Toshiba Satellite U300 – 153

Toshiba Satellite U300 – 153

Toshiba je prepoznatljiva kao jedan od proizvođača najkvalitetnijih notebook računara. Biti uspešan u toj kategoriji ne znači samo nuditi najbolje, najkvalitetnije i najskuplje, već ponuditi i odgovarajući model na pravo tržište. Model sa oznakom Satellite U300 – 153 je pred nama. Da li je on “prava mera” za srpsko tržište, imajući u vidu njegove specifičnosti?

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Toshiba Satellite U300 – 153

      Iluzorno je poricati da postoje trenuci kada je kupovina određenih uređaja daleko isplativija u odnosu na “redovno stanje”. Kada se radi o notebook računarima, ali i računarima i računarskim komponentama generalno, taj trenutak obično pada pred predstavljanje nove generacije, kada prodavci žele da se oslobode postojećih zaliha i spreme se za dolazak novih modela. Pravi “lovci” će uvek vrebati taj period i računar (ili komponente) dovoljno snažne da još dugo vremena služe svrsi. Kod notebook računara stvar je utoliko specifičnija, pa čak možemo reći i lakša, usled toga što veliki broj korisnika koristi ove uređaje za tačno određenu namenu, te ukoliko su namena i vid upotrebe zadovoljeni i zadovoljavaju korisnika – eto sreće. Ima li značajnijeg događaja u industriji notebook računara od predstavljanja Centrino 2 platforme kompanije Intel i Puma platforme kompanije AMD? Upravo će dolazak ove dve mobilne platforme inicirati novi talas pojeftinjenja aktuelnih modela i učiniti ih nikad primamljivijim. S’tim u vezi, “šmeknuli” smo nekoliko uređaja za koje smatramo da našim čitaocima mogu biti interesantni, a jedan od takvih je svakako Satellite U300 laptop kompanije Toshiba, sa sufiksom 153.

       

      Satellite U300 računari dolaze sa ekranom dijagonale 13.3 inča. Neki ovu kompletnu kategoriju smatraju odgovorom na prenosive računare kompanije Apple, tvrdeći da niti nudi dovoljno male dimenzije i težinu za svakodnevno lako prenošenje, niti nudi dovoljno velike dimenzije za udoban rad i omogućavanje smeštanja snažne konfiguracije unutar relativno skučenog prostora. Ipak, vreme radi svoje, tehnologija napreduje, a popularnost uređaja pomenutih dimenzija ne jenjava. Šta dobijate sa ovim računarom? Core Duo T2370 CPU na 1.73 GHz, Intel X3100 integrisanu grafiku, 1 GB DDR2 memorije, hard disk kapaciteta 200 GB, DVD pisač (da odagnamo strahove onih koji se uvek boje da li je optika tu kada su mali laptopovi u pitanju), ekran rezolucije 1280 x 800 piksela, tri USB 2.0 porta i FireWire port, podršku za WiFi (podržan je i draft N standard) i Bluetooth, kao i Windows Vista Home Premium operativni sistem. Imajući u vidu cene RAM memorije, kao i veoma povoljnu cenu uređaja, sa naše strane idu tople preporuke da uzmete još 1 GB. Sve u svemu, nije da ne može bolje, dok ne dođete do jedne stavke, našem tržištu (ali i svim ostalim) naročito bitne – a to je cena. Ovakav računar košta tek nešto iznad 700 evra, odnosno tačno 712 evra u trenutku pisanja ovog teksta. U prevodu, za tu sumu dobijate računar sa dvojezgarnim procesorom, najnovijim operativnim sistemom, podrškom za najbitnije vidove bežičnog povezivanja, hard disk sasvim solidnog kapaciteta, solidan ekran, te konačno izuzetno dobro i kompaktno pakovanje u vidu 13.3-inčnog notebook računara, upotrebljivog u svim aspektima poslovne ili kućne primene, dovoljno živahnog da ispuni gotovo sve potrebe, a opet veoma pristupačnog. Iako je na svakome da proceni kakve su njegove potrebe i da li ih ovakav uređaj može zadovoljiti, nama deluje kao veoma povoljna kupovina, na koju svakako treba skrenuti pažnju…

