Toshiba Qosmio X870

Toshiba Qosmio X870

Gotovo godinu dana je prošlo od kada smo na testu imali poslednji Qosmio. Radi se o prenosnim računarima kompanije Toshiba koji pripadaju vrhu njihove ponude i predstavljaju modele namenjene igračima. Prati ih zanimljiv dizajn, kao i veoma dobar hardver. Novi Qosmio objedinjuje sve aktuelne tehnologije u vidu IvyBridge procesora, kao i GeForce GTX grafičke karte serije 600, a sve je to spakovano u redizajnirano kućište koje definitivno nije (pre)upadljivo kao kod prošlog modela. Kako su i ostale karakteristike zaista na visokom nivou, zanimalo nas je da li je novi Qosmio dobar kao što Toshiba tvrdi

    Sadržaj

      Nebojša Todorović Raniji Qosmio modeli, pogotovo poslednji, su imali specifičan dizajn koji se mnogim korisnicima sa ovih prostora jednostavno nije dopao. Generalno, u odnosu na ostale igračke modele Qosmio je uvek išao korak dalje sa dizajnom, najčešće u negativnom smislu. Na svu sreću, kompanija je odustala od ove politike sa X870 modelom, pa smo od samog starta očekivali drastično rafinisaniji dizajn. Na svu sreću, to smo i dobili.

      Kutija nije preterano velika, ali je izuzetno teška i svi dodaci su pažljivo spakovani kako bi sve bez problema stalo unutra. “Artwork” pakovanja jasno sugeriše da se radi o gejming modelu, a veći deo specifikacija je moguće saznati upravo sa bočne strane kutije, što je praktično. Sadržaj je prilično skroman, kada se uzme u obzir da se radi o vrlo skupom uređaju. Osim 3D naočara, koje je potpisala NVIDIA, ništa osim osnovne opreme se ne isporučuje. Tu podrazumevamo dokumentaciju, bateriju, punjač i naravno sam uređaj.

      Dizajn, izrada Već na prvi pogled jasno je da novi Qosmio neće imati prevelikih izleta kako po pitanju dizajna, tako i kombinacije boja. Poklopac je uniformno sive boje, a bokovi uređaja su ofarbani u bordo nijansi, bez ikakvih prelivanja ili gradijenata po kom je bio poznat prethodni model. Qosmio logo je osvetljen crvenom bojom, što je prijatnan prizor. Isto tako, dizajn je prilično konzervativan imajući u vidu Qosmio X775. Plastika je dominantan materijal koji se koristio za izradu, ali na svu sreću uređaj je veoma čvrst i nismo iskusili bilo kakve neuverljive reakcije prilikom njegove eksploatacije.

      Kada smo otvorili X870 zatekli smo prijatan prizor. Ekran rezolucije 1920×1080, sa dijagonalom od 17,3 inča i mogućnostima prikaza 3D sadržaja je veoma interesantan sam po sebi. Displej poseduje “glossy” premaz što stvara refleksiju, ali ona nije izražena u toliko velikoj meri kao što je slučaj sa Alienware modelima koji su na granici iritantnog. Prikaz boja i uglovi gledanja su definitivno iznad proseka, pogotovo horizontalni, jer i pri ekstremnim uglovima po horizontali ekran uspeva da sačuva kontrast. Vertikalni je očekivano slabiji, ali je i dalje izuzetno dobar, što nismo očekivali od 3D ekrana. Osvetljenje je takođe jako dobro i iznad proseka.

      Na gornjem okviru ekrana su smeštene i dve web kamere, kao i stereo mikrofon. Razlog za to što su u paru, leži u tome što X870 poseduje 3D mod snimanja koje ostvaruje putem paralelnog korišćenja dva senzora stvarajući stereoskopski efekat. Kvalitet web kamere je solidan, može se reći bolji od onoga na šta smo navikli, ali frejmrejt znatno opada sa korišćenjem maksimalne rezolucije od 1280×720 (1MPx), što je i očekivano.

