Toshiba Satellite P50-C

Toshiba Satellite P50-C

Japanska Toshiba nastavlja sa snažnim nastupom na svetskim tržištima sa novom generacijom laptopova koji su zaista, ruku na srce, veoma dobri proizvodi i koji pozitivno utiču na imidž kompanije. Još kada bi poradili na sistemu brendiranja, a videćete uskoro i zbog čega...Pred nama je još jedan model iz Satellite P50 serije, ovaj put sa sufiksom “C”. Reč je o multimedijalno orijentisanom uređaju koji je pogodan za širok spektar primena...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Multimedijalni i mejnstrim računari danas definitivno napuštaju ustaljene okvire u kojima su nekada bivstvovali. Više tanki i laki računari nisu “klasa za sebe”, niti se uređaji bazirani na tzv. ULV čipovima mogu okarakterisati kao slabi, ili plod nekog lošeg kompromisa. Kako stvari stoje, svedoci smo trenda koji i ovakve računare, koji su obično bili derivati modela visokih performansi, posmatra kao modele koje treba što više istanjiti, utegnuti, doterati. Progres? Može i tako da se kaže, ali ima i onih sa izdvojenim mišljenjima…
      Test: Toshiba Satellite P50-B
      Model koji danas prikazujemo je naizgled tako nalik ranije testiranom. Spolja su slični, premda je uređaj sa današnjeg testa dosta tanji, a boja mu je “šampanj zlatna”. Ko bi rekao da su, pored spomenutog, P50-B i P50-C tako slične, a opet tako različite mašine? Definitivno ima dosta razlika, posebno u domenu klase čipova (P50-B koristi “punokrvne”, dok P50-C koristi ULV čipove), kao i u nekim drugim aspektima. Svakako se ne radi o tako sličnim računarima kao što bi njihove naizgled veoma slične oznake možda sugerisale. Pogledajmo zašto.

      Dizajn, konektori
      Testirani primerak je došao u klasičnom Toshiba ekološkom pakovanju braon boje. Kompanija puno pažnje poklanja odgovornosti prema čovekovoj okolini, ali moramo priznati da u ovoj klasi uređaja ipak želimo da vidimo nešto bogatije pakovanje. Ne toliko spolja – ne trebaju nam šarene kutije, niti bombastične nalepnice. No, želeli bismo da u pakovanju zateknemo nešto više od najrudimentarnijih stavki, posebno imajući u vidu cenu. Sam laptop, strujni ispravljač i kablovi i uputstva za upotrebu su sve što ćete naći unutra.
      satellite_p50c_17_s.jpg
      Imamo li u vidu, osim gore linkovanog Satellite P50-B modela, i nedavno testirani Satellite S50-B, koji svakako preporučujemo da pogledate, izuzetno je lako napraviti poređenje. U neku ruku, P50-C stoji negde na pola puta između S50-B i P50-B. Toshiba je unifikovala dizajn, a u neku ruku je P50-C najbolje od oba sveta. On objedinjuje tanje i manje masivne dimenzije S serije sa boljim performansama, FullHD ekranom i drugim karakteristikama P50-B modela. Po performansama je negde između, buduću da se oslanja na noviji ULV hardver, koji je prilično snažan za svoju kategoriju i u rangu je mejnstrim hardvera za tipične notebook-ove, ali dolazi sa boljom autonomijom. Sve u svemu, zaista u neku ruku najbolje od oba Tošibina proizvoda.
      satellite_p50c_7_s.jpg
      P50-C dizajnerski ide na minimalizam, a Toshiba je zadržala identičan pravac u dizajnerskom smislu. Korišćenje brušenog aluminijuma, identičan oblik poklopca i izuzetno slične linije laptopova, koje razlikuje samo debljina. Unutrašnjost je takođe aluminijumska i izrađena je od jednog kontinualnog dela, sa čiklet tastaturom crne boje koja “izvire” iz velikog parčeta metala. Iznad tastature su smešteni Harman Kardon zvučnici, za koje se našlo mesta u ovom izdanju budući da nešto veće dimenzije dopuštaju njihovu implementaciju, naglašavajući multimedijalni aspekat testiranog računara.
      satellite_p50c_14_s.jpg
      Stavka po kojoj se P50-C razlikuje od drugih pomenutih modela jeste – boja. Naime, ovde imamo “šampanj” varijantu koja se donekle razlikuje od standardne metalik sive, premda moramo reći da su dotične boje jako dobro ukombinovane i dopunjene. Uopšte gledano, veoma smo zadovoljni izgledom laptopa. Donji deo je izrađen od plastike, ali ne grube, tako da lepo stoji u ruci i nema bojazni da će stajling biti narušen.
