Utok IQ700

Utok IQ700

Sedmoinčni tablet sa vrlo pristupačnom cenom našao nam se na testu - u pitanju je budžetni model sa Intelovim čipsetom rumunske kompanije Utok. Po ceni od svega 60 evra, stiže sa vrlo pristojnim čipsetom koji je zapravo pozicioniran u gornjem delu srednjeg segmenta, zbog čega nam je ovaj tablet posebno zapao za oko. IQ700 model dolazi sa Android KitKat 4.4.4 verzijom, a verujemo da vas najviše zanima kako ovaj budžetni model funkcioniše u praksi...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Nije redak slučaj da na našem tržištu kupac na raspolaganju ima veoma mali budžet za kupovinu tableta. Kada je situacija takva, poznati i popularni brendovi otpadaju kao opcija i rešenje tada nude manje poznate kompanije, kao što je recimo Utok. U ponudi ove kompanije uglavnom ćete zateći budžetne uređaje, baš kao što je recimo 7-inčni IQ700 tablet sa cenom od svega 60 evra. Verovatno imate predstavu o kakvom je hardveru reč za taj novac, ali ono što je nas prijatno iznenadilo kod ovog modela jeste klasa čipseta koju smo u njemu zatekli, zbog čega nam se IQ700 učinio interesantnim.
      Po ceni od svega 60 evra, stiže sa vrlo pristojnim čipsetom koji je zapravo pozicioniran u gornjem delu srednjeg segmenta, zbog čega nam je ovaj tablet posebno zapao za oko
      Šta je toliko zanimljivo u tabletu od 60 evra? Odgovor na to je definitivno – čipset kompanije Intel, kakav možemo zateći u dosta skupljim tabletima, pretežno modelima iz srednje klase sa Windows platformom. U pitanju je sasvim korektni Intel Atom Z3735G u 22nM proizvodnom procesu. Procesor je baziran na novoj Silvermont arhitekturi i poseduje četiri jezgra sa frekvencijom do 1.83 GHz. Tu je i vrlo pristojna Intel Gen7 HD grafika.
      [modul]specifikacija=8896[/modul]
      Skladište tableta je veličine 8GB od kojih je korisniku dostupno oko 4.5GB, a postoji i mogućnost proširenja korišćenjem microSD kartica do 32GB-a. Kapacitet baterije je 3000 mAh, a baterija je litijum polimer tipa. Kada je u pitanju radna memorija tableta, IQ700 poseduje 1GB DDR3 RAM-a. Ekran je IPS tipa, dijagonale 7 inča i donosi rezoluciju od 1024×768 tačaka. Opremljen je i dvema kamerama, prednjom rezolucije 0.3MP i zadnjom od 2MP.
      U kutiji Utok IQ700 zatičemo pre svega nešto jači 5V 2A punjač, microUSB kabl, OTG kabl/adapter, knjižicu, tačnije uputstvo na engleskom, rumunskom, mađarskom i srpskom jeziku. Dimenzije tableta su dosta male, što nam se dopada. Ovo je postignuto nešto užim trakama oko ekrana, a spreda je prednja kamera u samom ćošku jedini element koji se ističe.
      utok_iq700_1_s.jpg
      utok_iq700_2_s.jpg
      Po oznakama i položaju tastera, orijentacija tableta je zamišljena kao horizontalna, ali mnogo je prijatnije koristiti ga u uspravnom položaju. Od tastera gore imamo male volume i power tastere, a tu su takođe i microUSB i 3.5mm priključak. Poleđina je crna plastika u mat varijanti, ovde imamo otvoreni slot za microSD, 2MP kameru, reset dugme, a sa suprotne strane nalazi se zvučnik.
      utok_iq700_3_s.jpg
      utok_iq700_4_s.jpg
       Platforma sa kojim stiže Utok IQ700 je Android, mada su uz ovaj čipset uglavnom dolazili tableti sa  Windows 8.1 operativnim sistemom. Ovde je konkretno u pitanju malo stariji Android, tačnije KitKat 4.4.4 verzija. Interesantna stvar koju smo zatekli pri uključivanju tableta je prisustvo American Megatrends BIOS-a, a znamo da sa ovim čipsetom postoje dual boot varijante tableta sa Androidom i Windowsom, ali da li je to izvodljivo na ovom tabletu nismo potpuno sigurni.
      Iskustvo u korišćenju je super glatko, a bez preuveličavanja kao da smo koristili neki dosta skuplji tablet iz gornjeg segmenta srednje klase
      Android korisnički interfejs je stock AOSP varijanta sa izmenjenom navigacionom trakom koja pored back, home i task switch tastera sadrži screenshot i volume tastere. Ostatak interfejsa je klasičan Guglov dizajn, kakav se mogao sresti na Nexus tabletima u vreme kada je KitKat verzija Androida bila aktuelna.
      utok_iq700_softver_1_s.jpg
      utok_iq700_softver_2_s.jpg
      utok_iq700_softver_3_s.jpg
      Kvalitet izrade Utok IQ700 tableta je korektan, za 60 evra zaista se ne može očekivati previše. Leđa se malo ugibaju na pritisak, plastika svakako nije vrhunskog kvaliteta, ali ostatak je lepo uklopljen i deluje sasvim u redu. Ekran je dijagonale 7 inča i karakteriše ga 1024×600 rezolucija. Oštrina prikaza nije preterano visoka, ali na ovoj dijagonali pomenuta rezolucija je prihvatljiva. Prikaz je hladan i bez većeg zasićenja boja, a ekran nije previše svetao na maksimalnom osvetljenju, mada nije ni previše taman, već je negde između – ekran je svakako u skladu sa cenom od 60 evra.
      utok_iq700_5_s.jpg
      Definitivno najbolja strana ovog tableta jesu njegove dobre performanse. Apsolutno odskače u odnosu na druge modele sa ovako niskom cenom, i po brzini u praksi više deluje kao da je reč o nekom skupljem tabletu iz srednje klase. Veoma smo se prijatno iznenadili performansama IQ700 tableta, odziv je vrlo dobar, iskustvo u korišćenju je super glatko, a bez preuveličavanja kao da smo koristili neki dosta skuplji tablet iz gornjeg segmenta srednje klase. Antutu rezultat od 31639 poena to i potvrđuje, sirova snaga procesora od 261MFLOPS/575MFLOMPS(Multi thread), 686ms sunspider rezultat, ili 10613 poena u 3D Mark Ice Storm Unlimited takođe pokazuju da je IQ700 brz i za surfovanje ili 3D gejming. Stvarno je čudno otkud ovakav čipset u tabletu od 60 evra, ali kao što vidite i to je moguće.
      utok_iq700_6_s.jpg
      Problem kod ovako jeftinih modela je što se često koriste lošije baterije sa malim kapacitetom, tako da autonomija ispašta. Ne možemo reći da je autonomija dobra na IQ700 modelu, jer smo došli do rezultata od tek 2 sata i 24 minuta uključenosti ekrana. Svakako ne treba očekivati da će vam baterija potrajati ceo dan, tako da je preporučljivo da IQ700 dopunjavate kad god ste blizu utičnice.
      utok_iq700_baterija_s.jpg
      Zaključak
      Utok nudi rešenje osobama kojima je budžet za kupovinu tableta vrlo mali, a tu je IQ700 po našem mišljenju prilično interesantan izbor. Svakako stvar koja ga čini vrlo primamljivim je klasa čipseta koja se nalazi u njemu, pa nudi i više nego dobre performanse zahvaljujući Intel Atom Z3745G rešenju. Dimenzije tableta su sasvim dobre, kompaktan je i lagan, sa korektnom izradom. Jeste prisutna stara verzija Androida, ali je interfejs Stock AOSP i vrlo je lagan i neopterećen, pa tablet sa istim radi izuzetno glatko. Autonomija je slaba, ali u ovoj niskoj klasi tableta to je ionako čest slučaj. Zahvaljući odličnom čipsetu i jako dobrom odzivu i performansama za ovu klasu, vrlo je primamljiv izbor, i smatramo da nudi dosta za nisku cenu od 60 evra…
      utok_iq700_nagrada.jpg
      Prednosti
      – Odličan Intel Atom Z3745G čipset- Brz i vrlo gladak u korišćenju- Lagan AOSP interfejs- Kompaktne dimenzijeMane– Hladniji prikaz boja- Autonomija
      Cena: 60 evra
      Tablet na test ustupio Utok.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test