Toshiba Satellite S50-B

Toshiba Satellite S50-B

Toshiba je svoj status u segmentu laptopova zaslužila prepoznatljivošću u mejnstrim vodama, ili rečeno na nešto drugačiji način, velikim brojem pametno osmišljenih all-round mašina. Takav uređaj imamo i danas na testu. Reč je o modelu Satellite serije, oznake S50-B, sa sufiksom 133. Iza pomalo komplikovane oznake se krije mejnstrim računar podjendako upotrebljiv u najraznovrsnijim režimima primene. Pogledajmo šta korisnicima nudi Toshiba Satellite S50-B-133...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Kreirati računar koji može veoma lako i brzo da menja svoju “ćud” nije nimalo jednostavno, a svakako nije onoliko jednostavno koliko se to na prvi pogled možda čini. Toshiba je upravo u takvim “sitnicama” uspela. Danas zatičemo Toshiba laptopove i kod kućnih i kod poslovnih korisnika, podjednako se koriste za slušanje muzike, gledanje filmova ili “grindanje” kroz poslovne aplikacije, koriste ih i stari i mladi. I ne samo laptopove, već i druge uređaje, ali to je neka druga priča.
      satellite_s50_1_s.jpg
      Sećate li se našeg prikaza Toshiba Satellite M50A laptopa? Novi S50 u neku ruku nastavlja tamo gde je prethodnik stao. Ne, računari nisu identični, ali imaju dosta toga zajedničkog, a pre svega ruho u kome dolaze. Toshiba je odlučila da održi određen nivo konzistentnosti kada su dizajn i izrada u pitanju, i na tome joj upućujemo pohvale. Novi S50-B je relativno tanka i laka “petnaestica” za najrazličitije svakodnevne potrebe. Krenimo redom…

      Dizajn
      Naš primerak je došao u običnoj, kartonskoj kutiji, baz naročito bogate opreme. U kutiji smo zatekli strujni ispravljač, garantni prospekt i uputstvo za upotrebu i – sam laptop. Jednostavno i “ekološki svesno”, a i doprinosi da cena finalnog proizvoda ne bude naročito visoke. Ne moramo verovatno ni spominjati koliko je to bitno u uslovima srpskog tržišta…
      satellite_s50_2_s.jpg
      Ono što smo rekli u testovima Satellite M50A i M50D laptopova i dalje važi. Toshiba je krenula “aluminijumskim stazama” i toga se i dalje čvrsto pridržava – što nam je drago – kao i generalnog dizajna računara. Ipak, ne zatičemo aluminijum svuda, budući da je donja strana izrađena od naborane plastike. Uklonjene su i određene nekonzistentnosti. Tako je poklopac  izrađen od aluminijuma, dok je unutrašnjost sada takođe od aluminijuma i u delu naslona za dlanove i u prostoru oko samih tastera (donedavno je aluminijumska pločica samo bila postavljena na naslon za dlanove).
      satellite_s50_3_s.jpg
      Laptop u celini izgleda veoma lepo, sa sivim predelima sa kojima kontrast prave crna tastatura i crn okvir oko ekrana u unutrašnjosti, te crna poleđina. Debljina računara je prilično mala, istanjuje se podosta prema prednjem delu, i gotovo da je jasno da je ideal na koji se ugleda zapravo ultrabuk mašina. To je jasno i po hardveru, ali strpite se još malkice dok dođemo do tog dela.
      satellite_s50_4_s.jpg
      Na spoljnom delu samo mali Toshiba logo u donjem uglu odaje kreatora računara. Na donjem delu imamo četiri nožice koje pomažu prijanjanje, kao i bateriju koja je, međutim, čvrsto zašrafljena, tako da joj ne možete lako pristupiti preko nekog mehanizma, kao što je to slučaj na standardnim 15,6-inčnim laptopovima.