      satellite_p50c_3_s.jpg
      Što se tiče konektora, raspolaže manje-više standardnim dijapazonom instrumenata konektivnosti. Nažalost, mana koju smo zamerili kod prethodnika je prisutna i ovde. Na desnoj strani, tamo gde biste inače držali miša, je smešteno zaista puno konektora. Ne samo da su tu dva USB 3.0 porta, već je tu i HDMI izlaz, te audio priključci. Na desnoj strani pri zadnjem delu zatičemo velike otvore za ventilaciju. Levo se nalaze optički uređaj, još jedan USB 3.0 konektor, LAN, te strujni priključak.Baš kao što smo konstatovali u nekim ranijim testovima sličnih modela, i Toshiba Satellite P50-C predstavlja mejnstrim laptop, koji dolazi sa ULV (ultra low voltage) procesorom, odnosno platformom koja možda pre odgovara ultrabuku nego klasičnom računaru. Dolazi sa Broadwell iteracijom laptop hardvera. U ovom Satellite računaru zatičemo Core i7-5500U.
      satellite_p50c_9_s.jpg
      Treba imati u vidu da novi procesori nisu samo nekakav rebranding, već da vrlo, vrlo efikasno rade, te da su im solidno uvećani radni taktovi u odnosu na prethodnu generaciju.Stoga, imamo situaciju da novi procesori sasvim uspešno dostižu performanse mejnstrim procesora niže srednje klase iz prethodnih generacija, što je zaista veliki uspeh za ULV platformu. Konkretno, u laptopu na našem testu se koristi Intel Core i7-5500U procesor, namenjen ultrabukovima i sličnim sistemima niske potrošnje. On radi na 2,4 GHz podrazumevano, a u Turbo režimu radi na 3 GHz.
      skrin1_p50c_s.jpg
      Dvojezgarni procesor podržava i Hyperthreading, odnosno do četiri simultana threada. Ima 4 MB keš memorije. Izrađen je u 14-nanometarskoj izradi, naspram Haswellovih 22-nm. Na ovaj način je i pored uvećanja osnovnog takta zadržao istovetan okvir termalne disipacije. Naime, ona je deklarisana na 15 W.
      [modul]specifikacija=8916 [/modul]
      Jedna karakteristika procesora jeste i prisustvo Intel HD 5500 grafičkog čipa. Grafika radi na 300 MHz bazno, a njen radni takt se penje do 950 MHz. U odnosu na prethodnika je uvećan broj Execution Units (sa 20 na 24), i generalno je bolji performance-per-clock odnos. Sa druge strane, stare grafike su radile na višim taktovima (1,1 GHz, pa i više) tako da je diskutabilno koliki će biti benefiti u krajnjoj instanci i to će verovatno zavisiti od igre do igre. Nažalost, Intel HD 5500 grafika ne donosi podršku za HDMI 2.0 standard.
      skrin2_p50c_s.jpg
      Takođe, treba imati u vidu da Satellite P50-C laptop stiže sa diskretnom grafikom. Radi se o Nvidia GeForce GT 930M grafici. Ista je opremljena 2 GB memorije. Konkretno, u pitanju je memorija GDDR3 tipa. Sasvim dovoljno i korektno za multimedijalne primene, što je ideja iza celog ovog uređaja.
      satellite_p50c_20_s.jpg
      Kada govorimo o RAM-u, laptop dolazi sa sasvim pristojom količinom DDR3L-1600 memorije koja iznosi 8 GB. No, osim količine, važno je spomenuti i konfiguraciju memorije, budući da se ne radi o 2 x 4 GB DDR3 memorije, što znači da nije podržan dual-channel režim rada. Nažalost, ovaj laptop dolazi sa 1 x 8 GB konfiguracijom. Šteta što nije obezbeđena dual-channel podrška.
      satellite_p50c_1_s.jpg
      Za skladišni sistem laptop koristi tradicionalni hard disk. Reč je o modelu, pogađate, upravo kompanije Toshiba, kapaciteta 1 GB. Mali podsetnik na neka prošla vremena, koji nas je pomalo zatekao budući da računar pretenduje na tanak i elegantan dizajn jeste prisustvo optičkog uređaja u vidu DVD pisača.
