Toshiba Satellite A100

Toshiba Satellite A100

Veoma povoljna cena koja odlikuje A100-TA1C legendarne japanske kompanije, navela nas je da se malo detaljnije pozabavimo ovim notebookom. Iako je reč o Celeron baziranoj mašini, ne može se reći da je u pitanju totalni low-end...

    Sadržaj

      Delimir Tasić

      Pre bilo kakvog detaljnijeg osvrta na Toshiba Satellite A100-TA1C (u daljem tekstu Toshiba A100) reći ćemo da cena ovog modela u maloprodajnim objektima kompanije Eurolink iznosi svega 764 eura sa uračunatim PDV-om. Iako se na tržištu mogu naći i jeftiniji notebookovi mišljenja smo da se retko kada dešava da se kod takvih modela na pravi način pogodi adekvatan odnos po pitanju mogućnosti i cene. Kupci su na taj način često, iako uštede stotinak eura, bili prinuđeni na velike kompromise i vrlo brzo bi shvatili da njihov sledeći prenosni računar ni u kom slučaju ne bi trebalo da bude iz donje cenovne lestvice. Za Toshiba računar koji ovom prilikom prikazujemo ne može se reći da spada u najjeftinije, ali ipak reč je o modelu koga karakteriše veoma povoljna cena. U pitanju je predstavnik masovne Satellite serije koja se najviše i prodaje bar kada su notebook računari kompanije Toshiba u pitanju. To konkretno znači da je ova serija okrenuta mainstream segmentima tržišta, iako se i u okviru nje mogu naći modeli različite cene i specifikacije.

       

      U svakom slučaju, napraviti skup i kvalitetan notebook nije lako, ali je po našem mišljenju još teže odgovoriti na zahteve cenovno osetljivog segmenta tržišta, jer je često potrebno pomiriti višestruke krajnosti.

      Da li je kompaniji Toshiba to pošlo za rukom u A100 seriji nije baš lako reći bez detaljnijeg obrazloženja. Ono što je izvesno, jeste da je model iz A100 serije koji smo dobili ovom prilikom na test, sastavljen, kada je osnovna hardverska platforma u pitanju, od jeftinijih komponenti. Naime, kao što vam je verovatno poznato, domaći uvoznici imaju mogućnost izbora osnovnih komponentni prilikom naručivanja prenosnog računara za potrebe dalje prodaje. Tako je moguće odabrati tip procesora, količinu i brzinu sistemske memorije, kapacitet i karakteristike hard diska, vrstu optičkog uređaja i tako dalje. To sve kao rezultatantu ima određeni nivo cene, a na domaćim dobavljačima je da procene koji je to nivo koji će im obezbediti prodaju u obimu koji očekuju.

      Toshiba ponovo na testu

      Možda ste primetili da u poslednje vreme češće prikazujemo prenosne računare kompanije Toshiba. Kako je reč o proizvođaču čiji su računari veoma cenjeni među širim slojevima korisnika, mišljenja smo da sasvim opravdano zavređuju našu pažnju. Model Toshiba Satellite A100 koji smo ovom prilikom testirali nema na sebi prestižni Intel Centrino stiker, a glavni krivac za takvu situaciju je ugrađeni Intel Celeron M procesor radnog takta 1.6 GHz. U pitanju procesor sa model rating oznakom ”420” i reč je o jednom od bržih primeraka low-end mobilnog procesora kompanije Intel koji smo imali prilike da vidimo u poslednje vreme u prenosnim računarima koji su nam stizali na test. Uobičajena situacija u ovoj cenovnoj klasi su Celeron M procesori radnog takta 1.4, eventualno 1.5 GHz, pa je centralna procesorska jedinica jedna od stvari koja izdvaja Toshiba Satellite A100 od ostatka svoje konkurencije. Sledeća svetla tačka svakako je količina memorije koja iznosi čak 1024 MB, pa smo sigurni da Vista Capable stiker koji se nalazi na kućištu ovog računara neće ostati samo tu kao dekoracija. Serial ATA hard disk kompanije Hitachi karakteriše skromni kapacitet od 60 GB, ali je zato brzinska specifikacija na visokom nivou, jer je u pitanju model sa brzinom rotacije ploča od 5400 RPM i 8 MB keš memorije. DVD-RAM snimač proizvela je japanska Matshita i reč je o modelu koji je u stanju da DVD-R diskove snima brzinom 8x i nosi oznaku ”UJ-841S”. Sledeća bitna stvar kada je specifikacija testiranog računara u pitanju i još jedan od razloga zašto se na kućištu ne nalazi Intel Centrino stiker, jeste ugrađeni čipset. Reč je o ATI RS400 odnosno ATI Radeon Xpress 200M čipsetu koji je ukombinovan sa novijim ATI SB450 južnim mostom. To znači da je ugrađena ATI grafika koja je po pitanju performansi manje-više rame uz rame sa Intel GMA950 integrisanim grafičkim jezgrom, a u stanju je da za svoje potrebe koristi do 128 MB sistemske memorije.