      Laptop u celini izgleda veoma lepo
      Što se konektora tiče, laptop raspolaže sa relativno standardnim dijapazonom istih. Imamo dva USB 3.0 porta (od toga jedan sa Sleep And Charge podrškom), jedan USB 2.0 port, čitač memorijskih kartica, LAN port, te kombinovani audio priključak. Naravno, tu je i HDMI konektor za sve one kojima treba funkcija eksternog displeja. Jedina primedba koju bismo uputili bi se odnosila na raspored dva USB 3.0 porta i kombinovanog audio konektora, budući da su postavljeni pri dnu desne strane računara, tamo gde bi se povezani uređaji mogli sudarati sa mišem.
      satellite_s50_6_s.jpgToshiba se odlučila za dobro poznatu Haswell platformu. Generalno, ne volimo da viđamo ovakav hardver u „tipičnim“ računarima, što je često slučaj u poslednje vreme. Međutim, budući da je Toshiba u S50-B modelu kreirala izuzetno tanku i laku mašinu za njene generalne dimenzije, podržavamo implementaciju ultrabuk hardvera.
      skrin_s50b_5_s.jpg
      Konkretno, u laptopu na našem testu se koristi Intel Core i7-4210U procesor, namenjen ultrabukovima i sličnim sistemima niske potrošnje. Procesor je relativno standardan kada se radi o hardverskim varijantama i tu nema nekog naročitog odstupanja, niti eksperimentisanja. Očito je da je Toshiba jednostavno rešila da implementira već pokazani i dokazani procesor u S50-B, bez neke potrebe za diferencijacijama u tom smislu.
      [modul]specifikacija= 8146[/modul]
      Tako 4210U radi na 1.7 GHz podrazumevano, a u Turbo režimu dolazi do čitavih 2.7 GHz. Reč je o dvojezgarnom procesoru, koji se odlikuje podrškom za Hyperthreading. Stoga, može da izvršava do četiri simultana threada. Ima 3 MB keš memorije, izrađen je u 22-nanometarskoj izradi i maksimalna termalna disipacija mu je deklarisana na 15 W. Sve u svemu, sasvim prikladan procesor za tanku i laku mašinu iz mejnstrim kategorije.
      skrin_s50b_6_s.jpg
      Njegova karakteristika jeste i prisustvo Intel HD 4400 grafičkog čipa. Grafika radi na 200 MHz bazno, a njen radni takt se penje do 1 GHz. Međutim, ne treba izgubiti iz vida da Satellite S50-B dolazi sa diskretnim grafičkim čipom. Reč je o AMD Radeon R7 M260 grafičkom čipu. On raspolaže sa 2 GB sopstvene GDDR3 memorije i veoma nalikuje na Radeon HD 8700M i 8600M čipove.
      Toshiba se odlučila za dobro poznatu Haswell platformu
      Bazira se na 28-nanometarskom Mars čipu, sa 384 šejder jezgara, 24 TMU-a i 8 ROP-ova. Jezgro radi na 940 MHz, a grafika na 900 MHz. Sa memorijom komunicira putem 64-bitne magistrale, mada treba znati da je ovo test primerak. Postoje verzije R7 M260 grafike i sa 128-bitnim memorijskim protokom. Opet, te karte karakterišu niži radni taktovi čipova. U svakom slučaju, treba reći da je diskretna grafika tu da omogući komotniji rad i širok spektar podržanih multimedijalnih aplikacija. Možete se i poigrati u ponekom nezahtevnom naslovu.
      satellite_s50_9_s.jpg
      Kada je memorija u pitanju, radi se o DDR3-1600 tipu memorije. Laptop stiže sa sada već ne naročito impresivnih 4 GB RAM memorije, ali ta količina će relativno korektno odraditi posao u najvećem broju aplikacija, a naročito u nezahtevnim aplikacijama. Treba reći da je podržano proširenje do 16 GB, tako da uvek možete dodati odgovarajuću količinu memorije.
      skrin_s50b_7_s.jpg
      Za diskovni sistem je upotrebljen – klasični hard disk. Nažalost, nema SSD-a. Sa druge strane, sa kapacitetom nećete naročito kuburiti, budući da će vam biti na raspolaganju čak 750 GB. Kompanija koja stoji iza ovog hard diska je Hitachi. Naravno, uvek možete udahnuti nov život ovom laptopu ugradivši mu SSD naknadno, ukoliko se opredelite za tako nešto. Korisnici koji su već navikli na SSD će itekako osetiti kada sednu za računar u kome se hard disk vrti na 5400 obrtaja u minutu.