      Prelaskom na drugu polovinu računara zatičemo tastaturu sa pozadinskim osvetljenjem koja ima i numerički deo. Tasteri svetle u crvenoj boji što čini da se sve maksimalno vizuelno uklopi sa ostatkom kućišta. Tastatura se ne ugiba u većoj meri, što je veliki plus, jer se radi o igračkom modelu, a tasteri su malo mekši za naš ukus. Tokom kucanja nije bilo praktično nikakvih problema i zaista nemamo većih zamerki na rad. Dopada nam se što je Toshiba ostavila mogućnost podešavanja konstantnog osvetljenja, što nažalost nije bio slučaj kod prethodnog modela.Ipak, osim ovog načina fabrički je podešeno da se tastatura gasi nakon kratkog vremenskog perioda.

      Odmah ćemo reći da je touchpad odličan, kao što se i očekuje od ovako skupog uređaja. Prostran je, tekstura je prijatna na dodir i reaguje izuzetno dobro. Levi i desni klik nisu dve fizički odvojene površine, ali čak i ovako ne možemo prigovoriti ništa na račun reakcije niti smo doživeli u bilo kom momentu da tačped loše odreaguje, što se kod ovakvih rešenja ponekad dešava. Toshiba je izbegla zamku ovog dizajna, što je za svaku pohvalu.

      Iznad tastature se nalaze i zvučnici, a kao i uvek, Toshiba poverava ovaj aspekt Harman-Kardon kompanijii i to sa dobrim razlogom. Ova poznata firma zaista radi dobar posao kada su high-end modeli u pitanju. Na gornjoj površini su locirana dva zvučnika, a svaki poseduje po dva mala drajvera, što na prvi pogled nije ulivalo previše poverenja. Ipak, osim što jako lepo izgleda, pogotovo kada se uporedi sa Toshibom X775, zvučni sistem na X870 radi odlično. U odnosu na ostale notebook-ove, ovo je jedno od boljih rešenja, jer je zvuk prilično precizan i snažan, izuzev standardnog problema – niskih tonova koji izostaju u većoj meri.

      Što se priključaka tiče, svi su locirani sa bočnih strana, dok je napred smešten samo čitač kartica, a sa zadnje ćete naći samo bateriju. Na levoj strani je smešten Blu-Ray čitač, kao i dva USB 3.0 porta. Na istoj stranici se ujedno nalazi i priključak za gigabitni LAN, ali i Kensington lock otvor. Na suprotnoj strani je smešteno nešto više konektora, a radi se o još dva USB 3.0 i sa tim u vidu, ovo je drugi notebook koji smo do sada testirali koji nije imao ni jedan USB druge generacije. Osim toga, na desnoj ivici su smeštena dva 3,5mm ulaza (za mikrofon i slušalice/zvučnike), kao i video izlazi. Tu podrazumevamo HDMI 1.4, kao i stari analogni VGA, a treba pomenuti i priključak za adapter.


      U pogledu hardvera, zaista je teško reći da išta fali X870-ici, jer Toshiba smestila Core i7 3770K koji predstavlja Intelov procesor baziran na IvyBridge arhitekturi koji poseduje četiri fizička jezgra, kao i aktivan HyperThreading. Njegov nominalni takt iznosi 2,3GHz, a uz Turbo Boost može da dostigne frekvenciju od 3,3GHz za jedno jezgro. Prati ga i 12GB memorije, što će većini biti dovoljno na duge staze, bez obzira na to čime se bave. Za smeštanje podataka su zadužena dva hard diska kapaciteta po 750GB, a u pitanju su Western Digital Black modeli. Radi bržeg boot-a, tu je i 8GB NAND memorije, koja se koristi za Intel RST tehnologiju čime je znatno ubrzan proces podizanja OS-a.

      Grafička karta je odlični GeForce GTX670 u mobilnoj izvedbi, a jedino nam je žao što je NVIDIA za ovu kartu odabrala stari Fermi čip, a ne moderni i efikasni Kepler. Zbog ove odluke, GPU je izrađen u staroj litografiji od 40nm, što čini grafičku kartu energetski neefikasnom u odnosu na 28-nanometarske Southern Islands i Kepler čipove. Na svu sreću, performanse su prilično dobre, iako u 3D modu znatno opadaju kao što je bio i slučaj sa ASUS-ovim G75.