      Konektore možete videti u priloženoj tabeli, a o njihovom rasporedu smo već diskutovali. Naravno, tu su i podrška za Bluetooth 4.0, WiFi Dual Band AC, HD web kameru, već spominjani Harman Kardon zvučnici i tako dalje. Trebate imati u vidu i jednu veoma važnu stavku – dok mnogi konkurenti pokušavaju da računare učine što jeftinijim i iz modela sličnim ovom izbacuju operativne sisteme i tako ih isporučuju na tržište, Toshiba se opredelila za drugačiji pristup. Mi taj pristup cenimo, bez obzira što su računari sa preinstaliranim sistemima nešto skuplji u proseku. Konkretno, P50-C stiže sa Windows 8.1 OS-om i ogromnom nalepnicom na naslonima za dlanove da je spreman za apgrejd na Windows 10…Uporedili smo tri Satellite laptopa na jednom mestu. Možete veoma egzaktno videti gde su P50-C, P50-B i S50-B jedni naspram drugih kada su performanse u pitanju. Isto tako, možete uveriti u razlike između ovih računara i na osnovu toga proceniti koji bi se od ovog trojca eventualno uklapao u vaše kriterijume, ali i videti kolika je razlika između platformi…
      skrin4_p50c_s.jpg
      skrin5_p50c_s.jpg
       
      [modul]test=444[/modul]
       Već smo spomenuli da Toshiba se opredelila za drugačiji pristup kada je operativni sistem u pitanju u odnosu na Lenovo, Acer, Asus…koji slične računare prodaju bez operativnog sistema. Mi taj pristup cenimo, bez obzira što su računari sa preinstaliranim sistemima nešto skuplji u proseku. P50-C stiže sa Windows 8.1 OS-om i, za naš ukus, preterano velikom nalepnicom na naslonima za dlanove koja služi da informiše korisnika da je računar spreman za besplatan apgrejd na Windows 10.
      skrin3_p50c_s.jpg
      Hardverski gledano, više se ne iznenađujemo korišćenjem ULV hardvera u mejnstrim mašinama, niti na to gledamo negativno, jer u novim generacijama taj jaz jeste u dobroj meri premošćen. Tako i P50-C donosi sasvim solidne performanse, i kao takav je pogodan za širok spektar primena. U suštini, radi se o mejnstrim računaru usmerenom prevashodno ka multimedijalnim vidovima korišćenja. Naravno, možete ga koristiti i za pristojno igranje igara male zahtevnosti. Procesor je dovoljno brz za većinu nezahtevnih potreba, tu je i diskretna grafika, tako da u tom smislu mašina sasvim korektno obavlja posao. Isto tako, Harman Kardon zvučnici daju veoma dobar zvuk, pa je i sa te strane urađen dobar posao.
      satellite_p50c_21_s.jpg
      Ono što bismo svakako voleli i gde bismo kritikovali konfiguraciju jeste odsustvo SSD-a. Lično, autor bi uvek birao brzinu i ugodnostu  radu koju omogućava SSD naspram kapaciteta, koji se ionako uvek može nadomestiti. Istina, i SSD možete ugraditi, ali to morate uraditi ugrađujući ga interno, što nije neophodno za hard disk, koji može biti i eksterni. Tu je i 8 GB RAM memorije, još jedan napredak kada je reč o nečemu što polako ali sigurno počinjemo da smatramo standardom. Što se multimedije tiče, to računar zadovoljava savršeno.
      Ekran
      Ekran je veoma dobar, odlično osvetljen, sa dozom glossy nanosa. IPS panel koji se koristi ima odlične boje i dobre uglove gledanja. Osvetljenje je deklarisano na 300cd/m2, a kontrast na čak 1000:1. Sveukupno smo izuzetno zadovoljni ovim Full HD ekranom, kako u smislu performansi i karakteristika na papiru, tako i ponašanjem u realnom radu.
      ekran_p50c.jpg
      Tastatura, tačped
      Tastatura je čiklet tipa, a japanska kompanija je naziva “frameless tastaturom”. Frameless, zato što izvire iz kompaktne, kontinualne površine od aluminijuma koja prekriva unutrašnjost laptopa, ne dodiruje ivice i nema nikakve specijalne graničnike koji bi sugerisali da je “umetnuta” unutra; prosto, tastatura “izvire” iz površine, umesto da predstavlja još jedan deo “nakalemljen” na veliku površinu. Nema pozadinskog osvetljenja tastera, što je ispod standarda cenovne klase. Tu je i numerički deo. Osećaj u kucanju je izuzetno dobar. Po potrebi, tastaturu možete reprogramirati u priloženom Toshiba System Settings softveru, pre svega ponašanje F tastera, u zavisnosti da li su vam primarne osnovne ili dodatne funkcije.
      satellite_p50c_10_s.jpg
      Tačped je praktično identičan kao kod ranije predstavljenih modela. Stoga, možemo komotno da ponovimo šta smo tamo napisali – odličan, veoma gladak i dobre odzivnosti, zaista jedno od prijatnijih rešenja u ovoj klasi, a i uopšte u bilo kojoj klasi. Velike je površine, kontinualan, može da se koristi kao klikped. Blago je decentriran prema levoj strani, ali u praksi nismo imali nikakvih problema sa time.