      Notebook na testu – Toshiba Satellite U300 – 153

      Toshiba Satellite U300 – 153 stiže bez previše bogatog pakovanja – hladno i maksimalno profesionalno, kako nas je japanski gigant već navikao sa modelima namenjenim evropskom tržištu. U pakovanju se osim samog notebook-a i strujnog adaptera ne nalazi nikakav drugi hardver. Uz računar dolazi obimno uputstvo za rukovanje, kao i nekoliko propratnih brošura koje mogu biti od koristi početnicima – na primer, objašnjavanje šta je to LCD ekran i kako ga održavati, Quickstart Guide ili detaljan spisak internih i perifernih uređaja, koje je moguće priključiti na računar, uz objašnjenje njihovog funkcionisanja i koristi od njihovog prisustva (SO-DIMM memorija, flash i eksterni hard diskovi, baterija i šta predstavlja njen kapacitet itd.). Tu je i kratko uputstvo na srpskom jeziku. Ne treba zaboraviti ni Windows Vista Home Premium brošuru, koja takođe pomaže korisnicima da se snađu u ovom okruženju i nudi savete i kratak pregled noviteta koje donosi. Poslednja stavka u pakovanju je butabilni restore DVD, pomoću kog uvek možete lako i brzo vratiti operativni sistem u početno stanje.

       

      Spoljašnošću ovog računara dominira crna boja visokog sjaja, tako da on maltene podseća na luksuznu tašnu ili aktovku na prvi pogled, pre nego na računar. Naravno, sve dok se ne ugledaju velika slova koja ispisuju ime kompanije Toshiba na gornjoj površini poklopca. Na prednjoj strani se nalaze FireWire priključak, čitač memorijskih kartica i WiFi prekidač, a na levom delu prednje strane je diskretan logo Satellite serije, čiji je U300 deo. Na desnoj strani prednjeg dela se nalaze indikatori rada. Levo su VGA izlaz, otvori za hlađenje, dva USB 2.0 priključka, priključci za mikrofon i audio, kao i analogni točkić za povećanje jačine zvuka, koji je i dalje prisutan na notebook računarima kompanije Toshiba. Zadnji deo ne poseduje nikakve konektore, izuzmemo li priključak za strujni adapter, koji je smešten u samom uglu pri levoj strani laptopa. Na desnoj strani se jedan iznad drugog nalaze ExpressCard slot i DVD pisač, još jedan USB 2.0 konektor i priključci za LAN i modem.

      Unutrašnjost računara je sive boje i to je boja naslona za dlanove i kompletne tastature, dok se „crne“ samo multimedijalni tasteri i zvučnici, smešteni u samom vrhu iznad tastature. Touchpad je zadovoljavajućeg kvaliteta i tu nemamo zamerke, dok na tastaturu imamo. Iako se radi o odličnom konceptu tastature, sa izvanrednim rasporedom tastera, dovoljnom veličinom istih, ali i velikim Enter tasterom za koga se našlo mesta i koji nas je oduševio, treba reći da kvalitet izrade nije na preteranom nivou i da je ugibanje veoma primetno. Iako u principu nemamo velikih primedbi na ugibajuće tastature, ovde je ta pojava primetna i izražena, te do nje lako dolazi ma u kom delu tastature da se kuca. Ipak, samo korišćenje je veoma udobno i ovo što napominjemo nema alarmantan karakter. Kao što smo pomenuli, iznad tastature se nalaze taster za paljenje i šest multimedijalnih tastera, uz zvučnike relativno solidnog kvaliteta. Recimo još i da se iznad ekrana nalazi web kamera rezolucije 1.3 megapiksela sa mikrofonom.