      Specifikacije:
      Toshiba X870 3D

      Dijagonala ekrana [inča]
      17.3

      Rezolucija
      1920×1080 [3D, 120Hz]

      Procesor
      Core i7 3610QM 2,6GHz [Turbo Boost do 3,6GHz]

      Čipset
      Intel HM76 Express Chipset

      RAM
      12GB DDR3 1333MHz [3x 4GB]

      Grafička karta
      GeForce GTX 670M 3 GB GDDR5 (Fermi GPU)

      SSD
      Seagate 750GB 7200RPM 16MB keš

      HDD
      Hitachi 750GB 7200RPM 16MB keš

      Optika
      BluRay combo drive

      Konekcije
      4x USB 3.0, HDMI 1.4, VGA, 2x 3.5mm audio, LAN, čitač kartica

      Bežične konekcije
      WiFi 802.11 b/g/n, BlueTooth 4.0 + EDR

      Ostalo
      NVIDIA 3D Vision 2.0, Stereoscopic WebCam, osvetljena tastatura

      Dimenzije [mm]
      417 x 272 x 36.5 do 43.5

      Masa [Kg]
      3.6

      Operativni sistem
      Windows 7 64bit [Home premium]

      Garancija
      2 godine

       

       

      Rezultati
      Toshiba X870 3D

      3DMark 11 [Performance preset]
       

      Graphics score
      2674

      Physics score
      7904

      Combined Score
      2533

      Cinebench R11.5
       

      OpenGL [fps]
      47.29

      CPU [pts]
      6.27

      AIDA64 Memory test
       

      Read / Write / Copy [MB/s]
      15245 / 17412 / 18192

      Latency [ms]
      53.1

      7-Zip 9.20 Benchmark [Comp. / Decomp.] [KB/s]
      17.392 / 211.145

      Battery Eater Min/Max [min]
      73 / 209

       

       

      Rezultati – igre
      1920×1080 0xAA 0xAF

      Crysis Warhead (DX10, Gamer) [fps]
      32.1

      Crysis Warhead (DX10, Enthusiast) [fps]
      25.9

      Crysis 2 (DX11, Ultra, HD Textures) [fps]
      38.8

      Metro 2033 (DX11, high, tesselation) [fps]
      41.1

      Street Fighter IV (DX10, max) [fps]
      112.5

      Batman: Arkham Asylum (DX10, very high) [fps]
      87

      Resident Evil 5 (DX10, High) [fps]
      61.1

      AvP DX11 (DX11, max) [fps]
      28.6

      Nakon testiranja novog Qosmio X870 3D modela stekli smo dva utiska. Pre svega, novi Qosmio je daleko dopadljiviji od svog prethodnika i definitivno predstavlja notebook koji će biti privlačniji većoj grupi ljudi u odnosu na X775 zahvaljujući daleko konvencionalnijem dizajnu. Kvalitet je odličan, a hardver koji ga prati je takođe vrhunski. Ovaj računar definitivno ima snage da se izbori sa svakim zadatkom, bilo da govorimo o igrama ili nekoj veoma zahtevnoj aplikaciji. Toshiba je pazila na kvalitet ekrana koji je zaista nadprosečan, što je dodatni plus, a i 3D mogućnost će pojedincima biti zanimljiva.

      Drugi deo utiska je vezan za NVIDIA 3D prikaz koji smo testirali i kod ASUS-ovog G75V, a svodi se na to da i dalje ostajemo pri stavu da je bolje dati manje novca, ukoliko možete da “preživite” bez 3D ekrana. Prosto, prenosni kompjuteri su i dalje hardverski ispod nivoa koji bi bi dovoljan da 3D u igrama bude tečan u nativnoj rezoluciji i nešto višem nivou detalja, jer u suprotnom smatramo da korisnici žrtvuju previše uz efekat koji neće toliko dugo biti zabavan. Takođe, veličina ekrana je izuzetno bitan faktor da bi 3D prikaz bilo kog materijala bio onakav kakav treba da bude, a 17 inča je i dalje premalo, po našem mišljenju. 

      Sve u svemu, ovo je fantastičan uređaj koji zaslužuje sve pohvale uz savet da ukoliko se odlučite na isti imate u vidu mogućnost nabavke  modela sa običnim ekranom, jer je u ovoj verziji čak i cena prilično visoka.
      Ocena: 86%
      Prednosti: – Odličan ekran – Hardver – Unapređen dizajn – Zvučnici Mane: – Autonomija – Kompletno izrađen od plastike  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test