      satellite_p50c_2_s.jpg
      Buka
      Sa bukom nećete imati nikakvih naročitih problema. Laptop radi relativno mirno i tiho, sa povremenim ubrzanjima kulera ukoliko se optereti. Ništa čudnije, niti drugačije od sličnih modela. Stoga i nije čudno da imamo korektne rezultate u smislu buke.
      buka_p50c.jpg
      Zagrevanje
      Laptop se uglavnom greje na desnoj strani, gde mu je i glavni ventilacioni otvor. Temperature su nešto više na tim pozicijama, koji stepen više nego što bismo voleli. U praksi nismo imali nikakvih problema sa korišćenjem uređaja.
      temp_p50c_min.jpg
      temp_p50c_max.jpg
      Baterija Baterija omogućava nešto preko 7 sati autonomije. To je sasvim zadovoljavajuć rezultat, tim pre što naš način testiranja nije naročito naklonjen laptopovima sa svetlim IPS ekranima, tako da ukoliko želite da dodatno uštedite bateriju, možete dodatno zatamniti ekran i u takvim situacijama nećete imati problema da izgurate puno radno vreme. Skrenuli bismo pažnju da je baterija u principu neizmenjiva – makar bez alata. Nije zavarena sa unutrašnje strane, ali isto tako ne postoji mehanizam kojim biste je izvadili. Da biste to uradili, morate da odšrafite dva šrafa. Nije posebno problematično, samo je drugačije u odnosu na standardna rešenja koja smo sretali.Toshiba ne nudi drastično drugačiju formulu u odnosu na konkurente iz Asusa, Lenova, Acera i ostalih sa čijim smo se računarima susretali u ovoj klasi, kako cenovnoj, tako i hardverskoj. Donosi preinstaliran operativni sistem, što mi pozdravljamo, ali dobro znamo da će se korisnici radije odlučivati da na tome prištede koji dinar. ULV hardver u mejnstrim šasiji nije bauk, i ne treba više sa podozrenjem gledati na takve kombinacije kao u prvim danima ULV hardvera namenjenog ultrabukovima, koji jeste objektivno bio sporiji od onoga što su nudili mejnstrim računari tog vremena. Danas je njihova brzina sasvim prihvatljiva, a performanse na nivou.
      satellite_p50c_15_s.jpg
      Stoga, šta dobijate za oko 1000 evra, koliko otprilike košta Satellite P50-C? Za mnoge kupce, tu je izuzetno važan faktor No Matter What garancije koja eliminiše mnoge dileme i razmišljanja, i što je veliki adut kompanije Toshiba u odnosu na gro konkurenata. Zatim, dobijate veoma solidnu multimedijalnu mašinu, sposobnu za različite izazove. Svestranost bismo istakli kao jedan od aduta, a isto tako smatramo da u odnosu na S50-B i P50-B donosi zapravo najbolje od oba sveta u jednom uređaju. Računar nije bez mana, i svakako bismo, primera radi, voleli da je prisutan SSD umesto hard diska. Međutim, nešto bismo želeli da istaknemo…
      award_toshibap50c_s.jpg
      Postoji nekakav osećaj kada računar uzmete u ruku i bacite pogled na specifikacije, kada već na osnovu te dve stavke odredite da li ste za njega zainteresovani ili niste. Toshiba je sa svojim Satellite P50-C računarom uspela da, makar kada smo mi u pitanju, pronađe nekakav “iks faktor” koji joj je nedostajao, koji je bio potreban da se računari kupe i srcem, a ne samo hladnim, kalkulantskim proračunom. To je istovremeno i veliki iskorak za samu Toshibu, koja ruku na srce nije bila prepoznatljiva po takvim računarima. P50-C je korektan računar, veoma dobrih karakteristika, ali i sasvim fino skockan i poželjan računar za veliku grupu korisnika. Nama se veoma dopada i dodeljujemo mu priznanje kakvo smatramo da zaslužuje.
      Prednosti: – Komforan rad i solidan hardver – Odličan ekran – Harman Kardon zvučnici – Svestranost računara – Dizajn – (Uslovno) Operativni sistem, što nismo zaticali kod direktnih konkurenata, ali i što povećava cenu računara – No Matter What garancija Nedostaci: – (Uslovno) Cena – Slabije razmešteni konektori sa desne strane računara – Voleli bismo SSD umesto hard diska
      Računar na test ustupila Toshiba.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test