Šta on može ponuditi korisnicima?
       

       

      Qosmio već duže vremena podrazumeva besprekoran kvalitet izrade, pa tako mora biti i ovog puta. Ipak, i ovde ne zatičemo previše pomeranja u odnosu na ranije generacije. Pride, treba reći da je F60 pripadnik Qosmio porodice, ali je ipak jedan od njenih najpristupačnijih članova. Suštinski, radi se o računaru okrenutom multimediji, sa raskošnim mogućnostima u tom pogledu. Uz snažnu konfiguraciju, tu su i diskretna grafika sa HDMI priključkom, Harman Kardon zvučnici, širok broj podržanih konektora, portova i standarda…i kao šlag na torti, Blu-ray plejer! Odlična izrada u kombinaciji sa konzervativnim dizajnom je u principu odlika kompanije Toshiba i njenih računara, ali ovaj put ne možemo ostati ravnodušni pred jarko crvenom bojom, odnosno bojom trule višnje, koja dominira Qosmio F60 računarom. Nakon otvaranja poklopca, uočavaju se oble površine ispod ekrana, kao i po ćoškovima. Trendovi istanjivanja se ovde ne uzimaju u obzir ni pod razno.

      Unutrašnjost je tipična za Toshiba računar. U glossy stilu prenesenom sa spoljnog dela na unutrašnji, sa pretežno crnim i delimično tamno sivim (iznad tastature) delovima, pri čemu se tastatura prostire preko celog unutrašnjeg dela. Tastatura ima i numeričli deo, kao i naša slova (Č, Đ, Ć, Ž…), a iznad nje se nalaze kontrole osetljive na dodir, pomoću kojih je moguće uključiti ili isključiti WiFi, ili rudimentarno kontrolisati reprodukciju multimedijalnih sadržaja. Ispod ekrana je simbol Qosmio linije, a iznad njega web kamera. Tačped je najdiskutabilniji, ne toliko zbog svog kvaliteta (koji je sasvim solidan), koliko zbog toga što je izmešten poprilično prema levoj strani, pa postoji mogućnost da će korisnik prilikom kucanja često kačiti i tačped iako mu to nije namera. Spomenimo i Sleep & Charge tehnologiju, koja je prisutna i na Qosmio F60 modelu (očekivano). Za slabije upućene, radi se o tehnologiji koja omogućava punjenje USB naprava i kada je računar ugašen, pod uslovom da je priključen na struju preko ispravljača. Svakako zgodna stavka kada se razmatra kupovina prenosnog računara…

      Hardver, specifikacija

      Hardver računara je baziran na Intel Calpella platformi, sada već dobro poznatom znancu, o kome smo naširoko pisali u prikazima od početka godine. Osnovu čini HM55 čipset u kombinaciji sa Arrandale 32-nanometarskim procesorom. U konkretnom slučaju, Qosmio F60 koristi Intel Core i7 620M CPU, čiji radni takt iznosi 2,67 GHz. Radi se o dvojezgarnom procesoru sa 4 MB keš memorije. Kako je podržan Hyper-threading, fizička jezgra nude mogućnost simultanog obavljanja četiri thread-a. Maksimalna toplotna disipacija je deklarisana na 35 W. Jedan grafički čip je integrisan u samom procesoru (Intel HD grafički čip), ali je on de facto neaktivan, pošto sav teret pada na diskretnu Nvidia grafiku (nije podržana Optimus tehnologija za eventualno “šetanje u letu”). Za grafiku je zadužena Nvidia GeForce GT 330M grafika, koja koristi sopstvenih 1 GB GDDR3 memorije (i može da pozajmi dodatnu količinu memorije od sistemskog RAM-a, po potrebi). Računar koristi 6 GB DDR3-1066 sistemske memorije.

      Specifikacija:
       

       

      Toshiba Qosmio F60-127

      LCD

      15,6″, 1366 x 768, glossy, LED backlit (TruBrite)

      Procesor

      Intel Core i7 620M, 2,67 GHz

      Čipset

      Intel HM55 Express

      Grafika

      Nvidia GeForce 330M (1 GB)

      Sistemska memorija

      6 GB DDR3

      Hard disk

      640 GB, 2,5”, 8 MB keša, 5400 rpm

      Optički uređaj

      Blu-ray čitač (podržava snimanje DVD medija)

      LAN

      Gigabit LAN

      Wireless LAN

      Wireless 802.11 bgn, Bluetooth

      Konekcije

      (3+1) x USB 2.0, eSATA/USB Combo port, VGA izlaz, HDMI izlaz, 5-u-1 čitač kartica, audio izlazi, web kamera

