Toshiba Tecra A8

Toshiba Tecra A8

Potreban vam je pouzdan biznis računar spreman da se odupre čak i nekim fizičkim udarima, padu, otporan čak i na prolivenu tečnost? Toshiba Tecra A8 nudi upravo to, uz neverovatnu petogodišnju garanciju te povraćaj novca I računara kupcu, ukoliko se kvar dogodi u prvoj godini trajanja garantnog roka!

    Sadržaj

      Petar Gredelj
       

      Iako se Toshiba, posmatrano u svetskim okvirima, već niz godina čvrsto nalazi na poziciji broj 3 najuspešnijih proizvođača, njen status na domaćem tržištu tek možda u poslednjih godinu dana prati takav trend. Čini se da je nekako tek u drugoj polovini prethodne godine Toshiba odnosno njen domaći distributer, i na srpskom tržištu pokazala rezultate koji bi bili na nivou sjajnog renomea kakav ovaj proizvođač svakako uživa. U problematiku nema smisla zadirati, tek jasno je bilo primetno da Toshiba modela nije bilo dovoljno na raspolaganju, da nije bila primetna onako kako to jeste danas u nizu domaćih retail prodavnica.

      A Toshiba zaista ima šta da prikaže, ma o kom segmentu ponude da se radi: ima svoj identitet, svoj kvalitet, svoju sveobuhvatnost. U skladu sa time i očekivanjima koja ovaj proizvođač ima i na srpskom tržištu, u narednim mesecima pa i godinama, možemo očekivati njihovo još konkretnije prisustvo; od pre dvadesetak dana imamo još jednog distributera pored „CT Computers“-a što svakako može dovesti do još potpunije i povolnije ponude ovih računara.
      Takođe, dodaćemo i to da je Toshiba u velikoj ofanzivi na evropskom tržištu a to su uslovile određene promene u menadžmentu ove kompanije; svesni svojih kvaliteta kojima malo ko od konkureneta može uspešno da parira, čelnici Toshibe planiraju da što je moguće pre, prigrabe što veći deo tržišnog udela.

      Po prvi put se na našem testu našao jedan računar iz srednje biznis klase ovog proizvođača: verujemo da su svi makar jednom do sada čuli za seriju Tecra…

      Izgled, specifikacije

      Biznis klasa notebook računara jednostavno ne dozvoljava dizajnerske „vratolomije“: sve mora biti odmereno, utegnuto, strogo definisanih linija. Pa ipak, onima koji klasu prenosnih računara dobro poznaju, u samom startu će biti jasno vidljivo da ova Tecra pripada porodici Toshiba notebookova, čak i da natpisa na samom računaru nema. Jer upravo Toshiba neguje svoj karakteristični stil po kome su njeni računari prepoznatljivi.

      A kada je Tecra A8 u pitanju, ona ima svoje karakterističnosti, ona je jedan od Toshiba top seller proizvoda i bez obzira što vas možda specifikacijama ili izgledom neće fascinirati, ona nudi ono što nijedan drugi model, nijedan drugi proizvođač, jednostavno nema! Imali smo prilike da vidimo uživo, tokom demostracije, kako u nekoliko navrata računar pada sa visine stola, i kako na njemu nema niti najmanjeg tragova oštećenja. Jer, ovaj računar je pažljivo kostruisan od strane Toshiba R&D tima, sa pomeranjem svih ključnih komponenti u “siguran prostor” unutar računara. Istraživanjem je utvrđeno koje su to ključne slabe tačke računara prilikom pada, naravno, u pitanju su njegove ivice, i pristupilo se pomeranju svih elemenata u unutrašnjost notebooka…

      Zahvaljujući ovakvim svojstvima, Toshiba kupcima nudi petogodišnju garanciju na ovaj računar! I to nije sve, ukoliko se vaš notebook pokvari u prvoj godini trajanja garancije, isti će vam biti popravljen i vraćen, dok će kupac nazad dobiti kompletan iznos koji je dao za ovaj računar!!! Iz ovih redova možete videti koliko Toshiba veruje u pouzdanost i kvalitet ovog notebooka…

      Neki jednostavno ne vole široku plastiku oko ekrana ali to je opet Toshiba stil: sam panel možemo tretirati kao vrlo dobar, sa kvalitetnim prikazom i vrlo solidnim uglom gledanja. Uostalom, bez obzira što je ovaj računar lišen nekih 3D mogućnosti, Toshiba vrlo dobro zna da se ovakvim modelom obraća zahtevnijim poslovnim korisnicima i tu kompromisa ne sme biti.