      skrin_s50b_8_s.jpg
      Konektore možete videti u priloženoj tabeli, a o njihovom rasporedu smo već diskutovali. Dodatno bismo naglasili prisustvo dual band 802.11ac WiFi-ja iz Intela. Tu su naravno i Bluetooth 4.0, web kamera, gigatibni LAN i tako dalje. Računar je na naš test došao sa Windows 8.1 operativnim sistemom u 64-bitnom izdanju.Na samom početku, istaknimo da je na računaru prisutan Windows 8.1 na srpskom jeziku. Što se tiče performansi utisci su prevashodno pozitivni. Nema naročitih iznenađenja, računar raspolaže klasičnom ultrabuk hardverskom platformom, pojačanom solidnom diskretnom grafikom i ponaša se veoma dobro u raznim scenarijima. Jedina stavka koja je u početku ometala računar jeste preinstalirani Toshiba softver, gde smo jednostavno morali da pogasimo servise koji su drastično uticali na rad mašine i ona je očekivano „poletela“.
      Ukoliko vam je neophodan računar koji je najlakše opisati kao svestran, S50-B se odlično uklapa
      Ukoliko vam je cilj da imate računar za svakodnevne sitne zadatke, S50 je dobar izbor. Ukoliko vam je potreban multimedijalni računar sa korektnim zvučnicima, S50 je ponovo dobar izbor, što zbog diskretne grafike, što zbog sasvim solidnih ugrađenih Harman Kardon zvučnika. Ako vam je potreban pouzdan laptop za poslovne potrebe, opet je S50 “na svom terenu”. Takođe, ukoliko vam je potreban miks svih ovih sposobnosti – S50-B će odlično odgovoriti na izazov. Želeli biste da se poigrate malo u nekim nezahtevnim igrama? Zašto da ne, R7 M260 će biti spreman za to.
      skrin_s50b_2_s.jpg
      skrin_s50b_3_s.jpg
      U tome i jeste dopadljivost ove mašine. Ona nije bez mana – uskoro ćemo i do toga doći – ali ukoliko vam je neophodan računar koji je najlakše opisati kao svestran, S50-B se odlično uklapa. No, njegov potencijalni problem bi mogao biti što nije jedini koji se uklapa u tu formulu, jer i konkurenti nude mnoga slična rešenja u cenovnoj kategoriji. Ipak, računar kompanije Toshiba je veoma dobro rešenje, i zbog dobre izrade, i zbog solidnog trajanja baterije u realnom radu, i zbog lakog prenošenja usled relativno male mase.
      skrin_s50b_4_s.jpg
      Evo i videa koji će vam pokazati kako smo bili zadovoljni ovim računarom tokom korišćenja za redakcijske potrebe na MWC 2015 sajmu u Barseloni.

      Ulazni uređaji
      Nažalost, nemamo pri sebi prethodnike (Satellite M50A i M50D) da direktno uporedimo ulazne uređaje sa novajijom, ali subjektivan utisak nam je da su tastatura i tačped na daleko, daleko višem nivou u Satellite S50-B nego kod tih modela. Naime, tačped je odličan, veoma gladak i dobre odzivnosti, zaista jedno od prijatnijih rešenja u ovoj klasi, a i uopšte u bilo kojoj klasi. Velike je površine, kontinualan, može da se koristi kao klikped. Blago je decentriran prema levoj strani, ali u praksi nismo imali nikakvih problema sa time.
      satellite_s50_5_s.jpg
      Tastatura je dobra. Mat crni tasteri su čiklet tipa i veoma su dobri u svakodnevnom kuckanju. Mala potreba za navikavanjem postoji otuda što su F, tj. funkcijski tasteri, sada podrazumevano sekundarne funkcije. Izgleda da mnogi proizvođači smatraju da je bitnije da se brzo i lako ponude dodatne funkcije, kao što su pojačavanje zvuka, disejblovanje tačpeda, multimedijalni tasteri i slično, pre nego F4, F6 itd. Sada ćete, ako recimo želite da zatvorite aplikaciju brzo, uz Alt i F4 morati da pritisnete i Fn taster kako bi se cela operacija izvršila. Ipak, navikavanje ide veoma brzo, pa to ne zameramo naročito, posebno pošto je sama tastatura veoma dobra. Uz sve pomenuto, raspolaže podesivim pozadinskim osvetljenjem bele boje.