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium x64

      Masa

      2,96 kg

      Dimenzije

      387 x 266 x 34 mm

      Cena

      144,000 dinara

      Garancija

      3 godine

      Ekran ima dijagonalu od 15,6 inča. Radna rezolucija ekrana iznosi 1366 x 768 piksela, i ima LED pozadinsko osvetljenje. Ekran ima refleksivni premaz visokog sjaja, odnosno radi se o tipičnom Toshiba TruBrite ekranu. Moramo na ovom mestu reći da bismo voleli da ekran ovakvog računara ipak ima nešto veću rezoluciju. Hard disk ima kapacitet od 640 GB i delo je matične kompanije Toshiba. Radi se o standardnom 2,5-inčnom disku sa 8 MB keš memorije, koji se vrti na 5400 rpm. Optički uređaj je Blu-ray čitač, koji istovremeno može da snima na DVD i CD medije. Svi oni koji se sećaju da je Toshiba bila glavni promoter HD-DVD standarda, glavnog konkurenta Blu-ray tehnologije, će svakako zavrteti glavom, ali šta da se radi. Ako ih ne možeš pobediti, pridruži im se.
       

      Qosmio F60 ima tri “čista” USB 2.0 porta, i još jedan eSATA/USB combo port pride. Podržava Gigabit LAN, kao i WiFi Draft N konekcije, te Bluetooth. Ima VGA izlaz, ali i HDMI izlaz, te je moguće preko njega direktno izbaciti i sliku i zvuk na eksterni displej. Nema ExpressCard slot, što nas je pomalo iznenadilo. Čitač kartica je tu, kao i web kamera i audio priključci. Harman Kardon zvučnike smo takođe pomenuli u uvodnom delu teksta. Dolazi sa Windows 7 Home Premium operativnim sistemom u 64-bitnoj varijanti, što je i logičan izbor u današnjem okruženju. Konačno, spomenimo da se na računar daje trogodišnja garancija, što je svakako značajna stvar u svetu notebook-ova. U pakovanju se nalazi veliki i obiman korisnički priručnik na srpskom jeziku, što takođe valja istaći.

      Rezultati testova

      Nema velikih iznenađenja u ovom domenu. Ono što je jasno već na prvi pogled iz specifikacija, u ovom slučaju se potvrđuje u praksi kroz testove. Odlična mašina za multimediju, nezahtevni poslovi, office i slično leti, poslovne aplikacije i uopšte aplikacije koje opterećuju CPU se obrađuju prilično lako, a jedino mesto gde laptop ne briljira jesu najzahtevniji 3D naslovi. Da nas ne shvatite pogrešno, u nižoj rezoluciji (kakva je uostalom i rezolucija ekrana F60 notebook-a) se možete sasvim fino igrati u širokom broju igara, ali najzahtevniji naslovi vam neće baš tako lako raditi. Sa druge strane, StarCraft II će, primera radi, raditi savršeno…
       

      Toshiba Qosmio F60-137

      PCMark Vantage

      Score

      6384

      Memory

      3818

      Gaming

      4314

      Productivity

      4427

      HDD

      3050

      Cinebench 10/NucleaRUS

      OpenGL/CPU rendering

      3491/7548

      NuclearMC

      11870

      3DMark 06

      Score

      6364

      CPU Score

      3024

      WPrime

      32M

      16,849 sec

      Autonomija

      Trajanje baterije

      3h 20min

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      65,0 MB/s

       

      Toshiba TruBrite ekrani su stari poznanici. Radi se o ekranima glossy tipa, ali “ispod” tog sloja se nalazi ekran solidnih karakteristika, dobrog ugla gledanja i solidne reprodukcije boja, srećom. Nažalost, na laptopovima često ove stavke bivaju bačene u drugi plan, pa zamaskirane upotrebom debelog glossy premaza. Osvetljenje i kontrast su na visokom nivou. Opet, rezolucija je “samo” – imajući u vidu cenu računara – 1366 x 768 piksela. Tastatura je sada već standardna za Toshiba modele i radi se o klasičnoj tastaturi sa relativno širokim tasterima, koja se odupire trendovima implementiranja čiklet tastatura i tome sličnih “novotarija” – iz perspektive japanske firme. Tasteri su premazani određenim slojem koji pomaže prijanjanju, ali i modifikuje osećaj prilikom kucanja. U zavisnosti od afiniteta, smatraćete to dobrim ili lošim, a imaćete osećaj da je ispod masnjikav sloj nekog materijala. Tačped podržava multitač tehnologiju. Veoma je dobar i nemamo suštinskih primedbi. Spomenućemo da ima velike tastere, što je tipično za kompaniju Toshiba. Imamo primedbu na položaj, o čemu smo već govorili, pošto je tačped poprilično izmešten prema levoj strani računara.
       