      Računar dolazi sa Windows Vista Home Premium operativnim sistemom u 32-bitnoj verziji. Windows Experience Index je deklasiran na 3.1. Po segmentima, ocene iznose 4.8 za CPU, 4.4 za RAM, 3.1 za grafiku, 3.3 za 3D grafiku, kao i 4.7 za hard disk. Toshiba isporučuje svoj softverski paket, koji omogućava kontrolisanje rada raznih segmenata računara, kao i fino podešavanje određenih parametara funkcionisanja, kao što su web kamera, kontrola potrošnje, rada WiFi i Bluetooth konekcije, pristup dodatnom softveru i slično. Uz notebook se isporučuje i Easy Media paket za koji je pitanje da li ćete ga ikada iskoristiti, ali svakako prija kao znak pažnje proizvođača. Tu je i myphotobook aplikacija, koja omogućava kreiranje rudimentarnih foto-albuma. Uz Norton Internet Security i Adobe Reader, koji su maltene postali standardna stavka kod svih notebook računara koji dolaze sa operativnim sistemima – to bi bilo to što se tiče softvera. Neke stvari su korisne, neke nećete nikada iskoristiti, to je priča hiljadu puta ispričana.

      Laptop se ume zagrejati, što je boljka koja se ne može izbeći kada se radi o računarima ovakvih dimenzija, i posebno ukoliko se koristi kvalitetniji i brži hardver, koji se po prirodi stvari greje nešto više. Ipak, ne dolazi do kritične situacije kada računar postaje vreo, niti on ijednog trenutka postaje previše topao da bi smetao korisniku. Kada je zagrevanje u pitanju, daleko se više greje leva strana računara, dok desna i u najzahtevnijim situacijama ostaje jedva mlaka. Hard disk dolazi podeljen u dve particije jednakih kapaciteta, a odmah upućujemo kritiku na njegov račun. Hard disk je “in house”, odnosno izradila ga je kompanija Toshiba i predstavlja slabiju tačku ovog računara. Iako nije veoma spor, ipak je dovoljno sporiji da to ponekad upadne u oči. Posebno razočarava što mu performanse rapidno opadaju sa njegovim popunjavanjem, što je pokazano i na HDTune testu, kada su brzina transfera rapidno degradirala nakon određenog perioda. Svetlu stranu predstavlja kultura njegovog rada, pošto se radi o napravi koja ne “drlja iz čista mira”, niti uzrokuje nepredvidiva zagušenja bez očevidnih razloga.

      Utisak u radu na ovom računaru je bio prijatno iskustvo. Rad je relativno živahan, a opet se vraćamo na preporuku da se dokupi još malo sistemske memorijem imajući u vidu izuzetno niske cene DRAM memorija – 2 GB je po našem mišljenju prava mera, premda vas naprava neće izneveriti ni ukoliko je budete ostavili takvom kakva je, naročito ukoliko imate neke potpuno nezahtevne potrebe, te vam treba računar koji će ispuniti neke bazične prohteve, ali malih dimenzija i lako prenosiv. Iako testovi jasno pokazuju razliku između Core Duo i Core 2 Duo procesora, prateća platforma i način upotrebe su često takvi da je ta razlika potpuno nebitna, naročito ukoliko ne koristite neke procesorski prezahtevne aplikacije – ali kolike su šanse da npr. rendering radite na ovakvom računaru? Ekran poseduje rezoluciju od 1280 x 800 tačaka i generalno je sasvim solidno rešenje za ovu klasu, kako u cenovnom smislu, tako i po dimenzijama. Poseduje sjajni premaz, ne preteranog intenziteta, te će upotreba u spoljnim okruženjima biti sasvim korektna. Uglovi gledanja baš i nisu sjajni, no ekran ovakve sprave i služi da zadovolji korisnika koji direktno gleda u njega. Uz Satellite U300 – 153 stiže baterija od 4000 mAh, koja omogućava relativno prosečnu autonomiju za računar ovog tipa. U praksi, možete očekivati oko 2 sata autonomije, a na našem testu baterija je izdržala svega koji minut preko toga.