      Od mrežnih konekcija izdvojili bismo 802.11g mrežni adapter kompanije Atheros koja je veoma poznata u ovom segmentu mrežne opreme, a njeni čipovi nalaze se na proizvodima skoro svih poznatih proizvođača. Gigabitna LAN konekcija očigledno je rezervisana za višu klasu, pa tako A100 dolazi sa Realtek RTL8139 100 mbps mrežnim adapterom, a ista kompanija odgovorna je i za audio podsistem. Pored uobičajenih USB 2.0 portova, vlasnici DV kamera pozdraviće prisustvo VIA 8237 čipa na ploči Toshiba Satellite A100 notebooka zahvaljujući kome je realizovana Firewire 400 podrška u vidu četvoropinskog porta.

      Baterija je kapaciteta 4000 mAh, ali kada je autonomija u pitanju, problem predstavlja ugrađeni procesor. Naime, Celeron M 420, kao i svaki drugi Celeron M procesor, nema implementiranu Intel Speed Step tehnologiju, odnosno njegov radni takt sve vreme iznosi 1600 MHz. Dakle i bilo da se notebook napaja posredstvom ugrađene baterije ili električne mreže, radni takt i napon ugrađenog Celeron M procesora uzimaju svoje maksimalne vrednosti. Ipak, test autonomije pokazao je da je Toshiba svojim odličnim softverom za menadžment potrošnje uspela da izvuče maksimum iz ugrađene baterije.

      Prepoznatljiv dizajn

      Računare kompanije Toshiba oduvek je krasio moderan i atraktivan dizajn bez obzira o kojoj klasi da se radi. Neko će reći da ovakav dizajn nije primeren poslovnim korisnicima, ali u krajnjoj liniji i pripadnici ove grupe korisnika se međusobno razlikuju po pitanju svojih afiniteta, pa je jako teško generalizovati i reći da je npr. IBM idealan poslovni računar…

      Bilo kako bilo živopisne linije koje krase Toshiba Satellite A100 računar čine ga vizuelno veoma atraktivnim proizvodom. Na sivom poklopcu nalazi se diskretan Toshiba logo, a ekran koji je ugrađen na isti taj poklopac karakterišu WIDE proporcije i dijagonala od 15.4”. Reč je o panelu slabijeg kvaliteta sa nešto lošijim uglovima gledanja i osrednjim bojama. U principu kvalitet prikaza na ovom ekranu podsetio nas je na TFT-LCD monitore koji su bili aktuelni pre dve godine. Sa druge strane, da je ipak reč o modernom ekranu govori to da je ispoštovan opšti trend i da je reč o ekranu WIDE proporcija, a rezolucija iznosi 1280×800 tačaka.

      Iznad tastature svoje mesto našao je set stereo zvučnik solidnog kvaliteta koji su zaštićeni metalnim mrežicama crne boje što ih čini neupadljivim, ali ipak i dalje primetnim detaljem. Tastatura je u skladu sa klasom u koju spada testirani računar, pa je tokom kucanja primetno ugibanje po sredini, što će zahtevne korisnike odvratiti od duže upotrebe i navesti ih na kupovinu dodatne tastature.

      Sa leve strane nalazi se neiskorišćeni prostor na kome se nalazi samo taster za uključivanje računara, a po našem mišljenu ovaj blok mogao je biti iskorišćen mnogo pametnije da su na njemu bili implementirani npr. multimedijalni tasteri. Bilo kako bilo zahvaljujući ovoj površini tastatura je pomerena udesno što je pomalo čudno, jer smo navikli do sada da se tastatura uvek nalazi na sredini kućišta. Touchpad je potpisala kompanija Synaptics i u pitanju je upravljački uređaj solidnog kvaliteta. Duž desne strane touchpada, iako to nije posebno naglašeno, nalazi se skrol površina kojom je omogućeno skrolovanje sadržaja po vertikali što dosta olakšava upotrebu računara bez dodatnog miša.