      Upravo iz tog razloga malo ostajemo razočarani tastaturom: i pored sjajnog utiska koje pri kucanju ostavljaju tasteri, sa vrlo malim i mekanim hodom prijatnim za upotrebu, ne možemo sakriti razočarenje ugibanjem kompletne tastature pri iole jačem pritisku. Ovo inače nije karakteristika za prenosne računare ovog proizvođača i jasno odudara od inače jakog utiska solidnosti izrade.

      MEĐUTIM, pre nego ovakav podatak stavimo na listu zamerki, moramo pomenuti ono što smo upravo pre par dana videli na eventu ovog proizvođača namenjenog novinarima: u trenutku normalnog rada računara, preko tastature je prosuta puna čaša vode i računar je najnormalnije funkcionisao! Par minuta kasnije, običnom salvetom voda je “pokupljena” iz šupljina između tastera i upravo je to razlog zbog čega je tastatura izvedena na upravo ovaj način!

      Upravo kada pominemo kompaktnost ovog računara, dodaćemo da se u svakom pogledu jasno primećuje da ovaj računar ipak pripada višoj klasi i sve je maksimalno utegnuto. Za razliku od tastature koja zbog navedenih osobina ima svojih malih manjkavosti, touchpad je odlične preciznosti, iako sama njegova površina nije prevelika; tasteri imaju jasan i mekan hod, bez izraženog klika…

      Karakteristika dobrog dela Toshiba notebookova jeste odsustvo prevelikog broja tastera, te njihovo smeštanje sa leve strane tastature (ovo smo već imali prilike da vidimo kod prikaza pojedinih modela iz Satellite serije).

      Tako i ovaj računar ima tastere upravo na ovoj poziciji: osnovni je naravno za uključivanje računara, dok druga dva pozivaju Toshiba Assist aplikaciju, odnosno customizovani Windows Mobility Centar – ovim aplikacijama na brz i jednostavan način možete baratati najvažnijim parametrima vašeg sistema.

      Set „lampica“ koje označavaju status rada računara nalazi se sa prednje strane ovog laptopa: pored minijaturnih LED tu su još i audio priključci, zatim mali potezni prekidač za pojačavanje tona, te prekidač kojim na brz i jednostavan način možete uključiti/isključiti wireless mrežni adapter…

      Što se tiče pak konekcija ovog računara, sve su skoro izvedene sa zadnje strane računara, u pravom biznis stilu – ništa što nije neophodno ne treba da se vidi sa strane. Od ovog pravila odstupaju samo PCMCIA slot, odnosno čitač multimedijalnih kartica ali do njih i onako ne vode nikakvi kablovi koji bi narušili business style…

      Konekcije…tri USB porta, izlaz za externi monitor, video izlaz te mrežni priključci, i to bi bilo sve…ništa suvišno, sve na svome mestu.

      Specifikacije

      Interesantno je da je upravo Toshiba prva na domaćem tržištu, još pre skoro dva meseca, ponudila notebook računare sa Windows Vista operativnim sistemom; znamo da Vista omogućava dovoljno veliki dijapazon mogućnosti da se posebno customizuje u skladu sa potrebama. Evo i kako je to Toshiba uradila, primetićete verovatno nešto drugačiji welcome screen u odnosu na uobičajeni…ovo je prvi računar sa preinstaliranom Vistom koji prikazujemo na našem sajtu. Tecra A8 stiže na test sa Vista Business verzijom ovog operativnog sistema.

      Što se hardverske postavke tiče, obzirom na segment tržišta kome je namenjena, mogli bismo jednom rečju reći – očekivano, i ništa spektakularno. Procesor je, obzirom na klasu računara kojoj Tecra pripada morao biti iz Core 2 Duo serije, u ovom slučaju njen najmanje reprezentativni (najsporiji) primerak – T5500 na 1.66 Ghz. Čipset je naravno takođe Intelov i to verzija 945G što znači da korisnici imaju na raspolaganju integrisani grafički podsistem skromnih mogućnosti – ovo je ipak računar za posao, ne za zabavu. Gigabajt radne memorije je ono što očekujemo od računara više biznis klase, naročito ako imamo na umu da je opremljen Windows Vista operativnim sistemom…

      Kada je “storidž” ovog računara u pitanju, pomenućemo više puta viđeni 100 gigabajtni Fujitsu-ov hard disk na 5400 obrtaja zadovoljavajućih brzinskih karakteristika: specijalitet ove klase Toshiba notebookova svakako je opremljenost računara posebnom aplikacijom nazvanom HDD protection: u slučaju povećanih vibracija prilikom upotrebe notebooka, aplikacija automatski premešta glave za čitanje hard diska na “sigurnu poziciju” kako bi se sprečilo eventualno oštećenje, kako samog harda tako i podataka. Naravno, pop up prozor “iskače” i obaveštava korisnika kada god dođe do ovakve situacije.