      Specifikacija:

       

       

      Toshiba Satellite U300 – 153

      LCD

      13.3″

      Wide LCD

      da

      Procesor

      Intel Core Duo T2370

      Brzina procesora

      1.73 GHz

      Grafika

      Intel GMA X3100

      Sistemska memorija

      1 GB DDR2

      Hard disk

      Toshiba MK2035GSS (200 GB, 5400 RPM, SATA interfejs)

      Optički uređaj

      HL-DT-ST DVDRAM GSA-U10N

      Modem

      Toshiba Software Modem

      LAN

      Realtek RTL8101 Fast Ethernet

      Wireless LAN

      Athereos AR5007EG Wireless Network Adapter, Bluetooth

      Konekcije

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, Firewire, ExpressCard/54, MS/MS Pro/MMC/SD/xD čitač kartica

      Maksimalna rezolucija

      1280 x 800

      Operativni sistem

      Windows Vista Home Premium

      Softver

      Norton Internet Security, Toshiba DVD Player, Toshiba Assist, Adobe Reader 8, myphotobook, Toshiba Easy Media

      Težina

      2 kg

      Dimenzije

      310 x 227 x 34 mm

      Cena

      712 evra

      Garancija

      12 meseci

      Rezultati testova

      Toshiba Satellite U300 – 153

      PCMark 05

      Score

      3087

      CPU

      4063

      Memory

      3241

      HDD

      2804

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      545/3084

      NuclearMC

      5336

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      15823/11142

      Multimedia

      95744/51865

      Memory Bandwidth

      3118/3080

      Multicore Efficiency

      3773 MB/s, 56 ns

      HDDDrive Index

      26 MB/s

      3DMark05

      3D mark score

      706

      CPU score

      5318

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      31.8 MB/s

      Access Time

      19.9 ms

      Burst Rate

      40.8 MB/s

      CPU Usage

      2.7%

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      59 min 39 sec

       

       

      Rezime

      Toshiba Satellite U300 – 153 je veoma korektan proizvod, koji bi mogao puno da znači korisnicima na području Srbije. Računar u ovom trenutku poseduje izuzetno povoljnu cenu i za uloženi novac ne samo da vraća kvalitetnim i pouzdanim radom, već i donosi potencijalno nove vidove korišćenja o kojima neiskusni korisnici ni nemaju predstavu sve dok im ne padne na pamet na koje sve načine mogu iskoristiti notebook računare manjih dimenzija. Njegova platforma prati aktuelna rešenja, procesor – iako ne pripada poslednjoj generaciji – je i dalje dvojezgarnog tipa i u stanju da odgovori na gotovo sve izazove. Istina, tu i tamo ima mesta za poboljšanje, voleli bismo nešto brži hard disk, fino bi bilo da se tastatura ne ugiba toliko ili da računar dolazi sa više RAM memorije. Ali za traženu sumu novca je konfiguracija više nego adekvatna, i mnogo preko toga. Uz pouzdanost tipičnu za Toshiba računare i dobru kulturu rada, uživanje na duže staze je zagarantovano. U ovom slučaju, ni broj poena ne koristi da uporedi notebook sa drugim rešenjima. Jednostavno, radi se o računaru predviđenom za jednu potpuno drugačiju klasu (čitaj, za koji je oduvek traženo više novca), a koji sada postaje dostupan daleko širem sloju potencijalnih korisnika. Što se nas tiče – veoma vredno razmatranja za sve koji planiraju kupovinu notebook-a.

       

      Performanse

      8

      CPU

      4

      Grafika

      2

      Hard disk

      2

      Autonomija

      7

      LCD panel

      3

      Količina sistemske memorije

      3

      Izrada računara

      18

      Dizajn

      12

      Tastatura, touchpad

      2

      Konekcije

      4

      Dodatni hardver i oprema

      1

      Softver

      4

      Garancija

      1

       

       

      UKUPNO POENA:

      45

      Prednosti:

      – Odnos cene i performansi
      – Jedinstvene mogućnosti koje daju računari manjih dimenzija
      – Podrška za sve zastupljenije vidove povezivanja
      – Tastatura odlična u dizajnerskom smislu za računar ove klase

      Nedostaci:

      – Kvalitet tastature je ipak mogao biti na višem nivou
      – Hard disk

      Notebook na test ustupio CT Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test