      s50b1_s.jpg
      Ekran
      Ekran je verovatno najslabija tačka Toshiba Satellite S50-B računara. Ne zato što je u nekom smislu problematična, već zato što je jednostavno reč o staroj rezoluciji. Verzija koju smo imali na testu dolazi sa 1366 x 768 ekranom, te osvetljenošću koja tek prelazi 200 cd/m2 na bilo kom delu. Dodajmo i da ovaj TN panel ima poprilično refleksivan sloj i male uglove gledanja. Subjektivno, nama pri intenzivnom radu “na terenu” to nije zasmetalo kod kucanja tekstova i uređivanju portala, ali u trenucima kada i najjeftiniji tableti ipak mogu da se “podiče” Full HD rezolucijama, zaista poželimo da novi laptopovi donesu istu i u niže kategorije, a ne samo kod skupih modela.
      ekrans50b.jpg
      Buka
      Kao što možete očekivati od “praktično ultrabuk” mašine, buka je veoma niska i nijednog trenutka se ventilatori ne ubrzavaju preko tačke koju bismo okarakterisali nepodnošljivom. Sve u svemu, sa ovim aspektom računara nećete imati nikakvih problema. Jedino ćete ponekad čuti hard disk kako radi, ali to je zbog toga što je sva ostala buka u računaru veoma prigušena, posebno u režimima mirovanja.
      buka_s50b.jpg
      Zagrevanje
      Iako je računar zabeležio tipične rezultate u generalnom smislu, moramo da primetimo da se iz nekog razloga postolje za dlanove više zagreva nego kod mnogih konkurenata. I subjektivno smo to primetili, ali i posle na osnovu merenja. Ne, nije reč o nekoj naročito visokoj temperaturi koja bi rezultovala time da vam bude neprijatno, ali prosto pri zagrevanju u intenzivnijim zadacima uočavamo da je naslon za dlanove nešto topliji nego što je to standardno u mnogim situacijama. Samo primećujemo. Sve ostalo je – standardno i očekivano.
      tempmins50b.jpg
      tempmaxs50b.jpg
      Baterija                                                               
      Toshiba je implementirala bateriju od 44 Wh. Reč je o četvoroćelijskoj Li-Ion bateriji, koja je deklarisana na 6 i po sati rada. Dobra vest je da u praksi dobijamo i više od toga. Nama je baterija trajala čitavih 445 minuta. No, postoji razlog zašto baterija daje dobre rezultate, a to je značajno obaranje radnih taktova. To sve može biti i veoma korisno, zavisno od vaše tačke gledišta.Toshiba je napravila veoma dopadljiv računar, sa mnogim prednostima i manjim nedostacima. Glavni adut računara je njegova svestranost i upotrebljivost u raznim scenarijima korišćenja, o čemu smo već govorili tokom teksta. Širok spektar scenarija u kojima je korišćenje ovog uređaja veoma pogodno svakako proširuje potencijalnu ciljnu grupu. Sa te tačke gledišta, Toshiba je uradila dobar posao.
      satellite_s50_10_s.jpg
      Da li je ovaj model “pravi izbor”, najviše će zavisiti od ugla gledanja samih korisnika. Generalni problem uređaja koncepiranih kao univerzalne mašine je taj što nisu jasno usmereni prema nekoj specifičnoj grupi korisnika, odnosno prema nekom tržišnom segmentu. Po pravilu na tržištu postoje i lakši i tanji računari, postoje brži računari, postoje svakako laptopovi sa boljim ekranima ili impresivnijim spiskom portova itd.. Tako i Toshibin recept pred sobom ima mnoge izazove, jer i ovde postoje razni konkurentski modeli sa kojima će morati da se izbori.

      Satellite S50-B ima dosta toga što bi vam moglo pomoći da prelomite u njegovu korist. Laka i tanka petnaestica će mnogima biti podnošljivija kupovina u odnosu na malu i skučenu trinaesticu, tu je diskretna grafika, korektna hardverska platforma. Izrada je veoma dobra. Uz sve rečeno, laptop estetski deluje veoma, veoma dopadljivo. Sve u svemu, Toshiba je obavila veoma dobar posao sa ovim laptopom.
      Satellite S50-B ima dosta toga što bi vam moglo pomoći da prelomite u njegovu korist dok birate između velikog broja univerzalnih laptopova
      Prednosti:
      – Svestranost – Izrada i dizajn – Korektne performanse – Prenosivost i baterija
      Nedostaci:
      – Pozicija dva USB 3.0 konektora – Ekran (u zavisnosti od potreba) – Bloatware treba poisključivati Računar na test ustupila kompanija Toshiba.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test