      Ni u izboru optičkog uređaja nije bilo previše eksperimentisanja a poverenje je ukazano dobro poznatom Matshita modelu UJ-841AS.

      Biznis notebook mora imati odgovarajuće konekcije: wireless adapter je Intelov već po samoj Centrino specifikaciji. To se takođe odnosi i na gigabitni ethernet priključak, modem je Toshiba soft, a Bluetooth se za ovu klasu računara jednostavno podrazumeva.

      Performanse

      Nikad manje testova, nikad manje rezultata…iz više (manje više opravdanih) razloga. Skidati novi Windows Vista s računara zarad prikaza performansi pod Windowsom XP baš i nema previše smisla: s druge strane, već na osnovu specifikacija u ovoj klasi možemo znati gde je brzinski posmatrano, mesto ovom računaru. Ono što nam je pričinjavalo problem ovom prilikom, a to će se dešavati i u nekom narednom periodu jeste manjak podrške od strane benchmarking softvera. Na to smo nekako i navikli sa svakim prelazom na novi operativni sistem, mada smo očekivali da će tvorci ove vrste softvera to na vreme uraditi. Ipak smo Vistu isuviše dugo čekali da bi je nepripremljeni i dočekali…dosta softvera za testiranje jednostavno neće ni da se instalira pod Vistom, ili pak nove verzije jednostavno pokazuju bitno drugačije rezultate, neuporedive sa prethodnim.

      Iz ovih razloga koncentrisaćemo se isključivo na rezultat trajanja baterije koji iznosi 1 čas i 52 minuta do stepena ispražnjenosti od 40 procenata što ovakav računar svrstava u neku srednju klasu. Ostali rezultati dobijeni na testovima takođe su adekvatni ovakvoj vrsti konstatacije: ovakav računar predviđen je za upotrebu u ofis okruženju i ako su vaša očekivanja da Tecra A8 zadovolji vaše nešto zahtevnije potrebe, ona će ih sasvim sigurno i ispuniti.

      Utisci

      Sve je mnogo jednostavnije kada imate preciznije definisan računar; bilo da je reč o onom koji će vas ostaviti bez daha, bilo da govorimo o dobro poznatoj devizi “koliko para, toliko muzike”. U takvim situacijama, jednostavno donosite i takvu vrstu suda o utiscima stečenim tokom testiranja.

      Toshiba Tecra A8 međutim, jednostavno rečeno, brzinskim karakteristikama niti specifikacijama nije previše oduševila a opet s druge strane nudi svoje kvalitete koje nisu svojstvene niti jednom drugom modelu na tržištu.. Biznis “liga” ima puno svojih pristalica ali i veliki izbor različitih modela na ovom segmentu tržišta – niti jedan međutim ne nudi ovakav tip prilično uverljivih argumente kao Tecra A8 o kojima smo govorili na drugoj strani našeg testa. Deluje da Toshiba Tecra A8, jednostavno gađa centar nešto drugačije mete: biznis korisnike kojima je neophodan pouzdan računar na koji se mogu osloniti. Jer, za one koji su spremni da izdvoje više od hiljadu evra za klasičan poslovni notebook računar, Tecra A8 nudi dovoljno argumenata kojima će dokazati da je bolja ponuda od nekih drugih konkurentskih modela, pa i drugih modela koje ovaj proizvođač ima u svojoj ponudi. Iako Tecra A8 sa svojih 36.9 mm debljine i 2.8 kilograma ne spada u red računara kojima je elegancija drugo ime, ona sve to na jako dobar način kompenzuje svojim posebnostima drugog tipa.

      Za:

      – petogodišnja garancija
      – povraćaj celokupnog iznosa kupcu, te popravljen računar u slučaju kvara u prvoj godini garancije
      – Windows Vista
      – prateći pomoćni programi

      Protiv:

      – gabariti računara koji se ipak, na drugi način kompenzuju kroz kvalitetnu izradu i nadprosečnu garanciju
      – izbor tastature takođe nosi svoje prednosti i mane (vidi stranu 2 testa)

      Računar na test ustupio “CT Computers“, zvanični distributer Toshiba programa za Srbiju
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test