      Qosmio F60 računar se isporučuje sa šestoćelijskom baterijom od 4200 mAh, odnosno 48 Wh. Kao što možete videti iz tabele rezultata, ostvaruje se autonomija od oko tri sata i dvadeset minuta, što nije nikakav rekord, ali je sasvim solidan rezultat. Preciznijim podešavanjima iz Toshiba aplikacija, intenzivnijim zatamnjivanjem ekrana, eventualnim isključivanjem WiFi-ja i sličnim operacijama sigurno možete taj period dodatno produžiti.

      Ono što je posebno interesantno kod ove baterije jeste mehanizam njenog montiranja, odnosno vađenja, koji se nalazi pozadi, dakle ne na donjem, već zadnjem delu računara. Nalazimo da je ovakav sistem posebno pogodan za manipulacije baterijom. Što se kulture rada tiče, F60 nije baš najhladniji računar. To pripisujemo Nvidia diskretnoj grafici, koja je poznata kao značajan izvor toplotne disipacije. Naravno, ni Core i7 nije naročito nevinašce po tom pitanju, iako su u Arrandale generaciji procesora načinjeni značajni pomaci po pitanju potrošnje. Nemojte nas shvatiti pogrešno, F60 se ne zagreva značajno, ali one površine koje postaju mlake i zagrevaju se su baš one sa kojima korisnik najčešće dolazi u kontakt, poput naslona za dlanove. Kuleri rade prilično tiho i sa te strane nemamo nikakvih primedbi.

      Rezime

      Dolazimo do za Qosmio F60 veoma nezahvalnog dela našeg prikaza, kada moramo sumirati utiske, ne samo po pitanju ovog laptopa, već i u sklopu šireg konteksta i njegove tržišne pozicije. Upravo posmatranje u sklopu šireg konteksta najviše “spušta” naš utisak. Iskreno, ako biste izdvajali poveću sumu novca za Toshiba laptop, možda bismo pre preporučili Qosmio X500, koji smo takođe prikazali u sklopu uporednog testa luksuznih notebook računara. Isto tako, na tom testu smo isprobali i Satellite P500, koji je maltene hardverski identičan ovoj mašini, a primetno je jeftiniji. Istina, ova dva konkretna modela su većeg formata, ali smo sasvim sigurni da vam je jasno da želimo da damo primer postojanja hardverski izuzetno sličnih modela sa drugačijim odnosom cena i mogućnosti.

      Dakle, gde je začkoljica? Nje naizgled nema. Toshiba Qosmio F60 je odličan laptop i vrhunska multimedijalna mašina. Sve dok ne dođete do cene, i tu stavku uključite u razmatranje. Jednostavno, iz tog ugla posmatrano, Qosmio ne nudi preterano dobar odnos troškova i mogućnosti. To ne znači da će korisnici koji se budu opredelili za ovaj laptop biti razočarani njime, naprotiv. Samo želimo da kažemo da ta stavka pomalo baca senku na F60, što je zaista šteta, imajući u vidu vrhunski dizajn, odlične performanse i ukupan utisak o laptopu. Ne zaboravite i No Matter What garanciju, čije je važenje nedavno produženo do kraja ove godine. Svakako vam može značiti prilikom opredeljivanja, odnosno kupovine. Ako bismo morali da sažmemo naš utisak u jednu rečenicu, Qosmio F60 je odličan, kvalitetan laptop, ali i preskup. Neko će reći da se kvalitet mora platiti i to je zaista tačno, ali u ovom slučaju ta sintagma važi samo donekle.
       

      Ocena reprezentuje naše viđenje kako notebook zadovoljava potrebe kupaca u svojoj kategoriji  i gde je u odnosu na aktuelnu ponudu i konkurenciju, a predstavlja mišljenje autora. Toshiba Qosmio F60 je odličan računar, veoma dobre hardverske snage, ali ne razlikuje se puno od sličnih modela daleko povoljnije cene, i stoga nema najpovoljniji odnos cene i performansi.
       

      Ocena: 80%

      Prednosti:

      – Dizajn, kvalitet izrade
      – Odlične performanse, sa izuzetkom najzahtevnijih 3D igara zbog grafike niže srednje klase
      – Trogodišnja garancija

      Nedostaci:

      – Slab odnos cene i performansi (videti tekst)
      – Ekran je mogao biti veće rezolucije

      Notebok na test ustupio Asbis.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test