      Na prednjoj strani kućišta nalazi se set signalnih dioda koje nisu previše nametljive i svetle slabim intenzitetom, pa vas neće najverovatnije ometati prilikom gledanja filmova. Za Toshiba Satellite A100 se može reći da je iznenađujuće bogat po pitanju implementiranih portova. Tako se sa desne strane kućišta nalaze dva USB 2.0 porta i taster za uključivanje, odnosno isključivanje, WiFi adaptera. Optički uređaj, ali i port za telefonski kabl i kensington lock nalaze se takođe sa ove strane računara.

      Na prednjoj ivici otprilike na sredini kućišta nalaze se audio portovi koji su obojeni u crno čime se ne narušava vizuelni sklad računara. Kao što smo već naveli na ovoj strani nalazi se i set signalnih dioda.

      Firewire port, S-Video izlaz, analogni monitorski izlaz i PCMCIA slot smešteni su sa leve strane računara, a na poleđini svoje mesto našla su još dva USB 2.0 porta, priključak za mrežni i naponski kabl. Dakle, pohvalno je što se proizvođač odlučio za implementaciju čak četiri USB 2.0 priključka što će umeti da cene korisnici koji notebook pretežno koriste kod kuće. Takođe, prisustvo PCMCIA slota omogućava dodavanje npr. kartice sa dodatnim USB priključcima ukoliko se za time ukaže potreba. Konstrukcija Toshiba Satellite A100 računara je u rangu klase kojoj pripada. Materijali koji su korišćeni prilikom izrade kućišta spadaju u prosek, ali ni u kom slučaju ovaj računar ne bismo poistovećivali sa konfekcijom koja se najviše i prodaje na našem tržištu. Sve u svemu, Satellite A100 ipak opravdava prestižni logo koje nosi sa sebi.

      Performanse

      SiSoft Sandra 2007 Pro

      CPU

      5367/3973

      Multimedia

      12356/16785

      Memory

      2733/2733

      PC Mark 05 Pro

      CPU

      2589

      Memory

      2328

      Graphics

      786

      HDD

      3427

      3D Mark 05

      Default

      522

      CPU

      2670

      PC Mark 2002

      Battery test

      1h 37min

      Cinebench 9.5

      Render Time

      97 sec

      Povoljno

      Sasvim izvesno i kod prenosnih računara važi ona narodna ”koliko para toliko muzike…”. Tako u ovom slučaju imamo možda određene zamerke na ekran, brzinu procesora, ali je sve to manje-više kompenzovano kroz relativno povoljnu cenu koja, da podsetimo, iznosi svega 764 eura sa PDV-om. Dakle, reč je o ceni koja ozbiljno navodi na dilemu: stoni računara ili notebook. Ono što nismo spomenuli odnosi se na instalirani operativni sistem. Naime, računar dolazi sa legalnim Windows XP Media Center Edition 2005 sistemom. Osim što, za razliku od najjeftinijih računara koji su u ponudi, mašina dolazi sa legalnim operativnim sistemom, instalirana je nešto bolja varijanta od uobičajenog Windows XP Home Edition sistema. Naime, Windows XP Media Center Edition 2005 je identičan kao i Windows XP Professional SP2, ali ima pridodatu i Media Center aplikaciju. Istini za volju, Media Center Edition operativni sistem i nema neku veću upotrebnu vrednost kod računara koji nema daljinski upravljač, ali ostaje mogućnost povezivanja notebooka na TV aparat i dokupljivanja Microsoft Media Center Remote upravljača koji se povezuje na USB port. Tada biste od Toshiba Satelitte A100 računar dobili i Media Center PC računar.

      Sumiraćemo prednosti i mane testiranog računara…

      Prednosti:

      Izuzetno povoljna cena

      Legalan Windows XP Media Center Edition 2005 operativni sistem

      Brz hard disk

      1 GB sistemske memorije

      DVD snimač

      Relativno dobra autonomija za klasu kojoj računar pripada

      Četiri USB priključka

      Kvalitetan prateći sistemski softver

      Nedostaci:

      Lošiji ekran

      Tastatura slabijeg kvaliteta

      Slabe 3D performanse ugrađene grafike

      Celeron M procesor

      Računar za potrebe testa ustupio Eurolink.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi